Dc Maginot-linie, dc „onoverwinnelijke" gordel van staal en beton DE MENSCH ZEGEVIERDE OVER TECHNIEK EN MATERIE Bewegingsoorlog contra slellingsoorlog W'Jm raPP°"' telefooT kïiTjffifeSaf hij de Hoe Volfa anderhalve eeuw geleden het methaangas ontdekte Juist ten opzichte van de Maginotlinie begrijpt men de buitengewone rol van den met zijn wapen verbonden, zich volkomen inzettenden soldaat. Toen de volkeren in November 1918 de wapens neerlegden,, de den zij dat in de volstrekte overtuiging dat het materiaal de zege bevochten had over de rr.enschen, dat de Duitsche soldaat 'als gevolg van slechte bewapening, ge brek aan munitie, tekort aan gevechtswa gens en minderheid in de lucht verslagen was. Zij vergaten er den nadruk op te leggen, dat hij tegen een veelvoudige over macht in een ondanks de enorme oorlogs capaciteit van de industrieën in de vijan delijke landen niet alleen vier jaren lang stand had weten te houden, maar ook on betwist menige overwinning had behaald. Men meende, en dit betreft in de eerste plaats den Franschen generalen staf, de Fransche militaire school en de algemeene militaire letteratuur het bewijs te heb ben geleverd, dat de tijd van operaties in het vrije veld voorbij was. Men leerde de jongere soldatengeneratie in het vervolg, hoe men zich in 1918 onder d*m veel te veel geroemden Maarschalk Foch die feitelyk geen aanspraak er op mag maken een groot veldheer te zijn geweest er in geoefend had, dat slechts Één bepaalde methode, star gevolgd, tot pn-.-c^sen kon leiden. De gevechtswagen nocht zich niet al te ver verwijderen van ie infanterie en artillerie, omdat anders het door dit wapen gewonnen terrein niet houdbaar zou zijn, terwijl het ook de in fanterie r*:ct gegeven was, om zonder den steun der gepantserde eenheden op te trek ken. In geen gevat zou men het kunnen stellen zonder voorbereidend artillerie vuur, terwijl gedurende het verloop der operaties de artillerie ononderbroken, voor dekking zorgend, zou moeten vuren. De gebeurtenissen hebben geoond, dat men de laatste jaren in Frankrijk niet van mee ning is veranderd. Men heeft er nimmer De witte „F" opeen rooden achtergrond ■riist duidelijk iederen soldaat, die iets te Vroeger was de duif een van de middelen om snel berichten over te brengen. Ze zijn dat nog. Hier ziet men dui ven van den berichten dienst der Duitsche weermacht. De Maginotlinie werd, gelijk wij allen weten, beschouwd als een on- doorbreekbare gordel van staal en beton. Wie hierop een aanval waag de aldus heette het in de Fransche en Engelsche berichten leverde zich uit aan absolute vernietiging, liet evenbeeld van deze linie was de op slechts enkele tientallen kilometers van de FranschDuitsche grens gelegen Siegfriedlinie die weer een onderdeel vormde van den gigan- tischen VVestwall, welke onder leiding van Dr. Todi in weinige jaren tijds over een afstand van eenige honderden kilometers was gelegd om Duitschland te behoeden voor een onverwachten inval. Het initiatief lag voortdurend aan Duitsche zijde, met gevolg dat de oorlog zich ont wikkelde in de richting Oost-West en wel met een snelheid, zooals wei nigen hebben kunnen voorzien. Natuurlijk heeft deze Westwall in pre ventieven zin zijn beteekenis gehad, daar hij het mogelijk maakte, dat het initiatief van de oorlogvoering aan Duitsche zijde bleef. De „onover winnelijke" Maginotlinie kwam onder enormen druk te staan, en is in verbluffend korten tijd bezweken. Doordat de linie op enkele plaatsen werd doorbroken verloor zij haar waarde, zoodat de volkomen ineen storting was te voorzien. Er is fel gestreden van Duitsche zijde geeft men dit gaarne toe en thans is het oogenblik gekomen om eens na te gaan, welke militaire waarde deze linie en überhaupt elke linie heeft in onzen tijd. Overste D r. H e s s e bezocht de Fransche vestingwerken en zet in onderstaand artikel zijn meening uiteen. toe kunnen besluiten om voor de werkelij ke operaties, de theorie en de methode van maarschalk Foch te laten varen. Men had niet de beschikking over een grooten lei der, die in staat was zelf verstrekkende be sluiten te nemen. Maar er waren ook geen soldaten, die zoo konden strijden, als de Duitsche infanteristen, de pionier- en pant sertroepen dat hebben gedaan. Voor den Franschen officier, die in de vesting Schönenburg ook na de nederlaag nog steeds van meening was dat de oude Fransche strijdmethode dè eenig juiste was, was de moed en doortastendheid der Duitsche troepen al evenmin te begrijpen als de enthousiaste wijze, waarop infan teristen en pioniers zich ten volle gaven. Hij heeft daar met eigen oogen moeten zien, dat op deze plaats geen pantserwa gens vooruitgingen en dat de artillerie zich slechts met enkele objecten maar dan ook met ongekende hevigheid bezig hield. Twee andere belangrijke conclusies heb ik kunnen trekken uit mijn bezoek aan de Maginotlinie. Het is onmogelijk het verloop van den oorlog mathematisch te berekenen en de techniek met volledige erkenning van haar beteekenis on noodzakelijkheid juist v. d. oorlog moet ninumnr overschat worden. Dit is juist het karakterisu<»i^ in de Duitsche wijze van oorlogvoeren, dat zij niet gepoogd heeft, tot aan het laatste schot de dw fffi/cKi-tcnissen te bere kenen, maar van geval tot geval, van fax tot fax, haar beslissingen heeft en daarnaar handelde. Duit sche legerleiding ^-^rjen vele dingen een verrassend -^rioop gehad. Zij kwam daar med* echter niet alleen in het reine-, maar verstond uitstekend de gelegenheid om een dergelijken toestand in het leven te roepen, dat de vijand er geen raad mede wist. Ook dit bewijst een bezoek aan de Magi notlinie. Achter dit front stond als èèn van de Fransche groepen, het vijfde leger. Dit was oorspronkelijk bestemd om den Westwall te doorbreken en werd op het laatste oogenblik bij de tijding van het snel oprukken der troepen van generaal von Rundstedt in de richting Chaumont gedirigeerd. In de Vogezen bleven zij even wel steken, omdat hun achterwaartsche verbindingen reeds door het vijandelijke luchtwapen en door de pansertroepen van generaal Guderiau waren vernietigd. Ongetwijfeld vindt men in de Maginotli nie menig technisch meesterstukje. Pantser koepels, die een gewicht van 40 ton en meer hebben, verschijnen en verdwijnen door den druk van één kleinen vinger, en dit niet doordat een motor in beweging wordt gezet, maar omdat een daarop geheel ingestelde hydraulische inrichting is aan gebracht. De bepantsering is bijna vijftig centimeter dik, het beton meer dan zes meter: niettemin heeft de techniek niet gezegevierd, maar de levende mensch, de Duitsche soldaat. En wat voor waarde heeft ook een hoog ontwikkeld wapen, wanneer het niet gelegd wordt in handen van een In speciaal daartoe vervaardigde kprven brengt de berichtenbond de postduiven door de vuurlinie naar de vastgestelde plaats. man, die in het hevigste vuur, terwijl de granaten links en rechts van hem slaan, zijn tegenwoordigheid van geest weet te bewaren! „Ik heb de mannen die den Duit schen aanval met mortieren hebben ge zien, niet meer op hun waarnemingspost kunnen krijgen", verklaarde mij de hooge Fransche officier. Op mijn vraag of daarbij dan dooden of gewonden waren gevallen, antwoordde hij dat dit niet het geval was geweest. Het was juist de moreele uitwerking van de Duitsche soldaten, die de Franschen niet hadden kunnen verdragen. Eiken dag worden de honden van den berichtendienst in de buitenlucht gebracht, oodat zij met feillooze zekerheid hun dikwijls zeer belangrijke opdrachten kunnen uitvoeren Het tooverkunstje met de „brandbare lucht." „Wat zoudt ge er van zeggen, wanneer ik u reeds aan het begin van dezen brief schrijf, dat ik ook op andere plaatsen, waar heen ik me dezen herfst begaf, en zelfs hier, bij mij thuis op brandbare lucht ge stoten ben? Dat ik, waarheen ik ook ga en mij naar rechts of naar links wend, steeds maar enkele schreden heb te doen, tot de aarde of het water mij deze lucht, zooveel ik maar wensch, kant en klaar, levert? Want ik heb die brandbare lucht op de meest uiteenloopende plaatsen aangetrof fen, in meertjes, bij stilstaande vijvers en bronnen." Dit is het begin van een der zeven brie ven, die Alessandro Volta, de groote ge leerde en uitvinder van de gloeilamp, te gen het einde van 1776 aan pater Campi schreef, om hem verslag te doen van zijn hoogst belangwekkende proefnemingen, welke hij met het „moeras- of mijngas" nam, dat thans algemeen onder den naam van methaan bekend is en tegenwoordig by gebrek aan benzine en olie meer op den voorgrond treedt als brandstof voor mo toren. Terwijl de geleerden van dien tijd ge loofden, dat de „brandbare lucht" haar oorsprong vond in mineralen, kon Volta het eerste bewijzen, dat het methaan zich in veel grooter mate vormde uit afval van organische vegetatieve bestanddeelen in de aarde, wanneer deze van de buitenlucht zijn afgesloten. Velen is deze ontdekking van Volta on bekend en zelf heeft hij ongetwijfeld niet kunnen vermoeden welk een hooge vlucht bijna twee eeuwen na zijn ontdekking de toepassing van het methaangas zou ne men. De brieven van Volta, die handelen over zijn experimenten - met „brandbare lucht" zijn belangwekkend en curieus te gelijkertijd. In den eersten brief, waarop wij reeds wezen, vertelt hij van zijn eer ste ontdekking. „Toen ik in Angiera bij een bepaalde vuilnisbelt kwam, er langs liep en wat met mijn wandelstok in den bodem peuterde, zag ik hoe aanzienlijke hoeveelheden lucht daaruit opstegen, waardoor ik op de gedach te kwam daarvan een behoorlijke dosis in een groot glazen reservoir mede naar huis te nemen. Den menschen, die toen in mijn gezelschap waren, en den anderen, die ik den volgenden morgen, 4 November, uitge- noodigd had, zeide ik van tevoren, dat deze lucht in brand zou vliegen, een schouwspel dat tot hun niet geringe verba zing en mijn groote tevredenheid inderdaad plaats had. Deze lucht brandt zeer langzaam en met een prachtige blauwe vlam. Om te ontbran den en de vlam zichtbaar te doen worden is het wel zoo goed wanneer de opening van 't reservoir groot is; aangezien bij een nauwe opening, indien een brandende kaars bij het reservoir gehouden wordt, men wel vele op elkaar volgende explosies hoort, öio evenwel zoo zwak zijn, dat men nauweiijKo Kan waarnemen. Voor het klei ne experiment gebruikte ik een cylinder- vormig glazen reservoir, drie duim lang en een in doorsnede en het is waarlijk gra cieus hoe de opening, wanneer de bran dende kaars naderbij komt, bedekt wordt met een blauwe Wam welke langzaam af- lekt tot op den bodem. Maar nog merkwaar diger is de aanblik, wanneer men een kaarsstompj? aan een gebogen ijzerdraad bevestigt en neerlaat in 't reservoir. Want dan laait de blauwe vlam hooger en hef tiger op. Wanneer de kaars zeer diep naar binnen gebracht wordt, gaat zij uit, ter wijl de lucht bij de opening toch blijft branden. Maar nauwelijks heeft men de kaars wat opgetild en in aanraking ge bracht met de brandende lucht, of deze ont brandt weer. Gebeurt hiet hetzelfde met olie, wijngeest enz.? Gaat niet een fak kel, gedrenkt in een dergelijken vloeistof uit. terwijl zij aan de oppervlakte van den vloeistof gebracht, lustig verder brandt?" In een anderen brief komt Volta nog Wanneer het terrein bezet is dient onmid dellijk de èelefoon in gereedheid gebracht te worden De lichte veldkabel wordt gelegd eens op de proeven terug en deelt nieuw« bijzonderheden mede: „Toen ik voor het eerst op groote hoe veelheden brandbare lucht stiet, moest ik wel tot de conclusie komen, dat lang niet alle bronnen, waarin dit gas door de natuui wordt voortgebracht, ontdekt waren. Der halve moest daarover nog veel geëxperi menteerd en onderzocht worden. En toen het mij met veel meer succes dan ik ver wacht had gelukte door middel van een electrisch vonkje de brandbare lucht te doen ontvlammen, kwam ik tot de conclu sie, dat wij er nog verre van zijn, om alle methoden, oorzaken en omstandigheden te kennen, waarbij de lucht vlam kan vat ten". Na zich in polemischen zin uitgelaten te hebben over die buitenlandsche natuur kundigen, die trachtten hem den roem van zijn ontdekking te bestrijden, besluit Al- lessandro Volta zijn brief als volgt: „Om de waarheid te zeggen, deze en an dere schrijvers hebben van uit de natuui ontstane, brandbare luchtsoortenrof om di elegante uitdrukking van den heer Prin- gie te gebruiken, van door de natuur ge maakte brandbare luchtsoorten gesproken, maar zij manden de herkomst. uitslui tend te moeten herleiden tot mineralen, daar zij aannamen dat brandbare lucht vrij wel alleen voorkwam in kolengroeven en ijzersmelterijen. Ook andere bijzonderhe den stelde hij vast op grond van nieuwe be schrijvingen, namelijk waterspiegels, die tot de grootste verbazing van de omstan ders bedekt werden met lekkende vlam men.. Uit alles leid ik af, dat alle ande re onderzoekers aannemen, dat de brand bare lucht een gevolg was van de heftige uitwerking van het vuur, hetzij van zuren en metalen, kortom van mineralen. Ten slotte heeft een ieder er over geschreven en gesproken; maar op één punt hebben ze allen vergeten vast te stellen, dat de brandbare lucht veeleer ontstaat bij hel verval en het rotten van plantaardige en dierlijke substanties en dat deze lucht ontstaat in eiken moerassige stroom èn daar opgevangen kan worden". Indien Volta eens geweten had van hoeveel belang la ter zijn ontdekking zou blijken te zijn! Rechts boven: Nadat de kabel is gelegd, moet deze over eiken kilo meter afstand on derzocht worden op het contact. Rechts onder: Een groep pio niers voor het leg gen van telefoon- leidingen.

Soester Courant | 1940 | | pagina 4