Salerno, het Amerikaansche haaienparadijs De staat Florida in werkelijkheid De Kathedraal ven Milaan Heeft U ook zin in een bordje haaien- soep? De Chineezen zijn er dol op! daine badengelen een marmeren droom Brug, tusschen Miami en Key, West (Florida) die 11 K.m. lang is. panters, kraanvogels, ibissen en een dozijn verschillende eendensoorten. Op verlaten eilanden midden in het moeras stoot men plotseling op een heuvel; dat zijn de be graafplaatsen van de oude Indianen. Spook achtige mangroves en eeuwenoude cijpres sen ter waarde van millioenen staan daar in eenzaamheid en aan het strand hoopt de Golfstroom vreemdsoortige mos sels op. Alleen de Seminolen kunnen den weg vinden in dit labyrinth van kanalen en waterarmen. Na den bloedigen Seminolenoorlog een eeuw geleden, welke acht jaar duurde en den Vereenigden Staten 30 millioen kostte werden de meeste Seminolen naar het Westen op transport gesteld. Slechts twee honderd bleven achter in Florida. Maar de ze hebben zich intusschen alweer vermeer derd tot ongeveer 600. Zij hebben een hoofd man, die kortgeleden voor het gerecht werd gedaagd, aangezien hij in zijn functie van opperrechter een Indiaan terechtge steld had. De gezworenen kwamen echter tot het inzicht dat in de Everglades ande re wetten heerschten en de hoofdman werd vrijgesproken. De vrouwen en kinderen van de Seminolen mogen slechts het eigen dialect spreken. Het eenige, dat zij van den blanken man hebben overgenomen., is de naaimachine. Er is nauwelijks een Semi- nolenhut te vinden, waar niet den gan- schen dag de naaimachine snort. De Semi nolen maken daarvan hun uitzonderlijke gewaden, welke nog getooid worden met ketttingen en armbanden. Inlanders op krokodillenvangst in het oerwoutL Wonderen van de wildernis. Een tocht in een boot over de Evergla des brengt steeds nieuwe openbaringen. Wil de orchideeën en zeldzame moerasbloemen bloeien in een verwarrende schoonheid. In het water leven niet minder dan 600 ver- sohillende vischsoorten, oesters, mossels en kreeften, maar ook wilde katten, beeren, WELK VAN DE 4400 BEELDEN IS HET OUDSTE? Den laatsten tijd staat, de indrukwekken de Milaneesche Dom weer in het middel punt van de belangstelling der kunstlief hebbers. Het is algemeen bekend dat deze kathedraal het grootste aantal standbeel den bevat, dat ooit ter wereld samenge bracht werd in één gebouw. In dat opzicht kan deze interessante Gotische kerk het opnemen tegen de rijkste Europeesche mu sea. Zelfs geen Amerikaansche verzameling zal op een dergelijken rijken schat aan beeldhouwwerken kunnen wijzen: dit re cordcijfer dat de Dom van Milaan nu reeds meer dan vijf en een halve eeuw op zijn naam heeft, bedraagt namelijk 4400. De vraag die nu gerezen is betreft den ouder dom. Welk standbeeld uit deze monumen tale verzameling is het oudste? Enkele van deze beelden die het origi- neele gedeelte van de kerk versieren, moe ten met zekerheid gedateerd worden op de veertiende en vijftiende eeuw, want het blijkt zeer moeilijk om vast te stel len, welk daarvan het oudste is. De meening, die thans de meeste aan hangers heeft, is dat de beelden van Mag- dalena, die een inscriptie dragen welke 1393 vermeldt en die van St. Agnes en Santa Pazienza, moeten behooren tot de groep, die reeds als ornament gediend hebben in de eerste jaren. Het was in dien tijd na melijk de gewoonte om de beelden op te schilderen met helle kleuren, hoofdzakelijk rood en blauw, maar gelukkig heeft in dei- loop der tijden het marmer van liever lede zijn oorspronkelijke kleur teruggekre gen. Gelijk men weet staat de Dom in het centrum van Milaan op de Piazza del Duo- mo. Destijds is het plein vergroot door Giuseppe Mengoni, die tevens aan de ove rige gebouwen een meer klassiek uiterlijk heeft gegeven. Ongeveer in het midden staat het stand beeld van Victor Einanuel II, werk van den beeldhouwer Ercole Rosa. De achtergrond van het plein wordt gevormd door den Dom, welke geheel bekleed is met rozig wit marmer van Candoglia. Op de St. Pie terskerk na, is het de Kathedraal, die van de Italiaansche bedehuizen het grootste op pervlak beslaat. In 1386 werd op instigatie van aartsbis schop Antanio de Saluzzo in een tijd van krachtigen godsdienst ijver, een aanvang gemaakt met den bouw, welke eerst recht voltooid mocht heeten inhet midden van de XlXe eeuw. Hier kan men dan ook in den waren zin spreken van een op eenstapeling der steengeworden gebeden van vele generaties. De kerk is een fan tastisch visioen van spitsen, van contra forten, van bogen en van beelden. Langs de zijden staan statige pijlers. Het transept heeft een grootsch verloop en de absis ont vangt h?t licht door drie geweldige boog vensters. De tabernakel boven het hoofdal taar, omringd door vier torens met ver diepingen, rijst hoog op. Boven op de steile spits, bijna 110 meter boven den be- ganen grond staat het bekende vergulde Madonnabeeld. De gevel is onharmonisch in zooverre dat de verschillende generaties, die hier aan achtereenvolgens hebben gewerkt, niet steeds denzelfden stijl hebben kunnen handhaven. Ook daaraan kan men zien, dat dit trotsche bouwwerk een arbeid van verscheidene eeuwen is geweest. Opmerke lijk is het gebouw door de geweldige pij lers en de forsch opgetrokken vijf porta len, werk van den bouwmeester Pellegri- no PellegrinL Het middelste van deze per- Deze enkele meters lange haai werd ge vangen aan de kust van Florida met een harpoengeweer. Blijkbaar is een jongeda me de jageres, reden waarom zij zich met haar buit liet fotografeeren. Voor de meeste menschen bestaat ne gentig procent van den Staat Florida eigen lijk in het geheel niet. In hun voorstel ling bestaat dit door den Golfstroom aan gespoelde zandduin tusschen den Atlan- tischen Oceaan en de Golf van Mexico slechts uit luxe hotels, welke negen maan den van het jaar gesloten zijn, maar dan ook gedurende de drie maanden, dat zij geopend zijn een pensionprijs van dertig tot zelfs "honderd gulden per dag berekenen. De traditioneele bestanddeelen zijn voorts „Venetiaansche" zwembassins met verlok kende badschoonheden, het honderden me ters breede strand van Daijtona Beach, waarop autorennen worden gehouden. Kortom Florida is de meest grandiooze collectie van beroemde badplaatsen aan «le Zuid Oost kust van de Vereenigde Sta ten van Noord Amerika, ten minste dat denkt men. In werkelijkheid is Florida veel interes- lanter en veel romantischer. Over dit zoo weinig bekende Florida zullen wij het dit maal hebben. In de eerste plaats is Flori da trotsch op zijn visschersparadijs. Slechts een visch, de „shark", de beruchte haai is niet gewenscht in de netten der vis- schers. Van Daytona Beach in het Noorden tot Miami Beach in het Zuiden beschouwen de gemeentebesturen deze „sharks" als een uitvinding van den duivel, die dan ook met alle mogelijke middelen wordt be streden. Maar temidden van de hyperele- gante badplaatsen ligt een klein plaatsje, Salerno welks bewoners maar niet ge noeg kunnen krijgen van deze haaien. Sa lerno leeft van de „sharks". Waarom de ze vraatzuchtige ondieren nu juist zulk een voorliefde aan den dag leggen voor het lokaas van de visschers is niet duide- ljk. Maar het is een feit dat de baders hier zelden of nooit door haaien worden aange vallen .terwijl de visschers van Salerno zelfs in de slechte zomermaanden dage lijks nog een dertig tot veertig maar in den winter ver over de honderd haaien naar de slachthuizen brengen, waar zij door geweldige, zweetende negers aan stukken gehakt en verwerkt worden. Vele ponden zwaar lokaas. De haaienvangst is opwindend, hoewel, wanneer men de noodige voorzorgsmaat regelen in acht neemt, niet bijzonder ge vaarlijk. Het is nog donker, wanneer men opbreekt. De visschersbooten met hun puffende motoren zijn slechts klein en stampen en schommelen jammerlijk op de branding voor de kust. De vaart duurt meestal verscheidene uren, aangezien de haaien doorgaans gevangen worden op ve le mijlen uit de kust. Het lokaas weegt verscheidene ponden, maar dat is slechts een hapje voor een vraatzuchtige haai. De angel is een haarscherpe, zware ijze ren haak. Het hengelsnoer bestaat uit een zware ketting en staalkabels. Niettemin slagen de .bandieten van den Oceaan", ge lijk men ze in Florida pleegt te noemen er dikwijls in zich te bevrijden. En wan neer men een vier meter lange haai ein delijk in het schip ziet liggen, is men slechts matig over de vangst tevreden, want zoo'n visch is practisch .onder de maat". Wee den visscher, die niet voorzichtig is. De ge vangen haai strijdt tot het laatste oogenblik talen heeft een massief bronzen deur, waat op het leven van Maria is uitgebeeld. Van binnen geven de ranke bogen en gewelven, het gedempte licht en de ge kleurde vensters aan de wijde ruimte een atmosfeer van plechtige wijding. Bezienswaardig zijn de zware pijlers, waaronder die van het middenschip in plaats van een kapiteel een kring van nis sen dragen. Van de kunstwerken noemen wij hier slechts de voornaamste, van rechts naar links de sarcofaag van Ariberto d' Antimiano, uitvinder van de met vaandels versierde kar, waarmede de stad in de Mid deleeuwen ten strijde trok; het Gotische grafmonument van Marco Carelli gebei teld door Filippino di Modena; het monu ment van Gian Giacomo Medici di Mari- quano, broer van Paus Pius IV, een nobel werk van Leone Leoni en de Sint Bar- thelomeus. In het kruispunt kan men de gedurfde koepel van de tabernakel bewon deren. Aan het uiteinde komt tot zijn recht het harmonisch geheel van kansels, or gels, stalles en het hoofdaltaar, waaraan onverbrekelijk de naam van Pellegrini is verbonden, die zich met den uitbundigen overvloed van zijn Barok uitstekend h ~,it weten aan te passen aan de strenge Go- thiek van de kerk, zonder het kar aki :r van het gebouw geweld aan te doen. Tot dit gedeelte behoort ook de marme ren omheining van het koor. Om dit go~d te kunnen zien, is het noodig de pericuium door te loopen waarbij men tevens de gelegenheid heeft de versiering te bekij ken van de portalen der beide sacristieën en de drie groote vensters van de absis met de monumentale vensters, werk vao Bertini uit de vorige eeuw en waarop ta- fereelen uit het Oude en Nieuwe Testament staan afgebeeld. In het linker transept staat de beroemde kandelaber van Trivulzio, Fransche kunst uit de XlIIeXV eeuw. Doch slechts wan neer men de moeite neemt de bovenste ter rassen te bestijgen indien men te voet gaat, door een deur naast het grafmonu ment van de Medici's en de groote spits beklimt heeft men gelegenheid door het wijde vergezicht te beseffen hoe machtig deze marmeren schepping van menschen- handen is, deze droom van het rozig witte marmer. De Domkerk van Milaan, een der machtigst# scheppingen op dit gebied, geheel beklee#; met rozig marmer van Candoglia. en zelfs, wanneer hij eindelijk uitgeput naar de boot wordt getrokken, blijft hij nog altijd gevaarlijk. Eerst door een zwa ren slag op de bek wordt hij gedood. En dan nog voor dezen dooden haai, koestert men ontzag, vermengd met afschuw. De dubbele rij hagelwitte tanden en de sluw- kijkende oogjes brengen een indruk te weeg, dien men niet spoedig vergeten kan. Tegen; den middag keeren de schepen naar Salerno terug. Dan begint de arbeid recht. De waardevolle lever, die onge veer negen liter levertraan levert, wordt zorgvuldig uit het haaiencadaver gesneden Halfnaakte negers, boomen van kerels, snijden met groote messen de vleeschrestan ten van de huid, welke dan terstond wordt ingezouten. De waarde van de huid is af hankelijk van de teekening. Zoo kan de modeindustrie bijvoorbeeld nooit genoeg huiden van de „nurse" en „cannibal sharks" krijgen, waarvan schoenen, gordels, tas- schen en vele andere lederartikelen ver vaardigd worden. De vinnen worden ge droogd en gaan dan naar China of naar de Chineezenwijk in New York en San Fran- cisco, waar zij in den vorm van haaiensoep genoten worden als een delicatesse. De kleine, venijnige tanden vinden als curio sum gemakkelijk hun weg. De oogen kookt de beurs, de grootste beurs in sponzen ter wereld. Op deze beurs gaat het merkwaar dig stil toe. Alle aanbiedingen van de han delaren moeten schriftelijk bij het bestuur worden ingediend en bij de verhandeling zelve wordt ook nagenoeg geen woord ge sproken. Sponsvisschen en sponsduiken zijn niet van elkaar te scheiden. De beste sponzen groeien in diep water. Daarom zijn de mees te booten tegenwoordig met de modernste duikeruitrustingen voorzien, die het den duikers mogelijk maken uren lang onder water te verblijven. Maar ook tegenwoor dig treft men er nog de zoogenaamde „skin"-duikers aan, die zonder eenige uit rusting drie minuten onder water kunnen werken en blijkbaar kunnen afdalen tot vijftig meter diepte. De groote dag in Tar- pon Spring is Epiphanias. Dan stroomen duizenden toeristen naar het dorp, om de ze van de voorvaderen aan de Middelland- sche zee overgehouden feestelijkheid bij te wonen. Het hoogtepunt is de vaart van de orthodoxe geestelijkheid in bonte gewa den gehuld buiten de baai, waar naar oud gebruik een gouden kruis in zee geworpen wordt, dat nu opgespoord moet worden door de duikers. Wie het vindt is de held van den dag en zijn portret verschijnt in Een reuzen haai, 8 meter lang; gewicht 60 centenaren. men waardoor de pupillen steenhard wor den. Zij gelijken dan op maansteenen en de bijouterie koopt al deze haaienoogen voor haar bedrijf op. Maar de honderden ponden bloedig haaienvleesch dienen den volgenden dag als lokaas. De visschers van Salerno hebben zich door de haaien een zekeren welstand verworven. Monopolie in sponzen. Aan de andere zijde van Florida, aan de kust van de Golf van Mexico, ligt een plaatsje, dat eveneens een eigenaardige mo nopolie bezit. Wij doelen op Tarpon Spring waar meer sponzen gevischt worden dan ergens elders ter wereld. De sponsindustrie en het plaatsje zijn bijna geheel in handen van Grieken. De dikbuikige schepen geven met hun bonte kleuren aan de haven een Grieksch aspect. Spookachtige duikerpak ken hangen in de zon te drogen. Kleine Grieksche café's wisselen de bazars af met souvenirs, waar zeldzame sponzen en oes ters te koop geboden worden. Zelfs in de kleine omnibussen, die meestal gereden worden door zwartharige amazones, treft men Grieksche opschriften aan, en ten slotte is Grieksch ook de omgangstaal op volledige uitrusting met het gouden kruis in de handen in elke winkel en in de kran ten. Maar de meest romantische streek van Florida zijn toch wel de Everglades, een tropisch moeras, dat even achter Miami begint en verder ongeveer ter breedte van tachtig kilometer de Zuidelijke punt vult. In het eigenlijke moeras leven nog slechts enkele honderden Seminolen, de laatste „onafhankelijke" Indianen van Amerika, die tot den huidigen dag hebben geweigerd de souvereiniteit van de Amerikaansche re geering te erkennen. Zij wonen - in hutten die met palmbladeren bedekt zijn en aan drie zijden gewoonlijk open zijn. De hut ten rusten op palen in het moeras. Slechts een enkele straatweg, de Tamia- mi Trail voert door de Everglades. Vijftig kilometer lang loopt de weg rechtuit, recht aan door het moeras, zonder ook maar een enkele bocht. Aan de eene zijde loopt het Tamiami kanaal en machtige, twee tot drie meter lange Al- ligatoren houden er van om op den auto weg te kruipen en daar een zonnebad te nemen. De Seminolen maken een scherp onderscheid tusschen de Aligatoren met een breede staart en die met een spitse snuit, die in het tropische bosch op de Zui delijke punt leven. Een Seminole schrikt er niet voor terug om een tweehonderd pond wegenden alligator met de hand te vangen, maar voor een krokodil gaa't hij aan de haal. De alligatorenvangst is althans de eerste keer opwindend. Bijna ongekleed en ongewapend springt de Seminole in het troebele water. Dan begint een ontzettende worsteling. Het dier, dat dikwijls drie me ter lang is en over enorme krachten be schikt, slaat wild om zich heen en een slag is voldoende om den Indiaan te verdoo- ven. Het moeraswater spat hoog op en schuimt en de alligator stelt alles in het werk om te ontkomen. Zoolang de Indiaan echter de neusgaten van het dier toegekne pen kan houden, is hij niet in onmiddellijk' gevaar. Eindelijk is het dier op het vaste land getrokken en nu komt het groote oogenblik: de Seminole hypnotiseert den alligator. In slechts weinige secor len ver zinkt de daareven nog woest spartelende alligator in diepen slaap. Wanneer men dat voor het eerst op een der alligatoren farms ziet gebeuren, meent men met een trucie te maken te hebben bedoeld voor de toeristen, maar een bezoek aan de wilder nis van de Everglades leert beter. 4

Soester Courant | 1940 | | pagina 8