Tarten is altijd dom! Klikken is gemeen» Rob, de moedige Oost-Indiër. Brandstoffen- distributie, KOORVEREENIGING „EXCELSIOR''.iKSKV G. van Oosterom FIRMA NIEUWENHUIS Burgelijke stand. Uw adres voor Melk Boter Kaas en Eieren. loodgieter de eindlooze lijst. ssst Het droevige incident te Den Haag, dat de zware verwonding van enkele N.B.B.- ers tengevolge had en zelfs den dood van een hunner, heeft nog eens scherp het licht geworpen op het onverstandige van acties, welke ten doel hebben om op een of andere wijze de maatregelen te sabo- teeren welke uit de bezetting van ons land voortvloeien. Degenen, die heele pieten denken te zijn door op verboden wijze uitdrukking te geven aan hun sym- pothiën en anti-pathiën, brengen in wer kelijkheid slechts groot leed over land en volk. Het is heelemaal niet flink ot dap per om op een slinksche wijze verwarring te stichten, er dan haastig tusschen uit te trekken en daarop de verantwoording over te laten aan hen, die geroepen zijn om de orde te herstellen. In Den Haag werd de hoofdcommissaris van politie de eerste dupe van een geval, dat ver wekt was om de N.S.B. te hinderen. Wie relletjes wekt in dezen tijd om de bezettende macht te hinderen, is een mis dadiger jegens zijn eigen volk; de bezet ter toch heeft het altijd in zijn macht om zich tienvoudig te wreken en hij zal dat ook doen als dit noodig is. Wie pogingen doet om de openbare orde te verstoren, is waard, dat hij in zijn nek gepakt en aan de politioneele autoriteiten wordt overgeleverd. Zoo denkt ook de redactie van het weekblad „De Waag" er over. Zij schrijft ö.m.: „Mochten wij ooit hooren van een, sabotage plan of van een ot andere sy stematische fluistercampagne tot het ver wekken van onrust in het land, dan zou den wij geen oogenblik aarzelen om de bevoegde autoriteiten in te lichten/ Maar laat men oppassen, niet in een uiterste van deze zaak te vervallen. Er zijn overtredingen, welke met de openbare orde niets hebben uit te staan, doch begaan worden, omdat men het per soonlijk zoo moeilijk heeft met zich te schikken naar de gewijzigde omstandig heden en verhoudingen. In zulke gevallen moet de tijd zijn werk doen. Er wordt hier en daar in een persoon lijk gesprek nog wel eens een leelijk woord over de Duitschers gezegd en er wordt in sommige huizen nog wei eens geluisterd naar vreemde zenders. De bezetende macht, die een en ander verbiedt, weet dat ook wel. Ze weet even eens, dat deze stille persoonlijke gees telijke obstructie van dag tot dag minder wordt. Noch zij, de bezettende macht, noch ons volk is er mee gediend, wanneer de eene Nederlander den anderen ver raadt inzake de traagheid, waarmee zijn geest zich aan de gewijzigde verhoudin gen aanpast. Zulke verklikkerij verwekt slechts haaf en wrevel en verscheurt een volk, dat thans meer dan ooit zijn eenheid behoeft. Bedenken we dat toch goed! „De Waag" is een orgaan, dat de nieu we orde in ons land sterk voorstaat en bevordert. En daarom waardeeren we het zoo van de redactie van dat blad, dat het niet enkel dc sabotage der openbare orde in ons land als een misdrijf bestem pelt, hetwelk ze niet zou aarzelen aan te geven bij de bevoegde autoriteiten, als het plan er toe aan haar bekend was, maar dat ook veroordeelt als „onnatio- naaT' en „onsociaaT dë laffe verklikkerij welke in den laatsten tijd verschillende strafprocessen tengevolge had en het uit spreken van zware vonnissen. Dat er zoovc.e Nederlandsche verklik kers zijn, is een beschamende gedachte voor ons Nederlandsche volk. Repetitie's en aanmelding voor lidmaatschap 's Woensdags-avonds van 8 tot 10 uur in Religie en Kunst, Rembrandtlaan 20 C. Hawner ïnw., Amersfoorfschesfraat 18, van Tegelen. P. Daveiaar inw., Mendelssohnlaan 15, van Tholen. P. J. Cromjongh m. vr., Mendelssohnlaan 15, van Tholen. F. C. A. Lambeck m. vr., Eigendomweg 4, van Utrecht. P. C. Schuemie inw., Eigendomweg 5o, van Uen naag, J. A. 'Irarbach inw., den Blieklaan 29, van Utrecht. H. Amens inw., Beukenlaan 5, van Arn hem. G. v. Keulen inw., Verl. Postweg 5, van Baarn. D. J. Hilverink inw., Amersfoortschesfr. 19, van Borne. B. den Ouden inw., Postweg 41, van Leusden. GEBOREN: Cornelia Maria, d. v. A. h. Rademaker en H. S. Butzelaar, Laanstraat 44. Bertha Maria Elisabeth, d. v. L. v. 1 richt en J. Smit, Braamweg 16. Aleïda Maria, d. v. A. Adelaar en F. Hagen, Pr. Bernhardlaan TJÈ. Lambertus Gerrit, z. v. G. Schimmel en C. Brouwer, Hartweg 6c. Hendrika Anna Maria, d. v. W. F. Ja cobs en C. H. Majoor, Vredehofstr. 2. Johannes Gijsbertus, z. v. G. G. J. Alblas en G. Hornsveld, Van Weedestraat 48. ONDERTROUWD: J. M. H. Kamphuis, 22 jr., chauffeur en S. E. F. Moraal, 22 jr., Soest. D. P. v. Kammen, arts, Soesterbergsche- straat 125 en C. P. H. Rinse, arts, Soes- terbergschestraat 125. GEHUWD: H. B. v. Schalkwijk, 32 jr., schilder en M. E. Visser, 26 jr., lalmalaan X GEVESTIGD: H. v. d. Brink m. vr., Amersloortschestr. 120, van Maartensdijk. G. Ramseiaar inw., P. v. d. Breemerweg weg 4, van Amersfoort. K. S. de Jong m. g., Stadhouderslaan 23a, van Den Helder. J. J. Boersma inw., Beetzlaan 94, van Zuidhorn. E. de Jong-de Jong, Eigendomweg 108, van IJsselstein. P. H. Peters m. vr., Kolonieweg 7, van Rotterdam. D. v. d. Ruit, van L. Brink weg 52 naar Baarn, Tulpstraat 11. Th. Fr. Bolwerk, van Amersloortschestr. 20 naar Borne, C 57. M. C. Klinkert-v. Putten, van le Heeser laantje 3 naar Heemstede, Raadhuis plein 13. A. Leijnse, van Amersfoortschestraat 35 naar Middelburg, Nieuwstraat VL V. Kamminga m. g., van G. Pelsweg 16 naar Gorinchem, Pr. Bernhardstr. 63. J. Genemans-de Vries m. k., van CL Pels- weg 7a naar Den Haag, Emmastraat 268 W. J. v. Haagen m. g., van de Beautoirt- laan 2 naar Velp, Molenweg 3. P. S. Schuurmans m. g., v. Duikhuisstraat 13, naar Stad Vollehove, Visserstr. 291. P. W. Duin, van Pr, Bernhardlaan 31 naar Maasmei, Breedeweg 35. G. de Wilde, van den Blieklaan 76 naar Baarn, Lage Vursche 53. B. F. de Goede, van Rademakerstraat 3b naar Kerkerade, Pens. Rdlduc. C. Valkenburg, van Middelwijkstraat 50 naar Den Haag, Weimarstraat 27. H. v. Essen, van Amersfoortschestraat 128 naar Barneveld, Damweg 13.' P. J. Schoonderbeek, van Koninginnelaan 165, naar Bussm, Heuvellaan 22. P. H. Smits, van Soesterbergschestraat 125 naar Amersfoort, F. v. Blanken- heimstraaf 19. I. W. v. Tongeren, van Luchtvaartafd. naar Schoonhoven, Havenstraat Wai 11. 1. Knotfnerus, van Vosseveldlaan 35 n. Zetten, Chr. Herminaschool. M. G. v. d. Werf, van Parklaan 10 naar Zonnemaire, A 85. G. J. Hoek, van Oude Ufrechtscheweg 50 naar Utrecht, Goethelaan 76. L. v. d. Have m. vr., van Van Lenneplaan 58 naar Hoorn, Draatsingel 34. W. Welgraaf, van W. Pyrmontlaan 7 naar Apeldoorn, Uchelen Grensw. 6. P. J. de Bruin, van Schoolstraat 20a naar Egmond aan Zee, Wilhelminastraat 16. G. Jansen m. vr., van Ossendamweg 14 naar Zuilen, St Jozeflaan 15. G. de Vries, van Birktstraat 84 naar Em- men, Woningb. Veenoord E. 124. J. Beekamp-v. d. Beerenkamp, van Ko ninginnelaan 95 naar Apeldoorn, Ko ningstraat 36. P. Goslinga, van Smitsweg 43 naar Hei- loo, Butterlaan L. 6. S. A. Gosliga, van Smitsweg 43 naar Hei- loo, Butterlaan L. 6. G. Walet, van Wieksloot O.Z. 27 naar Enschede, Hoogelandsingei 16. J. B. M. 1. Nijhuis, van Koninginnelaan 33 naar Amersfoort, Daam Fockema- laan 68. J. Oosterhuis m. g., van Amersfoortsche straat 1 naar Dordrecht, oli*- H. 1. G. de Ru'f~- v isser, van Sparren laan naar Monster, Emmastraat 52. J. hl. Doscii-DijUman, van koninginne laan 80 naar Wijlre, Schoonbron b ivr. VERHUISD: J. v. d. Brink m. vr., van Dijkhuisstraat 16 naar Amersfoortschestraat 58. G. F. Hartman m. vr., van birktstraat 71a naar Birktstraat 12. VERTROKKEN: C. Beijer, van Luchtvaartafd. naar Zwolle, v. d. Laenstraat 10. G. A. Brouwer, van Molenstraat 5 naar Vught, Missiehuis H. Franciscus Xav. G. Reulen, van Kolonieweg 1B naar De Bilt, Emmapleïn 6. J. Geerling m. vr., van Amersfoortschesfr. 102 naar Heemstede, A. Paulownal. 1. C. Blom, van Batolottilaan 21 naar Alp hen aan de Rijn, Westkanaalweg 11. j. J. Schuuring, van Luchfvaartaldeeling naar Amsterdam, Orteliusstraat 194 1. A. H. Drent-Keijser, van Kampweg 70 naar Utrecht, Volkerakstraat 30 bis. j. G. Gijsbers m. g., van Plasweg 24a naar Amsterdam, Griseldestraat 18 II. F. M. Brinkman, van Amersfoortschesfr. 78c naar Amersfoort, V. v. Goghstr. 9. costouffl jsnedc® MAWATU.AATS TTTRKCTTT VERKOOP VAN 30 SEPT. TOl 8 OCT. VERBODEN. Spsclaal in Slag. en Koffieroom OSSENDAMWEG 55 TELEFOON 22Q8 ELECTRICIEN Van Waedeitr. 23 Tel 2577 VERPLICHTE OPGAVE VAN VOORRADEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt me de, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Dinsdag 8 October 1940 de verkoop en de aflevering van vaste brandstof fen aan verbruikers verboden is. Onder vaste brandstoffen worden ver staan: Steenkolen, steenkoolbriketten, (ook eierbrïketten), cokes (ook gascokes), bruinkolen, bruinkoolbriketten, turf en petroleumcokes. Een uitzondering op het verbod geldt voor de bij het rijkskolenbureau als „grootindustrie" ingeschreven verbruikers met een jaar verbruik van 240 ton of meer. Van het verbod kan door het rijks kolenbureau te 's-Gravenhage of een door dit bureau aan te wijzen instantie dis pensatie worden verleend. Verder wordt meegedeeld, dat de plaatselijke distributie-diensten op nader bekend te maken wijze en tijdstip de ove rige verbruikers, uitgezonderd de klein- industrie, in het bezit zullen stellen van formulieren „voorraadopgaven vaste brandstoffen'", waarop door de verbrui kers de per 29 September 1940 aanwe zige voorraad vaste brandstoffen (ge splitst in soorten, inclusief turf) en huis brandolie, moeten worden ingevuld. On der huisbrandolie wordt in verband ver staan: huisbrandolie, dunne en dikke olie, voor zoover bestemd voor verwar- mengsdoeleinden. Deze opgave van voorraden moeten door de betreffende verbruikers op plaat selijk bekend te maken data's, gedurende de periode van 30 September tot en met b October bij deze diensten worden inge leverd ter verkrijging van de voor brand- stoftendistributie benoodigde bescheiden. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat zoogenaamde „vrije kolen'" niet be staan, zoodat alle vaste brandstoften, on der welke beschrijving deze ook zijn- ot worden aangeboden, onder het afleve- ringoverbod en onder de verplichte voor- raadopgave vallen. Voorts zij vermeld, dat op de door de verbruikers gedane voorraad-opgave !n controle zal worden uitgcoetcnu. Aan bepaalde verbruikers zullen door een het rijkskolenbureau aan te wij zen instanties, Wen betaling van 11. plus eventueele portoko^n> zoogenaam de indentiteitskaarten worden ^gereikt, welke door de houders bij het in ont vangst nemen van de distributiebeschei den bij de plaatselijke distributiediensten voor indentificatie en ter waarmerking moeten worden overgelegd. COöP. BOERENLEENBANK. Men verzoekt ons mede te. deelen, dat in verband met de verduistering de Coöp. Boerenleenbank alhier des avonds na 5 uur gesloten is. Het kantoor zal dus niet meer, zooals tot nog toe het geval was, des Maandags en Donderdags van 5.30 7 uur geopend zijn. WIE SLOEG DE RUITEN" IN? Dinsdagnacht werden de bewoners van een perc v 1 op den Heideweg uit hun slaap opgeschrikt doordat de ruiten wer den ingeslagen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat 7 ruiten waren ingeslagen met een scherp voorwerp, terwijl een stoel van het tuinameublemenf, in stuk ken geslagen op straat lag. Daar niets vermist werd, is poging tot inbraak uitgesloten, hetgeen ook blijkt uit de hardhandige vernieling van het glaswerk in de ramen. De bewoner, die zeer kort hier woon achtig was, bezat hier geen vijanden, zoo dat men in het duister tast naar de be weegredenen van dezen schaanddaad. Een onderzoek is door de politie ingt» steld en wordt voortgezet POLITIE-KRONIEK. Voor het venten zonder vegunning 1* L V. uit Kaatshevel bekeurd, j. V., G. P. en Mevr. G. M-W- werden het slachtoffer van een controle op hef wielrijden zonder licht, iets wat zeer ou- verantwoordelijk ic in dezen verduister den tijd. G. v. d. B. en K., beiden uit Soest, vochtan Zaterdagmiddag een robbertjo nabij een café op de Birktstraat, om later deze onbesliste match voort te zetten op den Buntweg. De politi ekalmeerde de ge moederen. De controle voor rijvergunningen lever de een kleine buit op. F. H. B. K. vloog met zijn motorfiets, waarop rijvergunning was afgegeven, figuurlïjker wijze in de armen van de con- troleerende ambtenaren. De Diemenaar J. W., die zich per rij wiel voort lief trekken, kreeg eveneens een bonnetje. Zaterdagmiddag werden H. v. S. en H. F', alhier ingesloten wegens openbare dronkenschap. Zaterdagavond laat wer den zij ontnuchterd vrijgelaten, voorzien van een bekeuring. INBRAAK Onbekenden hebben ingebroken in een houten huisje staande op hef terrein van het Natuurbad, waarin tijdens het seizoen bad-artikelen worden verkocht. Een badjas, alsmede een divankleed* een padvinders-cape, eenige flesschen en doozen met crème en olie en een wollen strandpantalon worden vermist. Dit is de tweede maal, dat in dit huis* je wordt ^ingebroken lpoor""gevonden. Het einde van onze eindelooze Iijsti welke iedere week in dit blad wordt verlengd met de drieste resultaten van duistere lieden in de wandeling zwijn tjesjagers genoemd wordt steeds ein- deloozer en steeds meer Soestenaren zien hun stalen ros, dat thans in het benzine- looze tijdperk zoo'n belangrijke rol als vervoermiddel heeft, in andere onge- wenschte handen overgaan. Hef laatste week-einde leverde voor deze zwijntjesjagers een buit van 9 fiet sen, waaronder.... de fietsen van twee politie-agenten. Acht van de negen rijwielen werden ge stolen bij Hotel Eemland, welke restaura tie een uitgezochte gelegenheid schijnt te zijn voor deze lieden. Enkele rijwielen werden later ter plaatse teruggebracht, zoodat daaruit misschien blijkt, dat de personen, die de rijwielen meenamen, iets teveel aan Bachus hadden geotterd. Een rijwiel werd later in een heg langs den weg aangetroffen en bleek het eigen dom van een S'oester agent van politie te zijn. De andere agent had zijn fiets gepar keerd bij een perceel aan de Molenstraat. 5. Rob merkte hiervan niets. Daar hij wiït, dat hij een groote hoeveelheid ben- z.u.e in de tank had, vloog hij steeds ver- oer zeewaarts. Na langen tijd kreeg hij "n k ein hoetvormig eiland in 't zicht, waar hij naar toe stuurde. Een golvende lijn van steile rots™ omsloot een klein woud en een strook zandig strand. Rob keerde zich om en beduidde ouwe Daan, dat hij van plan was, op het eiland te landen. 6. Daan knikte en het volgende oogen blik zwaaide het vliegtuig naar beneden. De wind floot onderwijl om hun ooren, en de ruwe toppen van de rotsen, die het eiland gedeeltelijk omringden, schenen zich op te heffen, om hen te ontmoeten. Rob zeffe recht koers naar de breede strook vlakke zandgrond, die de wilder nis van de zee scheidde en waarop hij van plan was, te landen. 7. Alles zou goed gegaan zijn, als het linkerwiel niet ontbroken had. De snel heid, waarmee de machine door de lucht vloog hield haar een poosje in evenwicht, maar toen de vaart verminderde, schuur de de stalen as van het linkerwiel door het zand en werkte als een reru, 8. Hef volgende oogenblik kantelde het vliegtuig en richtte zich zeewaarts. De kop bleef in het natte zand steken en voor Rob het kon verhinderen, was hj| uit de stuurstoel in het water geslingerd. Toen hij weer boven kwam, zag hij d« machine geheel gekanteld in het wate, liggen.

Soester Courant | 1940 | | pagina 3