De Internationale toestand Het Portret Deze week De Wereld IN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK IN NEDERLAND IN KAART EGYPT. SOEDAN oost-af#,^ KEN lAr KOLONIE De eerste week van Augustus Dit tijd stip geeft te denken, omdat de oorlog thans bijna een jaar geleden ingezet werd en men ln deze dagen als het ware genoopt wordt tot een vergelijking tusschen de stemming in de Augustusdagen van 1939 en 1940. Het merkwaardige is, dat in beide gevallen de gespannenheid van wat komen kan of zal de hoofdtoon bepaalt, terwijl er in ander opzicht veel is gewijzigd. Geleek Europa een jaar geleden nog een warwin kel van politieke stroomingen en bewegin gen, die elkaar op leven en dood bekamp- ten, thans reeds is in dezen toestand veel veranderd. De Duitsche legers hebben naar Oost, Noord en West in stormpas het oude land van Europa bezet en de respectieve vijanden tot capitulatie gedwongen. Daar door is een eenheid ontstaan, die thans nog voor een groot deel berust op de macht der Duitsche wapens, maar waaruit wel licht over eerigen tijd een eenheid geboren wordt naar hart en geest. Hoewel men van een zenuwenoorlog, gelijk in 1939, nauwe lijks nog kan spreken, met uitzondering natuurlijk van den laatsten vijand der Duitschers: Engeland, heerscht er ook thans een min of meer gespannen atmosfeer. Zij is ditmaal echter heel anders gericht en geaard. De groote vraag is wanneer zal de groote slag, die de eindbeslissing moet brengen, in den strijd tusschen Duitschland en Engeland, beginnen. En het is juist dit wachten, dat de zenuwachtige spanning in het Britsche wereldrijk verhoogt. Hoewel het de Duitschers bij een aanval op het door natuurlijke grachten omringde Albion, ongetwijfeld op nieuwe moeilijkheden zal stuiten, mag men toch aannemen, dat zij bij het opzetten van hun krijgsplan vol ledig rekening hebben gehouden met dezen slag, die waarschijnlijk door luchtvloot en marine-eenheden in samenwerking, zal worden geslagen. Met de expeditie naar Noorwegen hebben de Duitschers te dien opzichte reeds het een en ander aan er varing opgedaan. Noemden zij dezen zwaren tocht zelf niet de generale repetitie voor den overtocht naar Engeland Conditio sine qua non zal evenwel zijn, dat men "helder zicht heeft, omdat gerust kan worden aangenomen, dat het luchtwapen een beslissend aandeel in dezen laatsten strijd zal hebben. Toch moet dit wapen niet te zeer overschat worden, gelijk wij hebben kunnen ervaren uit een persge- sprek van rijksmaarschalk Goering, die als zijn meening verkondigde, dat het vliegtuig nog niet zoodanig geaard is, dat het dien stig zou zijn voor een massalen overval. Daarom zal ook de marine van Duitschland een belangrijk woord meespreken en wel licht is juist op dit onderdeel onze aan dacht zoo gespannen, omdat sinds Willem den Veroveraar geen veldheer van het con tinent er meer in slaagde vasten voet aan wal te zetten in Engeland. Natuurlijk komt die slag niet geheel onverwacht. Reeds ge durende enkele weken komen de Duitsche bommenwerpers geregeld op bezoek bij de Engelsche vitale punten en richten er blij kens de legerberichten veel schade aan. Men kan deze gebeurtenissen slechts zien in het licht van hetgeen komen gaat; ze zijn de voorteekenen van een korten maar krachtigen veldtocht, die naar aller ver wachting uniek zal zijn in de wereldge schiedenis. Kenschetsend voor de stem ming in Engeland is een fragment uit een artikel van Lloyd George in de „New York Te Berlijn zyn cursussen begonnen in de meest gebruikelijke Afrikaansche taal, het Suaheli. Mannen en vr«UHen uit «11e beroepen nemen er onn -Jool. Tijdens do leasen. Journal", waarin hij onder meer zegt, dat hij weinig personen heeft aangetroffen in zijn vaderland, die niet uiting gaven aan hun ergernis over de tegenwoordigheid van lieden in de regeering, die verantwoor delijk zijn voor het gebrek aan voorberei ding. De organisatie van de plaatselijke verdedigingsmaatregelen, alsmede het zicht bare gebrek aan samenwerking tusschen de verschillende strijdkrachten, die een eventueelen aanval moeten afslaan, wordt vooral in Wales sterk gecritiseerd. Uiter aard wordt ook veel gesproken over het gebrek aan wapens, terwijl alle bedrei gingen met straf door een patriottistisch volk als het Engelsche gevoeld worden als een beleediging. Allerwege spitsen de moeilijkheden zich toe. Ook in het Verre Oosten komen de Britten in een moeilijker positie, die zij zichzelf voor een belangrijk deel op den hals hebben gehaald door de arrestatie van een aantal Japanneezen, die zich te Lon den, Singapore, Rangoon en Hongkong be vonden. Reeds thans ziet het er naar uit, dat vrijlating officieel geëischt zal worden, terwijl een eventueele afwijzing van Enge land in zekere Japansche kringen beoor deeld wordt als een reden om de diploma tieke betrekkingen met Engeland te ver breken. In zes steden worden demonstra ties voorbereid, de pers gaat fel te keer tegen het Engelsche optreden en men mag verwachten, dat ook, indien de gevangenen zullen worden vrijgelaten, een garantie moet worden gegeven in eenigerlei vorm dat een herhaling van deze voorvallen on mogelijk wordt. Ook door deze gebeurtenis sen wordt den Engelschen handel een ge voelige slag toegebracht. Thans vernemen wij, dat reeds verscheidene Engelsche han delshuizen in het Verre Oosten hun zaken zullen moeten sluiten. Ook in Frankrijk is men aan den opbouw getogen. De Fransche minister van Produc tie, Balin, heeft zich daarover dezer dagen uitgelaten. Hij verklaarde onder meer, dat de regeering het particuliere initiatief geenszins wil onderdrukken en ook niet de bedoeling heeft om de economie aan den staat te trekken; wel is het haar streven de corporatieve organisaties, welke alge meen economische oriënteering geven, in het leven te roepen en de arbeids- en pro- ductievoorwaarden te definieeren. Een zoo groot mogelijk aantal menschen moet teruggebracht worden tot den arbeid, ter wijl er een stabiele huishouding dient të worden gevormd, welke de waarborg zal blijken voor een tijdperk van langdurigen vrede en vooruitgang. De productie dient derhalve zoo spoedig mogelijk opnieuw ter hand te worden genomen, terwijl de arbeid, eenige grondslag voor een gezonde moraal, ruimschoots gevonden zal worden in de verwoeste gebieden, waar werk voor ver scheidene jaren wacht. Ook om den prik kel tot arbeiden te verscherpen, zal de jeugd in jongerenkampen bijeengebracht, opgevoed worden in dezen zin. Voorloopig zal men slechts zijn aandacht kunnen wijden aan bosch- en landbouw, maar in de naaste toekomst zullen ook werkplaat sen worden ingericht, zoodat de jongeren daar een ambacht kunnen leeren. Terloops zij er melding van gemaakt dat de Fransch- Japansche onderhandelingen tot dusverre een zeer onbevredigend verloop hebben 6°hpd. WEDERZIJDSCH BEGRIP. Geen enkele houding is zuiver te be palen, wanneer het noodige begrip ont breekt. En vaak is het moeilijk om tot dit begrip te komen, omdat wij het verband tusschen het bestaande en het van ons ge- eischte niet willen zien. Er zijn nu eenmaal noodzakelijkheden in het leven, die niet te vermijden zijn, waarvoor men niet uit den weg kan gaan, die men heeft te aanvaarden zooals ze zijn. Het is verkeerd om er de oogen voor te sluiten en zich halsstarrig te toonen; de moeilijkheden worden er des te grooter door. Wij kunnen niet de oogen sluiten voor de feiten. De feiten nu zijn, dat de Duit schers ons hebben overwonnen en dat wij ons dus hebben te onderwerpen aan hun beslissingen. Dit is de toestand, waarin Nederland verkeert na den voor ons on- gunstigen afloop van den korten oorlog, dien wij hebben gevoerd. De eischen, die de overwinnaar ons stelt, zijn over het algemeen redelijk en dus mag hij verwachten, dat wij daarvoor begrip zullen toonen en ons gedragen naar de nieuwe, ons voorgeschreven richtlijnen. Dit is wel het minste, wat hij van ons kan verlangen. Daartegenover staan verschillende toe zeggingen van Duitschen kant, die wij ten volle kunnen waardeeren het behoud van onze staatkundige zelfstandigheid en onze vrijheid na afloop van den oorlog. De groote beteekenis daarvan zal zeker nie mand onzer onderschatten, want staat kundige zelfstandigheid en vrijheid zijn factoren, zonder welke zich het leven van een volk niet laat denken. Bovendien is ons in uitzicht gesteld, dat niet zal worden geraakt aan ons Indië. Het behoud van deze bron van welvaart voor ons land is voor ons van zoo vitaal belang, dat wij daarop niet nader behoeven te wijzen. Wanneer wij slechts deze twee punten bedenken, dan zullen wij moeten toegeven, dat er voor ons, na onze eervolle neder laag, zeer veel behouden is gebleven meer inderdaad, dan de meesten onzer zouden heben durven hopen en verwach ten. Deze welwillende houding van den overwinnaar zullen wij weten te waar deeren. De door Duitschland tegenover Neder land aangenomen houding getuigt van in zicht in de moeilijkheden, waarin ons land en volle zijn geraakt en van den goeden wil van die zijde, om deze moeilijkheden niet nog te ver ergeren door draconische maat regelen. Integendeel, wij moeten toegeven dat men ons niet met te harde hand aan pakt. Men moet de zaak evenwel nuchter be schouwen begrip toonen voor de reali teit, zooals wij hierboven reeds zeiden. Wij moeten ons weten' in te denken in de tegen woordige positie van Duitschland, zoowel in het algemeen als tegenover Nederland; en dit moet ons aansporen tot het in de hand werken van een goede verstandhou ding tusschen de beide volken. Deze verstandhouding wordt in de eerste plaats bevorderd door het vermijden van alles, wat aanleiding zou kunnen geven tot ormpoctige prtKKeiing en wrijving tusschen MOLOTOFF. De rede, waarin de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, tevens Volkscommissaris van Buiten- landsche Zaken in de Sovjet-Unie Molotoff, dezer dagen een overzicht heeft gegeven van de Russische bui- tenlandsche politiek, heeft sterk de aandacht getrokken. Molotoff staat in de Sovjet-Unie uiterst links en is altijd voorstander geweest van het militaire commu nisme. Hij was tot eind 2929 een trouw medestander van Stalin, dien hij o.a. steunde in zijn strijd tegen Trotslcy. Daarna is er steeds eenige wrijving tusschen deze beide man nen geweest. Molotoffs voornaamste karakter eigenschappen zijn moed, doorzet tingsvermogen en een aan cynisme grenzend realisme. Naast Stalin is hij een der invloedrijkste figuren in de Sovjet-republiek. het Nederlandsche volk en de bezettings autoriteiten. Er zijn tal van dingen, die wij kunnen nalaten en andere, die wij kunnen doen, om den overwinnaar een gevoel van stille ergerlis te besparen. Indien elk rechtgeaard Nederlander, voor wien het belang van zijn land en volk boven alles gaat, zich naar dezen stelregel gedraagt, zal hij bijdragen tot het scheppen van redelijk goede betrekkingen tusschen de Duitsche autoriteiten en onze bevolking. Het heeft geen zin, te trachten de verzenen tegen de prikkels te slaan. Wij herhalen hetde Duitschers hebben getoond, begrip te hebben voor onzen toe stand; wanneer wij dit van onzen kant beantwoorden met tietzelfde gevoel, dan wordt daarmede al veel pereiKt. De textieldistributie. De regeling der textieldistributie is thans tot stand gekomen. Deze week worden de puntenkaarten uitgereikt. De artikelen, die Hls textielproducten zijn te beschouwen, zijn onderverdeeld in drie groepen. De eerste groep en dit is nog een zeer lange reeks van de meest uiteenloopende arti kelen, die uitvoerig in de dagbladen zijn opgesomd is geheel vrijgesteld van dis tributie. Dan is er de groep, waarvoor de puntenkaart geldt en ten slotte als derde groep een aantal goederen, die slechts met een speciale vergunning gekocht kunnen worden. Voor een half jaar zijn 100 punten beschikbaar gesteld, verdeeld over twee drie-maandelijksche termijnen. Voor de eerste termijn heeft men de beschikking over 40 punten, de rest, dus 60 punten, blijven over voor het tweede kwartaal. On gebruikte punten uit de eerste periode kun nen in de tweede worden opgemaakt. Losse punten zijn niet geldig; de winkelier moet te van de kaart afknippen. In verband met de invoering van deze nieuwe distributie werd de verkoop van textielgoederen voor de week van 4 tot 11 Augustus stopgezet, ter uitvoering van de algemeene inven tarisatie van de aanwezige textielvoor- raden. De winstbelasting ingevoerd. Deze week werden wij een nieuwe be lasting rijker de reeds geruimen tijd ge leden aangekondigde winstbelasting. Zij be draagt 10 pet. en wordt geheven van Naamlooze Vennootschappen en Comman ditaire Vennootschappen op aandeeïen, als mede van coöperatieve vereenigingen en andere vereenigingen, die een bedrijf uit oefenen. Ten behoeve van de gemeenten ,Onder bescherming van Duitsche soldaten \s het werk aan de mijn Lievin bij Lens in Noorii-Franferiik hervat. worden op deze belasting 15 opcenten ge heven. Daartegenover staat echter, dat de dividend- en tantièmebelasting zijn afge schaft. Extra suiker voor de inmaak. Voor de huismoeders is er deze week goed nieuwsNaast de ons toegemeten portie suiker wordt binnenkort voor de inmaak een extra rantsoen suiker van 1% kg beschikbaar gesteld. Daarentegen moe ten we met het gewone rantsoen een week langer toe n.1. tot 31 in plaats van tot 24 Augustus, zooals eerst was vastgesteld. Ter compensatie is het inmaakrantsoen van 1 kg daarom op 1^4 kg gebracht. Om streeks 10 Augustus wordt bekend gemaakt, welke bon recht geeft op dit extra-rantsoen. Verplichting tot inenten. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken betreffende de inenting tegen typhus en paratyphus ts bepaald, dat de geneeskun dige inspecteur van de Volksgezondheid kan bepalen, dat de bevolking van een door hem aan te wijzen gemeente in zijn ambts gebied verplicht is, zich binnen een door hem aan te geven termijn te doen inenten tegen typhus en paratyphus. De verplich ting geldt niet voor kinderen beneden de 6 jaar, voor personen, die op grond van geneeskundige of godsdienstige motieven overwegende bezwaren tegen de inenting hebben en natuurlijk evenmin voor hen, die in het bezit zijn van een verklaring van een geneeskundige, waaruit blijkt, dat zij binnen een jaar voor den dag der aan wijzing zijn ingeënt. Verhooging tabaksaccijns. Krachtens besluit van den secretaris generaal van het departement van Finan ciën zal de tabaksaccijns met ingang van 15 September a.s. worden verhoogd. De accijns voor sigaren met dichtgewerkten kop, wegende per 1000 stuks 3.5 kg of meer, wordt van 12.5 pet. op 20 pet. ge bracht, die voor andere sigaren van 17.5 pet. op 25 pet. De accijns voor rook- en pruimtabak en snuif wordt van 22.5 pet. tot 30 pet., die op sigaretten van 50 tot 55 pet. verhoogd. Nieuwe maximumsnelheden. Bij verordening van den Rijkscommis saris zijn nieuwe maximumsnelheden vast gesteld voor motorrijtuigen. Met ingang van 5 Augustus is thans de maximum toege laten snelheid voor alle soorten motorrij tuigen binnen bebouwde kommen 40 km per uur. Buiten de bebouwde kom, ook op snel verkeerswegen, mogen personenrijtui gen, die met inbegrip van den bestuurder ten hoogste 8 personen mogen vervoeren, alsmede motorrijwielen naet of zonder zij span 80 km per uur rijden. De maximum snelheid voor alle andere motorrijtuigen bedraagt buiten de bebouwde kom 60 km. Weer Engelsche bommen. Zeeland en Limburg genoten deze week de twijfelachtige eer van Engelsch lucht- bezoek. In totaal werden twaalf bommen uitgeworpen boven deze provinciën, die alle op akkerland of in het water terecht kwamen. Personen werden niet gekwetst en er is slechts weinig materieele schade aangericht. Misschien voor de afwisseling vlogen de Engelschen deze week ook eens over het IJselmeer, waar zij bij gebrek aan een ander mikount de Dassaeiers- en vrachtboot „IJsel" van den dienst Amster dam-Zwolle, niet ver van Kampen met bommen en mitrailleurvuur bestookten. Twee der opvarenden werden gedood, vier anderen zwaar gewond, terwijl nog een aantal personen lichte verwondingen op liep. De bommen van het aanvallende vliegtuig troffen geen doel, doch het mi trailleurvuur veroorzaakte de dooden en gewonden. Verder werd deze week voorde eerste maal Den Haag getroffen. Op een étagewoning in het Valkenboschkwartier kwam een bom neer met het gevolg, dat twee personen werden gedood, één gewond en het huis grootendeels vernield. Ten slotte moest deze week Schoorldam het nog ontgelden. Een Britsch vliegtuig wierp daar een bom op de brugwachterswoning, die vrijwel geheel werd vernield. De vrouw van den brugwachter werd zwaar gewond en overleed korten tijd later. Ook andere huizen in de omgeving liepen nog schade op. De jeugd naar het land. Evenals in Duitschland zal ook de Neder landsche jeugd landarbeid gaan verrichten. In een oproep tot de Nederlandsche jon gens en meisjes worden dezen aangespoord, in de komende maanden, vooral in den oogsttijd, behulpzaam te zijn bij seizoen werkzaamheden in den landbouw, voor namelijk bij het binnenhalen van den oogst. Gegadigden voor deze nieuwe vacantie- bezigheid kunnen zich aanmelden bij de Arbeidsbeurzen, die nadere inlichtingen verstrekken omtrent de loonvoorwaarden en de rechtspositie. Voor het geval niet ter stond gelegenheid bestaat werk bij de Nederlandsche landbouwhulp te aanvaar den, kunnen desgewenscht jongens en meisjes voor enkele maanden plaats vinden by de Landhilfe in Duitschland» De lichting 1942. De lichting 1942 zal, evenals met de lichting 1941 is geschied, worden inge schreven. Het is nog niet bekend, of bij eventueele oproeping van den jaargang keuring, vrijstelling, enz. op dezelfde wijze zullen worden geregeld. Verwacht wordt, dat bij eventueele inlijving de Opbouw- dienst het ontbonden leger zal vervangen. De 12.000 korporaals en manschappen en 2400 onderofficieren van het gedemobili seerde leger, die geen werk hebben kunnen vinden, zijn per 1 Augustus bij den Op- bouwdienst ingelijfd. Zij zijn ondergebracht in scholen en andere gebouwen, die ter be schikking van den Opbouwdienst zijn gesteld. De Nederlandsche Unie. De oproep van het driemanschap der Nederlandsche Unie aan het Nederlandsche volk heeft weerklank gevonden. In enkele dagen tijds stroomden by duizenden de sympathiebetuigingen en aanmeldingen voor het lidmaatschap toe en ook werd reeds belangrijke financieele steun ont vangen. De R.K. Staatsparty adviseerde haar leden zich bij de Nederlandsche Unie aan te sluiten, terwijl ook een andere be langrijke confessioneele groep, het Chris telijk Nationaal Vakverbond, zijn leden aanraadde, zich achter de nieuwe groepee ring te scharen, evenals de Christelijk His torische Partij. Te Den Haag zal het drie manschap zich dezer dagen voor de eerste maal in het openbaar doen hooren, zoodat dan breede kringen gelegenheid zullen heb ben met de voorloopige leiding van deze nationale organisatie kennis te maken. ITALIAANSCH COST-AFBIKA. Op 9 Mei 1936 verkondigde de chef der Italiaansche regeering Mussolini het Ita- iiaansche volk het einde van Abessynië en de stichting van het nieuwe imperium Italiaansch Oost-Afrika uit de oude kolo niën Eritrea en Somaliland, benevens het veroverde Keizerrijk Abessynië. Het nieuwe Italiaansch Oost-Afrika, dat thans aan de aanvallen der Engelschen is blootgesteld, bestaat uit 5 provincies, n.1. Eritrea, Somaliland, Amhara met de hoofd stad Gondar, Gallo en Sidamo met d# hoofdstad Djimma en Harrar met de hoofd stad Harrar. De Italiaansche regeering stelde een 6- jaren-plan voor den economischen opbouw van Abessynië op, waarvoor een bedrag van 12 milliard lire werd uitgetrokken; ongeveer twee derde daarvan was bestemd voor den aanleg van 12 groote wegen ter lengte van 7000 km en 6 provinciale wegen tot een lengte van 1200 km, die alle in 1943 gereed zouden zijn. Op ons kaartje vindt men o.a. de vlieg- havens aangegeven, die in Italiaansch Oost- Afrika zijn aangelegd en die bij de ontslui ting van het binnenland haar belangrijk# taak vervullen. SPOORWEGEN 1 STRATEN EN RIJWEGEN j ITALIAANSCHE VUE6HAVENJ O O O yttowk pSondor R 4 Atsobm PSoddoe hGorahe! o Nairobi DE THEE ALS OORLOGSSLACHT OFFER. Dat de invoer in Engeland thans zoo sterk is beperkt, beteekent een gevoelige slag voor den handel in thee. Tot dusver waren Londen en Amsterdam de grootste markten voor thee, in verband met het feit, dat de koloniën van Engeland zoowel als van Nederland de meeste thee produ ceerden. Ongeveer 70 v^an de wereld productie is afkomstig uit Engelsch-Indië en Ce.vlon en 17 uit Nederlandscb-Indië. De overige 13 komen uit verschillende deelen der wereld. In de laatste jaren heeft ook Brazilië een plaats ingenomen op de theemarkt. Groot-Brittannië en Nederland zijn trou wens ook de grootste verbruikers van thee. Per hoofd der bevolking bedroeg het thee- verbruik in 1938 in Engeland 5.190 gr. en in Nederland 1.640 gr. tegen 202 gr. in Denemarken, 198 gr. in Zwitserland, 81 gr. in Frankrijk en slechts.... 3 gram in Italië.

Soester Courant | 1940 | | pagina 3