'AME!) RUBRIEK SlX u li Cetuwudig# p uictiódie (iCeedij yeiamócfrt Combinaties Het spel van het kind vrrr^i Practische slaapzak voor de kleintjes CAPE VOOR KINDEREN van I JAAR EFFEN LINNEN ZOMER- COSTUMES NUTTIGE WENKEN Een wonderwereld fantasie WANNEER DE ZON STEEKT. Z«Us al zullen de vacantieweken niet ego vroeg in het jaar vallen en ons niet •ver 'slands grenzen voeren, toch zullen wij met genoegen onze koffers pakken, omdat we een tijd van rust en ontspanning tegemoet hopen te gaan. Met het eenvou digste buitenverblijf nemen de stadsmen- schen thans genoegen, omdat het leven in de achter ons liggende maanden ons zoo deed aanvoelen, hoe weinig belangrijk de uiterlijke dingen zijn. Onverschillig of wij of bosdh of hei verkiezen, zal de grootheid der natuur en de kalme rust. die van haar uitgaat, verloren evenwicht herstellen. Ook dfe zorg voor de garderobe, die mede genomen dient te worden leidt onze aan dacht tijdelijk af van al te sombere ge dachten. De mode die steeds soepel blijkt, waar het noodig is zich aan bepaalde omstandig heden aan te passen, heeft ook thans haar standpunt niet gewijzigd en hetgeen zij ons thans brengt getuigt van eenvoud en practischen zin. De garderobe, die voor een vacantieverblijf medegenomen wordt, zal in hoofdzaak bestaan uit enkele meer ge- kleede en verder uit wascbbare japonnen, hetzij o.a. katoen, linnen of kunstzijde. Vooral de katoenen weefsels zijn uiterst billijk en brengen een reeks kleurige zelfs bonte imprimé's, die met de bloemenpracht der natuur trachten te wedijveren! Een ander voordeel is, dat vele van deze ka toentjes behalve wasch- en lichtecht te vens nagenoeg kreukvrij zijn. Behalve een sportieve mantel zal een tailleur of fanta- siecostume 'ons ongetwijfeld goede dien- Bten bewijzen, het aangename biervan is, dat we er blouses en jumpers bij kunnen dragen, die een groote afwisseling moge lijk maken. Blouses met lange eri met korte mou wen, van flanel, toile de soïe, shantung of katoen, waaronder het overhemd-model nog steeds een groote plaats inneemt. VestJblouses en spencers zijn de aangewe zen modellen voor dames, die eenigszins rekening moeten houden met haar figuur, eveneens een zesbaans, weinig klokkend rokje of wel een tweebaansrok met ge deeltelijk opgestikte plooien-voorbaan. Deux-pièces van wollen tricot of- jersey zijn een ideale vacantie-kleeding, temeer, 'daar deze materialen kreukvrij zijn. Om ook voor regenachtige dagen toegerust te zijn, mag een ondoordringbare linnen man tel of een gummi cape, die slechts een be scheiden plaatsje in onzen koffer vraagt, evenmin ontbreken als overschoenen en èen hoofddoekje of capuohon. Ten slotte zal een moderne huisjapon tiiet mogen ontbreken. Amerikaansche buizen kwamen met een groote verschei denheid van „house coats" uit en het mo del, dat deze schets weergeeft is practisch en gekleed. Eenvoudig bedrukt katoen met feloemenmotieven op donkeren ondergrond is als materiaal aangewend. Apart werkt het aansluitende middengedeelte, waarbo ven de voorpanden iets gedrapeerd zijn. Aansluitende kraag en aparte mouwen, die in het midden over de lengte ingehaald rijn. Ritssluiting tot boven de ingezette plooi. Vergeten we dan tevens niet te zor gen voor practisoK schoeisel en een flinke, stevige handtasch, die alle mogelijke din gen kan bergen, die wij ook buiten niet kunnen ontberen. Op kille dagen, wanneer baby toch bui ten in zijn wagen komt te liggen, toont een slaapzak zich zeer nuttig. Men kan hem b.v. maken van flanel of van een macco of jeager heerenborstrok, waarvan het bo vengedeelte versleten is, doch dat overi gens nog een goed onderstuk heeft. Het verwerken van oud materiaal zullen we in dezen tijd nu we zoozeer beperkt zijn ten opzichte van de aanschaffing van nieuw materiaal, meer en meer moeten gaan toe passen. Het knipoverzicht geeft op overzichtelij- Bijgaande cape kan van alle mogelijke weefsels gemaakt worden, die voldoende warmte bieden en wordt geknipt aan de hand van bijgaand overzicht, en bestaat uit 5 deelen en de kap, waarvoor een rechthoekigen lap noodig is van 20 c.M. breedte en 36 c.M. lengte. Men slaat de rafel van ieder deel 1/2 c.M. om en haakt langs den geheelen omtrek afwisselend 1 losse, 1 vaste, evenwel zóó, dat de vasten niet geheel aansluiten. Als materiaal kan men hiervoor o.a. rose of lichtblauw coton perlé aanwenden. Nadat alle deelen omge- ke wijze aan hoe de zak geknipt moet wor den, liefst eerst van papier. De vouw van de stof wordt aangegeven door de gebro ken lijn. De eene helft van den zak wordt tot de stippellijn geknipt, de andere over de ge- heele lengte. De band, die op den zak gestikt wordt, is 7 c.M. breed en 58 c.M. lang; de draagban den zijn 3 1/2 c.M. breed en 25 c.M. lang. Naden aan alle deelen aanknippen. Zijna den verbinden en onderkant met een rol- zoompje afwerken met festonsteken, die niet te dicht naast elkander komen. Als materiaal kan men b.v. paarlkatoen ne men in afstekende kleur. Aan de rugzijde komt een split van 16 c.M., (langste deel met overslag) dat smal gezoomd wordt. Bovenkant inhalen en afwerken met band, die met een even breedte rand wordt te- gengenaaid. De schouderbanden worden 8 c.M. van elkander opgestikt, daarna wordt ook hfbovendeel met feston ste ken afgewerkt. Sluiting rugzijde met knoopjes en lusjes, terwijl aan den onder kant voor den overslag lint wordt aange naaid in de kleur van de paardkatoen. Eventueele kan men met knoopen en knoopsgaten sluiten. Combinaties van effen linnen zomercos- tumes met bedrukte blouses blijven zich bandhaven. Vooral op warme zomerdagen is linnen een materiaal, dat koel is in het dragen en ook om practische redenen veel gekozen wordt. De verschillende linnen weefsels, die thans in den handel zijn, vol doen aan hooge eischen; zij zijn veel meer kreukvrij dan vroeger. De wasch- en zon- echte kleuren bieden eveneens een groot voordeel en maken, dat linnen steeds groo- tere veroveringen maakt onder de keur van zomerweefsels. Zijdelinnen, zoowel als het grover gewe ven linnen heeft men in pastel en donkere kleuren, terwijl naturel linnen ook veel aftrek vindt. Waschbare japonnen vragen eenvoudige modellen en hieraan komt het costume op de schets tegemoet. Iets ongeknipte twee baansrok, die aan het bovendeel een paar nerf plooitjes heeft, welke de rechte voor baan iets onderbreken. Kort manteltje met sluiting middenvoor en'zakjes op voorpan den. Figuurnaden aan voor en rugzijde ge ven het manteltje een meer aansluitende lijn. Een gedrukte katoenen blouse comple teert dit geheel. Een japon wint in de meest gevallen in aanzien, indien er een licht garnituur op aangebracht wordt. Veelal ziet men even wel op tegen het werk, dat het telken male omwisselen van kraagjes met zich brengt, hetgeen evenwel vereenvoudigd kan worden, indien men aan den binnen kant der japon eerst een rij vasten haakt en hierop een toer twee vasten vijf los sen, waardoor knoopsgaten ontstaan, ver volgens over deze toer nog een rij vas ten, ter versterking. De aldus verkregen knoopsgaten bewijzen in de practijk be teren dienst, dan die, welke in stof ge maakt worden. Aan het garnituur worden aan den binnenkant kleine knoopjes gezet, die op gelijke afstanden correspondeeren met de lusjes. Vooral ook voor kinder kraagjes is deze wijze van bevestiging uiterst practisch. Het behoeft geen betoog, dat het niet de bedoeling is, voor ieder lusje een knoopje aan te brengen, de ver deeling kan willekeurig geschieden. haakt zijn verbindt men deelen met vaste steken, terwijl aan de voorzijde drie lus jes gehaakt worden, die op de knoopen van den tegenovergestelden kant corres pondeeren. Gemakshalve laat men aan de beide voorkanten twee openingen vrij, waar het kleintje de handjes door kan ste ken. Voor de capuchon wordt de achter naad gesloten en daarna haakt men de om slag en den achterkant om met een toer vasten, waarop nog een toer stbkjes volgt. Met overhandsche steekjes wordt het kap je aan de cape genaaid, waarvan men het halsje inhaalt. Kamers houdt men koel door op de war me uren van den dag de zon buiten te slui ten en ramen en deuren dicht te houden, opdat de warme lucht niet in huis kan komen. Als de buiten-temperatuur 's avonds is afgekoeld, korten tiid laten doortochten en zoo mogelijk 's nachts venster open houden. Natte doeken van niet te dicht geweven stoffen kan men hier en daar uithangen, o.a. over radiatoren en niet te vergeten over vliegenkastjes en -kaopen. Men kan ook poreuze aardewerk bakken terracotta b v. gevuld met water hier en daar neerzetten. Uitslaan van vochtig gemaakte doeken werkt evenzeer verkoelend en last not least een ventilator; doch dit is nu een maal geen voorwerp, dat in ieder gezin aanwen^ is, alhoewel men deze practisch werkende electrische gebruiksartikelen meer en meer aantreft. Verschillende vloeistoffen, als aether, spiritus, benzine e.a., moeten zoodanig weggezet worden, dat de zon er niet op in kan werken en de inhoud der flesschen niet warm kan worden. Dit is eenerzijds noodig voor de kans op vervliegen en an derzijds met het oog op het niet denk beeldige gevaar van explosie. Vooral 's zormers zal een huisvrouw het aangenaam vinden als de gezinsleden niet te laat opstaan, hetgeen vooral in de vacantieweken nog wel eens op tegen stand der gezinsleden stuit. Toch zal zij de teugels in dit opzicht wat strak moeten houden, in het belang van een geregelden gang van zaken. Bedden zullen vooral in de zomermaan den lang moeten luchten, omdat het ge ringe verschil van temperatuur binnen- en buitenshuis maakt, dat de luchtverver- sching slechts uiterst langzaam plaats vindt Iedere huisvrouw heeft het in de hand, die maatregelen te treffen, welke noodig zijn om het huis op warme zomermaanden zoo koel mogelijk te houden. Het kost alleen een weinig nadenken en wellicht wat overleg ;doch dit weegt ruimschoqtts op tegen het resultaat, dat bereikt wordt, want niets werkt zoo af mattend als een benauwde atmosfeer in huk der Er is niemand zoo oud, of hij weet zich nog wel te her inneren, wat hij als kind graag deed of graag wilde hebben. En nu heeft liij zelf een kind en vraagt zich af, hoe hij de wenschen van dit kind kan vervullen. Slechts weinigen voelen, hoe ver zij bij het radien naar de wenschen van hunne kinde ren vandaan zijn van dat gene, wat eigenlijk wordt verlangd. Meestal weet het kind immers zelf niet, waar naar het in een speelgoed winkel zal grijpenIn een oorverdoovend rumoer en het felle licht beeft het slechts van spanning en op winding. Eigenlijk wil een kind slechts spelen, niets anders dan spelen. Het is vol met invallen en ontwakende krachten, wil kijken, vast houden, betasten, onderzoe ken. Het wil naar alle hoe ken strooien en weer verza melen, het wil opeenstapelen, voorzichtig en bedachtzaam, steeds hooger bouwen met zijn blokken en daarna alles met wil de handjes omverwerpen liefst met groot geraas. Dit bouwen en omverwerpen, maken en vernietigen kunnen wij, groote menschen, ons niet meer indenken; wij laten ons slechts leiden door ons verstand en doen alleen dingen, die ons nader brengen tot een zeker doel. Kinderen streven niet be wust naar een doel. Zij vinden ook niets „jammer", wanneer het op de verlangde wijze kan dienen voor hun spel en alles wat hun sluimerende vermogens opwekt en gelegenheid geeft, ze te gebruiken, komt hun van pas. Zij bekijken en waardeeren alles van uit dit standpunt en aanvaarden of verwerpen uitsluitend naar eigen in zicht. Vandaar dat zoo menig Sinterklaas of Kerstfeest door wanklanken wordt ver stoord. Vandaar dat er zoo vaak tranen van teleurstelling opwellen ondanks auto's die echt toeteren en winkeltjes met cassa's, waaruit men echte bons te voor schijn kan draaien. De ouders, moe van het zoeken en koopen en klaarmaken der pakjes, wachten in al die pracht met ver langen op vreugdegejuich. En de kin deren? Ze zeggen niets, voelen zich vreemd, aarzelend. En fronst misschien een kinder voorhoofdje in het vage besef, dat er toch iets ontbreekt. Wat de kinderen onbewust verlangden, was veel eenvoudiger dan al die blinkende, splinternieuwe dingen daar .vóór hen. De ouders zijn ontsteld over zooveel on dankbaarheid! Er volgen standjes en tranen. Ja.kinderen zijn nu eenmaal kinderen. Zij hebben nog niet geleerd om hun gevoelens te verbloemen. Zij toonen nog hun teleurstelling. Zij willen niet het geheel voltooide. Zij zijn nog niet gemak zuchtig ook niet in hun fantasie. Zij zitten vol eigen gedachten en bonte inval len. Zij willen uitvoeren, wat ze denken Zij willen hun droomen verwezenlijken in hun spel. Daarvoor hebben zij niet veel noodig en hoe eenvoudiger de dingen zijn om mede te spelen des te meer zullen zij ge nieten. Wat weten wij, groote menschen zonder fantasie, van de verrukkingen, die kinderen zien en beleven tusschen houtjes, radjes, rollen, jampotdekseltjes en steenen? Maar al kunnen wij hen niet volgen, wij behoeven hen ook geen verwijten te ma ken, als zij onze geschenken niet genoeg waardeeren, ze aarzelend aannemen of „kapot maken". Het komt aan op wat zij beleven, en bij het stuk maken van hun speelgoed hebben zij veel beleefd.... Er zijn zomerdagen, waarop de zon, zoo als de volksmond zegt. steekt. Op zulke dagen moet men zich hoeden voor overver hitting, temeer, daar zij menigmaal zwoel verloopen. De lucht is dan dermate met vochtdeelen gevuld, dat de huid, soms klam aanvoelt en geen vocht meer in zich op kan nemen. De gewenschte afkoeling, die transpireeren soms geeft, blijft uit en van uur tot uur gevoelen we ons benauw der worden, krygen hoofdpijn, soms zelfs overvalt ons een licht gevoel van duize ligheid. Kinderen worden op zulke dagen vaak onpasselijk of hebben last van neus bloedingen, allerlei verschijnselen, die voorkomen indien men zich op zwoele da gen niet in acht neemt. Kinderen moeten eveneens weten, dat zij zooveel mogelijk de schaduw moeten zoeken bij het spelen. Komt iemand op dergelijke vochtig-warme dagen thuis en klaagt hij over onpasselijk heid, hartkloppingen en andere onbehage lijkheden, dan kan de patiënt het best op een divan of op een bed uitgestrekt neer gelegd worden in een donkere kamer. Kleeren losmaken en op het hoofd en de hartstreek een vochtigen doek leggen, die herhaaldelijk verfrischt moet worden. Van kinderen trekt men ook kousen en schoe nen uit en laat water over polsen en voe ten loopen. Indien dergelijke patiënten geen eetlust hebben, dringt men ze niets op, doch laat hen daarentegen veel drin ken, opdat de vochtdeelen, die door de hitte aan het lichaam onttrokken zijn, weer aangevuld kunnen worden. SUCCESPATROON Prijs 35 cent. Vlotte japon, die zoowel van linnen als stof gemaakt kan wor den en op smaakvolle wijze ver sierd wordt met handgeborduurde motieven, die met behulp van car bonpapier op linnen worden over gebracht. Op wollen weefsels brengt men patronen over door deze od stevig papier te teekenen en langs den omtrek kleine gaatjes te prikken, die men met een weinig bloem bestuift, daarna trekt men het na met waterverf. Deze twee- deelige japon vraagt slechts weinig stof, heeft midden voor een ge deeltelijk opgestikten plooi en aan de rugzijde een gladde baan. Korte mouwen met of zonder opslag. Patronen 424446. SUCCESPATROON Prijs 35 cent Gekleede zijden japon met gar neering van kleine, in den span- steek gewerkte motieven, die men geheel naar eigen smaak kan arrangeeren, op de wijze zooals de afbeelding te zien geeft dan wel als kleine verspreide bloemetjes, b.v. op het bovendeel. Patronen in de maten 384042. alleen KNIPPATRONEN van deze modeleen zijn verkrijgbaar bij Hei Practisch Mode- blad. Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon f 0.30 plus steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Soester Courant | 1940 | | pagina 7