F Rok en mantel, MEUBELS, Vrouwen en meisjes werken in fabrieken Jongenskiel van stofresten Jurkje voor meisjes gemaakt van een heerencostuum KNIPPATRONEN van 5 a 6 Jaar Niet v i W7 ledige opdracht te voldoen, d.w.z. beant woordt hij niet aan de gewenschte lengte en breedte, dan wordt het slapen erop een kwelling. Wil men een divan-bed of wel ken naam men er ook aan moge geven in derdaad als rustplaats gebruiken, dan moet men hem met overleg weten uit te zoeken. Wie over weinig ruimte beschikt, zal aan een opklapbed met ombouw en cretonne of effen gordijntjes de voorkeur geven, een meubel, dat de binnentredende niet ver raadt, dat het a doublé usage is. Wat ge zellig kan zoo'n quasi boekenkast gemaakt worden indien men er een schemerlampje en eenige kunstvoorwerpen op plaatst! Het verstandigste doet men evenwel om bij de aanschaffing van dergelijke meubels niet in de eerste plaats „goedkoop" uit te willen zijn, want in de meeste gevallen be driegt de z.g. zuinigheid de wijsheid. Het is verstandiger om zoo noodig met de aan schaffing van iets dat men noodig heeft te wachten, tot men iets kan koopen, dat aan aesthetische eischen voldoet en degelijk van uitvoering is. Op nevengaande schets geven wij een bank weer, waarvan model en uitvoering de nachtelijke bestemming niet verraden en dat overdag het voordeel heeft niet te veel plaats in te nemen. Een van beide zijkanten kan door middel van scharnieren omlaag geklapt worden en op de leuning worden de beide rugkussens als verlengstuk gelegd, waardoor het ligvlak van 1.60 M. tot 2 M. verlengd wordt bij een breedte van 80 c.M. Het bed-, resp. divanvlak, heeft elasti sche veeren, en ligt uitsluitend, terwijl de niet omgeklapte kant als steun voor de voeten dient en tevens voorkomt, dat la kens en dekens afglijden. De matras kan met kapok gevuld worden, tenzij men de voorkeur geeft aan een speciale vulling van veeren, die eveneens zeer goed voldoen. Aangezien de verschillende deelen af neembaar zijn, kunnen zij gemakkelijk ge lucht en afgeborsteld worden. Het bedde- goed wordt overdag in een lade gelegd, die zich onderaan bevindt. Geeft men de voor keur aan een vaste zitting, dus geen matras, dan bestaat hiertegen geen bezwaar en klapt men den bovenkant op om het bedde- goed in op te bergen. Men kan zoon divanbed het best vol gens de teekening laten maken, aangezien in dit geval de maten geheel in overeen stemming zijn met hetgeen men wenscht, hetgeen eveneens betrekking heeft op de bekleeding. BESPARING VAN KOFFIE WORDT VERKREGEN indien men de boonen zéér fijn maalt, daarna in een filtreer doet en alles zéér goed aanstampt. Een flinke mespunt ge brande suiker rekent men per lood, het geeft een betere kleur en verhoogt den smaak. Opgieten met kokend water met kleine scheutjes tegelijk. Niet tegen de filtreer tikken om het doordruppelen te bevorderen. Zeer fijn gemalen koffie geeft een besparing van 20 pet. Thee is eventueel een artikel, waar we uiterst zuinig mee om moeten gaan en deze wordt met behulp van een deegrol tusschen papier fijn gerold, nagenoeg tot poeder. Een glad afgestreken theelepeltje van deze theepoeder geeft twee smakelijke kopjes thee; men kan dus zeggen, dat een besparing wordt verkregen van minstens 50 pet., die zeker wel de moeite waard is om toegepast te worden. Het eenige be zwaar, dat sommigen er tegen kunnen hebben is, dat er zaksel in de kopjes komt, doch dit kan verholpen worden, indien men een z.g. metalen bezempje in den tuit doet of wel door een zeefje te gebruiken waarop een lapje filtreerpapier ge legd wordt. Bloemkoolsoep met kaas (4 personen). \y2 L. bloemkoolwater, 100 Gr. (1 ons) geraspte oude magere kaas, 60 Gr. (3 afge streken eetlepels) boter, 2 gekookte koude aardappelen of 1 klein theekopje overgeble ven rijst, 1 theelepeltje kerrie, 1 laurier blaadje, stukje foelie. Laat in de boter de kerrie even fruiten, voeg er dan wreven aardappelen of de rijst bij en iuut die zachtjes even mee bakken. Verdun onder voortdurend roeren dit .mengsel geleidelijk met het bloemkoolwa ter, voeg er de foelie en het laurierblad bij en laat de soep een kwartier zachtjes door koken. Neem er de kruiden uit en strooi (flink roerende) de kaas in de soep. Gekleede jassen ziet men wel niet veel meer dragen, doch indien de heer des fcuizes nog zoo'n, op den achtergrond ge taakt kleedingstuk bezit, dan zal zijn doch ter hier maar al te gaarne een mantel van «raken als nevengaande schets aangeeeft. Een fleurig shawltje weet te voorkomen, dat hij al te stemmig werkt, terwijl deze mantel op allerlei fantasie japonnen ge dragen kan worden. Op enkele plaatsen worden kleine geertjes aangezet, die even wel weinig opvallen. Wil men deze mantel dragen met een geruiten rok, dan zullen de revers met dezelfde stof overtrokken kunnen worden. Afb. 1, 6 en 4 geven de bovendeelen aan, 8 den kraag, 9 en 10 de mouwen, terwijl de afb. 2, 7, 5 de voor in rugpanden vanaf de taille te zien geven. die zich aan de woning aanpassen De moderne woningen in de groote ste den bieden veelal minder ruimte, dan de ouderwetsche huizen. Vooral de veel ge vraagde flat-typen bestaan in den regel uit niet meer dan vier kamers, waarvan twee groot en twee kleiner zijn. De meubels zullen zich aan de kamers moeten aanpassen en de moderne schrijf tafel beantwoordt niet alleen aan zijn oor spronkelijke bestemming, doch is tevens boekenkast en de bank, die met cretonne is overtrokken, doet 's nachts als bed dienst, wanneer de ruimte zulks noodig maakt. Is zoo'n bank evenwel niet speciaal gemaakt met de bedoeling aan zijn twee- Kameraadschap in het bedrijf De veranderde levens verhoudingen in het Duit- sche Rij'k hebben, zeer veel toe bijgedragen tot een meer kameraadschap pelijke verhouding. De arbeiders en arbeidsters stonden vroeger als vreemden tegenover elkan der, zij groetten elkander bij het komen en gaan, doch hierbij bleef het dan ook. Tusschen de verschil lende klassen van arbei ders was vroeger een groote scheidingslijn ge trokken en vele moeilijk heden deden zich meer gevoelen, omdat men ze alleen moest dragen. Een ieder leefde apart van zijn medearbeiders en me nigeen beschouwde zijn werk meer als noodzake lijk kwaad, men moest nu eenmaal werken om te le ven. Vooral in Duitsch- land is een groote veran dering ten goede ingetre den, hetgeen n^ar al te duidelijk aan den dag komt, wanneer men ver gelijkingen maakt tus schen het heden en het verleden. Steeds meer is een kameraadschap tus schen de arbeiders gegroeid, evenals een verbondenheid tusschen den Schepper en Zijn werk. Het laatste kwam onlangs tot uitdrukking op een groepsavond van een vrouwen-organisatie van een groote fa briek. Na afloop van haar dagtaak komen de vrouwen en meisjes, gekleed in don- kerblauwen rok en witte blouse in de con versatiezalen bijeen en uit haar gesprek ken blijkt hoe veelzijdig de taak van ver schillende arbeidsters is. Besprekingen worden gehouden, om maatregelen te tref fen omtrent hulpverleening aan moeders met groote gezinnen, terwijl deze drukbe zette arbeidsters tevens nog tijd weten te vinden voor het verzamelen van kleeding- stukken ten behoeve van de armen. Een andere groep vrouwen neemt op zich om bij allen, die aan de fabriek verbonden zijn, zoowel aan den directeur als aan zijn staf enkele sigaren te vragen ten behoeve van de soldaten, die aan het front zijn. Voorts worden vele veldpostbrie ven ge schreven en jonge meisjes schrijven aan een kameraad, die zij niet kennen. De ge adresseerde zelf kent de naam der schrijf ster niet, weet alleen, dat het een lid van de vrouwengroep is. Ondanks dat alles kent men elkander door het gemeenschap pelijk werk, door het. bewustzijn, dat allen EEN ARBEIDSTER BEZIG MET HET AANEENSMEDEN VAN IJZER. voor een zelfde doel strijden. Zulks bewij zen de brieven, die als antwoord ontvan gen en in de groep voorgelezen worden en steeds blijkt de groote belangstelling, die men in het werk, het bedrijf en de kame raden blijft stellen. Voorts worden veel belangrijke vraagstukken in deze vrou wengroepen behandeld en zeker niet het minst de vraag: welk aandeel de vrouw aan den arbeid kan hebben, die vroeger door mannen gedaan werd. Het zijn niet louter ernstige gedachten, die de leden van vrouwengroepen bezig houden, want ook uitstapjes worden op vrije dagen ondernomen, terwijl het af scheidsfeest voor een mede-arbeidster, die gaat trouwen alleszins gezellig gemaakt wordt. De samenwerking tusschen de vrouwengroepen van groote fabrieken, wordt op deze wijze veel aangenamer, dan vroeger het geval was. De taak, die de vrouwengroepen op zich genomen hebben blijkt vooral in oorlogs tijd van groote waarde te zijn. Een nieu we arbeidster, die van elders in een fa briek komt werken, staat niet alleen, doch wordt in de gemeenschap opgenomen. Vele moeilijkheden worden door den wil elkan der te helpen, opgelost en de geest van saamhoorigheid. die aldus geboren wordt, vergemakkelijkt de vaak zware dagtaak. afgeronde lijn, terwijl het voorpand uit twee deelen bestaat. Sluiting met drie knoopen. Rechte kraag en eventueel ook de overtrokken knoopen van de stof van dól rok. De laatste vraagt slechts zeer weinig stof en bestaat uit twee banen. Patronen in de maten 40, 42 en 44. SUCCESPATROON. Prijs 25 cent. Overhemd-blouses blijven nog steeds zeer in den smaak vallen en worden in den zomer bij voorkeur met korte mou wen gedragen. De voorzijde heeft een rechte pas, die vooral van gestreept mate riaal, dat horizontaal verwerkt is, een aar dig effect geeft. Omliggende kraag en kor te mouwen. Patronen in de maten 40, 42 en 44. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 1 0.30 plus steeds' vooruit in postzegels, per postwis sel of giro. A 197 De voorgaande week hebben wij aange toond hoe van een smoking een damesman- ten en van een heerencostuum een japon gemaakt konden worden. Onze afbeelding geeft ditmaal een rok, die van een heexenpantaion gemaakt is en een mantel, waarvoor het materiaal ge leverd werd door een gekleede jas. Men ziet, dat voor de rokbanen de pa- troondeelen met den onderkant naar bo ven zijn gelegd, in verband met de meer dere wijdte. Fig. 1 de achterzijde van den broek geeft den voorbaan aan,' terwijl t, uit dit zelfde deel geknipt wordt en be- éoeld is voor de ingezette plooi. Afd. 4 is de achterbaan, waaraan 4a een geer gestikt wordt, terwijl naar verkiezing zak ken worden opgestikt, die vierkant of af gerond kunnen zijn. Een sportieve rok Wordt met opoffering van een weinig tijd gemaakt en zal goede diensten bewijzen om gedragen te worden met eenvoudige blou- ees van effen geruit of gestreept katoen. Een model als op onze schets is aangege ven vraagt nagenoeg geen stof en kan uit een goedkoop couponnetje geknipt wor den. Nu wij eenigszins beperkt zijn ten aan zien van de aanschaffing van textielwaren zullen we genoodzaakt zijn door zooveel mogelijk oud tot nieuw te maken, de voor raad kinderkleeren aan te vullen. De lap- lang en afwerken met onder- en boven- beleg. Kruissteekjes worden over stra mien gewerkt (3 kruisjes 1 c.M.). Hals boord is 21/2 c.M. breed en 30 c.M. wijd en de manchetten van de lange blouse- mouwen zijn eveneens 21/2 c.M. breed, doch 17 c.M. lang. Sluiting split met 3 perlemoeren knoo pen. Succcspatroon. breed en 66 c.M. lang, terwijl de schouder banden 8 x 26 c.M. worden geknipt. Aan te bevelen is vóór het knippen even na te gaan of de maten voor het betreffende kind geschikt zijn. De breedte der stofreepen kan men in- deelen zooals dit het meest geschikt zal blijken in verband met het beschikbare materiaal. Men kan een paar zeer kleine, voor den verkooper onvoordeelige coupon netjes in twee kleuren koopen, doch een andere mogelijkheid is om dit hangertje geheel van hetzelfde materiaal te maken. De eventueele reepen worden aan elkan der genaaid en versierd met festonstekeri, die pl m. 1/2 c.M. van elkander verwijderd zijn. Aan de rugzijde komt een split van pl.m. 10 c.M., dat met een smalle zoom wordt afgewerkt. Sluiting met knoop en lusje. Het kruissteek-motief wordt over stra mien gewerkt, waarvan men smalle ree pen op de stof rijgt en wel langs pas en aan den onderkant. Het geheel kleedt bij zonder aardig en heeft het voordeel, dat het gemakkelijk gewasschen en gestreken kan worden. In plaats van voile kan men ook tricot blousetjes laten dragen bij een hangertje, vooral zijden tricot staat aardig en dergelijke weefsels laten zich ook ge makkelijk wasschen. Prijs 40 cent. Vlot ensemble bestaande uit tweebaans geruite rok en effen manteltje. Inplaats van geruite stof kan men ook een van den mantel afstekende effen kleur verwerken, terwijl ook een streep sportief kleedt. De 'mantel is aansluitend en heeft een aparte, Een allerliefst zomerjurkje geeft bij gaande schets, bestaande uit een wit voilé blouse en een hangertje van witte en roze of lichtblauwe reepen voile of linnen. De lengte van het rokje bedraagt 42 c.M. en de wijdte pl.m. 120 c.M. De reep, die voor de pas noodig is, wel ke aan voorzijde en rug komt is 9 c.M. pendoos levert wellicht ook nog materiaal in den vorm van restantjes effen en be drukt katoen. Onze schets geeft een aardige kiel weer voor jongens van 24 jaar, die natuurlijk ook van nieuw materiaal b.v, effen linnen in één kleur gemaakt kan worden. Het model is zeer, practiscb, omdat het wijd is en veel bewegingsvrijheid biedt. Inplaats van lange kan men er ook korte mouwen inmaken, afgewerkt met een breeden zoom. Het knipoverzicht geeft aan, hoe de pa- troondeelen op papier geteekend moeten worden. Aan de stof worden naden aan geknipt. Fig. I: voorgedeelte. Fig. II: rug en fig. Hl: mouwen. De fig. I en H heb- I ben in het midden de vouw der stof. Mou- I wen dubbel knippen. Split pl.m. 16 c.M. I A 196 Prijs VOO Filmpjes Brieven o TE HUI ning voo vragen BURGE beneden ken, bo\ tuin. Dii dijk). U èanvaarc bureau TE Hl gem. kaï kleed: rij levert op genu Br. ond TE KO( f20 VR1ENI Brieven VOOR E natuurlij! Straat 3 machine. TE KO dito tw€ tje, anl scbilderi scherm. pijt. kei •Is taiel Ossendc Wegen: Cyl. bel een kan scnemer sterke s 1 Amer 1 mah io elcc 1 u ligstoe U eiken E lowna Ie povt l Rijkssi tr hoek. i W.C. 227 b u Rustig 1 kinder e blijver li 2 slaa F prijs c blad. SLAA onge onder CAN< den. dwars: TE H (Daito deksel ZAKLy Altijd pleet i Vismai 2595- PR1M voor handel straat NET vrouw nacht, WAT TEN. Vraag Groth' TE t GER tuin. Zuid, cn su kleine tafel* klein straat aange Gsdi; vïaaj 21a, rood< Juiiar 2 or Tevt vraa; een nieu' Rijw Tcle

Soester Courant | 1940 | | pagina 2