De Internationale toestand IN DE AEGELOOPEN WEEK Bet Portret VAN DE TOK; Deze week IN NEDERLAND De Wereld IN KAART ■V Het voornaamste feit van den laatsten 'tijd vormt de toetreding van Bulgarije tot het driemogendhedenverdrag, d&t inmid dels is uitgegroeid tot een zev&nmogend- hedenverdrag. (Zooals men weet hebben ook Roemenië, Hongarije en Slowakije hun handteekening er onder geplaatst). In verband hiermede zijn ter bescher ming legen Britsche maatregelen in Zuid- Oost-Europa, na toestemming te hebben ver kregen van de koninklijke Bulgaarsche re geering, sedert den tweeden Maart afdee- lingen van de Duitsche weermacht bezig Bulgarije binnen te trekken. Het toetreden van Bulgarije tot het drie» mogendhedeapact wordt in politieke krin gen te Berlijn beschouwd als een gebeurte nis, die „met een militaire overwinning is gelijk te stellen", vooral met het oog op de uitwerking er van, die nu nog niet kan worden overzien. In dezelfde kringen ves tigt men de aandacht op de uitlating van minister von Ribbentrop, dat binnenkort nog andere volken tot het pact zullen toe treden. De poging van Engeland en vroeger van frankrijk, om den Balkan tot oorlogstoo- neel tegen de spil-mogendheden te maken, Is, met uitzondering van het geval-Grie- tenland, vergeefsch geweest. Bulgarije, Duitschlands deelgenoot in iange moeilijke jaren, weet, dat de mogend heden van het drie-landenpact eigen op- rattingen hebben van orde, gerechtigheid en rechtvaardigheid. Het heeft daarvoor reeds voldoende bewijzen. Door zijn toe treding tot het driemogendhedenpact, waar door het zich aansluit bij de spilmogend- heden, is definitief de druk van het land weggenomen, die niet slechts in den vorm van bepaalde, bijzondere pacten tot het laatste oogenblik op dit land gelegen heeft. „Ook Bulgarije behoort van nu af aan tot de gelijkgerechtigde naties van een nieuw Europa, dat alleen zijn eigén belangen en nooit weer de belangen van vreemde machten zal dienen." De Bulgaarsche premier, prof. Filof, heeft in een buitengewone zitting van het parlement een regeeringsverklanng afge legd. die als volgt luidde „De regeering van het Duitsche Rijk heeft de regeering van Bulgarije toestem ming verzocht om Duitsche troepen naar Bulgarije te zenden. Zij heeft daarbij ver klaard, dat de taak van deze troepen van ijdelijken aard is en handhaving van vrede en rust op den Balkan ten doel heeft. De regeering van het Duitsche Rijk heeft van Bulgarije niets verlangd^ dat met zijn vreedzame politiek en zijn verdragsver plichtingen jegens zijn buren in tegen spraak zou staan. Integendeel, de regeering van het Duit sche Rijk heeft uitdrukkelijk rekening ge houden met de bestaande vriendschaps verdragen, welke wij met onze buren ge sloten hebben en tevens met de verklaring, die wij onlangs met onzen buurman, Tur kije, hebben onderteekend, een verklaring, die opnieuw de vreedzame politiek van de Bulgaarsche regeering heeft onderstreept. In deze situatie heeft de regeering van Bulgarije, nadat zij alle omstandigheden had afgewogen en geleid door den wensch bovenal de levensrechten van ons land en ons volle te beschermen, 'terwijl zij reke ning hield met de vriendschap tusschen Bulgarije en Duitschland en nadat zij de verzekering had gekregen, dat de wetten en de bestaande orde in den staat ten volle behouden en de belangen van Bulgarije beschermd zouden worden, besloten hei buitgemaakt oorlogsmateriaal wordt na sortatie naar de diverse fabrieken vervoerd om te worden verwerkt. (Hochscheid, Hoffmann, Zander) verzoek van de regeering van het Duitsche Rijk in te willigen. Harerzijds acht de regeering van Bul garije het haar plicht, te verklaren, dat de aanwezigheid van de Duitsche troepen in het land geenszins de vreedzame politiek van Bulgarije wijzigt. Bulgarije blijft trouw aan zijn verdragsverplichtingen en is vast besloten van den grondslag der bovenge noemde vreedzame politiek niet af te wij ken en derhalve van eiken aanval en van iederen maatregel af te zien, die de be langen van iemand zou kunnen bedreigen. Door dit besluit te nemen, gelooft de Bul gaarsche regeering, dat daardoor in de huidige positie van Bulgarije zijn toekomst en de vrede op den Balkan het beste wor den gediend. De regeering van Bulgarije hoopt, dat haar houding door ieder juist op gevat en door het Bulgaarsche volk ge billijkt zal worden." De Kamer hoorde de verklaring van Filof staande en met geestdriftig hoera geroep aan. De voorzitter van de Kamer, Logofedof, sloot de historische zitting met de verklaring, dat de Kamer met absolute meerderheid de verklaring van den pre mier goedgekeurd en aanvaard heeft. De Kamei^meeft de regeering en in het bij zonder den premier, voordat zij uiteen ging, nog een enthousiaste ovatie gebracht. Roosevelt heeft aan den minister van Buiteplandsche Zaken Huil, den minister van Financiën Morgenthau, den minister van Oorlog, Stimson en den minister van Marine Knox, opdracht gegeven voorbe reidingen te treffen om te zorgen, dat het bewapeningsmateriaal voor Engeland en Amerika volgens het systeem van een enkele en In één hand vereenigde opdracht, wordt verkregen. Tevens moeten voor keursrechten voor Amerikaansche en En- gelsche behoeften worden ingesteld. De vier ministers hebben tevens opdracht ge kregen te fungeeren als adviseurs en uit voerende instanties bij de economische samenwerking met Engeland, waarvan men gelooft, dat zij aanzienlijk kan worden uitgebreid. In den Senaat heeft de democratische senator Wheeler in het vervolg zijner rede o.a. verklaard, dat bevoegde regeerings- ambtenaren hem verteld hadden, dat het vormen van totalitaire regeeringen noodig was om de totalitaire regeering van Europa te bestrijden. De democratische grondwet der Vereenigde Staten zou dus in een autarkische veranderd moeten wor den. Er ontstond een opgewonden debat •met den democraat Lee, die beweerde, dat de Britsche vloot het eenige was, wat tus schen de Vereenigde Staten en Duitschland staat. Wheeler antwoordde, dat de Ver eenigde Staten nog nooit eenigerlei hulp van de Britsche regeering hadden gekregen. De republikein Taft sprak als zijn meening uit, dat de Vereenigde Staten wellicht niet actief aan den strijd zouden deelnemen, doch de Engelschen zouden eventueel ver loren gaande schepen door eenheden van de Amerikaansche vloot kunnen vervangen. Dè republikein Brewster diende een com promis-voorstel -in, op grond waarvan het slechts dan geoorloofd zou zijn, groote oor logsschepen aan buitenlandsche regeerin- hea af te staan, wanneer in dezelfde ver houding nieuwe schepen aan de vloot wer den toegevoegd. NOG EENS: MARKTORDENING. Wij komen nog eens terug op het vrfeag» stuk van da marktordening, dat voorbè» stemd is om zulk een groote rol ta gaah spelen ln ons volksbestaan. Wij heobeft het reeds van verschillende zijden belicht en de licht- zoowel als de schaduwzijden er van behandeld. Ook hebben wij er op gewezen, dat het systeem, wanneer het een»/ maal uitgewerkt is, zoodanig moet zijn, dïit er geen hapering in kan voorkomen bèf houdens natuurlijk in uitzonderlngsgeé vallen. Men zal ook begrepen hebben, dat er geen sprake meer kan zijn van vrijen handel. Vrije handel past nu eenmaal msg in het systeem, omdat deze aanleiding zotf kunnen geven tot de grootste wantoestand den. Liet men aan den aanvoer te veel dq vrije hand, dan zou het geval 2ich kunnen voordoen dat ver afgelegen leverancier^ vrijwillig afstand doende van hun imfc mers verzekerde winstmarge, hun goe» deren aan de markt zouden kunnen bren» gen tegen lageren prijs, waarvan het ge volg zou zijn, dat de andere producenten geen afzet meer konden vinden voor hun product. Hiertegen nu waakt de marktordening. Daarom kan men voor de consumptiegebie- den spreken van een soort dwangorgani- satie, waardoor zij genoodzaakt zijn, zich voor hun eigen behoeften in de eerste plaats tot hun naaste omgeving te wenden. Blijkt het, dat in de omgeving niet aan de normale behoeften kan worden voldaan, dan eerst kan er een regeling worden ge troffen om het ontbrekende van elders aan te voeren. Tusschen de verschillende centra kan dan een distributie van overschotten worden georganiseerd, terwijl het uiteindelijke totale overschot kan worden verzameld om te worden uitgevoerd naar gebieden buiten het marktordeningsterrein. Dit sluit in, dat alles afhangt van een uitstekend georganiseerde centrale leiding, die des te steviger in elkaar moet zitten, naar gelang het gebied, waarover zij zeg genschap heeft, uitgebreider is. De orga nisatie zou dus de marktordening in bv. landbouwproducten in handen moeten heb ben. Bezien wij b.v. 't vraagstuk van de vee voedervoorziening, dan stuiten wij dadelijk op het volgende iemand laat per hectare van zijn grond meer koeien weiden, dan in het uiterste geval mogelijk is. Nu komt echter de winter aan. Het vee moet op stal worden gebracht. Wanneer er nu niet vol doende natuurvoedsel beschikbaar is, moet er worden bijgevoerd. Ook de leek weet, hoe het met het veevoeder gesteld is. In de eerste plaats heeft dit geleid tot afslachting van vee op groote schaal. Dooh men heeft ook naar een anderen uitweg gezocht, om hieraan te ontkomen. Men heeft gezocht naar landen, die van hun over vloed konden mededeelen aan andere lan den, waar een tekort bestond. Deze landen heeft men gevonden in den Balkan. Zij konden hun overschot aan vee voeder afstaan aan Duitschland en de Noor delijke landen zouden op hun beurt kun nen probeeren, een deel daarvan van Duitschland te krijgen. Dit is wel een van de meest practische voordeelen van de marktordening ten op zichte van onzen landbouwstand. Wij hopen de gelegenheid te hebben, op nog andere voordeelen voor dezen stand te wijzen. HAILE SELASSIE. Velen hadden verwacht, dat de Abessyniërs Italië den rug zouden toekeeren, nu dit laatste land zich in moeilijkheden bevindt, die veroor zaakt worden door den oorlog. Niets is echter minder waarNauwelijks hadden Abessijnsche stamhoof den vernomen, dat de ex-Negus, Haile Selassie, weder binnen de grenzen was, om te trachten zich met behulp van Engelsche troepen opnieuw van het gezag meester te maken, of zij haastten zich om zich onder de Italiaansche vanen te scha ren met hun krijgers, onder den uit roep „Nooit meer Halie Selassie De Leeuw van Juda heeft voor goed afgedaan bij zijn volkAlle stamhoofden, die vroeger tot zijn trouwste medewerkers behoorden, zijn thans zijn verbitterdste vijanden, verknochte aanhangers van het fas cistische regime. Zoo bijvoorbeeld Ras Hailoe, Ras Gougsa, Ras Ajaleu Boerroe en Ras Sejoem Mangacha, om er slechts enkelen te noemen. Ras Gougsa,.vorst van Oosfc-Tigrai, is zijn onverbiddelijke vijand, hoewel hij tot de naaste familieleden van den Negus behoort. Hij was een van de eerste Ethiopische stamhoofden, die zich onderwierp aan het Ita liaansche gezag. Zijn krijgslieden strijden op dit oogenblik zijde aan zijde met hun Italiaansche wapen broeders. Het is een denkbeeld, te weten, dat de zwarte krijgslieden van Ethiopië trouw zijn gebleven aan de Italiaansche vlag, Nog altijd clandestiene slachtingen. Na speurderswerk, dat eenige weken in beslag nam, is heden aan ambtenaren van 8e Crisis-Opsporingsdienst gelukt, bijge daan door de rijks- en gemeentepolitie, een centrum van clandestiene slachtingen te ontdekken in de buurtschap Ederveen, gemeente Eden. Toen bij den landbouwer G-. een nauwgezet onderzoek werd inge- jteld, vond men te zijnen huize niets ver- iachts. Daarna echter werd het erf aan een jrondige inspectie onderworpen, waarbij Dp eenigen aïstand van de woning een betonnen put werd ontdekt, waarin zich bij onderzoek niet minder dan elf clan destien geslachte varkens bleken te bevin den. De landbouwer jvas er in geslaagd de dieren buiten de registratie-opgave te hou den. Het in beslag genomen vleesch zal gebruikt worden voor de voedselvoorzie ning te Ede. Christelijke vakbond bij het N.V.V. Naar de persdienst van het N.V.V. meldt, heeft het bestuur van de Christelijke Na tionale Ver-eeniging van Werklieden in Landbouw-, Zuivel- en Veebedrijf aan den commissaris van het N.V.V. bericht, dat de vereeniging zich aansluit bij het N.V.V. De toetreding van de organisatie, die ruim 1800 leden telt, beteekent het eerste symptoom van het ook in protestantsch-* christelijke kringen ontwakende besef, dat de eenheid der Mederlandsche werkers thans meer noodig is dan ooit. Het be\yijst tevens, dat de door commissaris Wouden berg doorgevoerde wijzigingen in het N.V.V., waardoor alle politieke invloeden zijn uitgeschakeld en tegelijk voor nie mand meer godsdienstige bezwaren kun- De Engelsche gezant to Boekarest, Sfr Reginald Hoare, bij het verlaten van het ecli.' vaa-mee hü van Roemenië naar ^tar^boel is gegaan. (Assoc. Press, Zander) nen bestaan tegen toetreding, in breeden kring erkenning en waardeering hebben gevonden. De omzetbelasting en de café-fooien. Naar de persdienst van het N.V.V. mede deelt, zijn bij de bij het Verbond aange sloten „Nederlandsche Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel „verschil lende feiten bekend geworden, waaruit kan blijken, dat de heffing van de omzetbelas ting in vele gevallen een ongunstigen in vloed uitoefent op de door het publiek ge geven fooien, die, naar bekend, in wezen het loon van den kellner uitmaken. Het N.V.V. doet daarom een dringend beroep op de welwillendheid en medewerking van het publiek om de fooiberekening dusdanig te stellen, dat het bestaan van den kellner er niet minder op wordt. Ongeregeldheden te Amsterdam. In het begin der afgeloopen week is het te Amsterdam tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Een deel der arbeiders van een aantal vitale bedrijven ging op Dinsdag in staking. Deze onwettige actie moet ge zien worden als een vervolg op zekere in cidenten, welke reeds in de voorafgegane week waren voorgevallen. Dat hierop strenge maatregelen moesten volgen van de zijde der Duitsche bezettingsautoriteiten, behoeft geen betoog. Deze bestonden in eön aantal verbodsbepalingen voor de provin cie Noord-Holland en wel een verbod tot het houden van optochten, vergaderingen, samenscholingen en demonstraties, alsmede een verbod tot het uitoefenen van eenige politieke activiteit (waaronder ook valt hét dragen van uniformen en insignes) voor alle politieke partijen. Verder werd gelast, dat Donderdag de 17de het werk in alle bedrijven weer in vollen omvang moest worden hervat en bepaald, dat stakers of zij die tot staken aanzetten met tuchthuis straf tot 15 jaar kunnen worden gestraft, terwijl op staking in vitale bedrijven de doodstraf werd gesteld. Na deze eerste algemeene bekendmaking werd nog bepaald, dat het verboden is, aan werknemers die op 25 of 26 Februari heb ben gestaakt, over de dagen waarop werd gestaakt loon uit te betalen en dat het ge oorloofd is, arbeiders? die op genoemde# dagen hebben gestaakt, te ontslaan. Ten slotte werd aan de 3 plaatsen, waar gestaakt is, Amsterdam, Hilversum en Zaandam, een boete opgelegd van ln totaal 18 millloen gulden. Hiervan komt 15 mill. 1 voor rekening der hoofdstad. Distributie van rijwielbanden. Met ingang van 1 Maart is de rantsoe neering van rijwielbanden ingevoerd, daar de rubber te schaarsch is geworden. Van het koopen van een nieuwen fietsband zijn al direct geheel uitgesloten degenen, die min der dan vijf km van hun werk wonen. Verder kan men geen nieuwen band koo pen, voor de oude .eehe.el versleten en on bruikbaar is. VooV bedrijfsfietsen zullen alleen bonnen kunnen worden aangevraagd, wanneer dc fietsen dagelijks voor bedrijfs- of dienstdoeleinden worden gebruikt en wanneer per dag minstens 15 km wordt af gelegd. Wie nog een nieuwen, ongemon- teerden band in zijn bezit heeft, komt natuurlijk evenmin voor een bandenbon in aanmerking. Herkeuring van oude films. Volgens mededeeling van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten zul len met ingang van 1 Mei a.s. alle keurings- kaarten. van films, gedateerd vóór 1 Ja nuari 1937, ongeldig worden verklaard. Films, welke vóór of op 31 Dec. 1936 door de filmkeuring zijn toegelaten en thans nog voor vertooning in aanmerking komen, moeten vóór 30 April a.s. opnieuw ter keu ring worden aangeboden en kunnen slechts vertoond worden, indien «zij voorzien zijn van een nieuwe keuringskaart. Tal van bombardementen. Gedurende het afgeloopen weekeinde zij^b, Engelsche vliegers boven Nederlandsch ge bied bijzonder actief opgetreden. Zij wier pen op een groot aantal plaatsen explo sieve en brandbommen, waardoor verschel» dene dozijnen woonhuizen in verschillende plaatsen des lapds zwaar beschadigd zij ft. Talrijke andere gebouwen en woonhuizén kregen glasschade. Bijzonder zwaar ls ditmaal de residentie getroffen. Op de binnenstad en wel op hét dicht bevolkte arbeiderskwartier van het Westeinde, werden zes brisantbommen ge worpen. Hierdoor werden eenige woonhui zen vernietigd of zwaar beschadigd. Er zijjx hierbij 8 personen gedood, 20 zwaar en 11 licht gewond. MODERNISEERING DER BADPLAATSEN IN HET SUDETENGEBIED. De inrichting der wereldbekende bad plaatsen in het Suedetengebied is,»in ver band met hun ouderdom en de verwaar- loozing,'waaraan zij in vroeger jaren bloot stonden, dikwijls niet meer in overeen stemming met de eischen, welke een toé- nemend vreemdelingenverkeer stelt. ïn het kader van een vijfjarenplan zal thans niet alleen het uiterlijk worden ver beterd van deze gemeenten, doch ook de -sanitaire installaties en de kuurinrichtin- gen zullen worden gemoderniseerd. Het, gebrek aan werkelijk goede hotels en pen sions zal worden opgeheven en de kuur- inrichtingen zullen worden uitgebreid. Te Franzensbad wordt een instituut opgericht voor de studie van modderbaden ,te Karls- baci een dieetschool en te Marienbad een balneologisch instituut voor het onderzoek van f de heilzame werking van minerale bronnen en andere natuurlijke geneesmid delen. HET EEUWIG ROERIGE WAZIRISTAN. De bergvolken van Waziristan hebben de Engelschen tot op den huidigen dag niet kunnen onderwerpen. Hier, aan de Noord grens van Afghanistan, heeft Groot-Brit- tannië een doom zitten, waaraan het zich reeds menigmaal bloedend heeft verwond. Deze bijzondere plaats, die Waziristan in- neemtj isjn de eerste plaats toe te schrij ven aan de zeer bijzondere ligging van dit gebied, aan den anderen kant aan de oor logszuchtige gezindheid van de bevolking en last not least aan de gestalte van den Fakir van Ipi. Voor de Engelschen is dit gebied van zoo bijzondere strategische waarde, omdat ten Noorden van Waziristan over Peshawar en den Khyberpas 'de eenige bruikbare weg naar Afghanistan loopt en waarvan" het den Britten verre van aange naam is, wanneer deze van Waziristan uit bedreigd wordt. CELLULOSE ALS VEEVOEDER. Uit proefnemingen in Zweden. Noor wegen en Finland is gebleken, dat cellu lose dienst kan doen als voeder voor her- HET OOST-AZIATISCHE OORLOGS- TOONEEL. Nu Thailand Japans voorstel tot bemid deling ih het conflict met Indo-China heeft aanvaard, zijn de kansen, dat in de gecom pliceerde situatie ln het Verre Oosten eenige klaarheid zal worden gebracht, aan- gemakkelijk het thans nog tot twee landen beperkte conflict in dit deel van Azië zich zou kunnen uitbreiden, leert een beschou wing van het kaartje. Men ziet hieruit, hoe de beide groote rivalen Engeland en Japan Engeland vertegenwoordigd in zijn Achter-Indische provincie Birma, Japan in zijn kortelings verworven steunpunt Hanoi hier feitelijk reeds tegenover elkaar staan, slechts gescheiden door de Zuidelijke punt van China. In dit verband is een inmiddels reeds weer tegengesproken gerucht niet zonder beteekenis, n.1. dat Chineesche troepen de wegen -weg Tiisidkrfoft Lhftno e>ena»Vér\ Tsjöengking - /y ■Weijjng ryW^Mêehong, Jofnrunfoe Mv .li. - Joeanfing Tsjangsja Tsoènji :sjenjoean êog Pryforto FRANSCH V Naarling KoppO Kantonf,:*§& MacacR (Porti J51 nanoV mk Ha)nart Tl N i Kami Ken "Vh'AÏLA/SD INDO- Getob, 3: 'o THINA .^.öangkoJc CAMBODJA $&?gpn zienlijk gestegen. Wel had Frankrijk einde der week nog geen beslissing genomen in zake het Japansche bemiddelingsvoorstel, doch te Tokio wordt verwacht, dat Frank rijk er wel op in zal gaan. In ieder geval zal het van de Zaterdag en Zondag ge voerde besprekingen afhangen of de Indo- chineesch-Thailandsche vredesconferentie tot succes of mislukking zal leiden. Hoe grens van Birma zouden hebben overschre den, ten einde als aanvulling te dienen voor de aan dit gewest onttrokken Engelsche strijdkrachten, die naar elders zijn gediri geerd. Dat een dergelijke actie van Chi neesche zijde het gevaar vöor het uitbreken van een gewapend conflict tusschen Japan en Engeland acuut zou doen worden, ligt voor de hand. kauwende dieren. Daar het hier zuivere koolhydraten betreft, is het natuurlijk noodig om de verpulverde, toebereide en gezuiverde reine celstof te vermengen met kleine hoeveelheden eiwit. De Noordsche staten bezitten in het vischmeel een sterk eiwithoudende stof, die zeer goed door de zuivere cellolose kan worden gemengd. Verder is men bezig met proefnemingen om gist die eveneens eiwit bevat door het cellulosevoeder te doen. In Fin land moe.t men er op deze wijze in ge slaagd zijn, een product te vervaardigen, dat 50 ruw eiwit bevat en gelijkwaardig is aan gemalen sojaboonen. De proefne mingen worden nog steeds voortgezet. De voederwaarde van cellulosevoeder, dat men hier ook „houthaver" noemt, is vrij hoog. Men heeft berekend, dat 100 kg cellulose voeder gelijk staan aan 79 voedereeriheden gerst. Mengt men sojameel of melasse ln voldoende hoeveelheid er door, dan kan zelfs een voederwaarde van 84 kg gersf worden bereikt. De zuivere houtvezel is smaakloos. De „houthaver" is bijzonder ge schikt voor paardenvoeder, daar de paar den betrekkelijk weinig tegenzin voor dit voer aan den dag leggen.

Soester Courant | 1941 | | pagina 4