De Internationale toestand a Het Portret Deze week De Wereld EN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK IN NEDERLAND IN KAART Meer en meer wordt het de buitenwereld duidelijk, dat de titanenstrijd van Duitsch land tegen Engeland zijn hoogtepunt nadert. De luchtaanvallen worden steeds talrijker en steeds feller, zoodat de be volking van Londen het grootste deel van den dag moet doorbrengen in de schuil kelders. Bij één enkelen aanval werden 1500 bommen met een totaal gewicht van 150.000 kilogram boven Engeland uitge worpen, die een enorme vernieling te weeg brachten. Er is een merkwaardig verschil op te merken tusschen de houding van de Duit- sche en de Engelsche bevolking. Terwijl de eerste, voorgelicht door een persdienst, die de feiten scrupuleus nauwkeurig weer geeft, zooals ze in werkelijkheid zijn, vol vertrouwen den eindstrijd gadeslaat in de onwankelbare overtuiging, dat de recht matige zege Duitschland niet kan ontgaan, verkeert het Engelsche volk in steeds toe- nemenden doodsangst, die niet te keeren is door de schandelijke leugencampagne van de Engelsche pers, die eenvoudig alle nederlagen als evenzoovele overwinningen voorstelt Steeds zwaarder worden de verliezen, die de Duitsche luchtmacht toebrengt aan de Engelsche. Onomstootelijk is vast komen te staan, dat de verliezen der laatste, die aanvankelijk zes tegen één stonden, thans zijn gestegen tot acht tegen één, zoodat binnenkort met volkomen vernietiging van de Engelsche luchtvloot moet worden ge rekend. En aangezien de Engelsche koop vaardijvloot reeds tot een minimum is ge slonken door de onafgebroken duikboot- aanvallen in de afgeloopen week be droeg de tot zinken gebrachte Engelsche tonnemaat 80.000 ton, terwijl de neutralen, afgeschrikt door de Duitsche en de Ita liaansche blokkade, voortaan natuurlijk alle Britsche havens zullen mijden, waardoor de hongersnood nog zal toenemen, kan het niet anders of het Britsche wereldrijk staat aan den vooravond van zijn ineenstorting. Dit is trouwens ook uit andere feiten te concludeeren, namelijk uit den smadelijken terugtocht van Engeland uit den sector van Sjanghai, de verovering van Somali- land door de Italiaansche troepen en de onophoudelijke smeekbeden, die het eens zoo trotsche Albion tot de Vereenigde Staten richt, om hulp te bieden. Londen voelt nu aan den lijve, wat het gevolg is van het feit, dat blinde Engelsche staatslieden het edelmoedige aanbod van den Führer hebben afgewezen en de hand, die hij den verslagen vijand toestak, ver achtelijk hebben teruggestooten. Het Brit sche rijk trilt op zijn grondvesten onder de herhaalde bombardementen, die de Itali anen uitvoeren op Alexandrië, Malta en Gibraltar. Er kan weinig twijfel aan be staan, dat de nieuwe phase, welke is inge treden in den strijd in de lucht tegen En geland, zal samenvallen met een krachtige actie van de Italiaansche vloot die blijk baar haar krachten heeft gespaard voor den beslissenden slag tegen de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee en tegen de onbeduidende Engelsche strijdkrachten in het Nabije Oosten. In Somaliland heb ben de Italianen getoond, dat zij den En- gelschen tegenstander verre overtreffen. Wat Egypte betreft, dat in dezen oorlog een hoe langer hoe dubbelzinniger hou ding aanneemt ook tegen dit land heeft Italië een krachtigen toon aangeslagen. De Zoo zien de Duitsche gevechtsvliegers de Zuidkust van Engeland. Rechts de steile rotsen. (Foto Scherl). „Giornale dTtalia", het bekende Italiaan sche blad, wijdt een zeer belangrijk artikel aan deze kwestie, naar aanleiding van het Engelsche bericht, dat de Egyptische minister van Oorlog bekend zou hebben gemaakt, dat een Egyptische mobiele divi sie zich heeft genesteld in strategische posities, gereed om aan de zijde van de Engelsche strijdkrachten op te treden, in geval Italië Egypte mocht aanvallen, ter wijl tevens de woordvoerder van de Egyp tische regeering te Kairo tijdens een ge heime zitting van de Kamer zou hebben verklaard, dat „Egypte ten oorlog zou trekken, indien Italië binnendrong op Egyptisch gebied". Na te hebben opgemerkt, dat het moei lijk was vast te stellen, in hoeverre deze berichten waarheid bevatten, gaat het blad voort„De Egyptische natie moet echter weten, dat, ondanks de verdragen, Enge land van Egypte een basis heeft gemaakt voor operaties ter zee, te land en in de lucht tegen Italië. Men kan de willekeurige of onwillekeurige medeplichtigheid van Egypte aan dit een en ander niet ontken nen. Er bestaat een bedreiging van een Engelschgezind Egypte tegen Italië. De Egyptische neutraliteit mag geen loopgraaf worden, onder welker dekking in alle vei ligheid aanvallen worden voorbereid op Italiaansch Afrika en Italië. Het is noodig, de gevaarlijke dubbelzinnigheid op te hef fen en de standpunten en verantwoorde lijkheden vast te stellen". Griekenland wordt nog steeds in span ning gehouden door een aantal dwaze en tegenstrijdige berichten, verspreid door Engelsche agitatoren, over concentraties van Italiaansche troepen aan de Albanee- sche grens. Italië denkt er niet aan, een aanslag te plegen op de Grieksche onaf hankelijkheid. Het heeft dan ook met den meesten nadruk deze geruchten laten tegenspreken, die er slechts toe kunnen bijdragen om de atmosfeer op den Balkan, die nu juist zoo rustig is, te verstoren en onrust te zaaien waaraan ook Turkije zich schuldig maakt. Ook Hongarije tracht deze atmosfeer van rust en kalmte niet te verstoren, door een dreigende houding aan te nemen tegen Roemenië; integendeel, het heeft dit land uitgenoodigd, opnieuw vertegenwoordigers te zenden ter voortzetting van de te Turnu Severin afgebroken besprekingen. Roeme nië is, naar het schijnt, bereid tot afstand van vrij aanzienlijke gebieden, doch het blijft vasthouden aan zijn oorspronkelijken eisch tot ruil van bevolkingen, welke eisch, zooéls bekend, in den voorgestelden vorm door Hongarije van de hand is gewezen. Men hoopt blijkbaar, de wederzijdsche standpunten alsnog met elkaar te kunnen verzoenen. In Britsch-Indië blijft het hard tegen hard gaan. Ook in gematigde nationalisti sche kringen wordt de eisch gesteld, dat Engeland een tijdstip zal bepalen, waarop aan Indië de status van Dominion zal worden toegekend. Ook zouden Indische troepen niet meer mogen opgeofferd aan Engelsche imperialistische oogmerken. Hiertegenover nemen de Engelschen een weinig soepele houding aan. Groote be roering is gewekt door het ontbinden van 200 vereenigingen op nationalistischen grondslag. VOEDSEL IN DE GOOTSTEEN. Ook in normalen tijd zijn reeds meer malen stemmen opgegaan, die er tegen op kwamen, dat menige huisvrouw bij het koken van het dagelijksch menu, onwetend veel, misschien zelfs wel het beste deel, van het voedsel weggooit. Dat is natuurlijk in elk geval en in alle tijden te veroor- deelen. Er ligt iets zeer respectabels in, wanneer een ouderwetsche moeder haar kinderen leert, dat zij nimmer voedsel, bijvoorbeeld broodresten, mogen weggooien. Er zijn, zeggexx ze dan, zooveel andere menschen en ook dieren, die naar dat brood snakken, dat weggooien een zonde is tegen de schepping. Nu is het ten slotte in een tijd van over vloed nog te begrijpen en te vergoelijken, wanneer met voedsel eens wat royaal wordt omgesprongen. Maar wanneer alles ons krap wordt toegemeten en wij een onzekere toekomst tegemoet gaan, wordt het ver spillen van voedzame stoffen een misdaad tegen de gemeenschap van ons volk. Nu moeten wij daar onmiddellijk billijk heidshalve bijvoegen, dat de zonde gewoon lijk uit onwetendheid en volkomen te goeder trouw wordt begaan. Vandaar dat reeds in den vorigen wereldoorlog, daarna en ook nu weer tel- kéns opnieuw pogingen worden gedaan, om die onwetendheid weg te nemen. Van de commissies, die zich daarmee vrijwillig hebben belast, zijn de Commissie in zake Huishoudelijke Voorlichting en Ge zinsleiding en de Stichting voor Huishou delijke Voorlichting ten plattelande alge meen bekend wegens hun uitstekende werk. Zij hebben ook den laatsten tijd niet stil gezeten en wij maken gaarne van deze gelegenheid gebruik, om nog eens te wijzen op de cursussen, die begin September overal in den lande zullen worden gehou den voor de huisvrouwen en meisjes, in het kort voor allen, die op eenigerlei wijze met de bereiding van dagelijksche maal tijden zijn belast. Deze cursussen van 4 lessen zullen kennis bijbrengen omtrent de meest actueele vraagstukken op voedings- gebied en slechts enkele centen per les kosten. Het zal noodig zijn, dat men niet alleeen vele wijzen van behandeling der voedingsmiddelen verandert, maar dat men ook zijn gezin er toe brengt, desnoods met een eenigszins gewijzigden smaak van het eten genoegen te nemen en zijn best te doen, daaraan te wennen. Wij hebben wel aan erger dingen moeten wennen en dit is een voorbeeld er van, hoe men in sommige omstandigheden kleine vooroor- deelen moet overwinnen, om een groot voordeel te behalen. De smaak van modern toebereid voedsel is vaak anders, maar daarom allerminst slechter dan die van het op de ouderwet sche manier gekookte eten. En aangezien de mensch over het algemeen wat conser vatief van aard is, is de aansporing, om die eigenschap nu eens overboord te wer pen, zeker niet overbodig. Wij moeten nu eenmaal trachten rond te komen met de ons toegemeten hoeveel heden. De Commissie van Voorlichting gaat van het standpunt uit, dat het noch voor het moreel, noch voor de gezondheid van ons volk gewenscht is, nu maar eenvoudig den raad te gevenpas u maar aan, eet andere dingen, dan die ge gewend waart en vraag niet naar dingen, die ge toch niet kunt krijgen. GEN.-MAJOOR SCHWABEDISSEN. De onlangs tot generaal-majoor benoemde chef van den generalen staf bij den commandant van de weermacht in Nederland Schwabe- dissen begon zijn loopbaan voor het uitbreken van den wereldoorlog bij de veld-artillerie. Bij het 45ste regi ment heeft hij, later als waarnemer vlieger aan den wereldoorlog in het Westen, in Roemenië en Mace donië deelgenomen. Na den wereld oorlog werd hij opgenomen in het leger van 100.000 man en was hij werkzaam in verschillende posities in het leger en den staf. Bij den op bouw van het luchtwapen heeft hij op verantwoordelijke posten meege werkt en was o.a. Hitiers eerste ad judant van het luchtwapen. Bij het uitbreken van den huidigen oorlog was hij eerst in het Oosten en vervolgens in het Westen als chef van den generalen staf van een lucht- afweer-korps werkzaam tot aan de inneming van Calais. Toen de gene raal der vliegers Fr. Christiansen tot bevelhebber van de weermacht in Nederland werd benoemd, kwam generaal-majoor Schwabedissen als chef- van den generalen staf in Den Haag. 12 Juni werd hij tevens belast met de demobilisatie van het Neder- landsche leger. s.y Men dient zich in elk huisgezin zoover aan te passen als strikt noodzakelijk is, maar dan ook niet verder te gaan. Het is zeer zeker ook in dezen tijd mogelijk en daarom onze plicht, ons goed tc voeden. Die mogelijkheid wordt op de genoemde cursussen geleerd en daarom dient elke huisvrouw, wie het lot van haar gezin ter harte gaat, ze stellig te bezoeken. Het Residentie Tooneel in het komende seizoen. Nu de zomer ten einde loopt, zijn in de groote steden de tooneelgezelschappen al weer druk bezig met de voorbereiding van het seizoen. De heer Dirk Verbeek, direc teur van het Residentie Tooneel, heeft ons desgevraagd het een en ander verteld over de omstandigheden, die in de komende wintermaanden den arbeid van het gezel schap zullen beheerschen. Verduistering en benzine-rantsoeneering leggen aan het bereizen van de provincie natuurlijk moei lijkheden in den weg. „Maar", zoo zei de heer Verbeek, „wij stellen alles in het werk om tot een oplossing te komen, want we gaan een mooi repertoire spelen en zouden dat erg graag aan onze tallooze vriendinnen en vrienden in de provincie laten zien. Op ons werkprogramma staan Nederlandsche, Duitsche, Amerikaansche, lersche en Russische stukken, ons gezel schap is uitgebreid van 39 tot 44 actrices en acteurs en onze energie is, ondanks de wel bijzonder korte vacantie, die de goed geslaagde zomer-exploitatie van den Haag- scben Stadsschouwburg ons overliet, groot genoeg om van het seizoen, dat 1 Septem ber wordt geopend, goede verwachtingen te mogen koesteren. Weer Bredanaars teruggekeerd. Een tweede transport, ditmaal van 160 Inwoners van Breda en omstreken, die in de oorlogsdagen naar Frankrijk waren ge vlucht, is deze week in het vaderland te- Een waarnemingspost van een kustbatterU aan de Westkust van Engeland. (Foto Scherl). juggekeerd. In een zevental autobussen, twee verhuiswagens en een tractor kwamen de Bredanaars, die drie maanden in den vreemde hebben vertoefd, in hun vader stad aan. Dat er van de zijde van het Bre- dasche publiek een enorme belangstelling voor deze heugelijke thuiskomst bestond, spreekt wel vanzelf. Een groote menigte wachtte de terugkeerenden op en aan de vreugde bij het weerzien van familie, vrien den en bekenden, na zoo lange afwezig heid, kwam schier geen einde. De meeste vluchtelingen waren niet al te best te spreken over de behandeling in Frankrijk en daarom dan ook dubbel gelukkig, weer in het vaderland terug te zijn. Dank zij de medewerking van de Nederlandsche consuls en het Duitsche geleide bij het overschrijden van de demarcatielijn tus schen het bezette en niet bezette deel van Frankrijk had de lange reis van de beide verzamelpunten, Toulouse en Montauban, naar Nederland een vlot verloop. Fabrieksaardappelen voor consumptie. Blijkens een mededeeling van het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd is besloten, een deel der anders voor industrieele verwerking bestemde aardappelen voor de voeding van de be volking te bestemmen of in ieder geval voor dit doel te reserveeren. Hiervoor zal in de eerste plaats een gedeelte van de geelvleezige aardappelen bestemd worden, die ook in andere jaren dikwijls voor con sumptiedoeleinden» werden verkocht. Later wist het Alg. Handelsblad te melden, dat na een ondeirzoek door het Centraal Insti tuut voor Industrialisatie en de Aardappel commissie door de autoriteiten toestem ming is verleend tot het verwerken van dertig millioen kilo fabrieksaardappelen van den oogst 1940 tot aardappelgries. Over twee maanden denkt men met de productie te beginnen. Per dag zal 120.000 kg aardappelen worden verwerkt, zoodat men ongeveer 9 maanden noodig zal heb ben voor de geheele campagne. Men rekent dan op een productie van 7.5 millioen kilo griesmeel. Verder is besloten, het aantal grasdroog installaties te verdubbelen. Verleden jaar telde ons land 44 van dergelijke inrichtin gen, die voor het eerst dit jaar in bedrijf zijn. Er komen er nu 50 bij," die volgend jaar in gebruik genomen zullen worden. Aangezien bij het kunstmatig drogen van gras veel meer voedende bestanddeelen worden behouden, speciaal eiwitten, zal ook deze maatregel de veevoederpositie ongetwijfeld ten goede komen. De bommen van de weck. Nadat de vorige week in dit opzicht eenige verademing had gebracht, zijn in de afgeloopen dagen weer tal van plaatsen het mikpunt geweest der Engelsehe bom aanvallen. Rotterdam kreeg weer bezoek van de Engelsche vliegers, die er een tien tal bommen lieten vallen boven het Zuide lijk deel der stad. Tien arbeiders werden hierdoor gedood en 19 gewond, van wie enkelen ernstig. Vier van de tien bommen kwamen niet tot ontploffing. Wegens het gevaar, dat het tijdbommen zijn, die later nog kunnen ontploffen, werden zij onder bewaking gesteld. Verder verscheen boven Bergen een Engelsch vliegtuig, dat vijf bommen afwierp, zonder materieele schade of persoonlijke ongelukken" te veroorzaken, Dan werden Wieringen en Voorhout nog op bommen onthaald, waardoor weer enkele dooden en gewonden vielen, terwijl ten slotte ook Hengelo een hevig bombar dement kreeg te verduren, waarbij vier dooden zijn te betreuren. In Noord-Hol land werden Amsterdam en Texel nog door Engelsche bommen geteisterd. Hierbij wer den te Amsterdam vijftien gewonden ge maakt en op Texel één. Amsterdam be leefde bovendien nog een ongewone sen satie, doordat een tijdbom van een der vorige bombardementen, die zonder te ont ploffen op een huis op het Paramariboplein terecht was gekomen, door de Duitsche autoriteiten tot ontploffing werd gebracht. Geen promoties van Rijksambtenaren. De ambtenaren, werkzaam aan de ver schillende departementen, zullen voorloo- pig geen promotie maken. Bevorderingen zullen nog slechts worden voorgesteld in de gevallen, waarin een vacature is ontstaan. Arbeidscontractanten worden niet meer in ambtelijken dienst aangesteld, tenzij nog op grond van een Koninklijk Besluit aan spraak op benoeming bestaat. Voor de onder de Departementen ressorteerende diensten en instellingen zal dezelfde ge dragslijn worden gevolgd. Alleen wanneer een ambtenaar hetzij na een zeker aantal dienstjaren, hetzij na afgelegd examen, al dan niet gecombineerd met het bezit van een zeker aantal dienstjaren in den lageren rang, automatisch in een hoogeren rang wordt bevorderd, kan deze bevordering ook thans nog geschieden. Zeep op de bon. De reeds lang verwachte zeepdistributie is thans eindelijk afgekomen. Voorloopig is de verkoop van zeep tot en met 30 Augustus a.s. stopgezet, opdat er bij het begin der distributie (31 Aug.) voldoende voorraad aanwezig is in den handel. Voor de eerste distributieperiode, welke loopt van 31 Augustus tot en met 24 September, wordt op een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributieboekje naar keuze van den verbruiker 120 gram huishoudzeep beschikbaar gesteld, óf 200 gram zachte zeep, óf 250 gram zeeppoeder, öf 600 gram waschpoeder. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht ook gedeelten van bovenstaande hoeveel heden in combinatie op één bon koopen. Voor kinderen, practiseerende artsen, tand artsen en veeartsen worden extra-rantsoe nen beschikbaar gesteld. Kappers krijgen toewijzingen voor scheerzeep en vloeibare shampoo (shampoo in poedervorm is vrij van distributie), en wel naar gelang van het aantal klanten dat zij hebben. Dit aan tal zal worden beoordeeld naar de grootte van het personeel, dat de kapper in dienst heeft en waartoe ook hijzelf wordt ge rekend. Voor scheerzeep voor eigen gebruik is een afzonderlijke regeling getroffen. Op speciale bons zal 50 gram scheerzeep of een tube scheerzeep of een pot scheercrême per vier maanden verkrijgbaar zijn. Wasscherijen zullen voor gezinswasch bons van de betrokken gezinnen in ont vangst nemen en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. Op een bon kan de wasscherij dan 600 gram wasch poeder koopen. Voor de wasschen van café's, ziekenhuizen, sanatoria, enz. zullen de wasscherijen toewijzingen, die aan deze instellingen zijn verstrekt, in ontvangst i nemen, JOEGO-SLAVIË. Duitschland heeft sedert 13 Maart 1938 een gemeenschappelijke grens met het jonge koninkrijk der Zuid-Slaven aan de Adriatische Zee. Omdat Italië de Adria- tische Zee ondanks het feit, dat een deel en 4 Duitschers. Het volk zelf bestaat uit drie stammen, n.1. Serven, Kroaten en Slowenen. Het grootst in aantal zijn de Ser ven en zij waren het ook, die de Zuid- Slavische stammen weder tot een eenheid hebben gebracht. De spanningen, die meermalen in het leven werden geroepen door de veelsoortig heid der bewoners, worden nog verscherpt door confessioneele verschillen: de Serven behooren grootendeels tot de nationaal ge oriënteerde Servisch-orthodoxe kerk, ter- PERCENTAGE DER VOORNAAMSTE stammen ^SfRvnSCH ORTHODOX 49Vl HATH r37% MOHAHMEDAANSCrt CONFESSIONEELE INDEELING uloaren Magyaren. SQrven IIII1 Kroaten Slowenen Maceaoniers Aioaneeien. Roemenen Duitscne Taaleilanden Belgrad düT# Sarajevo or af Skopje van de kust aan Joego-Slavië behoort, als een Italiaansche Zee wil beschouwen en behandelen, is de verhouding tusschen dit land en Joego-Slavië geruimen tijd nog al gespannen geweest, maar deze toestand verbeterde sinds in 1937 tusschen beide landen een verdrag werd gesloten. Van de totale bevolking, die ongeveer 14.7 millioen bedraagt, zijn 85 Zuid- Slaven; daarbij komen kleine minderheden, nl. Albaneezen en Magyaren, ieder 3% wijl Kroaten en Slowenen meest tot de Roomsch-Katholieke kerk te behooren. Wanneer men weet, dat Joego-Slavië aan zeven andere landen grenst en de boven genoemde politieke en godsdienstige onder linge verschillen in aanmerking neemt, is het duidelijk, dat van de regeering van Joego-Slavië een zeer voorzichtig beleid wordt gevergd, om zoowel binnens- als buitenslands den vrede te bewaren, het geen tot nu toe is gelukt. DE ROEMEENSCHE PETROLEUM INDUSTRIE. De Roemeensche petroleumindustrie le vert thans per >aar meer dan 6 millioen van deze onmisbare vloeistof en haar nevenproducten. Dit is meer dan b.v. het geheele Duitsche Rijk in 1938 verbruikte. De voorraad, dien de Roemeensche bodem bevat, is nog lang niet uitgeput, want naar raming bedraagt deze nog 180 millioen ton, waarbij dient te worden opgemerkt dat deze raming aan den lagen kant is.

Soester Courant | 1940 | | pagina 3