De Internationale toestand Het Portret vI Deze week De Wereld GRIEKENLAND \^4fjpfcmc IN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK IN NEDERLAND IN KAART f «■"•SMÜCTpt* yyiiddeUandsche3.ee De Voorzitter van den raad van volks- «ommissarissen, Molotow, heeft zich per specialen trein naar Berlijn begeven. Het gevolg van Molotow bestaat uit 32 per sonen. Met denzelfden trein is de Duiische am bassadeur te Moskou, graag von der Schu- lenburg, naar Berlijn vertrokken, alsmede de leider van de Duitsche oeconomische delegatie, gezant, dr. Schnurre, ambas saderaad Hilger en gezantschapsraad von Walther. In diplomatieke kringen van de Russi sche hoofdstad heeft deze reis opzienbarend gewerkt. Het wordt algemeen in dezen zin besproken, dat deze nieuwe, even verras sende als ondubbelzinnige bevestiging va» de Duitsch-Russische politieke samenwer king alle 'manoeuvres en intriges, waarmee bepaalde kringen in het buitenland juist den laatsten tijd weer de Duitsch-Russi sche vriendschappelijke verhouding aan het wankelen hoopten té brengen, defini tief doet schipbreuk lijden. Men vestigt er de aandacht op, dat dit de eerste maal is, dat het hoofd van de Russische vegeering en minister van Bui- tenlandsche Zaken een officieel bezoek brengt aan het buitenland. In Roemenië heeft een heftige aardbe ving, die vier minuten duurde, een reus achtige verwoesting aangericht. Tientallen steden zijn verwoest en eigenlijk kan men zeggen, dat een deel van Roemenië ver woest is. Leger en organisaties van de IJzeren Garde nemen deel aan het oprui- mingswerk. Er is een groot aantal dooden te betreuren. Hoeveel, staat nog niet vastT In de Zuidelijke Karpathen werden de grootste verwoestingen aangericht. Ook Boekarest, de hoofdstad, is zwaar geteis terd. Van het Grieksch-Italiaansche en het Engelsch-Italiaansche front is weinig nieuws. De Italianen blijven de Grieksche steden en havens bombardeeren, evenals Port-Saïd en Alexandrië. Het slechte weer in Griekenland belemmert sterk de mili taire operaties. De verliezen in Afrika zijn buitengewoon miniem, zooals blijkt uit de gepubliceerde verlïeslijsten. De eerste lijst behelst de namen van zes in het moeder land gevallen officieren en manschappen, de tweede de namen van 58 in Noord- Af rika gesneuvelde of aan hun verwondin gen overleden officieren en manschappen. Bovendien behelst deze lijst de namen van 137 gewonden en een vermiste. Een derde lijst bevat de namen van 13 in Oost-Afrika gesneuvelde officieren en manschappen. Het aantal gewonden bedraagt 27. De vierde verlieslijst die der marine om vat de namen van 129 gesneuvelde offi cieren en manschappen en 250 gewonden, benevens 312 vermisten en de verlieslijst voor het luchtwapen, eveneens voor Oc- tober, bevat 57 gesneuvelde en 57 gewonde, benevens 54 vermiste militairen. De ver liezen der inboorlingentroepen bedroegen in October in Noord-Afrika 20 dooden en 53 gewonden. Vichy meldt, dat de vice-gouverneur van Equatoriaal Afrika, generaal Tetu, via Dakar in drie telegrammen heeft medege deeld, dat de Engelsehen onder de Fran- sche en inheemsche bevolking van Libre- ting met scheepsgeschut en door het bom bardeeren uit vliegtuigen, dat onafgebro ken aanhield, tot dusverre een vreeselijk bloedbad hebben aangericht. Generaal Tetu meldt, dat de stad Libreville onophoudelijk werd gebombardeerd. In den loop van een gevecht ter verdedi ging van de stad tegen de Engelsche troe pen van De Gaulle en de Larminat hebben twee Fransche officieren en verscheidene inboorlingen den dood gevonden. Maarschalk Pétain heeft met „ijzige hof felijkheid" geantwoord op de boodschap, die de koning van Engeland hem eind Oc tober gezonden heeft. In deze „boodschap van vriendschap en sympathie" van den Engelschen koning, die 26 October aan maarschalk Pétain overhandigd werd, gaf de koning uiting aan zijn geloof aan de eindoverwinning, waaraan Frankrijk deel zou he bben. Pétain's antwoord was negatief. Het Fransche staatshoofd wees volgens het be richt uit Londen op de herhaalde gevallen, waarin Britsche oorlogsschepen het vuur openden op Fransche schepen en andere Fransche strijdkrachten zooals bij de over vallen op Oran en Dakar. De Zweedsche minister-president, Peer Albin Hansson, heeft ter gelegenheid van ht 50-jarig bestaan van de Gotenburg- sche arbeidersorganisatie een rede uit gesproken in Gotenburg, waarin hij o.m. zeide, dat het verloop van de gebeurte nissen de regeering heeft geschokt in haar vaste voornemen de neutraliteit in stand te houden en met alle ter beschikking staande middelen de zelfstandigheid, onaf hankelijkheid en democratische orde van Zweden te handhaven. Zweden is vastbe sloten tot het uiterste zijn zelfstandigheid en daarmede zijn mogelijkheden als vrije natie te handhaven, om mede te werken aan den Noordschen en den grooteren internationalen arbeid. Bij een dergelijke samenwerking mag het niet aankomen op het binnenlandsche systeem van een staat. Zweden heeft ervaren, dat het mogelijk is vriendschappelijke betrekkingen en een rijke samenwei-king met andere volken tot ontplooiing te brengen, zonder er rekening mede te houden, dat die volkeren andere wegen hebben gekozen voor hun binnen landsche toestanden, dan Zweden. Op de regeering van de Vereenigde Sta ten wordt, naar zekere kringen beweren, aandrang geoefend om terstond de be scherming van den Stillen Oceaan over te nemen teneinde de Britsche vloot te ont lasten. De positie der Engelschen is thans blijkbaar ernstiger dan in 1914. Voorts wordt sterke pressie op de Amerikaansche regeering geoefend om haar hulp aan China uit te breiden, den handel met Japan te staken en een deel van haar vloot naar het Verre Oosten te zenden. DOE ALS ANDERS OOK OP FEESTDAGEN. Onze gedachten gaan uit naar de nade rende feestdagen de feestdagen, die het einde van het jaar inluiden en die wij ge woon zijn met jolijt en geschenken te vie ren. Velen zullen denken aan 5 en 25 en 26 December, en ook aan „Oud en Nieuw", gevierd in oorlogsjaren herinnerend aan de sombere tijden waarin wij nu weder leven. Met angstig hart en beklemd gemoed volgt de geheeie wereld de gebeurtenissen en vraagt zich af, tot welke verdere on heilen de reuzenworstelmg in Europa nog zal kunnen leiden. Wie zou daarbij nog aandacht schenken aan feestdagen Die opmerking hoort men van vele zij den maken; doch zij, die er zoo over den ken en over praten, slaan een verkeerden weg in. Zij dragen er toe bij om, onbéwust, het moreel van hun medeburgers te schok ken, te ondermijnen. Wel verre van ons temeer te laten slaan door de bange tijden moeten wij er ons met alle macht tegen te weer stellen. Wij moeten er alles op zet ten om onze schoone, gezellige feestdagen, vooral Sint Nicolaas en Kerstmis, niet te laten vergallen, ons deze vreugde in den huiselijken kring niet te ontzeggen. AI was het alleen maar om het jonge geslacht. Laten wij ouderen toch vooral niet de kinderen betrekken in de zorgen, die ons geen rust latenHet is reeds erg genoeg, dat zij zooveel te zien, te hooren en te lijden krijgen van de groote ramp, die thans weder de wereld teistert. Wij mogen vooral voor hen de feestdagen niet be derven. Wat wij moeten doen isons gewoon gedragen, ook ten opzichte van de schoone feestdagen in de Decembermaand. Het zal onszelf en onze omgeving bemoedigen, een eenigszins optimistischer kijk op den toe stand geven. Door pessimisme winnen wij niets. Een glimlach is veel meer waard dan een zucht of een somber gezicht Wij beuren er anderen mee op, wanneer zij zien, dat we ons er door niets van laten weerhouden om de feestdagen te vieren zooals anders. En de handel, de winkel stand, die toch al met zooveel moeilijk heden heeft te kampen, zal er ons erken telijk voor zijn. Wij zijn gewoon geraakt aan de grootst mogelijke versobering. En ook de feest dagen zullen staan in het teeken van die versobering. Maar toch alles moet er op worden gezet om ons leven zoo lang moge lijk te behoeden voor de moedeloosheid, die de voorloopster is van instorting. Met geweld moeten wij onze zwarte gedachten op den achtergrond dringen, een vroolijk gezicht toonen; en dit geldt vooral voor de feestdagen, die ons wachten. Waarom zouden wij de glundere gezich ten van onze kinderen, die ondanks alles blijven denken aan de heerlijkheden van den banketbakker en aan nog zooveel andere heerlijkheden en begeerlijkheden, verduisteren door een somberen trek op ons gelaat Er zijn er gelukig nog zoo velen, die ons lief zijn en met een kloppend hart de verrassingen verbeiden, waarmede wij hen elk jaar in de Decembermaand verrassen. Het zou zulle een ontzettende teleurstelling voor hen zijn, wanneer wij thans van onze goede gewoonte afweken. Wij mogen den goeden Sint niet bescha men en op het Kerstfeest moeten aan onzen kerstboom de lichtjes flonkeren tus- MOLOTOW. De besprekingen tusschen Hitier en Molotow hebben den Sovjet-Rus- sïschen volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken thans weer in het centrum der belangstelling geplaatst. Molotow, wiens eigenlijke naam Scriabint is, is reeds langen tijd een der naaste medewerkers van Stalin, aan wiens zijde hij ook stond in den strijd tegen Trotzky. Ook later toonde hij zich in zijn officieele rede voeringen op taï van congressen een der meest overtuigde aanhangers van de door Stalin voorgestane beginse len. Voordat hij in de buitenlandsche politiek op den voorgrond trad, be woog hij zich vooraJ op het terrein der landbouwpolitiek en der staats organisatie. Alle regeeringsmaatrege- len, welke Stalin decreteerde, werden door Molotow ten. uitvoer gelegd. Zijn zin voor realiteit, zijn onverzettelijke wilskracht en zijn organisatievermo gen maakten hem hiervoor de aan gewezen persoon. En deze zelfde eigenschappen zullen hem ongetwij feld ook te stade komen m zijn tegen woordige, verantworodelijke positie, die hem thans meer dan ooit tot een der leidende figuren op het politieke wereldtooneel heeft gemaakt. schert het frissdie groen zij het dan, dat wij moeten oppassen, daardoor niet in conflict te komen met de verduisterings voorschriften. Genieten moeten wij van de vreugde, die dergelijke dagen ons bieden in een wereld, die zoo troosteloos schijnt. Kortom, onze houding moet zoodanig zijn. dat -zij onze omgeving moed en ver trouwen en hoop op de toekomst schenkt; en deze houding moeten wij vó<5r alles toonen bij gelegenheid van de aanstaande feestdagen. Wij moeten ze vieren, onbe- invloed door de omstandigheden; daarmede bewijzen wij de geheeie gemeenschap en ook onszelf den besten dienst. Italiaansche pioniers bij het herstellen van een brug", die de Grieken op hun terug tocht hadden opgeblazen. (Foto Scherf) Strenge maatregelen tegen distributie- zondaars. Het blijkt, dat het publiek nog niet vol doende doordrongen is van den ernst en de noodzakelijkheid der door de overheid ge- aomen distributie- en anti-prijsopdrijvings maatregelen. Van bevoegde zijde is daarom aan het A.N.P. een toelichting op deze maatregelen gegeven, waarin het algemeene doe] der distributie- prijspolitiek als volgt wordt geformuleerd een waarborg te scheppen, dat de geheeie bevolking voor een te overzien tijdvak in het bezit kan komen van die goederen, welke noodig zijn ter voorziening in de eerste levensbehoef ten en wel tegen prijzen, die ook de minder koopkrachtigen in staat stellen zich het noodige aan. te schaffen. De belangrijkheid yan dit doel gebiedt uiteraard voor stipte naleving der gegeven voorschriften te wagen en in dit "opzicht wordt strenger op treden der overheid aangekondigd. Wie ie distributie- en prijsvoorschriften poogt te ontduiken, maakt zich schuldig aan een onsociale handeling, waardoor op den duur schade aan de volkshuishouding wordt be rokkend. Bovendien stélt men zich daar mede bloot aan scherpe strafmaatregelen. Dit geldt zoowel voor het koopend publiek els voor den winkelier. En de overheid is niet voornemens de strafmaat ten opzichte van deze delicten te verzachten. Integen deel, zij zal er niet voor terugdeinzen, de strafbepalingen zoo noodig in belangrijke mate te verscherpen. Daarom wordt ieder met klem geraden verbruikers, zoowel als groot- of kleinhandelaren of prodiicen- ten om zich te onthouden van ontdui- minster Abdij te Londen, laat zich de eerste handgrepen voor het gebruik van een ge- Dr. Perkins, een geestelijke van de West- weer bijbrengen. (Foto Scherf) king der genomen of nog te nemen maat regelen ten aanzien van distributie en prijs bepaling. Een voorbeeld ter waarschuwing. Reeds is dezer dagen een dergelijk geval van overtreding der distributievoorschrif ten aan het licht gekomen, waarop het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd de aandacht vestigt, daar het voor ieder een waarschuwing kan zijn. Een handelaar in boter had een deel van zijn voorraad verzwegen en afgeleverd buiten de distributieregeling om. Als gevolg daar van werd hij door het dagelijksch bestuur van de afdeeling zuivel van de Nederland- sche Zuivelcentrale als georganiseerde ge schorst in afwachting van de uitspraak van de commissie voor de crisis-tuchtrecht- spraak. Thans kan deze handelaar derhalve zijn bedrijf niet meer uitoefenen, terwijl hem bovendien andere bevoegdheden, die hij als georganiseerde bij genoemde Cen trale had, zijn ontnomen. Zoo kan hij thans niet langer boter verpakken, is het hem verboden kaas te wegen voor kaasprodu centen als waaghouder en is zijn vergun ning ais kaashandelaar vervallen, hetgeen practisch beteekent stopzetting van zijn kaashandel. Regeling voor verlofgangers. Aan de burgemeesters is medegedeeld dat in de vorige maand een aantal dienst plichtigen, die zich nog bij de regelings- bureau's van de Nederlandsche weermacht in werkelijken dienst bevonden, wegens reorganisatie met groot verlof zijn gezon den. Ook is medegedeeld, dat in den loop van deze maand en mogelijk ook later, met het verleenen van groot verlof aan zoo danige personen zal worden doorgegaan. Het is wenschelijk, dat na het vertrek met groot verlof van deze dienstplichtigen de kostwinnersvergoeding nog eenigen tijd wordt doorbetaald, waarbij de volgende regelen in acht genomen moeten worden ten aanzien van allen, die na 15 October 1940 met groot verlof zijn gezonden, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met de week, volgende op die, waarin het grot verlof wordt verleend. Aan hen, die op het einde van de week, waarin het groot verlof werd verleend, nog geen loongevenden arbeid hebben gevonden, wordt de kostwinnersvergoeding dorobe- taald gedurende twee weken, volgende op eerstbedoelde week. In de gevallen, waar de militaire inkomsten invloed hebben ge had op het bedrag van de kostwinnersver goeding, wordt deze met ingang van den dag, waarop het groot verlof ingaat, nader vastgesteld in dien zin, dat de militaire inkomsten niet worden medegerekend. In gelijken zin wordt gehandeld, indien als gevolg van de militaire inkomsten geen kostwinnersvergoeding kon worden toege kend. Extra suiker voor banketbakkers. Chocoladefabrikanten en banketbakkers hebben ongetwijfeld al met bezorgdheid de feestdagen, die de donkerste maand van het jaar plegen op te luisterenzien naderen. Immers, hoe zouden zij met het hun toege meten suikerrantsoen moeten toekomen ora te voldoen aan de dan sterk toegenomen vraag naar zoetigheden en lekkernijen. Zij kunnen gerust zijn. De overheid heeft zich hun belangen ter harte genomen en komt hen thans verrassen met het heugelijke be richt, dat voor de komende feestdagen extra suiker zal worden verstrekt. De ban ketbakkers, die borstplaat en marsepein vervaardigen, krijgen bij hun nieuwe toe wijzing een voorschot op hun normale portie suiker. Voor St. Nicolaas is dit een voorschot van twee weken, voor Kerstmis van een week. Ook verleden jaar is reeds een soortgelijke regeling toegepast. Maastricht wordt havenstad. De gemeenteraad van Maastricht heeft na uitvoerige beraadslagingen besloten tot den aanleg van een haven aan het Juliana- kanaal. Voorloopig wil men één havenarm, ter lengte van 1000 meter en ter breedte van 50 meter graven. De kosten zijn ge raamd op ruim 1,3 millioen gulden, waar van 1,1 millioen gulden aan loonen en 727.000 voor aankoop terreinen enz. Vrijlating van geïnterneerden. In de pijnlijke kwestie van de weder- zijdsche interneeringen Rijksduitschers in Indië geïnterneerd en als represaille daarvoor Nederlanders in Duitschland welke zaak geheel dreigde te verstarren, is gelukkig eindelijk eenige beweging ge komen. De Duitsche autoriteiten hebben officieel bericht ontvangen, dat de in Nederlnadsch-Indië geïnterneerde Rijks- duitsche vrouwen en kin dei-en zijn vrijge laten. Als antwoord daarop werden on middellijk de in Duitschland geïnterneerde Nederlandsche vrouwen vrijgelaten. Dit waren geen vrouwen uit Nederland, want uit Nederland zijn geen vrouwelijke inge zetenen geïnterneerd, doch enkele dozijnen Nederlandsche vrouwen, die, in Duitsch land verblijvende, aldaar bij wijze van re presaille werden geïnterneerd. Van Duit sche zijde hoopt men thans, dat de Ned.- Indische regeering op den ingeslagen weg zal voortgaan opdat ook de door Duitsch land tegen Nederland genomen maatrege len zullen kunnen worden herzien. Overi gens vestigt men er nogmaals de aandacht op, dat de interneeringen niet tegen de per sonen zijn gericht, die, voor zoover dat mogelijk is, goed worden behandeld. OORLOGSAUTOMOBILISME IN ZWEDEN. Reeds 12.000 auto's rijden in Zweden op generatorgas. Een vierde deel daarvan ge bruikt houtskool, de rest hout. Voor het eind van het jaar zal hun aantal verdrie voudigd zijn, naar men verwacht. Daar houtskool vrij moeilijk is te krijgen ook de ijzerindustrie gebruikt deze zeer veel maakt men meestal gebruik van een hout- generator, hoewel een houtskoolgenerator eigenlijk veel gemakkelijker is. Overigens wordt gewaarschuwd tegen een al te ruim gebruik van dit hulpmiddel met het oog op later, wanneer er weder benzine is te krijgen. Dezer dagen werd in Stockholm het ver bod, om van auto's gebruik te maken voor het bezoek van schouwburg, bioscoop, resaurant, concert enz., opgeheven. Ook dit moet worden beschouwd als een gevolg van den generator. De meeste taxi's trekken tegenwoordig hun generator als een aan hangwagen; bovenop liggen de voorraden brandstof, zorgvuldig tegen nat worden beschut. Er zijn tegenwoordig 229 taxi's in Stockholm, die zonder benzine loopen; 212 daarvan hebben een generator. GRIEKENLAND EN ZIJN ARCHIPEL. De strijd in Griekenland heeft de aan dacht van het Westelijk oorlogstooneel eenigermate afgeleid. Zooals men uit de Italiaansche legerberichten heeft kunnen lezen, zijn de Italiaansche troepen van twee kanten Griekenland binnengerukt. Twee colonnes bewegen zich in de richting van de stad Joanmna, terwijl een derde naar Florina opmarcheert. Van Joanmna uit loopt de hoofdverkeersweg naar Athene; van Florina loopt een oude Romeinsche straatweg naar Saloniki. De opmarsch der Italiaansche troepen wordt bemoeilijkt door PROJECTIELEN ONDER WATER. Torpedo's zijn geweldige, soms van 6 tot 7 meter lange gevaarten, met een door snede van een halven meter. In den kop voeren zij een lading ontplofbare stoffen mede terr zwaarte van enkele honderden kilogrammen, die bij het treffen van het doel tot explosie komen. De torpedo wordt gedreven door een kleine machine, die in het achtereinde is gebouwd en een schroef in beweging brengt. In de machinekamer bevinden zich tevens het apparaat ter rege- het bergachtige terrein. In het Westen van Griekenland strekken zich namelijk van het Noorden naar het Zuiden bergketens uit, die een voortzetting zijn van de Dinari- sche Alpen. Ten Oosten daarvan liggen eveneens bergketens, die loodrecht op de eerstgenoemde staan en in de richting West-Oost loopen. Deze natuurlijke hinder nissen hebben de Italianen dus te over winnen. Doch niet alleen van de landzijde en de Westelijke zeezijde wordt Griekenland be dreigd. Ook zijn Oost- en Zuidkust ligt niet veilig voor de aanvallen van den vijand, sinds Italië zich in het Oostelijk bekken van de Middel la ndsche Zee in den Griekschen archipel een aantal belangrijke militaire steunpunten heeft geschapen, waarvan bet voornaamste, het eiland Rho- dos, vooral in de laatste jaren aanzienlijk i" versterkt. Ting van de diepte en de inrichting, waar door de torpedo in rechte lijn op haar doe] afgaat. Dit berust op de werking van de gyroscoop. Zij wordt op dezelfde diepte ge houden door middel van de diepteroeren. Door het verstellen van de gyroscoop kan de torpedo in schumsche richting naar rechts of naar links worden gestuurd. De torpedo's worden in den regel voortbe wogen door samengeperste lucht. Zij wor den afgeschoten uit lanceecbuizen, waarbij men eveneens gebruik maakt van samen geperste lucht, of van een zwakke kruit- lading. MihppopeL 'Ttla/rrvojfa- UtXSKilWpQili ^pTHHSOS siifnoTKmi^b im W6^ ^hhioïtut» KEPHflllENIfi' a zhéynthw' .haTw; h 2 Nflïflj '\OMTMCTTMt» J ^ORPflTHOl School:

Soester Courant | 1940 | | pagina 7