De Internationale toestand Het Portret Deze week De Wereld HGOïVO m ^ueenscompffy Berehaven .Londen IN DE AFGELOOPEN WEEK Te Vichy wordt thans officieel medege- gedeeld, dat de minister van Buitenland- sche Zaken, Flandin, is afgetreden. De minister van Marine, admiraal Darlan, neemt Flandin's plaats op het ministerie van Buitenlandsche Zaken in en is tevens tot vice-president benoemd. Daarbij be houdt hij zijn post als minister van Marine. Met betrekking tot de besprekingen, die Darlan in de afgeloopen dagen te Parijs heeft gehouden, heeft de pers het volgendt officieele communiqué gepubliceerd „Het staatshoofd maarschalk Pétain, die de politiek van Montoire volgt, heeft Laval voorgesteld, als minister van Staat en lid van het directorium tot de regeering toe te treden. Laval heeft het aanbod van den maarschalk van de hand gewezen." Naar te Vichy omtrent de komende re- geeringswijziging verluidt, zullen met enkele uitzonderingen waarschijnlijk alle ministers vervangen worden. Admiraal Darlan, generaal Huntziger en misschien de onlangs tot minister van Justitie benoemde Barthélémy zouden aanblijven. Het nieuwe kabinet zal, naar men van verschillende zijden hoort, meer het karakter van een ambtenarenregeering dragen.. In het buitenland zijn geruchten ver spreid over vermeende in Vichy uitgebro ken onlusten. Deze geruchten zijn onjuist. In Vichy heerscht volkomen rust. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp tot steun- verleening aan Engeland met 260 tegen 165 stemmen aangenomen. De ontwerp-wet gaat thans naar den Senaat. De stemmenverhouding komt zoo onge veer overeen met de politieke gezindheid der stemmers. Vóór de wet stemden 236 democraten en 24 republikeinen, er tegen 25 democraten, 135 republikeinen, 3 leden der progressieve partij, 1 lid van de Ame rican Labor Party en 1 lid van de Farmer Labor Party. Kort v.oordat het wetsvoorstel werd aan genomen heeft het Huis met 263 tegen 160 stemmen het voorstel van den republikein Fish verworpen, dat behelsde het ontwerp naar de commissie van Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden terug te zenden en in plaats van de wet tot hulpverleening aan Engeland een ont werp in te dienen, waarbij aan Engeland een crediet van twee milliard dollar ter beschikking wordt gesteld. Het Huis van Afgevaardigden nam 'een amendement aan, waarbij de leveringen aan Engeland tot het einde van het be- grootingsjaar niet de 1.3 milliard dollar mogen overschrijden. Dit betreft, vólgens United Press, leger- en vlootmateriaal, dat öf reeds aanwezig is óf reeds in bestelling is gegeven. Met 177 tegen 120 stemmen werd een voorstel van den republikein Eaton om de hulp aan Engeland tot 2 milliard dollar te beperken verworpen en met 122 tegen 38 stemmen een voorstel van den republikein Wadsworth, een maximum-grens van 7 milliard dollar vast te stellen voor de leve ringen aan landen, wier verdediging van belang is voor die der Vereenigde Staten. Daarmede werd een van de belangrijkste voorstellen van de oppositie verworpen. Ook het voorstel, dat de hulpverleenings- wet bepalingen zou bevatten, volgens welke Amerikaansche troepen niet buiten de ter ritoriale wateren van het Westelijk Half rond gezonden mogen worden, werd afge wimpeld. De verwerping van dit voorstel werd van de zijde der regeeringspartij ge motiveerd met de verklaring, dat in deze wet niets het recht geeft troepen buitens lands te zenden. Wendell Willkie is te New York aange komen. Hij weigerde aan persvertegen woordigers mede te deelen, tot welke ge volgtrekkingen hij op grond van zijn in- Duitsche vliegers laten zich onder de palmen van het zonnige Italië het eten goed smaken. Scherl) drukken in Engeland gekomen was. Hij verklaarde deze mededeelingen te reser veeren tot zijn verschijning voor de Se naatscommissie van Buitenlandsche Zaken, waarschijnlijk Dinsdag. Willkie zei evenwel, dat hij in Engeland in het geheel geen verwachting of voorstel vernomen had omtrent deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. Hij voegde hieraan toe, dat het Amerikaansche volk wel dankbaar mocht zijn, dat het niet behoefde te leven op een wijze, als waartoe het Ëngelsche volk thans gedwongen is. De „New York Times" publiceert het re sultaat van een onderzoek van het Gallup- instituut over eventueele deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. Blij kens dit onderzoek zijn negentig procent van dq. deelnemers tusschen twintig en dertig jaar tegen het deelnemen aan den oorlog. Van de deelnemers tusschen dertig en vijftig jaar zijn 85 procent en van de deelnemers boven de vijftig tachtig pro cent tegen den oorlog. De nieuwe Amerikaansche ambassadeur te Londen, John Winant, heeft een bezoek aan Roosevelt gebracht. Na afloop hiervan verklaarde hij „In sommige kringen wordt veel gesproken van een unie tus schen de Vereenigde Staten en Engeland. Ik geloof, dat dit slechts het begin zal zijn van een nauwe samenwerking tusschen alle democratische landen." Winant zal, zooals men v/eet, over tien dagen naar Europa vertrekken. De speciale verslaggever van een Ita- liaansch blad aan de Grieksch-Joegosla- vische grens meldt, dat volgens uit Grie kenland ontvangen berichten de Ëngelsche invloed in het land na den dood van Metaxas nog versterkt en uitgebreid is o.a. door de benoeming tot minister-president van den gouverneur van de Bank van Griekenland, Koritzis, en tevens door de ontscheping van nieuwe contingenten Britsche troepen te Saloniki. De levens middelensituatie wordt voor de bevolikng steeds ernstiger. Alle artikelen zijn zeer schaarsch, ontzaglijk duur of in het geheel niet te krijgen. De verslaggever, die den nadruk legt op de aanwezigheid van Brit sche vliegtuigen, kanonnen en troepen in Griekenland, schrijft, dat Italië zich op dit krijgstooneel minder tegenover Grieken land dan wel tegenover het Britsche Rijk geplaatst ziet. In het Britsche kabinet zijn eenige wijzigingen aangebracht. De huidige minister van Koloniën, Malcolm Macdonald, is tot Hooge Commis saris in Canada benoemd. Er zal zoo spoe dig mogelijk een speciale volmacht voor hem worden opgesteld, opdat hij zijn zetel in het Lagerhuis kan behouden. Tot zijn opvolger als minister van Kolo niën is Lord Moyne benoemd, die tevens in de plaats van den overleden lord Lloyd voorzitter van het Hoogerhuis wordt. Ernest Brown zal als minister van Ge zondheid optreden. Tot staatssecretaris voor Schotland is Thomas Johnston be noemd. Ten slotte is de hertog van Norfolk be noemd tot eerste parlementaire onder staatssecretaris vén het ministerie van Landbouw. SABOTAGE. Wat verstaan wij onder sabotage? Sabo tage is. het vernielen o| beschadigen van andermans goed, speciaal zijn gereedschap, waardoor den benadeelde het uitoefenen van zijn beroep of bedrijf onmogelijk wordt gemaakt. In den regel wordt sabo tage een wraakneming en wel een wraakneming van het allerminst aanbe velenswaardige soort. Het is een geniepig middel om anderen te beletten hun wettige werkzaamheden naar behooren uit te voeren. Ieder weldenkend mensch verwerpt de sabotage als middel van verzet. Het rechts gevoel komt op tegen het gebruik van mid delen, waartegen de Nederlandsche wet met straf dreigt. Het ergste van alles is, dat vaak onschuldigen moeten boeten voor dit misdrijf, dat buitendien in vele geval len zijn doel mist. De ware daders zien den meesten tijd kans, anoniem te blijven en anderen de verantwoordelijkheid te laten dragen. Dit alleen reeds moest een reden zijn, om af te zien van het plegen van sabotage. Het moet iemand tegen de borst stuiten, een feit te plegen, waarvoor anderen moe ten boeten, die er part noch deel aan heb ben. Een dergelijke handelwijze strijdt tegen het moreel gevoel. Sabotage kan dan ook niet genoeg veroordeeld worden, èn om het feit op zichzelf èn om de daaruit voor derden voortvloeiende gevolgen. Daarbij komt nog, dat dergelijke daden dikwijls volstrekt zonder het gewenschte resultaat blijven, zelfs bijna onopgemerkt voorbijgaan. Niet alleen dus, dat de ge wone gang van zaken er niet door wordt gestoord, doch de daders hebben zelfs niet eens de satisfactie, dat zij buitengewone ergernis verwekken. Wanneer men sabotage uit dezen ge zichtshoek beschouwt, moet men wel tot de slotsom komen, dat het niets meer is dan een negatieve „daad", zonder nut of waarde. De pleger of plegers van een der gelijke daad zullen voor zichzelf moeten erkennen, dat zij zich daardoor een val- schen schijn van moed hebben gegeven voorzoover men van moed kan spreken bij het plegen van een feit, dat wordt begaan onder begunstiging van de duisternis. Sabotage is steeds en onder alle om standigheden een verwerpelijk middel, dat zeer terecht met straf wordt bedreigd. Het vernielen van andersmans goed om daar door ongerief te veroorzaken moet met alle ten dienste staande middelen worden be streden. Het plegen van dergelijke daden is in de hoogste mate minderwaardig, on geacht het doel, waar het om gaat. Strijden met open vizier is ridderlijk; doch sabo tage is laag en verachtelijk. Het is dan ook ondenkbaar, dat men- schen, die nog eenig gevoel van eigen waarde hebben, zich er aan zullen schuldig maken. Er zit iets in het gevoel, dat wij zelf buiten schot blijven, terwijl anderen die met het geval niets te maken heb ben en het vermoedelijk zelfs sterk zullen afkeuren er voor verantwoordelijk wor den gesteld. Dit moet men vooral niet uit het oog verliezen. Wie zich dit alles goed indenkt, zal onge twijfeld zijn handen thuis houden. De mees ten, die zich aan sabotage schuldig maken, zullen zoo ver niet hebben doorgedacht. Het is van harte te hopen, dat het vol doende is, hen op de ernstige gevolgen voor onschuldigen te wijzen, om hen voorgoed van sabotage terug te houden. VAN DE WEEK ADMIRAAL DARLAN. Frankrijk bevindt zich op het oogenblik in een overgangsstadium. Het tracht zich aan te passen aan het nieuwe bestel en zijn houding te be palen. Tot de figuren, die daarbij in de laatste dagen op den voorgrond zijn getreden, behoort ook de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, admiraal Darlan. Darlan werd op 7 Augustus 188] te Nérac (departement Lot et Ga- ronr.e) geboren. In October 1899 trad hij in dienst der marine, bezocht de krijgsscholen en behaalde het diploma voor artillerie-officier. Ge durende den wereldoorlog voerde hij het bevel over een marinedetache ment, na den oorlog over het Rijn flottielje. Voorts was hij achtereen volgens chef van den staf der vloot- divisie in het Verre Oosten, com mandant van de pilotenschool en chef van den staf van een linieschip divisie. Na zijn bevordering tot kapi tein-ter-zee werd Darlan belast met de leiding van een marineschool, vervolgens voerde hij als schout-bii- nacht het bevel over de 1ste lichte divisie en ten slotte als vice-admi- raal over het 2de linie-eskader. In Januari 1937, bij het heengaan van vice-admiraal Durand-Viel volgde zijn benoeming tot chef van den generalen staf der marine. Behalve op militair terrein heeft admiraal Darlan zich ook op politiek terrein bewogen. In verschillende ministeries Van marine was hij chef ■an het kabinet en als deskundige vooi marine vraagstukken nam hii deel aan de conferentie te Londen en Genève. IN NEDERLAND De contributies aan omroepvereenigingen. In verband met de ingevoerde verplichte luisterbijdragen betalen de radiovereeni- gingen de reeds voor dit jaar gestorte vrij willige bijdragen aan de rechthebbenden in den vorm van radiozegels terug. Het kan echter voorkomen, dat men deze radiozegels niet kan gebruiken, omdat men bijv. de luisterbijdrage door middel van den girodienst betaalt. In dit geval kan men voor 1 April zijn overtollige radio zegels aan elk postkantoor of poststation (echter niet aan de postagentschappen) tegen geld inwisselen. Men verzuime ech ter niet het bewijsstuk, dat deze zegels van een radiovereeniging ontvangen zijn, bij zich te steken. De behandelende postamb tenaar heeft het recht overlegging daar van te vragen. Alleen van radiovereeni- gingen terug ontvangen zegels worden in gewisseld. „Eerlijke vinders" op de vingers getikt. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie heeft de aandacht van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken er op gevestigd, dat de bevolking zich niet overal voldoende rekenschap geeft van het feit, dat mate rialen, afkomstig van vroegere Nederland sche versterkingswerken, zooals hout, me talen, enz. eigendom zijn van den Neder- landschen staat of van de Duitsche weer macht. Eigendunkelijke wegneming of verkoop door particuliere personen is der halve ongeoorloofd en stelt hen, die zich daaraan schuldig maken, aan het gevaar van strenge bestraffing bloot. Genoemde secretaris-generaal heeft de burgemeesters xiitgenoodigd, voor zoover noodig de be volking in hun gemeenten op het voren staande te wijzen. Een It&Uaansche dqlkboot, fUp zoo haar basis heeft verlaten. (Scherl) Vestigingsvergunning voor fotografen. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart is bepaald, dat het verboden is, een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het fotografisch bedrijf, onderscheidenlijk van den kleinhandel in fotografische arti kelen, voor zoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Onder uitoefening van het fotografisch be drijf wordt verstaan: het ten behoeve van het publiek vervaardigen van fotografi sche opnemingen; als positief, van in eigen bedrijf vervaardigde fotografische opne mingen. Onder uitoefening van den klein handel in fotografische artikelen wordt verstaan: het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben en het aan het publiek verkoopen van fotografische en kinomato- grafische artikelen, als opneem-, vergroo- tings- en projectietoestellen, benevens onderdeelen en toebehooren daarvan, ver pakte chemicaliën, ook in oplossing, be stemd voor fotografische en kinomatogra- fische doeleinden, alsmede fotografisch en kinomatografisch lichtgevoelig materiaal, met uitzondering van Röntgenfilms en van materiaal voor de vervaardiging van licht drukken voor technische doeleinden en zoogenaamde fotocopieën; alsmede het aan nemen ter be- en afwerking ten behoeve van het publiek, zoowel in negatief als in positief, van fotografische en kinomato- grafische opnemingen. Belangenoverdracht bij Kon. Ned. Hoogovens Van de zijde der Vereinigte Stahlwerke waarin, zooals bekend, de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens in belangrijke mate geïnteresseerd zijn door het bezit van een aandeelenpakket van ruim 20 millioen Rijksmark, is de wensch tot uitdrukking gebracht, om, door het tot stand brengen van een wederkeerigheid in de kapitaal deelneming, den grondslag te leggen voor een voortzetting en uitbreiding van de be trekkingen tusschen de beide ondernemin gen, aldus lezen wij in de „Telegraaf". Het is de bedoeling, dat een dergelijke transactie, waarover besprekingen nog gaande zijn en waarbij gedacht is aan den verkoop van aandeelen uit het bezit van den Staat en de Gemeente Amsterdam, gepaard zou gaan met een overeenkomst tusschen Hoogovens en Stalhwerke, welke in het bijzonder betrekking zou hebben op de voorziening van Hoogovens met de noo- dige grondstoffen, op de voltooiing en in- bedrijfstelling van de zich in aanbouw be vindende platenwalserij en op de regeling der wederzijdsche afzetgebieden. Komt een dergelijke nauwe samenwerking tot stand, dan zal het Nederlandsche karakter van de onderneming worden bewaard. Griep te Oldebroek. Overal in het land heerscht op het oogenblik de griep. Doch, terwijl de ziekte over het algemeen een vrij goedaardig karakter draagt, doet zich te Oldebjoek een ernstiger vorm voor. In deze plaats zijn eenige sterfgevallen voorgekomen, v'óornamelijk onder de ouden van dagen, doch ook onder personen van middelbaren leeftijd. Vergelijkt men het a'antal sterf- feyalleft van dit jaar in deze gemeente met at van hetzelfde tijdvak in het vorige jaar en in 1939, dan blijkt, dat het sterfte cijfer dit jaar inderdaad abnormaal hoog is. Sinds 1 Januari zijn te Oldebroek 33 sterfgevallen voorgekomen, tegen 24 in hetzelfde tijdvak van 1940 en 15 in 1939. Het hooge sterftecijfer van 1940 is daarbij nog voor een deel te verklaren uit de toen heerschende strenge koude.* Merkwaardig is, dat de meeste doodelijke'gevallen voor gekomen zijn in het eigenlijk dorp Olde broek, dat te zamen met de dorpen Wezep en Hattemerbroek de gemeente Oldebroek vormt. Inbeslagneming van producten. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij heeft aan den directeur-generaal van de Voed selvoorziening en aan de porvinciale voed- selcommissarissen machtiging verleend tot het in bezit nemen van producten, ten aanzien waarvan niet aan de verplichting tot inlevering of tot het beschikking hou den van aangewezen organen of lichamen is voldaan. DE CHINEESCHE PROVINCIE HONAN. De strijd in China speelt zich thans weder af in de provincie Honan, ongeveer 700 km ten Westen van Sjanghai. De rivier de Hoangho en de voornaamste verkeers wegen van Midden-Azië monden uit in deze vlakke provincie; en ook de wegen uit de Noord-Chineesche laagvlakte naar het middelste bekltèn van de Yangtsé loopen door Honan. Een dicht opeengepakte bevolking heeft zich in de provincie Honan gevestigd. Deze staat nu eens bloot aan reusachtige over stroomingen, dan weer heerscht er een ver schrikkelijke droogte. Honan is dan ook de typische hongersnood-provincie van China. Voor het moderne verkeer is zij optsloten door middel van een spoorweg, die van Hankau af over een lengte van 1200 km in Noordelijke richting naar Peking loopt. Ongeveer de helft van dit traject loopt door Honan. In de richting West-Oost wordt zij doorsneden door de spoorlijn van Sian over Kaifeng naar Haitsjou, Het .gebied, waarin de Japanners thans een offensief hebben ontketend, ligt 200 kilometer ten Noorden van Hankau. De operaties ont wikkelen zich langs de spoorlijn Hankau- Peking. PARIJSCHE VERKEERSNIEUWIG- HEDEN. Te Parijs heeft in den laatsten tijd weder een vehikel zijn intrede gedaan, dat men voorgoed verdwenen achtte, namelijk de echte Parijsche „fiacre". Dit is weder een zeer begeerd vervoermiddel geworden. Men ziet weder de stad doorkruisen door een groot aantal fiacres, zooals in den goeden ouden tijd. Zij nemen thans de standplaat sen in van de-vroegere motortaxi's en er is zeer veel vraag naar. De wielrijders in de Fransche hoofdstad zijn thans verplicht, een goed zichtbaar nummer te dragen; op deze wijze is het mogelijk om een fietser, die bijzonder sterk tegen de regels van het verkeer zondigt, naderhand nog te pakken te krijgen, als hij aanvankelijk aan de hand van de wrekende gerechtigheid heeft weten te ontsnappen. Het was reeds verboden, de straat over te steken op andere dan de daarvoor aange geven plaatsen; doch daaraan werd de hand niet gehouden. Nu echter krijgt ieder, die zich niet aan dit voorschrift houdt, een boete van 15 francs. IN KAART ENGELANDS LAATSTE VERBINDINGS WEGEN. De ring, die Duitsche vliegtuigen en duik- booten om Engeland leggen, wordt dage lijks nauwer. Terwijl in de eerste twaalf maanden van den oorlog alleen op de Noordzee gevaar loerde voor de Ëngelsche vloot, wordt het eilandenrijk thans op het geheele zeegebied langs de Europeesche kust van den Poolcirkel tot de Pyreneeën door de Duitsche zee- en luchtstrijdkrach ten bedreigd. Alle Ëngelsche toevoerwegen zijn thans practisch door Duitschland ge blokkeerd. Het Kanaal is voor Ëngelsche convooien vrijwel waardeloos geworden; evenmin is het mogelijk, de Ëngelsche havens aan de Oostkust om den Noord tf bereiken. Maar ook de Zuidelijke route door de Iersche Zee, staat onder -sterken druk der Duitsche blokkade, zooals uit de talrijke Ëngelsche scheepsverliezen dei laatste maanden is gebleken. Voor de over- zeesche aanvoeren blijft derhalve in hoofd zaak nog slechts de Noordelijke toegang tot Glasgow en Liverpool over, welke route voorbij de belangrijke havenplaats Belfast gaat. Doch ook deze laatste zeeweg wordt in den laatsten tijd door Duitsche duikbooten en vliegtuigen onveilig ge maakt, die soms honderden kilometers ten Westen van Ierland de Ëngelsche con vooien aanvallen. Dat de Duitsche blokkade Engeland het vuur na aan de schenen legt, blijkt wel uit de pogingen der Ëngelsche regee.ring, om de regeering van den Ier- schen vrijstaat te bewegen, de beide-Zuid- Iersche havens Cork en Bantry als steun punten voor de Ëngelsche vloot beschikbaai te stellen. Ëngelsche SiEÏUNt)- EILANDEN cper, ■ftavehsiwn EngeLa/id jAj De éosr gelang ORKREY EILANDEN opgeeisctrie vloot •Steunptititt'i w Hrtentt dg De Oultsoho opaTto» tfV, i. Golw&y i ÏQ&r/ck LfVc

Soester Courant | 1941 | | pagina 8