De Internationale toestand Deze week De Wereld Het Portret IN DE AFGELOOPEN WEEK IN NEDERLAND IN KAART VAN DE WEEK vJ Van het oorlogster-rein in Europa valt ••talg buitengewoons te melden Duitsche luchtaanvallen op Londen en andere En gelsche steden, Italiaansche schermutselin gen met Grieken en Engelschen, enz. Des te meer aandacht vraagt echter het Verre Oosten. Generaal Noboejeoeki Abe, buitengewoon ambassadeur en gevolmachtigd gezant van Japan en Wang Tsjing-wei, de president oer nationale regeering van China, hebben hun handteekening geplaatst onder het ver drag, dat de grondslagen vastlegt voor de betrekkingen tusschen Japan en China en de normale betrekkingen herstelt, die op 7 Juli 1937 verbroken werden Hiermede is evenwel geen einde ge maakt aan den oorlog tusschen China en Japan. Daarvoor zou ook de handteekening van Tsjang Kai Sjek onder het verdrag moeten staan. In verband met de onderteekening van, hpt verdrag tusschen Japan en de natio nale Chineesche regeering van Wang Tsjing-wei heeft de Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, op de persconferentie verklaard, dat de regeering der V.S. haar standpunt officieel Vastgelegd heeft in de verklaring, die hij 80 Maart jX heeft afgelegd. Dit standpunt heeft door de onderteekening van het Ja- pansch-Chineesch verdrag geen wijziging Ondergaan. In dit verband verdient het de aandacht, lat Roosevelt heeft medegedeeld, dat de V.S. aan de regeering te Tsjoengking dus ran Tsjang Kai Sjek een nieuwe leening ten bedrage van 100 millioen dollar zullen teestaan. Hiervan zijn 50 millioen door de Import- en Exportbank „voor algemeene loeleinden" ter beschikking gesteld. De Hoe komt de industrie aan schellak Zooals zoovele industrieën heeft ook de pramofoonplatenindustrie op 't oogenblik ie kampen met stagnatie in den aanvoer ran grondstoffen, met name van schellak, len soort gomlak, waar de platen in hoofd taak van gemaakt worden. Aangezien de fabrieken niet kunnen doorwerken zonder deze schellak, heeft de gramofoonhandel besloten om na 1 December geen nieuwe gramofoonplaten af te leveren, indien de klant voor iedere nieuwe plaat niet min stens een oude plaat teruggeeft. Deze oude plaat wordt dan verwerkt tot schellak, die de industrie weer voor nieuwe platen kan gebruiken. De gramofoonplatenhandel heeft beslo ten die oude platen, waar de groothandel slechts 25 cents per kilo voor betaalt, aan hun klanten te vergoeden op een basis van 35 cents per kilo, om zoodoende het inleve- sen nog te stimuleeren. In de praktijk komt het hierop neer, dat een klant voor een kleine plaat 5 a 5 cent en voor een groote plaat 8 cent terug ontvangt. Ook bij Justitie kwamen cenige nieuwe benoemingen voor. Benoemd werd tot griffier van den Hoogen Raad der Nederlanden mr. A. B. Sömer, thans sub stituutgriffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden; De Fülircr begroet den Slowaakschen premier en minister van Buitenlandsche Zaken dr. Tuka. fn het midden minister van Staat dr. Meissner. (Foto Zonder) overige 50 millioen moeten dienen om de Chineesche valuta te steunen en zijn af komstig uit het stabilisatiefonds van het ministerie va.i Financiën, dat over 2 mïl- liard dollar beschikt. De minister van Financiën, Morgenthau, zal het plan tot steun aan de Chineesche valuta bekend malt en aan de b ank- en valuta commissies van het Congres. De 50 millioen dollar voor de Import en Exportbank zullen, naar vernomen wordt, op de rekening voor aankoop van voor den oorlog belangrijke metalen in China geplaatst worden. Het Witte Huis heeft, In verband hier mede, een brief gepubliceerd van den di recteur der federale leeningen, Johns, aan Roosevelt. Dit schrijven behelst een plan voor nieuwe metaalaankoopen der Ameri kaansche regeering in China, o.a. opslag van wolfram, antimonium en tin van Chi neesche herkomst, tot een totale waarde van 60 millioen dollar. De levering moet zoo luidt de brief „binnen de eerstvol gende jaren" geschieden. De chef van den marinestaf, admiraal Stark, verklaart in zijn heden gepubliceerd rapport over het in Juni 1940 geëindigde begrootingsjaar, dat de vloot der Vereenig- de Staten thans waarschijnlijk de sterkste ter wereld is. In Juni 1940, aldus het rapport, heeft het Congres een verhooging met elf pro cent van de sterkte goedgekeurd en in Juli nog een verhooging met zeventig procent. Wanneer de uitbreiding voltooid is, zal de vloot der V.S. de volgende eenheden be zitten 32 linieschepen, 18 vliegtuigmoe derschepen, 91 kruisers, 325 torpedojagers, 185 duikbooten en 15.000 vliegtuigen. Admiraal Stark geeft dan in zijn rapport als zijn meening te kennen, dat de vloot tot raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam, mr. H. D. Feenstra, thans rechter in de rechtbank te Amsterdam; tot president van de rechtbank te Utrecht, mr. H. M. Fruin, thans rechter in de recht bank te Alkmaar; tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar, mr. H. B. de Brueys Tack, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Alkmaar; tot griffier van de rechtbank te Gronin gen, mr. W. G. Wiemann, thans substituut griffier bij de rechtbank te Groningen. Nieuwe benoemingen. Op voordracht van den secretaris-gene raal van Justitie is benoemd tot inspecteur- generaal van de Nederlandsche politie kolonel A. W. de Koningh. Kolonel de Koningh was inspecteur van de marechaus see en werd in September jX benoemd tot commissaris der Nederlandsche politie. Bij beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot directeur van het Rijksmu seum Kröller-Muller de heer S. van Deventer. Geen „bonvrije" diners meer. Met ingang van 3 December zal men in café's en restaurants geen diner meer kun nen gebruiken, zonder daarvoor de noodïge bns in te leveren. Maaltijden, waarin boter, margarine of vet wordt verwerkt en welke zijn dat niet mogen dan niet zonder bon van boter- of vetkaart worden verstrekt. Daar de gebruikelijke bon slechts recht geeft op een half pond boter, marga rine of vet, zullen ook ten behoeve van het publiek z.g.n. „wisselbons" worden uitge geven, die recht geven op het koopen van V50 rantsoen boter of margarine (5 gram). Deze wisselbonnen hebben een onbeperkten geldigheidsduur. Eindelijk de beloofde slaolie De feestmaand December zal niet geheel zonder het gebruikelijke bakken en braden voorbij behoeven te gaan. De lang beloofde flesch slaolie wordt thans eindelijk ver krijgbaar gesteld, ofschoon wijselijk pas in de tweede helft van de maand en dan nog slechts een half fleschje. De bon, die ons in het bezit van dit veelbegeerde artikel zal stellen, is nummer 21 van de boter- en de vetkaart. Men kan er naar verkiezing ook een half pond boter of een half pond margarine op verkrijgen. Aangezien de de taillisten thans over geen of zeer geringe voorraden slaolie beschikken, dienen de consumenten, die te zijner tijd den met 21 genummerder. bon wenschen te gebruiken voor het koopen van slaolie, dezen reeds thans bij den winkelier in te leveren. Men zal verstandig doen, hiervoor een ontvang bewijs van den winkelier te verlangen. Verandering in de kaasdistributie. In de kaasdistributie is een kleine wijzi ging aangebracht, die voor vele huisgezin nen eeri groot gerief zal zijn. In plaats van 't rantsoen voor één week, zijn thans name- der V.S. wel is waar sterk, maar toch nog niet sterk genoeg is. Van 1921 tot 1933 heeft men door het streven naar ontwapening ^niet slechts schepen, doch vooral ook kostbaren tijd verloren. De V.S. zouden jaren noodig hebben om een werkelijk sterke vloot te bouwen. De V.S. moeten zich er op voorbereiden, alleen op eigen kracht te kunnen vertrouwen. Hij hebben niet slechts schepen, vliegtuigen en bemanningen noo- dig, doch ook ver vooruitgeschoven steun punten. Daartoe rekent de admiraal zoowel Portc. Rico als Hawaii en Guam. Dc- vloot der V.S. bestaat volgens het rapport op het oogenblik uit 460 groote en 193 kleine schepen, waaronder 15 linie schepen, 6 vliegtuigmoederschepen, 18 zware en 19 lichte kruisers, 260 torpedo jagers en lichte 'mijnenleggers, 64 onder zeebooten, 11 patrouillevaartuigen en tal rijke hulpschepen. Er zijn voorbereidingen getroffen, om de 200 militaire vliegtuigen, welke Zweden in de Vereenigde Staten besteld had, aan Canada te verkoopen. De Amerikaansche regeering is, zoo wordt gezegd, bij deze transactie niet betrokken. Zij heeft slechts de exportvergunningen voor Canada ver strekt. Wat de onderhandelingen tusschen Ne- derlandsch-Indië en Japan betreft, deelde de woordvoerder van het Japansche minis terie van Buitenlandsche Zaken mede „De onderhandelingen met Nederlandsch-Indië, die in September zijn begonnen, zijn te Batavia voortgezet, nadat korten tijd ge leden onze eerste gedelegeerde, Itsjizo Ko- bajasji, was teruggekeerd. De regeering heeft thans besloten, Kenkitsji Josjizawa, oUd-minister van Buitenlandsche Zaken en thans lid van het Hoogerhuis, naar Batavia te zenden om als opvolger van Kobajasji aan de onderhandelingen deel te nemen. Mét Nagaiwa, secretaris aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, en den vice-eonsul Mijosji zal Josjizawa op 12 December aan boord van de „Nissjo Maroe" van Kobe vertrekken". ENGELSCHE KOOPVAARDERS NIET MEER IN CONVOOI. Volgens de jongste berichten is de Britsche Admiraliteit er toe overgegaan, een groot deel van de Engelsche koopvaar dijschepen verder alléén hun weg te laten vervolgen, zoodra zij op niet al te verren afstand van een Engelsch steunpunt zijn gekomen. Misschien heeft men zijn toe vlucht genomen tot deze gewijzigde taktiek na den door Duitsche vliegers uitgevoèrden aanval op Engelsche schepen ten Westen van Ierland. Van Duitsche zijde wordt het verlaten van het eonvooi-systeem opgevat als een teeken, dat Engeland niet over vol doende zeestrijdkrachten beschikt om het handelsverkeer overzee door de schepen te laten beschermen. Op grond hiervan zou Engeland er nu toe zijn overgegaan, uit sluitend convooien met bijzonder kostbare lading door zeestrijdkrachten te laten be geleiden. De convooien met minder kost bare lading moeten het dan maar zonder geleide doen. Engeland kan blijkbaar zijn oqrlogsbodems beter gebruiken dan voor het toezicht houden op in convooi varende schepen. lijk vier rantsoenen voor vier achtereen volgende weken ineens verkrijgbaar ge steld. Dit maakt het mogelijk, dat men thans in plaatsvan telkens losse onsjes desgewenscht een stuk kaas ineens, of zelfs, wanneer men voldoende bonnen heeft, een heele kaas kan koopen. Voor menige huis vrouw zal deze nieuwe regeling een groote verbetering zijn. De kolendistributie. In verband met het feit, dat reeds Va gedeelte van de bonnen op de vaste brand- stoffenkaarten is aangewezen voor het koopen van brandstoffen, terwijl in den regel na 31 December nog ongeveer 65 pet. van de brandstoffenbehoefte gedurende een stookseizoen wordt verbruikt, is be sloten den geldigheidsduur van de -thans reeds aangewezen bonnen en toewijzingen voor de 2de periode te verlengen tot en met 14 December 1940. Voorts wordt aangeraden, de bonnen, welke thans geldig zijn, vóór den verval dag, dat wil dus zeggen vóór 14 December a.s., bij de kolenhandelaren in te leveren, ook indien op deze bonnen niet aanstonds brandstoffen kunnen worden afgeleverd. Deze aflevering zal dan later alsnog kun nen plaats vinden. Maximumprijzen voor tuinbouw producten. Ook de tuinbouwproducten zijn thans in de prijsregeling betrokken. Met ingang van 2 December heeft de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maximumprij- zijn voor groenten en fruit bestemd voor het binnenland ter veiling vastgesteld. Tevens zijn percentages vastgesteld, welke maximaal door den groot- en kleinhandel mogen worden berekend. Wijziging teeltregcling tuinbouw producten. Het feit, dat de tuinbouwexport door de openstelling van het Duitsche rijk als afzet gebied in de laatste maanden sterk is toe genomen, heeft bij menigen tuinder de ver wachting gewekt, dat de teeltbeperkingen voor den tuinbouw wellicht opgeheven zouden worden. Zoover zal men echter niet gaan. Wel zijn in het officieele Teeltplan 1941 verschillende bepalingen verzacht en soepeler toegepast dan vroeger. Zoo mag de tuinder de hem toegestane oppervlakte glas betelen, zooals hem het beste lijkt. Ook de telers van vroege aardappelen hebben wat meer vrijheid verkregen. Doch de re geering denkt er niet aan, den tuinbouw geheel vrij te laten en alle teeltbeperkin gen op te heffen. Men wenscht een her* haling van de crisisjaren te voorkomen, die wellicht ontstaan zou, indien de tuinbouw zich ongebreideld kon uitbreiden. Thans wordt gesti-eefd naar coördinatie en orde ning in het bedrijfsleven van den tuin bouw. De nadruk wordt gelegd op de be hartiging van de belangen van den tuin bouw in zijn geheel en van de volksge meenschap, waarbij het individueele be lang niet mag overheerschen. Tevens die nen gronden in ons land vrij te blijven voor andere takken van bedrijf, die in dienst staan van de volksvoeding. NEDERLANDSCHE VOORLICHTING IN NEDERLANDSCHE HANDEN. De vorming van een departement van Volksvoorlichting zal voor velen een ver rassing zijn geweest wellicht meer nog de samenkoppeling van volksvoorlichting en kunst onder één bewind, terwijl ook de splitsing van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen op zich zelf een voor ons land ongewone vorm is. Niettemin zal een aandachtiger beschou wing van de desbetreffende verordeningen duidelijk doen worden, dat hieraan wel degelijk een gezonde gedachte ten grond slag ligt. Eu vooraleen constructieve ge dachte. Het criterium dat aan deze split singen en samenvoegingen ten grondslag heeft gelegen is, dat het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten, al die uitin gen van cultuur onder zijn hoede zal nemen, welke een scheppend en vormend karakter hebben, terwijl de overige cul tuuruitingen, die welke bewaard en behoed moeten worden, in het andere departement hun beschermer zullen vinden. Toch zal vermoedelijk het denkbeeld van „Volksvoorlichting" velen Nederlanders nog vreemd in de ooren klinken en nog maar al te veel vertaald worden met den term „Propaganda". Dat is een gevolg van de schromelijke verwaarloozing waaraan de volksvoorlich ting van regeeringswege in Nederland steeds heeft bloot gestaan; het is' altijd uiterst moeilijk geweest een eenvoudige en duidelijke voorlichting te verkrijgen over de regeeringsplannen en de groote lijnen, welke aan de regeeringsdaden ten grond slag lagen. Regeeringsmaatregelen, welke op zichzelf voortreffelijk ên zeker tot heil van het volk bedoeld waren, werden maar al te vaak misverstaan en daardoor in hun werking beperkt. De regeeringspersdienst, welke tot taak had, het bemiddelend or gaan te zijn tusschen de regeering en de pers, is maar al te zeer verworden tot een instantie, welke er zorg voor droeg, dat er geen verkeerde uitingen in de pers voor kwamen. Maar positief, opvoedend werk, is door haar nauwelijks verricht, hetgeen tot gevolg had, dat de voorlichting op velerlei gebied in handen kwam van het particulier initiatief, door middel van film, radio enz. Zeer zeker is op dit gebied goed werk ver richt; maar wat daarbij steeds in het ge drang kwam was het belang van de volles- gemeenschap als geheel. Op zijn hoogst werd dit door het particulier initiatief toch slechts als een belang van de tweede orde gezien. Hierin zal thans verbetering komen. De cultureele en artistieke opvoeding van het volk zal thans regeeringstaak worden; en dit kan slechts verbetering in den toe stand brengen. Het Nederlandsche volk mag zich ge lukkig prijzen, dat deze taak in Nederland sche handen is gelegd. Immers, bij allen goeden wil, die ongetwijfeld van beide zijden aanwezig is, worden nog maar al te vaak fouten gemaakt, die er toe leiden, dat de goede verstandhouding vertroebeld wordt. Een Nederlandsche leiding kan er zorg voor dragen dat deze wrijving zoo ge ring mogelijk wort gemaakt, doordat zij de gebruiken „ende costumen" van dit land ten volle kent, alsmede de psychische eigenaardigheden. Wij mogen er dus het beste van hopen. JAPAN STAAT STERK. De Japansche vloot is op het oogenblik nog de mindere van de Amerikaansche en Engelsche. Zooals men weet, is dit een ge volg van het vlootverdrag van Washington van 1922, waarbij Japan, onder pressie van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, moest toestemmen in de verhouding 5:5:3. Ook op de Londensche vlootcon- ferentie van 1930 kon Japan slechts een gedeeltelijke verbetering in deze verhou ding brengen op het gebied van torpedo jagers en duikbooten. Doch in zee-strate gisch opzicht is het in Oost-Azië verreweg de baas. De Oost-Aziatische trits van eilan den, die. zich van Sachalin in het Noorden tct Hainan en de Golf van Tonkin uit strekt, vormt als 't ware een beschuttenden muur voor het gebied, waarin Groot-Japan belangen heeft. Van zijn steunpunten Sasebo, Koere, Amami, Bonin, Bakoe enz. is Japan volkomen in staat, dit gebied steeds onder zijn volledige controle te hou den en het te beveiligen. Nadat de Japansche weermacht de Chi neesche kustlijn in haar geheele lengte heeft bezet, nadat zij Hongkong in militair opzicht geheel heeft geïsoleerd, zoodal zijn WANG TSJING WEI. Volgens een bericht uit Sjanghai is Wang Tsjing Wei, sinds April van dit jaar minister-president van de Japansch-gezinde Chineesche regee ring te Nanking, door den centralen poiitieken raad tot president van de nationale regeering van China, met zetel te Nanking, benoemd. Wang Tsjing Wei, wiens ware naam Chao Min is, werd in 1881 in de provincie Kwangtoeng geboren. Als student was hij een hartstochte lijk aanhanger van den grooten revo- lutionnair Soen Jat Sen en fanatiek tegenstander van de Keizerlijke dynastie. Hij nam deel aan de eerste opstanden der revolutionnairen. Be schuldigd van medeplichtigheid aan een aanslag op den Chineeschen minister-president, werd hij tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Tijdens de revolutie, die twee jaar later uitbrak, kreeg hij zijn vrij heid terug. Aanvankelijk samenwer kend met Tsjang Kai Sjek, ontstond in 1933 verschil van meening tus schen beide volksleiders. Sinds dat jaar is Wang zijn eigen weg gegaan, die verzoening met Japan en be ëindiging van den strijd ten doei heeft. In zijn nieuwe hoedanigheid is zijn eerste daad dan ook geweest de onderteekening van het accoord tot regeling van de Chineesch-Japansche betrekkingen. PABIJSCHE DISTRIBUTIEDELICTEN. Prijs verhoogingen zijn te Parijs aan de orde van den dag. Na de instelling van de rantsoeneering is dit nog erger geworden, De politie treedt tegen dit euvel met lof- felijken ijver op. Van 14 Juni tot 20 No vember heeft zij 57.000 maal een onderzoek ingesteld, dat in 55.000 gevallen leidde tot een procesverbaal wegens ongeoorloofde prijsopdrijving. Ook werd vastgesteld, dat gezondigd werd tegen de distributie-maat regelen, d.w.z. dat goederen werden ver strekt, zonder dat de kooper(ster) de be- noodigde bons behoefde af te geven. DE ENGELSCHE OLIEVOORZIENING. De olievoorziening is voor Engeland het moeilijkste vraagstuk van zijn oor logseconomie geworden. Dag aan dag staan de uitgestrekte op slagplaatsen en raffina derijen in heel Engeland aan de aanvallen der Duitsche bommenwer pers bloot en hevige branden vernietigen steeds meer van de op geslagen voorraden pe troleum, olie en benzine. Daarbij komt, dat de aanvoer van overzee steeds meer belemmerd wordt door de Duitsche blokkade.De aanvoer dooi het Kanaal is vrijwel onmogelijk gemaakt door de onvermoeide actie van de Duitsche vloct- en luchtstrijdkrachten. Ook Engelands Oostkust staat onafgebroken aari Duitsche aanvallen bloot zoodat ook vandaar aanvoer slechts ten koste van groote verliezen kan geschieden. Zoodoende blijft alleen de Westkust voor de scheepvaart over, doch de Zuidelijke toegang tot de aldaar gelegen havens, het St. Georgekanaal, is door een Engelsche mijnver- sperring afgesloten en wordt bovendien door de Duitsche marine en het luchtwapen voortdurend bestookt. Het oogenblik zal dus wellicht niet ver meer zijn, dat de Engel sche brandstoffenvoor- raden niet toereikenc meer zullen zijn om te voorzien in de enorme behoefte voor zijn lucht wapen. waarde als militair steunpunt sterk is ver minderd en de kust van Indochina niet meer als vijandelijk gebied behoeft te wor den beschouwd, zijn de Aziatische wateren een soort binnenzee geworden, waarin al leen de Japansche vlag waait ZAL IJSLAND DOOR AMERIKA WORDEN BEZET Groote beroering is hier gewekt door het bericht, dat Engeland voornemens zou rijn. de Vereenigde Staten van Noord-Ameriki uit te noodigen IJsland door Amerikaan sche troepen te laten bezetten Als de V.S. er toe mochten overgaan, het eiland te be zetten, zou dit in directe tegenspraak zijn met de Monroe-léer; want evenmin als volgens deze leer Amerika inmenging van Europeesche zijde in Amerikaansche aan gelegenheden zou dulden, evenmin zou Europa genoodzaakt zijn, Amerikaanscho inmenging in Europeesche aangelegen heden te dulden. Op het oogenblik weel men niet met zekerheid, of de VS. tiei voorste] in ernstige overweging nemen; doch zooveel is zeker, dat in het bevesti gende geval Denemarken en vermoede lijk ook IJsland zelf energiek zat pro- 1 testeeren JM j f- 1L Aan het machinegeweer in een Itliaansch bombardementsvliegtuig. 0AKBANK®| „GRANGE Tl ^}M0ÜTHUj rm BARNSlftfö BI.UMGHAttt SOUTHi

Soester Courant | 1940 | | pagina 7