I Samenvoeging van Gemeenten. Bazar de Luxe Waarheid, ook in reclame. TE KOOP AANGEBODEN Is het koud buiten, „CAFETARIA" IDe Vleesch-distributie Bekendmakingen. KALDEWAY „Legitimaties- foto's Fotograaf Drost J. Th. Voskuilen HOUDT VAST1 Kopje Koffie a 7% cent SiEbC» I legt. A.P.W.C. I Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. J. VAN BURKEN Zoon INKOOP oud Goud, Zilver en Diamant tegen hoogste waarde. Emaille Keuken-uitrustingen enz. enz Soest JAVA HOTEL Uw WasscheriJ. Uw Stoomerij. DE SOESTER CDUDAMT ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 ct Bij contract korting. Advertentie'» tusschen de tekst dubbel tarief. FILMPJES tot 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 ct. Advertenties worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. ABONNEMENTSPRIJS: per J maanden 60 ct.. per maand 20 ct. Per post 65 ct. per kwartaal ln dit blad zijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soesfer Week blad, De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes ter Advertentieblad en Soester Advertentienieuws. J9e JAARGANG VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940. No. 39 in de bekèode prima uitvoering Steenhoffstraat 56 Tel. 2186 „Het gezond verstand zegt, dat in hef algemeen gesproken, een grootere gemeente meer mogelijkheden heeft dan een kleinere, een dorpengroep meer dan een dorp." (Uit een artikel in het Vaderl.) Onder dit opschritt is „De Soester'' te gen ons van leer getrokken, naar aan leiding van het redactioneele woord, het welk wij vorige week tot onze lezers richtten, toen wij dezen grooten kring er op wezen, dat onze bladen in een nieuw gewaad waren gestoken en dat wij in dit nieuwe uiterlijk op denzeltden voet zouden blijven doorwerken, n.I. za- kenjk, nuchter en wars van sensatie. Daarbij hebben wij terloops aangestipt, dat onze lezerskring in de laatste tijden een belangrijke uitbreiding heeft onder gaan en nog ondergaat, daarbij aanne- *"mend, dat bovengenoemde eigenschap pen van nuchterheid, zakelijkheid enz. de redenen hiervoor waren. Het mondelinge en schriftelijke con tact, dat wij steeds met velen hebben, geeft ons voldoende redenen tot deze veronderstelling of beter gezegd tot dit weten. j Het overgroote deel der bevolking im mers, ook in onze gemeente, heeft, vooral in deze tijden, gelukkig alleen oog voor nuchterheid en zakelijkheid en dat men zich daarom achter onze bladen schaart, is voor ons een normaal verschijnsel. De redactie van „De Soester*' wil toch niet Dewcren, uai uc oucaiv» „v.v"..»» groep is, die ziende blind en hoorende doof is en bereid alles te slikken, wat men haar maar voorzet. Bovendien staat het ons vrij, wanneer Wij dit noodig achten, een persoonlijk woord te richten tot onze lezers en te wijzen op de eigenschappen van onze en hun krant. Dat wij, ondanks de moeilijke tijdsom standigheden, waarin zeer veel bladen groote aantallen abonné's verliezen, kun- nen zeggen, dat ons aantal abonné's zeer beduidend stijgt, staat ons evenzoo vrij en kan ons niemand beletten, ook „De .Soester" niet. Uit Let feit echter, dat „De Soester" meen: op ons stukje te moeten ingaan, niettegenstaande daarin geen enkel woord en dus ook niet ten nadeele van genoemd blad werd gezegd, zouden wij moeten opmaken, dat ons onschuldig praatje tot onze abonné's voor „De Soes ter" niet aangenaam was. Wij willen dit niet beoordeeien, maar 'meenen toch, dat men zijn leed dan nog niet mag laten culmineeren in insinuatie s als „misleidend, onjuist, overdreven" enz. Uit de hier gekozen woorden blijkt bo vendien maar al te duidelijk, dat men spreekt tegen beter weten in. Een nuchter Hollander zegt op zulk ge schrijf: Dank Uom dan rustig ver der te arbeiden aan de taak, die hij zich zeil stelt. Zoo zullen ook wij doen. Rustig gaan wij denzelfden weg, die zoo talrijk velen in Soest begeeren: nuchter, zake lijk en wars van aile niet gewilde invloe den. De nuchtere leiten omtrent den grooten groei van ons abonnementen-tal bevesti gen onze woorden, geven den adver teerder waarde voor zijn geld en.... mogen door ieder serieus persoon worden gecontroleerd. Voorhands zien wij nog geen redenen om te gelooven aan het „hellende vlak", waarop wij ons bevinden en hebben nog geen vaderlijk vermaan noodig, zeker niet van de zijde van „De Soesfer". Nogmaals: Dank U. Wij gaan verder! De kwestie der samenvoeging van ge meenten is aptueel. Bij verordening zijn reeds enkele gemeenten vergroot en het streven om op dezen weg voort 'te gaan, vindt over het algemeen instemming. In vele gevallen is er voor dergelijke Her zieningen alles te zeggen; een zich sterk ontwikkelende gemeente benoort in haar natuurlijken groei niet te worden be lemmerd door een keurslijf, dat zich in een ver verleden en onder heel andere omstandigheden liet passen. Een gezon de economie schrijft voorts de ophef fing voor van dwerggemeenten. Er oe- staan in ons land nog verscheidene ge meenten van om en de bij 300 inwoners. Vroeger kostte het bestuur van zoon gemeente bitter weinig, maar de huidige samenleving met haar gecompliceerd stel van sociale bepalingen en voorschriften en van bestuurlijke eischen, maakt de handhaving der zelfstandigheid van zulke gemeentetjes tot een onnoodige en onge- wenschte verkwisting. Toch kunnen we niet de uitspraak aan vaarden van „Het Vaderland" ten aan zien van de noodzaak der inkrimping van het aantal gemeenten. Het schreef o.m.; „Het gezond verstand zegt, dat, in het algemeen gesproken, een grootere gemeente meer mogelijkheden heeft dan een kleinere, een dorpengroep meer dan een dorp." De mogelijkheden, door „Het Vaderland" bedoeld, kunnen wat het in het belang der bevolking meent te moeten ondernemen. Wat er ook voor een sterke inkrimping van het aantal gemeenten in ons land moge zijn te zeggen, tot bezuiniging zal deze zeker niet leiden. goed verhuurde woningen voor geldbelegging te Amersfoort Soest en Soestdijk. PRIJZEN VANAF f 2800 InlichtingenWoningbureau - Makelaarskantoor Soestdlik Van Weedastraat 37a Tel. 2023 Amarafoort Puntenburgarlaan 48 Tel. 6155 Van Weedestraat 8 - Tel, 2458 - Soestdijk De Secretaris-Generaal van het Dep. van Onderwijk K. en W. heeft er op aange drongen om de Nederlandsche taal zoo veel mogelijk zuiver te houden. ln dezen spanningsvollen tijd, waarin millioenen menschen strijden, daar klinkt bij ons een stil verwijt, een kleine wenk, kort en bescheiden. Een wenk: die werk'lijk noodig is: Houdt, Nederland, Uw taal in eerel 't ls noodig, werkelijk gewis! 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-, rund-, of kalfsvleesch en voor ge rookte worstsoorten, lot deze groep be- hooren o.a. ham, schouder, carbonade, spek, roekvleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snijworst. Gekookte worstsoorten, zooals boter hamworst en lunchworst en voor rolpens en knakworst, zooals Frankforter en Wee- ner, bedraagt een rantsoen 100 gram. Van leverartikelen, als b.v. Berliner-, Saksische- en Haagsche leverworst en verder van tongenworst en nierbrood zul len 125 gram tegen afgifte van een bon gekocht kunnen worden, len slotte geeft een bon recht op het koopen van 150 gram bloedworst. Bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodig- de aantal bonnen te worden uitgegaan van den netto inhoud, met inachtneming van de verschillende soorten. Bij gemeng de spijzen in blik, waarin vleesch is ver werkt, moet worden gelet op de verwerk te hoeveelheid vleesch. Een bijzondere regeling voor huissTach- tingen van varkens zoowel wat betreft het recht tot slachten als het gebruik van de vleeschkaarten zal binnenkort wor den gepubliceerd. Huisslachtingen van runderen zullen niet worden toegestaan. Hotels, restaurants, é.d. dienen voor- We voelen ons wel Nederlandsch, zeer zeker niet die van bezuiniging zijn.,, der samenvoeging van de" aggnfoieimiólraaui^ schrijven --- Eindhoven tot één gemeente meegemaakt. wat doen wij om haar te beschermen We erkennen: de samenvoeging Eindrro- We zijn of doen geleerd! Voila! Helpt mee 't onzuivere woord te weren 11 IooPig fer verkrijging van vfeesch gebruik Wi] zijn nog ruim gesorteerd in Tafelserviezen Ontbijtserviezen Theeserviezen Van Weedestr. 31 - Soestdijk - Tel. 2239 ven, Woensel, Gestel, Strijp, en Tongelre was in dat geval noodzakelijk, maar er is vrijwel niets terechtgekomen van de verwachtingen, welke de voorstanders van annexatie te Eindhoven in woord en schrift hadden geuit. Annexatie (of samenvoeging) heette zoo voordeelig te zijn! Men zou met één gemeentebestuur in plaats van vijf kun nen volstaan; de samengevoegde open bare diensten zouden economischer kun nen werken en de belastingen konden bil lijker worden verdeeld. Na de samenvoeging echter ging de belasting met sprongen omhoog. De ééne groote gemeente stelde zich terecht overigens eischen, welke de kleinere vijf zich nooit zouden hebben durven aanmatigen. Er kwam een groot en modern gemeen telijk abottoir, een geneeskundige dienst, een samenstel van overheidsdiensten met academisch gevormde en hoog gesalari eerde directeuren, wegen en straten moesten worden verbeterd, de rioleering uitgereid, de verlichting geperfectioneerd het politiecorps dijdde sterk uit en kwam onder een commissaris, bijgestaan door een hoofdinspecteur en inspecteurs. We willen niet beweren, dat dit alles niet noodig was in Eindhoven, maar we wil len er voor waarschuwen, dat grooter wordende gemeenten groote verplichtin gen hebben en dat men daarom goed zal doen om de grootte niet kunstmatig te scheppen. Vooral de samenvoeging van dorpen tot een dorpengroep, zooals „Het Vader land" blijkbaar voorstaat, achten we uit den booze, tenzij dorpen op natuurlijke wijze zijn samengegroeid. Reeds nu be staan er gemeenten, welke meerdere dor pen omvatten; de bestuurmoeilijkheden zijn er meestal groot. Het eene dorp wil niet zijn ondergedaan, vergeleken bij het andere. Onderlinge naijver leidt er dikwijls tot onnoodige en dure uitgaven. Worden in een buurtschap om redenen van veilig verkeer een paar lantaarns bijgeplaatst, dan eischen de andere buurtschappen eveneens meer licht; zij betalen net zoo goed belasting, heet het, dan de menschen uit den anderen hoek der gemeente. Het gemeentebestuur kan de zaken on mogelijk zóó doen, dat groepen ingeze tenen zich niet achtergesteld gevoelen bij andere. Dergelijke rivaliteiten komen niet voor tusschen bewoners van dorpen, die afzonderlijk worden bestuurd; iedere ge meente heeft dan zelf te financieren, We spreken over de melaise, we eten paté de fois gras en dansen walk of polonaise. Een vreemde term is comme il faut, 't is come the vogue; of: in de mode, 't is portly, deftig, 't hoort dus zoo, omdat, nu ja, 't is niet verboden! Wij zijn vol van plicht en moraal en concentratie of hoe 't mag heeten, maar we verdringen d' eigen taal, het zuivere woord wordt ras vergeten. We propageeren eigen waar. maar eigen taal wordt ruw vertreden en daarmee zijn we nog niet klaar, waarom wordt 't zuivere woord gemedenV We zingen van ons Neerland's bloed; van vreemde smetten vrij gebleven, maar is de taal thans niet meer goed 7 Kan die ons niet genoeg meer geven V te blijven maken van de aan de instel- £è?e8" gefèefnfê^Ste' krankzinnigengestichten, sanatoria e.d. moeten zooveel mogelijk bonnen van de patiënten in ontvangst nemen. De plaatse lijke distributiediensten verstrekken voorts aan deze instellingen op desbetret- fend verzoek losse bonnen. Ten behoeve van bakkers, welke sauzij- zenbroodjes vervaardigen en exploitan ten van automaten, welke croquetten ver- koopen, zullen geen losse bonnen meer verstrekt worden. loopt dan oven aan In VAN WEEDESTRAAT No. 59 Houdt, Nederlanders, aller stand, van ied'ren rang, Uw taal in eere, zet allen import aan den kant en gaat het Nederlandsch propageeren! Houdt vast, Uw taal! Het is Uw plicht! 't Is van Uzelf! Neem het ter oore en denk hierover niet te licht, want Neerland's taal mag niet verloren! Houdt flink dit geest'lijk erfdeel vast, door d' eeuwen ongerept gebleven; 't onzuivere woord is ongepast, hoog Neerland's taal, zij ieder's streven! b. (Overname verboden). en gebruikt daar een heerlijk Beleefd aanbevelend. L. Westhoff Soestdijk Telefoon 2076 DE BONNEN BLIJVEN TWEE WEKEN GELDIG. VOOR VLEESCHWAREN VER SCHILLEN DE RANTSOENEN De nieuw uitgereikte vleeschkaart is deze week in gebruik genomen. Alle vier met „01, vleesch" gemerkte bon nen geeft tot en met 29 September recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rant soen vleeschwaren. De met „01, vleeschwaren'' gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bon nen, welke op Zondag a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig to| en met 6 October, Het rantsoen vleeschwaren', dat per Bon kan worden gekocht, lóópt uiteen voor d« verschillende soorten# Het bedraagt (Officieel) Burgemeester en Wethouders van Soe brengen ter openbare kennis van belani hebbenden, dat op Maandag 7 OctoK a.s. zal worden gevoerd de schouw ovc de in de gemeente gelegen wegen, voetpc den, waterleidingen, bruggen, heulen, h^ gen enz. Belanghebbenden worden daarom hei innerd aan de artikelen van het Regli ment op het Onderhoud en Gebruik dc Wegen in de provincie Utrecht Oventreding der daarin voorkomend bepalingen wordt gestraft overeenkomsti. dat Reglement Soest, 18 September 1940. Burgem. en Weth. voornoemd De Burgem. A. L. DES TOMB1 De Secretaris J. BATENBUR< Terrein Schrlkslaan ARBEIDSBEURS. De Directeur der Arbeidsbeurs maakj bekend, dat voor Duitschland de volgen de zuivelbereiders worden gevraagd. In Nieder-Sachen (omg. Hannover,] Westfalen, Rijnland en andere streken kunnen boter- en kaasmakers, machinis. ten en hulparbeiders op de zuiveltabrlo- ken worden geplaatst. Loonen: 80—130 Mrk. per maand bo ven vrije kost en inwoning. Contracten beschikbaar. Aanmelding bij de Arbeidsbeurzen: e« vantueel nadere inlichtingen bij den vak kundig Ambtenaar van den Rijksdienst van de Arbeidsbemiddeling den Heer A. C. Schuijlenburg, Laan van Klarenbeek 58 te Arnhem, telefoon 21792. Soest, 21 September 1940. De Directeur voornoemd, P. W. BLAAS. ZONNESTRAAL-COLLECTE In verband met het feit, dat op Za terdag 28 September a.s. reeds een col lecte voor een andere instelling te Soest wordt gehouden, is de Zonnesfraal-coilec- te uitgesteld tot Zaterdag 12 Octbore a.s Ctamer's Ja va-Dependance Nieuwethoek Telefoon 2038 Nog steeds vetkrijgbaai onze heerlijke Rijsttafel. Koffie, Thee, Chocolade 25 cent BENOEMINGEN. lot onderwijzer aan de R.K. Jongens school aan de Steenholfstr. alhier is uit een aantal sollicitanten van 125 benoemd de heer A. F. Th. Kloppenburg, wonen de te Arnhem en zulks met ingang van 1 October 1940. Op de voordracht voor benoeming ee ner onderwijzeres aan de R. K. Meisjes school alhier zijn door het schoolbestur geplaatst de dames: J. C. M. Hurdeman te Rietmolen, Th* E. M. van Greeven- broek te Utrecht, J* F» F. Damhuis te Bakhuizen* BEROEP AANGENOMEN Ds< IJ« van Amstel, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Lage Vuursche, heeft het op hem uitgebracht beroep, Baar Linschotea aangenomen# V\otw ECHT MARIAPLAAT TELEFOON 2928 REMBRANDTLAAN 12 SOEST

Soester Courant | 1940 | | pagina 1