IS De Internationale toestand Het Portret Deze week De Wereld DGile IN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK IN NEDERLAND IN KAART IE ES CÊE *Hm=7.EE mm*» jSwiwa :oest rruiNo Het gaat thans hard tegen hard tusschen Frankrijk en Engeland zoo zelfs, dat men in vele kringen verwacht, dat het tot een oorlogsverklaring zal komen. Bij wijze van represaille tegen de Engelsche maat regelen hebben de Fransche autoriteiten in Fransch Indo-China beslag laten leggen op alle Engelsche schepen, die zich in de haven van Haiphong bevonden. Achteraf blijkt, dat de overrompeling van de Fransche oorlogsschepen, die zich in Plymouth, Portsmouth en Southampton bevonden, niet zoo gemakkelijk in zijn werk is gegaan, als de Engelsche Admira liteit het oorspronkelijk wilde doen voor komen. De Fransche admiraal De Villain is door de Engelschen gevangen genomen en van zijn staf gescheiden, voordat tot verdere actie werd overgegaan. Daarna werden de Fransche schepen overvallen en hadden gevechten plaats, waarbij doo ien en gewonden zijn gevallen; de voor- itelling van Engelsche zijde, als zou de overgave nagenoeg vrijwillig zijn geschied, berust dus op misleiding. De spanning omtrent hetgeen te Marti- nique staat te gebeuren, blijft voortduren. Een feit is, dat de Engelschen het eiland geheel geblokkeerd hebben. Overigens is de toestand er op het oogenblik rustig. De Amerikaansche marine houdt een oogje in het zeil, hoewel uit niets blijkt, dat zij eventueel handelend zal optreden. In de Middellandsche Zee is de Italiaan- sche luchtmacht zeer actief. Zij bombar deerde herhaaldelijk de Engelsche lucht- oases op Malta en in Alexandrië, waarbij zij goede resultaten wist te boeken. Om trent het lot van de in de haven van Alexandrië liggende Fransche oorlogssche pen is nog niets bekend. Aan de grens van Cyrenaica worden voortdurend gevechten geleverd tusschen Italiaansche en Engelsche gemotoriseerde en geblindeerde formaties, welke gewoon lijk in het voordeel van de Italianen ver- loopen. In Oost-Afrika is de Italiaansche luchtmacht voortdurend in de weer met het bombardeeren van belangrijke punten en gemotoriseerde Engelsche kolönnes, ter wijl zij ook onophoudelijk de vliegvelden te Amaïakal en Perim bestookt. De Duitsche luchtmacht van haar kant voert dagelij les luchtraids uit op Engeland. Gebombardeerd werden o.a. de spoorweg- werken van Brighton, de kustbatterijen op het eiland Wight, haveninstallaties en kazernes te Falmouth en objecten van militair belang te Middlesborough en' Newcastle. Aan de Zuidkust van Engeland worden convooien bestookt, ten einde het scheep vaartverkeer langs de kust te belemmeren en zoo mogelijk geheel stil te leggen. In Spanje wordt een steeds levendiger actie gevoerd om de Engelschen uit Gibral tar te verdrijven. Deze actie vindt steun zoowel bij de regeering als bij het volle. De vesting staat thans geregeld bloot aan luchtbombardementen. Over de aangerichte schade verkeert men in het onzekere, doch de Engelsche oorlogsschepen, die in de haven lagen, hebben een goed heenkomen gfP^H «sa» Over een smalle noodbrug trekken de Duitsche troepen de Loire over. gezocht; er is nog slechts één van deze bodems achtergebleven. Verder verluidt, dat de Fransche oor logsschepen, die in Casablanca lagen, zijn uitgeloopen om jacht te maken op Engel sche koopvaardijschepen in den Atlanti- schen Oceaan. Zij volgen hierin het voorbeeld van de Duitsche duikbooten, die den handelsoor log tegen Engeland onverbiddelijk voort zetten, zooals blijkt uit het groote aantal Engelsche koopvaardijschepen, dat den laatsten tijd weder wordt getorpedeerd. Dit is voor een deel het gevolg van de gunstige bases welke de Duitsche duikbooten thans bezitten. In het Verre Oosten is de spanning weer toegenomen door de onverzettelijke houding, welke Engeland heeft aangenomen tegenover Japan. Japan had, zooals be kend, een nota gericht tot de Engelsche regeering, waarin het eischte dat paal en perk zou worden gesteld aan het vervoer van oorlogsmateriaal en andere goederen door Birina en Hongkong voor de regee ring van Tsjang Kai Sjek. De Engelsche regeering heeft thans op deze eischen geantwoord door bemiddeling van haar gezant te Tokio. Dit antwoord heeft in het geheele land ernstige teleur stelling gewekt en een zeer vijandige stem ming tegen Engeland veroorzaakt, daar alle eischen van Japan kortweg werden afgewezen. De Japansche minister van Buitenland- sche Zaken heeft er bij den gezant op aan gedrongen, de kwestie nogmaals grondig te onderzoeken. De President van de Vereenigde Staten heeft zekere verklaringen afgelegd over de hangende kwesties in het Verre Oosten en de betrekkingen met Japan. Deze ver klaringen waarvan de volledige tekst nog niet in het bezit is van de Japansche regeering worden in laatstgenoemd land met groote belangstelling tegemoet gezien. Voordat de regeering er kennis van heeft kunnen nemen kan zij haar standpunt niet bepalen, doch de woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken gaf te kennen, dat men „met de mogelijkheid van een accoord tusschen beide landen rekening houdt". WAT STOND ROEMENIË AF? Bessarabië, een der deelen van Roeme nië, die aan de Sovjet-Unie zijn afgestaan, wordt begrensd door de Zwarte Zee, de Dnjestr en de Proeth. Het beslaat een op pervlakte van ruim 44.000 vierkante kilo meter en telt ongeveer drie millioen in woners, die voor het grootste deel bestaat uit Roemenen en Russen (voornamelijk Klein-Russen en Roethenen), verder Bul garen, Grieken, Armeniërs, Joden, Tarta ren, Zigeuners en een aantal Duitsche kolo nisten. De hoofdmiddelen van bestaan zijn landbouw en veeteelt. De eerste wordt vooral in het Noorden druk beoefend; in het Zuiden treft men meest veeteelt aan, terwijl het midden des lands is bedekt met dichte bosschen. OPBOUW DOOR EENSGEZINDHEID. Het valt niet te ontkennen of te verdoe zelen, dat er in onze dagen zeer velen rondloopen, die iets voor ons volk zouden willen doen, die om zich heen hooren praten over den opbouw van een Nieuw Europa, maar die, ondanks hun hevig ver langen om daaraan mede te werken, niet kunnen inzien, hoe zij hun krachten daar aan moeten besteden. Wanneer de tegenwoordige strubbelin gen voorbij zijn en iedereen hoopt, dat dit spoedig zal zijn en Nederland in de rij der Europeesche staten weer de plaats inneemt, die het zich steeds waardig heeft betoond, dan zal er overvloed van werk te doen zijn; daaraan kan niet de minste twijfel bestaan. Maar wat moeten wij doen in de tegenwoordige periode van overgang? Moeten wij niets anders doen dan met de handen over elkaar blijven zitten en maar afwachten, hoe de omstandigheden zich verder zullen ontwikkelen Dat zou al een zeer verkeerde opvatting zijn van onze taak; wij moetèn met al onze krachten medewerken aan den opbouw, dien wij allen als iets noodzakelijks zien. Daarbij zouden wij willen opmerken, dat die opbouw moet beginnen bij onszelf; dat is het allereerste vereischte. Wie onzer zou durven ontkennen, dat er aan hem of haar nog veel valt te verbeteren en te ver anderen Dat er aan onszelf, aan ons karakter, aan ons gezinsleven en aan de opvoeding van onze kinderen nog veel valt te verbeteren, in eigen kring, in eigen huis, voordat wij kunnen zeggen, dat die kin deren worden opgevoed tot zelfstandige menschen, menschen met ruggegraat en karakter En toch zal ons land behoefte hebben aan zulke menschen, wil het niet ondergaan in den stroom van dezen tijd. Meer dan ooit moeten wij de oude, beproefde leus voor oogen houden Verbeter de wereld, maar begin bij jezelf Een tweede, waaraan wij kunnen en moeten werken, is de eenheid van ons volk. Groote rampen smeden een volle steviger aaneen. Een groot leed is het cement, dat de steenen van het hechte ge bouw der saamhoorigheid aaneenvoegt en bindt tot een onverbrekelijk geheel. Alles, wat ons onderling zou kunnen verdeelen en verscheuren, moeten en kunnen wij op zij zetten; wij zijn ten slotte loten van één stam, zonen van één volk. Laten wij dat vooral niet vergeten en niet de wereld het beeld bieden van een land en volk, ver deeld in zichzelf, gelijk de oude Prediker reeds zeide. Wanneer wij voortgaan op den weg dier verdeeldheid, zal de toekomst nog donker der zijn, dan zij in vele opzichten toch reeds is. Wij hebben en terecht altijd den naam gehad van nuchter denkende menschen, met een open oog voor de wer kelijkheid der dingen. Laten wij een streep zetten onder het verleden en de handen ineenslaan ten nutte van het vaderland, dat immers ons aller vaderland is. Er valt, juist in deze oogenblikken, zoo veel goeds, zooveel nuttigs, zooveel noodigs LUITENANT TER ZEE le KLASSE PRIEN heeft, ondanks zijn nog slechts 32 jaren, reeds een zeer verdienstelijken staat van dienst achter den rug. Hij is commandant van de „duikboot van Scapa-Flow" en is afkomstig uit Thüringen. Reeds 7 jaar nadat hij bij de Hapag in dienst was getreden als scheepsjongen, in welken tijd hij twee maal om de aarde voer, werd hij aangesteld tot „schipper op öe groote vaart", d.w.z. dat hij de be voegdheid kreeg, als kapitein het commando te voeren over een koop vaardijschip. De economische crisis was oorzaak, dat hij als zoodanig geen werk meer kon vinden. Nadat hij afgekeurd was voor de vliegerij, trad hij in 1933 bij de oorlogsvloot in dienst, werd 2 jaar later reeds luitenant ter zee. Thans is hij com mandant van een duikboot, die den Engelschen reeds veel schade heeft berokkend. te doen; doch dat kan alleen bereikt wor den door eensgezindheid, door samenwer king van alle groepen en partijen. Wij hebben gezien en ondervonden, wat oorlog is; zullen wij dien dan binnen onze eigen landpalen voortzetten Neen dat mogen wij niet en dat zullen wij niet. Wij zullen en wij moeten het zwijgen opleggen aan opwellingen, die leiden tot ondoordachte daden, waarvan de terugslag ons geheele volk zou treffen. Wij willen onszelf niet maken tot een aan fluiting voor de geheele wereld; slechts een eensgezind Nederland kan krachtig medewerken aan datgene, dat voor ons allen thans het zwaarste moet wegen den opbouw Weer bombardementen. De Britsche vliegers laten ons land nog niet met rust. Ook vorige week weer waren het Rotterdam en Den Helder, die bet moesten ontgelden. Op Den Helder werden bommen uitgeworpen, die een halve straat in puin legden, waarbij vier men schen den dood vonden. Ook te Rotterdam werden slechts niet-militaire doelen ge raakt. Aan den rand van de stad kwam een zestal bommen neer, waarvan er twee dichtbij een groot fabrieksgebouw in sloegen. De overige kwamen in de om ringende weilanden terecht. Daarbij wer den twintig koeien gedood en nog een aan tal gewond. Van de huizen in den omtrek werden vele ruiten door dezen bomaanval vernield. Andere plaatsen, die deze week bezoek kregen van Engelsche vliegers waren het dorpje Sint Pancras in Noord- Holland, waar een bom een groot gat in een weiland sloeg, Wassenaar, waar een bom insloeg naast een boerderijtje met het gevolg, dat huis en hof werden beschadigd, Haarlem, Barneveld, Rijnsburg, Sliedrecht en Slikkerveer. Verder maakten deze week ook eenige Scheveningsche visschers kennis met de Engelsche bommen. Een aantal schokkers van de kustvisscherij werd Donderdag avond op weg naar de Scheveningsche haven een paar mijl uit de kust onverhoeds door drie vliegtuigen overvlogen, die een aantal bommen in de omgeving van de scheepjes lieten neerkomen. Het is niet met zekerheid te zeggen, of men hier met een aanval op de schepen te doen had, dan wel met een luchtgevecht, waarbij een achter volgd vliegtuig zich van zijn bommenlast l Fransche krijgsgevangenen werken aan het herstel van wegen. ontdeed. Het laatste is niet onwaarschijn lijk, omdat er ook bij geschoten werd. De vliegtuigen verdwenen snel en de schok kers kwamen er, op een na, waarvan de stuurhut werd versplinterd, zonder schade af. Slachtverbod voor varkens. Het reeds aangekondigde slachtverbod voor varkens zal, naar thans bepaald is, ingaan op 15 Juli a.s. en wel voor de pro vincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland (met uitzondering van be paalde gemeenten). In dit gebied zal door de Nederlandsche Veehouderij centrale ontheffing van het verbod worden ver leend voor de slachting van varkens, welke door deze Centrale beschikbaar worden gesteld aan de daartoe aangewezen centrale slachtplaatsen, o.a. de abattoirs van Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en verscheidene andere plaatsen. De commis sies van slagers en grossiers moeten aan die abattoirs opgave doen van wat de han del noodig heeft in de eerste week. De oor zaak van dit slachtverbod voor varkens ligt o.a. in de veevoederschaarschte als gevolg van den stopgezetten invoer. Deze maakt het noodzakelijk, dat de varkensstapel wordt ingekrompen. Vermoedelijk zal de jaarlijksche varkensproductie van ons land, die normaal ongeveer 2 millioen stuks be draagt, tot ongeveer 1 millioen worden teruggebracht. Tot 1 October zullen nu 250.000 varkens extra uit de markt worden genomen en afgeslacht. Deze worden echter niet direct voor de consumptie beschikbaar gesteld, doch in de koelhuizen opgeslagen, ten einde te voorkomen, dat de prijzen van het varkensvleesch in de komende maan den te sterk zullen dalen en ook om een voedselreserve te vormen voor den daarop volgenden tijd, wanneer er minder slacht- varkens zullen zijn. De prijzen van de ge slachte dieren worden voor het geheele land uniform vastgesteld, terwijl de distri butie van het voor consumptie bestemde varkensvleesch op de normale wijze zal geschieden via de grossiers en de slagers. Het zal er dus op neerkomen, dat de bin- nenlandsche consumptie van varkens vleesch wordt teruggebracht tot ongeveer de helft van het normale gebruik, doch deze vermindering zal zoo geleidelijk gaan, dat naar verwacht wordt pas begin volgend jaar het gehalveerde consumptiepeil zal zijn bereikt. Binnenkort wordt het verbod ook tot de overige provincies uitgebreid. Groef plicht en landverraad. Verscherpt werden ook de bepalingen betreffende de groetplicht tusschen Neder landsche en Duitsche militairen. De groet moet door de nog niet gedemobiliseerde soldaten stipt en op de vereischte wijze worden gebracht en in het algemeen mogen burgers zoowel als militairen niet te kort schieten in eerbied voor de Duitsche sym bolen. Handtastelijkheden tegen leden van de Duitsche weermacht kunnen met den dood worden gestraft. Demonstraties voor de vroegere Nederlandsche regeering of leden daarvan zijn niet toegestaan. Verder zal voortaan met uiterste gestrengheid wor den opgetreden tegen hen, die aan een met Duitschland in oorlog zijnde mogendheid op eenigerlei wijze voordeelen verschaffen door berichten of anderszins. Zij zullen worden gestraft volgens de Duitsche land- verraadwetten. Verscherpte radiobepalingen. De voorschriften ten aanzien van het gebruik van radiotoestellen werden deze week verscherpt. Door middel van de radio mag thans slechts naar uitzendingen ge luisterd worden die uitgezonden worden door zenders binnen het door de Duitsche weermacht bezette Nederlandsche gebied; door zenders binnen het Groot-Duitsche rijk met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, alsmede van het gouvernement generaal voor het bezette Poolsche gebied en door zenders, die aan gesloten zijn op een van de genoemde zenders. Wie opzettelijk naar andere uitzendingen luistert, wordt gestratt met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar en met geld boete van ten hoogste 100.000 gulden of met een van deze straffen. In bijzonder ernstige gevallen kan gevangenisstraf van ten hoogste 10 jaar en een geldboete van onbeperkte hoogte of een van deze straffen uitgesproken worden. De gebezigde ont vangtoestellen worden verbeurdverklaard. De wapenrok aan den kapstok. Na 15 Juli is voor alle gedemobiliseerde Nederlandsche militairen het dragen van de militaire uniform verboden. Slechts twee groepen zijn van dit verbod uitgezonderd, namelijk zij, die tot de mobilisatieorganen van de Nederlandsche weermacht, resp. tot de afzonderlijke onderdeelen behooren, als mede officieren, die als rechters in militaire gerechten fungeeren en in de tweede plaats de officieren, onderofficieren en man schappen van den Opbouwdienst. Hun uni form moet het onderscheidingsteeken van den Opbouwdienst dragen. Slechts de offi cieren van deze beide groepen zijn na 15 Juli nog gerechtigd het zijdgeweer te dragen. DE BETEEKENIS VAN CYPRUS. In weerwil van het gebrek aan een geoutilleerde haven vormt het eiland Cyprus voor de Britsche vloot een steun punt van groot gewicht, daar het in het Noorden de kust van Turkije die men met het bloote oog kan zien liggen be- heerscht, in het Noordoosten de belangrijke baai van Alexandrette en in het Oosten de uitgestrekte kust van het Fransche mandaatgebied Syrië en Libanon afsluit. Cyprus is voorts een stapelplaats van voor raden voor de vloot. Nog nauwelijks tien jaar geleden werd het Engelsche gezag op het eiland vertegenwoordigd door een paar dozijn Engelsche soldaten en politie beambten, doch sedert 1931 is daarin een groote verandering gekomen, ten gevolge van den in dat jaar uitgebroken opstand. Toch is de zich op Cyprus bevindende Engelsche troepenmacht ook thans nog ge ring. Het gros van de Engelsche troepen bevindt zich in Egypte. Doch Cyprus heeft voor Engeland weinig te beteekenen wat de land- of luchtmacht betreft. Het moet alleen dienen voor de vloot, die er kan ankereu en de voorraden aanvullen. Daar om verlaat Engeland zich ook uitsluitend op zijn vloot om het eiland te beschermen, dat op zijn beurt geen andere taak te ver vullen heeft dan de verdediging van de drie voornaamste steunpunten van de vloot in de Middellandsche Zeede kust van Egypte en van Palestina, alsmede het Suezkanaal. DE LUCHTOORLOG BOVEN ENGELAND. Al zijn er meer oorlogsterreinen, waar dezer dagen belangrijke beslissingen kun- is afgebeeld en waarop in de laatste weken felle aanvallen worden gedaan door de Duitsche luchtvloot. En toch is het eiland Groot-Brittannië slechts een klein deel var het Britsche Imperium. Engeland, Schot land, Wales en Ierland hebben een bevolr king van circa 50 millioen, Britsch-Indië heeft 353 millioen inwoners, Canada 10.5 millioen, Australië 7 millioen, Burma 15 millioen en verschillende andere dominions nog een 60 millioen. Het moederland is, zooals op het kaartje ÜjïërstcfyfBarr tedpodCj BfiMurn'Hujdenfielt arm UVfnPODl oMANlHtSJIB Chêfield 'j) lincoln Nemrb Caenurron tuw»,Kui\ey Notiir&irn Butan Derby Wrexhata Humtanton Dm Sicfr.'rj Barmouth ^5; mbèch H ttuntirydon Hewmarhet hucmi xford CtomslcrrnJnrnw BlttmCHAU Ken en na Carrnsrtten MidsrdHjm' tweester töwbu'ry Ftmbfow BBISfOl 72 \0Mley. fpom" "Jershot Torbndge flnJr kirchèSr Bruten Aldersho Sahstur\A Southampton Bournemoi Weymout moutn f^u/pqne IsmtfaHe F tcter. JJmpVt Plymouth orhmth nen vallen, de aandacht van de wereld is toch wel voornamelijk gevestigd op dat gedeelte van Engeland, dat op ons kaartje met zijn vele plaatsen duidelyk te zien is, dicht bevolkt en biedt dus zeer gevaarlijke kansen in den luchtoorlog. GANDHI WEDER TEN TOONEELE. Engeland doet zijn uiterste best om Gandhi en daarmede de Indische Onaf- hankelykheidspartij op zijn hand te krij gen. Het gevoelt zich eenzamer dan ooit in de betrekkelijk beperkte ruimte, welke Palestina en Egypte bieden, nu de Fran- schen de wapens hebben nedergelegd in de Syrische en Tunesische vleugelposities en de Italianen de Straat van Sicilië heb ben versperd, zoodat de Engelsche schepen alleen om de Kaap heen het Oosten kun nen bereiken. Indië zou dus prachtig kun nen dienen als reservoir van menschen en proviand. Gandhi is echter niet op de Engel sche voorstellen ingegaan, waaraan het feit, dat de radicale vleugel van de Onaf hankelijkheidspartij zeer machtig is, niet vreemd zal zijn geweest. DE VOEDING DER KRIJGS GEVANGENEN. Het ontzaglijke aantal krijgsgevangenen in Duitschland vormt een probleem op zichzelf. Van niet-officieele zijde is hun aantal geschat op ruim twee millioen; doch men dient niet uit het oog te verliezen, dat een groot aantal krijgsgevangenen slechts zeer tijdelijk in Duitschland is onderge bracht. Velen hunner 2ijn na korteren of langeren tijd ontslagen en naar hun land teruggekeerd. Dit is bijvoorbeeld niet al leen het geval geweest met Nederlanders en Noren, doch ook met een groot deel van de Poolsche krijgsgevangenen. Zooveel is in elk geval zeker, dat hun onderhoud voor het Duitsche Rijk en volk geen zwarigheden oplevert. De voedselvoorzie- ing van dit volk van 86 millioen zielen is zoo goed georganiseerd, dat er speling genoeg overblijft om het hoofd te bieden aan nieuwe verplichtingen. Zoo bracht ook in het voorjaar de inlijving van drie mil lioen volksgenooten uit Opper-Silezië geen' moeilijkheden mee, hoewel uit de nieuwe j gebieden in het Oosten geen overschot aan levensmiddelen te wachten was. Ook de krijgsgevangenen behoeven dus geen hon-| ger te lijden, te minder omdat een deel hunner te werk is gesteld bij den land-| bouw en derhalve bijdraagt tot het op peilj houden van den voedselvoorraad. GEBREK AAN PAPIER IN ENGELAND. In Engeland begint het gebrek aan' papier zeer voelbaar te worden, nu de aanvoer uit Scandinavië stop staat. Het' gevolg van deze papierschaarschte is, dat de bladen, die vroeger altijd opvielen door hun dikte, thans op niet meer dan ze» pagina's mogen verschijnen. Ten overst; werd in Hoti 1- De he erf, tuin en No. 10, groo Koop er we Iff r voor f 4' 2* Een v en kippenhol groot 8.80 A Kooper wc foor f 3050-- DE Rijwielen 1 A- C- te Ai Bei le rij u i lafé alhier t Waarom d: #ot v oor veli wij niet acht Door nulit ffen Peiikaai ►en bedrag «ieh daar bt T e kooj met opg van dit 1 TE HUI gebruik ongemeu van dit ELECT1 gebruikt, bij 60 c. ketbakk koop v, Brieven |Te koof Inaander Jen tege harige i Theoret: derlegd- Burgem TE KO' ke stoel eiken th 6, Soes Aangeb' gr. ZIT zijde, st «net gel Zonder ge Bpr Modern nieuw, Nieuwp Gld. Zi Ingen, te koo maand f176- voets, Stoom1 terings voor 1 nende onder 2 pers en be< compl., kapok tje f4- enz- V MAH

Soester Courant | 1940 | | pagina 6