De Nederlandsche Unie in Soest. Rob, de moedige Oost-Indiër. 5" B.-«^-teïr"0,BWOO'd I Een goed geslaagde vergadering. 357 Nieuwe leden meldden zich in Soest in 5 K00RVEREENIGING „EXCELSIOR" Z aan. Pijn - Pijn - Pijn PUROL in huis! IVOROL De Nederlandsche Tandpasta Zondagsdienst Apotheken. Soest m Zaterdagmiddag had in het SL Jozef gebouw aan de Steenhoffstrraat een ver gadering plaats van een gedeelte der in Soest wonende leden van De Nederland- •che Unie. Hoewel naar schatting een 250-tal per sonen tegenwoordig waren, konden tot deze bijeenkomst slechts worden uitge- noodigd die leden, die bij de voorloopige secretariaten en den propagandadienst tot heden bekend waren. Velen hadden zich nj. rechtstreeks aan het Centraal Se cretariaat in den Haag opgegeven en de groote toevloed aanmeldingen uit 't ge le land is oorzaak, dat ook vele leden uit onze geemeente eerst later bij de se cretariaten bekend zullen worden. DE OPENING. De heer Vermaas opende deze verga dering en dankte er voor, dat men, het mooie zomersche weer ten spijt, in zoo'n groot aantal was opgekomen. Veel, aldus spr., heeft U reeds over de „De Nederlandsche Unie" gehoord en ge lezen. Deze eerste vergadering is nu noo- dig om mede de vele leden plaatselijk saam te binden. Spr. deelt hierbij mede, dat zoowel in Soestdijk als Soest een secretariaat is gevestigd; te Soestdijk bij den heer Berg- hege en te Soest bij hem zelf. Chef van den propagandadienst in de heel' Kruijff, leider van dé colportage de heer Van Slooten, terwijl als penningmeester optreedt de heer Dogger. Nadat de aanwezigen uit volle borst gezamelijk „Mijn Nederland" hadden ge zongen, werd het wooad verleend aan den heer J. F. M. A. van Dijk, secretaris van „De Nederlandsche Unie" voor de Pro vincie Utrecht, DE HEER VAN DIJK SPREEKT. Op 24 Juli kwam de bekende oproep van het driemanschap. Een vriend van mij, aldus spr., zeide mij toen; „Al zou die oproep niet gevolgd worden door een programma, dan nog moet elk Nederlan der zich aansluiten". Ook spr. vraagt zich af, of een pro gramma wel noodig was, om het gehee* Ie Nederlandsche volk enthousiast te ma ken. Hef programma is echter spoedig ge volgd en hierover wil spr. thans iets zeg gen omdat de vele aanwezigen het woord weer moeten uitdragen aan duizenden, die In de toekomst ook leden van „De Nederlandsche Unie" zullen worden. Bij de capitulatie van ons leger viel er een groote stilte over ons land. Slechts 'één stem van een kleine groep weer klonk; die stem klonk luid maar hol. Ons land werd bezet en het volk stel de zich op volkenrechtelijk standpunt. De bezettende macht werd door hef volk erkend en met deze macht wordt samengewerkt. Dezelfde kleine groep trachtte al spoe dig in het gevlei te komen bij de bezet fende macht, om op haar wijze het land te dienen, maar deze groep kon niet spreken namens het Nederlandsche volk. Het Nederlandsche volk sprak eerst op 24 Juli bij monde van het drieman schap. In eenige dagen kwamen niet min der dan li/2 mlllloen adhaesie-befuigin- gen binnen; dit was het volk van Neder land! Maar gelijktijdig kwam ook de critiek; 'goedwillende maar ook kwaadwillende critiek. Goedwillende critiek was b.v. de uiting en de houding van oude politieke partij en. „Waarom", zoo sprak men daar, „zul len wij ons haasten. Regeeren kunnen we Immers toch niet." Spr. wil er direct op wijzen, dat De Ned. Unie niet is opgericht om te re geeren, het wil allereerst zijn een advi» seerend lichaam. Nadat de Koningin en de Ministers het land hadden verlaten is de regeering overgenomen door de secretarissen-ge neraal, welke-» personen echter slechts een uitvoerende macht hebben. Voorheen was er een bemiddelaar in den vorm van de 2e Kamer, doch dit college heeft haar werk gestaakt, waar door een diepe klove is ontstaan. „De Nederlandsche Unie" wil deze klove overbruggen, zij wil zich niet stellen bo ven deze functionarissen; zij wil achter deze personen staan om de wenschen van het Nederlandsche volk kenbaar te ma ken, om een Nederlandsch -geluid te la ten hooren. Deze goedwillende critiek is gevaarlijk; omdat daardoor vele groote waarden ver loren kunnen gaan. Niet minder gevaar lijk is het, omdat hierdoor aan de massa niet den weg gewezen wordt, waardoor velen gevaar loopen terecht te komen in de gelederen van hen, die verkeerde we gen inslaan. Onze tradiüe's gaan hierdoor verloren, onze traditie's waarop wij trotsch zijn. Een andere critiek is de eigenschap, welke In onze volksaard verscholen is, n.1. „de kaf uit den boom te willen kij ken." Deze critiek is niet erg, want zij, die zoo denken zullen in steeds sneller tempo gaan inzien, dat de weg van het drieman schap den eenigen weg is, dien het Ne» landsche volk kan bewandelen. Velen, die zoo denken, zijn nog onwen nig, bang voor het nieuwe of onbekend met het beginsel. Meer speciaal voor hen zegt spr., dat het programma van De Ned. Unie in we zen revolutionnair is, maar geen omwen teling beoogt van het vele goede, dat tof heden door het Nederlandsche volk werd gewrocht. Daarbij bedenke men ook, dat De Nederlandsche Unie tot samenwerken bereid is, maar nimmer haar principes zal prijs geven. Door hun uitdrijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 cent. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Spr. wijst er hierbij op, dat op sociaal gebied ons land ver voor was bij andere landen. Toch hebben wij langs de oude wegen geen kans gezien de werkeloos» heid weg te werken en de 400.000 werk' loozen aan he'c werk te zetten. Wij had den het steeds over de bestrijding dei werkeloosheid, maar nimmer over de op heffing hiervan en dit moest het zijn. Wanneer wij plannen hadden, dan brachten wij die in de 2e Kamer. De scheiding op politiek gebied, kwam dan naar voren met als gevolg een slap be wind op menig terrein. Wij hebben de regeerders daarvoor de schuld gegeven maar niet zij, maar wij zelf waren de schuldigen. Jammer is, dat een oorlog noodig was, om ons tot dit besef te bren gen; de oorlog die naast alle ellende de dood vroeg van duizenden van onze bra ve Nederlandsche vaders en zonen ea evenzooveel jonge helden. Dat de jongeren het eerst bezield worden door de nieuwe gedachte en zich als de eersten opgeven is begrijpelijk. Zij immers zijn niet zoo in de oude vormen vastgegroeid. Maar de ouderen beginnen ook steeds meer te beseffen, dat er veel is, dat ons vereenigt en dat er slechts weinig is, dat ons scheidt. Meeningsver» schillen behoeven geen splijtzwam te zfln. Het bewijs hiervan is te vinden in de groei van „De Nederlandsche Unie"t die thans eerst 2 maanden oud is. Maar wat wij belijden moeten wij ook uitdragen. „De Nederlandsche Unie" wil geen vertoon, maar vraagt daden. Daarom moet dit woord ook niet gezien worden als een propagandistisch maar als een vergelijkend betoog. We moeten bouwen aan onze toekomst, dag en nacht en zon der ophouden. In oorlogstijd gaat dit wel- ltswaar niet gemakkelijk, maar het Ne derlandsche volk moet begrijpen, dat niet gewacht kan worden tot de vredes conferentie. Op dit tijdstip zal het ge- heele volk samen gebonden moeten zijn, om er dan voor te waken, dat ons land geen provincie wordt maar een zelfstan dig Nederlandsch volk blijft. In het programma van „De Nederland sche Unie" neemt het cultureele de groot ste plaats in. Sommigen vragen zich af, wat hieronder moet worden verstaan, waarop spr. dan wil antwoorden: „Alles wat kan bijdragen tot onze volkswel vaart". Dat hierbij niet alleen naar het stoffelijke maar ook naar het geestelijke moet worden gezien is begrijpelijk. Volkswelvaart wil o.m. zeggen werk voor ieder, terwijl men, oud geworden, de vruchten moet kunnen plukken van den gepresteerden arbeid. Repetitie's en aanmelding voor lidmaatschap 's Woensdags-avonds van S tot 10 uur Religie en Kunst, Rembrandtlaan 20 is, dat zooveel onzer Hollandsche jongens den dood zijn ingegaan. Zij zeggen ons, dat wij op den verkeerden weg waren en dat wij een andere weg moesten in slaan. En dat wij thans op den goeden en door het volk gewilden weg zijn, wordt wel bewezen door hef feit, dat onze ruf ten worden ingegooid en onze eigendom men vernield. Maar zij, die dit doen mo gen bedenken, dat zij daarmee de rui ten ingooien van het Nederlandsche volk! Een ieder moet verder bekenden, dat 'De Ned. Unie geen schuilkelder Is vooi reactie en voor hen, die vasthouden aan één figuur. Wij kennen geen persoons- vergoding en ook het driemanschap wil daarvan niets weten. Elk van het drie manschap is bereid terzijde te gaan, wan neer betere krachten zich melden. Bij Brand-,, en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. ZoeKt y •- parUs Best® V*t e\cgancer ÜTRECHT M ARIAPLAATS Het kapitaal mag bij dezen arbeid slechts middel en geen doel zijn. Waar om, zoo vraagt spr., is niet gedwongen het vele doodliggende J^apitaal ten nutte te maken. Te veel werd voorheen geke* ken naar de rentevoet en te weinig naai het nationale belang, dat hiermee kon worden gediend. Dit klinkt niet anti kapitalistisch, want het kapitaal is er om een functie te vervullen. De arbeidersbeweging heeft een tijd ge kend, dat zij voor de sociale voorzienin gen moest opkomen. Daardoor kwam het ook, dat er b.v. in de S.D.A.P. zeer veel arbeiders waren, die niet meer Neder landsch dachten, maar uitsluitend arbei ders waren, Het oude groepsbelang heeft het al gemeen belang geschaad. Daarom zijn structuur-veranderingen noodig, en deze zijn alleen te verkrijgen door de voor de groepen in te stellen corporatiefs Langa dezen weg kan het Nederlandsche volk een eenheid worden en langs dezen weg kunnen nationale leuzen weer worden ge hoord. Als spr. "het heeft over de zoo noodige corporaties, dan merkt hij op, dat wij niet meer terug willen naar de dagen van 't versche cadetje. Bij gebrek aan 'n an der lichaam moest deze aangelegenheid en moesten honderden andere zaken wel in de Tweede Kamer behandeld worden, maar zoo vraagt spr., zijn dit zaken, die in een dergelijk lichaam thuis bebooren, of moeten die door de groepen zelf, de corporatie's geregeld worden. Zoo zijn er vele zaken op verkeerde wijze behan deld, met als gevolg een slap beleid op velerlei gebied. Ook onze weermacht heeft daarvan te leiden gehad en wij vra gen ons af of hef mede niet onze schuld Straks als de vlaggen weer zullen wap peren, a's wij weer aan het werk kunnen gaan, zullen wij beseffen, wat wij het dri°manschat> verschuldigd zijn. Het Nederlandsche volk sluit thans mef rassche schreden de gelederen. Ditzelfde Neder'andsche volk weef, dat wij onze 400-jarige vrijheid danken aan den strijd voor die vrijheid. En als men ons zegt, dat wij 'gestuwd moeten worden door een kleine groep, dan weten wij thans reeds, dat dit een debacle wordt en niet in het belang is van ons buurland. Een dergelijke beslissing vreezen wij niet, want het was de Rijkscommissaris, die in zijn rede zeide, dat hij samenwer king wenschte met vrije mannen. Die vrije mannen willen wij zijn bi De Nederland sche Unie en daarom zullen wij niet rus ten voor de alles omvattende eenheid is tof stand gebracht. Een langdurig applaus was de bekrach tiging dezer gloedvolle, duidelijke en zon der opsmuk gegeven rede, welke tevoren ook reeds herhaaldelijk door langdurig applaus was onderbroken. VRAGEN STELLEN. De heer Vermaas wijst er hierna op, dat de woorden van den heer Van Dijk aan duidelijkheid niets te wenschen over laten. Toch wil hij nog gelegenheid geven tot het schriftelijk stellen van vragen. Alvorens echter de gestelde vragen wer den beantwoord, werd gezamelijk het „Vlaggelied" staande gezongen. Op de vraag inzake een Ordedienst zegt spr., dat een ordedienst niet noodig is, als wij allen maar goedwillende Ne- derlanders zijn. Maar als men doorgaat mef onze kanforen in puin te hameren, dan zal een ordedienst onvermijdelijk worden. Inzake een vraag op welke plaats „De Neder'andsche linie" zich denkt te stel len, antwoordt spr., dat de Unie wil zijn een „Raad van Advies", welke boven de partijen staat. Tijdens den oorlogstoe* stand kan van 'n regeerïngslichaam geen sprake zijn. Wij weten niet of zoo'n raad zal worden aanvaard, maar als anderen een hoogere troef op tafel leggen, welke niet op de nationale gedachte steunt, dan zal de Unie daaraan niet meewerken. Inzake de werkeloosheid zegt spr., dat dit 'n gevolg is van autracische stroo mingen en belemmeringen van het inter nationaal handelsverkeer. Wij hebben veel nagelaten om de werkeloosheid op te heffen, omdat dan onze munteenheid zou gaan schommelen. Opheffing was mo gelijk geweest als we de academische waarden maar hadden losgelaten. Spreker brengt hierna dank voor het Doos 20 cent. Tube 60-40-25 cent. vele werk In Soesé reeds voor De Ned. Unie verricht. Men bedenke echter, dat nog lang hard zal moeten worden ge werkt. Wij kunnen nog niet» doen mef een half millioen en ook niet mef een millioen leden. Lid zijn van de Unie b?- feekenf een opzij zetten van angst en schroom, met een open vizier uitkomen voor haar denkbeelden en ijveren vooi een zeer snellen groei. Wij bouwen aan een nieuw Nederland. EEN IEDER PROPAGANDIS1 De heer Kruijff sprak hierna nog eei woord ter propaganda. Spreker spoort aan de Unie-gedachte zooveel als maai mogelijk is te propageeren. Een kleln« groep propagandisten heeft tot nu toe alleen gewerkt, maar van nu af moet elk lid propagandist zijn. Wat propaganda vermag mag blijken uit het feit, dat van Maandag 14 tot Zaterdag 19 October in Soest niet minder dan 557 nleeuwe leden konden worden ingeschreven. Spr. besluit met er op te wijzen, daf het belang van hef Nederlandsche volk op het spel staat. Vele duizenden solda< ten hebben hun offer voor dit belang ge bracht. Geen offer mag ons daarom te groot zijn, om hun werk in anderen vorm voort te zetten. Mef een dankwoord aan den spreke* en het gezamelijk staande zingen van het „Wilhelmus werd hierna deze bijeen», komst gesloten. Vermelden we nog, dat het podium rij kelijk met bloemen en de zaal met natio nale vlaggen en kernachtige spreuken wal versierd. ZONDAG 27 OCTOBER 1940. DIENST: APOTHEEK „SOESTDIJK" Van Weedestraat 46, Telefoon 2487. P.T.T. SOEST. Aangezien de uitvoering van de avond bestelling tijdens de verduistering in do a.s. wintermaanden ernstige bezwaren zal opleveren, zullen met ingang van Maan dag 28 October a.s. enkele wegen, zooala Klaarwaferweg, de Ringweg en de Belve- dereweg, alsmede meerdere perceelen, verspreid over de heele gemeente waaf besetlling door plaatselijke omstandighe den uitzonderlijk bezwaar oplevert, tij delijk van de avondbestelling worden tilt* gesloten. De bewoners van deze perceele* kunnen desgewenscht hun poststukken af halen tusschen 18.30 en 19 uur. De laatste lichting der bijbussen blijf! voorloopig gehandhaafd te 19.00 uur, aan het hoofdkantoor te 21.30 uur. RECTIFICATIE In de advertentie in ons vorig nummer, waarin Dr. F. D. Carels zijn vestiging aankondigt, stond als telefoonnummer abusief vermeld 2322, dit moest zijn 2333< WERK GEGUND. Het overdekken der schuilloopgraven, waarvoor van gemeentewege vorige week1 de aanbesteding plaats had, is door B* en W. thans opgedragen aan den heer H. Groen te Amersfoort, welke laagste inschrijver was met een bedrag van f 3280. ORGELBESPELING Zondagmiddag a.s. geeft de Ver. van Vrijzinnig Godsdienstigen in het gebouw Religie en Kunst een orgelbespeling. De heer Fred. Breekveldf zal het orgel be spelen, ferwijl de heer P. du Crocq uit Bussum, Viool, zijn medewerking ver leent* Men zie de advertentie in dit nummer. M 21. Toen ze hem naar beneden zag tu ren werd ze bang, dat hij de natuurlijke ladder gezien hed, die gevormd werd door de dooreengevlochtenb oomwortela eu nu op het punt stond haar te volgen. Daarom tprong ze overeind en trad sen hol binnen, daf zich in hef ravijn bevond. 22. Rob en Daan zochten nog gerul- men tijd naar hot meisje, doch eindelijk keerden ze naar het strand terug, waar ze hun hongere n dorst stilden door mid del van het voedsel en wafer, daf voor hen klaargezet was. 21. Daarna liepen ze langs bet strand naar den voet van de rotsen, op den fop waarvan ze het meisje hadden zien ver dwijnen, maar pog steeds was er geen spoor van haar te zien. Ze gingen verder en kwamen aan een met gras bedekte heuvel, die ze opklommen. 24. Nadat ze eenigen lyd geloopcn hadden, werd hun den weg vefifperd door een diepe kloof. Juist wilden ze te ruggaan, toen Rob op 'n afstand 'a rots zag, waarvan een brug zich over den afgrond spande. Dichterbij gekomen za gen ze, dat de brug, ofschoon tamelijk breed san de kanten, in hef midden heel nauw was. „Het moet 'n gevaarlijk werk zijn om die brug over te steken, zul len we 't wagenV" informeerde Rob. Hef schijnt de eenige manier te lijn, om den overkant te bereiken, dus we zullen hef wagen", antwoordde Daan grimmig.

Soester Courant | 1940 | | pagina 3