c ;::7 Deze week IN NEDERLAND De Internationale toestand IN DE AFGELOOPEN WEEK De Wereld IN KAART Het Portret VAN DE WEEK V DANZH 'HAHBüR( InnftiltIBKPWEs/BnoKw ■*3 «THOSS 'beruj ff /700m Jlióookh, »flRESLAU iROTTERD^ KEULEN .•praag^^qokh. .1300 KM >f1ÜNCHEN v/EENENk BERN -1100Kn BOCTAPBJj» 'MILAAN» 900 kH 700KH -600 Kh -50QKM ■4ÖÖKH MAN- i^/MESS IHA-i "PAL, E e eerste radiografisch uit Zuid-Amerika overgebrachte foto van de Engelsche hulp kruiser „Carnavon Castle", die in een gevecht met een Duitsche hulpkruiser 22 tref fers heeft gekregen en de haven van Montevideo is binnengeloopen. De kruisjes geven de plaatsen der treffers aan. (Foto Scherl) Bijslag kostwinnersvergoeding. Evenals het vorige jaar zal ook over den winter 194041 brandstoffenbijslag op de kostwinnersvergoeding worden toegekend ton aanzien van dienstplichtigen, die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in werkverruiming geplaatst waren. Hetzelfde geldt ten aanzien van hen, te wier aanzien kostwinnersvergoeding is of wordt toege kend, berekend naar het inkomen, hetwelk zij 2ouden hebben genoten, indien zij in steun waren opgenomen of in werkverrui ming zouden zijn geplaatst, om het even of zij hoofd- of medekostwinner zijp. Deze bijslag, welke over het tijdvak van 27 Oc- tober 1940 tot en met 29 Maart 1941 kan worden toegekend, bedraagt- 1.30 per In Februari 1941 worden in Cortina d'Am- pezzo in de Dolomieten internationale ski- wedstrijden gehouden. Onze foto geeft het model van de Olympiaschans weer, die speciaal hiervoor gebouwd wordt en bijna gereed is. (Foto Scherl) week, waarin 5 pet voor duurtebijslag be grepen is. Zij, die het voorschot van 5.75 hebben genoten, moeten dit voorschot terugbetalen door middel van inhouding op het tegoed, dat reeds is ontstaan door de bepaling, dat de bijslag wordt berekend van 27 October 1940 af. Voor zoover het dienstplichtigen geldt, die inmiddels den werkelijken mili tairen dienst of den Opbouwdienst hebben verlaten, behoeft dit voorschot niet te wor den terugbetaald. Het extra kaasrantsoen. Er is thans nader nieuws over de ons toegedachte Kerstgift van een extra half pond kaas per persoon. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 tot en mte Zondag 29 December a.s. zal de met 35 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldigheids duur van bon 35 eindigt op 29 December a.s., zoodat deze bon na dien datum niet meer gebruikt kan worden. Het ligt in het voornemen voor het tijd vak van 30 December tot en met 12 Januari a.s. naast de bonnen ter verkrijging van het gebruikelijke rantsoen van 100 grhm, wederom een bon aan te wijzen ter ver krijging van een extra rantsoen kaas van 125 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den handel nog een voorraad smeerkaas in verpakkingen van 125 en 250 gram ver krijgbaar is. Door het aanwijzen van bon 35 voor het koopen van 125 gram kaas, is thans de gelegenheid geopend smeerkaas in deze verpakkingen te koopen. Voor smeerkaas in verpakkingen van 250 gram dienen, naar vanzelf spreekt, twee bonnen 35 te worden afgegeven. De aandacht van detaillisten wordt ge vestigd op de in een officieele publicatie vermelde bijzonderheden betreffende het inleveren van bonnen. .Uniformiteit in maten en gewichten. Met ingang van 1 Januari treedt de nieuwe ijkwet in werking, die reeds in April 1937 was aangenomen. Daarbij wor den te Parijs internationaal vastgestelde maten en gewichten thans ook voor ons land geldend gemaakt. Volgens de nieuwe ijkwet zal ook iedereen verplicht zijn in advertenties, op aankondigingsborden en in publicaties in dagbladen en tijdschriften deze maten en gewichten te gebruiken en van de oude termen resoluut afstand te doen. De belangrijkste wijziging van de ijkwet is wel deze, dat in het vervolg niet alleen maten en gewichten, maar ook meet- en weegwerktuigen onder de controle van de wettelijk daartoe bevoegde ambtenaren zullen vallen. De winkeliers behoeven zich over deze bepaling intusschen niet ongerust te maken. Zij moeten er voor blijven zorgen, dat 'hun maten en gewichten steeds het geldige goedkeuringsmerk dragen en dat zij dus voldoen aan de oproepingen tot twee jaar- lijksche herijk. Inventarisatie van veevoeder e.a. producten. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning In oorlogstijd maakt bekend, dat er een inventarisatie zal worden gehouden van de meeste veevoederproducten en van een aantal voedingsmiddelen, die op Zaterdag Kei schijnt, dat de Italianen op het front in Afrika met tegenslag nebben te kampen. Een van de laatste Italiaansche legerberichten althans meldt Ka de ontruiming van Sidi el Barrani, welke gisteren, op den zesden dag van den grooten slag, plaats vond, hebben de Ita liaansche en Engelsche troepen elkaar in het woestijngebied van Forte Capuzzo (Sol- loem) en Bardia van den ochtend tot den avond in bloedige gevechten aangevallen. Zonder ophouden speelden zich de aanval len en tegenaanvallen af. Het slagveld is bezaaid met groepen vijandelijke pantser auto's en gevechtswagens, die in brand staan, maar de druk der vijandelijke strijd krachten is niet afgenomen. De luchtmacht is met den bewonderens- waardigen offerzin, die haar kenmerkt, op- getreedn en heeft zonder onderbreking ge bombardeerd en gevochten. De vijand heeft de bases te Bardia en Tripolis gebombardeerd. Aan het bombar dement van de terugtrekkende Italiaansche troepen schijnt te worden deelgenomen door enkele Engelsche oorlogsbodems. Ook in Albanië schijnt het den Italianen niet bepaald voor den wind te gaan. De Grieksche troepen zijn blijkbaar vastbe sloten, zich zoo duur mogelijk te verkoopen, alvorens hun de lendenen worden gekraakt. Doch de Italiaansche tegenstand aan het Grieksche front wordt van dag tot dag krachtiger en men kan reeds zeggen, dat het den Italianen gelukt is, den opmarsch der Grieken tot staan te brengen. Italiaan sche vliegtuigen hebben in verscheidene golven de stad Pogradec en den straatweg tusschen Pogradec en Koritza gebombar deerd. Uit de richting van Koritza werden verscheidene zware ontploffingen gehoord. Men gelooft, dat de Italiaansche vliegers Grieksche munitiedepots hebben getroffen. De Grieksche en- Britsche vliegtuigen bombardeerden de Italiaansche stellingen -aan den straatweg naar EIbasan. Ook de Grieksche bladen, die thans in Joegoslavië zijn aangekomen, constatee- ren, dat de tegenstand der Italianen steeds sterker wordt en dat de Italianen vooral in den sector bij Tepeleni versterkingen heb ben samengetrokken. In den Noordelijken sector van het front is de Grieksche op marsch tot staan gebracht. De Fransche regeering heeft de wereld weder eens vergast op een „coup de théatre". Maarschalk Pétain heeft plotse ling de regeering uitgenoodigd af te tre den, ten einde een wijziging van het kabi net mogelijk te maken. Pierre Etienne Flandin zal in de nieuwe regeëring de lei ding van het ministerie van Buitenlandsche Zaken op zich nemen. De vroegere minister van Buitenlandsche Zaken en vice-premier, Laval, zal niet meer NOORWEGEN ALS DUITSCHE - OPERATIEBASIS. Door bijgaand kaartje is de lezer in staat, zich een denkbeeld te vermen van de uit gestrektheid van de Noorsche kustlijn, van waaruit het Duitschland mogelijk is zijn luchtaanvallen te richten tegen het Noorde lijke en Westelijke deel van het Engelsche gebied. Ten einde het mogelijk te maken, zich daarvan een juiste voorstelling te vor- in de regeering terugkeeren. De overige ministerposten blijven ongewijzigd, met uitzondering van het ministerie van Onder wijs, waar minister Ripert door den secre taris-generaal Chevalier vervangen wordt. Overeenkomstig een nieuwe bepaling in de grondwet, zoo wordt verder uit Vichy gemeld, komt het vroeger uitgevaardigde besluit, waarbij Laval tot opvolger van maarschalk Pétain werd aangewezen, te vervallen. Berichten uit Londen maken melding van een onderhoud, dat Lloyd George zou hebben gehad met Churchill. Volgens den parlementairen correspondent van Reuter zou dit feit, in strijd met de in omloop zijnde geruchten, niets uitstaande hebben met een eventueele benoeming van Lloyd George tot opvolger van den dezer dagen overleden ambassadeur in "Washington, Lord Lothian. Men acht het weinig waar schijnlijk dat Lloyd George voor dezen post in aanmerking zal komen. Waarschijnlijker is, dat hij binnenkort zal toetreden tot de regeering van Churchill en wel als minister zonder portefeuille. Op de radio-rede van Pétain, waarin hij mededeeling deed van Lavals aftreden, is nog een officieel commentaar geleverd. Laval, zoo wordt gezegd, heeft uitsluitend om redenen van binnenlandschen politie- ken aard de regeesing verlaten. Wijziging van de regeering houdt geenszins een ver andering van de betrekkingen met Duitsch land in. In het Fransche staatsblad is de samen stelling van de nieuwe regeering gepubli ceerd. Deze verschilt slechts hierin van de vorige, dat Flandin minister van Buiten landsche Zaken is geworden en Chevalier onderstaatssecretaris van Openbaar Onder wijs in de plaats van Ripert, wiens ontslag aanvaard is. Met de voorloopige leiding van de informatie- en propaganda-afdee- ling is door minister Baudoin Dixier Vignancourt belast. De definitieve leider wordt, naar verluidt, het vroegere parle mentslid Bergery. Verder is de leider van den nieuwsdienst van den staatsomroep in het onbezette gebied, Bonnefoy, een per soonlijke vriend van Laval, door den jour nalist en radiospreker Jean Masson ver vangen. Blijk gevend van haar bereidwilligheid om het grensconflict met Fransch Indo- China op vriendschappelijke wijze te rege len, heeft dé regeering van Thailand heden in een communiqué medegedeeld, dat zij bereid is over te gaan tot het bijeenroepen van een eerste vergadering van de grens- commissie, die reeds eerder door de beide lan'den benoemd is. In haar communiqué heeft de Thailand- sche regeering echter in het bijzonder aan de regeering van Fransch Indo-China ge vraagd om dezelfde commissieleden te zen den, wier namen reeds door den Franschen gezant aan Thailand zijn medegedeeld. In het communiqué wordt verklaard, dat, hoe wel Thailand niet voornemens is den vrede met zijn nabuurland te verstoren, het niet temin alle onrechtvaardigheden, die door Fransch Indo-China zijn begaan, uit den weg wenscht te ruimen. De eerste vergadering van de grens- commissie zou oorspronkelijk in October worden gehouden, maar werd uitgesteld vanwege de „veranderde situatie". 14 December a.s. na afloop der werkzaam heden aanwezig zijn en welke van 15 tot en met 20 December a.s. worden ontvangen. Ten einde de inventarisatie zoo goed mogelijk te doen slagen is bepaald, dat in de periode van 15 tot en met 20 December het vervoeren en afleveren van de onder de inventarisatie vallende producten is ver boden. Een uitzondering op dit verbod wordt slechts gemaakt voor partijen, waarvan het venroer op 14 December te 24 uur reeds een aanvang had genomen en voor wat be treft de aflevering van kennelijk voor de menschelijke consumptie bestemde produc ten aan den consument. Men dient er dus terdege rekening mede te houden, dat in de meeste gevallen het vervoer van veevoederproducten en van sommige voedingsmiddelen in de periode van 15 tot en met 20 December niet is toe gestaan. Nadere bij zonderheden zullen per offi cieele publicatie worden bekend gemaakt. Nieuwe functionarissen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten is met ingang van 12 December j.1. benoemd tot voorzitter van den Radio- raad ir. W. L. Z. van der Vegte, directeur van de Nederlandsche Sienrensmaatschap- pij, en sinds 1 Dec. j.1. raad-adviseur van genoemd departement. Tot gemachtigde voor de concentratie van de radio-omroepvereenigingen in Ne derland is voorts benoemd ir. A. Dubois, directeur van de Nozema te Amsterdam. De nieuwe loonbelasting. Ook dit weekeinde werden ons, zooals tegenwoordig te doen gebruikelijk is, enkele verrassingen bereid. En dit keer wel een van bijzonder ingrijpenden aard. Er is namelijk weer een belangrijke stap gezet op den weg der gelijkschakeling met het Duitsche staatsbestel. Thans is de wet geving het object geworden van ordening en normaliseering. Met ingang van 1 Januari a.s. gaat de inkomstenbelasting voor zoover zij betrekking heeft op heffin gen op het inkomen uit loon of salaris, wor den vervangen door een loonbelasting. Deze nieuwe loonbelasting wordt geheven door inhouding van een "bepaald gedeelte van het loon of het pensioen. Want als „loon" wordt ook beschouwd pensioen, wachtgeld, verlofstractement, enz. Voor de heffing van de belasting, die door de werkgevers bij het uitbetalen van het loon aan de werk nemers wordt geïnd, worden de belasting plichtigen in drie groepen ingedeeld en wel: Ongehuwden beneden 65 jaar, die geen af trek genieten voor kinderen; ongehuwden boven 65 jaar en gehuwden, die geen kin deraftrek genieten; gehuwden en ongehuw den, die wel kinderaftrek genieten. De kinderaftrek is niet beperkt tot minder jarigen, zooals wij dat in onze oude wet geving kenden. Ook voor personen, die 25 jaar of jonger zijn en die voornamelijk op kosten van den belastingplichtige leven of worden opgevoed, is aftrek mogelijk. Voor het bepalen van den aanslag zijn voor de drie groepen tabellen opgesteld, waarop achter het loonbedrag het in te houden belastingbedrag staat vermeld. Daaruit blijkt, dat de ongehuwden het zwaarst worden getroffen; voor de groote gezinnen is de belastingdruk aanmerkelijk lichter. DE CORPORATIEVE GEDACHTE. Tot die dingen, welke in den nieuwen tijd vooral naar voren komen, behoort de corporatieve gedachte. Wanneer wij nuch ter nagaan, wat er eigenlijk in onze tegen woordige maatschappij zou moeten worden veranderd om tot een meer harmonisch eu vooral tot een meer practisch geheel te komen, valt onze aandacht natuurlijk van zelf op de gedachte aan samenwerking, aan corporatie. Onze maatschappij in haar huidigen vorm is opgebouwd uit tal van sociale en politieke groepen. Nu komt het er op aan, na te gaan, welke van die groepen nuttig medewerken aan het bereiken van een sociaal en economisch geheel. Wanneer wij aldus hebben vastgesteld, welke takken van bedrijf er zijn en wie daarin arbeiden, valt het niet moeilijk, na te gaan welke belan gen de te werk gestelden hebben en hoe ieders belang het beste kan worden ge diend, zonder dat van anderen te schaden. Loon- en salarisschalen, opleiding van nieuwe werkkrachten, beperking van het aantal in een bepaald vak te werk gestel den, enz. vragen onze aandacht. Immers, op deze wijze ontstonden de groote organi saties van de arbeiders; en deze gedachte ligt ook ten grondslag aan de collectieve arbeidsovereenkomsten. Deze hebben on getwijfeld goed en nuttig werk verricht en een gunstigen invloed gehad op het loon peil. Doch daarnaast draagt zulk een organi satie ook een politiële karakter. De be staande vakorganisaties en de collectieve contracten nu dragen hiervan het duide lijke stempel. Bijna alle arbeidersorgani saties stonden zooals het bijna niet anders kan onder den invloed van de politieke overtuiging der leiders van de socialistische arbeidersbeweging en hun leiders. De klassenstrijd speelde hierbij een groote rol. Het grootere belang, dat de organisatie wilde dienen, betrof in de eerste plaats de „klasse" van den arbeider, in de eerste plaats die van den handarbeider. Het breedere doel van een ware volksgemeen schap werd doordoor voorbijgestreefd; het raakte geheel op den achtergrond. Geboren uit den werkelijk bestaanden, socialen nood van de arbeiders was het hoofddoel van de arbeidersorganisaties, de belangen van de arbeiders, met uitsluiting van alle andere, op krachtiger wijze te verdedigen, dan tot dusverre het geval was geweest. Dit is na tuurlijk volkomen begrijpelijk en ook zeer goed te verdedigen; maar nu moet het anders worden. Er is een nieuwe maatschappij geboren; en wij zullen er ons goedschiks of kwaad schiks aan moeten gewennen, ons in het nieuwe kader aan te passen. Men zal het daarheen moeten leiden, dat er een eind komt aan den klassenstrijd. Ons geheele streven moet er óp gericht zijn, de belan gen van werkgevers en werknemers met elkaar in overeenstemming te brengen, de kloof, die hen in het verleden scheidde, te overbruggen, in het welbegrepen belang van de groote volksgemeenschap. Een nieuwe „ordening" is zich aan het ontwikkelen. Het politieke karakter, dat deze ordenende lichamen zullen krijgen, wordt ontleend aan het belang van de ge heele volksgemeenschap; en uit de verrui ming van dit standpunt vloeit voort, dat de tot dusver op zichzelf staande groepen nu niet meer bepaalde categorieën van arbei ders zullen moeten omvatten, doch dat ook HERSTEL DER BELGISCHE IJZER- INDUSTRIE. In de Belgische ijzerindustrie gaat het weder uitstekend. Duitsche persstemmen spreken zelfs van „een buitengewone toe name van de productie", Nadat de kolen- productie weder het peil heeft bereikt van GENERAAL UGO CAVALLERO. Het verloop der Italiaansche krijgs verrichtingen in Griekenland en Al banië is aanleiding geweest tot enkele mutaties in de Italiaansche leger leiding, waarvan de geheele wereld, Italië uiteraard in de eerste plaats, thans met spanning de uitwerking afwacht. De voornaamste figuur, die thans in de Italiaansche legerleiding op den voorgrond is getreden, is die van generaal Ugo Cavallero, bij konink lijk besluit benoemd tot chef van den generalen staf als opvolger van maarschalk Badoglio. Ugo Cavallero was in het laatste jaar van den wereldoorlog onder Diaz chef van het operatiebureau van den generalen staf. Later bekleedde hij gedurende verscheidene jaren het ambt van onderstaatssecretaris in het ministerie van Oorlog, tot hij in 1928 werd belast met het opperbevel over de Italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika. Hij had in deze functie een werkzaam aandeel in de verove ring van Ethiopië en werd wegens zijn verdiensten benoemd tot leger generaal. alle andere takken van bedrijf en beroep in het geheel zullen moeten zijn vertegen woordigd, om aldus, beter dan dit door het z.g. „vrije spel der economische krachten" kon gebeuren, het belang van het geheel te dienen. Deze corporatieve opbouw nu begint zic.i langzamerhand baan te breken. Men heeft begrepen, dat het niet langer aangaat, 'le belangen van bepaalde groepen te besrher - men tegenover den werkgever, die zich op zijn beurt eveneens heeft georganiseei d. En wie het werkelijke belang van ons volk goed begrijpt, zal zonder zich te bedenken alle krachten inspannen tot het bereiken van dit groote doel, dat tot princ e.-fl niet bepaalde groepen te dienen - hoi Nederlandsche volk, als één grocgeheel genomen. voor den oorlog, gaat thans ook de ij zei- industrie met groote schreden vooruit. Vol gens zooeven gepubliceerde rapporten van de Direction Générale des Mines is de pro ductie van ruw ijzer in October gestegen tot 116.360 ton, tegenover 68.700 ton in September en 26.790 ton in Augustus. De productie van ruw staal steeg tot 127.77U ton, tegenover 61.820 ton en 16.320 ton in de beide voorafgaande maanden. De Bel gische staalindustrie heeft daarmede weder 50% van haar vooroorlogsche productie be reikt. DE OORLOG IN AFRIKA. De oorlog in de woestijn heeft alle ro mantiek verloren. Bij den thans woedenden krijg, die zich afspeelt op het 4500 kilo meter lange front van de Middellandsche Zee tot den evenaar; kan geen sprake zijn van vergelijkingen met vroegere oorlogen. Sedert het jaar 5000 vóór onze jaartelling, toen het rijk van den Nijl werd veroverd tot aan den lOden Juni 1940 hebben er in Afrika ontelbare oorlogen gewoed; doch nog nooit heeft het Zwarte Werelddeel een treffen van twee Europeesche legers ge zien, toegerust met alle hulpmiddelen van de moderne techniek. Deze eerste moderne oorlog in Afrika is niet te vergelijken met vorige oorlogen. Dit treffen draagt niet 'meer het karakter van een kolonialen oorlog. Tot dusverre zijn er reeds verschillende oorlogen gevoerd, waar bij inlandsche soldaten werden aangevoerd door blanke officieren; doch in dezen oor log zijn het niet meer de blanken, die tegen kleurlingen vechten, doch tegen elkander. De inlandsche soldaat speelt derhalve geen rol van beteekenis in vergelijking met zijn blanke collega's. Dit is mogelijk geworden door de motoriseering van de troepen. Zon der de motoriseering van het leger zou het tot de onmogelijkheden behooren, meer dan een half millioen soldaten bijeen te brengen in de dorre woestijn, waar heinde en verre geen boom, geen bron te bekennen is. GRIEKENLANDS VOEDSEL VOORZIENING. Griekenland staat voor een zeer ernstig vraagstuk. De komende winter wordt met bezorgdheid tegemoet gezien. De levens standaard van het Grieksche volk is altijd al zeer laag geweest, zoodat een verder om laag schroeven bijna niet mogelijk is, zon der de volksgezondheid in gevaar te bren gen. De regeering heeft drastische rantsoe- neeringsmaatregelen genomen. Reeds sedert maanden is men gewoon aan vijf vleesch- looze dagen per week Doch men vraag* zich af, wat er moet gebeuren, als de kleint voorraad levensmiddelen op is. KOLENSCHAARSCIITE IN FRANKRIJK. Voor den oorlog verbruikte Frankrijk per jaar ongeveer 70 millioen ton kolen; 48 millioen kwam uit de eigen mijnen en on geveer 20 millioen ton werd ingevoerd uit Engeland, België en Duitschland. Uit Enge land komt natuurlijk niets meer aan. Voorts zijn de kolenmijnen in het Noorden en Noord-Oosten van Frankrijk nog niet all« opnieuw in bedrijf. Men wendt thans po gingen aan, om de productie in de mijner van Midden- en Zuid-Frankrijk op t- voeren. men, is Noorwegen (het zwarte gedeelte) uitgestrekt over een deel van de kaart van Europa, waaruit kan blijken dat het reikt van de Oostzee tot aan Sicilië! Trondheim b.v. ligt dan ter hoogte van Floi-ence, Oslo ter hoogte van Napels en de uiterste, Zui delijke punt van Noorwegen ter hoogte van Palermo,

Soester Courant | 1940 | | pagina 4