Rob, de moedige Oost-Indiër GRABBELTON SMEDERIJ HIMD- EU HLNflTiE. FIRMA NIEUWENHUIS C. G, TIMMERMANS UIT DE LITTERAIRE MIJNHEER ZWARTKIJK. Mat de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden D. F. VOIGT Soest LOODGIETER ELECTRICIEN Van Woede,tr. 23 Tel 2577 VAN DE KORTSTE DAG. Eindelijk zullen we den befaam- den „kortsten dag" beleven. Nou, het werd tijd, hoorï En toch mogen we eigenlijk niet mopperen, wanf dit jaar beleveni we de korte da gen, in tegensfelr Hng met andere jaren, ten |jjrolleJ. Tenzij mdn aan vroege werkzaam heden gebonden was, stond men in normalen tijd, wan neer het Decemberde, des morgens niet bepaald voor zonsopgang op. Wat men tegenwoordig wél doet, nu de zon zoo laat is, zij het dan gerekend naar den kunstmatigen Midden-Europeeschen Zo mertijd. Van dezen kunstmatigen tijd valt overigens des morgens even weinig goeds als des avonds kwaads te vertellen. De lange midwinter-middagen zijn overheer lijk, maar de ochtenden 'n Mensch heeft des morgens nauwe lijks het slaapsmaakje uit den mond, of hij wordt al aan tafel genoodigd voor de lunch of voor de middagpot! 't Is allemaal erg aardig geweest, maar we zijn toch blij, dat we morgen den kortsten dag mogen begroeten en we hopen innig, dat we deze rariteit een ander jaar niet meer onder dezelfde omstandigheden behoeven mee te maken. Laat het dan maar vrede zijn met onze klok op Amsterdamschen zonnetijdl Overigens, onder óns gezegd en ge zwegen, de korste dag dien we mor gen den 21sten December zullen beleven, is eigenlijk niet „de" kortste 'dag. Wel gaat vanaf dien datum de zon eiken avond een oogenblikje later ön- 'der en groeit dus de namiddag, maar evenzeer blijft de zon des ochtends nog {later opkomen en dat blijft ze doen tot (jen met den 2den Januari. Slechts gedurende enkele dagen ech ter blijven we des morgens verliezen (wat we des namiddags winnen; spoedig Is de namiddagwinst grooter dan het itonhfendvcrlies en van den 2den Januari W. boeken we winst aan beide einden .van den dag. WAN KERSTGANS TOT 1KERSTKAAS. zoowei b(j U zelt als bi) Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en "s morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50, Tube 40 et. Doos 30 cf. Dampo-bonbons' bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct Dampo-nectsdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid jn het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg: 't Komt van Mïjnhardt i beleefdheid betoont, nog aan degenen, die ze ontvangen. Beleefdheid te ervaren is iets heerlijks, onbeleefdheid depri meert geweldig. De vreeselijkste onbeleefdheid is de „correctheid", waarop niets valt aan te merken. Om te slaan zijn die correcte menscken, die je precies geven, wat je toekomt en vooral niets meer. Die je met een ,ja, mijnheer" of „neen, mijn heer" antwoorden, naar mate dat wordt vereischt, maar die overigens tegenover je staan als een ijspegel in den winter tegenover je druipenden neus. Menschen die van geen ontdooien weten en met hun- vrieskou alle warmte doen verstij ven in de harten van wie tot ze kwamen. Van ambtenaren wordt nogal eens wat kwaads gezegd. Ik heb nooit willen mee doen aan een hetze tegen deze men schen, maar in dit verband moet ik het toch erkennen, dat „ïjselijke correct heid" een fout is, die in ambtenarenkring nogal veelvuldigwoekert. Daarom vindt ik het zoo goed en mooi, dat de Nederlandsche Spoorwe gen de vóóroorlogs begonnen actie voort zet om het personeel tot de grootst mo gelijke mate van welwillende beleefdheid op te wekken. Daartoe is thans aan dat personeel een boekje verstrekt, waarin de beleefdheidswenken op rijm zijn ver vat. Het heet daarin o.m.: Zelfs als een reiziger beleefdheid eens vergeten van hun kant, blijf ook dan correct en netjes en bedenk: het is een klant. Zulke lessen mogen ook de klanten zich ter harte nemen. Velen kennen op het oogenblik zware zorgen en toonen zich daardoor weieens „kort-aangebon- den". Laten we door beleefdheid hen tot normale menschen trachten terug te voeren. Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 2363 Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H. Oogartsen een vertrouwd adres. GSllfiRNTRD 1 IDSVEDGiDEBING De Raad onzer gemeente Soest is in openbare vergadering bijeengeroepen te gen Maandag 23 December 1940, te 10 uur voormiddags, ten behandeling van. Hoezeer de oorlogsomstandigheden van navolgende agenda: Invloed zijn op de gewone tradities, be- j Vaststelling van de notulen der Wijst wel het beschikbaar stellen van een vergadering d.d. 21 Nov. 1940. sten hiervan, alsmede voor de palen en P.T.T. SOEST. ^er Pa*cn zou^en 1° totaal I Dienstuitvoering Kerstmis en Nieuwjaar, f ITO.-bedragen, waarvan 1250.- voor' Openstelling der kantoren SOEST en rekening onzer gemeente komt. B. en W. verzoeken den raad dit cre- diet te verleenen. 4. Vaststelling van een besluit tot het verleenen van medewerking voor de aan schaffing van 8 schoolbanken voor de school voor g.I.o. der stichting Engen- daalschool. 5. Vaststelling van een verordening tot wijziging der verordening, houdende bepalingen tegen het afgraven van ter reinen en het graven naar zand, leem, grint en keien in de gemeente Soest. Deze wijziging beoogt de toevoeging van een nieuw artikel, waardoor B. en W. worden gemachtigd, een door dit col lege verleende ontheffing wederom in te trekken, wanneer aan de opgelegde voorwaarden geen gevolg wordt gegeven. 6. Benoeming van leden der Commis sies tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding. B. en W. geven voor deze benoeming de navolgende aanbevelingen. Voor de commissie te Soest: 1. A. A. van Ieperen. 2. J. Ph Hoek- 1. W Frederiks. 2. P. Boerema. 1. M. W. Luijnen. 2. C. J v- Schalkwijk 1. J. F. v. Steen. 2. W- J- Everdy 1. M. v. Veeren. 2. J. A- Wasterval- Voor de commissie te Soesterberg: 1. H. Raat. 2. C. fop. 1. A. E. Wegman. 2. J. A Luijf- 1. D. Lub. 2. Mej. A. E Rupp- 1. A. Visser. 2. j. Mantel. 1. J. Th. Pas. 2. G. G- v- d, Berg De onder 1 genoemde personen zijn allen aftredend. 7. Voorloopige vaststelling van de ge meenterekening en bedrijfsrekeningen, dienst 1939. Vaststelling van bedrijfsbegrootin- gen en gemeentebegrooting, dienst 1941. SOESTDIJKx le en^ 2e Kerstdag b9. Nieuwjaarsdag 8—9, 1314. Het agentschap SOEST -ZUID js ge sloten. Bestelling: le Kerstdag: geen; afha len van correspondentie als op Zon dag. 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag 1 volledige bestelling van brieven- an pakketposf. Op 31 December, 2 en 3 Januari wordt de middagbestelling NIET uitgevoerd. TELEFOC^'NET SOEST. Nieuwe aansluitingen: 2615 Amersfoorsche Courant, Toren- straat IC. 2029 Van Asch Schaap, Boschhout handel, Beukenlaan 177. 2283 J. L. Dekkers, Leeraar Frans M. O., Stadhouderslaan 110. 2891 Hem. Luchtbeschermingsdienst, Commandopost vak 11, schuil kelder Gasbedrijf. 2015 H. W. Klerk de Reus, Oranje laan 13. 2294 G. Leers, Da Costalaan 13. 2978 R. G. S. Baron v. Nagell, Stad houderslaan 25. 2350 M. M. van Rooy, pedicure, Oran- BAK.KERSWEG 3 - TEL. 2368 41iipond kaas per persoon „extra- voor 1de Kerstdagen. Het Kerstkaasje wordt laldus het surrogaat van onze Kerstgans. Nou ja, niet op iedere tafel prijkte met Kerstmis een gans of een kalkoen, maar Tets bijzonders hadden we op dien feest dag toch eigenlijk wel allemaal op het menu, iets bijzonders in vleesch. Al was bet maa- een baasje, een konijn, een rollade of een goede carbonade. Dezen keer zal bet kaas wezen en nog niet eens volvette Het zal wel smaken, hoor; er zijn erger bezoekingen. De meesfen onzer zullen willen „teekenen" voor kaas op alle volgende Kerstdagen, als we ze maar in vrede znllen mogen nuttigen, „echte" Hollandsche kaas! BELEEFDHEID KOST NIETS. Een van de goedkoopste en toch kost baarste deugden der m'enschheid is be leefdheid. Goedkoop is ze, omdat ze niets kost, noch aan hem of haar, die 2. Mededeeling van ingekomen stuk ken. a. Overzicht van het Gasbedrijf over de maanden October en November 1940. b. Financieel overzicht over 1939/40 van de afd. Soest der Ver. E.H.B.O. c. Mededeeling, dat Gedeputeerde Staten bij besluit van 3 December 1940 de gemeentebegrooting voor 1940, met inachtneming van de daarin bij raads besluit van 21 November 1940, aange brachte wijzigingen, hebben goedgekeurd. 3. Crediet-aanvrage ten behoeve van de afbakening van de gewijzigde grens tusschen Amersfoort en Soest. De met ingang van 1 Oct. j.1. vast gestelde grenswijziging tusschen Soest en Amersfoort en Hoogland en Amersfoort, maakt een vaststelling van de nieuwe grens ter plaatse noodig. Deze grens zal worden aangegeven door een 20-tai grens palen. Om hiertoe te kunnen overgaan moet een opmeting geschieden. De kos- ;v:' Een aanvang werd gemaakt met de Schaakmatch tusschen Dr. Max Euwe en den jongen, veelbelovenden Frleschen kampioen Kramer. Overzicht van de match. jelaan 25. 2913 J. Vos, v. Lijndenlaan 10- 2742 J. Westemeyer, Café en uitspan ning, Bïrktstraat 54 Vervallen aansluitingen: 232U C. Bos. Vredehofstraat 9. 2521 J. v. d. Broek, Kerkstraat 28. 2282 Gem. Luchtbescherming-dienst, t. b. v. H. Bosma, Jullaralaan 51. 2830 A. H. Hak, Mariasfr it 'J2, 2237 D. P. Harting, Kerkpad Z.Z. 98 2760 A. Over vliet, Avicultura, Soes- ferbergschestraat 59. 2827 J. H. Reyenga, Stadhouders!. 34. 2887 B. A. Wamsteeker, Pijnenburg. 2281 Chr. v. Wilgenburg, Birktstr. 9. VER. DIERENBESCHERMING. Uit het maandrapport van Nov. uit gebracht doör den inspecteur van de Afd. Soest van de Nederl. Vereen, tot Bescherming van Dieren, den heer W. P. v. Baak, Kerkpad 71. Uit het lijvig rapport over Nov. van den Inspecteur Van Baak stippen wij het volgende aan. Een groot aantal kettinghonden werd gecontroleerd. Het lot van veel honden werd ver beterd, hetzij door een betere ligplaats, hetzij door een langere ketting te geven. Klachten over verkeerde behandeling van paarden werd onderzocht. Een goed tehuis werd gevonden voor een poes en ook voor een hond. Soms werd bij klagende personen be middelend opgetreden. 11 nieuwe Leden werden door den in specteur geworven. VERGADERING BOERENLEENBANK. Vrijdagmorgen had in hotel „De Gou den Ploeg" een vergadering plaats van de leden der Boerenleenbank in onze gemeente. De heer Koelman, voorzitter, deelde in zijn openingswoord mede, dat de voor gestelde wijziging van statuten en re glement mef den oorlogstoestand nie' uitstaande heeft. Reeds eenige maande voor den oorlog, was deze aangeïege heid in voorbereiding. De groote groei der bank maakt I noodzakelijk, dat een herziening plas heeft. Mede als gevolg hiervan, zou h b.v. noodig kunnen zijn, dat meer lc ding en controle van de Centrale Bar uitgaat. De voorgestelde wijzigingt redactione^en-êrmheM hiertoe. Oc Hoewel de credietverleenlng aan de landbouw op den voorgrond blijft, zr het in de toekomst mogelijk zijn oo andere bedrijven hierin te betrekken. Verder zal de macht van de Central; Bank eenigermate worden uitgebreid, waardoor dit lichaam ook invloed krijgt in de benoeming van kassiers. Mede hierdoor moet de Bank toe stemming vragen voor het verleenen van voorschotten, wanneer de middelen met toereikend zijn. Eveneens moet toestemming worden verzocht voor leeningen met een lageren looptijd dan 10 jaar, terwijl het verlee- nen van< Voorschotten, garantie s, borg. tochten enz. aan jbeperkende bepalingen is gebonden-'1 ln ween; Jëreïzaken "heeft de Cen trale bank 'geen invloed. Zoo blijft bv„ het bepalen der rentevoet tot de taak van het bestuur behooren. De voorgestelde wijzigingen werden hern ngenomen. Omtrent het reglement houdt de wij ziging o.m. in, dat 't aantal leden van den Haad van toezicht moet worden uitge breid, terwijl in het bestuur ot genoem den raad geen familieleden tot en met den derden graad mogen zitting hebben. 53. Rob staarde verschrikt en be droefd naar de stukken van het vlot, ('die door de golven heen en weer ge slingerd werden. „Nu is er geen sprake Wan, dat we hier voorloopig vandaan ko men, Daant" merkte hij op. „Maar we moeten in ieder geval blij zijn, dat dit avontuurtje ons vlak bij de kust over kwam." 54. Hij nam Daan mee naar de grot, waar ze buiten het bereik van den wind en het zeeschuim waren. Rob zag spo ren op het zand en riep uit: „Er is hier een inlander geweest. Laten we het spoor volgen. Misschien kan hfj ons hel pen." Ze drongen dieper het hoi binnen. 55» „We zullen den inlander in de grot vinden of aan de hand van de voet sporen een weg ontdekken, die ons door de rotsen naar het midden van het eiland leidt," was Uobs meening. „ta ieder geval is onze positie niet RSö ho peloos, als Ik eerst dacht." Nauwelijks had hij dit gezegd, of Rob werd tot stilstaan gebracht, doordat het spoor naast de rota plotseling ophield. 56. „Dit is vreemd," zei Rob na denkend. „Welk» kant ging de inlander op?" Rob en Ouwe Daan stonden een poosje over dit mysterie na te denken, toen Daan toenvallig over z'n schouder keek en iets zag, dat hem opgewonden Robe urm deed grijpen

Soester Courant | 1940 | | pagina 11