Het Portret De Internationale toestand Deze week De Wereld WT.zmNfèif mmmm VAN DE WEEK IN DE AFGELOOPEN WEEK IN NEDERLAND IN KAART (ddvosfok fMDDflSTm, Te Washington is medegedeeld, dat Roosevelt 4 of 5 plannen tot versnelling van de Amerikaansche bewapening be studeert. Eén hiervan beoogt de vorming van een opperbevel voor het bewapeningsprogram onder leiding van den minister van Oorlog, Stimson, den minister van Marine, Knox en den voorzitter van de Verdedigings commissie Knudsen. De secretaris van den President, Early, heeft medegedeeld, dat dit voorstel op de in het Witte Huis gehouden conferentie is besproken. De President hoopt, dat Enge land binnen den kortst mogelijken tijd zijn wenschen kenbaar zal maken, ter vermij ding van tijdverlies, wanneer aan het Con gres verzocht wordt den President vol machten te verleenen voor de uitvoering van zijn program tot hulpverleening aan Engeland. De minister van Oorlog Stimson 'verklaarde, dat hij persoonlijk voor con centratie der volmachten is. Het verluidt in reederski'ingen te Wash ington, dat de Amerikaansche regeering voornemens is, na afkondiging van een uitzonderingstoestand 50 moderne schepen van Amerikaansche lijnen op te eischen en ter beschikking van Engeland te stel len. Wanneer die uitzonderingstoestand zou worden afgekondigd, was nog niet be kend, doch men had den reeders reeds medegedeel, op welke schepen men het oog had laten vallen. De reeders werden bij de keuze in het geheel niet geraadpleegd en protesteeren thans te Washington heftig tegen het af staan van hun beste schepen. De verhouding tusschen Duitschland en Amerika wordt er niet beter op. De Duit- sche regeering slaat nauwlettend de rol gade, welke Amerika in den eindstrijd met Engeland speelt en dat zij zich op alle eventualiteiten wenscht voor te bereiden. Te Parijs heeft zich een incident voor gedaan, waarbij drie leden van de Ame rikaansche "ambassade zijn betrokken. Deze zijn op verzoek van de Duitsche re geering overgeplaatst, hangende een onder zoek van de Amerikaansche regeering naar de gegrondheid van de door Duitsch land tegen hen ingebrachte beschuldi gingen. De spanning wordt gekenmerkt door een rede van den zegsman van de Wilhelm- strasse, die den vorm aannam van een waarschuwing aan Amerika, naar aanlei ding van een redevoering, gehouden door den Engelschen minister van Blokkade, Cross. In deze redevoering (voor Ameri kaansche journalisten) had Cross ver klaard, dat Engeland bij den aanvoer van oorlogsmateriaal uit Amerika hoopte, dat Amerikaansche schepen voor dit doel ter beschikking gesteld zouden worden, even tueel (al zeide hij dit niet openlijk) Duit sche en Italiüknsche handelsschepen, welke, toen zij door den oorlog verrast werden, in de neutrale Amerikaansche havens een toevlucht hebben gezocht. Ongetwijfeld staat in onmiddellijk ver band met het voorgaande de bekendma king te Berlijn, dat drie permanente com missies zijn ingesteld politieke, strategi sche en economische in de hoofdsteden van Duitschland, Italië en Japan, welke ten doel hebben, het driemogendheden- pact te versterken en zoo doelmatig moge lijk te doen functionneeren. KERSTMIS 1940. De klokken luiden en de bedehuizen vullen zich. „Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen Doch wel zelden is het in de geschiedenis van ons land voorgekomen, dat wij onder zulke tragische omstandigheden het Kerst feest hebben gevierd het Kerstfeest, het feest der groote verbroedering van alle Christelijke volken. En al moge het waar zijn, dat achter de wolken de zon schijnt en dat na lijden verblijden komt dit neemt niet weg, dat op het oogenblik het „Vrede op aarde, in de menschen een wel behagen" in schrille tegenspraak is met hetgeen wij om ons heen zien. Maar, dit is het Kerstfeest, het groote feest der geheele Christenheid, waarover- heen wij in een betere toekomst blikken. In de duisterste oogenblikken der geschie denis is het Kerstfeest geweest en zal het blijven het feest van menschenliefde, van licht en van leven. Het feest, dat ons moed en hoop en troost biedt. Vooral troost. Wh hoo'ren het in het gebeier van de klokken, in het gezang, dat opstijgt uit de monden der menschen, in nun smeekbeden, dat het weder anders moge worden. Gaat er niet een wondere tooverkracht uit van deze dagen Leeren wij niet, ons lot met meer berusting te dragen, in de zekerheid dat het eenmaal weder anders, beter zal worden Wij hebben behoefte aan het Kerstfeest. Reeds lang te voren hebben wij er naar uitgezien. En nu is het er. Wij doorleven deze dagen in weemoed; doch in onze harten leeft de vaste over tuiging dat het woord van deze dagen „Vrede op aardeniet tevergeefsch is. En het feest, dat daarop volgt, de jaar wisseling, met zijn „Uren, dagen, maan den, jaren vliegen als een schaduw heen," versterkt onze hoop en ons vertrouwen. Ligt daarin niet het vaste vertrouwen be sloten, dat het niet altijd zoo zal blijven, als het thans is Niets menschelijks is er, dat den loop der dingen kan veranderen; maar de hoop blijft, onwankelbaar, onuit- wischbaar, dat er een verandering zal komenimmers, „wij vinden, waar wij staren, niets bestendigs hier beneên." Niets schooners laat zich denken, dan het opvlammen van het licht der hope, in de duisternis die ons thans omringt. En dat licht vlamt op uit het Kerstfeest, dat altijd zal blijven, om ons vertrouwen te geven op de toekomst. Sinds de lichtende ster voor het eerht opging, sinds zij haar hoop- gevenden schijn verspreidde over deze duistere aarde, is zij het licht gebleven, waarnaar wij allen uitzien. In den nacht en de duisternis, die ons gevangen houden is haar licht niet ver bleekt; wij voelen ons aangegrepen en opgeheven door het licht van het Kerst feest, dat voor ons opdoemt en de scha duwen van den kouden winternacht ver jaagt. Een heldere schijn gloort aan den hemel en verheldert ons pad. Het is Kerst mis En in den lichtzegen van het Kerst feest wenden wij den blik naar omhoog, want het Kerstfeest is het feest van de groote broederliefde, die gèen geloofs- onderscheid en geen nationaliteiten kent. Spreken deze dagen ons niet van de on vergankelijke liefde van mensch tot mensch, klinkt daarin niet de stem, die zich nooit laat dooven Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen Het Kerstfeest spreekt ons van een Zooals te verwachten was, hebben de En gelschen bij hun aanval op de Italiaansche troepen, die een muur vormden om hun den weg te versperren, verliezen geleden. Dit is ook aan de zijde van de tegenpartij het geval, zooals uit het Italiaansche legerbericht blijkt. Blijkbaar hebben de Italianen thans in den driehoek, welke door de sectoren Sol- loemFort Capuzzo en Bardia wordt ge vormd, hun strijdkrachten samengetrokken om den Engelschen opmarsch te stuiten. Zooveel is thans, volgens berichten uit Italiaansche bron, wel zeker, dat het plan tot algehééle vernietiging der Italiaansche strijdkrachten nog niet geslaagd is. In het begin konden de lichte Lybische troepen, die de eerste linies bezet hielden, den bui tengewoon zwaren druk van de Britsche gepantserde colonnes niet weerstaan, doch de gemechaniseerde en gepantserde Ita liaansche troepen, die daarna in den strijd werden gebracht, hebben heel wat krach tiger kunnen optreden en reageeren. De tweede fase van den strijd zal een defini tieve beslissing brengen voor den afloop van de operaties. Maarschalk Öraziani heeft de krijgsverrichtingen gemaakt tot een af- mattingsöorlog voor ^de Engelschen, xtane hananaart zien nog en blijft strijden, hoewel het nagenoeg al zijn in Afrika beschikbaar oorlogsmaterieel heeft verloren. Dat is overigens niet zoo'n groot verlies voor een rijk als Italië, en dus de verloren soldaten en het verloren materieel spoedig zal hebben vervangen. Dat is ook het oor deel van een deskundige als de „Völkischer Beobachter", die betoogt, dat „Italië naar de wapens heeft gegrepen in het bewust zijn, dat er wisselende kansen zijn in den strijd tegen een wereldrijk en dat tegen slagen daarom het voornemen van Italië om te overwinnen niet in het minst kun nen beïnvloeden." De Engelschen, zoo schrijft het blad, geven zich aan drogreden over, wanneer zij meenen, dat de Duitscher, die steeds naast zijn wapenbroeders gestaan heeft, thans zijn plaats niet zou weten. Hij staat aan de zijde van Italië, dat schouder aan schouder met Groot-Duitschland vecht voor de overwinning. De overschatting van hun successen zal de Britten er niet voor vrijwaren, zeer spoedig op den bodem der werkelijkheid te staan, die er heel anders uitziet dan waarop men te Londen bouwt. In Finland is met groote meerderheid van stemmen tot president gekozen Risto Ryti, tot dusverre minister-president. Als buitengewoon tragische omstandig heid kan gelden dat de oud-president, Kallio, bij het verlaten van de Finsche hoofdstad, op weg naar zijn landgoed, tijdens het inspecteeren van de eere-com- pagnie, op het station aan een beroerte is overleden. Koning Boris van Bulgarije heeft deelgenomen aan het traditioncele feest van de Rijksuniversiteit te Sofia, het St.-Rlimentfeest. De koning wordt door de studenten begroet. (Foto Scherl). PIERRE ETIENNE FLANDIN. Pierre Etienne Flandin, die Laval is opgevolgd als minister van Bui- tenlandsche Zaken in de regeering te Vichy, werd op 12 April 1889 als zoon van den landadvocaat en late- ren resident van Tunis, Etienne Flandin, geboren. Hij koos het be roep van zijn vader en werd advo caat. In 1913 en 1914 was hij secre taris van Millerand. In 1914 werd hij voor de eerste maal in de Kamer gekozen, waarvan hij sindsdien ge durende een lange reeks van jaren deel heeft uitgemaakt. Na in de laatste jaren van den oorlog werkzaam geweest te zijn bij de luchtvaartadministratie der ge allieerden, werd hij in 1920 onder staatssecretaris voor luchtvaart in het kabinet Millerand en vervolgens minister van Handel in het kabinet Marsal. Ook in de beide kabinetten Tardieu van '29 en '30 beheerde hij deze portefeuille. In 1931 werd hij in de regeering Laval opgenomen als minister van Financiën, hetgeen hij in drie ach tereenvolgende kabinetten tot 1934 bleef. In dat jaar verscheen hij als minister van Openbare Werken in het kabinet Doumergue. Als opvolger van Doumergue werd Flandin in 1934 belast met de for matie van een nieuwe regeering, waarin Laval den zetel van Buiten- landsche Zaken bezette. Reeds het jaar daarop moest hij als minister president plaats maken voor Laval, in wiens regeering Flandin optrad als minister zonder portefeuille. In het daarop volgende kabinet Sarraut beheerde hij ten slotte de porte feuille van Buitenlandsche Zaken, welke taak hem thans opnieuw is opgelegd. nieuw, een dieper en een sterker, een schooner leven, dat de plaats zal innemen van alles, wat ons thans ternederdrukt en bedroeft. Wanneer dit tot ons diepste innerlijk doordringt, zal dit Kerstfeest een heerlijk feest worden, voor ons allen, zonder uitzondering. Dekking molestrisico. De Nederlandsche maatschappijen van levensverzekering hebben een nieuwe rr ling voor de dekking van het oorlogs- o. risico ingevoerd. In de eerste s is besloten alle hier te lande sedert wxi j.i. aangemelde oorlogsschadegevallen, or. wat de polis hieromtrent even- tu ri bemaalde, voor de volle 100 pet uit te n~ta':n. Hiervan ontvangen alle betrok kenen bericht. Wat betreft de toekomst is ae^loten, dat er in de gegeven omstandig- neden geen reden aanwezig is bij molest- sterfgevallen voortaan kortingen toe te passen. In alle in Nederland nieuw te slui ten polissen zal dus voortaan het molest risico ten volle gedekt zijn. Ook het spaarkasbedrijf heeft zich bij leze regeling aangesloten. Gevaarlijke mijnen. Door onvoorzichtig of alleen maar on oordeelkundig om te gaan met drijvende of aangespoelde scherpe mijnen of ver sperringen zijn in den laatsten tijd ver schillende soldaten en burgers gedood. Derhalve wordt er tegen gewaarschuwd een in zee, rivier of kanaal drijvend, on schuldig lijkend voorwerp, dat er als een mijn of boei uitziet, aan te raken, op te nemen of te naderen. Reeds het naderen alléén kan een explosie tot gevolg hebben. Het onschadelijk maken van deze voor werpen moet door de daartoe bevoegde instanties geschieden. Op de volgende punten moet gelet wor den 1. Ieder die drijvende of aangespoelde mijnen, boeien of verdacht uitziende voor werpen gevonden heeft, moet zulks onmid dellijk met nauwkeurige opgave van "de vindplaats aan de dichtst bij zijnde Duit- De Italiaan Secondo Campani, die een vliegtuig zonder propeller en zonder ver brandingsmotor heeft uitgevonden, dat groote hoogten kan bereiken en zeer veel voor militaire doeleinden belooft. (Foto Scherl). sche militaire instantie, politie- of burger lijke autoriteit mededeelen. Hetzelfde geldt voor ieder, die mijnen of op boeien lijkende voorwerpen in zee, rivieren of kanalen ziet drijven of ziet, dat zij zijn aangespoeld. 2. Men vermij de het in ieder geval deze voorwerpen, zoolang niet is vastgesteld dat zij volkomen onschadelijk zijn, aan te raken of te naderen. 3. Men zorge tot de komst van politie of desbetreffende instanties voor een afzet ting rondom deze voorwerpen met een straal van één kilometer door in den om trek wonende personen of anderszins. Maatregelen tegen studenten. In de beide universiteitssteden Leiden en Dellt zijn door de Duitsche veiligheids politie eenige studentencorporaties ont bonden en haar gebouwen gesloten. Deze maatregel hangt samen met de relletjes en stakingen der studenten, die de sluiting van de universiteit en de hooge- school in het belang van de veiligheid en de orde noodzakelijk maakten. Eenige studenten en een hoogleeraar moesten in arrest worden gesteld. Kalkoen ofeen doode musch? Wie vreesde, dat dit jaar de Kerstdisch wel van alle feestelijkheid gespeend zou zijn, omdat kip noch kalkoen er op zouden prijken, zal aangenaam verrast zijn geweest door het bericht van het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd, dat de aflevering van gevogelte (kippen, eenden, ganzen, kal koenen) voor de biniienlandsche consump tie op beperkte schaal zou worden vrijge geven. Edoch, de beloofde kalkoen bleek spoedig weinig meer dan een doode musch tezijn. Wat toch was het geval? ïn haar zorg voor den consument, wiens levens onderhoud toch reeds zulke schrikbarende bedragen verslindt, stelde de overheid werkelijk zeer milde maximumprijzen vast, die voor breede kringen de mogelijk heid openden, met de feestdagen een sma kelijk boutje op tafel te brengen, 1.50 per kg geslacht gewicht het mocht in derdaad een Kerstgratificatie genoemd worden, in aanmerking genomen de thans geldende vleeschprijzenMaar de schijn was te schoon en de droom van de Kerst gans kan geen werkelijkheid worden. Want de leveranciers van het nobel ge vogelte, poeliers en restaurateurs, zien geen kans het ons voor dien prijs te leve ren of ter tafel te brengen, om de een voudige reden, dat zij hun voorraad, die zij niet mochten afleveren, reeds eerder en toen veel duurder, hebben ingekocht. Zij achten den vastgestelden maximum verkoopprijs eerder een aannemelijke in koopsprijs en betwijfelen het, of de hou ders van levend gevogelte bereid zullen zijn hun dieren te verkoopen tegen een prijs, die verkoop t-egen den maximumprijs mogelijk maakt. Of men er nog wat op zal weten te vinden? Overigens zal er geen vleeschtekort zijn met de Kerstdagen, want er zullen 10.000 stuks slachtvee aan de markt komen, waardoor de vleeschbe- hoefte voor de feestdagen in ieder geval gedekt zal zijn. Nog een geschenk. Nog een ander extraatje staat ons voor Nieuwjaar te wachten, naar het Haagsche Vaderland weet mee te dee- len. Volgens dit blad ligt het in het voor nemen om in den nacht van 31 Decem ber op 1 Januari, het klokje van gehoor zaamheid één uur later te doen slaan, zoo dat gedurende deze beide nachten het uit gaansverbod slechts geldt gedurende de nachtelijke uren van 1 tot 4. Een officieele mededeeling hierover is op het oogenblik dat wij dit schrijven evenwel nog niet verschenen. Marschverbod der N.S.B. Den Haag heeft in de afgeloopen week een oogenblik den terugkeer van het uni formverbod gekend, dat Donderdag weer werd afgekondigd, doch later nog den zelfden dag werd vervangen door een marschverbod, dat de leider der N.S.B., ir. Mussert, zelf voor het geheele land heeft afgekondigd. Voorts heeft deze beweging voor de laatste weken van het jaar nog enkele andere maatregelen genomen en wel de volgende: de N.S.B. houdt van 24 December tot 2 Januari op de plaats rust; zij schorst haar werkzaamheden van 24 December tot 2 Januari en zal haar week blad „Volk en Vaderland" in die week niet doen verschijnen. De bedoeling van een en ander is, in de dagen van Kerstmis tot Nieuwjaar tot zichzelf in te keeren en zich rekenschap te geven van den geest, waar door de leden der beweging gedragen moe ten worden. Aldus een toelichting op deze' besluiten in JJVolk en Vaderland". HET STAARTLOOZE VLIEGTUIG. De Sovjet-Unie wijdt de grootste aan dacht aan het nieuwste, staartlooze vlieg tuig. De ontwikkeling daarvan dagteekent reeds uit 1923, toen er proeven werden ge nomen met het staartlooze zweefvliegtuig, „Parabola" genaamd, met zeer lichte vleu gels en gebouwd in den vorm van een groote tor. Naar dit model werd later ook een motorvliegtuig gebouwd. Men neemt thans ook proeven met een jachtvliegtuig, dat plaats biedt aan meer dan één persoon. Deze machine is toegerust met door lucht gekoelde motoren, op zij van den romp in de vleugels ingebouwd. Middenin den romp bevindt zich de „commandotoren". Boeg en hek zijn voorzien van torens vooj- ma ch inege weren POOLONDERZOEK PER VLIEG MACHINE. In de laatste jaren heeft de Sovjet-Unie zich sterk toegelegd op het ontwikkelen van de luchtlijnen naar de Pooi. Er wer den verschillende poolvluchten georgani seerd, alsmede lange-afstands-vluchten via de Pool naar Canada en de Vereenigde Staten. De in de Pooizee gelegen eilanden, overdekt met en omringd door sneeuw en ijs, welke vroeger om zoo te zeggen van geen practische beteekenis waren, zullen in de toekomst geroepen zijn tot het spelen van een groote rol, als steunpunten voor het innemen van proviand m brandstof. Eerst in het jaar 1942 zullen de lucht lijnen naar de Noordpool, die van strate gisch belang zijn, geheel in gereedheid zijn gebracht. Zij zullen, in groote lijnen, den loop der groote Siberische stroomen vol gend, van het binnenland vap Rusland naar de kust van de Noordelijke IJszee leiden, waar zij zullen aansluiten op de dwarsverbinding die zich uitstrekt van de Beringstraat tot Archangel. Eenigen tijd geleden is een Sovjet-Russische hydro grafische expeditie te Archangel terugge keerd, die op het Poolschip „Nord" weten schappelijke onderzoekingen had ingesteld en een groot aantal kartografische opna men had gemaakt. DE SPANNING IN DE OOST- AZIATISCHE ZONE. Als gevolg van Roosevelts verkiezing wordt vrij algemeen een verscherping der Japansch-Amerikaansche betrekkingen verwacht. De tegenstelling tusschen beide landen was latent reeds aanwezig op het moment, dat Amerika via Hawai de Phi- lippijnen en daarmede Oost-Azië in zijn invloedssfeer betrok en zijn economische positie in China sterk uitbreidde. Toen Japan zich tien jaar geleden in Mandsjoe- rije nestelde en later de kustprovincies van China in bezit nam, gaapte de kloof al wijder. Washington weigerde op grond van de Stimson-doctrine de door geweld verkregen territoriale veranderingen te erkennen, terwijl Japan een Oost-Aziati sche Monroeleer verkondigde. Amerika antwoordde met opzegging van het han delsverdrag met Japan, waarop Japan rea geerde met niet-verlenging van de Wash- ingtonsche vlootconventie, hetgeen betee- kende, dat het zijn volledige vrijheid in zake bewapening ter zee hernam. Nu Rusland en Duitschland als factoren in de Oost-Aziatische machtspolitiek op den achtergrond zijn getreden, Frankrijks militaire en daarmede ook zijn koloniale macht is gebroken en Engeland zich door den oorlog in het moederland en in de Middellandsche Zee gebonden ziet, is Amerika de eenige ern stige tegenstander van Japan geworden. Japans ver vooruitgeschoven machtslinie van Hawai naar de Philippijnen en Goeam snijdt het Japansche eilandenrijk van zijn Zuidzeebezittingen af, terwijl het van zijn kant de strategische linie van Amerika in de flank bedreigt. Hier ligt geografisch gezien de kern van de Japansch-Ameri kaansche tegenstellingen, die met den dag scherper dreigen te worden, zoo lang Ame rika Japans aanspraken op de leiding in de Oost-Aziatische zaken niet wenscht te erkennen. Coearrr FRANSCM moOCHIHA

Soester Courant | 1940 | | pagina 8