Rob, de moedige Oost-Indiër. De Leeuw van de Grebbelinie, DAMPO De perikelen der duisternis. m m FIRMA NIEUWENHUIS Last van Uw zenuwen S0ESTER VROUWENKOOR Dif' 'ANBARTELSMAN Ruwe handen Kou - Kou - Kou Burgelijke stand D. F. VOIGT Soest SLAAP UW VERKOUDHEID WEG Ook mij hebben ze eens in straf rechterlijken zin opgelicht lk zag een jongen vreeselijk huilende aan een wa terkant staan. Nou kan ik geen tranen zien; ik begin subiet mee te huilen. Dus vroeg ik den jongen, wat hij mankeerde •n hij vertelde me, dat hij hik-snik-hik *\jn appel in het water had laten vallen. Natuurlijk trok ik mijn portemonnaie» grabbelde er een dubbeltje uit en zei den jongen, dat hij daarvoor maar gauw een anderen appel moest koopen. De jongen was, met mijn dubbeltje, nog geen tien passen bij me vandaan, toen ik door hem en zijn kornuiten, die zich intus- schen bij hem hadden gevoegd, daverend werd uitgelachen. Ik heb het beste ge daan, wat men in zulke omstandigheden kan doen en heb meegelachen. LOODGIETER ELECTRICIEN Van Weedestr. 23 Tel 2S77 lk zie niet zoo heel veel verschiL Eén ding Is zeker: als de zaak van den Leeuw voorkomt voor het gerecht, dan ga ik kijken naar de aspirant leeuwinnen, die hun uitverkoren held met choco lade voederen om hem te bewegen tot opzitten en pootjes geven. Waarvan ze naar waarheid getuigenis dienen te ko men afleggen. Door hun kou. koorta en pijn uitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder ot cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt s poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets. genaamd .^lijnhardtjea". Doos 10 en 50 cent. Ik dacht daaraan weer, toen ik las fan de oplichterspraetijken van den z.g. JLeeuw van de Grebbelinie". Voor de taaatschappij acht ik het natuurlijk ver heugend, dat ze den man opgepakt heb ben, maar persoonlijk heb ik in mijn hart fcel een zwak plekje voor oplichters, die het niet te bont maken en hun slacht offers onder de dwaasten kiezen. Het schijnt, dat sommige bladen nogal veel advertenties bevatten van jongeda mes, die in correspondentie zoeken te treden met jonge, knappe Nedenandsche oud-soldaten. En een aantal van deze malle meisjes zijn er tusschen genomen door den bovenbedoelden „Leeuw vaq de Grebbelinie", die een zijner beenen toevallig niet in den strijd, maar op 9- jarigen leeftijd bij een ander ongeluk had verloren. Hij oefende het kunstzinnige beroep van straatzanger uit en kwam, na lezing van de advertenties der jongeda mes, op de poëtische gedachte om zioh den meiskes ten pleiziere en zich fcelf ten faveure als oorlogsheld voor te doen. Hij kocht wat foto's, waarop ?ier soldaten stonden afgebeeld en zette een kruisje bij den knapsten van het vier tal. Die met dat kruisje, zoo schreef hij aan de lieverdjes, was hij. Hij, die aan de Grebbelinie als een leeuw gevochten fiad en er een been had achtergelaten, iat als een magneet scheen te hebbea .ewerkt op het rondspattende schroot, /ant het been zat vol met „bomsplinters, ogels en andere voorwerpen", Toevallig as hij de andere week jarig, schreef hij, i het zou wel een eenzame dag worden. Tientallen meisjes werden gek op de- n ooriogsheld en ze zonden hem tesa- en 160 brieven, plus een kist sigaren, uiven, jam, reepen chocolade enz. De jeuw van de Grebbelinie maakt eove- >ens geen ambt van zijn heldendom; n gewone kostje bleet hij verzorgen et te zingen op straat, zijn heldenrol eelde hij slechts om de snoeperijen en .1 de romantiek, Maar nou zucht-ie in het gevang en enlaiien liev erikjes zijn een illusie kwijt, jgmaals, het is gelukkig voor de maat- lappij, dat het zoo geloopen is, maar vind het toch wel een beetje jammer oor den Leeuw. Of die meisjes nou ge- .pioiteerd worden door filmhelden, die «jkelijk foto's uitdeelen, waarop ze staan a.gebeeld als menschen, die ze niet zijn, oi dac ze zich laten beetnemen door een goochemen liedjeszanger in diens rol van vadeKandschen „Leeuw der Grebbelinie", GEBOREN: Theo Adriaan, z. v. H. van Hunen en S. Pijpstra, Beckeringhstraat 12a. Gerard, z. v. D. de Haan en L. L. Los, Schoutenkampweg 15. Hendrika Catharina Christina, d. v. P. G. de Wit en C. M. Degenkamp, Konïn- innelaan 55. Francinus Christaan Herman, z. v. G. H. Rense en A. B. Uerdonk, Julianal. 50. ONDERTROUWD: J. W. J. Schoonaard, 26 jr., rijksveld wachter, Oud Oerkerk a.d. Amstel en W. Elbersen, 24 jr., Verl .Postweg 43. J. T. Kastelijn, 28 jr., ambt. crisis landb. wet Soest en C. H. M. A. Schimmel, 27 jr., Kampweg 6. E. Hïlhorst, 41 jr., tuinman, Duinweg 2d en J. H. Elfrink, 29 jr., Duinweg 2a. GEHUWD: C. J. van Schalkwijk, 41 jr., agent van politie en A. P. de Bruin, 27 jr., Amers foort, Vermeerstraat 40. OVERLEDEN: Maria Christina Alida Brouwer, 61 jr., wed. van W. Verkerk, Molenstraat 11. GEVESTIGD: H. A. Linnekamp, Laanstraat la v. Hoorn. I. P. v. Breda m. g., Kerkstraat 19a van Colijnsplaat. E. Vogel inw., Olijkeweg 3, van Arnhem. H. J. Verheïjen m. vr., Birktstraat 2 van Amersfoort. J. Bittner m. vr., Wilhelminalaan 20, van Huizen (N.H.) C. A. de Jong-Hoffman inw., Heideweg 44, van Den Haag. P. A. Paludanus m. vr., Hartmanlaan 26 van Delft. F. Mijn ten inw., Bïrktstraat 26b, van Bar- neveld. M. J. Uitzinger inw., Hartmanlaan 41a, van Den Haag. P. Corree m. vr., Zwaluwenweg 11, van Den Helder. M. en L. Voss inw., Dorresteinweg 43, van Amsterdam. J. H. M. en M. M. en E. J- v Rooij inw-, Oranjelaan 25 van Rotterdam. J. K. v. d. Burg m. vr., Van Weedestraat 9, van Zeist. R. Reitsma inw., Verl. Talamalaan 27, v. Menaldumadeel. J. Bontenbal, W. Pyrmontlaan 44, van Den Haag. D. J. Bou'ande m, vr., Heideweg 76, van Rotterdam. R. Baten m. g., Oranjelaan 27, van Go- rinchem. A. Borrias m. g., Braamweg 94, van Mui den. A. Voss m. vr., Dorresteinweg 43, van Amsterdam. R. W. v. Swoll m. vr., Heuvelweg 25a, van Amsterdam. H. v. Harten, Kerkpad Z.Z. 31, van Baarn A. G. Brood m. vr., Nieuweweg 120, van Driebergen.. J. O. K. Wolff m. vr., Lt. Koppenlaan 15, van Schiedam» H. A. G. Prinsen inw., Kerkpad Z.Z. 45, van Leusden. VERTROKKEN: C. 1. v. Goor d. Oosterlingh, van Prins Bernhardlaan 28 naar Keulen (Dld.) G. Diepgron, van Klaarwaterweg 12 naar Amsterdam, Rustenb.straat 259 IT1. D. v. Schooneveld m. g., van Sportweg 9 naar Zeist, Voorheuvel 40. G. Raauwendaal, van NassauJaan 4 naar Uitingeradeel Oldeboorn, Schoolstr 110 G. v. Amstel-Lustig, van Andriessestraat 16 naar Weesp, Oudegracht 111. J. M. Groenendal, van Kerkpad Z.Z. 102 naar Bloemendaal, Verbindingsweg 22. W. Groot, van Soesterbergschestr. 125 naar Utrecht, Springweg 21. W. Kamminga m. g., van G. Pelsweg 16 naar Hilversum, Bussummerstraat 22a. A. J. M. v. d. Brink, van Amersfoortsche- straat 20 naar Tegelen, Sf. Michael- straat 7. W. M. C. v. Liefland, van B. Grothestraat 75 naar Utrecht, J. v. d. Doemstraat 6 bis a. L. Peer, van Amersfoortschesfr. 20 naar Tegelen, St. Michaelstraat 7. W. Ebing, van Amersfoortschesfr. 20 naar Tegelen, St. Michaelstraat 7. C. Achten, van Amersfoortschestr. 20 n. Tegelen, St. Michaelstraat 7. A. Verschuur, v. Amersfoortschestr. 20 n. Tegelen, St. Michaelstraat 7. H. J. de Gooijer, van Driehoeeksweg 8 naar Amsterdam, Bloemgracht 14, J. Aupers, van Amersfoortschestraat 142 naar Amersfoort, Bergstraat 25. C. J. v. d. Sterren, van Banningstraat 84 naar Venray, Markstraat 6. G. A. v. Zoest-Visser, van Sparrenlaan 8 naar Nijmegen, Hertstraat 54. VERHUISD: H. de Vries, van Nieuwstraat 42 naaf Koninginnelaan 95. Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 2363 Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H. Oogartsen een vertrouwd adres. afgeloopen zomer ook al voor, dat we wachten moesten op die speciale appa raten. Toen konden we nog wachten, maar thans zitten we met de lange, don kere winteravonden opgeschept, welker duistenis we nu en dan wel moeten trot- seeren op straat. Het departement in Den Haag, waarbij deze aangelegenheid ressorteert, dient toch een uitkomst te brengen, al ware het maar een tijdelijke. Er zijn reeds teveel wandelaars verdron ken; te velen hebben ernstige verwondin gen opgeloopen. Voor wielrijders zijn er ook speciale verdulstefingslampen met rijkskeur in den handel gebracht, maar bovendien mag ieder voor zich zijn eigen rijwielverlichting naar de eischen afstel len door beplakking van het lampglas tot op een speet vanj 3x1 c.M. na. Wie een fiets heeft, mag deze voor het doen van boodschappen aan de hand meevoeren. Daarbij mag zijn carbid- of kaarslamp een. behoorlijke spleet licht uitstralen, Waarom dan niet toegestaan, dat een zaklantaarn wordt meegedragen door wandelaars, een lantaarn, waarvan het glas desnoods geheel met carbon papier dient te zijn beplakt? Een klein beetje schijnsel is voldoende om ernsti ge persoonlijke ongevallen te voorkomen. Er mag ter zake heusch waf meer dili- gentie worden verwacht. Aan verduiste ringszaklampen, die tegen den zomer in den handel komen, hebben we op het oo- genblik niets en nooit zullen degenen er meer iets aan hebben, die dezen win ter verongelukken. Intusschen is melding gemaakt, dat één vinding dezer dagen is goedgekeurd. Het is een lamp, welke voorzien is van een kogelcontact, waardoor de straat wordt verbroken, zoodra de lantaarn zoo wordt gericht, dat de luchtbundel boven de horizontale lijn zou uitkomen. We zullen nu maar hopen, dat de aan koop niet te lang op zich laat wachten. Oorlogsomstandigheden met haar veeK heid aan schokkende wisselingen, ma ken steeds snelle aanpassing dringend noodzakelijk. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zonuwtabieften Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. vernielzucht niet ontkomen en wederom moesten de gemeentewerklieden komen om den boom te verzorgen, totdat de zer dagen de boom voor de derde maal uit den grond werd gerukt en gedeelte lijk vernield. Het publiek te Soesterberg zal er goed aan doen deze boom regelmatig in hef oog te houden om zoo mogelijk den ver nieler, die nog wel eens zal terugkomen, op zijn laffe da^d te betrappen en aan de politie uit te leveren. RIJWIEL GESTOLEN. Ook te Soesterberg zijn rijwielen niet meer veilig. Een bezoeker van een café aldaar, die te voren zijn rijwiel op slof had gedaan, moest bij zijn terugkomst constateeren, dat een ander zich reeds over zijn vervoermiddel had ontfermd. BALDADIGHEID. Enkele belhamels hebben Zaterdag op de Molenstraat een aantal ruiten inge worpen van een in aanbouw zijnd huis. De politie wist de knapen te achter halen, als gevolg waarvan hun ouders de schade moeten vergoeden. IN DEN NACHT OP STRAAT. Aan een iiiwoner van Soesterberg, dia zich na middernacht op straat had be geven, werd door de politie onderdak verschaft. Nadat tegen hem procesver baal was opgemaakt, werd hij te 4 uui weer vrijgelaten. Wrijf rug en borst in met Dampo. Dan U den volgenden morgen beter I 50 ct. Tube 40 cl. Doo* 30 ct. Waar blijven de afge schermde zaklampen 7 Het wordt ons voortdurend gezegd, schriftelijk voorgehouden en herhaald: we mogen op straat geen gebruik maken van een zaklantaarn, ook niet al is deza zoo goed afgeschermd als hef maar kan. We hebben fe wachten op 't in den han del brengen van speciale zaklampen met verduisterlngsapparafuur, vanwege 't rijk goedgekeurd. Echter, op heden zijn die lampen er nog niet en het is ook niet te zeggen, wanneer ze zullen worden uit gebracht, want men is er nog maar mee in het stadium van onderzoek en beproe ving. Dat is toch eigenlijk een gekke ge schiedenis. Men hield ons dat in den Rcpctlc's en aanmelding voor lidmaatschap Woensdags van 21/,—41/® uur ten huize van den Dirigent KERKPAD Z.Z. 25 DIEFSTAL. Door de politie alhier werd Vrijdag aangehouden zekere J. v. V., werkzaam op het vliegterrein, die er van verdacht werd ten nadeele van M. R. te Amers foort, eveneens te Soesterberg werkende, een lederen jas te hebben ontvreemd. Na verhoor is v. V. weder op vrije voeten gesteld. DE BEVOLKING VAN SOEST. Reeds eenige wekea geleden hebben wij gemeld, dat de bevolking onzer gemeen te in tegenstelling met andere maanden niet was vooruitgegaan. Nu de staat over deze maand is vast gesteld, kunnen wij melden, dat het In wonertal in deze maand met 13 perso nen Is teruggeloopen en op 30 Septem ber 18442 bedroeg. Begin September bedroeg het inwoner tal 1-8455. In den loop der maand ves tigde zich 248 personen en 287 personen verlieten de gemeente. Het aantal geboorten bedroeg 33, ter wijl er 7 gevallen van overlijden waren. WEDEROM DE JULIANA-BOOM VERNIELD. Voor de derde maal heeft de Juliana- boom, welke indertijd als herinnerings boom geplant werd aan het begin van de Tempellaan te Soesterberg, het moe ten ontgelden. Reeds direct na de planting heeft men indertijd de lafheid gehad den boom uit den grond te rukken en fe vernielen, waarom het noodig was, dat een nieuwe boom werd geplant. Ook deze tweede boom kon aan de DEFENSIE- OF INUNDATIESCHADE. Aan de Landbouwers en Veehouders in de Provincie Utrecht wordt medege- gedeeld, dat zij' die defensie- of inun- datieschade geleden hebben een credief kunnen bekomen. Degenen, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, wordt verzocht zich direct met hun plaafselijken Bureauhou der in verbinding te stellen. -60ct. Bij Apolhen Drogisten BILJARTSPORT. Zaterdagavond werd in Hotel Eem- land door den biljartkampioen J. v. d« Laan een biljart-séance gegeven over 65Q caramboles. Zijn tegenstander, de heer N. Schuijf, die 400 caramboles voor kreeg, zag geen kans te winnen en bleef 22 punten ach- ter. De hoogste serie van den kampioen bedroeg 124. SLORDIG MET BEWIJZEN Nu men blijkbaar van de eerste schrik inzake de indentiteitsbewijzen is beko men, schijnen velen met deze kaarten slordiger te worden. Meerdere exemplaren, b.v. door inge zetenen verloren, kregen dezen door do vinders weer netjes thuisbezorgd. Ook zijn er deze week verscheidend personen geweest, die tijdens de gehou den controle de bewijzen niet konden toonen, waardoor 'n tiental personen procesverbaal opliepen. Dat er ook tijdens de controle op dl automobilisten bonnetjes werden uitge deeld laat zich denken. Verschillende personen konden hierbj hun rijbewijs of wegenkaart niet toonen '33. Het meisje protesteerde niet, maar hurkte neer en keek hem aan met ver wondering In heer donkere oogen. Nadat Rob- zich overtuigd had, dat het touw sterk genoeg wes, klom Rob de helling op naar de plaats, waar Daan op hem stond te wachten. 34. Maar nauweliilr' b- Rob de top bereikt, toen er over het sfeenen pad een zwaargebouwde man aankwam in heel vreemde kleedlj gestoken. Toen hij het meisje zag liggen en het touw yan de sots zag bungelen, liep hij zoo vlug mo gelijk op het meisje toe en knielde bij haar neer. „Waf beteekenf dit, Luly", vroeg hij. „Heb je je pijn gedaauV' Ze legde den vinger op haar mond, om hem het zwijgen op t e leggen. 35. Toen vertelde ze hem opgewonden van de komst van de vreemde, witte mannen en hoe een van hen het touw om haar midddel vastgemaakt had en nu op het punt stond, haar op te trekken. De man frontste ï'n wenkbrauwen, toen maakte hij hef touw om haar middel' los en bevestigde het aan een dikken steen. Daarna nam hij hef meisje op z'n arm en liep langs het paadje, zoo zeker als een berggeit. 36. Onbewust van wat er beneden plaats greep trokken Rob en Ouwe Daan aan het touw. „Zachtjes aan Daanl riep Rob. „Nog 'één ruk en ze is in veiligheldl Vooruit!" Hot volgende oogenblik stam den ze met de oogen wijd open van ver* bazlng te kijken, want in plaats van h«( meisje zagen ze een zware steen over dei rand van de rot» verschijnen.

Soester Courant | 1940 | | pagina 3