Rob, de moedige Oost-Indiër. GRABBELTON m m m NAAR DE TOEKOMST. BEGIN MET JEZELF I UIT DB LITTERAIRE KOORVEREENIGING „EXCELSIOR" ..„XSSShV FIRMA NIEUWENHU1S Burgeiijke stand D. F. VOIGT De lat. Ver, Bellamy schrijf ons hej .volgende: De nood in ons Vaderland ïs hoog, nu en vóór 10 Mei. Vele pogingen om tot daadwerkelïjken opbouw ie komen, wor den aangewend, maar van concrete plan nen wordt nog niet veel vernomen. Reeds acht jaren lang hebben wij ge wezen hoe tot arbeid en welvaart is te komen en hebben wij als oorzaak van de toenemende ellende aangegeven het handhaven van een individualistisch in gesteld economisch stelsel, het handha ven van het op het belang van den enke ling ingestelde concurrentie- en winst systeem; de productie was niet ingesteld op de beboetten van allen, maar op het belang van een enkeling of groep. Ondanks leuzen van moreele en gees telijke herbewapening en de vaak in tensieve arbeid der vakbeweging, werd bet persoonlijk-, groeps- en volksego- Kame met den dag gevoed en werd de dagelijksche strijd voor steeds meer menschen al heviger, leder mensch en elk Volk moest zichzelf maar bedruipen. Hoe staat het nu 7 Het kapitalistisch economisch stelsel heeft, zijns ondanks, een productie-apparaat weten in te stel len, dat naar uitspraak van een duizend economen een wereldproductie heeft, die meer bedraagt dan de menschheid aan Noodzakelijke en zelfs minder noodza kelijke levensbehoeften noodig heeft. Het distributie-apparaat echter werd niet in gelijke mate ontwikkeld. Dat zou ook ntrijdig zijn met het wezen van het kapi talisme. De menschen hadden het voort gebrachte wel noodig, maar konden het Niet koopen, omdat hut den meesten aan 'de vereischte koopkracht ontbrak. De machine verdrong de persoonlijke ar beidskracht, de bedrijven werden al meer gerationaliseerd en al meer menschen kwamen op straat te staan. Zonder werk fipil zeggen weinig inkomen en veef solli citanten wil zeggen lage Ioonen. Zoo kregen we de dwaze toestand: Overproductie en toch onderconsumptie; Overvloed en toch gebrek. Moeten we weer daarheen? Na den oorlog komt er weer viVde. Zal dat ook een economische vrede zijn? Een toestand1 dus, waarin 'We eene burger zich, gedreven door een Innige overtuiging en een sterk ontwik keld gemeenschapsgevoel, instelt op het belang van den ander en waarin het eene volk ten nauwste rekening houdt met het belang van het andere? Dat is de benau wde toekomst, die ve- Avaarvan r de beant- éden besloten ligt. In heden, in het nu wat wor<*etl amen moeten werken, hoog ig/ Iedereen zal naar eigen aanleg zedige opbouwdiensten hebben te bewijzen. Dat kan niet meer particulier, maar dat moet centraal geschieden. De °ude individualistische economie heeft a^e<aan. Het goud is niet meer de basis lor* welvaart. De kracht en de welvaart, ja het geestelijk welzijn en de cultureele vorming van ons volk hangen at van den arbeid van ons allen tesaam en in een billijke verdeeling van het resultaat daar van. Daarheen gaan we nu. Dat ligt in de ontwikkeling van maatschappij envde mensch opgesloten. Het is alleen maar de vraag hoe. Door een sterk ontwikkeld gemeenschapsgevoel tegenover elkaar en tegen over andere volken, kunnen we langs den best denkbaren weg het doel bereiken. Niet ander. Dat doel moet men kennen en de oorzaak der ellende moet men weten. Edward Bellamy heeft alles wat we Nu doormaken, tot den feilen strijd tus- Bchen arbeid en kapitaal toe, 50 jaren 'geleden reeds beschreven in zijn beide boeken „In het Jaar 2000" en „Gelijkheid voor Allen", die in millioenen exemplaren verschenen, In vele talen gedrukt zijn. Hij beschrijft de ontwikkeling van de techniek en de wetenschap, het werkloos heidsvraagstuk, de opkomst der vakbe- beweging, het invoeren van sociale wet ten, de radio en televisie, de oprichting van waren- en eethuizen, de vorming van concerns, kartels en trusts, de giro, clearing en tolmuren, het instellen van al meer Overheidsdiensten, enz. Voor ons allen is dat reeds historie geworden. Wat nog in de toekomst besloten ligt, is, dat heei de productie en distributie zal worden beheerd door en alle arbeids krachten in dienst zullen zijn van de Overheid als hoedster van het waarachtig Volksbelang. Dat iedereen, na testing, in het arbeidsleger de plaats zal kunnen innemen, die hem op grond van aanleg en karaktereigenschappen toekomt en waar door hij de hoogstmogelijke bevrediging en de gemeenschap het hoogst mogelijke nut daarvan zal trekken. Dat aan allen zonder onderscheid, mits men zijn best doet, een gelijk aandeel in de gezamelijke welvaart zal worden gewaarborgd van wieg tot graf en dat het thans onpersoon lijke en dus vervreemdbare geld ver vangen wordt door persoonlijk giraal geld. Ook de verwezenlijking van dit alles ligt, stap voor stap, in de verderen ont wikkelingsgang van den tijd. De teekenen des tijds te verstaan is eisch voor ieder Nederlander, die het wel meent met zijn Volk. Ons aller belang ligt besloten in het instellen eener centraal geleide eco nomie op het belang van heel het volk ge richt, in het produceeren en distribu- eeren naar behoefte van allen. Donker is het heden, maar de toekomst wenkt ons hoopvol toe. Om dat te kun nen begrijpen en dan mee de hand aan den ploeg te kunnen slaan, is het noodig om de evengenoemde boeken te lezen. Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad. VAN MIJNHEER ZWARTKIJK. WE ZIJN MISSCHIEN KINDERLIJK, NIE1 KINDSCHr Ik beluisterde een interessant radiopraatje over de hoedanigheid van ons brood. De k acht v as ge uit, dat 't brood niet voedzaam zou zijn, omdat men na den maaltijd weer zoo gauw honger had. Hierop werd de deskundige ver klaring gegeven, dat 't broodmeel tegenwoordig ook de bestand deelen van de graankorrel bevat, welke vlak onder de schil zijn gelegen. Deze bestanddeelen werden juist buitengewoon vitaminenrijk gehee- ten, maar het toeval wil, dat het vitami ne-B, hetwelk we in het bijzonder door de toevoeging dier bestanddeelen genie ten, de eigenschap heeft om.eetlust- opwekkena te werken. We zouden zeggen, dat zulks toch eigenlijk een slechte eigenschap ïs in een tijd van strenge rantsoeneeringsnood- zaak. Ook in het Vaderland kwam men er onlangs tegen op, dat men ons voor té kinderlijk om niet te zeggen „kindsch" houdt, wanneer men ons telkens, wanneer ons iets wordt inge houden, wil aantoonen, dat we er eigen lijk beter aan toe zijn geraakt. Ook toen de melk voor een niet on belangrijk percentage werd ontvet, heeft men het volk in een radio-praatje willen duidelijk maken, dat de kwaliteit van de melk in het algemeen er beter van zou worden. loen we werden gerantsoeneerd op 1 ei per week, heette het, dat men dat ei Repetitie's en aanmelding voor lidmaatschap Woensdags-avonds van tot 10 uur in Religie en Kunst, Rembrandtlaan 20 zooveel te meer zou gaan waardeeren en dat het b.v. als een Zondagsche trac- tatie kon worden beschouwd. loen het vleesch op de bon kwam, werden we er op attent gemaakt, dat vele menschen te veel vleesch plachten te eten, méér dan goed kon zijn voor hun gezondheid. Heusch, we zijn niet kindsch en we durven de dingen wei onder* de oogen te zien, zooals ze zijn. We beseften het goed, dat we moeten opdeelen met allen, met wie het lot ons verbond. Maar we worden graag als volwassenen toegesproken. MAAR NATUURLIJK, BESTE SCHAMPER! inderdaad we zijn een nuchter volk. Juist daarom willen we niet op te kin derlijke wijze worden voorgepraat. We weten, dat ons in het verleden heol wat ontbrak en waren juist doende ons in te stellen op de zegeningen, welke een betere orde ons zou kunnen bezorgen. Maar men overdrijve in dat opzicht niet, anders verzwakt ons vertrouwen weer. Wat ik in de laatste weken door de radio hoorde beloven premievrïj staatspensioen voor winkeliers en andere middenstanders, afschaffing van het pro visiestelsel voor reizigers en vacantie voor dezen met behoud van loon enz. enz. enz. grenst alles tesamen zóó aan het fabelachtige, dat men de nieuwe orde als een sprookje zou gaan ken merken. En zoo schamper willen we niet zijn. HET KWADE GERUCHT. Nagenoeg dagelijks treffen we in de bladen artikelen aan, waarin den strijd wordt aangebonden tegen het kwade ge rucht, dat zoo makkelijk in omloop wordt gebracht en vooral in onze dagen welig tiert. We zijn allemaal in dezen tijd pro-dit of pro-dat en dat leidt er gemakkelijk toe, dat we gemakkelijk het kwade ge- looven en verbreiden, wat van hem of haar, die anti-dit of anti-dat is, wordt gezegd. Men hoede zich voor deze hebbelijk heid, want nóg eens: eer is teer. Het kwade gerucht is nooit nijdiger van aard dan juist nu, omdat het fluiste rend en dus met de noodïge geheimzin nigheid omgeven, wordt voortgestuwd. lerrwïjl de een den laster vertelt aan den ander, word^yde waarschuwing er bij gegeven: maar pas op, mondje dicht! Er zijn immers zooveel verraders! Wat is er zoeter bezigheid voor den mensch dan een geheim fluisterend door te geven? Aldus worden heel wat reputaties ge knakt in deze dagen. Als de oorlog eens ten einde is, zullen we allemaal onze beurt hebben gehad en dan zal de een den ander wantrouwend aanzien en hem, ten onrechte, in stilte verachten. LOODGIETER ELECTRICIEN Van Weede.tr. 23 Tel 2577 GEBOREN: Jan Pieter, z. v. J. W. Gons en A. G. Wïtzdam, Den Blieklaan Johanna Maria, d. v. H. P. Hilhorst en W. M. Puitenbeek, Birktsfraat 65. Willem, z. v. A. Bast en J. Kuijper, Mo lenstraat 76. Reindert Hendrik, z. v. E. A. v. Egdom en H. C. Jbrank, Hartweg 9. ONDERTROUWD: L W. Sinke, 28 jr., onderwijzer, Den Helder en A. L. de Jong, 27 jr., Stad houderslaan 23a. GEHUWD: J. van Sfuïjvenberg, 44 jr., mach.t.koopv. en J. G. kokker, 29 jr., Ericaweg 12. R. v. d. Wal, 23 jr., sergt. int. en A- C- Geerkens, 19 jr., Ie Heeserlaantje 3a. OVERLEDEN: Martinus Gijsbertus Wijntjes, 44 jr., geh. m. R. v. Burgsteden, Birktstraat 75. Elïsabeth bophia Maria Blijenberg, 3U jr., ongeh., Soesterbergschestraat 125. Willemke Bottema, 69 jr., wed. v. K. Kreeft, Vredehotstraat 37. GEVESTIGD: C. v. Baaren inw., Rademakerstraat 13, van Wadenoijen. H. v. d. Glas inw., Soesterbergschestraat 7, van Den Haag. L. Mellegers m. vr., Vinkenweg 34, van Schiebroek. Ij. R. Linzel inw., Kerkpad N.Z. 18, van Rheden. C. J. Veldhuijzen m. g., Stadhouderslaan 17b, van Middelharnis. G. du Pree m. g., Klaarwaterweg 39, van Amersfoort. H. A. Korthals m. g., Eigendomweg 7, van De Bilt. C. E. A. Ellerman m. vr., Vosseveldlaan 34, van Groningen. C. Blom inw., Verl. Talmafaan 7, van Alphen a. d. Rijn. VERTROKKEN: J. Puyk, van Schooldwarsweg 4 naar Zeist, Paltzerweg 291. j. Puyk m. vr., van Schooldw.weg 4 naar Zeist, Paltzerweg 291. J. L. Peg tol, van Luchtvaartatd. naar Breda, Nw. Ginnekenstraat 13. J. Goverde, van Luchtvaartatd. naar Breda, Nw. Ginnekenstraat 13. J. G. Smorenburg, van Verl. Postweg 86 naar Zeist, Steinlaan 41. Bok Niti, van Hartmanlaan 84 naar Den Haag, Van Boetselaerlaan. J. Doeve m. vr., van Heideweg 35 naar Baarn, Dalweg 24. J. de Korver m. vr., van Sophialaan 8 naar Schiedam, B. Knappertlaan 256B. J. A. B. Huybers, van Vosseveldlaan 21 naar Eist, Rijksstraatweg A 15. G. Haak, van Den Blieklaan 43 naar Nij megen, Krayenhofflaan 24a. G. W. Beusinlc, van Beukenlaan 17 naar Groenlo, D 28. W. J. v. Baden, van Verl. Postweg 92 naar Tegelen, Houtstraat 4. H. A. Linnekamp, van Laanstraat la n. Amsterdam, P. Vlamingstraat 86. B. Lokman m. vr., van Stadhouderslaan 19a naar Baarn, Schoolstraat 8. J. de Geus, van Da Costalaan 5a naar Amsterdam, Sijsjesstraat 16. D. L. de Bruyne, van Vredehofstraat 43 naar Amsterdam, Middenweg 115. G. Gringhuis m. vr., van Hartmanlaan 70 naar Nw. Weeerdinge, gem. Emmen. J. M. Schmidt-v. Gelder, van Lt. Kop penlaan 20 naar Rotterdam, Langehil- leweg 33. B. Swanenburg m. vr., van Amersfoort- schestrraat 73 naar Utrecht, Croeselaan 254. W. de Vries m. vr. van t. Huycklaan 24 naar Groningen, Landstr. 10. A. A. M. Verleur-Viëtor van Olijkeweg 3 naar hrmefo, Emmalaan 4. A. v. d. Steen van Pelikaanweg 17 naar Doorspijk, 't Harde. C. J. Adriaanse van v. Weedestr. 6 naar A'foort, Euchsïastr. 19. Z. Jansen van Soesterb.str. 125 naar Lemsterland, bchtenerbrug. W. J. P. Kramers-Schubert van W. 1 op- laan 7 naar Zeist, Dolderscheweg 164. A. Kievith van Verl. lalmalaan 15 naar Renkum, Utr.weg 182 bov. W. van 4 cn, idem. Burgeca. Grotheatraai 30 Telefoon 2363 Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H. Oogartsen een vertrouwd adres. Het gaat ha de wereld nog lang niet naar wensch, er zijn nog verbazend veel grieven; en 't valt ook niet mee om 't voor iederen mensch te schikken zoo naar zijn believen Men leest in de kranten van haat en van nijd, van oorlog, van twist en ellende; en wie dit niet ziet is geen mensch van zijn tijd, als hij al die dingen niet kende. In 't huidige leven is veel niet zoo 't hoort, maar vraagt men wel eens naar ce reden? inpiaats daarvan klaagt men en zucht, ongestoord, men moppert en is ontevreden. Niets is zoo verderfTijk dan al dat gezucht want 't wordt daarmee eerder nog slechter, vanzelf geeft men gaarne aan 't hart ook eens lucht, maar zet men de zaak dan zóó rechter? Schei uit met dat kermen van ach en van wee, maar zoek naar verborgene schatten; pak ook eens een spade en graat ook eens mee, de grond kan veei goeds nog bevatten! En kijk in je hart eens; je bent niet zoo kwaad, al wil je dat dikwijls doen schijnen; verbeter jezelf eens; dat 's één goede daad, Wat zou zeer veei leed gauw verdwijnen! je zet niet de wereld in één dag terecht, noch kun je het werk doen van jaren In slechts één minuut, want dan is 't niet hecht; die moeite kun je je besparen. Maar wél kun je f elpen in 's menschen bestaan iets nuttigs, iets beters te winnen; verbeter de menschen; help mee eens, pak aan, door.eerst bij je zelf te beginnen! S. (Overname verboden). K. Eorma van Nieuweweg 25 B naaf Apeldoorn, Bandalaan 16. J. C. d'Anjou m. g. van Klaarwaterweg 3S| naar de Bilt, de Akker 27«. VERHUISD: E. A. Herik van Nieuweweg 53 naaf Middelwijkstraat 47. W. Timmers van Schrikslaaii 37 naaf Eemstraat 1. P. L. v. Hoek van Stadh.Iaan 96 naaf Stadh.laan 76. A. v. Eulpen-Hilhorst van L« Brlnkwegf 50 naar Kerkpad Z.Z. 26. C. v. cf. Berg m. g. van L. Bergstr- 38 naar t. C. Kuyperstraat 11. A. R. Schoonderbeek m. g. van Birktstr. 44 naar v. Lenneplaan 25. L. J. G. Diem m. g. van Kerkpad Z.Z 53 naar Cillenk. Pelsweg 11. J. K. Schemmekes m. vr. van Postweg 46 naar Dijkhuissfcr. 6. P. j. Boeziek m. g. van Bannïngstiv 53 naar Kampweg 62. J. lli. Huurdeman m. vr. Vaü v. Wecde- straat 9b naar Verl. Kol.weg 4a. Wed. M. E. v. Maurik-Nieuwenhuis van Bosstr. 4 naar Heideweg 29. J. Seezink, van Driftje 7 naaf Oude Grachtje 9. j. 1. Zwiers m. vr. van Soesterb.str. 48 naar terd. Huycklaan 24. G. Hartog-de Zoete van Kon.Iaan 136 naar Krommeweg 23. 57. „Kijk*", riep nij. „Het inlandschc meisje komt hierheen in haar cano". Ze verscholen zich vlug achter een rotsmuur en sloegen haar gade, terwijl Luly vlug naar den inham pagaaide en uitstapte. Ze zakte tot haar enkels in het water. 58. Rob en Daan waren doodsbang, haar vrees aan te jagen, waardoor zc zeker zou terugkeeren. Daarom hielden zc hun adem in, terwijl ze gadesloegen, hoe het meisje het vaartuig over het strand b de grot, buiten het bereik van de golven trok. 59. 'loen begon ze vlug als de wind cle ïots, waarlangs de- voetsporen zoo plotse.big ophielden, te beklimmen. Rob cn Daan heken met groote oogen toe, tot zo den top, bereikt had. loen ver dween ze uit het geizcht. 60. „Nu zullen we het geheim van de grot ontdekken'', zei Rob, terwijl hij opgewonden uit z'n schuilplaats te voor schijn kwam. „Laten we haar achterna gaan, voor ze te ver weg is". De rotswand was gemakkelijk te beklimmen, zocdat Rob ai spoedig boven was. Daan moest echter een handje geholpen word».

Soester Courant | 1941 | | pagina 3