rn/i g Landdienst it Vaupl ptacüócfie fiufomaedw* »n »n mei&jeó, helpen de boeten L Lichaamsverzorging komt de gezondheid ten goede WENKEN bij het vermaken van kleeren „DE MACHINE NAAIT NScT" KNIPPATRONEN i- el lel de ria de op ;r- 6 EL Hop ent. »r- ssist. De moderne vrouw verzorgt haar lichaam gelukkig heel wat beter dan die van vroe ger tijden. Wanneer men zich niet dage lijks de weelde van een warm bad kan veroorloven, moet men toch zeker niet ver zuimen iederen dag een douche te nemen of het lichaam met een natte kouden of warmen handdoek af te wrijven, waarna het in ieder geva 1 met een drogen bad handdoek krachtig moet worden gemas seerd. Vrouwen, die zich aan deze regels houden, zullen opvallen door een fris- scher gelaatskleur, terwijl deze behande ling in het algemeen de soepelheid van het lichaam bevordert. Wanneer de huid niet behoorlijk verzorgd wordt, raken de poriën verstopt, de huid ademhaling wordt belemmerd en de huid kfrijgt veel te vroeg een verwelkt en vaal aanzien. Na het morgenbad of de douche moet men niet nalaten wat gymnastiek oefeningen te maken voor het open raam, dit laatste althans in den zomer. Bij deze oefeningen moet men er goed op letten,, dat inen diep ademhaalt. Nu valt het echter niet te ontkennen, dat de verzorging van het gelaat en haar bij meeste vrouwen minstens even veel te wenschen overlaat als die van handen en Voeten. Een te droge huid behoordt gedu rende den nacht met een goede crème of met olijfolie te zijn ingewreven. Een te feite huid daarentegen, die de neiging ver toont door uitslag, meeëters of pistjes te worden versierd, vereischt een geheel an dere behandeling. Hier is een middel als $ulfodermpoeder op zijn plaats, dat door gjn zwavelgehalte een bijzonder heilzame Werking op de huid uitoefent. Doordat het Zacht geparfumeerd is, kan het zonder meer Op de huid worden aangebracht. Ook te gen het snel vet worden van het haar is dit het beste middel, omdat het poeder bij zonder lang nawerkt en gemakkelijk uit het haar geborsteld kan wordenè Wat de zooveel gehoorde voetklachten betreft, het lijdt geen twijfel, dat het meer- endeel hiervan aan onvoldoende verzor ging is toe te schrijven. Het is beslist nood zakelijk, meermalen per week een warm voetbad te nemen, wanneer men geen ge legenheid heeft om meer dan eens per week een warm bad te nemen. Eelt en ek- steroogen moeten geregeld behandeld wor den, want verwaarloozing van deze aan vankelijk kleine ongemaken zal zich la ter bitter wreken. Wordt er veel van de voeten geëischt, dan moet men ze gere geld invetten en ook een lichte massage kan er veel toe bijdragen de voeten op peil te houden. Hetzelfde geldt voor de handen. Vooral moet men oppassen voor een ruwe, sprin gende huid. De handen moeten in ieder geval vaak met warm water en zachte zeep worden gewasschen en de nagels goed ge borsteld. Verder moet - men er op letten, dat de nagelriem steeds los is en het z.g. halve maantje zichtbaar blijft. Ingescheur de nagels moeten natuurlijk terstond wor den bijgevijld, daar men anders rouwrand- jes krijgt. Wanneer een vrouw dagelijks minstens tien minuten aan de verzorging van haar gelaat, handen en voete nbesteedt, zal haar dit zoo tot een tweede natuur worden, dat zij niet meer buiten deze gewoonte kan. Maar zij zal dan ook de aangename zeker heid hebben te behooren tot de vrouwen, die er goed verzorgd uitzien. „Bij het knippen vangt het aan" Het is ieder onzer bij het maken van een kleedingstuk voor ons zelf of voor enze kinderen wel eens overkomen, dat het niet aan de gestelde verwachtingen beant woordde. En, eerlijk gezegd, was de oor zaak meestal te zoeken in het feit, dat we wat overijld te werk gingen. Groote nauwkeurigheid dient betracht te worden bij het knippen, spelden en rijgen voor en aleer we tot naaien over gaan. Wanneer men te vlug aan den slag gaat en kleinigheden over het hoofd ziet zal niet alleen de snit hieronder lijden, doch het geheele aanzien vernvndert er door en het knippatroon krygt de gehuld! Reeds bij het knippatroon wordt onze volle aandacht vereisent en gelijke deelen als voorpanden en mouwen moeten vol komen het zelfde zijn. Men knipt deze van dubbele stof, nadat de patroondeelen eerst opgespeld en met kleermakerskrijt nage trokken zijn langs den geheelen omtrek. Naden worden als regel extra aangeknipt. Om te bewerken, dat de beide deelen precies gelijk genaaid worden worden zij .doorgeslagen d.w.z., men vol ut de krijt- lijn door met een dubbele draad met groote steken de deelen op elkander te rijgen en wel zoo, dat men tusschen de steken lusjes vormt. Is de geheele omtrek gevolgd, dan worden de draden tusschen beide stoflagen door gèknipt. Naden, bijzondere teekens, en alles wat eventueel op de patroon deelen is aangegeven wordt overgenomen op de stof. Nu volgt het in elkander rijgen der verschillende deelen, die volgens de rijgdraden precies op elkander gespeld moeten zijn en daarna volgt het eerste passen. Moeten eventueele veranderingen worden aangebracht, dan worden deze nauwkeurig af gespeld en het onderhanden zijnde stof weer overgeregen, daarna wordt het nogmaals gepast, waarna eerst tot stikken wordt overgegaan. Uitstrijken der naden is een niet onbelangrijk deel van het werk en hieraan moet de noodige aan dacht besteed worden evenals aan de af werking, die zelfs bij vermaken van oud tot nieuw in de puntjes verzorgd dient te worden. Een bron van gevaren leveren de mouwen dikwijls op en menige niet zeer ervaren huisvrouw bemerkt soms tot haar schrik, dat ze twee rechter of twee linker mouwen geknipt heeft. Men kan dit voor komen door de stof recht op recht of ver keerd op verkeerd te leggen, het patroon op te spelden, na te trekken en te knip pen, terwijl aan den ondermouw een klein kenteeken wordt gegeven op de plaats waar hij in het armsgat geplaatst wordt. Een oude schoolwijsheid kan thans nog dienen: „hemd recht, mouw verkeerd". De naar binnen omgekeerde mouw wordt aan den binnenkant van het armsgat gespeld, geregen en gepast, terwijl de ruimte over den bovenmouw verdeeld wordt. Het maken van oud tot nieuw vereischt altijd meer aandacht wat betreft het uit leggen der patroon deelen dan wanneer men een kleedingstuk van nieuwe stof maakt. De distributie van textiel-waren noodzaakt ons evenwel om te woekeren met alle bestaande kleeren. Wollen stoffen worden eerste flink gelucht, daarna los- getarnd en afgeborsteld, zoo noodig in houtzeep gewasschen worden; daarna over een vochtigen doek stijven. Kunstzijden en wasohbare weefsels worden eerst gewas schen en gestreken. Voor het vermaken gelden alle wenken, die wij gegeven heo- been voor het knippen van kleedingstuk- ken. Alles wat nog slechts even bruikbaar is, zal vermaakt dienen te worden en wat niet in het eigen gezin noodig is zal door kinderrijke families nog dankbaar aan vaard worden. Kleine lapjes worden Verwerkt tot aar dige blouses zooals onze schets te zien geelt, voor het meer gekleede genre leenen zich nog avondjaponnen, die niet meer gedra gen worden. Onze afbeelding geeft enkele blouses, gemaakt van tweeërlei stof, on verschillig of het wol, katoen og kunstzijde is. Links een blouse, waarvan alleen ae voorpanden van ander materiaal zijn, ter wijl rechts een model is aangegeven met vest en reverskraag van fantasie stof waar van ook een gedeelte der mouwen is. Rechts onderaan: een blouse met plastron en ondergedeelte van een ander weefsel en links een blouse, die een fantasie mid den stuk heeft, omdat ze te nauw gewor den was. Men kan zijn fantasie aan het werk laten gaan, omdat de mode een groo te vrijheid toestaat, want het chapiter oud tot meuw en overtrekken van stolresten heeft haar volle belangstelling. Zoodra de school weer begint zal iedere huismoeder moeten zorgen, dat de garde robe van haar dochters aangevuld of ver maakt is. Een jurk, die te kort en te nauw is, zooals het ruitje onderaan wordt ver lengd en verbreed met behulp van effen stof, waardoor een aardig geheel ver kregen wordt. Wellicht zijn er twee jurken, die op deze wijze tot één vermaakt kunnen worden, wanneer ze te kort of te nauw zijn uit twee lapjes, een effen en een geruit, hebben vlugge handen het middelste jurkje met manteltje weten te tooveren. Aan de effen stof wordt een geruit boven stuk gezet en, omdat de lengte het „niet haalt" Irordt nog een reep tusschen het effen rokje gezet. Van een costume mantel van moeder is een aardige schoolmantel gemaakt, die nog geruimen tijd mee gaat en zelfs op koude dagen warm kleedt, wanneer er tusschen stof en voering een laag wattine wordt Vaak ihooren we deze verzuchting door huisvrouwen uiten, doch in vele gevallen is het gebrek aan kennis omtrent, de naai machine en haar werking, die het niet mo gelijk maakt kleine storingen op te heffen. Om van deze trouwe hulp zooveel mo gelijk te kunnen profiteeren moet zij goed behandeld worden en stof evenals draad jes, die zich zoo spoedig op het grondvlak verzamelen worden afgenomen voordat de machine wordt weggezet na gebruik. Ongelijke en lange steken zijn heel dik wijls toe te schrijven aan vuil zijn van de transporteur (stofverschuiver). De bovendraad breekt, indien de naald verkeerd, d.w.z. te ver ingezet is, terwijl de lange gleuf naar den goeden kant ge richt moet zijn, hetgeen bij sommige soor ten aan de achterzijde, bij andere aan den zijkant is. De naald moet niet willekeurig gekozen worden, doch moet in overeen stemming zijn met het fabrikaat der ma chine. De bovendraad breekt eveneens, wanneer de bovenspanning te strak is, waartoe de spanningsschijf losser gedraaid moet worden. Ook zal de draad breken, in dien hij te dik is voor het oog van de naald. De naald moet zich tevens gemak kelijk door de stikopening kunr.en bewe gen, zoodat geen belemmering plaats vindt bij het vormen der steken. Is de onder spanning te strak, dan moet de schroef, die zich aan het schuitje bevindt losser ge draaid worden, terwijl het zeer noodig is, dat het garen gelijkmatig wordt opge- spoeld. Ongelijkcn steken ontstaan, wanneer de dikte van onder- en bovendraad niet in overeenstemming tot elkander zijn. Ont staan er lusjes bij het naaien op de onder stof, dan is de bovenspanning te los en moet de sprnningssohijf vaster worden aangedraaid. Als grondregel geldt, dat men de spanning nimmer te strak moet aanzetten, waardoor voorkomen wordt, dat bij dunne stoffen de stof ruim optrekt onder bet naaien. De kleine schroefjes aan het schutje zijn zeer gevoelig en moeten met een passende schroevendraaier ver steld worden. Wisselt men garen voor zijde, dan is het aan te bevelen, de steek even op een klein lapje te probeeren. Het komt ook voor, dat men bij het naaien steken overslaat, en meestal is dit het geval wanneer schuitje en naald on derling niet goed werken. Wanmeer men een te dunne naald gebruikt ontstaan er eveneens leelijke steken, een euvel dat te verhelpen is door een ander No. naald in te brengen. Bij het naaien worden eveneens steken overgeslagen, in dien men bet oog der naald niet precies op de juiste plaats heeft, zoodat het niet mo gelijk is om goede lusjes te vormen. De naald breekt, indien zij te los zit en daardoor onder het werken van plaats verandert en ook, wanneer zij op de on derplaat stoot, doordat zij niet volkomen door het midden van de opening wordt ge leid bij het naaien. Indien door veelvul dig gebruik het schuitje min of meer heen en weer slingert bij het naaien kan de naald ook breken, betgeen ook bet geval kan zijn indien ook dikke naden genaaid wordt. Men kan deze met het handvat van een schaar plat kloppen of met zeep-, kaarsvet, bestrijken. Reparaturen moeten vakkundig worden uitgevoerd, trouwens het verdient toch aanbeveling om een naaimachine cLie een menschenleeftijd meegaat af en toe na te laten zien. Het op den transporteur werkende voetje, slijt na veelvuldig ge bruik en wordt stomp waardoor het regel matig verschuiven der stof niet plaats vindt. Olieën* moet met overleg geschieden, eerst met een spuitje gevuld met petro leum, daarna brengt men de machine in beweging veegt de olie weg en oliet men nogmaals met goede machine olie. VERWIJDEREN VAN VLEKKEN Vuile plekken op zijde reinigt men met een stuk watten, waarop men aardappel meel strooit. Watje telkens vernieuwen als het vuil is. Vetvlekken in wol en zijde kan men het best verwijderen met een papje van aard appelmeel en benzine. Men strij kt dit uit over de te behandelen plek en laat het drogen; daarna afborstelen. Men voor komt dan, dat zich een kring vormt, het geen meestal het geval is, wanneer men alleen benzine gebruikt. Verfvlekken worden met terpentijn be handeld, soms kan men volstaan met de plek in te smeeren met zachte zeep, daar na met warm water behandelen. Vetvlekken in zijde worden aan onder en bovenkant- met vloei belegd waarover men magnesia strooit, dat op de stof moet inwerken, vervolgens strijkt men over de bovenste vloeilaag met een warm ijzer, waarna de poeder gemakkelijk afgeklopt kan worden. genaaid. Stof sparen is thans noodig en daarom zullen we woekeren met alle wat in ons bezit is, vooral omdat het niet uit gesloten i9, dat de stofen in de naaste toe komst van andsre grondstoffen gemaakt zullen worden. Een meisje, in Duitsehen Arbeidsdienst dat tot voor korten tijd verkoopster in een groot magazijn was, ver telt aan de leidster, die op haar inspectie-tocht is het volgende: „De eerste dagen waren moeilijk, maar de af wisseling bij het werken en de voor mij geheel nieuwe omgeving deden mij alle bezwaren overwinnen. Den dag begon met het melken van koeien en het voederen en daarna het inladen van de melkbussen. Iets, wat ik heel grappig vond was het voez-en der varkens. Wan neer alle keukenwerk ver richt is gaan wij naar het land, waar wij den ganschen dag druk in de weer zijn. 's Avonds worden de dieren weer gevoederd en na het avondeten zitten wij nog wat gezellig bij elkander om daarna ter ruste te gaan". „Wat denk je later te doen, ga je weer als ver koopster werken?" vroeg de inspecteerende leidster. „Later? Neen, ik zou niet gaarne terug wenschen te gaan naar de stad, omdat het buitenleven mij uitstekend bevalt. Ik hoop, dat ik na afloop van mijn werkjaar waarvan drie maanden om zijn, landdienstleidster kan worden." Naargelang van haar leeftijd krijgen de meisjes een maandloon, waarvan een deel wordt uitbetaald, een deel aan het werkkamp wordt afgedragen en de rest moet gespaard worden. Er zijn ook meisjes, die speciaal aange wezen zijn om de boerin in de huishouding te helpen, vooral in gezinnen, waar veel en jonge kinderen zijn, doch steeds is men vol Meisjes aan net werk lof over den ijver, die aan den dag gelegd wordt. Een deel dezer jonge menschen/ dat steeds in de groote steden leefde, hac weinig begrip van het leven der boeren en hun gezinnen en thans leeren zij hun veel omvattende taak kennen en waardeeren, te meer, daar zij er zelf deel aan hebben. Ongetwijfeld is dit werk van de Deutsche Arbeits- und Landdienst vruchtbaar te noemen en zal niet nalaten rijke vruchten af te werpen in het belang van de toekomst der jongere generatie. Aangezien wij ten opzichte van d-e aanschaffing van nieu we onderkleedinig evenzeer aan beperkende bepalingen gebonden zijn als wat de overige kleeding betreft, zul len de huismoeders zich voor een nieuwe taak gesteld zijn, n.1. om van groote stukken ondergoed, die niet meer ge dragen worden nog allerlei bru/ikbaars voor de kleintjes te maken. Nog steeds zijn er verschillende bruikbare dee len. Zoo zal b.v. >en heeren overhemd, dat tai den hals gesleten is, meestal niet on zichtbaar gemaakt kunnen worden. Het leent zich dan nog uitstekend voor een meis jes onderjurk, een naobhemd en zelfs voor sipeelpakjes. Uit een zijden overhemd kan zelfs nog een kleine maat da- mesfblouse gemaakt worden met korte mouwen. Tricot herengoed leent ziöh voor bet maken van onderbroekjes, die met elastiek om het middel den, zelfs een glad onder jurk je kan uit een afgedragen borstrok, terwijl zijden dames dessous eveneens dienst kunnen doen voor babykleedjes. Men versiert wor- meisjes- en babykleertjes met festonste ken ia kleurtjes en met siersteken lanig» d-v. naden, waarmede men allerlei aE"-h>«e effecten kan bereiken. JONGE MEISJES JAPONNEN. Succespatroon A 277. Prijs 36 cent. Eenvoudige middagjurk van effen of be drukte stof met ingehaalde voorpanden en opgeknipte middenbaan. Halsafwerking met smal omliggend kraagje van piqué of zijde. Ook voor fluweel en wollen stof fen leent zich dit model uitstekend. Patronen 404244. S accespatroon A 228. Prijs 35 cent Deze japon, waarvan het model zich zoowel voor wollen als zijden weefsels, doch ook voor fluweel leent, kleedt vlot. Naar verkiezing kunnen mouwen en ro verskraag met een smalle plissé worden afgewerkt. Plooien in rug- en voorpanden bevorderen den goeden snit. Vierbaans af- kleedend raokje. Patronen 4044. Succespatroon A 229. Prijs 35 cent. Jurk van gestreept mouseline of wollen stof, in verschillende richtingen verwerkt. Paa met aangeknipt middenetuk en Jen al, schuin geknipt kraagje. Patronen 384042. A 227 A ?28 A 229 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practieeh Mode blad. Postbus 36, Den Haag, Giro 103203. Do prijs bedraagt per patroon 1 OA# phi* steeds vooruit Én cel of giro.

Soester Courant | 1940 | | pagina 7