Tweede Blad HOEDEN PETTEN Vervolg Raadsverslag. GRABBELTON WANNEER VERDUISTEREN] J. HOPPENBROUWERS UIT DE LITTERAIRE De wereld van het boek. Burgelij ke stand. Zondagsdienst Apotheken. ALDERS' BOEKHANDEL Soest VAN WEEDESTRAAT 44, TELEF. 2670. an „DE SOESTER COURANT" van VRIJDAG 28 FEBRUARI 1941, No. 9. RONDVRAAG. Bij de rondvraag wijst de heer DWARS >p den slechten staat, waarin de Noor- Jerweg verkeert. De heer H1LHORS1 deelt mede, dat het gedeelte naby de Stadhouderslaan weer in orde is. Nu de vorst uit den grond is, kan ook het gedeelte bij de Vredehof straat verbeterd worden. Ook wijst de heer DWARS er op, dat het wegje langs den spoorlijn tusschen de Steenhoftstraat en t' Kerkpad noodig verbetering behoeft, De hoek nabij het Kerkpad is daarby niet zonder gevaar. De VOORZITTER wijst er op, dat dit een particulier wegje is. Echter zal ge tracht worden verbeteringen te verkrij- gc- De heer VAN DE VEN informeert of, nu de vorst voorbij is, met de meeste spoed wordt doorgewerkt aan de trot toirs aan de Van Weedestraat, waarop bevestigend wordt geantwoord. Verder vraagt spr. hoe het staat met het ophalen van schillen. Spr. moet nog al eens klachten vernemen. Ook infor meert hij of groente- en andere blikjes worden opgehaald. De VOORZITTER zegt in de laatste tijden geen klachten te ontvangen. Blik- werk moet met den vuilniswagen worden medegegeven. Op de vuilnisbelt wordt al les gesorteerd. Mevr. LANDWEER-DE VISSER wijst ook op den Noorderweg. Het gedeelte nabij de Stadhouderslaan is nu met sin tels verbeterd, maar, zoo vraagt spreek ster, is dit nu wei afdoende, leder jaar moeten zooveel kosten worden gemaakt. Wethouder HILHORS1 zegt, dat deze nagenoeg ieder jaar toe te passen verbe teringen een gevolg van de vorst is. Zoo men dit steeds opknappen wil voorko men, dan zouden 3 4 ton voor aan leg van wegen moeten uittrekken. De heer VAN DE BRANDELER in formeert of, nu aan den leider van het Gasbedrijf den titel van directeur is toe gekend, het niet op den weg der gemeen te ligt, zijn salaris daarmede in overeen stemming te brengen. De VOORZITTER zegt deze aangele genheid te zullen bezien. De vergadering gaat hierna te onge- /eer half vier in een geheime vergadering over voor de behandeling der belastingre clames. VAN MIJNHEER ZWARTKIJK, DE GOEDE OUDE TIJD. Op het einde der vorige maand werden we er van in kennis gesteld, dat te Amers foort op hoogen leeftijd was over leden de heer W. Wijk. Hadden de an nonces in de dag bladen niet méér vermeld dan den naam, dan zou den slechts wei nigen hebben ge weten wien het hier betrof. Maar achter den naam lazen we als kwaliteiten van den overledene: Oud-President van de Vereen, van Onderofficieren „Ons Be lang", Oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Kroonorde van België. En toen we dat gelezen had den, zeiden de ouderen onder ons: zóó, is die dood! En... we glimlachten eens. Niet om den doode. Deze was ongetwij feld een respectabel measch. Maar we glimlachten in de herinnering aan den politiek-mallen tijd van weleer, toen bij na iedereen, die de zucht in zich had om Lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal te worden en daarna automa tisch drager van ridderorden, natelde, op hoeveel stemmen van vrienden, ken nissen en aanhangers uit de een of ander vereeniging hij kon rekenen, om dan, als hij tot een totaal van driekwart van den kiesdeeler kwam, een eigen party te stichten of althans een program op te stellen, dienstig aan zijn oogmerken. Aldus werd de heer Wijk volksverte genwoordiger, toen na den vorigen wereldoorlog de onderofficieren van het Nederlandsche leger groot vertrou wen stelden in hun voorzitter bij diens actie tot verbetering der salarissen van de leden van zijn „vakbond". Braat werd omstreeks dienzelfden tijd de hoogmogende collega van den politi- •eerenden onderofficier door 'n actie te gen i'e i zomertijd. En eveneens verscheen toen op het binnenhof de heer Henri ter Hall, zelf vermaard revue-directeur, als vertegenwoordiger van de Kleinkunst.... Dat wajs een tijd van politieke ver wording, de tjjd der democratie tot in het absurde. En toch...» was de bereidheid van zoovele duizenden kiezers om ten behoe ve van hun specifieke belangen éénlin gen ln de Kamer te brengen, eigenlijk niet een uiting van het aanvoelen van den nieuwen tijdV Het streven dezer kiezers kon worden uitgelegd als een protest tegen het ver krachten van hun economisohe belangen door een politiek lichaam, dat van hun behoeften en nooden geen begrip had. Het was de eerste stap naar de nieuwe economische ordening. Natuurlijk was de weg, dien ze insloegen, een verkeerde, maar ja, de goede weg was er heele- maal niet in die dagen. Glories als die, welke voorheen een Wijk, Braat en 'Ier Hall op politiek terrein hebben behaald, zullen ge lukkig voor niemand ooit meer te beleven zijn. Dien tijd hebben we ge had en hoe de oorlog ook moge eindigen, een nieuwe orde zal worden geschapen, waarbij de sociale en economische be langen zullen worden veilig gesteld in de handen van de corporaties van be- langhebbbenden en waarbij de politiek nog slechts een rol zal spelen, voor zoo ver ze aan de algemeene economische en sociale belangen, en aan de eenheid van het Nederlandsche volk, dienstig kan zijn. EEN PRO-DUITSCH HUWELIJK. In De Courant trof ik een advertentie aan van den volgenden inhoud: HUWELIJK. Jongeman, 23 jaar, zeer goede positie, zoekt KENNISMAKING met net meisje, groot ongeveer 1 M. 6U. Niet anti-Duitsch. Brieven onder.enz. Spreekt uit deze advertentie nu de geest van den nieuwen- tijd7 Vroeger wil den de meeste menschen óók wel wat van elkaar weten, alvorens een huwelijk aan te gaan. Dan interesseerde men zich voor den godsdienst der andere partij, voor het karakter en dat gebeurde óók W. Bakker, Middeiwijkstraat 33, van Rheden. M. Tabak-Wolfsen m. g., L. Brinkweg 38a, van Evere. A. G. Dingemans m. vr., Pelikaanweg 28, van Rotterdam. D. Koert m. g., Braamweg 75, v. Utrecht» B. Muller m. g., Sinnemapl. 13, v. A'dam 1 eikenjare wordt in Nederland een boekenweek gehouden» Ook dit jaar zal dit het geval z(Jn en wel van 1 tot 8 Maart a.s. Dit zal dan de tiende boeken week zijn, vandaar dat er uiteraard bij zondere belangstelling aan geschonken zal worden. Het boek, vooral nu.ln dezen donke ren winter met lange avonden en weinig vergaderingen heeft het boek zeer veel harten veroverd. Het is iets geks met een boek. Als men er echt heelemaai in zit, is men er juist eens heelemaai uit De boeken zijn in deze verwarde tijds omstandigheden meer dan ooit vrienden van ons geworden, Zij heften ons op uit de beslommeringen des levens, zij toonen oys het goede en het mooie cn verschaften ons angename uren. Wij, Ne derlanders, zijn een zeer leeslustig volk. Dit getuigt van intellect, van een hoog beschavings.peil. En om nu het boek nog meer ieders vriend te maken, daarom is tien jaar geleden de Boekenweek ge organiseerd. En ieder jaar is deze week van het boek voor de ware boekenlief hebber een festijn. Bij aankoop van 12.50 aan boeken ontvangt men een geschenk, in den vorm van een bundel keurig uit gegeven, literair hoogstaande novellen. Ook in onze gemeente zal de Boeken week niet onopgemerkt voorbij gaan. Boekhandel N. C. Adriaansen in de B. Grothestraat zal onder meer de romans van den schrijver J. W. Ooms, die se dert eenige jaren in onze gemeente woon achtig is, speciaal naar voren halen. Voorts is het de wensch van de Boe- wel eens! voor het vermogen. Dat wa ren tenslotte markante omstandigheden, welke een samenleving ten zeerste ten goede of ten kwade kunnen beïnvloe den. Nu zijn we den nieuwen tijd ingetre den en lijken sommige oude waarden te hebben afgedaan. De jongeman met zeer goede positie iaat zich nu een vrouw aan meten, niet langer dan 1 M. 60. Haar geloof komt er niet op aan, haar maat schappelijke standig nog minder, naar haar karakter wordt niet geïnformeerd, alléén: ze mag niet anti-Duitsch wezen. Wat zou zoo'n ukkepuk van 1 M. 60 zich verstouten om anti-Duitsch te zijn. Het kind zal vermoedelijk nooit over de internationale politiek hebben nage dacht en alleen naar pro-Nederlandsch zijn geweest, d.w.z. braat het Wilhelmus hebben meegezongen op nationale feest dagen. Ik krijg heimwee naar de schotjes geest van vroeger, nu de modernsten on der ons het volk slechts weten in te deelen in de categoriën: pro- en anti- Duitschers! En ik griezel van de gewel dige mannen, die slechts vrouwen naast zich wenschen te dulden, welke klein zijn van stuk en.klein van geest, uitgespro ken pro-Duitsch, om met onderdanig res pect te luisteren naar de verheven waar heden, welke haar gemaal haar in zijn zelfverzekerdheid zal dicteeren. GEBOREN: Cornelis, z.. v. C. G. Onderdelinden en W. Knoops, Braamweg 49. Rudolph Bernard, z. v. j. B. Cramer v. d. Bogaart en A. Visser, B. Grotestr. 70. Alijda Bernardina, d. v. N. Kuijer.en B. v. t. Klooster, Eerd. Huijcklaan 8. Janna, d. v. J. Blonk en A. Lindeboom, Soesterbergschestraat 133b. Geertje Cornelia Petronella, d. v. C. v. d. Broek en P. Dortmond, Vredehof- straat 2. Arie, z. v. A. Briene en S. Brugmans, Stadhouderslaan 19b. Eranciscus Gerardus, z. v. H. v. Seist en G. J. Haages, Vinkepweg 25. ONDERTROUWD: A. Eekhot, 23 jr., kantoorbed. Haarlem en M» W. de Lange, Heuvelweg 3. J. D. v. Roest, 28 jr., Beetzlaan 87 en A. H. Bruïnsma, 22 jr., Beetzlaan 87. G. J. Hoolwerf, 24 jr., rijw. herst. Heuvel- weg 18 en v. d. Broek, 23 jr., Hart- weg 8. OVERLEDEN: Albertus van Schalkwijk, 72 jr., ongeh. Oude Grachtje 15. Paulus Smits, 68 jr., geh. m. J. Stelle- baard, Den Blieklaan 43.. GEVESTIGD: A. v. Offenbeek' m. vr., Kerkpad Z.Z. 10 van Amersfoort. E. Helledoorn inw.., Soesterbergsohestr. 158, van Den Haag. W. Budding m. vr., Van Lenneplaan 3b, van Ootmarsum* G. H. Torn, Molenstraat 37, van 'A'dam. B. v. Straten m. vr., Heideweg 33, van Bussum, kenweekcommissle, dat ook het goede Duitsche boek in deze week nader tot het publiek gebracht zal worden. Van daar, dat ook bij aankoop van f 2.50 aan Duitsche literatuur het „Geschenk'" zal worden uitgereikt. groot 7 A. 15 c.A. Gekocht door den aan nemer J. Hoi te Soesterberg voor f4150.-. D. Een dubbel woonhuis met schu ren, erf en grond aan den Buntweg no. 1 en 3 te Soest, groot 42 A. 80 c.A'. Gekocht door E. van Eeden q.q. voor f6000. Dit laatste perceel werd f1800.— hoo- ger afgemijnd dan het hoogste bod. ALLE PLAATSEN UITVERKOCHT Door de politie werd alhier aangehou den en in arrest gesteld zekere H. ten H. te Amersfoort, die in het politieblad gesignaleerd stond voor het nog onder gaan van gevangenisstraf wegens verschil lende gevallen van dronkenschap. Hiervoor naar Utrecht overgebracht, werd hem aldaar medegedeeld, dat hy zich te zyner tijd nog maar eens moest melden, daar momenteel alle plaatsen waren uitverkocht. UITVOERING PRINSES BEATRIX Dinsdagavond gat de 1 Muziekvereeni- ging „Prinses Beatrix" een uitvoering in gebouw „Eltheto". De zaal was geheel be zet. Onder de aanwezigen zagen wij on dermeer de heeren Batenburg en Eor- tuijn Harreman, bestuursleden van „Soest Vooruit". De Voorzitter der Vereen., de heer D. Appel, opende met een welkom tot allen en in 't bijzonder tot den oud- voorzitter der Vereen., den heer Schulfz, thans eerelid der Ver. en wonende te Amsterdam. Het bestuur heeft gemeend, aldus de heer Appel, dat niettegenstaande de don kere tijden een uitvoering moest worden gegeven. Hij hoopt dat allen zich zullen amuseeren. Hierna liet het corps, dat uit slechts 14 man bestaat, zich hooren, met de pittige marsch „Loudspeaker", waarna nog werden ten gehoore gebracht de wals „Oublieuse" en de fantasie „betes 'd Hi- ver". Het jonge corps heeft zijn best gedaan, hoewel de fantasie „tetes 'd Hiver'" wel wat zwaar was voor de nog jonge krach ten. Op Amerikaansche wijze werd hier na door den heer Schultz een schilderij verkocht, hetwelk f26.75 opbracht. Vóór de pauze werden nog 2 stukken gespeeld: „Enthousiasme" een marsch en „Has meine Seele". ln de pauze sprak de directeur, de heer Zaterdag 1 Maart zon op 8.26, onder 19.21. Zondag 2 Maart zon op 8.23, onder 19.23, Maandag 3 Maart zon op 8.2U, onder 19.24. Dinsdag 4 Maart zon op 8.18, onder 19.26, Woensdag 5 Maart zon op 8.17, onder 19.28, Donderdag 6 Maart zon op 8.13, onder 19.30, Vrijdag 7 Maart zon op 8.11, onder 19.32,' Tusschen zonsondergang en zonsopJ gang moeten de woningen e.d. verduis- terd zijn. De lampen van rij- en voer tuigen moeten een halt uur na zonson dergang tot een halt uur voor zonsop-j gang eveneens verduisterd zijn. ZONDAG 2 MAAR! 1941. DIENS1APOTHEEK „SOESTDIJK'V Van Weedestraat 46, Telefoon 2487. Van 1-8 MAART ICe BOEKENWEEK.' Bij aankoop voor ten minste f2.50 Ncderj landsche of Duitsche boeken een NovellenJ en Gedichtenbundel GRATIS, Steenholfitr. 13 (naait Postkantoor) Tel. 2476 De boeken van den schrijver j. W. Ooms spelen voornamelijk in de Alblas- serwaard, het bekoorlijke polderland tus schen Lek en Merwede. Ooms is een vlot schrijver en zijn romans sprankelen van humor, zóoals de Nieuwe Rotterdamsche Courant zeer terecht heeft opgemerkt. Zijn werk is door en door Hollandsch en verwant aan dat van Arthur van Schendei en Herman de Man. Eén zijner boeken, „De Watermolen", een prachtig Hollandsch epos, zal worden verfilmd en waarschijnlijk reeds dezen zomer op het witte doek te zien zijn. Behalve zijn werken, is in de etalage van Boekhandel Adriaanscen ook te zien het handschrift van dezen schrijver, wat voor het publiek en vooral den boeken liefhebber e en zekere bekering geeft. Moge deze Boekenweek in alle op zichten slagen en het boek nog meer de vriend der menschen maken. En de schrij vers, die steeds op zoek zijn naar wat er roert en leeft in menschenharten, die ons het mooie van het dierbare leven toonen en indringen in het diepere wezen der dingen, moge die schrijvers door deze boekenweek nader tot het lezend publiek gebracht worden. Wij raden het publiek aan, de wondere wereld van het boek binnen te treden en men zal tot de erknening komen, dat men steeds weer nieuwe wonderen ontdekt. Boekhandel Adriaansen zal u gaarne in dezen toovertuin der letteren inleiden en u desgewenscht met raad en daad ter zijde staan. BEKEURD. H. P., die zich op den openbaren weg bediende van een electrische voetgan gerslantaarns, welke wit licht uitstraalde, werd voor dit feit bekeürd. De lantaarn werd in beslag genomen. Wegens het links rijden naast twee andere wielrijders werd Zondagmorgen procesverbaal opgemaakt tegen C. A. v. W, chauffeur te Hilversum. OPENBARE VERKOOPING ln „De Gouden Ploeg" is Dinsdag door notaris Dammers alhier verkocht: A. Een perceel grond, gelegen aan den Plasweg te hoest, groot ongeveer V A. 11 c.A. Verkocht aan G. Hofman, Heide weg te Soest voor f 1050. B. De helft van een Burgerwoonhuïs met erf, schuur en grond aan de Nieuw- straat 64 te Soest, groot 35 A. .43 c.A. Ge veild in drie perceelen en daarna 'in combinatie gekocht door E. Pieper te Soest voor f5390.—, C. Een woonhuis met aangebouwde garage aan de Molenstraat 10 te Soest, J. Wakelkamp, over -de moeilijkheden, waarmede het jonge corps te kampen heeft. De tijdsomstandigheden werken niet "mee, maar ook het kleine ledental is een struikelblok om flink vooruit te komen. Daarom wees hy er met nadruk den voor dezen wedstrijd, wat voor SoesfH een voordeel beteekent, daar Bossch^ met wit speelt. Daar tegenover staat, dab Hilversum zich de medewerking van] haar le kracht, Jhr. v. d. Bosch heetfl verzekerd. De strijd belooft dus zeecl spannend te worden. Soest staat i nmiddels 2 punten op haai^ concurrent voor en zal aan 'n gelijk spen wel voldoende hebben, te meer om dal zij daarna nog tegen de U.C.S., wat eert thuiswedstrijd is, moet uitkomen. Dez<§ club schijnt, gezien de behaalde resultajj ten, wel een der zwaksten te zijn, terwijl! Hilversum nog tegen Utrecht 11 moefj uitkomen, waarvan Soest een gelijk spel] heeft Weten te behalen. De. kansen staan dus voor Soest zeei*) goed. Wegens plaatsgebrek verkort opgenoA DE TOEKOMST. ln de geheel gevulde Bioscoopzaal vanj Carlton-hotel, voerde de tooneelvereeni-j ging „De Toekomst" Dinsdagavond vootj de tweede maal de klucht „Film-mani-^ akken" op, nadat de heer A. Priem alle aanwezigen had toegesproken en hun eeri op, dat beginners hier een ruime en goede gelegenheid hebben om onder zijn lei ding te studeeren. Hij hoopt, dat meer dere muziekliefhebbers zich zullen op geven. p Na de pauze nogmaals een Amerikaan sche verkooping en wel van een fruit mand, die f 10.73 opbracht. Het tooneelstuk „Tante Habakuk", dat hierna werd opgevoerd, had aller aan dacht en werd goed gespeeld. Nadat het corps zich nog in een 2-tal stukken had laten hooren, dankte de heer Appel voor de groote opkomst en den directeur, leden en verdere med- werkenden voor deze zeer geslaagde uit voering. AUTOWIEL DOOR WINKELRUIT Woensdagmorgen reed op de Van Wee destraat een vrachtauto, waarvan plot seling het linker achterwiel af liep. Met groote snelheid rolde het dubbele wiel schuinslinks over den weg en het trottoir om tegen de groote winkelruit van de slagerij van den heer Van Asch tot staan te komen. Dat de winkelruit het hierbij moest ontgelden, laat zich denken. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de volgende gevonden voor worpen zijn inlichtingen te bekomen bjj dfe pofifie. 3 Sleutels aan bos, porfemonnaie met inhoud, ceintuur van dames-mantel, ge- reedschaptaschje, witte wollen want, le gitimatiebewijs, pakkistje, paar sokken, streng koralen, glacé handschoen. 'Aangeloopen jonge herdershond. SOESTER SCHAAKCLUB Zaterdag 1 Maart heeft de ontmoeting plaats van het le tiental van Hilversum en het le tiental van Soest, welke ont moeting plaats heeft te Hilversum in Ho tel Gooiland. Aanvang 3.15 uur. Dat beide team's zich tot hef uiterste zullen inspannen is wel zeker aan te nemen. Soest heeft gedaan weten te krij gen, dat de partij, die Zaterdag 1 Maart voor den Zeskamp momenteel in Utrecht gespeeld wordt en waarin de heeren Bos scha (Soest) en Smit (Hilversum) tegen elkaar uitkomen, de uitslag ook zal .gel- recht gezellige avond had gewenschL Een gezellige avond heeft het aanwe* zige publiek dan ook wel gehad, wan( het stuk werd op een goede en vooral geestige wijze gespeeld, zoodat de lach salvo's niet van de lucht waren. Vooral het spel van Slok en Zwijntje# resp. de heeren P. van Zoghei en J. van de Broek, die de hoofdrollen bezetten, was af en zorgden als zwervers-oplich ters-filmacteurs voor de meest dolle mo menten. Ook de rol van Van Swieteren, die als secretaris van deze fraaie heeren optrad en de leiding in deze zwendel-atlaire had, was bij den heer M. Veldhuizen in goede handen. Wat de andere medespelenden btreft kunnen we niet anders zeggen, dan dat zo datgene gepresteerd hebben, wat in hun vermogen lag en daardoor zeer terecht ln hef succes mededeelden. Rest ons nog te zeggen, dat het wel slagen van dezen avond voor een zeer groot gedeelte is te danken aan de be kende Amersfoorters de heeren H. Bos- ma, onder wiens leiding deze klucht is ingestudeerd en L. Grootkop, die, zoo als gewoonlijk, voor een prima grime heeft zorg gedragen.. OUDERLIJK HUIS VERLATEN. Een der minderjarige gezusters W„ dlo kort geleden zonder toestemming der ouders de ouderlijke woning hadden ver laten en door de politie konden wor den opgespoord, verliet Maandag op nieuw de ouderlijke woning. Des avpnds werd zij door de Soestef politie te Baam aangehouden. OPENBARE DRONKENSCHAP Wegens openbare dronkenschap werd Zondagmiddag in arrest gesteld zekera P., werker bij den Opbouwdienst te Soest. RIJCKB TREK LOTEN Ten overstaan van Notaris J. G. J. Wal* dorp vond de trekking plaats van da RIJCKB TREK LOTEN. De hoofdpriji t.w.v. f 6000. viel op No. 57331 M. Trekklngsiijsten zijn vanaf morgen Za« ferdag verkrijgbaar bij de bekende vet* J koops-adressen.

Soester Courant | 1941 | | pagina 5