I 'AME5 RUBRIEK v J mrlSJÊm Vxm oud tot nieuw Aardappelen fZ)e (Ueimode zet zied onveMtindexd oemt /IMel u-an, 6-an.te ltopi£.ó.ten Bezig zijn van zieke kinderen Een nieuw vrouwenberoep AMMONIAK BEWIJST VELE GOEDE DIENSTEN een uitstekend voedingsmiddel KNIPPATRONEN Nieuw# garneeringen vereen voudigen het moderniseeren Veel van hetgeen een veertig jaren terug mode was is thans weer herleefd, zij het dan ook in gemoderniseerd en vorm. Omstreeks het begin van deze eeuw heeft men eveneens pailletten, soutache, tres, passementeriën, strass, gitten en soortge lijke garneeringen zien dragen, en van dit Blies maken we thans dankbaar gebruik om Vermaakte japonnen te moderniseeren en tventueele naden minder op te doen val- len. Vooropgesteld moet worden, dat men doelbewust vernieuwingen aan moet bren gen, zoodat het nieuwe effect ook inder daad kans van slagen heeft. Voor overdaad moet men zich weten te hoeden, want deze kan den totaal indruk slechts schaden. Al leen waar het soutache betreft kan men de meest grillige vormen kiezen Een zwar te japon, die iets overbloust, en een v-vor- mige halsuitsnijding te zien geeft, zal b.v. afgewerkt kunnen worden met een smal galon van strass, waarvan ook de ceintuur is gemaakt (rechts). Ingehaalde ruimte (links) wordt bijeen gehouden door smal tresband, terwijl de gladde blouse met schoot een garneering te zien geeft van kransjes van pailletten, die zich op taillehoogte herhalen. Pailletten, kralengarneeringen, ruches, plissé's worden per meter verkocht, even als galon met blad- en bloem-motieven. Strikken van pailletten, kant, organdie en piqué vormen een nieuwe en aparte gar neering evenals de gesteven piqué kraag jes, die op japonnen, blouses en jumpers gedragen worden. Wandkleed voor de kinderkamer. Met behulp van bonte stofnesten en ef fen linnen kan een aardig wandkleed sa mengesteld worden, dat vooral zoo bijzon der geschikt is om boven het speelhoekje der kleintjes gehangen te worden. Men kan gemoesde, geruite, gebloemde en alle mo gelijke andere restjes verwerkeii, zooals de afbeelding dit te zien geeft terwijl ook effen lapjes aangewend worden. Het kleed zelf is 60 x 80 c.M. groot en kan b.v. van oud blauw linnen gemaakt worden. De motieven worden op de gewensohte grootte geteekend met behulp van de ruitjes, die 2 c.M. in het vierkant zijn. Aan de hand van het voorbeeld kan men de lij— nei. gem akkelijk na teekenen. Waarmede kan men een kind, dat het bed moet houden, toch bezig houden? vroeg ons eens een jong moedertje. Het is inder daad moeilijk om kinderen, die lang rus ten moeten, met het noodige geduld in bed te houden. Alle speelgoed is ook niet ge schikt voor hen, daar de lust tot opstaan wellicht ontwaakt Een aardige bezigheid is het uitknippen van gekleurde plaatjes, die in een album geplakt worden, ofwel het maken van over druk j es, waarbij de kinderen met spanning uitzien naar het resultaat. Het knippen van stoeltjes en tafeltjes uit een oud spel kaar ten vinden kinderen gewoon heerlijk en als de moeder dan met een weinig fantasie nog kleine poppetjes weet te knippen, dan is de eigen geknipte poppenkamer compleet. Kinderen zijn in den regel enthousiast over dit eenvoudige speelgoed en er is zeker geen spel, wa^r zij hun geest zoo lang mee bezig houden. Het ondergedeelte van het huis is 8 x 16 c.M. en het dak is 10 c.M. hoog, on deraan 20 c.M. en bovenaan 10 c.M. breed. Alle doelen worden met smalle naadjes geknipt, die omgeslagen, platgestreken en. met onzichtbare steekjes op de stof ge werkt worden. Men kan ze evenwel ook met kleine festonsteekjes afwerken. Bloem stelen, lejdrsels, zonnestralen enz. worden met den steelsteek gewerkt, de zweep met den kettingsteek. De zon heeft een middellijn van 8 c.M., oogen en neus wor den opgestikt. Vensters, toom, paardendek, jtaart enz. zijn van bandxesten gemaakt. CONGESTIE EN HAAR BEHANDELING. Vele vrouwen van middelbaren leeftijd en zelfs ouder hebben het onaangename van congestie ondervonden. Rustig zitten wij soms in gezelschap te praten en dan overvalt ons plotseling een warm worden van het gelaat, waarbij dit zich meestal tot in den hals toe rood kleurt; meerma len wordt de huid klam en is het ons als of ieder het ons aailziet Vooral vrouwen, dde in de overgangs jaren zijn, lijden aan deze congesties, of zooals ze popula'. genoemd worden „op vliegingen", die hoewel onaangenaam ir het minst niet verontrustend zijn. Jonge vrouwen, die dezen bloedaandrang naar het gelaat hebben zullen echter goed doen een arts te raadplegen, omdat zij dan wel eens met een zenuwtoestand of hart- stering in verband kunnen staan en me dische behandeling gewensoht is. Bij oudere vrouwen, is het echter een zeer normaal versehojmsel, dat verband houdt met den veranderden bloedsomloop. Een rustig leven is gewensoht niet laat naar bed gaan, geen prikkelende spijzen noch alcohol, geen koffie, doch inplaats hiervan b.v. rooutkoffie en slechts weinig thee, die niet sterk mag zijn. Als drank water, karnemelk en vruchtensappen, ver der veel groente, ook rauwe en fruit. In dien men zich nerveus gevoelt, wat in de ze jaren nogal eens voorkomt werkt vale riaan kalmieerenid, dat tevens onschade lijk is. Aangezien men vooral ook 's nachts veel last van congestie kan hebben is het noo- dig 's avonds geen ingespannen werk te verrichten en niet te lezen. Slapen met open ramen en liefst niet te veel dek ne men, (Nadruk verboden). In Amerika heeft men een vrouwenbe roep, dat bij ons nog weinig bekend is. Vrouwen worden tot in de kleinste onder- deelen onderricht omtrent alle problemen der woningverlichting. Enkele landen heb ben dit voorbeeld reeds gevolgd, en inder daad is gebleken, dat vele huisvrouwen gebruik maken van de diensten van een „lichtadviseuse". De dames zien zich tot taak gesteld om van advies te dienen inzake soort van lam pen, lichtsterkte van gloeilampen enz. Veel al worden deze laatste uit verkeerd toege paste zuinigheid te zwak genomen, op het nut van een extra lamp boven het gasstel zal al evenzeer gewezen worden als op het groote belang van een centraal lichtpunt, dat even onder de zoldering gehangen wordt. Weinig practisch zijn z.g. pendels, daarentegen veel meer aan te bevelen een melkglazen ballon, die geen schaduwen ver spreidt. Inderdaad, het belichtingsvraag- stuk vraagt deskundig advies om zooveel mogeliik voordeel te hebben en den laagst mogelijken prijs. Waar men in ons land nog geen „advi seuses" heeft, zal de installateur zijn klan ten gaarne van voorlichting dienen. Wie eenmaal de neus dicht bij de ope ning van een flesch met ammoniak gehad heeft en de lucht hiervan op zijn reukze nuwen heeft laten inwerken, zal dit niet gauw vergeten .evenmin als de tranende oogen, die het opsnuiven gaf. Het scherpe ammoniak-gas doet deze prikkeling ontstaan. In de huishouding be wijst deze 'vloeistof, die voor het gebruik met water verdund wordt, goed diensten. Men kan ze lang in een goed afgesloten flesch bewaren, liefst op een donkere plaats. Ammoniak onderscheidt zich van andere alcalische, loogachtige reinigingsvloeistof fen daardoor, dat het op verschillende weefseldraden, zelfs op kunstzijde en kunstwol, niet schadelijk inwerkt. Op grond hiervan kan men het steeds gebrui ken om kleedingstukken te reinigen. De gebruikelijke oplossing van 1 op 10 heeft de waardevolle eigenschap om vet en olie op te lossen bij lage temperatuur. Olie- en vetvlekken in wollen kleeding stukken behoeven niet met warm water behandeld te worden, indien men ammo niak gebruikt, hetgeen ongunstig op deze weefsels zou inwerken. Aan beveling verdient het om bij het wasschen in zeepsop een scheut ammoniak toe te voegen; daar dit het vuil oplost en bij hoogere temperatuur op gevoelige weefsels minder ongunstig inwerkt dan soda. Is waschgoed op onvoorzichtige wijze behandeld met zwavelzoutzur en andere scherpe middelen, dan neemt men onmid dellijk ammoniak en wascht de ontstane vlekken hiermede uit, aangezien deze vloeistofzuren neutraliseert. Het doet de werking op het goed teniet en voorkomt, dat de weefseldraden afbreken. Men kan met ammoniak roest, gras en bloedvlekken verwijderen en een oplossing van 1 deel vermengd met 2 deelen spiritus leent zich uitstekend voor het uitmaken van alle mo gelijke soorten inktvlekken. Bij gekleurde weefsels moet men zorg dragen, dat de behandeling vlug geschiedt, omdat de ammoniak alle „onechte" kleu ren aantast Ziet men bij het uitmaken van vlekken, dat de kleur eenigszins verandert, dan zal men de bewuste plek onmiddellijk in een kom of schaal met azijn moeten dompelen, waardoor de oorspronkelijke kleur terugkomt. Japon en, heerencostumes, meubels, tapij ten worden als nieuw, indien men ze in één richting afborstelt met water en am moniak, dat ook een desinfecteerende wer king heeft. Regelmatig met ammoniak behandelde stukken zullen minder door motten wor den aangetast. Vette kragen en vette plek ken op kleedingstukken worden behandeld met een kopje water en één eetlepel am moniak, terwijl men gebruik maakt van een harde borstel. Na het drogen worden de plekken gestoomd. Ammoniak is een beproefd middel tegen insectensteken, waarvan het gift, evenals van vlekken, die ontstaan zijn door zuren geneutraliseerd wordt. De moderne wetenschap leert, dat aard appelen een bij uitstek goed voeding zijn en waar het voedingsvraagstuk in de ko mende maanden in het midden der belang stelling zal staan, is het niet ondienstig nogmaals op het groote nut dezer aard vruchten te wijzen. In tijden van voedselge brek is steeds een groote plaats ingeruimd aan aardappelen, hetgeen er ongetwijfeld zeer veel toe bijgedragen heeft ze meer po pulair te maken. Kunnen wij ons thans wel voorstellen, dat er een tijd geweest is, dat men met inspanning van alle krachten het volk moest leeren om aardappelen te eten? Wat de macaroni voor de Italianen be- teekent is de aardappel op dén disch voor meer Noordelijke volken. Van tijd tot tijd vervangen we aardappe len door rijst, doch voor vele menschen is een maaltijd niet af, indien er geen schotel met smakelijke, bloemige aardappelen aan wezig is. De neutrale smaak maakt, dat we aardappelen niet alleen met alle groenten en slaatjes kunnen combineeren, doch ook zoete aardappelgerechten in den vorm van koekjes zijn zeer smakelijk. Aardappelen bevatten wel is weer veel water, doch daartegenover staat, een groot gehalte aan zetmeel, dat evenals het vet de bron is, waaruit de menschen energie kun nen putten, lichaamswarmte en spierkracht. Het eiwitgehalte is slechts gering en ge houden voedingsproeven hebben bewezen, dat de mensch langen tijd genoeg heeft aan aardappelen als eenige eiwitbron. Waar de aardappel in ons land zeer veel verbouwd wordt, zoowel op schralen als vetten grond, mogen we op flinke oogsten rekenen en behoeven ons over dit deel der voedselvoorziening geen zorgen te maken. We stellen ons voor aan onze wekelijk- sche menu's en recepten in het vervolg en kele aardappelrecepten toe te voegen, om een vleeschlooze maaltijd voedzamer te maken of wel als een aanvulling te dienen aan de koffietafel enz. GESTOOFDE AARDAPPELEN. l]/2 kg. aardappelen plus 24 L- melk, 50 gr. boter, 35 gr. bloem, zout, 50 gr. ge raspte niet te bloemige aardappelen wor- Onze afbeelding geeft twee nieuwe gebreide blouses weer, die be doeld zijn om bij tail leurs gedragen te wor den. Veelal ziet men op aaturel-kleurig breiwerk aardige bloem- en blad motieven of een tricot steek uitgevoerd. Vlot en jeugdig kleedt het linkermodel, dat van koordwol is gebreid met boord en manchetten van Angora. Sluiting met rits. Rechts een blouse met verticaal gebreid middenstuk in rechte en averechte toeren, dat zich wat het model be treft, uitstekend leent voor gezette figuren. Halsafwerkintf met pi- cot den aan plakjes gesneden, nadat ze In de schil gekookt zijn en het velletje verwijderd is. Boter smelten en vermengen met bloem, daarna melk toevoegen en het sausje eveij door laten koken, afmaken naar smaak met zout Aardappelen toevoegen, doch zorgen, dat de plakjes heel blijven en deze nog even mee laten stoven. Opdienen met ge raspte kaas en eventueel wat gehakte pe terselie. VAN OUD TOT NIEUW. Veel te snel naar onzen zin groeien on ze kinderen uit hiun kleeren. Wanneer het materiaal nog goedi is, zullen we naar mid delen zinnen, om een en ander nog draag baar te maken. De mogelijkheid om tweeërlei stof te te combineeren, biedt vele voordeelen en jurkjes, die te klein geworden zifn, kan men op dieze wijze gemakkelijk grooter maken. Onze schets geeft een alleraardig ste combinatie van effen en geruite stof te zien, diie niet verraadt, dat het een ver maakt jurkje geldit. Inplaats van ruitjes kan men ook moesjes, bloemetjes en andere bedrukte weefsels aanwenden. Het pa troon, dat op bijgaande afbeelding is aan gegeven, is bestemd voor een ongeveer u li li 17 V II Vi T» I:vraj' 5 i£j&| vijfjarig meisje. Het knipoverzidht geeft de maten in c.M. aan en wordt eerst van papier gemaakt. Naden aanknippen, fig. 1. voorstuk pas. fig. mg pas (helft) III mou wen IV helft kraag. De fig. II en IV worden dubbel' geknipt met vouw in het midden. De pas is gedeeltelijk van het fantasie- materiaal, zooals de afb. te zien geeft, ter wijl de effen randén pkn. 4 c.M. breed zijn, Ook mouwen en rechte deel jurk wordet>' van breede reepen voorzien. JONGENSPAKJE. VKK 1850. 46 jaar Prijs 0.40. De blouse wordt van flanel, viyeïïa of linnen gemaakt en heeft in het middeii een opgestikte stofreep, waarin knoopsga ten gemaakt worden. Blousemouwen met rechte manchet en iknooptsluiting. Omliggend kraagje met zelf- strikker. De onderkant wordt met een zoosnj afgewerkt, waardoor een elastiek gehaal4 wordt en sluit met haak en oog. Het broek* je kan b.v. van heerenstof gemaakt wor den, heeft twee rechte pijpjes en. kan aan een lijfje geknoopt worden, of met bretel# gedragen worden. Prijs der patronen 30 cent. MANTELTJE EN MIaS. Succeapa troon VKK 1920.. Prijs 1 0.40. Het aardige manteltje van piqué in, streep of wafel motief wellicht ook van cachemire of batist gemaakt, beeft een ge schulpte kraag, waarop evenals mtn de manchetten een rij kleine moesjes wordt gewerkt in zachte kleuren. Ook het mutsje heeft deze garneering en bestaat uit eenige aan elkander gestikte gedeelten met geschulpte rand. De mantel heeft aan voor en rugzijde eenige plooien groepen en sluit met een paar knoopen. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203, De prijs bedraagt per patroon f 0.30 plu# 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwi#- sel of giro.

Soester Courant | 1940 | | pagina 7