Putlovei* Van jump er meiöjeóstefije Onderhoud gummi mantels Mullet gLOEMEN IN VAZEN ichaonmaedeAl tol met revers van Waardoor ontstaat duizeligheid? KNIPPATRONEN Vaten wasschen stofresten Hand en machinaal gebreide blouses Ktkhenabf Vazen kunnen als decoratie bedoeld zijn, dan wel meer om bloemen zoo mooi moge lijk uit te doen komen. Een vaas, die met bloemen gevuld is, beantwoordt echter meer aan zijn bestemming dan een, die „als sieraad" ergens wordt neergezet. Rechte vazen doen bloemen nooit tot hun recht komen, daaron zal men ze steeds met een wijde opening moeten koopen, waar door het mogelijk is, de bloemen los uit een te laten vallen. Bloemen, waarvan de stellen te veel aan eengesloten zijn bederven spoedig, terwijl het ververschen van het water lederen dag noodig is. Kleurlooze kristallen en glazen vazen doen bloemen het meest tot hun recht komen, daarom zal de goede smaak dan ook onmiddellijk protesteeren tegen druk beschilderde vazen in bonte en vaak schrille kleuren. Aardewerk en glas zijn de meest ver werkte materialen; het poreuse aardewerk maakt een glazuurlaagje noodig, teneinde te voorkomen, dat het water te veel door dringt en vlekken op het hout veroorzaakt. Bepaalde soorten bloemen zooals zonne bloemen en de kleurige variaties, die we als helianthen kennen, komen mooi uit m een bruine aardewerk pul, terwijl Oost- Indische kers het goed doet in een zwart aardewerk vaasje. Men moet harmonie weten te brengen tusschen vaas en bloemen, die niet als eenheid beschouwd mogen worden, doch zich tevens aan het interieur moeten aan passen. Merkwaardige gewoonten bij enkele volksstammen Het is zeer merkwaardig en geeft tevens veel te denken, dat schoonmoeders over de gansche wereld, waar men zich ook moge bevinden, een slechten naam hebben. De verhouding tusschen schoonmoeders en schoonzoon- of -dochter is inderdaad menigmaal zeer gespannen en bij enkele volksstammen kan men zelfs van een zeke re vijandige verhouding spreken. Zoodra de huwelijksdag voorbij is, gaan de beide par tijen elkander uit den weg, negeeren el kander soms geheel of gaan als hond en kat met elkander om. De Albanees heeft een groote vrees voor zijn schoonmoeder en dicht in haar nabij heid te moeten wonen beteekent wel net verschrikkelijkste, dat 'hij zich kan in denken. Weinig galant is dan ook de Alba- neesche vergelijking van een schoonmoeder met „een stier en rooden doek". De kaffers leven in voortdurende angst voor hun vrouws moeder en zij gaan haar niet alleen uit den weg, doch spreken zelfs den naam van de gevreesde vrouw niet uit. Verschillende negerstammen leggen geldstraffen op, indien ecu hunner stam- voorpanden zijn randen, die over 10 st. heen en weer recht gewerkt worden. In het rechtervoorpand worden zes knoopsgaten ingebreid, waarvoor men in de heengaan de toer 4 st. afkamt, die in den volgenden toer weer worden opgezet. Voor de revers breit men in strepen, ook zij zijn in tricot- steek; de driehoekvorm ontstaat door min deringen in het midden. Indien men b v. 120 st. opzet bij het breien met fijne wol, dan werkt men als volgt: 57e en 58e st. recht samen breien, 59e st. afhalen en 60e breien, overgehaalde over gebreide steek halen en omslaan. 61e st. afhalen 62e breien, afgeh. over gebr. st. heenhalen. 63 en 64 recht samen breien, recht inbreien. Men krijgt dan van één mindering één overhaling, omsl. overhaling mindering. 2e toer, terug gerand. Kantst. 2e en 3e st., 3e en 4e voorl.steek en in het midden den omslag en de voorgaande steek ave recht samen breien. Beide toeren herhalen. In het midden van de revers wordt een aardige gebroken lijn gevormd. Zijn de re vers gereed, dan worden zij met de voor panden verbonden, daarna stikt men zij en schoudernaden samen en haakt de armsga ten met een rij vasten en picots om. Een volkoran boterham, be legd met rammenas is smake lijk, gezond eri voedzaam. Prijs 35 cent. Alles heeft thans veel meer waarde voor ons dan vroeger, want nieuw aanschaffing van kleeren kost punten en hiermede moe ten we uiterst zuinig omgaan. Een jumper zal natuurlijk niet afgedankt worden, voor dat dit inderdaad noodig is. Kan hij niet meer als zoodanig gedragen worden, dan wordt hij vermaakt tot een rokje. Het ge deelte onder de armen wordt afgeknipt en daarna raapt men de steken op en kant ze af. Het boord komt aan den bovenkant van het rokje, terwijl men met gekleurde wolresten een rand van vasten haakt, waardoor dwarse strepen gevormd wor den. Ook de draagbanden zijn van.vasten gehaakt en zijn 4 c.M. breed en 50 c.M. lang. Een flanellen blouse met pof of blouse mouwen wordt onder dit rokje gedragen. van Water en zeep zijn de" beste middelen om gummi mantels schoon te maken met be hulp van een sponsje of zacht borsteltje. Wanneer men een katoenen gabardine maiïtel wil reinigen, dan legt men deze b.v. in cile lengte over de keukentafel en neemt den bovenkant met zeepsop af, steeds in een richting gaande. Naspoelen in ruim water en op een hanger buiten laten uitlekken. Gummi mantels mag men niet kunst matig laten drogen, dus nooit bij de kachel. M^i kan huishoudzeep, vlokken of een goed waschmiddel gebruiken en in dit laatste geval richt men zich steeds naar. de aar wijzingen, die op het pak vermeld staan. Onder het drogen zal men den mantel af en toe op moeten rekken, katoenen weef sels kunnen worden opgestreken, gummi evenwel niet. Mantels, die nagenoeg nieuw zijn zal men, indien zij vuil zijn, liefst vakkundig laten reinigen en waterdicht laten maken, doch een reeds veel gedragen regenmantel wordt na het wasschen in ec .i oplossing van water met 10 azijnzure klein gelegd, liefst in houten ton of steenen waschbak. Men zorgt, dat de vloeistof het weefsel geheel bedekt en laat het er gedurende 20 minuten in liggen. Af en toe in beweging brengen en zorgen, dat er geen luchtbellet jes op de stof komen en evenmin scherpe vouwen, zoodat het geheel doordrongen wordt van de oplossing. Waar luchtbettetjes ontstaan kan de op lossing niet op de weefseldraden inwerken. Naspoelen in lauw water, daarna wordt de mantel iets uitgedrukt en opgehangen. Niet de vlucht uit het leven in de ab stractie der overpeinzing moet ons deel zijn, doch de moedige, rustige gang door het leven, die dreigende gevaren tracht te overwinnen. Vele vrouwen klagen over duizeligheid en meenen dan, dat dit een of ander ziekte verschijnsel kan zijn. Het wordt echter in de meeste gevallen veroorzaakt door maag- en darmstoringen. Bij aderverkalking en bij mannen tengevolge van nicotine-vergif- tiging wordt evenwel ook over duizelig heid geklaagd. In ieder geval zal men zich bij deze klacht tot den medicus moeten richten, die de grondoorzaak zal weten vast te stellen. Oudere menschen hoort men eveneens vaak over duizeligheid sprekén, die zich vooral bij het bukken en 's morgens na het opstaan uit. Plotseling warm worden, con gesties, waarbij het zweet soms uitbreekt en een angstgevoel den patiënt overvalt, gaan hiermede vaak gepaard en zijn meer- malèn het gevolg van een te hoogen bloed druk, hetgeen medisch advies wenschelyk maakt. Men behoort zich hierom geenszins bezorgd te maken, aangezien het bij oude re menschen een veelvoorkomend ver schijnsel is. dat ook meermalen door te in spannende arbeid of door groote gemoeds aandoeningen veroorzaakt wordt. Matig heid in eten en drinken is noodig evenals een kalme leefwijze, geen prikkelende draken als sterke thee en koffie of alcohol. Menschen, die, dank zij hun gezonde leefwijze en constitutie oud geworden zijn, zullen echter dergelijke kleine vermanin gen, die de natuur soms geeft, niet ver onachtzamen, maar begrijpen, dat zij zich in een of ander opzicht moeten temperen. Bij de opvoeding behoort de liefde voor aan te staan en strengheid moet de reserve vormen. Succespatroon A 576. A 576 A 577 Succespatroon A 577» Pr\js 3ö cent. Deze japon, die dien indruk maakt van een rok met «blouse met breeden ceintuur, bestaat uit drie verschillende materialen, geruite, donkere en lichter gekleurde •tog. Het breede middenstuk wordt op de bo ven- en rokdeelen gestikt, terwijl de slui ting met knoopen en knoopsgaten plaats vindt. Even vestigen wij de aandacht op de bontgarneering, die aan een veelge- dragen mantel bij wijze van plastron is aangebracht, waardoor hij een geheel nieuwen indruk maakt. Smalle reepjes asm de zakken. Patronen van de japon zijn verkrijg», baar In de maten 42-44-46. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg»; baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit pe* giro (postrekening 203203), per postwissel of in postzegels, mits deze ee« waarde heW ben van V/z, 3 of V/z ct. Indien men zou den ken, dat handgiebreide #n tricotkleeding op den achtergrond zou gera ken, nu wij beperkt zijn ken opzichte der textiel producten, dan is deze meening ongegrond. Zooals voor alle wollen genooten in aanraking komt met zijn schoonmoeder. In Somaliland is de omgang met schoonmoeders zelfs door de wet ver boden en wie al te vriendelijk tegenover haa gestemd is, wordt door zijn stamge- nooten veracht. Bij sommige volksstammen is het ver keer tusschen schoonmoeder en schoon zoon streng verboden, hetgeen voor de schoonmoeder een kleine troost kan zijn. Maar dergelijke verhoudingen vindt men niet alleen in Afrika, ook bij enkele Indi- aansche stammen stelt men niet het minst prijs op dfe aanwezigheid van schoonmama, terwijl in bepaalde deelen van Argentinië de schoonmoeder eerst een jaar na het huwelijk van haar dochter met haar schoonzoon mag spreken, doch steeds zal zij hem bij een dergelijke gelegenheid den rug moeten toekeeren of anders door een schut van hem gescheiden zijn. 's Lands wijs, 's lands eer, men weet nu eenmaal niet beter of het hoort zoo, doch ideaal kan men dergelijke verhoudingen niet noemen. Punten sparen is het parool en dit maakt het noodzakelijk om oud tot nieuw te -vermaken en om een minimum van stof 'a koppen en de vereischte lengte maat aan fce vullen met een cou pon, die in maat van ten hoogste 90 c.M. verkrijgbaar is. Deze ja pon heeft een middengedeelte van afstekende kleur, hetzij ef fen of fantasie, terwijl bij aen gekleed© japon velours-chifffcn verwerkt kan worden, dat pun- tenvrij is. Aan den bovenpas is in het midden een ry knoopjes en lusjes aangebracht. Patronen in de maten 40-42-44. is een kwestie van Óverleg, wil ihen er gauw doorheen zijft, Söfeteerèn van boldert» schoteltjes, kopjes, lepels en vorken vóor4 komt, dat de aanrecht een rommelig aan* zien krijgt, Van belang is, dat ipen al dat» |ehe wat by het koken noodig is dadelijk opbergt. De etensresten, die op ae hordei over gebleven mochten zijn, worden dage lijks lil een klein email emmertje gedaan en aan den man, die ook groentenafval en schillen ophaalt, medegegeven. Niet het ge ringste mag verloren gaan, omdat alles nog als veevoeder aangewend zal moeten wor den. De borden worden eerst afgespoeld, eerst daarna in goed heet water met een weinig soda of een ander preparaat, dat in den handel is, gewasschen, naspoelen in heet water in den lekbak laten drogen. Vaten kwasten en diverse soorten borstels verge makkelijken het werk. Aangeslagen waterkaraffen kan men schoonmaken met gekneusde eierschalen. Voor het reinigen van kristallen glazen kan een weinig borax gebruikt worden. Met behulp van het knipoverzicht wordt bijgaande pullover gemaakt, met kan hem desgewenscht grootendeels samenstellen uit een niet meer gedragen jumper. De re vers worden van verschillende kleuren wol gehaakt. Fig. 1 geeft het .voorpand aan, fig. II den halve nrug en fig. III de re vers. Men begint met breien aan den onder kant van voorpand en rug en breit een boord van 18 toeren in geribd patroon op fijne naalden, daarna vervolgt men in den tricot-steek en meerdert of mindert naar gelang het voorbeeld dit aangeeft. Aan de Een ander© mogelijkheid is om bovendeel (bij wijze van pas) en mouwen in afste kende kleur van het overige deel te breien. De blouses, die op bijgaande afdeeding voorkomen zijn alle in den tricotssteek gebreid. Het linker model sluit met een lange ry knoopjes op den rug en geeft een versiering van kleurig© wol te zien, die in •kleineg strengetjes (zephirwol) zonder punten te krijgen is. De beide andere blouses geven eveneens ^'borduurwerk aan de voorpanden te zien, dat evenwel van het onderste model, dat zich uitstekend leent voor gezette dames, in één kleur is gehouden. en kunstzijden klceding- jtukken moeten we zeer begrijpelijk ook punten offeren voor {ïand- en machinaal 'ge breide kleedingstukken. De mode, die zich tot voor korten tijd meer malen tyranniek toon de, heeft zich wel zeer gewijzigd en past zich aan de eischen des tijds aan, is prachtisch en comfortabel geworden. Blouses, japonnen, deux-pièces, capes, en sembles ziet men van handbreiwe^k en tricot in modellen die geheel hi overeenstemming zijn met die, welke van ge weven stoffen gemaakt zijn. „Een natuurgetrouwe copie". Zou men de rlotte hand- en machi- naal-tricot-modellen kunnen noemen vooral in tricot treft men zoo wel kleurige dieren als bloemmotieven en rui ten aan, welke bijzon der aantrekkelijk zijn. De modellen zijn over het algemeen eenvoudig van lijn, hetgeen in een tijd van noodzakelijke grondstoffenbesparing een eerste vereischte is. De garneeringen doen niet onder voor die, welke aan ge weven stoffen, worden aangebracht, en nervures en plisse's ziet men evenals plooien ook aan tricot weefsel. Een nieu we mogelijkheid is door de tijdsomstan digheden geschapen, n.1. om twee kleuren wol te verwerken, wanneer we een jum per wil breien. Indien de samenstelling der kleuren harmonisch is, kan men het in het eindelooze varieeren en restjes wol tiog in een aardig geheel verwerken. De ■jumper onderaan is eveneens van twee kleuren wol gebreid, rug, mouwen en plooi verschillen van het voorgedeelte en tocb betwijfeld geslaagd.

Soester Courant | 1940 | | pagina 8