„DROST Ij EEN OFFER. De toekomst van ons land. KALDEWAY Inmaak-tonnetjes INMAAK-GLAZEN Bazar de Luxe Soestdijk De Brandweer commandant jubileert. PBI FIRMA NIEUWENHUIS Uitgave j DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. tt Uw Wasscherij. Uw Stoomerij. Het adres KARNEMELK, JA VA HOTEL Officieele kennisgevingen Soest mi ADVERTENTIEPRIJS; tan 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tuwchen de tckit dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie'! worden in drie bladen opgenomen. UITGAVE van -DB SOESTER COURANT"VAlgemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD''. Algemeen Christelijk Weekblad en Soester Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 et., franco per post 65 ct., 20 ct. per maand. VRIJDAG 12 JULI 1940. Gecombineerde oplaag 4100 exemplaren. 19e JAARGANG No. c8 6 „Briefkaart"-foto's vnnaf f2.— in de BEKENDE prima uitvoering W Steenhoffstraat 56 Tel. 2486 Een eenvoudige beschou wing over de plaats van Nederland in een nieuw Europa. Het ia niets bijzonders, als 'wij vaststellen, dat vrijwel het geheele Nederlandsche volk kich in deze dagen bezig houdt met beschou wingen over de toekomst van ons land en ons gtaatsbestel .Niemand en niets kan ons ver- hinderen, aldus de „Tel»" in een hoofdartikel, reeds thans hierover na te denken"- Dit wil echter niet zeggen, dat vrijwel iedere Nederlander het tenslotte in conclusie eens is. Velen, talloos velen hebben zich een zekere staatsvorm voor oogen gesteld eu meenen deze als ,,de" beste in de huidige omstandigheden. Een en ander spruit meestal voort uit de wensch, die immers de eeuwen door de vadel der gedachte is geweest. Hoewel het geen kwaad kan, dat wij, individueele menschen, zelf eens over dit thema gaan nadenken, zul len wij deze kwestie toch niet kunnen oplossen, als het alleen maar bij beschouwingen en bespiegelingen blijft, er moet ook aangepakt wordei.. I Over het algemeen genomen is de doorsnee* Nederlander ietwat huiverig voor een geheel nieuwen staatsvorm. Ook oit is op zichzelf niets bijzonders. Georges Brandes heeft eens in één van zijn boeken gezegd: ,,De doorsnee mensch is in den regel vijandig gezind tegenover nieuwe gedachten en nieuwe vormen." Wij zouden hieraan nog willen toevoegen: en de doorsnee-Nederlander is in wezen toch nog een voorzichtig mensch. Ongetwijfeld is het Nederlandsche volk een vooruitstrevend volk geweest. Wanneer er iets nieuws werd gebo ren, dan was dit in andere landen veelal van toepassing, terwijl wij nog bezig waren er de voor_ en nadeelen van te bestudeeren- Wij waren wat soüeder en voorzichtiger, en daar om kwam het nieuwe ook wel bij ons er door, doch meestal in een betere en gewijzigde vorm? Op het oogenblik staan wij aan den voor avond van een geweldigen ommekeer in hel maatschappelijke, economische en politieke le ven, ais nog nooit in de wereldgeschiedenis is beleefd. Dit is een feit, dat wij met wijd-open oogen hebben te bezien. En zij, die thans nog niet willen zien, zijn als de struisvogels, die bij nadering van het gevaar den kop in het zand steken. Op den 1'Oden Mei van het jaar 1940 werd er voor Nederland een periode in zijn ge schiedenis afgesloten. Voor goed. Wij doen niet mee met hen, die beweren, dat vorige generaties in ons land geen doeds gewroent hebben. Er is tenslotte geen koe bont of <fer zit «en wit vlekje aan en bij al de fouten, die er in het verleden waren, is er ook veel goeds tot stand gebracht- Geen enkel weldenkend mensch zal dit ontkennen. TELEFOON 2928 REMBRANDTLAAN 12 - SOEST De fout in het verleden 19 geweest de steeds meer groeiende verdeeldheid op schier ei- terrein. Nu staan wij en moeten wij anders staan tegenover de feiten, Iedereen, die than9 nog verdeeldheid tracht te zaaie onder ons volk en ons weer probeert terug te voeren naar de vroegere toestanden, zal ervaren, dat dil uitgesloten is. Het verschijningsverbod van diverse bladen zegt hier boekdeelen. Een nieuw tijdperk breekt aan, ook voor ons land en ons volk- Hel oude, dat achter ons ligt, dient vergeten te worden; het heeft afgedaan. Laten we niet blind zijn voor de leiten van den dag. Onder het verleden wordt •en streep gezet en aan de nieuwe toekomst moet than9 door iedereen gearbeid worden. Wij zijn in verdeeldheid opgegroeid; thans is de lijd aangebroken, om naar elkander toe te groeien. Elkander vinden- Dit g,oeiproce9 moet »aa binnen uitggaan, geleidelijk aan- En wie er niet aan mee wil doen, wordt buiten dit verband gesloten en zal alleen staan, als een verworpene. Het is een harde waarheid, maai het is een waarheid. Er is in deze dagen veel gesproken over den wederopbouw, en dan in den materieeien zin van h et woord- Doch ook geestelijk moet ons volk opnieuw opgebouwd worden. Het schip van ons bestaan, dat in oorlogsdagen gezonken is, zal niet opnieuw gelicht worden 0111 het daarna zoo goed eai zoo kwaad als het kan wat op te kalefateren- Integendeel- Een nieuw schip zal op stapel gezet worden. En aan dit nieuwe schip van staat zullen we allemaal moe ten medeopbouwen,- willen wij er ons plaatsje op veroveren- En als het gereed is, dan zullen wij er ook allemaal, van den arbeider tot den werkgever, van den intellectueel tot den klei nen man, geen enkele uitgezonderd, een plaats op hebben. In den nieuwen staat zal er geen sprake meer zijn van klassestrijd. Wij spraken immers van een groeiproces naar elkander toe In den nieuwen staat z uilen alle burgers elkander moeten vinden en als één volk moeten medear- beiden aan de welvaart van het la..d, individu el en gezamelijk. Nog zijn er menschen, die van dit alles niets willen we.en, die zooals zij zeif zeggen: een afwachtende houding aannemen- De passieven. Dit zijn nogg de naweeën van den ouden tijd, die thans voorgoed achter ons ligt- Laten deze menschen zich bezinnen en zich heroriën- teeren op den nieuvv_geschapen toestand. Dit zijn zij verplicht aan hun zelve, aan hun gezin en aan de geheele Nederlandsche ge meenschap- I t Nederlanders, grijpt de kans, die U nog word geboden! Laten we als echte vaderlanders ge zamelijk de handen ineen slaan en medebouwen aan de nieuwe toekomst van ons staatsbestel- Nog hebben wij de toekomst van ons land in eigen hand. Thans moeten wij de grondslagen leggen voor ee.i nieuwe sociaal-economische maatschappij- t Wij moeten bouwen, in elk opzicht- Wij moeten vooruit, al zullen wij wel een strpi- kelen, niettemin moeten wij vooruit- S.ilstaan betcekent thans niet alleen achter-- uitgang, maar meer nog: ondergang. Dit moe ten wij met al onze kracht, die we nog be schikbaar hebben, voorkomen. Hieraan mede te werken i9 de plicht van. elk Nederlander, welke niet minder dan voor heen voelt voor zijn dierbaar Vaderland E S M i SPECIAAL 11 MELKINRICHTING voor DE fijnste J. A. VAN DEN BREEMER Fabriek Korte Melmweg Telefoon 2502 Cramer's Java-Dependance Nieuwerhoek Telefoon 2038 Nog steeds verkrijgbaar onze heerlijke Rijsttafel. Koffie, Thee, Chocolade 25 cent ZEER BELANGRIJKE BEKENDMAKING. De Officier van Justitie bij de Arrondisse mentsrechtbank te Almelo BEVEELT de opsporing, aanhouding en voorgeleiding voor den Commissaris van Politie te Hengelo (O) van een man van het volgende signalement-, lengte ongeveer 1-75 Meter, slank postuur, don kere gelaatskleur, mist pi.ik en ringvinger van een zijner llhnden, droeg bruine pet en Ver moedelijk een bruin costuum, alsmede een bril met donkere rand, geen baard of knevel, leeftijd tusschen 30 en 40 jaar, terwijl hg een actetasch bij zich had, die verdacht wordi in den morgen van Vrijdag 5 Juli 1940, tus schen 10 en 11 uur, brand te hebben gesticht in de woning van den heer Ir. K- Croll, Di. recteur van de N-V- Hazemeijer, Fabriek van Signaalapparaten te Hengelo (O)., Genoemde Officier van Justitie looft een bedrag van VIJF HONDERD GULDEN uit voor dengeen of degenen, die zoodanige aan wijzingen of inlichtingen kan of kunnen geven, die leiden tot arrestatie van den dader.. Ieder, die aanwijzingen of inlichtingen fcan geven is verplicht zich terstond tot den Comr missaris van Politie te Plengelo (O), dan wel tot de Poliite ter plaatse te wenden. Hengelo (O), Juli 1940- De Officier van Justitie voornoemd, E. OVERBOSCH- DE HOUDING VAN DE BEVOLKING IN DE tegenwoordige bijzondere OMSTANDIGHEDEN Hoewel in deze gemeente op dit gebied geen reden tot klachten bestaan, behoort de bevolking van het groote belang van «ene bij (De rtiszegelspaarders in Zuilen heb- Den besloten oit jaar thuis te blijven en het gespaarde bedrag rond f 1000 af te staan aan het Natio naal Hulpcomité 1940. Kijk, dat i9 een mooie geste •en besiist vermeldenswaard: Menschen, die een heet jaar lang steeds» rciszegels hebben gespaard om één dag te profiteeren van de schoonheid van ons land, zetten nu opeens hun plannen voor een reisje aan den kant. diep getroffen door de droefheid, die de oorlog heeft gebracht, hebben de reiszegelspaarders niet aan hun belang gedacht, maar aan dat van and're menschen die verloren have en goed -en zij kwamen de ellende dezer menschen tegemoet door hum geld niet te verteren op de hei, in 't bosch, aan zee, maar door *t af te dragen aan het Nationaal Hulpcomité- Zóó ontzegden zij zich zeiven veel genoegen, pret jolijt, meenende, dat zooiets toch niet passend is in dezen tijd. *k Heb bewondering voor die spaarders, en respect voor hun besluit, want zoo blinken zij toch boven vele Nederlanders uit. Aldus is gebleken, dat er liefde in hun harten woont. voor de zwaar getroffen menschen; want in Zuilen is getoond, dat men werk'lijk echte offers brengen wil in dezen tijd, voor hen, die slachtoffers werden van dien harden wreeden strijd- Neerland is nog niet verloren, al is 't landje ook maar klein, als er nog in deze dagen zulke groote" menschen zijn! (Overname verboden). de bestaande omstandigheden passende hou ding doordrongen te zijn. Naast het opleggen van de noodige zelfbe- heersching, dient zij alles te vermijden, wat tot incidenten aanleiding kan geven- Ook dient men zorg te dragen voor een juiste gedraging tegenover Duitsche staats burgers- Het moet een ieder duidelijk zijn, dat zulks reeds gevvenscht is voor de noodzakelijke samenwerking van het Duitsche gezag mei de Nederlandsche overheid- elit in gevaar bren gen dezer samenwerking, die ook van Duitsche. zijde zooveel mogelijk wordt nagestreefd, is Li strijd met het Nederlandsche belang. Soest, 5 Juli 1940. De Burgemeester van Soest, A. L- DES TOMBE. De Burgemeester van Soest brengt ter open bare kennis: I- dat omder intrekking van de bestaande regeling de TIJDSDUUR, gedurende welke de sirenes, zoowel ter aankondiging van het luchtalarm (janktoon) al9 ter beëindiging van de alarmperiode (continu_toon) in werking ko men, met ingang van heden wordt terugge bracht van drie (3) minuten tot één (1) min- IL dat in dein vervolge en tot nader order -onder intrekking van de bestaande regeling ten dezen de goede werking der sirenes wekelijks zal worden nagegaan, en wel dool de sirenes ELKEN ZATERDAG OM 12 UUR gedurende één (1) minuut het signaal „lucht alarm geëindigd" (coniinu.toon) te doen geven- Soest, 8 Juli 1940- De Burgemeester voornoemd, A- L- DES TOMBE- De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat de SecretarisuGeneraal, waarnemend Hoofd van liet Departement van Binnenland9che Za ken, mede tot hem het verzoek heeft gericht, medewerking te verleenen bij de door de Duit- ache autoriteiten aangeboden uitzending van van Nederlandsche kinderen v^n 8 tot 14 jaar naar Bovnn-Oostenrijk* Wij ontving»n oon partijtje Tevens nog voorradig onze bekende ZIET ETALAGE Van Weedestraat 31 Telefoon 2239 Den ouders, die hun kinderen voor deze uit zending wenschen te doen in aanmerking ko men, worJt verzocht hun aanvragen ten spoe digste uitsluitend schriftelijk in te dienen bij den Burgemeester van. Soest. In aanmerking komen alléén die kinderen voor wie, voor her stel van gezondheid, uitzending naar buiten, noodzakelijk of wenschelijk is. Soest, 5 Juli 194)0. De Burgemeester voornoemd, A. L- DES TOMBE Maandag was het twaalf en een half jaar gele ien, dat de Commandant van de Soestd Branndweer, de heer W- Groart, Comman dant van dit corps werd benoemd. Het was op 3 Juli 1923, dat de Brandweer- vereeni^i.ig werd opgericht, een instituut met het doel: de bestrijdng van brianden, waarvool door B- en W- een commandant werd benoemd- De jubileerende Commandant trad toen tol deze vereeniging toe, en is dus reeds 17 jaai aan dit corps verbonden. Op 11 Maart 1924 werd de heer Groart tot commandeur benoemd, op 29 December 1925 tot brandmeester, op 1 Jan- 19226 tot onder-Commandant waarna zijn benoeming' volgde tot Commandant- Een wagen met plunje_pomp, getrokken door een paard, was het materiaal waarmede de brandweervereniging aanving- In i925 volgde een brandweer-auto, d-w-z- een luxe-auto omgebouwd tot motorsp uil wagen, In 1928, toen de heer Groart de touwtjes in handen kreeg, voerde hij het devies in; Brand voorkomen is beter dan blusschen en daarmede kreeg het prevenntieve optreden der Brand wet een belangrijke rol, In Augustus 1929 toen de gemeente Soest het 900-jarig bestaan vierde, werd een nieuwe motorspui -wagen aangeboden, terwijl in 1930 naar aanleiding van een groote brand in Vlis- singen, waarbij omliggende gemeenten hulp wilden verleenen, doch niet konden, wegcn9 het niet passen van het materiaal, gaf de jubileerende commandant de stoot tot de op richting van de onderlinge hulpverleening tus schen Amersfoort, Baarn en Soest. Deze hulpverleening is thans zoover uitge breid, dat de geheele provincie Utrecht als uni cum in geheel Nederland onderling hulp kan bieden, dankzij hun materiaal, hetwelk in over- eenstemming met elkaar is gebracht In 193] werd de Brandweer gereorganiseerd of beter gezegd, de reoganisatie kwam toen tot stand. De brandalarm-sirene op het go- meentehuis getuigt daaronder meer van. In de daaropvolgende jaren werden tnieuwa helmen, nieuwe uniformen en leeren jassen aan geschaft, zoodat ook het aanzicht der geuni- formue brandweerieden keurig en welverzorgd aandoed» Het aantal byandkranen, dat in 1928 55 be droeg, is thans ui gebreid tot 143- De Commandant, die geen ruchtbaarheid aan zijn jubileum had gegeven en geen huldi. ging wenschte, heeft toch niet kunnen verhin deren, dat aan dezen dag de noodige officieele kleur werd gegeven. Zijn mannen, die sinds 1923, bijna 500 keer zijn uitgerukt, bij nacht en bij dag, zonder daarvoor eenige belooning te ontvangen, doch hun werk of nachtrust, als vrijwilliger te derven, hebben hun jubileerende commandant niet met rust gelaten en evenmin zij, die hel werk der brandweer van dichtbij aanschouw den. De vele bloemstukken, brieven en telegram men, geschenken, taarten en fruitmanden ver. tokten reeds genoeg, doch des avonds werd de heer Groart nnaar de Brandweer-Centale gehaald, waar zijn mannen in een keurig ver- sierde omgeving hem een aangenaam welkom bereidde- Daar waren ook aanwezig de Burgemeester de gemeentesecretaris, het Hoofd van den Lucthbeschermingsdicnst, de directeuren van Gasbedrijf en Openbare Werken, de Inspecteur en adj- Inspecteur van poli.ie en tal van andere Burgemeester Des Tombe, die den Com- l u Beste eleganf' - JTRECHT, MARIAPLAATS Onrustige zenuwen Mijnhardt's Zenuw tabletten maken U spoe dig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 ct. mandant reed9 kende uit den Utrechtsche Pro vinciale Brandweer Bond, opende de rij van sprekers en bracht dank voor de onvolprezen toewij _'ing en werkzaamheid va'n den jubilaris^ daarbij stipuleerend de goede verhouding in het corps en met andere instanties- Andere sprekers releveerde belevenissen uit de roemruchte historie van de brandweer, waar* bij allen hot werk van den Commandant niet weinig prez en- Het gemeentebestuur offreerde sigaren, d« leden een bankschroef en éen actetasch, bei» den van groot formaat, en tenslotte dankte de heer Groart voor de waardeerende woordeq en stoffelijke blijken. In een gezellige stemming werd deze avond verder doorgebracht. Vermelden wij nog, dat de Buurtvereeniging Van Weedestraat, Soest Vooruit, de Luchtbe schermingsdienst, de Brandweer te Soesterberg en te Amersfoort, de Ned. Middenstandsbank e-a- zich door persoonlijke vertegenwoordiging en door stoffelijke blijken van waardeering niet onbetuigd hebben geiaten bij dit jubileunw GESLAAGD. Voor het Mulo-examen B- zijn geslaagd: Jan Slijper, Jonnu9 Baggerman van Houwe- niinge en Bert Muijs. Voor het Mulo-examen A zijn geslaagd: Wim Busch, Ernst van de Haar en Anneke Müller, allen leerlingen der Van der Hucht. school- LOODGIETER ELECTRICIEN Van Weedettr. 23 Tel 2577 ORGELBESPELING. Gaarne willen wij de aandacht van onze Ie- zerskring vestigen op het door Ida Jongsma te geven orgelconcert ten bate van het orgel fonds, te geven pp Maandag 15 JuLi in de Wil" hetminakerk aan den Driehoeksweg- Wij doen zulk9 met des te meer drang, om. dat Ida Jongsma de eenige organiste in Soest is, die ons in de gelegenheid stelt, goede orgel muziek te beluisteren. Bovendien mogen wij ieder aanraden dit con» eert te bezoeken, omdat de opbrengst voot zoo'n sympathiek doel, het orgelfonds, gebruikt wordt. Waar bovendien de medewerkingg verzekerd is van het onlangs opgerichte Soester Vrou wenkoor, hetwelk staat onder leiding van Jan Bartelsman, gelooven wij op Maandag 15 Juli een kunstzinnige en wijdingsvolle avond to mogen verwachten. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wq naar dc elders in dit blad voorkomende ad vertentie. TEGEMOETKOMING VOOR AAN MILTVUUR GESTORVEN VEE. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzicnuijj in Oorlogstijd maakt het volgende bekend. Binnenkort zal worden overgegaan tot uit betaling van de bedragen, welke den betreffen» den veehouders worden toegekend als tege moetkoming voor van 1 December 1939 toU 1 April 1940 aan miltvuur gestorven vee

Soester Courant | 1940 | | pagina 1