'AME5 RUBRIEK Met de haedeti eso V Voor zus broer vangt het Voorjaar aan en Een Cachea- venster KNIPPATRONEN ch Is er wel één bijkomstig heid denkbaar, die zoozeer de belangstelling der dames heeft als de hoed? Een hoed speelt dan ook ongetwijfeld een groote rol, omdat hij de eigenschap bezit een ver schijning beter te doen uit komen dan wel volkomen te te doen mislukken. De kleur moet liefst zoo weinig mo gelijk opvallend zijn omdat bij een mantel of costume menigmaal kleurige details gedragen worden, als blouses, shawls enz. Voor mantel- costumes wordt veel grijs gekozen, waarbij een dito kleur vilten hoedje keurig kleedt, terwijl kleurige accessoires voor een leven dige noot zorgen. Mantels van donkerblauw en zwarte wollen stoffen, die meestal hoog sluiten kunnen met een fleurig stroohoedje gedragen worden, om dat van de blouse minder te zien komt en is het eventueel noodig, dat een shawltje in de halsopening gedragen wordt, dan zal dit zoo neutraal mogelijk moeten zijn. De meeste hoeden worden tamelijk ver over het voorhoofd gedragen, terwijl men zoowel randlooze hoeden ziet als modellen met breeden of smallen rand. Grof ge kleurd strooband wordt verwerkt tot vlotte canttiers, terwijl men ook alleraardigste modellen ziet met hoog opgeslagen rand (boven links). Ook op matelots ziet men toefjes bloemen. Veeren, vruchten, strik ken, voiles ziet men in groote verscheiden heid, terwijl als nieuwste detail haarnetten in aanmerking komen, waarin de krullen opgehouden worden. Stevig materiaal is aangewend voor het maken van het paardenspan. Laken b.v. leent er zioh uitstekend voor, waarvan noodig een reep van 45 cM. lang en 5 cM. breed en twee reepen van 3 x 30 cM. smalle naden aanknippen, omslaan en festoneeren. De draagbanden worden aan de oorzijde 7 c.M. van elkander opgestikt en aan de rugzijde hecht men ze aan het einde. Voor de lange teugel kan men over 4 spijkers, die in een garenklosje geslagen zijn, een lengte van 2 M. in kurkesteek werken. Men kan ook drie lange einden halen van verschillende kleuren wol, die plm. 2.25 M. lang zijn en tot een teugel gevlochten worden. Als versiering zijn aan de voor zijde 5 gehaakte, kleurige wollen bloeme tjes aangebracht, die men als volgt haakt. Men maakt een ring van vier lossen, waar in 12 stokjes worden gehaakt, hierop volgt ttoum een toer van 1 vaste op le losse voorg. toer, 1 losse, 3 stokjes. Op de tweede losse der 'grootte, indien men ruitjes trekt van 2 c.M. in het vierkant en daarna aan de band van het voorbeeld de omtrek natee- kent. De verbindingsreep der beide deelen is plm. 78 c.M. lang en 3 c.M. breed; ter- wijl voor de oortjes kleine ovalen geknipt worden. De deelen worden met festonste ken verbonden, doen aan het laatste ge deelte blijft een stuk open, waarna de kaas met snippers stof wordt opgevuld en tenslotte naait men ook dit laatste stuk dicht. Voorgaande toer, 1 lossen enz. Mid den vóór worden 5 belletjes gehecht. Het tasch om zusjes' zakdoek in te be waren wordt gemaakt van een lapje, dat 14 c.M. hoog en 16 c.M. breed is. Over stra mien, waarvan 3 ruitjes 1 c.M. breed zijn, worden de kruisjes gewerkt met behulp van. bijgaand telpatroon. O open randie licht beige, X kruis blauw. G rood. bruin. Oogen en mond van Franscbe knoopjes, De lange snoer wordt inkurkesteek ge werkt. Het haasje 1-rijgt de ware Velen leggen zich op bijzondere wijze toe op de cultuur van Cachea en verplan ten, iets dat veel geduld vereischt, doch de moeite ruimschoots leent. Zon en licht uen deze planten in ruime mate noo dig, alhoewel te felle zonnestralen niet aan t bevelen zijn. Men vergete niet, dat de zon, die door het venster schijnt veel feller op de planten inwerkt, dan wanneer zij in de zomermaanden in den tuin geplaatst worden. Wie slechts één raam ter- beschik king van cachea heeft kan deze het best over twee boven elkander geplaatste plan ken zetten. Op de wijze als de schets dit aangeeft, hetgeen ongetwijfeld een goede oplossing is. Jerse is een materiaal, dat zoowel in het voorjaar als 's zomers gedragen wordt. Het is buitengewoon soepel en laat zich bij zonder goed verwerken, daarbij is het licht in het dragen en kreukelt niet. Jersey costumes en japonnen zijn dan ook de meest ideale dracht voor werkende vrou wen en om gedurende het weekend mee naar buiten te nemen. Een mooi ontwerp van gestreepte jersey vindt men op deze schets, waar de strepen zig-zag verwerkt zijn aan den rug en zelfs een vrij ingewik keld dessin aan voorzijde te zien geven. Ook voor het verwerken van wollen, zij den en katoenen weefsels Leent zich dit model. Mandenwerk vindt men tegenwoordig in alleszins ar tistieke uitvoeringen en door het eenvoudig materiaal komt dank zij de vaar dige handen, menig kunst stuk tot stand. Naarmate materiaal en vlechtwerk fijner zijn zal het product in waarde stijgen. Het eerste mandje (links) is van raffia gemaakt, terwijl men zelfs vezels van dennen wortels aanwendt voor het vlechten van mandjes, die voor allerlei huishoudelijke doeleinden geschikt zijn. Midden: een tweekleurig ge vlochten naaimandje, rechts een hengsel mandje, waarin allerlei kleine handwerk jes in bewaard worden, terwijl de mand onderaan bedoeld is om gevuld te worden met vruchten en de aardewerkschaal fruit op het buffet vervangen kan. ZET DE TERING NAAR DE NERING! Alle uitgaven, die een huishouding met zioh mede brengt, moeten in een goede verhouding staan ten opzichte van het in komen van den man. Helaas zijn er altijd nog huisvrouwen die geen begrip hebben, hoe zij moeten huishouden en dezen zijn het ,die over de helft van de maand zon der geld zitten. Andere vrouwen weer zijn overdreven zuinig op alles wat zioh bin nen de vier muren afspeelt, doch daarbui ten nemen zij groote allures aan en geven meer geld uit, dat zij verantwoorden kun nen ten opzichte van het inkomen. Tus- schen de uitgaven onderling is dan ook niet het minste evenwicht. Dergelijke ty pen willen niet graag onderdoen voor ken nissen, die in betere finantieele omstandig heden leven en klagen bovendien nog, dat alles zo 4 ongelijk verdeeld is in de wereld. Men zal het heel begrijpelijk vinden, in dien een moeder haar kindieren gaarne aar dig kleedt, maar het moet niet ten koste van de voeding gaan. De vrouw, die mooie kleeren draagt en wier lingerie feitelijk niet toonbaar is, weet evenmin als de voor gaand© huismoeders op de juiste wijze haar huisihoudigeLd te beheeren! Dergelijke handelingen komen niet ten goede aan het familieleven, dat is te begrijpen. Laat men allen schijn toch laten varen en niet in de allereerste plaats aan de uiterlijke dingen aandacht schenken, doch slechts datgene koopen, wat noodzakelijk is. Zelfs wanneer men de tering naar de ne ring zet en wanneer men door zuinigheid en overleg een kleine reserve heeft weten te vormen, zelfs dan moet men tot geen aanschaffingen van welken aard ook over gaan, indien zij niet strikt noodig zijn. (Nadruk verboden). NATIONALE GERECHTEN VAN VERSCHILLENDE EUROPEESCHE LANDEN. Men heeft zich den afgeloopen zomer, tijdens de Wereldtentoonstelling te Parijs alle moeite getroost om aan de culinaire eischen te voldoen. Niet alleen, dat men verschillende restaurants had der landen, welke vertegenwoordigd waren, doch ook elders te Parijs heeft men zich beijverd om bepaalde spécialité's, of nationale ge rechten volgens de regelen der kunst te bereiden. Voor de Italianen wist men spa ghetti en macaroni met tomaten en kaas op verschillende manieren klaar te maken. Tomates a la Portugaise, gevuld met rijst er. Spaansche peper werden opgediend bij de gerechten van dat land. De koude soep Gaspacho met stukjes brood en versche komkommer wordt door iederen Spanjaard geapprecieerd. Enge land heeft zijn gekookte puddingen en Zweden is bekend om zijn gestoofde gans met roode kool, „Sprangrgas". Noorwegen heeft heerlijke sardines op beboterd brood of toast. België komt. uit met carbonades a la Flamande, terwijl „Dampf Nudelen" be strooid met suiker en kaneel een specifiek Beijersch gerecht zijn. De Franschman zou niet gaarne zijn pot au feu missen, een mengsel van vleesch en groenten. De Zwitschers serveeren visch, die met Geneefsche saus wordt opgediend, terwijl men als specialiteit van ons land de Hoi- landsche saus roemde voor visch en enkele groenten. Chocolat a la Viennoise is een bekende Oostenrijksche delicatesse, terwijl Honga rije om zijn Goulache bekend is, een vleesch ragout, toebereid met paprika. In Polen heeft men als nationaal ge recht „bortsch", een soort soep, waaraan men ook zure room toevoegt. „Blinis" zijn flensjes, van boekweitmeel, die men in Rusland eet met Caviaar,. De Balkan-staten hebben een bijzonder gerecht, bestaande uit schapenvleesch met aubergines, terwijl de Bulgaren, zooals verhaald wordt, een hoogen ouderdom be reiken door het eten van yoghurt. Turkije heeft een fijne delicatesse, n.1. confiture de Rose. (Nadruk verbosen). VUUR EN LICHT ZIJN GEEN SPEELGOED Ongelukken vaak te wijten aan onvol doende toezicht! Iedere dag brengt voor kleine kinderen nieuwe wonderen en naar gelang deze binnen hun bereik zijn, verlangen zij er mede te spelen. Zij hebben er echter menigmaal geen begrip van, dat verschil lende dingen, die hun belangstelling heb ben, niet voor kleine handjes bestemd zijn. Daarom is het de taak van de volwassenen toe te zien en te voorkomen, dat zich voor werpen binnen het bereik der kinderen be vinden, die in eenig opzicht gevaar kun nen opleveren. Wanneer men statistieken nagaat, dan zal men zien, dat ieder jaar een groot aan tal kinderen door brand om het leven komt. Wij zagen statistische gegevens uit Duitsch- land, die vastlegden, dat in den loop van tien jaar, niet minder dan 8500 kinderen onder de zes jaar door brand omkwamen, terwijl er dagelijks 13 branden geconsta teerd, worden, door kinderen aangestoken! Deze laatste vonden meestal op het platte land plaats. Zulke getallen geven te den ken en zijn natuurlijk naar verhouding van de grootte van Duitschland veel hooger dan in een klein land. Het ergerlijke is echter, dat zooveel onheil voorkomen had kunnen worden, indien toezicht aanwezig geweest was! Lucifers behooren niet onder het bereik van kleine kinderen te zijn, doch de moe der zal de kleinen tevens zoo moeten op voeden, dat zij weten, dat het geen speel goed is. Hebben wij allen niet meermalen uit courantenberichten gelezen, dat kinde ren zich b.v, in een schuur opsloten en met lucifers speelden om het mooie vlam menspel te zien? Resultaat: brand en redding met levens gevaar voor anderen. Vaak gebeurt het, dat een kind tijdens moeders afwezigheid de gaskraan open en dicht draait en pro beert om het gas aan te steken! Zulke handelingen, die ontzettende ge volgen kunnen hebben, kan men slechts voorkomen, indien kinderen steeds weer op het groote gevaar van spelen met vuur ge wezen wordt. Een klein kind, dat een open vlam ziet, zal ernaar grijpen, doch moet leeren, dat zijn handjes pijn zullen doen, wanneer hij eraan komt. Menigmaal luisteren zij eerst pas hoewel hun herhaaldelijk verboden is om aan de brandende kachel of een brandende lucifer te komen nadat zij gevoeld heo- ben, dat dit pijn doet. Zij wachten zich een tweede keer wel, dit spelletje te her halen! Het meest gevaarlijk ten opzichte van het spelen met vuur zijn kinderen tot een jaar of vijf, oudere kinderen zijn doordrongen van het feit, dat zij voorzichtig met luci fers moeten omgaan, hetgeen zij trouwens moeten leeren. Het gevaar schuilt echter in gebrek aan .toezicht, aan het aan hun lot ovei laten van kinderen gesticht, maar zelden zullen vol- gedwongen worden. Veel onheil wordt door kinderen gesticht, mar zelden zullen vol wassenen zich geheel kunnen vrij pleiten van schuld. Slechts goed toezicht en wijzen op het gevaar, dat verboden is aan net spelen met vuur en andere gevaarlijke dingen, kunnen het aantal ongevallen doen verminderen. Duimzuigen is een gewoonte, die vooral veel bij flesschenkinderen voorkomt en die reeds onderdrukt moet worden, zoodra de moeders bemerken dat baby het duimpje of zelfs maar enkele vingers naar den mond brengt. Bij grootere kinderen is het moeilijk meer af te wennen en soms is deze gewoonte zoo sterk, dat zich een zeer kleine welving in de boventanden vormt en men op de duim roode plekken waar kan nemen. Indien verbieden niet helpt bij grootere kinderen, zal men een verband van grof geweven stof om den vinger moeten win den, iets wat lang niet zoo prettig is om op te zuigen als duimelot zelfl ALLERLEI. Versoh brood -vindt menigeen het sma kelijkst, dooh het is veel minder goed voor de gezondheid, dian dat van een vorigen' dag. Het weeke zachte brood wordt bi] het kiouwen tot een prop samengekneed en deze blijft zwaar op den maag liggen, verteert veel minder goed dan oud brood! spijeverteringstoornissen zijn hiervan het gevolg, een gevoelige maag, gebrek aian eetlust, hoofdpijn en zelfs maagkrampen. Geroosterd brood verdient meer aan dacht, dan men er gewoonlijk aan schenkt en bij goede bereiding is het licht verteer baar, natuurlijk niet als men het te bardf laat worden. Geroosterd brood zal men langer kauwen dan zadht, week brood, zoo- dat het zich meer vermengen kan met het speeksel hetgeen de spijsvertering ten goe de komt. Wanneer kinderen buitengewoon ang stig zijn, kan men dit in de meeste geval len toeschrijven aan fouten in de opvoe ding. Indien opvoeders kinderen bang ma ken met allerlei dingen, om hen te doen gehoorzamen, bewijst dit een gebrek aan paedagogische kracht. Slechts met veel geduld zal men angsti ge kinderen kunnen leeren inzien, dat zij zich niet bevreesd behoeven te maken en, ook hun vrees voor donker zal tenslotte overwonnen worden, iets dat veelal een uiting van nerveuzen aard is. Dergelijke kinderen slapen meestal onrustig in een donkere kamer daarom zal het aan te be velen zijn hun gedurende eenigen tijd een nachtlichtje te geven. Zijn zij over hun angst heen, dan kunnen zij het weer af wennen om met lieht te slapen. De houten bovenplaat van een aanrecht of keukentafel wordt onberispelijk wit, in dien men deze met kalkwater schuurt. Ge- bluschte kalk wordt met water overgotert en na eenigen tijd door een oude zeef in eeil emmer gezeefd. Bij het schuren met dit water is het noodig dikke oude handschoe nen aan te trekken. (Nadruk verboden). GEKLEEDE JAPON VOOR GEZETTE DAMES G. 12. Prijs 0.70 Deze japon heeft een zeer afkleedende lijn door de puntige halsuitsnijding en de onzichtbare tegen genaaide bies met ruime volant, die tot de taille reiken. Aan het bovengedeelte wordt een langere lijn ge geven, door de taille 5 c.M. lager te bren gen, terwijl de verbindingsnaad van rok en bovenstuk door een heel smal cein tuurtje aan het oog wordt onttrokken. Ruime mouw met opgaande manchet. De voor- en achterbaan bestaan beiden uit een middengedeelte, dat in een gebogen lijn geknipt is en smalle zijstukken. Gewerkt materiaal valt meer en meer in den smaak, zooals de bedrukte kunst zijde en crêpe de chine. Toch zouden wij de meer gezette dames aanraden hare keus te bepalen op cloqué, desnoods met een weinig opvallende moes. Effen kleedt al tijd het meest af. Patronen in de maten 48, 50 en 52. MEISJES NACHTJAPON Succespatroon VKK 1947. Prijs 0.40 Steeds meer komt men er toe onder- kleeding aan huis te maken. Het is dan ook niet te verwonderen, omdat men er steeds iets persoonlijks aan kan geven. Onze meisjesnachtjapon is van lingerie batist of, om uit logeeren te gaan van toile de soie met een klein bloemen motiefje en heeft langs de schoudernaad een aange knipte mouwtjes smalle kant. Afwerking met 'n smal biesje langs den hals. Ruimte middenvooc en achter. Om het middel smalle ceintuur, die aan de rugzijde gestikt wordt. Patronen voor meisjes van 8—10 jaar. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad. Postbus 36. Den Haag. Giro 21)3203. De prijs bedraagt per patroon 1 0.30 plus f 0.05 voor porto- en omz. bel Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Soester Courant | 1940 | | pagina 3