Rob, de moedige Oost-Indiër WANNEER VERDUISTEREN] GRABBELTON SOESTER VROUWENKOOR Dir.: JAN BARTELSMAN Gymnastiek en Sport. Soest UIT DE LITTERAIRE MIJNHEER ZWARTKIJK. Repetities en aanmelding voor lidmaatschap '«Woensdags van 2Vs—4*/s aor^ten huize va* d-*n Dirigent REGENTESSELAAN 5. invloed op den bloedsomloop wordt onderscheiden in directe en indirecte la» vloeden, De directe invloed bestaat in het ba- vorderen van den toevoer van het afge werkte bloed uit het lichaam naar de borstkas» zoodat de werking van, het hïrt wordt ondersteund. Vandaar, dat de ademhalingsoefenin gen een gunstigen invloed hebben voor al op dat oogenblik, dat veel lichamelij ke arbeid is verrta&t. De Indirecte invloed f in het voorkomen om den ongunstigen invloed op het hart te breken. De invloed op de buikorganen bestaat in het bevorderen van den bloedsomloop ten gevolge van den hoogeren druk,*1 die in de buikholte ontstaat door het omlaag gaan van het middenrif. Het midden rif oefent daarbij een masseerenden in vloed uit op de onmiddellijk daaronder gelegen organen. Het verdient ook aanbeveling van tijd tot tijd oefening m uit te voeren, waarbij de inademing voois, tot stand komt door omhoog gaan van het middenrif (z.g. buik-ademhaling f. Betreffende de ademing zij opge merkt, dat het verkeerd is de uitademing geforceerd, a.w.z. door spanning der uit- ademingsspieren te doen plaats hebben. Immers, dit zóu gepaard gaan met toe name van den druk in de borstkas, dus met belemmeringen van den toevoer van aderlijk bloed naar de borstkas. Tenslotte zijn ademhalings-oefeningen van belang als middel om het middenrif te oefenen, welke spier door haar wer king invloed heeft op de verschillende functies. A. H. Wordt vervolgd. Db STILLb OMGANG. Men verzocht ons er op te wijzen, dat de Stille Omgang, welke ieder jaar door de Katholieken uit het geheele land te Amsterdam wordt gehouden, dit jaar geen doorgang zal hebben als gevolg der tijdsomstandigheden. Het bestuur van de vereeniglng „De Stille Omgang" hier ter plaatse heeft daarom besloten, dit jaar een herden kingsdag te houden in de R.K. kerken in deze gemeente en wel op a.s. Zondag 23 Februari. Hiertoe zal in de 3 kerken des morgens te 9 uur een H. Mis worden opgedragen, waaronder algemeene H. Communie dei leden. Verder zal 's middags te 3 uur in de kerk aan de Steenhoffstraat een plechtig lof worden gecelebreerd, waaronder de ZeerEerw. Pater Heijdeman uit Amers foort een predikatie zal houden. Dit lot zal ook voor belangstellende Katholieken toegankelijk zijn. 'levens wijst men er op, dat hoewel de jaarlijksche omgang ditmaal niet officieel worden gehouden, wel de gelegenheid bestaat om den omgang individueel en zonder eenig v erband te maken. Bij voldoende deelname zal daartoe in den Qchtend van Zondag 16 Maart een fietstocht naar Amsterdam worden ge organiseerde- Zij, die hieraan wenschen deel te ne men, worden verzocht hiervan voor 1 Maart kennis te geven bij een der vol gende heeren: J. C. Brouwer, Steenhoff- straat 62; W. Epskamp, Birktstraat 3 of C. van 't Klooster, Nieuwstraat 41. B. J. v. MAARE Jr. f Alhier is in den ouderdom van 71 jaar overleden de heer B. J. v. Maare Jr., vroeger hoofd van de Chr. school te Loenen a. d. Vecht. De heer v. .-Maare ving !n Mei 188b' zijn loopbaan aan als onderwijzer aan Zaterdag 22 Februari zon op 8.43, onder 19.07* Zondag 23 Februari zon op 8.41, onder 19.09, Maandag 24 Februari zon op 8.38, onder 19.11, 'Dinsdag 23 Februari zon op 8.36, onder 19.13, Woensdag 26 Februari zon op 8.33, onder 19.15. Donderdag 27 Februari zon op 8.31, onde~ 19.17, Vrijdag 28 Februari zon op 8.28, onder 19.19, Zaterdag 15 Februari lusschen zonsondergang en zonsop gang moeten de woningen e.d. verduis terd zijn. De lampen van rij- en voer tuigen moeten een halt uur na zonson dergang tot een halt uur voor zonsop gang eveneens ^verduisterd zijn. school IV' van de Vereen, voor L. O. op Geref. Grondslag te Amsterdam. In 1904 verliet hij deze school, om op te tredeni als hoofd van de Geref. School te Loe nen a.d. Vecht, welke school toen in de Geref. Kerk was gevestigd. Van 1 April 1906 tot 1 April 1920 was de overledene bovendien teeraar In de wiskunde aan d« later opgeheven normaalschool te Breu- kelen. In Maart 1916 richtte hij mede op de afdeeling Vechtstreek van de Vereen, van Chr. onderwijzers en onderwijzeres* sen in Nederland en de overzeesche Ge* westen, welke afdeeling hij tot 1934 als secretaris en later als voorzitter heeft ge diend. In de Kerstvacantie van 1934 nam dfl heer v. Maare afscheid van zijn arbeid wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd. Hij vestigde zich' te Soest. Ook hier ging zijn belangstel ling uit naar de Christelijke School. Hij was een zeer actief lid van de Vereeni glng Scholen met den Bijbel. TELEFO' SOEST. Nieuwe aansluitingen: 2818 C. Lariby, Vrachtrijder, expediteur, Pelikaanweg 8. ,2025 Legemaat's Woningbur. L. Blaauw# boer, Eikenla ~i 19. 2717 Mevr. de Wed. M. A. van Rossunï Knottenbelt, van Beuningenlaan Vervallen aansluitingen: 2429- W. J. van Ginkel, Elgendomsw. 5(5* 2677 H. Gorissen, Taxibedrijf, Kerk straat 1. 2534 M. H. Koster, 1 ufnarchitect, Kortd Bergstraat 5. 2026 Bloemennuis Phïlfpoom, Vredehof, straat 7. 2717 L. van Rossum, v. Beuningenl. 2025 Legemaat's Woningbur., hig. A. J« van Lankeren Mathes, Eikeni, 19, OPBRENGST COLLECTE WINTERHULP NEDERLAND De j.L Vrijdag en Zaterdag gehoudeii collecte voor de Winterhulp Nederland heeft de volgende opbrengsten opgele verd: Huiscollecte Soest f 519.59 Huiscollecte Soesterberg f 89.52 Straatcollecte Soest f 74.31 Straatcollecte Soesterberg f 130.97 Totaal f 814.39 Als men bedenkt, dat de vorige col lecte een opbrengst had van 11192. dan wil dit zeggen, dat thans een bedrag van f377.61 minder is geofferd. Toch mag een bedrag van f8T4.39 niet slecht worden genoemd, vooral als mep bedenkt, dat tusschen deze laatste en de voorgaande collecte slechts een tijdvak van 14 dagen was gelegen. 83, Zwijgend luisterde de hoofdman toe, terwijl hij z*n voorhoofd frontste* loen wendde hjf zich tot de mannen en beval hun Rob en Ouwe Daan ln het hol .te brengen, waar ze geslapen hadden en daar op te sluiten. Natuurlijk gebeulde <3U 86. OpderwiH naderde het vliegtuig, waarin &jch Kapitein Smith, een vriend van Rob, en Lorma, Robs zuster, bevon den, snel het strand., Kapitein Smith keek" onderzoekend naar de wildernis, toen een lulde kreet vait LTórma maakte, dat hij z'n verrekijker naar het 6<rand richtte. 87. Dadelijk was nu het geheim van de verdwijning van Rob en Ouwe Daan opgelost, want daar op het slrand lag de vernielde tnach|net waarin de belde avonturiers hen verlaten hadden. ten, sloop Luly zwij^snd weg en holde Hef volgende oogenblik daalde het vlieg- door de wildernis naar het strand. Zo tuig op het water. sloeg dc nieuw-aangekomen vreemdelin- 88. Terwijl haar vader bevel gaf, Rob gen gade, die nadenkend naar de over» en Daan in hun hol op te sluiten, en blljfselen van het vliegtuig staarden. Lorma en KapEein Smith aan wal atap j VAN N.S.N.A.P. de pap (niet zoo heet wordt gegeten, als ze wordt opgediend* CQLIJN VERDRONGEN. Op beei bijzondere wijze zijn we dezer dagen nog eens herinnerd aan een ver maard kunstenaarspaar uit het verleden: de journalisten en zangers van 't levens lied, Pisuisse en Blokzijl. Pisuisse is al jaren dood. Hij stierf een mooien dood. Toen een wraakzuchtige op 't Rembrandtplein te Amsterdam een revolver richtte op de echtgenoote van Pisuisse, aarzelde deze man in bet cri- tiekc oogenblik geen moment om zich te offeren; hij sprong voor zijn vrouw en, tegenover het dreigende wapen. Een ko gel doorboorde zijn har.t. Blokzijl had intusschen het artisten- Ieven reeds vaarwel gezegd en was terug gekeerd in de journalistiek. Jaren ach tereen was hij Berlijnsch correspondent van het Handelsblad en van enkele pro vinciale dagbladen. Hij heeft Duitschland aldus goed leeren kennen en kreeg het lief. Hij was, zoo verzekerde hij voor de Nederiandsche radio o.m. een goede vriend van den Duitschen Rijks-jeugdlei der Baldur von Schirach. De heer Blokzijl heeft het zich thans tot taak gesteld om zijn iandgenooten een beter inzicht te geven in de verhoudingen in het nieuwe Duitschland. Daartoe heeft hij zich bij „De Sfandaard" gepresenteerd voor een plaats in de redactie en in de leiding der redactie. De Mandaard is een blad met principes en men wees er den heer Blokzijl op, dat hij deze principes niet deelde. Enfin, de heer Blokzijl is nu in de re- dactie. Onder deze omstandigheden zag de grijze staatsman Dr. Colijn zich genood zaakt om zich uit de hoofdredactie van De Standaard terug te trekken. Nu maakt de heer Blokzijl zich op om den lezers van De Standaard duidelijk te maken, hoe goed de Duitsche idealen zijn. O, we zijn er van overtuigd, dat het nóódig is, dat ons volk beter dan tot nog toe over Duitschland wordt voorge licht. Maar juist omdat we daar zoo van overtuigd zijn, vragen we ons met zorg af, of de weg, die nu voor deze voorlichting gekozen werd, wel tot het hoogste doel zal leiden. Het A.R.-volk zal misschien hardleersch blijken ten aanzien van een les, die dezen menschen het offer van Colijn kostte. Eeff j^aode-cocktail-bar". In de Vijzelstraat te Amsterdam werd Dinsdag de eerste „mode-cocktail-bar' geopend* Deze instelling, die iets geheel nieuws beteekent voor Nederland, is een denk beeld van den heer F rits Rolff, eige naar van het Ruiterhuis. Het is geen bar in den gewonen zin van het woor'd, waar dranken worden geserveerd, maar mo de-cocktails, ln elke klerenkast hangen of liggen Alvorens tot de stof der oefeningen over te gaan, wil ik nog een uiteenzetting geven, opdat men wete, welke gunstige invloeden de Gymnastiek heeft op de verschillende organen van het mnsche- lijk lichaam. Als middel om kunstmatig de ontwik keling der ademhalings-organen fe be vorderen, gebruiken wij de ademhalings oefeningen. Ademhalings-oefeningen zijn niet an ders dan diepe in- en uitademingen, ge paard gaande met bewegingen of uitge voerde houdingen, welke de verwijding van de borstkas mogelijk maken. De inademing is dus een zuivere detie- ve beweging, d.w.z. heeft plaats door; spierarbeid. De uitademing, daarentegen is een zui vere passieve handeling en komt niet door spierwerking tot stand, doch door de veerkracht van het longweefsel en door het samenvallen van de borstkas onder den invloed van de werking van de zwaartekracht en vooral door de veer kracht van de bandeil en spieren, die bij de inademing waren gerekt en van de veerkracht van het kraakbeen van^het betrokken gewricht. De ademhalings-oefeningen hebben in vloed ten eerste op de ademhaling, ten tweede op de bloedsomloop en ten derde op de buikorganen. Directe invloed van de ademhalings oefeningen is, dat bij diepe ademhaling meer zuurstof in de longen komt en door het bloed wordt opgenomen en tevens dat er meer koolzuur door het bloed wordt afgegeven aan de lucht, die zich in de longen bevindt. Bij het uitademen wordt meer lucht uit de longen verwijderd en blijft dus minder koolzuurhoudende lucht in de longen achter, m. a. w. de lucht in de jon gen wordt beter ververscht, want er komt nu ook meer plaats voor versche lucht bij de volgende Inademing. Het indirect effect van de ademha lingsoefeningen bestaat in een verhooging van de geschiktheid van de ademhalings spieren voor deze bijzondere werkzaam heid, vermeerdering van de bewegelijk heid van de borstkas, alsmede het in stand houden van de veerkracht van ons longweeiselt wel een paar kleedingstukken die nog bruikbaar zijn, als zij maar niet uit de mode waren geraakt. Dit bezwaar nu wil de heer Rolff opheffen. Men neme een deel van het een en een stuk van het an dere afgedankte kleedingstuk en men mixt er iets geheel nieuws van, dat mo dieus en bruikbaar is. Dat nieuwe product nu, samengesteld uit bestaande ingrediënten, vormt een mode-cocktail. (Polygoon.) MEER BEWEGINGS-VRIJHEID. Nationaal Front de fascistische organisatie onder leiding van Ar- uold Meyer, kan pu ook zijn volle actie ontplooien, *n privilege, dat tot nog toe alleen aan de N.S.B. was voorbehouden. Nationaal Front mag openbare vergaderingen gaan or :anisee- en dit verlof was aanleiding tot het besluit van een grootsche propaganda, welke Vrijdag in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin is ingezet. Hiervoren was ik eigenlijk niet geheel volledig. Ook de Nat. Soc. Nederiandsche Arbeiderspartij onder leiding van Ridder Dr. van Pappard heeft volledige actievrij heid. Deze partij erkent Hitier als leider van alle Germanen en staat de opheffing voor van het rijk der Nederlanden en aanslui ting bij Duitschland. in Coevorden werd dezer dagen een Kringhuis der N.S.N.A.P. geopend, waar bij herhaaldelijk 'n Sieg-heil op den F'iih- ret werd uitgebracht, 't Horst Wessellied werd gezongen en het streven naar Ne deriandsche zelfstandigheid „separatis me" werd geheeten. in zooverre werd ook krachtig stelling genomen tegen de N.S.B. Nog minder vriendelijk stond men volgens het ver slag in de Coevorder Courant tegenover de Nederiandsche Unie. Uit een rede van Ir, De Vries citeeren we: ,',Die niet vóór ons is, is tegen ons en we zullen ma ken, dat er geen Unieman meer vrij in Coevorden zal rondloopen." Dat belooft nogal wat te worden, voor al als ik lees wat over Coevorden in het laatste nummer van ,JL)e Unie'" wordt geschreven, hetgeen ik hieronder Iaat vol gen. Coevorden, een gemeente van pl.m. 7000 inwoners, waarvan een gedeelte ver spreid woont op boerderijen in Steen- wijksmoer, Weierswold e.d., wat de col portage zeer bemoeilijkt, wordt door een legertje van pl.m. 23 colporteurs, weke lijks huis aan huis bewerkt. Prachtig is de wijze, waarop tandarts en timmerman, cand.-notaris en H.B.S.- leerlïngen, onderwijzer en winkelier en vooral niet te vergeten een aantal dames, Bamenwerken om „De Unie" er in fe krij gen. De verkoop gaat dan ook prachtig: wekelijks worden 700 tot 800 exemplaren geplaatst, terwijl in het naburige Dalen nog een 100 exemplaren verkocht wor den. Ons ideaal voor de naaste toekomst is tiu: in de bebouwde kom der gemeente zooveel mogelijk abonné's (we schreven de laatste twee weken een 70-tal nieuwe abonné's in) en onze colporteurs er op uit, om allereerst alle randbewoners der gemeente te kunnen bezoeken en daarna onze werkzaamheden uit te breiden over naburige gemeenten, die nog niet bewerkt worden. Kostelijk zijn de verhalen, waarmee de colporteurs soms thuis komen in den „Unie-winkel", nu hun urenlange zwerf tochten over modderige zandwegen en verblijdend het enthousiasme, waarmede £e iederen Zaterdag opnieuw hun vast niet geringe taak aanpakken. Als ik de woorden van Ir. De Vries lees, ben ik niet weinig bezorgd voor den tandarts, den timmerman, den candi- daat-notaris en de andere werkers voor De Nederiandsche Unie ïn Coevorden, maar ik wil aannemen, dat ook bij de

Soester Courant | 1941 | | pagina 3