Een half millioen Finnen op zoek naar nieuwe haardsteden Zal elders in Finland een nieuw Vipuri en een nieuw Hangö verrijzen Overweldigende volksverhuizing in de laatste jaren Het conflict van hart en hoofd: SUOJARVI vartsilA JALONVAARA UUKUNIEMF urSANLAHT^ INATMbX IKAK/SA LM/ ^(kEXHOLM): LAPEEN^NTA, 'NUUAMAA VA/NfKKALA VI BORG J/AM/NA VIROLAffTI J KOTKA] 'Paatio KO/VtSTE KROONSTAD- ffiSoursaerl z Y&lHoqland)- r~^ L lylérsaar/ - Ptnmaari jeiSkari LENINGRAD Drie Lotta's, gehuld in warme bontjassen. Finland heeft aan deze heldhaftige vrou wen veel te danken! In onze dagen is door het vredesverdrag van Moskou het probleem der volksverhui zing wederom actueel geworden. Zooals men omstreeks de helft van de negentien de eeuw een volksverhuizing op groote schaal kon zien, van de Oude naar de Nieuwe Wereld, zoo kon men de laatste jaren dit verschijnsel opnieuw waarnemen. Thans zijn het de Finnen, die na een held- haftigen strijd, als overwinnaar het onder spit hebben moeten delven. Hangö en de Karelische Landengte werden afgestaan aan Rusland: de daar in totaal woonachtige 600.000 Finnen hebben voor de keuze ges!eld er te blijven wonen of weg te trek ken, vrijwel zonder uitzondering de voor keur gegeven aan het laatste. Men denke iliet te licht over de moeilijkheden, die een dergelijke verhuizing van honderdduizen den in tijd van slechts enkele dagen, met zich mede brengt. De vervoermiddelen zijn ten eene male ontoereikend. En wat moet sr van deze menschen, vluchtelingen in eigen land, worden, vraagt men zich af Het denkbeeld is reeds naar voren gebracht, dat de Finsche regeering, die door de rati ficatie in feite verantwoordelijk was voor het lot van de betrokken volksgroepen, drie nieuwe steden zal stichten aan zee en in de bosschen, al naar de aard van de thans aan Rusland overgegeven steden. Zij zou den dezelfde namen dragen, dus Vipuri, Sortavala en Hangö. De zon gids van de landverhui zers door alle eeuwen. Maar welk een verschil tusschen de hui dige volksverhuizing en die van een eeuw geleden Toen waren het de landverhui zersschepen, welke tusschendeks tot ber stens toe gevuld waren; verschil ook met die massale volksbewegingen van ruim vijftien eeuwen geleden, of wil men nog verder terug in de geschiedenis, wanneer met den uittocht der Joden hot begrip volksverhuizing in de wereldgeschiedenis ►igenlijk ingang vindt. Ook de Gothen en Efoergondiërs, de Longobarden en de Hun- aen kwamen uit gebieden, welke uitge mergeld werden door honger, overbevol king en armoede; ook zij hebben getracht tich een plaats onder de zon te verzekeren, jok zij hebben gezocht naar het „beloofde land", hebben gestreefd naar rijkdom en ü;eluk. Zij kwamen evenwel niet als bede laars, maar als veroveraars, niet als immi granten, maar als onderdrukkers, als des poten en veroveraars. Hun doel was het zelfde als van latere landverhuizers, den ken wij slechts aan de Tartaren en de Tur ken, die naar Europa kwamen, of aan de vluchtelingen en landverhuizers van de vorige eeuw, evenals de naar Amerika ge deporteerde negers, evenals de Mohamme- daansehe veroveraars, die het groene vaan del van den Profeet volgden tot in Spanje. Altijd hebben zij zich verplaatst van het Oosten naar het Westen, den loop van de ton in haar dagelijksche baan volgende. Nooit hebben volkeren in een andere rich ting hun heil gezocht. Altijd was het stra lende lieht hun een gids Het lot van Ahasverus' verwan ten. Joden, verdrukking en landverhuizing, het zijn begrippen, die men bijna als syno niem kan beschouwen. De Joodsche kwes tie van het Uitverkoren Volk, dat geen rust schijnt te kunnen vinden op deze aar de, heeft bestaan, zoolang de menschheid haar geschiedenis schrijft. Reeds een eeuw na het begin van de Christelijke jaartelling hebben de Joden eens en voor altijd hun vaderland verloren en het mag een won der heeten, dat deze enkele millioenen men schen zich tot op dezen dag hebben weten te handhaven. Dat raadsel vindt echter zijn oplossing in den godsdienst der Joden zelf. Immers, zij gelooven dat eens hun leer, gelijk door de Profeten voorspeld, bij de geheele menschheid ingang zal vinden. Reeds de Egyptenaren deden de kinderen Israëls dienen met „hardichheid". De man nelijke jonggeborenen moesten worden ge dood, de meisjes bleven in leven. Vele ram pen en plagen teisterden Egypte eer Mo- zes kwam als de bevrijder van het ver drukte volk van Israël. De geschiedenis heeft zich nadien nog verscheidene malen herhaald. Nu eens hier, dan daar waren vervolgingen aan de orde van den dag. met gevolg: landverhuizingen op kleiner of grooter schaal. De Joden zwermden uit over de geheele wereld. Van het Oosten Ingevolge het vredesverdrag, dat onlangs gesloten werd tusschen Moskou en Helsinki, hebben ruim een half millioen Finnen hun haardsteden in Hangö en de Kare lische Landengte verlaten, om zich in een ander deel van Finland, waar de regeering hun land, hui zen en gereedschappen ter beschik king zal stellen, te vestigen. „Ik kan mijn oogen niet van u afwen den, voortdurend moet ik u aan zien het zijn deze gevleugelde woorden van den dichter Ferdi- nand Freifigrath, welke hij schreef in zijn beroemd geworden gedicht „De Landverhuizers", en die ons nu te binnen schieten, nu wederom arme, vertwijfelde menschen hun bezittingen haastig bijeengaren, om in allerijl te vertrekken. De dichter, die dezen versregel neer schreef omstreeks de helft van de vorige eeuw, doelde daarmede op de door het Noodlot getroffen men schen, die in de „Nieuwe Wereld" hun heil zochten, om daar een nieuw leven te beginnen: Duitsche en Oostenrijksche liberalen, Pool- sche, Hongaarsche en Grieksche strijders voor de onafhankelijkheid van hun land; Spaanscbe republi keinen, Italiaansche nationalisten, Iersche Katholieken. Russische Jo den Dat was honderd jaar ge leden en thans speelt zich in Fin land dit drama opnieuw af, maar nu tragisch in dubbelen zin. Oude grens tusschen Finland en de Sovjetunie Nieuwe Grens der provincie VIBORG Uzermynen Koper f Pyriet «j <X) A VAUN&Kt l lP ZjKELIVAAR^ O \PITKARANTA werden zij steeds verder naar het Westen verdre ven. Waar ging het den Joden eigenlijk goed, waar kwamen zij in aanzien, waar werden zij ge respecteerd als Christenen en Mo hammedanen? Vrijwel nergens. Onverschillig, de geschiedenis van welk land men opslaat. Neemt men de geschiede nis van Enge land onder de lou- pe, dan ziet men dat zelfs de aarts bisschop van Can- terbury zijn ge- loovigen waar schuwde tegen de Joden. Bij gele genheid xan de kroning van Ri- chard Leeuwen hart, bralt een geweldig oproer uit, waarbij stroo men Joodsch bloed werden vergoten. Dat de Joden Een kijkje in het Karelische gebied, dat Finland aan Rusland heeft moeten afstaan. ook uit .Spanje en Portugal werden verdreven, behoeft nauwelijks betoog; de vele namen van Joodsche vluchtelingen uit die dagen, die hier een veilig toevluchts oord vonden, zijn tot op den huidigen dag bewaard gebleven. Ten slotte hebben ook uit Duitschland, waar de Joden zich reeds zeer vroeg hadden gevestigd, verschillende malen verhuizingen van groepen naar het Westen plaats gevonden. Een opzienbarende ontdekking. Literatuur en volkslegende hebben van de oude, klassieke volksverhuizingen, wel ke plaats grepen in de vroege Middel eeuwen, karikaturen gemaakt. Nauwgezette historici hebben zich alle moeite gegeven de waarheid te ontdekken en zijn tot de conclusie gekomen, dat de scharen, die des tijds zich van Oost naar West bewogen, nu meriek heel wat geringer waren dan men gewoon wa« tot dusverre aan te nemen. Geen van deze verhuizende'volkeren zou, vrouwen en kinderen inbegrepen, het kwartmillioen hebben overschreden. Wel zullen echter velen van hen aanzienlijk zwakker geweest zijn dan in de laatste eeuw. Naar schatting bedroeg het aantal zieken ongeveer 5 tot 10.000. Dat was be grijpelijk, omdat bij overbevolking het ge deelte dat om een of andere reden niet aan den slag kon komen, het eerste over de grenzen werd gedreven. De beweging zelf had, met uitzondering van de bloedige Hunnenscharen van Attila, buitengewoon langzaam plaats. De verhuizing werd dik wijls onderbroken, doordat men zich voor jaren en jaren vestigde op een bepaalde plaats. Het grootste gedeelte trok evenwel laler weer verder. Het tragere deel kwam achter de voortvarenden aan. In totaal is het verschijnsel van de volk-sverhuizing, in ieder geval wat aantal en snelheid betreft, van minder belang geweest dan de groote Europeesch-Amerikaansche volkaverhuizftg uit de negentiende eeuw. niets doen onmenschelijk - alles doen onmonelijk Wat er overbleef van een der schoonste stadswijken van Turka (A.G.) na een bombardement. Internationale regeling van de volksverhuizing. Maar zelfs de millioenenmassa's, die in de vorige eeuw den Atlantischen Oceaan overstaken, schijnen in aantal nog overtrof fen te worden door de menschenmenigten. die door den tegenwoordigen loop der om standigheden verdreven werden van huis en haard. Over het aantal der Aziatische volkeren, Chineezen, Japanners en Britsch- Indiërs. die sedert 1920, dus sedert het be gin van de nieuwe volksverhuizingsperio de hun woonsteden hebben verwisseld, is geen statistiek voorhanden, maar bet zou niet overdreven zijn wanneer nauwkeurige schattingen gewagen van een getal, dat ge legen is tusschen de zeven en acht millioen menschen, om nog maar te zwijgen van de interne Aziatische verhuizingen, denke men slechts aan de kolonisatie in Mantsjoekwo door Japanners of aan de Chineesche vluch telingen, die zich bij het oprukken van de Japansche troepen hebben terug getrokken in de binnenlanden. Alleen in Europa heeft men van 1920 tot 1926 meer dan vier en een half millioen volksverhuizers geteld, die den Oceaan zijn overgestoken, waarvan het leeuwenaandeel afkomstig is van Groot-Britannië en Ier land (1.4 millioen) en Italië (1 millioen). Hierbij komt nog het reuzengetal politieke vluchtelingen, die in de laatste jaren een zoo omvattend en zoo geheel nieuw pro bleem hebben geboren doen worden; een probleem, waarmede de Volkenbond en haar hulporganisaties, het Nansen Bureau, het Bureau voor de Armeensche vluchtelin gen, de handen vol werk hebben. De Russische revolutie had de vlucht van nagenoeg drie millioen „Wit Russen" naar het buitenland tengevolge. Armeniëdat in de eerste jaren na den Wereldoorlog vol komen van de landkaart was weggevaagd, zond het grootste deel van de bevolking naar het buitenland; dat waren ongeveer vijf millioen menschen, die thans verspreid leven over het Oosten, Zuid. en West-Eu ropa, Noord Afrika en Amerika. De Ita liaansche anti-fascisten, die zich mettertijd vermengden met de Italiaansche zwervende en seizoenarbeiders vergrootten het aantal der in het buitenland vertoevende Italianen met meer dan één millioen. Hierboven me moreerden wij reeds, in verband met de po sitie der Joden, het groote aantal, dat uit week naar bet buitenland En thans zijn het de 600.000 Finnen, die binnen de oude grenzen van hun land moe ten zoeken naar nieuwe haardsteden. Ui! het aan Rusland afgestane deel van Oosi Finland, zijn de scharen, zooals de kran ten bericht hebben, in allerijl naar het Westen gevlucht, hun kudden voor zich uit drijvend en daarbij hadden zij veel te lijden van sneeuwstormen, gebrekkig on derdak des nachts, een tekort aan vervoer middelen. Wederom een vlucht van zons opgang naar zonsondergang, van het Oos ten naar het Westen. Deze vluchtende scharen vormen het treurig einde van den lijdensweg, dien het Finsche volk in hel laatste halve jaar heeft moeten gaan, een lijdensweg, waarop offers gebracht moes ten worden, die tevergeefsch schijnen. Dal is de stomme tragiek, vervuld van aary klacht tegen dezen wreeden onmenschelij ken tijd, waarin volkeren het beginsel der naastenliefde overboord geworpen hebben. Maar gelukkig zijn er over de geheele wereld nog menschen te vinden, wier hart warm klopt en die ontvankelijk zijn voor het lijden en voor den nood van hun me- demenschen. Behalve de reeds van Volken- bondswege ingestelde bureaux, werden in de laatste jaren conferenties belegd (men denke aan Evian in 1938) en bestaat er een instituut dat zich bezig houdt met het behartigen van de niet politieke vluchte lingen; van de volksverhuizers in den klas sieken zin. Het „Internationale Arbeids bureau" verklaarde in het laatste jaarver slag: „Terwijl het transport over land en over zee, waar het goederen en vee betreft, wet telijk geregeld is en beschermd, zijn d<? transporten van menschen, het zooge naamde volksverhuizen, tientallen van ja ren ontgaan aan de aandacht van de wet gevers en hen, die internationale confe renties hebben belegd. Wij hebben er naai gestreefd dit tekort in te halen". Sedert 1926 functionneert bij dit bureau een commissie voor volksverhuizingvraag stukken. Zoowel binnen als buiten het. ka der van de Geneefsche Organisatie heeft men talrijke conferenties belegd. Maar het grootste deel van het werk moet nog verricht worden. Waarschijnlijk zal het eerst aan een rustige en rechtvaardiger periode van de geschiedenis beschoren zijn deze problemen, die dringend vragen orn een bevredigende oplossing, voor goed uil de werpld te helpen. Gezicht op Finsche havenstad Vipuri (Viborg) na een aanval doo? 1iet lucht wapen. Wat da Bussen zelf verwoestten, zullen wi, hu dew 18 ie gekomen, moeten herbOgjjghfti

Soester Courant | 1940 | | pagina 8