a$ar~ S. A. De Internationale toestand Het Portret VJ Deze week De Wereld voornemen van de Vereenigde Staten heb ben bevestigd, voort te gaan met de hulp verleening aan Groot-Brittannië op de grootst mogelijke schaal. Ten slotte gaf Roosevelt uiting aan de groote bezorgdheid in Amerika ten aanzien van China, welke bezorgdheid nog was toe genomen door het geloof, dat het Chinee- sche en het Europeesche conflict deel gaan uitmaken van één enkelen strijd. De vlootcommissie van het Huis van Af- gevaardigden heeft gevolg gegeven aan een verzoek van het ministerie van Marine en 400 millioen dollar beschikbaar gesteld voor de uitbreiding van marine-kuststations. De commissie van het Huis had te voren den chef van de vloot, admiraal Stark, in geheime zitting gehoord en hem de vraag gesteld, waarom de steunpunten op Samoa en Guam moesten worden uitgebreid. Van het goedgekeurde bedrag zullen 40 mil lioen dollar gebruikt worden voor de op richting van vliegscholen en oefenkampen voor de marine-infanterie. Naar voorts uit Washington wordt ge meld, heeft het departement van Marine medegedeeld, dat kapitein Adolf von Pick- hard tot marine-attaché der Ver. Staten te Berlijn is benoemd. Kapitein Lawrence MacNair wordt marine-attaché te Rome. Krachtens een bevel van den militairen commandant van Boekarest, generaal Nico- lescu, zijn de bepalingen van den staat van beleg, die na de Januari-onlusten zijn in gevoerd, verzacht. Het verkeer van voet gangers en voertuigen in de straten van Boekarest is tot twaalf uur toegestaan in plaats van, zooals tot dusver, tot tien uur. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft zijn laatste communiqué over den binnenlandschen toestand uitgegeven. Tot 14 Februari des avonds, aldus wordt in het communiqué gemeld, zijn in Boekarest 3545 en in de provincie 4377 personen ge arresteerd. Krachtens een regeeringsverordening zijn opnieuw, tot de definitieve regeling van de nieuwe binnenlandsche politieke orde ning in Roemenië, alle politieke betoogin gen verboden. Tevens is het decreet van 14 September 1940, dat de grondwettelijke basis van Roemenië vormde, buiten wer king gesteld. Krachtens dit decreet werd Roemenië nationale legionnaire staat, de legionnaire beweging de eenige politieke organisatie des lands, generaal Antonescu leider van den staat en chef van het natio nale legionnaire bewind en Horia Sima chef van de legionnaire beweging en plaats vervangend minister-president. De Argentijnsche bladen publiceeren voorloopig nóg onbevestigde berichten van reizigers uit Paraguay, volgens welke al daar pogingen gedaan zijn voor een mili tairen putsch. Het is dé regeering echter gelukt, den opstand meester te worden. De commandant van het garnizoen van Clorinda, kolonel Ramos, had gepoogd het corps officieren van het garizoen tot een opstand te bewegen. Een officier, die wei gerde aan den putsch deel te nemen, werd terstond doodgeschoten. Vervolgens is er tusschen de officieren een schietpartij ont staan, waarbij nóg een officier gedood en eenige anderen gewond wei-den. Kolonel Ramos is gearresteerd. Van officieele Para- guaysche zijde zijn deze berichten nog niet bevestigd. NIEUWE ORDENING. In deze dagen zoeken wij allen min of meer tastend onzen weg op verschillen? gebied. Er is in de laatste anderhalf 'Jaar zooveel veranderd, zooveel grondig gewij zigd, dat wij al ons aanpassingsvermogen goodig hebben, om althans eCnigszins koers te kunnen houden. Eandere, "nieuwe ordening is bezig sieïl baan te breken en wij moeten deze fileuwe richting inslaan. Wij zi§Q het verschijnseif dat de verbrui kers, die thans aan den lijve ondervinden, wat het zeggen wil om vele van de aller noodzakelijkste dingen te moeten missen of slechts mondjesmaat te krijgen toege meten, in hun hart niets Üevèr zouden doen dan zelf ingrijpen, om de regeling van den econorrdschen gang der productie te wijzigen in den zin, die hun wenschelijk en puttig voorkomt. Dit is echter een ongewenschte methode. De producenten van hun kant, die hun pro ductiemiddelen in gevaar zien gebracht door een voortdurend toenemend gebruik van hetgeen zij produceeren, zouden niets liever doen da;i deze strooming tegengaan, die onvermijdelijk moet uitloopen op een langzaam ten doode doemen van het pro ductie-proces. Wanneer de wereld eenmaal op dit punt is aangekomen en wij de reacties gadeslaan gedurende crisisperioden in alle landen en in alle tijden, komen wij van vanzelf tot de conclusie, dat partijen juist in die oogen- blikken, .waarin men zich bedreigd gevoelt, tot elkaar kome- om gezamenlijk te over leggen. Men weet zeer wel aan beide kan ten dat men offers zal moeten brengen, dat het een kwestie wordt van geven en nemen doch men moet ten slotte komen tot een regeling, waarbij beide partijen gebaat zijn. Een regeling, die onder zulke omstandig heden tot stand komt, duidt men aan als „ordening". Ook op dit oogenblik weerklinkt weder de dringende roep om ordening, terwijl wij ons te midden van het strijdgewoel bevinden. Hiertoe hebben wij in de eerste plaats noodigcijfers. Cijfers, waarop wij ons kunnen baseeren. Die cijfers zijn er wel doch wij hebben er niet veel aan. Uit dat cijfermateriaal blijkt alleen, waartoe wij vroeger in staat waren, wat wij presteer den. Doch dit dient nergens meer toe, onder de gewijzigde omstandigheden. Het brengt ons geen uitweg uit de impasse, waarin wij ons bevinden. Wat wij willen weten, is, waai»ie wij in de naaste toekomst in staat zullen zijn. En dat is juist de groote moeilijkheid. Er bestaat in de laatste jaren een streven waarvan wij mogen aannemen, dat het zijn werking zal blijven uitoefenen, onaf hankelijk van het feit óf en in hoeverre de huidige toestand zal blijven bestaan, dan wel of zij plaats zal moeten maken voor een anderen namelijk de tendens tot economische ordening. Wanneer Nederland deel blijft uitmaken van een Europa, dat door een geordende productie kan voorzien in zijn belangrijkste behoeften, zal deze ordening tot in bijzonderheden worden uit gewerkt. Doch ook in het andere geval, wanneer ons land dezelfde positie ten opzichte van de buiten Europa gelegen landen moet in nemen, zal men moeten voortgaan met stabilisatie der prijzen op nog grooter schaal en met onderlinge coördinatie. Het verschil lijkt niet zoo groot, als velen schijnen te IN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK WENDELL L. WILLKEE, de man, die verleden jaar ernstig tegencandidaat was van President Roosevelt voor het presidentschap van de Vereenigde Staten. Den laat- sten tijd deed hij van zich spreken door de reis die hy ondernam naar Engeland, om zich met eigen oogen te overtuigen van den werkelijker! toestand en overleg te plegen met verschillende leden van de Engelsche regeering. In Amerika teruggekeerd, bracht hij opnieuw de Amerikaan- sche openbare meening in beroering, door het voorstel in te dienen om maandelijks 5 of 10 torpedojagers aan Engeland af te staan een voorstel, dat van verschillende zijden heftig wordt bestreden. Willkie is persoonlijk absolute voorstander van het verleenen van steun aan Groot- Brittannië. meenen. In het eerste geval zal onze hoofd productie gericht zijn op een complex, da' wordt gevormd door het geheele Euro peesche consumptiegebied; in het ander< geval zal eerst ons eigen land moeten wor den voorzien en eerst daarna zullen wi. gaan produceeren voor de overzeesche lan den, zooals Amerika en Azië. Het resultaa' zal dus moeten zijn: Rationalisatie over eer kleiner gebied, of anders verdeeling dei productiefactoren over verschillende centra Eén ding staat echter vaster moet eei nieuwe ordening komen, op welke wijz< dan ook; en hoe eer deze komt, hoe bete- het zal blijken te zijn 1 Na afloop van een te Vichy gehouden ministerraad heeft de secretaris-generaal van Voorlichting, prof. Portman, medege deeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, Peyrouthon, is afgetreden en tot ambassadeur te Buenos Aires is benoemd. Hij voegde hieraan toe, dat het ministerie van Binnenlandsche Zaken overgenomen wordt door den vice-president, admiraal Darlan, die reeds de functies van minister van Buitenlandsche Zaken en van Marine bekleedt. Tot secretarissen-generaal van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken zijn benoemd de directeur van departementale en gemeentezaken, Sabatier, en de direc teur van de Süreté Nationale, Chavan. De eerste is benoemd voor bestuursaangele genheden, de tweede voor politiezaken. Men verwacht voorts te Vichy het af treden vqn den minister van Arbeid en Productie, Belin, tot wiens opvolger de fa brikant Perrin zou zijn uitverkoren. Over den ministerraad is het volgende communiqué gepubliceerd De ministerraad is onder voorzitterschap maarschalk Pétain bijeengekomen en westies besproken betreffende do r-.offen, de productie en voorts werk te ...zenproblemen en gezinsvraagstukken. De ministerraad besloot voorts tot wijzi ging van de wet op de secretarissen-gene- raai, in overeenstemming met de nieuwe organisatie der regeering. Naar verluidt slaat deze wijziging op de benoeming van twee secretarissen-gene raal aan het ministerie van Binnenland sche Zaken. Volgens de tot dusver gel dende wet was de benoeming van deze functionarissen beperkt tot bepaalde mi nisteries en wel tot één voor elk ministerie. In het staatsblad is verder de samen stelling gepubliceerd van het kabinet van den minister vari Binnenlandsche Zaken, "^'•ecteur van dit kabinet is gezant Rochat geworden en kabinetschef korvettenkapi- tein Guichard, specialist in juridische marinevraagstukken. De Londensche radio heeft de scheep vaart gewaarschuwd tegen het bevaren van de wateren ten Noordoosten van Sin gapore, aan de Oostkust van de Zuidelijke punt van het schiereiland Malakka. In deze met de geografische lengte en breedte aan gegeven gebieden zullen zonder nadere kennisgeving mijnen worden gelegd. Sche pen, welke door dit gebied willen varen, moeten bij de Britsche marine-autoriteiten te Singapore een reisroute aanvragen. De Britsche ambassadeur te Washington, Lord Halifax, heeft in aansluiting aan zijn onderhoud met den Amerikaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Huil, en den Australischen gezant, Casey, waarbij vraagstukken van den Stillen Oceaan ter sprake kwamen, aan de pers verklaard, dat hij over de dreigende crisis in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan niets anders heeft mede te deelen dan dat Engeland zijn strijdkrachten aldaar sinds geruimen tijd heeft versterkt. Domei meldt uit Washington, dat tijdens het onderhoud tusschen den Japanschen ambassadeur, admiraal Nomoera, en presi dent Roosevelt niet speciaal de ontwikke ling van den toestand in het Verre Oosten is besproken. Hun gesprek beperkte zich tot de algemeene lijnen van de Japansch- Amerikaansche betrekkingen, waarvan Roosevelt zeide, dat hij deze op vriend- schappelijken grondslag wenscht te houden. Roosevelt zeide voorts, te vertrouwen, dat wanneer de vraagstukken worden behan deld op grondslag van het wederzij dsch verlangen de vriendschap te bewaren, teen conflict tusschen beide landen nog ver meden kan worden. Wat Europa betreft, zou Roosevelt het Óp uitnoodiging van de Rijksarbeidsleider heeft een Finsche delegatie een bezoek aan Duitschland gebracht om den Arbeidsdienst aldaar te leeren kennen. In een kamp te Brandenburg. (Scherl). IN NEDERLAND Haagsche uitbreidingsplannen verworpen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun goeaaeuring onthouden aan het door den gemeenteraad van 's-Gravenhage op 11 December 1939 vastgestelde uitbrei dingsplan o.a. voor het Zuidwestelijk ge deelte dier gemeente (plan Ockenburg, Mae- en Escamppolder). Ged. Staten hebben daarbij ambtshalve o.m. overwogen: dat tegen het plan ver schillende belangrijke bezwaren bestaan; dat uit de adviezen vooreerst blijkt, dat de toekomstige woningbehoefte der gemeente tot het jaar 1970 ongeveer gedekt wordt door de woningcapaciteit der in onderdee- len uitgewerkte gemeentelijke uitbreidings plannen, zoodat de woningcapaciteit, welke onder meer in het onderhavige plan, voor toover dit de bestemming in hoofdzaak be paalt, vervat is, tot genoemd jaar 'voor de volkshuisvesting niet noodzakelijk is. Voorts bestaat er blijkens de genoemde adviezen bezwaar tegen het tracé van bij het plan ontworpen hoofd verkeerswegen en de plaats, waar zij elkander zullen krui sen of ontmoeten. De vraag op welke wijze aan dit bezwaar kan worden tegemoet ge komen behoort nader onder het oog te worden gezien in samenhang met de Btreekbelangen welke bij het plan betrok ken zijn. Nog steeds de griep. Wegens het groote aantal griepgevallen onder docenten en leerlingen is het ge meentelijke Lyceum te Enschede voor eenige dagen gesloten. Te Delfzijl (Gr.) is wegens het heerschen van griep de zeevaartschool Abel Tasman voorloopig gesloten. Ongeveer vijftig leer lingen worden nu op het internaat ver pleegd, allen in lichten graad aan griep lijdende. Verder zijn ook wegens het heerschen Duitsche pantserwagen steile helling. neemt een (Scherl) van de griep alle scholen te Steenderen en Vragender (gem. Lichterwoude) gesloten. Minder koffie en thee voor de restaurants. Nu met ingang van 1 Februari 1941 het koffie- en theerantsoen van resp. 250 gram en 75 gram werd teruggebracht tot resp. 125 gram en 50 gram, wordt met ingang van dien datum elk hotel-, café-restaurant enz. slechts voorzien op de basis van 25 pet. van het verbruik over hat overeen komstige tijdvak van het vorige jaar. Dit „25 pet. van het gebruik over het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar" maakt een ernstiger indruk dan het feit, waarvan hier sprake is, eigenlijk be teek ent. De vermindering van de toewij zing komt n.1. slechts daarop neer, dat de rantsoenen van café-restaurants verhou dingsgewijs ongeveer evenveel kleiner zijn geworden als de koffie- en theerantsoenen van particulieren. Nederlandsche kunstenaars naar Duitschland. Een aantal Nederlandsche kunstenaars heeft onlangs gelegenheid gehad, op uit noodiging van den rijkscommissaris een studiereis door Duitschland te maken. Na hun terugkeer drukten de deelnemers hun geestdrift uit over hun in Duitschland ver kregen indrukken, zooals ook uit talrijke brieven aan den rijkscommissaris blijkt. Alle Duitsche instanties, waarmede de Nederlandsche reizigers in contact zijn ge komen, zoo schrijft een van hen, zijn hun met groote vriendelijkheid tegemoet ge komen. In het bijzonder zullen de uren, welke gemeenschappelijk met Duitsche kunstenaars zijn doorgebracht, onvergete lijk blijven. De representatieve bouwwerken van het Derde Rijk ondervonden de bijzondere be langstelling van den schrijver, die zelf architect is. De in Neurenberg in aanbouw zijnde gebouwen zijn, zoo schrijft hij, sym bolisch voor de geestelijke krachten, die in het nieuwe Duitschland overal tot ont plooiing zijn gekomen. Vellen van boomen. De secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat art. 7 der Bodemproduotiebeschikking 1939 wordt ge wijzigd en gelezen als volgt Bosschen en andere houtopstanden, waaronder in deze beschikking mede wor den verstaan enkele boomen, mogen slechts worden geveild of gerooid krach tens vergunning. De gebruiksgerechtigde van den grond, waarop krachtens een vergunning een bosch of andere houtopstand geheel of ge deeltelijk is geveld of gerooid, is verplicht een gelijke oppervlakte als werd ontbloot overeenkomstig de hem door den Produc tiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt te geven aanwijzingen binnen een door dezen te stellen termijn na het vellen of rooien te bebosschen of te beplanten. Van deze verplichting kan de Productie commissaris voor den boschbouw en de houtteelt ontheffing verleenen. Heerlen beboet. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, hebben de Duitsche autoriteiten de stad Heerlen een boete opgelegd van 100.000. De redenen voor dezen strafmaatregel moeten worden gezocht in de ongediscipli neerde verhoudingen en gedragingen van bepaalde kringen van de bevolking, als mede in anti-Duitsche demonstraties en provocaties, welke in Januari zijn voorge vallen. Dit is mede aanleiding geweest voor de Duitsche autoriteiten om den hoofd- commisaris van politie van Heerlen van zijn functie te ontheffen. Middelburg staat er slecht voor. De begrooting voor 1941 van Middelburg wijst een tekort aan van 355.104. Dit tekort ontstond hoofdzakelijk, omdat voor dit jaar geen enkele extra uitkeering van het Rijk mag worden geraamd, welke raming 106.800 zou hebben bedragen. Omtrent de verdere oorzaken van het te kort deelen B. en W. mede, dat als gevolg van het feit, dat een groot aantal perceelen te Middelburg is verwoest, de verschillen de gemeentelijke belastingen en heffingen lager moesten worden geraamd, hetgeen bij vergelijking met de raming voor 1940 een nadeelig verschil van 34.600 op leverde. De lagere raming der belastinguit- keeringen van het rijk bedraagt om dezelf de reden 39.200; de uitkeering uit het gemeentefonds moest in totaal 33.000 lager worden geschat. Ten slotte geven de geraamde bedrijfswinstenals recht- streeksch gevolg van den oorlogstoestand een lager cijfer aan van ƒ41.000. Slachten door gestichten en instellingen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor gestichten en instellingen, die de ge woonte hadden om in de eigen vleeschbe- hoefte te voorzien door zelf runderen (en varkens) te slachten en daarbij over een op grond van de Vleeschkeuringswet goedge keurde slachterij beschikken, thans de ge legenheid is opengesteld om van de plaat selijke toewijzingscommissie voor vee en vleesch, in welke ressort zij gelegen zijn, runderen en kalveren te ontvangen, nadat tevoren bij het distributiekantoor ter plaatse een voldoend aantal bonnen is ingeleverd en een ontvangbewijs daarvoor is verkregen. Dit ontvangstbewijs moet aan de plaat selijke toewijzingscommissie voor vee en vleesch worden overgelegd. Gestichten en instellingen kunnen dus voortaan slechts runderen slachten, welke hun door de plaatselijke toewijzingscom missie zijn toegewezen. DE SPAANSCHE OORLOGSINVALIDEN. Als leden van den Spaanschen Bond van Oorlogsinvaliden die persoonlijk den titel dragen van „Caballero Mutilado" waren einde 1940 ingeschreven 40.432 per sonen. Daaronder bevonden zich 421 zwaar gewonden (hiertoe behooren o.a. blinden en merischen, die zoowel hun armen als hun beenen hebben verloren, ongeneeslijk verwonde bedlegerigen) 758, zwaar tot lichtgewonden 168 en voor verschillende werkzaamheden geschikten 39.083. In' het afgeloopen jaar zijn 50.000 aanvragen be handeld. Hiervan is op 36.230 gunstig be slist, terwijl 8180 werden afgewezen. In bèhandeling zijn nog 13.396 aanvragen. De invaliden, die tot de eerstgenoemde categorie behooren, zijn voor allen arbeid ongeschikt, evenals die van de tweede. Zij krijgen van den Spaanschen staat een pen sioen, dat hun veroorlooft rond te komen. De invaliden, die tot de derde categorie behooren wier wonden nog niet genezen IN KAART CANADA'S ECONOMISCHE MOGELIJKHEDEN. Canada heeft, wanneer men zijn natuur lijke rijkdommen per hoofd der bevolking omslaat, meer grondstoffen dan eenig ander land ter wereld. Thans heeft het reeds den grootsten uitvoer van tarwe, papier, nikkel en asbest, doch er schuilen nog geweldige mogelijkheden in dit land. Het grondgebied van Canada beslaat een oppervlakte van 3.694.863 vierk. mijl; het land is dus iets grooter dan de Ver. Staten. Daarentegen telt het slechts 10.376.786 in woners, van wie 2.747.419 van Engelsche en 2.937.990 van Fransche afkomst zijn. Bijna de helft der bevolking is van andere dan Engelsche nationaliteit. Het aantal zijn, staan nog steeds onder geneeskundig toezicht. De bond belast zich met het Verschaffen van werk aan hen, die nog tot werken in staat zijn, de opleiding van lichamelijk voor hun eigen beroep ongeschikt gewordenen tot een ander beroep, verzorging van de blinden, het onderbrengen van onvoldoend geestelijk onderlegden in speciale scholen, het stichten van scholen voor analphabeten in de provincie, enz. Eind 1940 waren door de zorgen van den bond 15.629 oorlogs invaliden weder aan werk geholpen. NEWFOUNDLAND STEUNPUNT Zooals men weet zijn de Vereenigde Staten begonnen met de bezetting van de steunpunten voor leger, vloot en lucht macht die Engeland hun heefi afgestaan Duitschers in Canada bedraagt ongevee 600.000. Voor Engeland beteekent Canada nie alleen het dichtstbijgelegen toevluchtsoorr voor geëvacueerde kinderen, doch het is vooral van belang als aanvullingsbron vooi de Engelsche bewapeningsindustrie. Wan neer evenwel de nog in wording zijndt Canadeesche wapenindustrie in staat za zijn aan de stijgende eischen van het moe derland te voldoen, is nog een open vraag De nauwe handelsbetrekkingen tusschei Canada en de Vereenigde Staten Canada drijft op grooter schaal handel met dit land dan met Engeland wijst reeds op Cana da's natuurlijke verbondenheid met het na buurland. Mocht Engeland niet als over winnaar uit dezen oorlog te voorschijn treden, dan is het niet moeilijk te voor spellen, dat de vereeniging Vvan Canada met de Vereenigde Staten in den zin van de Amerikaansche opvatting van de Wes telijke hemisfeer een feit zal worden. voor de monding van de St. Laurentius- rivier. Newfoundland, het groote Engelsclu eiland, dat voor de St. Laurentiusrivier ligt Newfoundland ligt vlak voor de rivier, die nog steeds de economische slagader vat Canada vormt. Men zou het ook aldus kun nen uitdrukken: tusschen het Engelsclu eiland en den staat Canada, die deel uit maakt van het Britsche gemeenebest, schuift 2ich het eiland Newfoundland, dal van dit oogenblik af behoort tot het Ame rikaansche verdedigingssysteem. New foundland op zichzelf heeft nooit veel ta beteelcenen gehad. In weerwil van zijn grootte wordt het bewoond door niet meer dan 250.000 menschen, die hoofdzakelijk van de visscherij leven. Ook de boschbouw speelt nog een zekere rol, terwijl de bodera bepaalde ertsen bevat. De omstreken vat» Newfoundland zijn bekend door hun rijk dom aan visch vooral aan kabeliouw 8|NÖSW ftV Q Nikkel ÉS Zilver 'ik Goud Asbest X Ijzer O Steenkool Spoorwegen iischvangst Tdrwe-dreadl Bosch BevolkingIndustrie rIEWAN MANITOBA.-- VpTuaR'? BRUN5WIJK

Soester Courant | 1941 | | pagina 8