De „Winterhulp Nederland". De halve gulden St» Nicolaas? DROST-Portret Spaart Uw punten! Bekendmakingen. Nederiandsche avond van *t Nut. E. A. C. I W Onze Speelgoed-Etalage Is gereed. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Teleioon 2566. BV Ben E.S.M.I. sptiC,AAL KARNEMELK. De strijd tegen smenschen egoïsme, S. E. O. I tegen Banüetstaven Roomborstplaat K. H. HAREMAKER - Banketbakker J. LENSSEN KOOPT ECHTER VROEGTIJDIG BAZAR DE LUXE - Van Weedestr. 31 Tilifoon 2239 - Soistdijk ETUS'S ALDERS' BOEKHANDEL INKOOP oud Goud, Zilver en Diamant tegen hoogste waarde. J. Th. Voskuilen Voor AL Uw „SIERKUNST I DE SDE5IED CCUGANI ADVERTENTIEPRIJS* van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 ct. BIJ contract korting. Advertentle's tusschen de tekst dubbel tarief. FILMPJES tot 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 ct. Advertenties worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. ABONNEMEN 1'SPRIJi>: per 5 maanden 60 ctper maand 20 ct. Per post 65 ct. per kwartaal» In dit blad zijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soester Week blad, ^3 Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes ter Advertentieblad en Soester Advertentieni 19e JAARGANG VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940. No. 46 Steenhoffstraat 56 Tel. 2486 MELKINRICHTING H«t adres voor de FIJNSTE J. A. VAN DEN BREMER Kerkpad N. Z. 11 Soestdijk Fabriek Korte Melmweg Geen zal zich mogen onttrekken aan zijn plichten. mensch is van nature egoïstisch. De eeuwen door heeft de doorsnee- mensch het principe van „eerst ik en dan een ander" gehuldigd en, helaas, vaak op minder fraaie wijze in practijk gebracht. Vanaf de oudste tijden is de mensch van het standpunt uitgegaan, dat hij in de oerste plaats „rechten" heeft en dan, nu ja, plichten heeft men natuurlijk ook, doch daarmede nam men het vaak niet te nauw. Menig mensch is in de eerste plaats op eigen voordeel uit; dat ervaart men in normale tijden, maar beter nog in minder gunstige omstandigheden, leder mensch is bang, dat hij niet genoeg zal hebben; hij gaat hamsteren en bekom mert zich niet om zijn minder-kapitaal- krachtige meoemenschen, die niet over de noodïge dubbeltjes beschikken, om ook voorraad in te slaan. Zooals gezegd: vele menschen gaan van het standpunt uit, dat zij in de eerste plaats rechten hebben. Ladt Uw goederen vernieuwen door ze te laten STOOMEN of VERVEN. Be t even op '1 elefoon 2 9 2 8. KALDEWAY REMBRAND TLAAN 12 - SOEST Maar er is in de laatste maanden iets veranderd en de tijd, waarin velen hef praedicaat „rechten" op het eerste plan stelden en dan, veel later, eens over hun plichten gingen denken, is voorbij. Wij Nederlanders, burgers van iedere klasse, rang of stand, hebben thans in de eerste plaats „plichten" te vervullen, du re plichten, waaraan niemand zich mag onttrekken. Wij leven thans niet enkel meer voor onszelf. Wij beleven thans een tijd, waar in het individu ondergeschikt is aan de geheele gemeenschap. Onze belangrijk heid als individu is slechts in zooverre van fceteekenis, dat wij allen, stuk voor stuk, een deel uitmaken van die geheele volksgemeenschap. Dat zal misschien me nig Nederlander nog wat vreemd klinken en er zullen er wellicht zijn, die zeggen: dat klinkt fascistisch of nationaal-socia- listisch of hoe dan ook. Dat is onjuist. De gedachte, dat de individu onderge schikt is aan de geheele volksgemeen schap, heeft niets te maken met politiek, doch is een gedachte, die reeds in de oude tijden leefde en gepropageerd werd evenwel zonder doeltreffend resultaat Het egoïsme van den mensch is geduren de de laatste eeuw zoo op den voorgrond getreden en zoo diep geworteld, dat het moeilijk zal zijn om het radicaal uit te roeien. Veel tegenstand zar daarom moeten worden overwonnen, alvorens wij tot het Inzicht zullen zijn gekomen, dat wij in dc eerste plaats plichten hebben en pas !n de tweede plaats rechten. Zoo hebben wij de plicht om voor onze medemenschen, die het slechter hebben dan wijzelf, te zorgen, zooveel als in ons vermogen ligt. Over het algemeen geloofden wij dat vroeger wel. Was er een collecte, dan tas ten wij in onze vestzak, diepten daaruit een dubbeltje, deponeerden het in de bus die men ons voor hield en getooid met een bloempje of een schildje, stapten wij verder, wij hadden aan onze plichten gens de gemeenschap voldaan. Het schildje of het bloempje op onze jas was de kwitantie van onze storting en het gaf ons een gevoet van voldaanheid. Zoo was het standpunt van veien. Maar hoevele waren er bovendien niet, die nimmer iets gaven, wanneer hun een col lectebus of inteekenlijst werd voorgehou den? Veelal was dit een gevoig van principi eel gevoe ens. Benoorenae men niet tot de groep, weike de collecte organiseerde, dan, zoo meende men, behoefde men niet te geven. Alweer dus egoïsme van de beste soort. I Maar, zooals gezegd, die tijden zijn voorbij. Zij, die zich thans niet daadwerkelijk ten dienste stellen van de geheele volks gemeenschap, ,zirhv buiten die gemeenschap. Wanneer' wij daarentegen van de ge dachte uitgaan, dat wij niet in de eerste plaats voor onszelf leven, doch dat wij leden van een samenleving zijn, die el kander moeten steunen, dan zijn wij op den goeden weg. En als wij ons dan ook daadwerKe.ijk ien dienste steken van de volksgemeenschap, ia casu: het geheele Nederiandsche volk, zonder onderscheid van rang en stand, klasse of geloof, dan passen wij geheel in het doel dat de Stichting „Winterhulp Nederland" voor oogen heeft. Weliswaar heeft de „Winterhulp-actie" voor ons Neder anders nog een ongewone klank. In Duitschland echter Is deze actie in een paar jaren uitgegroeid tot een reusachtigen arbeid. Een arbeid, die dóór het geheele volk wordt verricht vóór het geheele volk. Daar onttrekt niemand zich aan zijn plicht, om de eenvoudige re den, dat men in alle lagen tot het besef is gekomen, dat de een niet in weelde mag leven, terwijl de ander armoe lijdt. En nu is men ook in ons land ïi^et dit Winterhulpwerk begonnen. Weldra zal ook ons het busje of de inteekenlijst worden voorgehouden. En bij de meeste menschen zal er niet op gekeken worden, wat men geeft, doch dat men geeft. In ieder geval: het begin is er. De „Winterhulp Nederland' is aangevangen. Een bange winter staat ons ongetwij feld te wachten. Een winter, waarin zeker veel armoede zal worden geleden. „Win terhulp Nederland" zal den strijd aan binden en allen, die hulp noodig heb ben, in welken vorm ook, hulp verlec- nen, mits zij, die geen hulp noodig heb ben, het mogelijk maken, dat zooveel mogelijk bijstand kan worden verleend. Nederlanders uit alle lagen, het woord is thans aan UI Zondag a.s, 2 uur Tarrain Sahrlkalaan. Blijkens het verslag van 's Rijks Munt over 1939 werden de halve guldens, aan vankelijk na eenig bezwaar, door het publiek tamelijk welwillend aangenomen. Bij alles, wat het vorig jaar ons bracht, kwam ook de halve gulden onverwacht opnieuw zijn plaats onder 't geld weer vragen, en 't kleine muntje bracht 't voor elkaar om ook te blijven ondanks het bezzwaar, want dat duurde niet lang, slechts enk' e c'aoen, Als men 't verslag van 's Rijks Munt zoo eens leest, dan blijkt hieruit, dat eerst werd gevreesd, dat men dit geldstuk niet zou acce teeren maar in den loop der maanden bleek alras, dat dit muntje juist goed kwam van pas en nu wellicht niet meer is te ontberen. De tegenstand viel blijkbaar nog al mee, de meeste menschen zeiden niet: Nee, wanneer dit geldstuk aan hen werd gegeven en daarom had het halve guldenstuk met zijn remise bij 't publiek geluk en is het totnutoe bij ons gebleven. Nu wordt de halve gulden weer geteld en doet het dienst als heel volwaardig geld in Noord, in-Zuid, in West, in heel den lande de halve gulden, eertijds onbekend, wordt nu door het publiek opnieuw verwend en rolt geregeld voort door ieder's handen. Gevulde Speculaas Kleine Speculaas Dikke Speoulaas Gevulde Lange Soesters De bekende prima kwaliteit van TEL. 2-8-2-3 Onze zaak Is tot 8 uur an 10 uur gsopend (Officieel) Doch naar ik hoor, ai klinkt'htt ietwat raar: hebben verscheidene menschen toch nog bezwaar tegen dit geldstuk; dat gaf mij te denken. Wie dus geen halven gulden hebben wil, 't is mij om 't even, zwijg het niet stït, zij mogen deez' geldstukken mij r schenken! (Overname verboden). b. Gedipl. Makelaar, verzekert U voor i Leven, Lijfrente, Brand, In braak, Ongevallen enz, Vsn Weedestraat 36A Telefoon 2169 Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest maken bekend, dat op pluimveehouders, die door de inkrim ping van den pluimveestapel in nood zijn geraak!, vergoedingsmaa .regelen kun nen worden toegepast. Hiervoor komen in aanmerking pluim veehouders, die overeenkomstig de op gave van de September-inventarisatie 1939 300 of meer kippen en ot eenden hadden. Zij, die meenen voor deze vergoeding in aanmerking te komen, kunnen zich melden bij de Afdeeling Sociale Zaken, Steenhoffstraat 5, te Soest op Dinsdag 19 November a.s. des middags tusschen 2 en 4 uur. Na dezen datum kunnen geen aan- Vra&eri Lwxvxxid-:Mr.£ 7/crde^ ge nomen. Soest, 11 November 1940. Bergem. en Weth. voornoemd, De Burgem. A. L. DES TOMBE. De Secretaris j. BATENBURG. Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest maakt bekend, dat het raads besluit van 21 Februari 1940, strekkende tot vaststelling van het plan van uitbrei ding no. 3 voor de gemeente Soest (aanvullingsplan) door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Soest, 12 November 1940. Het hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, A. L. DES TOMBE. In den dierentuin te Den Haag werd een herdenkingsavond van de N.S.D.A.P. gehouden ter gelegenheid van den 9den November 1923. Onder de eeregasten bevonden zich de Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss Inquart (2e van rechts) en generaal Christlansen (3« van rechts). (Polygoon) Ondanks dc moeilijke omstandigheden zijn wij er in geslaagd een behoorlijk sortiment bijeen tc brengen Dc dagen zijn kort en het is 5 December vóór er erg in hebt. Raadpleeg onze etalage OVERDAG, want 's avonds is ALLEEN de winkel verlicht. voor IdontltoiUbowIjzon slechts 15 cont. StecnhoHstr. 13 (naast Postkantoor) T«l. 2476 Ven Wctdcatraat 8 - Tel, 2458 - Soestdijk St, Nioolaaa-Cedeaux en Speelgoederen Burgemeester Grothestraat HA Koopt ze NU. U beeft ruime keuze, Maandagavond hield de afdeeling Soest van de Maatschappij tot Nut vati het Algemeen haar eerste winterbijeen- komst. Ie ruim half acht opende de heet Entrop de bijeenkomst met woorden van welkom. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat niet meerderen aanwezig waren, maar wilde dit wijten aan de verduistering en de slechte weersomstandigheden. Vervolgens heette spr. den heer J. Pil- ger welkom, die zich voor dezen avond beschikbaar had gesteld, om met een Nederlandschen Avond de aanwezige bo* zig te houden. De heer Pilger, gekleed in middel- eeuwsch costuum, kondigde hierna het «an rilr» nrogramma aan n.1. een declamatie van „De Gïjsbrecht van Amstel", een vap de meesterwerken van onzen grooten dichter Joost van den Vondel. 4 Op zeer verdienstelijke wijze werd de ze vertolking door den heer Pilger gege ven en de uitbeelding van de diverse per sonen, was, gezien de beperkte hulpmid delen, zeer goed. Zijn dictie was zeer duidelijk en het volume krachtig, soms zelfs te krachtig voor de kleine zaal. Gelaatsmimiek en gebarenspel waren so ber, maar juist daardoor treffend en van groote uitbeeldingskracht. Zijn grootste kracht ontwikkelde hij wel bij het zeggen van de reyen aan het einde der diverse bedrijven. De rei aan het slot van het derde bedrijf „O, Kerst nacht, schooner dan de dagen" klonk bïj- zonder devoot en ontroerend. Na ieder bedrijf werd de heer Pilger met een harte" ijk applaus beloond. Als tweede nummer van dezen avond stond op het programma aangegeven: „Justus van Maurik houdt een lezing in 1880". Hiertoe had de heer Pilger tijdens de pauze een ware gedaanteverandering on dergaan. Verscheen hij voor de pauze als een stoere Middeleeuwer, thans was hij een e'e 'ant heer uit de tachtiger ja ren, in deftigen rok„ met hoogen boord en opgestreken snor. Justus van Maurik begon met zijn com pliment te brengen aan de aanwezigen dames voor het geruischloos gebruiken van hun diverse haak-en breipennen. (De lezer bedenke, dat wij 60 jaar terug ge stapt waren in de gescbiédenis en het toen gewoonte was, dat de dames overal verschenen vergezeld van het noodige borduur- en haakwerk. Na deze korte inleiding ging „Justus van Maurik" over tot het voorlezen van een zijner novellen genaamd: „Dirk, de snorder", het simpe'e verhaal ven e n Amsterdamschen aa^jeskoetsier, die, on danks malaise en armoede, zijn eerlijk heid'ongekreukt weet te bewaren, hierbi) gesteund door zijn vrouw Mijntje. Het einde van het verhaal brenrft hem hiervoor de belooning afs hij als eersts rijknecht aangesteld wordt op een groo te buitenplaats van een baron, waarmedf wij in den loop van het verhaal kennis maken. Hef geheel had tot moraal „Eer lijkheid duurt het langst". Het geheel werd door den heer Pilger op vlotte wijze voorgedragen en de aan wezigen gaven ook voor dit tweede ge deelte van den avond blijk van waardee ring door een hartelijk applaus. Het bestuur van de afdeeling kan te* rugzien op een zeer geslaagden avond, welke niet alleen de noodige ontmanning gaf maar tevens zeer leerrijk was.

Soester Courant | 1940 | | pagina 1