Rob, de moedige Oost-Indiër s Smokkelaars en hun belagers. GRABBELTON WANNEER VERDUISTEREN? DAMPO SOESTER VROUWENKOOR JAN GRIEP» KOU •ge Kou - Griep - Pijn UIT DE LITTERAIRE MIJNHEER ZWARTK'IJK, Burgelijke stand. Zondagsdienst Apotheken. TToii smokkelen iets zijn, dot den jóensch Jn het bloed zit7 Met dc gunst [der omstandigheden (de ongunst der tijden), groeit het leger der smokkelaars. En zoo is het smokkelen ook heden ten dage weer een kwaad geworden, dat wijd en eiken dag wijder om zich heen gttypt» Is het werkelijk een kwaad 7 O, iedereen zal den smokkelaar verfoeien, die than» b.v. honderdduizenden kilogrammen kof fie of thee aan de rantsoeneering ont trekt, maar er schijnt toch ergens een grens te liggen, welke het smokkelen als maatschappelijk kwaad scheidt van het •mokkelen als sport ot toelaatbare ge wiekstheid. Als hef er op aan komt, zijn we immers allemaal smokkelaarsl Zou den er velen wezen, die niet zorgden, fiog een extra onsje, pondje ot kilo thee, dan wel koffie in voorraad te nemen, toen de distributie pas was afgekondigd en de kans er nog was om de wet te ontduiken? De meesten hebben deze re serve reeds verbruikt en zij mopperen nu braaf op hen, die erger smokkelaars Zijn geweest dan zij, maar.hoe zullen pe doen, als hun straks nog wat geurig Jblad of goed gebrande boonen tegen een Hoor hen te betalen, redelijk te achten prijs, wordt aangeboden door een sluik handelaar? En toch, wie van het aan bod van sluikhandelaren profïteeren, zijn pet zoo goed smokkelaars als degenen, dïe de onwettig gehamsterde waren ver- koopen. Over het algemeen wordt smokkelen als een betrekkelijk te waardeeren sport beschouwd, zoolang het om kleinighe den gaat: een gestroopte haas, een onsje thee, een half pondje koffie. Maar waar ligt de grens? Zeker, de meesten onzer zijn er zeker van, dat ze in het smokke len nooit zullen vervallen tot euvelen van groot formaat; de grens tusschen het toelaatbare en het ontoelaatbare bij smokkelaffaires is echter een verschuif bare en zij houdt niet enkel verband met het geweten, maar ook met.de kansen, welke zich voordoen. De gelegenheid maakt den smokkelaar 1 Als verontwaar diging wordt gelucht «per de smokkel- zaakjes van anderen, dan werd deze in vele gevallen niet enkel gewekt door hooge moreele gevoelens, maar ook wel door afgunst. Met dit alles willen we hef smokkel bedrijf geenszins goedpraten. Er kan wor den gesmokkeld in een omvang, welke •- in den huldigen tijd ontwrichtend werkt op de maatregelen ter voorziening In de levensbehoeften van het heele volk. Veelvuldige en groote smokkelaffaires benadeelen arme menschen ten gunste van de rijken onder ons en dat is ontoe laatbaar. Vandaar dan ook, dat het noodzakelijk is om tegen hef smokkelbe drijf op te treden. In zekeren zin ïs dat echter een bittere noodzaak, want de smokkelaars, die worden gesnapt, zijn lang niet altijd de meest schuldigen. Zij drijven een handeltje, dat vol is van groo te risico's en hun verdiensten zijn meest al lang niet in verhouding tot deze- De schuldigsten houden zich schuil achter de schermen; hun risico ïs enkel hef geld, dat ze in affaires steken, geld, dqt verloren kan gaan, maar metéén goed verloopen zaakje weer dubbel en dwars wordt terugverdiend. Het smokkelaars vak ïs Jets, dat me bitter weinig aantrekt, maar evenmin voel ik me in de wieg gelegd voor speur der naar smokkelaars. Van de „humo ristische" verhalen, welke telkens in de krant verschijnen over het succesvolle optreden van rechercheurs, die met hun trucs de smokkelaars er in lieten loopen, kan ik slechts griezelen. Zeker, die re chercheurs do'en verdienstelijk werk" en het is een geluk voor ons volk, dat het werk dier rechercheurs den schrik leven dig houdt onder de smokkelaars en daar mee de economische positie van ons land beschermt. Maar ik vind even weinig te lachen aan hun geslaagde trucs als aan het succesvol ter aarde bestellen van een doode. Je moet het kunnen doem heel den dag op en neer sjouwen met een smok kelaar, Je voordoende als gegadigde koo- per, vriendschappelijk pratende en schertsende, een sigaar presenteerende of aannemende en dan tenslotte, als de menschen iets verdiend meenen te heb ben, je legiümatiekaart toonen als re chercheur van politie.Nogmaals: ook zulk werk moet worden gedaan, maar hoe men er toe kan komen om over het ver verloop van zoo'n zaak een moppig ver haal in de krant te schrijven, dat snap ik niet. In den grond van de zaak zijn beide bedrijven triest, dat van den smokke laar en van den smokkeljager. Smokkelaffaires leiden op den duur tof afstomping van het moreel© gevoel; en dat je er in je binnenste beter van wordt door een huichelachtige rol tegenover smokkelaars te spelen, wil Ik' óók niet gelooven. Het een zoowel als hef ander voert tof verwildering van zeden; we hebben dat al eens aan hef einde van den vorigen oorlog ervaren. Werken we er daarom als eerlijke burjers zooveel mogelijk aan mee om de smokkelarij tegen te gaan door niet te willen profifeeren van de voordeeltjes, welke ons via den sluik handel worden geboden. Met het smok kelen is het gedaan, zoo gauw er geen koopers meer zijn voor smokkelwaren. Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder óf cachet van Miinhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct, Cachet», genaamd „MIJNHARDTJES" Doos 10 en 50 cent. waar nieuwsgierige en zich Iekker-blnnen voelende bewoners meewaarig het hoofd staan te schudden voor de ruiten, zonder dat het een ©ogenblik bij ze opkomt om wat asch of zand te gaan strooien en daardoor het pad hunner medemenschen wat meer begaanbaar te gaan maken. Zou het niet passend zijn in de nieuwe orde, wanneer er overal buurtverenigin gen werden gevormd ten behoeve van sociaal werk? Wat prachtig zou het we zen, als een junioren-groep uit zoo'n buurtvereniging des winters als sneeuw ruimers en een seniorangroep als zand en aschpïoeg fungeerde. EEN GELUK IN DEN DONKER. Heel gemakkelijk kan iemand een on geluk in den donker overkomen, maar mij bezorgde <|e duisternis een gelukje en daarom wou ik er eens melding van maken. 1 astend zocht ik een dezer avonden mijn weg door een laan, toen er iets zwaars tegen me opbotste, dat „pardon" zei. En ik antwoordde: „Goeden avond!" Ruwe Huid I PUROL Ruwe Handen Doos 30 cent Ruwe Lippen J Bij Apoth. en Drogist VAN SNEEUWRUIMEN ALS BURGERPLICHT. ïk ben gloeiend voor 't Utrechf- sche voorstel der invoering van den burgerplicht van 4t sneeuwruimen! Dat is nu eens een „volksche" gedachte, welke me lijkt. Natuur lijk zou 't veel mooier zijn, als we ons niet tot zulken plicht lie ten dwingen, doch hem dit mensch- lievendheid vrij willig volvoerden. Of het in Utopia, het heerlijke land der schoone toekomst, eens zoo worden zal? Voorloopig zal er nog wel eenige drang noodig zijn. Het sneeuwruimen kan in de groote stad niet meer gedaans worden als vroe ger, omdat men geen benzine heeft voor de afvoerwagens, Nu zullen de aanwo- nenden van de straten met groot verkeer worden gedwongen om den vullen boel van Koning Thialff weg te ruimen. In de straten met minder druk verkeer kan men op de ouderwetsche wijze z'n nek blijven breken en eveneens op de .straten, welke het gemoedelijke platteland rijk is. Nimmer demonstreert zich ons gemis aan gemeenschapszin zoozeer als in den wirvter, wanneer de straten glad zijn van ijs of plat-getreden sneeuw. Dan sukke len alle mogelijke stumperds angstig over ihet gladden pad, voor de huizen langs, Ik vroeg voorts belangstellend, of het „iets dat tegen me opgebotst was, zich niet had bezeerd. Dat was gelukkig niet het geval, waarop we gezamelijk en een drachtig onzer verwenschingen formuleer den aan het adres van de machten der duisternis. Alvorens verder te gaan, zocht en vond ik de hand van mijn lotgenoot, welke hantf ik voorzichtig op den bovenkant van een tuinhek lei, daarbij den raad gevende om verder dat hek tot leiddraad te laten dienen; mijn lotgenoot zou dan minstens vijftig meter ver veilig kunnen voortgaan. Waarop we elkander goeden avond en welterusten wenschten. De volgenden morgen kwafm ik mijn vroegeren vriend Jansen tegen, dien ik nooit meer aankijk vanwege..^. Enfin dat doet er niet toe. Jansen glimlachte vriendelijk. Zoo'n loeder! dacht ik. Maar Jansen kwam bovendien met een uitge stoken hand op me at en toen raakte ik heelemaal in de war. Echt kwaad ben ïk eigenlijk nooit op hem geweest, maar ik heb de minste niet willen zijn om het weer goed met hem te maken. „Ik dank je nog wel zei Jansen voor je hulp gisterenavond. Dat was erg aardig van je en ik' ben goed thuisgeko men, hoor. Mies vond het ook erg aardig, dat alles nou weer in orde is tusschen ons." Ik zette eerst verbaasde oogen op, toen begreep ik, waf er gebeurd was enne.Nou ja, we zijn nu weer vrien den als vanouds en onze vrouwen heb ben gisteren de bonnetjes met elkaar geruild, welke ze missen konden» Ontmoetingen met onbekenden in den donker kunnen alzoo gemakkelijk tot hef licht eener nieuwe of hernieuwde vriend schap leiden, .maar het kan ookanders uitkomen. Zoo verzekerde me althans een andere kennis van me, die al een jaar en langer iemand met succes had weten te ont- loopen, die hem een geducht pak slaag had beloofd. Tot hij Onlangs op een ver duisterde avond recht in de armen van iemand terecht kwam, die hem uit zijn „Pardon"-geluid herkende en daardoor de gelegenheid bekwam om een oude re kening te vereffenen. Deze kennis waagt zich nu 's avonds niet meer buiten, alvorens, komende uit de verlichte kamer, ïn den donkeren gang vijf minuten met gesloten oogen te heb ben gestaan. Dan schijnt men buiten be ter te kunnen zien. Hetgeen mag wor den verstaan en toegepast door iedereen, die het schuwt om te water of tegen een muur aan te loopen, dan wel ïn de han den te vallen van iemand, voor wïen hij op den dag gaarne een blokje om loopt. BARTEISMAN Repetities en aanmelding voor UdmMtschap Woensdegi ven J1/,—4»/, uui ten huize ven den Diligent REGENtESSHLAAN 5. Zaterdag 8 Februari zon op 9.10, onder 18.39. Zondag 9. Februari zon op 9.08, onder 18.41. Maandag 10 Februari zon op, 9.07, onder 18.43. Dinsdag 11 Februari zon op 9.05, onder 18.45. Woensdag 12 Februari zon op 9.03, onder 18.47. Donderdag 13 Februari zon op 9.01, onder 18.49. Vrijdag 14 Februari zon op, 8.59, onder 18.51. Tusschen zonsondergang en zonsop gang moeten de woningen e.d. verduis terd zijn. De lampen van rij- en voer tuigen moeten een half uur na zonson dergang tot een halt uur voor zonsop gang eveneens verduisterd zijn. GEBOREN: Willem Frederikus, z. v. H. W, Sukel en Th. A. Heeremans, Pr. Bernhardlaan §e- Irene, d> v. J. Man en C. Onckt H^ftjnaji- laan 80. Albertus Johannes Antonius, z» V* A'. v. Zeeland en D. Qrondman, Laanstr. 80. Herman, z. v. H. Rubingh en Kuoops, Hartmanlaan 36. Johanna, <r. v. G. P. 't Lam eo J» K. Prinsenberg, Birktstraat 11. ONDERTROUWD: G. Haage, 20 jr., stratenmaker, Molenweg weg 12 en H. P. v. d. Deijssel, 21 jr., Veldweg 11. H. Kroder, 23 jr„ los arb. Braamwég 15 en M. Roeten, 23 jr., Braamweg 15. Th. de Zoete, 25 jr., los arb. Dorrestein- weg 69 en M. v. Ommen, 19 jr., Krom- meweg 23. H Rünge, 22 jr., werktuigkundige Ber lijn en M. L» Schlömer, 21 jr* Soes terbergschestraat 172. GEHUWD: P. J. Rauch, 25 jr., metaalslijper en G. M. Beijer, Smitsweg 2a. H. v. d. Brink, 20 jr., grondarb'. en G. Klein, 21 jr., Beetzlaan 9. C. Wallenburg, 25 jr., kruidenier en K. M. Akkerman, 24 jr., Nieuweweg 110a. OVERLEDEN: Marie Kozik, 51 jr., geh. m. E. Schönfeld, Kerkdwarsstraat 18. Maria v. Soest, 78 jr., wed. v. A. Knoops, Molenstraat 84. Maria Cornelia Jacoba Wijnbeek', 25 jr.f ongeh. Soesterbergschestraat 125. Johanna Maria v. d. Poi, 73 jr„ wed v. C. Dorrestein, Staalwijklaan 4. Willemina Moritz, 90 jr., wed. v. v. d» Veen, Steenhoffstraat 74. Martinus Jacóbus Brandt, 2 jr., Sophïa- laan 27. Johanna Elisabeth Beumer, 79 jr., geh. m. J. C. Gerritse, Verl. Talmalaan 19a.. GEVESTIGD: L. E. Klukhuhn m. vr., L. Bergstraat 12, van Amsterdam. A. Silberman inw., Stadhouderslaan 96, van Den Haag. H. de Jonge inw., K. Hartweg 40, van Naarden. J. M. A. v. Doorn inw., Molenstraat 134, van Amersfoort. C. H. Oldïgs m. g., Emmalaan 14, van Amsterdam. H. N. Rentes Inw., VërL Postweg 62, van Zeist. M. H. Rentes in^r., Verl. Postweg 62, van Zeist. Th. Slater m. vr., Schrikslaail 17, van Dordrecht. C. A. Broersen inw., L. Bergstraat 3/ van Amsterdam. H. de Loopze inw., Rademakersfraaf 8a, van Renkum. Dan rug en borst flink met Datflpo inwrijven en Dampo diep Inademélt. Wonderlijk zoo als dat het pit Doos 30 ct. 4ub« 40 ei- Pot 50 ct. P. Bremer m. g., Julianalaan 92, van Den Helder. S. en R. Kamm m. vr., Stadhouderslaan 96, van Den Haag. H. Freuthal-Sleinhardt inwn Stadhouders laan 96, van Den Haag. H. H. Meier inw., de Zoom 7, v* Enschede R. Joinking inw., L. Bergstraat 1, van Amsterdam. J. Willems inw., Eigendomweg 87, var» Amsterdam. P. Boersma m. g., Molenstraat 22a, van Opsterland. D. W. Maat m. g., Verl. Postweg 72, va:i Den Haag. A. Kamm, Stadhouderslaan 96, van Leiden. G. Verwoerd inw., Kostverlorenweg 7, van Amsterdam. A. F. Bezem-Dortmundt m. k., Sleenholt- straat 43, van Den Helder.. A. H. M. Smit inw., Steenhoffstraat 77, van Amsterdam. A. Reuvers inw., Van Weedestraat 32, van De Bilt. H. Beumer inw., Julianalaan 4, van Rolde. VERTROKKEN: B. C. T. Fischer, van Soesterbergsche straat 125 naar Naarden, Cattenhagc- straat 33. P. A. F. Steenberghe-Engeringli, van Ra- demakerstraat 26a naar Utrecht, Oude Gracht 129. G. E. de Vries, van Soesterbergschesfr. 125 naar Baarn, F. Eliaslaan 21. J. J. H. Buitendijk, van Beckeringhstraat 13b naar Huissen, Vierakkerstr. D 17. M. J. Uitzinger, van Hartmanlaan 41a naar Amersfoort, v. A. v. Wijckstraaf J. H. Arends, van Lïndenlaan 4a naar Zaandam, Parkstraat 16. A. M. v. Breukelen, van K. Hartweg 29 naar Bussum, Beerensteïnscheweg. J. Bobbert m. g.,_ van Dijkhuisstraaf 1 naar Utrecht, L. Nieuwstraat 27bis. E. Wolthuis m. vr., van Bartolottilaan 3 naar Den Haag, Vondelstraat 250. H. Velthuijse-v. Veen, van Heuvelweg 1 naar Groningen, Oranjestraat 18. O. v. Welstijn, van Steenhoffstraat 46 n. Laren N.H., Zijtak 19. A. v. Wijngaarden, van Sinnemaplein 8 j^nar Kamerik A 207. C. K'om, .van Verl. Talmalaan 7 naar Al phen a. d. Rijn, Westkanaalweg 11* C. Storno, van Van Maarensfraat 7 naar Zaltbonv-nel, Gamerschestraat 61. N. L. Pof, van Rembrandflaan 6 naar Arnhem, S\ hoolsfraat 72. J. C. Willemen, van Sfadhouder^laat. 118 naar Den Haag, Zalmstraat 7- 'A. B. v. Tddekinge, van Soesterbergsche straat 125, naar Amsterdam, Ie Hel- 'merstraat Wilhelminagasthuïs. ZONDAG 9 FEBRUARI 1941. DIENS! 1 APOTHEEK „SOEST"- Soesterbergschestraat 8, telefoon 249?) gewötxtëh" 77. Dadelijk kwam de oude man over eind en schudde de beide gasten de hand. „Vreemdelingen binnen onze poor ten, gij zijt welkom", zei hij Jn z'n eigen taal. Toen leidde hij hen de grot binnen en beduidde hen, plaats te nemen aan de 2uu e houten tafel. Vlug vulde Luly groote koppeni fcaét een verkwikkende drank, terwijl een ander meisje een blad vol etenswaren binnenbracht. 78. Nadat ze hun honger gestild had den, Eet de hoofdman Rob en Daan de vreemde grotwoningen heelemaal zien. Toen ze terugkwamen, was he| inmid dels nacht gewoixléft en daar Rob en Daan erg moe waren* werden ze Jn een hol gebracht, w aar twee houten rustban ken stonden. Binnen een paar minuten waren ze vast in slaap. 79. Den volgenden morgen werden de vrienden wakker door het geluid ,van lachende kinderen cm blatende geiten. Het zonlicht stroomde hun hol binnen. Ze kleedden zich vlug, ontbeten en gin gen naar buiten. 80. Ze waren vrij, om te gaan waar ze wilden. Daarom namen ze zich voor het heele dorp en de bergkloof eens gron dig te onderzoeken. Rob stond juist stil, om wat met de kindertjes te spelen, toen hij tot z'n verrassing het gezoem van een vliegmachine hoorde.

Soester Courant | 1941 | | pagina 2