1 ,s/x I De Internationale toestand Het Portret J Deze week De Wereld v M 0 N 6 L1 F r i J L *&L ■'mw/, m V. IN DE AFGELOOPEN WEEK Mussolini heeft weder een rede gehouden te Romt^ waarin hij uiting gaf aan zij» onwrikbaar geloof in de overwinning van de spilmogendheden. In een overzicht, dat' hij gaf van den oorlog, zeide hij o.a. „Nadat de legers van Groot-Brittannië definitief van het Europeesche continent waren verdreven, kon de ooi-log nog slechts een lucht- en zee-oorlog zijn, en voor ons ook een koloniale. Door den geografischen en historischen stand van zaken, moest Italië op zeer ver verwijderde en moeilijke oorlogstooneelen strijden. Wij voeren een overzeeschen oorlog en een oorlog in de woestijn. Ónze fronten zijn duizenden kilo meters lang en duizenden kilometers van ons verwijderd. Niettemin waren wij ge durende de eerste vier maanden van.den oorlog in staat aan de strijdkrachten van het Britsche rijk zware slagen in de lucht, op het land en ter zee toe te brengen. Sinds 1935 is de aandacht van onze generale staven op Libye gericht. Het werk van alle elkaar opvolgende gouverneurs van Libye had ten doel, dit uitgestrekte gebied in eco nomisch, demografisch en militair opzicht machtig te maken en gebieden, die "bijna of geheel uit woestijnen bestonden, in vruchtbaar land te herscheppen. Ten ge volge van de verscherpte Europeesche spanning en na de gebeurtenissen van 1935-1936 werd Libye als een der meest delicate punten van onze algemeene stra tegische organisatie beschouwd, want het kon aan twee fronten aangevallen worden. „De krachtsinspanning om Libye militair -> versterken, blijkt uit de volgende Alleen al in de periode tusschen 1 Oct. 1937 en 31 Januari 1941 werden 10.000 of ficieren en 396.358 soldaten naar Libye gestuurd en er werden twee legers, het vijfde en het tiende, gevormd. Dit laatste bevatte tien divisies van inboorlingentroe pen. In dezelfde periode werd het volgende oorlogsmateriaal gezonden 1924 kanonnen van alle kalibers en vele van de meest recente constructie 15.386 mitrailleurs, 11 millioen granaten, 1.344.287.265 patronen, 527.877 ton mate riaal voor de genie, 24.000 ton kleeding- en uitrustingstukken, 779 pantserwagens met een bepaalde hoeveelheid zware tanks, 9584 diverse gemechaniseerde strijdmidde len en 4884 gemotoriseerde eenheden. Deze cijfers toonen aan, dat bij de voor bereiding van de verdediging van Libye geweldige krachtsinspanning geleverd is. Men kan hetzelfde zeggen met betrekking tot Oost-Afrika, dat wij ondanks den groo- ten afstand en het totale isolement voor een tegenstand hebben voorbereid, welke in den strijdlust en moed van onze soldaten culmineert. De soldaten, die in het kolo niale rijk vechten, zonder hoop op hulp, zijn het verst van ons verwijderd; maar juist om die reden liggen zij ons het naast 'aan het hart. Onder bevel van een ras soldaat als de onderkoning en van een groep hoogst bekwame generaals geven onze Italiaansche soldaten en de inboorlin gen-troepen den massalegers van den vij and veel te doen". „Het was in October en November, dat Groot-Brittannië al zijn imperiale strijd krachten, welke het uit drie continenten recruteerde en welke door een derde ver- Een Italaansche jachtescadrille wordt na zijn terugkeer van een vlucht boven vijan delijk gebied door in de Libysche woestijn marcheerende soldaten toegewuifd. (Foto Scherl) den bewapend, concentreerde en strijd vaardig maakte. Het bracht in Egypte 15 divisies en een belangrijke massa gepant serde strijdmiddelen bijeen en wierp deze tegen onze stellingen in de Marmarische woestijn in den strijd, waar in de eerste linie Libysche divisies lagen, niet zeer ge schikt om den schok van den gemechani- seerden vijandelijken aanval op te vangen. En zoo gebeurde het, dat op 9 December de slag begon, 5 of 10 dagen eerder dan die, welken wij hadden voorbereid en die den Vijand in bijna twee maanden in Ben- ghasi heeft gebracht. Een heel leger, het tiende, is bijna in zijn geheel weggevoerd, soldaten en ge schut inbegrepen. Het vijfde lucht-eskader heeft zich letterlijk bijna geheel opgeofferd. Omdat wij ons zeker voelen van de natio nale gevoelens van het Italiaansche volk en de ontwikkeling van de toekomstige ge beurtenissen, kunnen wij de waarheid blij ven zeggen en ons van elke vervalsching onthouden. De gebeurtenissen, welke wij de laatste maanden hebben beleefd, hebben onze vastberadenheid versterkt en tevens onzen onverzoenlijken haat, die in elk hart ge worteld is, die in elk huis leeft en die een onmisbaar element is voor de overwin ning, verscherpt." „Het laatste steunpunt van Engeland op het Continent is Griekenland, dat geen afstand van de Britsche garantie deed. Het was noodzakelijk ons hiertegenover te stel len en op dit punt waren alle verantwoor delijke militaire instanties het volkomen eens. Ik voeg hieraan toe, dat zelfs het operatieplan, hetwelk door het opperbevel van de Albaneesche strijdkrachten was voorbereid, unaniem en zonder een enkel voorbehoud werd goedgekeurd en dat tus schen het besluit en het bevel voor de actie slechts twee dagen lagen. De Italiaansche gevangenen, die in Grielcsche handen- zijn gevallen, zijn slechts weinige duizenden man sterk en bestonden voor een groot deel uit gewonden. Het Grieksche succes is niet meer dan een succes van tactiek en het is slechts de Levantijnsche groot heidswaan en rhetoriek, welke dit succes overdreven heeft. De Grieksche verliezen zijn zeer groot. Binnenkort is het lente. Dan komt ons seizoen, en dat zal een mooi seizoen zijn De Peruaansche minister van Financiën, Dasso, heeft in de jongste zitting van den ministerraad medegedeeld, dat tusschen Peru en Engeland een accoord gesloten is, op grond waarvan Engeland Peruaansche producten zal afnemen. Maatstaf voor de hoeveelheid dezer goederen zullen de Peru aansche aankoopen in Engeland zijn. Dasso vertelaarde, dat dit accoord is besproken met de economische missie, onder leiding van lord Willingdon, die onlangs een bezoek aan Peru heeft gebracht en daarna door de Engelsche regeering is bevestigd. De minis ter gaf bij deze gelegenheid te kennen, dat de teruggang in het scheepvaartverkeer van invloed zou kunnen zijn op den in het voor nemen liggenden Peruaansch-Engelschen goederenruil. y IIET VOORDEEL VAN MARKT ORDENING. In aansluiting aan ons artikel over de nieuwe ordening, waarbij wij hier in Nederland ons zullen hebben aan te slui ten, moeten wij nog de vólgende opmer kingen maken, wapt het is en blijft zeer moeilijk, te pihschrijven wat onder „markt- ordening" moet worden verstaan en hoe de^e zal moeten werken in Europa. fie Nederlandsche prijzen zullen zich moeten aanpassen aan het Europeesche pejl of tot dat peil moeten worden verhoogd. Bij de vaststelling van de prijzen zal reke ning moeten worden gehouden met ver schillende factoren, als: verschil in pro ductiekosten, vervoermiddelen en ook ver schil in levensstandaard. De bestaande instellingen zullen behou den blijven; zooveel mogelijk zal worden gestreefd naar haar inschakeling. Als prin- cipieele voorwaarde voor deze inschakeling zal echter gelden, dat er een eind komt aan alle onderlinge, den prijs regelende af spraken. Deze zullen moeten plaats maken voor een bindende regeling ten bate van het algemeen. Deze bindende regeling zal moeten uitgaan van de organisaties zelf of anders zal zij moeten worden opgelegd door de autoriteiten. In het laatste geval zal de overheid over gaan tot organisatie, onder dwang, van de niet-aangeslotenen. Dit zal op verschillende wijzen kunnen plaats vinden. Het systeem, is bij ons te lande tot dusverre vrijwel onbekend. Organisatie beteekent: het invoeren van vaste prijzen, het regelen van de productie en bepaalde regering van de distributie. Vroeger was het zóó, dat b.v. een kartel overging tot productie-stimuleering van een bepaald artikel, of zelfs tot de oprich ting van een fabriek of een aantal fabrie ken voor de vervaardiging van dat artikel. In de toekomst echter zal de „marktorde ning" door haar stelsel van vaste prijzen de productie zoodanig stimuleeren, dat het mogelijk zal blijken, het eigen land in den vervolge in voldoende mate van dit pro duct te voorzien. Bovendien zal de markt ordening een krachtigen steun vormen voor de binnenlandsche fabrikaten, die vroeger een zwaren strijd hadden te voeren tegen het ingevoerde product, dat ten gevolge van bijzondere omstandigheeden (1'agere loonen, goedkoopere grondstoffen, begun stigingsclausules, enz.) goedkooper kon worden geleverd. Deze toestand wordt nu vervangen door een mvelleeringssysteem, dat de prijzen voor allen gelijk maakt en waardoor ver voerkosten binnen de grenzen van het mogelijke worden vermeden. Ook de buitenstaander zal evenwel be grijpen, dat de marktordening een zoo uit gebreid stelsel van maatregelen vereischt, dat met een en ander veel tijd verloren gaat. Is de organisatie echter eenmaal op dreef, dan zal zij spoedig haar weldadige werking doen gevoelen. Al zijn de te nemen maatregelen talrijk en gecompliceerd zij zullen door haar zegenrijke werking veel vergoeden. Zij zullen, in het kort, ingrijpen in elk deel van het economische proces, zoowel op den producent als op den afzet, den in- en uitvoer, den geheelen binnen- landschen handel en, Jast not least, op de prijzen. Het zwaartepunt van de markt ordening ligt in de productie. Daar komt het in de eerste plaats op aan. De rest zal dan geleidelijk vanzelf volgen. VAN DE WEEK ALFONSO Xm. Ex-koning Alfonso XIII, wiens ge zondheidstoestand volgens de berich ten waarop wij op het oogenblik dat wij dit schrijven beschikken, zeer zorgwekkend is, werd op 17 Mei 1886 te Madrid geboren. Na een strenge opvoeding, die een bij uitstek militair en wetenschappelijk karakter droeg, besteeg Alfonso op 17 Mei 1902 den troon. Door zijn eenvoudig, innemend optreden wist hij zich spoedig zeer populair te maken; het volk noemde hem den „Rey Simpatico". Op 31 Mei 1906 trad Koning Alfonso XIII in het huwelijk met Prinses Victoria Euge- nie van Battenberg, uit welk huwe lijk zes kinderen werden geboren. In zijn buitenlandsche politiek was Alfonso XIII, mede door zijn huwe lijk met een Engelsche prinses, sterk op Engeland georiënteerd, doch ook met Frankrijk onderhield hij, vooral na de oplossing der Marokkaansche kwestie met behulp van dit land, zeer nauwe betrekkingen. Op het terrein der binnenlandsche politiek was Alfonso's belangrijkste besluit zijn steun aan de dictatuur van Primo de Rivera, waartegen telkens verzet oplaaide, totdat Primo ten slotte, zwichtend voor den druk der militaire partij, in 1930 vrijwillig af trad. Toch kon dit de revolutionnaire beweging onder het volk niet meer bezweren; een tijd van revoluties, stakingen en onrust volgde, welke eindelijk tot uitbarsting kwam in de algemeene omwenteling van 14 April 1931. Alfonso week met zijn familie uit naar Parijs, doch deed pas op 28 Juli d.a.v. afstand van den troon ten gunste van zij derden zoon Prins Juan Carlos. Een proces wegens hoogverraad werd nu tegen den ex- koning geopend, dat eindigde met confiscatie van al zijn nog in Spanje aanwezige bezittingen. Na zijn troons- afstanr bereisde de ex-monarch ver schillende landen van Europa, waar hij korter of langer tijd verbleef. IN .NEDERLAND De uitreiking van persoonsbewijzen. In de uitreiking van de persoonsbewij zen, die met 1 Maart a.s. zou aanvangen, tal noodgedwongen eenige vertraging ont staan, doordat de drukkerij niet op tijd ge reed zal kunnen zijn, om alle 1054 ge- aieenten van den lande tijdig de eerste portie kaarten te doen toekomen. Er wordt Dp het oogenblik in dag- en nachtploegen jewerkt om die vertraging tot een zoo dein mogelijke terug te brengen en men ïoopt dan ook, dat in het begin van de hveede helft van Maart de eerste zendin gen aan de Gemeentebesturen kunnen worden verzonden. Is de eerste partij een maal verzonden, dan worden geleidelijk de aantallen voor iedere gemeente grooter, totdat het noodzakelijke aantal is bereikt. Reorganisatie van den Bioscoopbond. In het bestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond zijn eenige aanwijzingen ge bracht, waai-bij de secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten den heer H. M. van Triet tot voorzitter heeft benoemd. In afwachting van een nieuwe regeling betreffende den Nederlandschen Bioscoop bond zal de functie van ondervoorzitter niet worden vervuld. De secretaris-gene raal van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bij de nieuwe beschikking over wogen, dat de verdere reorganisatie dient te geschieden onder leiding van den voor zitter, die geen nevenfunctie bekleedt en dus geheel vrijstaat van het filmbedrijf. In Maart schapenvleesch. Maandag 3 Maart begint de Nederland sche Veehouderij centrale met de overne ming van schapen, die voor de slacht be stemd zijn. Bij de vaststelling der prijzen, waartegen wordt overgenomen, is er op ge- Een Japansche militaire missie heeft een bezoek gebracht aan Duitschland en de bezette gebieden in het Westen. (Scherl) rekend, dat de levering van schapen zoo veel mogelijk moet worden -verschoven naar de maanden waarin de levering van ander vleesch minder groot is dan in andere maanden. Verder is rekening gehouden met de wol. De schapen moeten tot 1 Juni on geschoren, daarna geschoren worden ge leverd. De hoogste prijs wordt betaald in Maart, de laagste in Juni. Voor de fokkerij geschikte schapen mogen in geen geval overgenomen worden. Naar wij nader officieel vernemen, ligt het niet in het voornemen, de overge nomen schapen direct in de consumptie te brengen. Het plan is om deze voorloopig in de koelhuizen op te slaan en eerst dan voor de consumptie in omloop te brengen, wanneer de vleeschvoorziening in het al gemeen dit gewenscht maakt. Huisslachtingen van varkens. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van Landbouw en Visscherij is een aantal wijzigingen gebracht in het huis- slachtingsbesluit-1940 voor varkens. Het maximum in te leveren bonnen is nu vast gesteld op het aantal bonnen dat recht slachten varkens tot een zoodanig getal, als waarvoor door den distributiedienst tot 1 December 1941 bonnenn zullen wor den ingehouden. Van de bepaling, dat de slachtingen plaats moeten hebben in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van den provincia len voedselcommissaris, kan in bepaalde aangewezen gevallen worden afgeweken. Aan het voorhanden of in voorraad houden van vleesch, dat afkomstig is van huis slachting, zijn nu bepaalde voorwaarden gesteld. De directeur van de voedselvoor ziening is gemachtigd van een of meer be palingen van het onderhavige besluit ont heffing te verleenen. Bloemen-export naar Duitschland. Een regeling, welke al een poos in de maak was, heeft thans haar beslag gekre gen, de bloemen-exporteurs zijn van nu af aan verplicht de bloemen tot vastge stelde maximumprijzen te verkoopen. In 't bijzonder treft deze maatregel den uitvoer naar het Groot-Duitsche Rijk. Die naar Noorwegen, Zwitserland, Zweden, het pro tectoraat Bohemen en Moravië en het gou vernement Polen is niet aan deze prij zen bepaling gebonden. De nieuwe regeling moet gezien worden als het brengen van een zeker evenwicht tusschen het verlan gen der Nederlandsche kweekers en expor teurs van hun Duitsche collega's. De Duitsche regeering staat in voor deze moeilijke taak, waarvan zij zich op een alleszins rechtvaardige wijze wil kwijten, In het verleden heeft Aalsmeer over de bereidwilligheid der Duitsche regeering niet te klagen gehad. Wel is waar werd de invoer van bepaalde bloemen wel eens tijdelijk verboden,' doch de deviezen-toe wijzing was steeds behoorlijk. Thans is de top wij zing voor export in waarde vervan gen door een toewijzing in gewicht en wederom blijkt, dat de Nederlandsche kweekers en exporteurs tevreden kunnen zijn. De nieuwe regeling inzake de ver koopsprijzen valt echter niet te vermijden, daar voorkomen moet worden, dat in Duitschland aanzienlijk goedkooper in- heemsehe bloemen worden verkocht, dan uit Nederland betrokken. Vermoedelijk zal b-èt bij dcZen maatregel niet blijven. Het is mogelijk, dat ook vaste inkoopprijzen zullen worden voorgeschreven. DE FAKIR VAN IPI ROERT ZICH WEER. De opstandige bergstammen in de pro vincie Waziristan aan de Noordwestelijke grenzen van Indië zijn, nadat zij enkele maanden geleden hadden moeten zwichten voor de overmacht van de tegen hen in het veld gezonden Engelsche troepen, weder op het oorlogspad getogen. Hun aanvallen, die zij met bliksemsnelheid uitvoeren, zijn methodischer en heftiger geworden en worden uitgevoerd op plaatsen, waar de Engelschen er het minst op voorbereid zijn. De Fakir van Ipi, de man, wiens naam in geheel Indië als een tooverspreuk werkt, heeft persoonlijk het bevel op zich genomen over de stammen, die strijd voeren in de bergen aan de Indisch-Afghaansche grens, op een hoogte van hier en daar 3000 meter. Hij is overal tegelijk, duikt nu en dan op en deelt zijn bevelen uit, voert ginds weder een aanval uit op een der Engelsche forten, verschijnt plotseling weder op de derde plaats om zijn getrouwen aan te zetten tot nieuwen tegenstand tegen de Engelsche heerschappij. Doch hoewel hij overal is, kunnen de Engelschen er niet in slagen, hem te pakken te-krijgen. BIJENTEELT IN DUITSCHLAND. In het gansche Duitsche Rijk met in begrip van de Ostmark en Sudetenland is bij de telling van 17 Mei 1939 ook het aantal bijenvolken geteld en hun verdee ling genoteerd. Op dat tijdstip bleken er 2,8 millioen bijenvolken te zijn. Nu wordt de iemkerij veelal als nevenbedrijf uitge oefend, uit liefhebberij. Daarom is het niet oninteressant, na te gaan, in welke kringen de houders van bijen te vinden zijn. Allereerst werd door de telling vastge steld, dat de 2,8 millioen bijenvolken waren verdeeld over 427.000 iemkers of land bouwbedrijven. Dit geeft derhalve een ge middelde van 6 tot 7 volken op eiken iem- lcer. De groote landbouwbedrijven komen voor bijenteelt bijna niet in aanmerking. ZWITSERLAND OP WEG NAAR RANTSOENEERING. Wanneer iemand vraagt: „Hoe ziet het er in Zwitserland uit met de levensmiddelen voorziening dan kan het antwoord daarop kort zijn„Slecht". De bronnen, waaruit men vroeger kon putten, zijn op gedroogd. Men ziet uit naar nieuwe leve ranciers, naar het Noorden, naar het Zui den, naar het Zuidoosten. Overal zijn de grenzen gesloten, overal heeft men de krap toegemeten voorraden zelf noodig. Aan den anderen kant wordt er druk van gedachten gewisseld over het „plan- Wahlen", dat beoogt, Zwitserland op het gebied van levensmiddelen autark te maken. In het kort samengevat stelt het voor, dqn akkergrond met een vijfde te verhoogen, om den landbouw zooveel te laten produceeren als slechts eenigszins mogelijk is. Dit plan is eerst te elfder ure opgevat, want de toestand wordt hoe langer hoe kritieker in Zwitserland. In het jaar 1939 werden 50.000 60.000 wagons broodgraan ingevoerd en evenveel wagons veevoeder. Doch thans moet men zien .rond te komen met de opbrengst van den oogst van ver leden Jaar, die precies 7000 wagons groot is voldoende voor twee maanden Toch kan men in do restaurants nog eten zonder kaart. Doch de bons, die van den lsten April af moeten worden afgegeven, liggen reeds gedrukt klaar. Doch dit zijn IN KAART HOE GROOT-JAPAN ONTSTOND. In minder dan een helve eeuw tijds heeft Japan het klaargespeeld zich van een klein, onbeduidend eilandenrijk op te werken tot de toonaangevende mogendheid in het Verre Oosten. Deze geweldige krachtsont- De Japansóhe expansie strekte zich via Formosa en Sachalin uit naar het vaste land van Azië, waar het zwakke Chineesche Rijk sedert het midden der vorige eeuw meer en meer een speelbal der Europeesche koloniale mogendheden was geworden. De overwinning over Rusland stelde Japan in het bezit van Korea en het schiereiland Kwantung, op de inzinking na den wereld oorlog volgde in 1932 de bezetting van Mandsjoerije, van Binnen-Mongolië en ten slotte sedert 1938 de verovering van de 'APA-^f Tt)0G «►tNyvSlAWÓwpK» 4 fit '^.v, _x' £■-_ APAN FORMOSA •f Honokofn: IV/O'SACHAUK <n VOëdcxn Pasta nc afgestaan HOP BA, in WO. JeorCnma afgestaan' KmPTOBNG. ,\n MT$ van China wc-r S3jaar gepacht MAN&SJ'f&WÖ. ÜSOM&HSChe KUaJïtaaf opgsakhf. ..3 .W/j-- 1 ij -.sy hveitft'a j: V..s :k '.XiiO mö£Ü"Ül!HAr in W?dacta Japan öwcl CBowm mma wo-pw Joüf-JapeW besef "i - V-v/ s;n CWmAAl'FHMQ -CHINA, kt W#0 Janr sJackjtt bëtei r/MOR ftOOR&aUK mO'CfffNAitn 13*10 Jnpn.iHh c-fêraheQebied plooiing is slechts mogelijk geworden dank zij de algeheele reorganisatie van het Ja pansche leven, waarmee in de Meiji-periode een aanvang werd gemaakt en voorts door de vorming van een eigen land- en zee macht. Vooral de Japansche vloot heeft zich in de laatste decennia sterk ontwik keld; nog in' de jaren '80 tot '90 van de vorige eeuw was zij van zoo weinig be- teekenis, dat zij door een handjevol Ame- rikaansclie oorlogsschepen in bedwang ge houden kon worden. kustprovincies van het eigenlijke China. Door zijn toetreden tot het Pact van Drie heeft Japan openlijk te kennen ge geven, dat zijn belangen aan de zijde van Duitschland en Italië liggen en de ver klaringen van de Japansche staatslieden laten er geen twijfel aan bestaan, dat Japan in de toekomst in zijn Oost-Aziatisch machtsgebied geenerlei inmenging van vreemde koloniale mogendheden meer zal dulden. nog slechts grootei-e of kleinere onaange naamheden; men gaat echter in Zwitserland met reuzenschreden een distributiestelsel tegemoet, dat nog veel ttrenger zal worden dan elders, omdat men niet op regelmatige aanvulling van de levensmiddelen kar rekenen en bezig is, den aanwezigen voor raad op te maken. 1

Soester Courant | 1941 | | pagina 8