•ïT Bloemen op Balcon en voor de vensters KieuAuj, en ftleWilq, %ij, Piet paAaat Imprimé's in impressionistische bontheid Het uiaMcfieti v-ati QPiintf Speelschort voor Kleintjes KNIPPATRONEN van 3—4 jaar GEDEEI huur. 1 z: gebruik Soestdijk, bureau vó BOVEN t kamers Boestdijk! NET M of huish< No. 106 Keurig g KAMEF pension Brieven dit blad, SLAAP onge n onder KAN AI kanaries k f2 50 93, Soe: TE K( dingssta Bosstraz VERLC Osima. de jc WAAK leef. 01 Pels we TE KI breed 1 als niet weg 11 TE H staand Soest c te koo] No. IC TE K< en stoc Ringw» Voor vraagd H. de LEDIC terston vijt k vaste keuken zolder, maand straat TE H 2 a Direct Steenh Gevra loop- JË vo 17 jaa Soest. TE K ien st I stev weg Wie geniet niet bij het zien van bloe men? Zijn er wel menschen, die bij het voorbijgaan van bloemenwinkels, zelfs als zij gehaast zijn, niet even den pas inhou den en even genieten van de ten toonge stelde pracht? Zelfs de eenvoudigste bloe men spreken tot den mensch, doen ons intens genieten van hun vorm, kleur of geur. Kunstmatig gekweekte bloemen zijn on getwijfeld mooi, vaak zelfs kostbaar en vooral in de wintermaanden zullen wij deze kasproducten gaarne in onze kamers zien. De eerstelingen, die het vroege voor jaar ons geeft vervullen ons hart steeds weer met nieuwe vreugde, omdat zij de be loften in zich houden van zonnige tijden, en een natuur, die zich weer in een feest gewaad gaat tooien. Decoratief werken katjes en kastanjes in het voorjaar vooral wanneer zij in een aar dewerk pul of een tinnen kan geplaatst worden. Zij brengen ons weliswaar geen bloemen, doch vol belangstelling zullen wij de ontplooiing der blaadjes kunnen volgen. Tin leent zich trouwens bijzonder goed om bloemen in te plaatsen, zoowel d-s hooge kannen als de lagere bekers, die zich naar boven toe verwijden. Thans is het ook weer tijd voor de genen, die geen tuin hebben om hun hal telij k opgestikte plooien of schuin geknipte zijnaden, een enkele maal ook door banen. De variatie van modellen in het meer ge- kleede genre is aanmerkelijk grooter, niet alleen omdat men een grootere vrijheid heeft wat betreft het toepassen van aller lei garneeringen .doch men is minder aan st enge lijnen gebonden. Corselet-effecten handhaven zich en doen de aansluitende taillelijn alle recht weder varen, evenals het prinsessemodel, dat zich zoo bijzonder goed leent voor de minder slanke dames. Nieuw zijn de japonnen waarvan het gladde bovendeel (met knoop- sluiting middenvoor) met een scherpe punt op den rok wordt gestikt (spencer-model len), Sommige rokken hebben de ruimte aan de achterzijde, hetzij dat die verkregen wordt, door een gefronst middenstuk, dan wel door plooien of plissé's, terwijl men niet zelden een of twee zeer klokkende tusschenbaantjes aanbrengt. Deux-pièces blijven zich in de gunst der mode verheugen, hetgeen om practische re denen zeer begrijpelijk is. Men verwerkt er zoowel wollen weefsels voor als jersey- en zelfs zijden imprimé's verwerkt men er voor. Contrasteerende effecten handhaven zich, niet alleen twee, zelfs drie kleuren worden gecombineerd, waarvoor zich o.m. passen uitstekend leenen. Tres, soutache, re liëf stiksels, smalle plissé's. applicaties en geborduurde motieven worden als garnee ring op effen japonnen aangewend. Op kille dagen maakt men maar al te gaarne gebruik van de dunne wollen weef sels, waaronder Shetland en angora een groote plaats blijven innemen, terwijl jer sey aan de spits blijft. Kleine of keurig geordende geometrische motieven zien wij. doch steeds valt de kleu renrijkdom op. Moesjes in allerlei grootte en kleuren blijven evenals streepdessins de an.dacht vragen en ook ruiten laten zich niet verdringen. Hoe geslaagd een geruit japonnetje kan zijn geeft het rechter-mo- del te zien, gemaakt van donkerblauw- witte ruit en gecompleteerd door een ba tisten-blouse. Het breede middenstuk en de bolero maken dit model evenwel slechts geschikt voor slanke figuren. Links boven een linnen rokje, dat een klokkende onder lijn te zien geeft en voldoende bewegings vrijheid biedt om te war delen en te fiet sen. Het jakje is aan de voorzijde met schulpen afgewerkt en sluit met knoopen. OrF voor kille dagen leent zich zoo'n man teltje, wanneer het van wollen stof gemaakt wcrdt, b.v. bleu of wijnrood met vergulde knoopen. Voor warme dagen zal aan linnen een groote plaats worden toegekend, o.a. in wit en pastelkleuren, terwijl fleurige dé tails op wit de gewenschte afwisseling bi engen. Behalve cretonne neemt chintz een groote plaats in de moderne huishouding in, het verschil is slechts dat de opper vlakte glimmend is. Aardige bloemcn- motieven maken chintz bijzonder geschikt voor het maken van serre- en tuingarni- turen, theewarmers, necessaires, badtas- schen, gordijnen enz. De gladde boven kant maakt dat chintz niet gauw vuil wordt, doch eens komt de tijd, dat het toch eens een kleine opfrissching behoeft. Men reinigt chintz artikelen het best met een, in koud vlokkensop vochtig gemaak- ten borstel. De bedrukte motieven en eveneens het gekleurde fond zijn van dit materiaal in den regel kleurecht, zoodat men voor doorloopen geen vrees behoeft te hebben. Voorzichtigheidshalve kan men eerst een klein plekje probeeren, dat weinig of niet in het gezicht valt. Losse overtrekken, kleedjes enz, kan men in koud vlokkensop wasschen, doch dit materiaal mag in geen geval gewron gen worden. Het meeste zeepsop uit laten lekken, daarna enkele malen spoelen en met knijpers aan een lijn in de schaduw laten drogen; laatste spoelsel met een scheut azijn. Wasschen en spoelen moet vlug geschie den. De stof wordt gestreken als zij nog een weinig vochtig is en wel op den goe den kant, zoodat zij weer glanzend wordt. Voordat men gaat strijken, moet men zich vergewissen, dat de onderkant van het ijzer volkomen glad en schoon is, terwijl het overtrek van de strijkplank goed strak moet liggen. Vlekken mogen niet met benzine, tetra of andere chemische middelen verwijderd worden, omdat chintz met een washou- dend preparaat is geappreteerd en dit door bovengenoemde vloeistoffen op zou lossen. De glans van dit materiaal geeft er juist zoo iets bijzonders aan en het zou jammer zijnindien deze door ondeskundige be handeling zou verdwijnen. Van resten effen en geruit of ge streept katoen kan dit aardige speelschortje gemaakt worden. Het knipoverzicht geeft op overzichte lijke wijze weer, hoe het patroon (eerst van papier) geknipt moet worden. Gebroken lijn geeft de vouw aan en de dikke lijnen dui den aan, op welke wijze de'stof verdeeld moet worden. Naden aan knippen. De banden zijn 39 c.M. lang en 5 c.M. breed en worden van bedrukte stof geknipt; zij ein digen in een punt. Omtrek afwerken met een schui nen bies van de garneerstof. Zakjes zijn 9 c.M. lang en breed' en worden afgerond, daarna met een bies aan den bovenkant afj werkt en opgestikt. «Iiifiifliiffiiffiiifiiiiiiiifliitiiffiiiiffiifiii^ Het schort, dat hierneven is af gebeeld is van restanten katoen of linnen gemaakt b.v. wit en blauw of beige en rood, afhankelijk van hetgeen de lappendoos opleveren •al.' Niets weerhoudt de vlijtige huismoeder evenwel om het schort •ls geheel in één kleur te maken. Schorten zijn practische klee- dingstukken, die de jurken inder daad sparen en verdienen werke lijk meer de belangstelling, dan zij langen tijd hadden. Het schort, waarvan het patroon van pas en volants rechts is aan-, gegeven is bedoeld voor een meis je van 7 a 8 jaar. Het knipover zicht geeft de centimeters in cijfers weer en wordt eerst van papier geknipt, zoodat men gemakkelijk kan nagaan of het past. Fig. 1 is de voorpas. Fig. 2 de achterpas en fig. 3 geeft de volants aan, moet dan ook tweemaal geknipt worden evenals het rugpasje. Fig. 1 wordt met de gebroken lijn langs de vouw gelegd. De baar van het schortje is 46 bij 120 c.M. en de afgeronde zakjes zijn 9x10 c.M. Naden aanknippen. Nadat de pas en het ondergedeelte verbonden zijn worden de volants in het armsgat gestikt. Omtrek hals, onderkant tn mouwen omslaan en daarna met 1 losse I vaste om haken. Het kruissteekpatroon den. In het laatste geval werkt men ze met een zoom af. Plat omliggend kraagje. Broekje in donkerder kleur, afwerking bovenkant met 2 knoopsgaten aan de voor en aan de achterzijde, die correspondeeren op de knoopen der blouse. Patronen 24 en 46 jaar. VOORJAARSJAPON VAN BEDRUKTE ZIJDE. Succespatroon A. 171. Prijs 40 cent. De afkleedende japon van bedrukte zij de gemaakt, bestaat uit een tweebaans rok met gedeeltelijk opgestikte plooi midden vóór. De blousedeelen geven aan het voorpand smalle plooitjes te zien, gescheiden dooi de knoopsJuiting van het split. Driekwari lange mouwen. Frisch kleedt het witte kraagje, dat b.v, van fijn gestreept piqué gemaakt wordt. Ben. stof pl.m. 4 M. van 100 c.M. breedte. Patronen in de maten 444648 en 50. Besteladres: Het Praetisch Modeblad postbus 36, den Haag, giro 203203. Bij de bestelling hei verschuldigde bedrag aan postzegels bij sluiten of opzenden per postwissel of pel giro. 0 We kunnen de damesjaponnen in twee hoofdtypen verdeelen n.1. de meer sportie ve en de gekleede modellen, die resp. voor "s morgens en 's middags bestemd zijn. Voor het eerste genre komen o.a. de robe-chemi- 6iers of wel het shirt-type in aanmerking, terwijl het sportieve karakter er tevens aan verleend wordt door de keuze der stoffen en de zeer sobere garneering. De halfsaf- werking geschiedt door een revers-kraag of door een smal bubikraagje, terwijl gesteven witte boordjes dernier cri zijn. Zakken vindt men in alle mogelijke mo dehen en in verschillende grootte; het bui delmodel met opgeknoopte overslag wordt Veel toegepast, doch men ziet ook heel wat ininder gecompliceerde zakjes in alle moge lijke vormen. De sportieve japonnen heb ben zeer eenvoudige rokken, waarvan de onderwijdte verkregen wordt door gedeel- Naar verschillende ouderwetsche plan ten is weer meer en meer vraag o.a. ver bena's en fuchsia's. Klimplanten kan men in een tonnetje met aarde laten groeien, waardoor de muur, met groen bedekt een veel aangenamer en rustiger aanblik biedt. Verstandig is om in een klein bakje wat keukenkruiden te zaaien, bieslook en pe terselie, e.a.; zoodat men deze steeds bij de hand heeft om zomergerechten pikanter te manen. Aan te bevelen is om steeds te -orgen voor een goede kwaliteit aarde en deze op gezette tijden krachtiger te. ma ken met wat kunstmest. Regelmatig gie ten is evenzeer noodig, want slechts door goede verzorging gedijen planten en be- ioonen de moeite door veel bloemen te dragen. De vensterbanken* die aan de moderne huizen zoo breed zijn, bieden een prach tige gelegenneid om bloemen te plaatsen. Ook in oudere huizen kan men op een voudige wijze door het aanbrengen van triplex of eterniet de vensterbanken ver- breeden, hetgeen slechts geringe kosten met zich brengt. Men kan het geheele jaar door bloeiende planten hebben en vooral geraniums, begonia's, primula's, cyclamen zijn zeer dankbaar, terwijl cactussen wel niet hard groeien, doch bij een goede ver zorging prachtige bloemen geven evenals verschillende vetplanten. Geen enkele plant kan echter tegen de inwerking der felle zonnestralen, die door het glas nog krachtiger worden. Felle zon en groote warmte zyn even funest voor planten als het vergeten om hen water te geven. Verschillende planten werken zeer decoratief o.a. de agave, oleander en ka merlinde. Tusschen bloeiende planten doet een aquarium met tropische visschen bijzonder aardig aan. Men vindt tegenwoordig aquaria, die een sieraad in de kamer zijn en door een speciale inrichting regelmatig voor verversching van het water zorgen. Zij geven heel wat minder moeite, dan die, waaruit de vischjes steeds in een ander glas gedaan moeten worden, terwijl men het water ververscht. Planten gedijen het best in poreuse aar dewerk potten, die lucht toevoer mogelijk maken en vindt men de gewone terracotta potten niet mooi genoeg, dan kan men de ze in een cache-pot plaatsen van keramiek, die men in zacht kleuren en ook ietwat sprekende tinten te kust en te keur vindt. Brengt bloemen in huis, zij veraange namen den aanblik van de kamers en ver- hoogen de sfeer van intimiteit. Een huis zonder bloemen is als een schoon gelaat zonder uitdrukking, dat koel en depri- meerend werkt, terwijl een zonnige lach het harte verwarmt. Zon en leven bren gen ons de kinderen Flora's! wordt over reepjes strammen gewerkt, waarvan 3 kruisjes 1 c.M. breed zfjn en wordt in twee kleuren gewerkt. con van planten te voorzien. Heeft men geen balcon, dan kan men bakken buiten de vensters laten aanbrengen en deze met verschillende kleurige planten vullen, het geen vanuit de kamer zoo'n bijzonder aan genaam gezicht is, vooral als de ramen open zijn. Heeft men een balcon, dat voldoende ruimte biedt, dan zal men met niet te groote tuinmeubels een gezellig zitje kun nen maken, waarbij een tuinparasol en een schemerlamp niet behoeven te ont breken. Is er niet voldoende plaats voor een groote parasol, dan kan men zijn toe vlucht nemen tot een kleiner model, dat aan de tafel bevestigd wordt. Klapstoelen, zoowel als rietenstoelen, zijn geschikt voor balcons, de gezellige note zal echter aan gebracht moeten worden door bont ge kleurde kussens en kleedjes. Men kan aar dige garnituren maken van Chintz of cre tonne en bloemen of strepen kiezen, in contrasteerende kleuren. Tomatenrood wordt evenals geel voor moderne meubels gekozen en met weinig moeite zal men e^n bestaande tuinstoel in deze kleuren kun nen verven. Bloemenbakken behouden in den regel hun traditioneels groene kleur, waartegen de roode, witte en rose petu- nia's zoo mooi afsteken, evenals de helder- roode geraniums. JONGENSPAKJE. Succespatroon A 172. Prijs 30 cent. De flanellen of linnen blouse wordt met een rits gesloten, terwijl de mouwtjes zoo« wel lang als kort gedragen kunnen wor«

Soester Courant | 1940 | | pagina 2