„DROST"» Nogmaals dc plaatse lijke pers. HOOGEROP. nieuwe zending Inmaak-glazen Bazar de Luxe Soestdijk De a.s. gedenkdagen in het Koninklijk huis. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Als KALDEWAY Stoomwasscherij KALDEWAY ROOMIJS. Soest JAVA HOTEL ADVERTENTIEPRIJS: /an 1— 5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in drie bladen opgenomen. CDUCAMT UITGAVE van •DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en ..SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad en Soester Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct., franco per post 65 ct., 20 ct. per maand. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940. Gecombineerde oplaag 4100 exemplaren. 19e JAARGANG No. 31 6 „Brieikaart"-foto's vanaf f2.— in de BEKENDE prima uitvoering. Steenhoffstraat 56 Tel. 2486 Op haar rust in dexe dagen een groote veranntwoordelijRheid, want zij spreekt meer recht streeks tot de breede lagen van van ons volk dan de dagbladen. 1.. een. vorig artikel, hebben wij gewezen op de taak van de plaatselijke pers in deze dagen. Wij wezen op het recht, dat zij had, het recht, dat zij aanspraak kon maken op de loyale medewerking van de lezers in de eerste moeilijke weken na den oorlog en op het recht van de steun van de adverteerders- De eersten de lezers, hebben begrepen, dat het hun plicht was, om in de eerste plaats de plaatselijke pers te blijven steunen, omdat zij inzag, dat juist in deze dagen de plaatse lijke pers een grootere taak heeft te vervullen dan voorheen en omdat de plaatselijke pers in den regel het orgaan is, waarin alle officieele mededeelingen, den distributiedienst betreffende worden gepubliceerd- Het publiek heeft be grepen, dat het haar plicht is, om in deze dagen de plaatselijke krant trouw te blijven. Dit mag met eere gememoreerd worden. Wij wezen in de tweede plaats op het recht, Üat de plaatselijke pers had, wanneer zij een beroep deed op de adverteerders om het blad trouw te blijven. En het moet jammer ge noeg gezegd worden op enkele uitzonderin gen na heeft het adverteerdersgilde de plaat selijke pers lèelijk in den steek gelaten. Men gaat van de veronderstelling uit: de menschert koopen onder deze omstandigheden toch wel, fconder dat ik reclame maak- Dit is een stelling, öie niet opgaat ien de adverteerders, die thans verstek laten gaan, zullen zeer spoedig tot hun leigen schade ondervinden, dat zij klanten ver liezen inplaats van winnen. De rechten van de plaatselijke pers hebben we dus reeds aangestipt- Maar, een mensch, ©en instelling, dus de heel© maatschappij heeft niet alleen rechten, doch ook plichten- Die plichten heeft dus ook de plaatselijke pers, en vooral in deze dagen- En die plichten zijn In onze dagen zeer zwaar, moeilijk en veelzij dig- Een krant heeft een taak- Velen zien een krant als winstobject; hoe meer abonné's; hoe meer adverteedrers, des te grooter wordt de woning van den hoofdredacteur en des te duurder zijn auto. En inderdaad, zijn er in de achter ons liggende periode bladen geweest, die uitsluitend op winstbejag uit waren, geen cent besteden aan de redactioneel e inhou<K van hun blad en er slechts op uit waren om door onderbijdng zoovieel mogelijk advertenties te verkrijgen, zulks ten koste van de bonafide bladen. Er verschenen zoogenaamde advertentie bladen in ons land, die deze schandelijke prac- tijken jaar in, jaar uit, uitvoerden en er open lijk prat op gingen, dat zij nooit iets aan de fedactioneele inhoud van hun „blad" gele gen lieten- Dat was afbraak en het behoeft wel geen betoog, dat die tijd thans voorbij ï9. Er zal in de niewe toekomst slechts plaats fcijn voor goede, gerichte plaatselijke, en streek bladen, die een flink gedeelte in hun blad dis ponibel stellen voor opbouwende, goede arti kelen- Alle andere parasiteerende bladen ver dwijnen, voor zoover deze nog niet zijn opge^ keven- De plaatselijke krant is dus niet in de eerste plaats een winstobject- In de eerste plaats is het een voorlichtingsorgaan- En wel in den goeden zin van het woord- Nu heeft het woord „voorlichting" in onze dagen een onaangename klank, hoewel ge heel ten onrechte, heel ten onrechte- Wanneer wij over voorlichting van het Nederlandsche publ-ek spreken, dan denken nog vele men- •chen, dat wij op dez^wijze met onze artike len e-d- naar een bepaalde politieke richting willen sturen- Niets is echter minder waar- Politiek is in deze dagen wel het minst gewenschte en de plaatselijke pers zal zich dan ook wel ont houden om zich met politiek in te laten. Wan neer wij spreken over voorlichting van het Nederlandsche publiek dan bedoelen wij daar mede, dat wij ons voik over het doode punt, waarop het nog staat, moeten heenhelpen- Dit doode punt bestaat hieruit, dat nog ver scheidene menschen de meening zijn toegedaan, dat hetgeen wij thans beleven en doormaken in ons land, toch maar van tijdelijken aard is Straks wanneer weten wij nog niet zal alle9 weer wel worden, zooals het vroeger was en tot zoolang wachten zij gelaten met een boekje in een hoekje maar af. Deze menschen bedriegen zichzelf en ande ren -Laten wij ons goed realiseeren, dat op 10 Mei 1940 een periode in de Nederlandsche geschiedenis is afgesloten, voorgoed. Wij schre ven dit reed9 eerder: die tijd komt voor ons land niet meer terug, hoe of deze oorlog ook zal eindigen. Daaraan bestaat niet de minste twijfel. Derhalve heeft dan ook de plaatselijke krant de groote, verantwoordelijke taak om de lezers in deze voor te lichten, het in te stellen op de nieuwe, komende toestanden en hen vertrouwd te maken met den nieuwen status in ons land- Dit is geen gemakkelijke taak- Het vereischt van de verantwoordelijke redactie's een hel der inzicht, een scherpen blik en een vaardige pen. De plaatselijke pers heeft thans de dure plicht om ons volk in deze dagen voor te be reiden op de taak, die het straks wacht, als dezen 9trijd voor goed zal zijn beslecht- De eerste taak in deze is, om de lezers ver trouwd te doen geraken met den overgang naar .een ander systeem. En dan is dit systeem niet: voeren naar een gelijkgeschakelde pers, wat den vorm of den inhoud betreft, doch te streven naar een bepaald doel: het nationaal- Nederlandsche doel- Dat is in het belang van het geheele Nederlandsche volk- Gedurende alle jaren van haar bestaan heb ben wij on9 blad „De Soester Courant" steed9 vrij gehouden van elke politieke tendenz- Ons blad was een strikt neutraal blad en daarom wa9 een ommezwaai naar de zaken van het heden door oons niet noodig. Met ons blad staande boven de partijen hebben wij uitsluitend gezien naar de groote algemeene lijnen en zullen niet behoeven te zeggen, dat wij ons ook in de toekomst hieraan zullen houden. Alleen gezonde, opbouwende artikelen, in waarlijk nationaal.Nederlandsche geest en ge speend van welke invloeden ook, zullen ook voortaan onze kolommen vullen, tot heil van on9 Nederlandschen volk en onzen Nederland- schen staat- Op deze manier zullen wij medewerken aan den opbouw van den nieuwen status in ons land en een steentje bijdragen tot het nieuwe, machtige gebouw, waarin onze geheele samen leving zal worden belichaamd: de algeheele eenheid van volk en staat 1 Hoofdpijn en Kiespijn. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnharde. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cent. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 cent •t Beste etesancef Op die vraes UTRECHT MARIAPLAATS voor U wascht, Krijgt ga een sieraad in Uw kast. Soest, Rembrandtlaan 12, Tel. 2928 WiJ ONTVINGEN in allo maton. Ook LOSSE RINGEN verkrijgbaar. Nog een kleine voorraad INMAAK-TONNETJES beschikbaar. Van Weedestraat 31 Telefoon 2230 E S M I SPECIAAL MELKINRICHTING Zoolang d« voorraad strtkt nog halve Liters Wordt niet meer gefabriceerd. J. A. VAN DEN BREEMER Fabriek Korte Melmweg Telefoon 2502 Onlangs kwam ik met een paar schoenen bij den hersteller in z'n zaak; daar zat de baas, robuust en waardig, en ook een knaap, die werk'lijk vaardig en ijv'rig werkte aan z'n taak- Ik stond een poosje zoo te praten, zooals dat in een dorp gaat; ik keek intusschen naar den jongen, die rustig zat, ineengedrongen aan 't werk, met aandacht op 't gelaat. 'k Kreeg schik in 't ventje en zei derhaLve.': „Jij hebt, naarst schijnt, een flinke kop om spoedig 't lappersvak te lecren; doe maar je best, je komt met eere dan vast en zeker hoogerop"- Een poos daarna, nauw enk'le weken, ontmoette ik het knechtje weer; ik vroeg hem. naar zijn vorderingen iüi 't vak en ondertusschen gingen we saam de straat wat Op en neer- Hij sprak: „U zei laatst in den winkel: Klim hoogerop, bereik steeds meer- Daarom ben 'k niet meer bij den lapper, maar nu oen leerling van een kapper; is dat geen reuze sprong, mijnheer?" S- (Overname verrboden.) TWEE BEKUERJNGEN OP EEN MORGEN VOOR HETZELFDE FEIT. Soest is blijkbaar steeds een aantrekkelijke plaats voor lieden uit den verren omtrek om hier met negotie te ventne Deze ventgeschiedenis is eenige jaren ge leden zoodanig geordend, dat, om schade voor den middenstand te voorkomen, dagelijks aan een beperkt aantal venters vergunning wordt gegeven om hun waren langs de deuren te verkoopen- Vrijdag vervoegde zich een venter op het politiebureau voor zoo'n ventvergunning, doch deze man had al zooveel voorgangers gehad dat het vastgestelde aantal ventvergunningen reeds was uitgereikt- Onverrichterzake moest hij het politiebureau verlaten, doch toen hij uit het gezicht was, meende hij het zonder ventvergunning ook wel te kunnen doen. Hij ventte, doch werd op heeterdaad betrapt en kreeg een bekeuring. De vemaliseercnde politieman was nauwelijks uit zijn nabijheid of hij waagde het voor de tweede maal met hetzelfde resultaat- Hij werd weer gesnapt en kreeg zijn twee le bekeuring- Toen is hij afgetrokken, mijmerend over zooveel surveillance en over zooveel pech. BALDADIGE JEUGD. De van der Huchtschool aan de Molenstraat welk gebouw na langen tijd door de Neder landsche Militairen in gebruik is geweest en thans werd gereed gemaakt om de leerlingen ter weer in te onderwijzen, is Zaterdag 't voor werp geweest van de zucht naar baldadigheid van de Soe9ter jeugd. Nadat verschillende ruiten ingesmeten wa* waren, zijn de knapen binnengedrongen en hebben in de school danig huisgehouden- Voorzien van een buit aan boeken, teeken- boelcen, telramen, leien ©-d- trokken de hecren naar huis- De politie, die lucht van dit zaakje kreeg, speurde en had al spoedig niet minder dan 11 huiszoekingen verricht en deze huisbezoeken brachten de gewenschte opheldering. De jong> ns werden ernstig onderhouden door de politie, terwijl ook de ouders toegezegd hebben het hunne bij te dragen ter verbetering hunner pupillen. Een strafvervolging is niet ingesteld, zoodat de jeugd er ditmaal nog goed af kwam- De ontvreemde voorwerpen zijn aan de be trokken eigenaar, in cassu het schoolbestuur teruggegeven- aanrijding. Een bakfiets.berijder kwam Vrijdag van den Veldweg rijden, juist toeneen Militair© collone de Torenstraat passeerde- De bestuurder van de bakfiets, die aldaar een zee' slecht uitzicht hadf merkte de collone te laat op met ffet ge volg, dat een motorrijder der collone met zyn bakfiets in botsing kwam, nadat de bakfiets berijder twee van deze momorrijders ontkomen waa De bakfiets liep een vernield voorwiel op, de motor een ontzet stuur en een veradelde koplamp, terwijl de bakfietsbestuurder zijn kleeren beschadigd zag. PROCESVERBAAL. Op het gemeentelijk kampeerterrein hadden twee kampeerders hun tenten opgeslagen zon der de vereischte vergunning. Beide kregen een procesverbaal. INTREKKING STEUNUIKEERiNG OP KAAS EN MELKPRODUCTEN. Met ingang van 28 Juli 1940 is de steunuit- keering op kaa9 en melkproducten komen te vervallen. Voor melkproducten zal ten aanzien van voorraden eei overgangsmaatregel gelden- De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle administratieve verplichtingen, welke tot dusver wegens de steunuitkeering op deze producten, op producenten en handelaren rustten, gehand haafd blijven* WIELRIJDERS OPGELET! In verband met de in het Verordeningen blad voor het bezette Nederlandsche gebied op 6 Juli 1940 verschenen verordening van den Rijkscommissaris betreffende het verduisteren maakt de „Befehlshaber der Ordnungspolizei bedm höheren SS- und Polizeiführer" officieel bekend: De belangrijkste nieuwe bepalingen van de verordening betreffende het verduisteren is, dat fietsers vanaf dit oogenblik in het donker niet meer zonder licht mogen rijden. 10 van de nieuwe verordening bepaalt in verband daar mee, dat ook fietsers met verduisterde verlich ting moeten rijden en dat de voorlampen van fietsen zoodanig afgeschermd moeten zijn, dat slechts een horizontale opening van drie tot vijf centimeter lengte >en een centimeter hoogte in de onderste helft het licht naar buiten laat schijnen. Deze bepaling heeft ten doel, de rij weg zoo te verlichten, dat de fietser veilig kan rijden en fietsers uit tegengestelde richting de fiets als zoodanig kunnen herkennen- De maten van de opening, waardoor het licht naar buiten schijnt, komen overeen met de voor het Duitsche Rijk geldende bepalingen-Daar echter in Nederland veel meer fietsen gebruikt worden, wordt verwacht, dat men zich in ieder geval aan de kleinste maat, n-1- drie centimeter lengte zal houden. In dit verband wordt er op gewezen, dat de vervaardigers van verduis teringsapparaten voor voertuigen (met inbe grip van fietsen) deze, alvorens zij in den handel gebracht worden ter keuring moeten voorleggen aan de Commissie voor Materiaal onderzoek van de Rijksinspectie voor de bur gerlijke Luchtbescherming, Heerengracht 23, 's Gravenhage. De Commissie voor Materiaal onderzoek controleert, of het aangeboden ver duisteringsapparaat aan de voorwaarden van de verordening betreffende het verduisteren caiuwoordt- Daarbij s het voor de verduis teringsapparaten voor f.eisen niet altijd nood zakelijk dat zij onvoorwaardelijk de in par. 10 genoemde horizontale opening bezitten; de Commissie voor Materiaalonderzoek kan in tegendeel ook andere verduisteringsapparaten goedkeuren, die de in' par- 10 voorgeschreven lichtsterkte niet overschrijden en ook in verder opzicht aan de eischen van verduistering be antwoorden. Alle wielrijders worden aangeraden, zich slechts verduisteringsapparaten aan te schaf fen, die door de Commissie voor Materiaal onderzoek goedgekeurd zijn. De goedgekeurd© afschermingsapparaten zijn voorzien van een ingeponste rechthoek van 20 milimeter lengte en 15 milimeter hoogte met de leners J-L-B- en daaronder het keuringsnummer. In den handel gebrachte verduisteringskappen, die niet voor zien zijn van deze teekens worden beschouwd niet aan de voorschriften te voldoen- Ten aanzien van de toepassing der verduiste ring zullen binnenkort verdere bekendmakingen gepubliceerd worden- Er wordt verwacht, dat de bepalingen van de nieuwe verordening be treffende het verduisteren door de bevolking stipt nageleefd zullen worden, daar het ver duisteren in laatste instantie slechts dient ter bescherming van de bevolking en haar bezit tingen. VERHANDELING FN AFLEVERING VAN BOTER. De Secrelarts-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Landbouw cn Vis- scherij maakt bekend, dat, zooals is medege deeld, alle geproduceerde boter, met uitzonde ring van schapen- en geitenboter, van een merk moet worden voorzien en dat de aflever ring van ongemerkte boter i» verboden- Tot 1 September 1940 zuilen detaillisten, Cramer's Java-Dependance Nieuwerhoek Telefoon 2038 Nog steeds verkrijgbaar ome heerlijke Rijsttafel. Koffie, Thee, Chocolade 25 cent Op 29 Juni, den verjaardag van Prins Bern-' hard, voelden velen behoefte uiting t« geven aan hun medeleven met den persoon van den Prins en het Koninklijk Gezin- Vele vlaggen wapperden en ook vele per sonen tooiden zich met oranje of inet een wit ten anjer- Het overgroote gedeelte dezer personen deedt dit als een gebruikelijke hulde aan het vorstenhuis, maar ook waren er, vooral in de groote steden, waarbij in het dragen dezer uiterlijke teekenen iets uitdagends was gelegen» Nu de maand Augustus is aaangebroken, waarin Prinses Irene en de Koningin verjaren lijkt ons een wiaarschuwend woord in dit op zicht niet overbodig- Op 26 Juli j-1- immers heeft de Rijkscomanis^ saris te 's Gravenhage in zijn gehouden red*1 er op gewezen, dat een herhaling van het uiter lijk betoon zooals dit op 29 Juni j.1- liecfl plaats gehad, niet meer mag voorkomen, zoo dat wij een ieder moeten adviseeren zich U onthouden van het uitsteken van vlaggenhof dragen van Oranjestrikjes of bloemen of der* gelijken. Men- mag hierbij niet vergeten, dat dc Ko* ningin zich op het oogenblik bevindt in d« rijen van de tegenstanders van Duitschiand ct dat, zoolang dit het geval i9, bedoelde uitingco niet in overeenstemmng zijn te brengen met d* gewijzigde omstandigheden- Voor zoover dit tevens nog niet tot een ieder is doorgedrongen, willen wij er hierbij nogmaals op wijzen, dat een bezettende macht het recht heeft verordeningen uit te vaardigen en bevelen kan verschillende dingen dc dom of na te laten- Veronachtzaming van deze bevelen kan niet' alleen voor den persoon in kwestie, maar voor de heele Nederlandsche bevolking noodlottige' gevolgen hebben- Op grond hiervan raden wij een ieder nog maals aan zich de noodige zelfbeheersching op te leggen en zich van eenig uiterlijk betoon te onthouden- Niemand behoeft hierbij zijn gevoelens van vaderlandsliefde of koningsgezindheid eenig ge weld aan te doen, doch men hoede zich vooï uitingen waarin de bezettende macht een uit daging zou kunnen zian- die niet in het bezit zijn van een (eventueel voorloopigc) karn- of ompalcvergunning, nog! boter mogen „uitspitten"- Van dien datum af echter zullen detaillisten uitsluitend in het klein verpakte -en gemerkte boter mogen verkoopen» In het genoemde persbericht is tevens ver meld, dat handelaren in boter, die niet ui slui tend detaillisten zijn, zich bij de Nederland schol Zuivelccntrale dienen te organiseeren- Voor zoover deze handelaren dit nog niet hebben gedaan, dienen zij zich ten spoedigste tot dfl Afdeeldng Zuivelcontrolc der Nederlandsche Zuivelccntrale in hun pTovincie te wenden tot 't verkrijgen van een desbetreffend aanvraagfor» muiier- GESLAAGD. Voor het practijk diploma Stenografie (syst* Pont) slaagde Mej- J- Lagerweij alhier, Leer linge van de Handelsschool Giessen te Amers foort. OP HOL GESLAGEN. Vrijdagmiddag sloeg op den Korte BrinkH weg een paard op hol, hetwelk voor een wa* gen gespannen was. Het beest schrok en rend* de richting der Van Weedestraat in. Tege*| den Wilhelminabooin kwam de zaak tot «lil- stand, waarbij de bestuurder R. uit Baaraj een hoofdwonde opliep. Het paard liep geen letsel op. zedenmisdrijf, Zaterdagavond 19 door de recherche de 63- jarige kapper Ten H. alhier gearresteerd op aanwijzing van een 8-jarig meisje, die ded morgens het haar in zijn zaak had laten knip pen, waarbij eerstgenoemde zich niet had ont zien, niet nader te noemen handelingen mei het meisje te verrichten. Na zijn bekentenis werd hij in verzekerd* bewaring gesteld, om Maandag naar Utrecht te worden getransporteerd, om daar voor de* Officier van Justitie f worde» voorgeleid»

Soester Courant | 1940 | | pagina 1