„Legitimatie"' I bE BEZETTING VAN BULGARIJE. Spaart Uw punten! zm NEEM DE BENEEN Winterhulp Nederland. De Soester Courant op Zaterdag. ige Oost-ïjgtur. p. man Melk op de Scholen. Gymnastiek en Sport Bazar de Luxe Uitgaves DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Teletoon 2566, Postgiro 126156. foto's Fotograaf DROST INKOOP oud Goud, Zilver en Diamant tegen hoogste waarde. J. Th. Voskuilen HEERENKLEEDING, DE DOM, DAMESKLEEDING KARNEMELK. TE HUUR J. LENSSEN UW ZOON GAAT STU0EEREN Voor elke een smaakvol geschenk, DE 5BE5TED CCUDAM |U3VERTEKTIBPRIJS: van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 et. Bij contract korting. Advertentle's tusschen de tekst dubbel tarief. FILMPJES tot 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 ct. Advertenties worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 60 ct.* per maand 20 ofc Per post 65 ct, pee kwartaal in dit blad zijn opgenomen» Soester Nieuwsblad, Boester Week'* blad, De Nieuwe Soester, De boester Poet, Huis aan Huis, ter Advertentieblad en Soester Advertentlenieuws. j ÈOe JAARGANG ZATERDAG 15 MAART 1941. No. 11 dn de bekènde prima uitvoering (fcteenhoffatraat 56 Tel. 2486 „Bulgarije is een met Duitschland be urende staat. Duitschland zou nooit iets indernemen, dat deze vriendschap zou unnen verstoren." Met deze door het .N.P. gegeven verklaring, werd een standpunt ingenomen „tegenover de door fle vijandelijke propaganda uitgestrooi de geruchten over een beweerde Duit- iche penetratie in Bulgarijë." En het be ticht, dat daarna in de Nederlandsche bladen verscheen, besloot met de „ver klaring, dat er van een intocht van Duit sche troepen in Bulgaarsch gebied geen Sprake kan zijn." Dat alles was volkomen juist, want die Intocht had twee dagen later plaats en te geschiedde met goedvinden van het bevriende Bulgarijë, dat zich inmiddels bij het drie-mogendheden-pact had aan gesloten en daardoor politiek bondgenoot Van de as was geworden. Weedestraat 8 - Tel, 2458 - Soestdijk tiatief op den Balken komt ons niet ge heet en al onwaarschijnlijk voor. In dat geval zou de oorlog zich waar schijnlijk naar Bulgaarsch gebied ver plaatsen. Dat schijnt het ook te zijn, wat men in Moskou voorziet, want daar hebben de woordvoerders van het Kremlin te ken nen gegeven, dat ze de Bulgaarsche mee ning niet onderschrijven, als zou de toe lating van Duitsche troepen de handha ving van vrede en rust op den Balkan kunnen bevorderen. Men lette nauwkeu rig op de toekomstige ontwikkeling der Turksche politiek. De Ruisen hebben a tijd veel opgehad met Bulgarijë, dat ze op het einde der vorige eeuw staatkundig ten doop hebben gehouden na de onafhankelijkheid van het land te hebben bevochten in den Russïsch-1 urkschen oorlog. Het Bulgaar sche proletariaat en hoerendom was ook sterk sovjetgezind. En dan zwijgen we tenslotte maar van het feit, dat de Rus sen nimmer het bezit van Konstantinopel (Istanboel) en de Dardanellen aan een vreemde groote mogendheid hebben ge gund. lenslotte wijzen we op de beteekenis der geruchten als zouden de Britten weer aanvalsplannen koesferen ten aanzien van Syrië. Wanneer Britten en lurken daad werkelijk bondger.ooten worden in den huidigen oorlog, dan is het slechts het betrekkelijk klei:e Syrië, dat de Britten in Palestina en Egypte scheidt van het Turksche rijk; een bedwongen Syrië zou den Britten en lurken dus een overland- sche verbinding opleveren. Heet wat troepen trekken thans van West naar Oost. Hieruit zou men moeten concludeeren, dat van een directen aanval op het Brit- sche eilandenrijk is afgezien en men van BrLsche zijde geen aanval verwacht. Maar wat zal dan tenslotte de bestem ming blijken van het Britsche milioenen- leger, dat door de Ver. Staten van een moderne bewapening wordt voorzienV Zulke berichtgeving is anders wel van ten zonderlinge structuur en in staat pm een gewoon mensch niet weinig in !<de war te brengen. De aansluiting van Bulgarije bij het idrie-mogendheden-pact behoeft niet te [verwonderen. Reeds in den vorigen oorlog had het [land zijn lot verbonden aan dat der Cen- kra e Mogendheden en het heeft mede het [gelag betaald van het toen gezamelijk [geleden verlies. Slechts een Duitsche overwinning in idezen oorlog biedt Bulgarijë de kans kot terruggaven van het verloren gebied Hen mee van een uitgang naar de Egeï- l£che Zee. De belangrijke vraag is nu, wat Duit Hand beoogt met het zenden van troepen paar Bvugarijë. Voor de rust in dat land teli zijn ze niet benoodigd. Evenmin kan jnen aannemen, dat de Duitschers Bulga rijë binnengetrokken zijn om een mooie uitplaats te zoeken aan de Grieksche grens, ten einde aldaar gade te slaan, hoe tuin Italiaansche kameraden het al ot 'piet klaar spelen met de Grieken. I Men moet aannemen, dat de Duitschers hun bondgenoot tegen de Grieken willen gaan helpen, óf (en) door lurkijë heen paar Palestina en Egypte willen trachten 'door te dringen, teneinde daar de Brit* fen zoo mogelijk te verslaan. Directe Duitsche hulp aan Italië in den strijd tegen de Grieken zal niet zoo gemakkelijk blijken als het schijnt. Bij een Duitsche aanval vanuit 'lurkijë Zou ongetwijfeld de Grieksche provincie fThracië verloren gaan, maar dan staan de Duitschers voor het gebergte, dat de (vesting Saloniki afsluit en waar het .Grieksche gebied van de zee tot de grens ,van Joegoslavië een breedte van slechts enkele tientallen kilometers heeft Pas als de Duitschers ook Joegoslavië kunnen bewegen tot aansluiting bij het jdrie-mogendheden-pact en tot doorlating /van Duitsche troepen, zou Duitschland piet succes kunnen ingrijpen in den [strijd in Albanië. Zoowel een aanval echter op Grieken land als een directe oorlogsverklaring aan Turkije zou de Turken aan de z(jde [van Griekenland en Engeland in den oor log brengen en het is de vraag, ot de lil urksche regeering van "plan is om zulken (aanval af te wachten. De Engelsche minister van buit. za pten, lord Eden, heeft in de laatste dagen Eoowel met de Grieksche als met dé H'urksche autoriteiten geconfereerd en „een Brifsch-Turksch-Grieksch militair lol- Laat Uw goederen vernieuwen door ze te laten STOOMEN ot VERVEN Belt even op '1 elefoon 2 9 2 8. KALDEWAY REMBRANDTLAAN 12 - SOEST Mcjriaplaats UTRECHT EC M I SPECIAAL .O.MEÏK1NR1CHTING H»t adres voor de FIJNSTE A, VAN DEN BREEMER Korte Melmweg Soestdijk De aanvoer van beenderen voor 't ver vaardigen van lijm en gelatine is op het oogenblik zoo miniem, dat, als daarin geen verandering komt, verschillende be drijven zouden moeten worden stilgelegd. Er heerscht een tekort aan beenen. en wie mogelijk mocht meenen: Och, dat is toch geen bezwaar", die en dat is te verwachten komt vandaag met zoo'n gedachte op geen stukken na meer klaar. Want U weet: in deze tijden moeten we vooral vermijden, dat er iets verloren gaat; gooi daarom toch niets meer henen wat nog waarde heeft; ook beenen geven altijd nog veel baat. Of ze schoon zijn, vuil, of rieken, er zijn in ons land fabrieken, die met beenen nog veel doen; maar als zij geen beenen krijgen, tja, dan gaat er sluiting dreigen, en daar wringt nu juist de schoen! Als U denkt: „Och, laat maar waaien,* dan kan die fabriek niet draaien, want zonder beenen gaat 't niet. Zonder beenen dat kan kloppen moet de fabrikant gaan stoppen, daar hij er 'geen been in ziet! Daarom lezer: neem de beenen, ofwel: goot ze niet meer henen, maar bewaart ze in deez" tijd, want ze zijn nog nuttig, noodig, werkelijk; niet overbodig, dus betoon LTw spaarzaamheid. Helpt zoo mede, Nederlanders, spoedig wordt hef wel weer anders op deez' wat verdwaasde aard'. Gooi geen beenen dus meer henen; wel Is vleesch beter dan de beenen, maar.een been !s ook veel waard! (Overname verboden.) In de week van 17 tot en met 22 Maart a.s. wordt ten bate van Winterhulp Ne derland een huis-lijsfeninzameling gehou den. De collectanten, die zich voor deze in zameling hebben beschikbaar gesteld, zul len U een lijst aanbieden, waarop den naam en adres zijn vermeld. Op deze lijst gelieve U persoonlijk in te vullen welke bijdrage U wenscht te schenken, waarna U Uw handteekening kunt plaat sen. Daar de inhoud der bussen met de lijsten zullen moeten overeenstemmen, kunt U Uw bijdrage het beste ter hand stellen aan één der beide collectanten, die in ,Uw bijzijn Uw gave in de U reeds bekende winterhulpbus storten. Vergeet daarbij Uw vöoroordeelen en stelt U zelf in de plaats van de collectanten, die ge-' heei zonder eigen belang, doch uitslui tend voor hun behoeftige landgenooten enkele dagen beschikbaar stellen voor het werk van Winterhulp Nederland. Maakt hun dit werk niét moeilijker dan dit reeds is uit den aard van de zaak. Gij schaadt daarbij het belang van dc minst bedeelden onder ons volk. Als dan ook da collectanten ook bij U een bijdrage vragen, ontvang hen dan op de jjtvljze waarop ook U zou wenschen ontvangen te worden en brengt bjj deze inzameling eens werkelijk een offer in het algemeen belang. 1 enslotfe vraag ik nogUw medewer king voor het volgende: Nog altijd blijkt er voor het werk van Winterhulp deze gemeente gepraat te worden, b.v. dat A wel een uitkeermg ontving en B, die toch veel meer in de zorg zit, niet. Daarvoor is juist ons plaatselijk bu reau ten gemeentehuize. Komt daar eens rustig praten en deelt U daar gerust Uw bezwaren mede^ Mogelijk kunnen ze weerlegd worden en zoo niet dan kan met Uw wenschen rekening worden gehou den. Het spreekt va lt,"> een vergissing gem; Reeds voor 10 Mei j.1. waren 110 k 120 duizend kinderen ingeschakeld. De bedoeling is, dat de kinderen der U.L.O., Lagere en voorbereidende scholen 4 maal 1/4 liter melk per week drinken en wel op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. Deze dagen zijn gekozen, omdat er voor de meeste scholen op Woensdag en ZaterdSag des middags geen lessen ge geven worden. Deze melkvoorziening moet worden be schouwd als een bijvoeding voor alle kin deren, arm en rijk. Ve s h 11 ndc gemeenten in den omtrek (Ze.^t, Bilthoven, Maartensdijk enz.) heb» deze zaak reeds ter hand genomen. Het is uitstekende ipelk, met een vetgehalte van 2i/2 procent De kosten worden door de ouders ge dragen, doch niemand betaalt meer dan winkelprijs. De winkelprijs zal worden betaald door de meer gegoeden, terwijl door lageren Inkoop en subsidie's de mogelijkheid be staat de minderbedeelden minder en de armen nog minder te doen betalen. De melk wordt gedronken uit 'n flesch- je met kartonnen afsluiting, waardoor 'n rietje gestoken wordt. Gemakkelijk is nu het fleschje In korten tijd te ledigen zon der geknoei. Aan alle ouders zal, indien deze zaak doorgang vindt, een kaart worden ge zonden, hoeveel zij voor hun kinderen wenschen te betalen. Deze kaarten wor den dan op het Gemeentehuis gecontro leerd of de bedragen voldoende zijn. De ouders worden, voor wat de beta«- ling betreft, in 3 groepen verdeeld. Ie. 6 k 7 cf. per kind per week. 2e. 11 k 12 ct. per kind per week. 3e. 17 k 18 ct. per kind per week. Blijkt deze laatste groep groot genoeg te zijn. dan behoeven ook de .minst Be deelden van deze melkvoorziening niet verstoken te blijven. De Heer v. d. Ven deelde nog mede, dat deze regeling ook in andere plaat sen met veel succes Is toegepast. Nog enkele vragen werden door den spreker beantwoord. Hoewel deze melkvoorziening heel waf extra werk oplevert aan het Schoolper- soneel, gelooft men toch, dat dit plan bij voldoende deelname, in 't bijzonder van de 3e groep, slagen zal. woning, bevattende suite, kee\ ken, kelderkast, 2 slaapkamers, schuur en tuin. Per week f 5.5(1 Te bevragen bij Gedipl, Beëedigd Makelaar. Van Weedestraat 36A. Telefoon 2169 Ie faat om hiervan in ons vorig num mer melding te maken, heeft de Secr.-Ge- neraal van het Departement van Land bouw en Visscherij bekend gemaakt, dat in den vervolge de aanwijzing van nieu we distributiebonnen een dag later zou geschieden, zoodat publicatie niet meer kan plaats hebben in de bladen, welke op Vrijdag uitkomen, doch eerst op Za terdag vermelding kan plaats hebben. Genoemde functionaris motiveerde zijn besluit met de mededeeling, dat een be langrijk gedeelte van het publiek reeds op Zaterdag den winkelier tracht te be wegen distrióu;ie-goederen te leveren te gen afgifte van de eerst op Maandag in gaande bonnen, hetgeen z.i. niet toelaat baar moet worden geacht. Deze regeling, welke reeds vorige week is ingegaan, was oorzaak, dat wij in ons vorig nummer enkele nieuwe bonnen niet konden vermelden. Waar het ons bekend is, dat er ook on der onze lezers personen zijn, die in de ze tijden geen dagbladlezer zijn en daar door niet tijdig in kennis zouden komen met de nieuw aangewezen bonnen en an der belangrijk dlstributienleuws, heb ben wij besloten ons blad een dag later te doen verschijnen, zoodat de bezorging niet meer op Vrijdagavond doch op Za terdag zal plaats hebben. TEELTVERGUNNINGEN. De Landbouw-Crïsis-Organisatie voor Utrecht maakt bekend, dat aanvragen voor overdracht van teeltvergunning en nieuw teeltrecht voor den tuinbouw vóór 1 April dienen te worden ingezonden. Na dien datum worden alleen die aan- aanvragen nog behandeld, welke verband houden met bijzondere omstandigheden, zooals bedrijfsoverdracht wegens over lijden en aankoop. medewerking echtei® verminderen. De Burgetri P'f celïjk A. L. DES TOMBE. later, dat is Uw wensch. al is hij nog maar een kleuter, Weet U zeker, dat U te zijner tijd in Staat zult zijn hem te laten studeeren Zekerheid geeft ^slechts een VERZEKERING. OFFSTR. 9 t.o. R««dbul, Telatoon 23 QO - Soestdijk Zaterdagmorgen werd ten gemeentehui ze een bijeenkomst gehóuden door den Burgemeester met de hoofden van alle scholen te Soest, om de mogelijkheid te bespreken van melkvoorziening op de scholen alhier. De Burgemeester heette de aanwezigen welkom en wees er op, dat thans de voe ding der kinderen zoo goed mogelijk moet zijn. De melkvoorziening op de scholen is reeds eerder ter sprake ge komen, doch tot heden was het niet ge lukt, hieraan practische uitvoering fe ge ven. Daar de tijd thans bijzonder geschikt is, achtte de burgemeester het noodig dit onderwerp nogmaals te bespreken. Hiertoe gaf hij het woord aan den Heer v. d. Ven, propagandist van het Alge meen School-melk-comlté te Den Haag. Deze deed uitkomen, dat er reeds jaren voor deze belangrijke zaak was gewerkt door het •Algemeen Schoólmelk comité. Van Weednlr. 31 - Soestdijk - Tel. 2231 ln ons praatje van de vorige week heb ben wjj er op gewezen, dat wanneer de bewegingen te ingewikkeld worden, men ze niet voldoende kan analyseeren. Dit is b.v. het geval wanneer men de romp voorover buigt, ot voorover neigt of diep voorover neigt. Deze drie .gevallen willen wij thans be spreken, a. Romp voorover buigen. Bij deze beweging wordt de romp voor al voorwaarts gebracht door een bewe ging in het lendengedeelfe van de wer velkolom, waarvan, onder den invloed van de zwaartekracht, de geheele rug zoo rond mogelijk wordt. De rugspïéren, welke «aan de achter kant van de wervelkolom loopen en dus aan de bolle zijde, worden daarbtf tel kens zoo lang mogelijk gemaakt, dus op den duur lang en dun. Bovendien wordt bij deze uitvoering de borstkas In elkaar gedrukt, evenals de buikholte, zoodat zoowel de borst- als de buik-ademhaling in sterke mate mate wordt belemmert. b. Bij voorover neigen van de romp heeft de beweging uitsluitend plaats in de beide heup-gewrichten, waarin hef bekken voorover kantelt ten opzichte van de dijbeenhoofden. De wervelkolom blijft in denzelfden 6tand ten opzichte van het bekken, dus met gestrekt borstgedeelte en holle len den. Om het borstgedeelte gestrekt te hou den onder de werking van de zwaarte kracht, is intensiviteit, (sterke) statische inspanning van de rugspieren en het borstgedeelte noodzakelijk. De spieren ontwikkelen zich op den duur volgens het type kort en dik. De voorover kantelende beweging van het bekken wordt geregeld (evenals het terugkomen tot stand) door de spieren, welke aan de achterzijde der dijbeen- hoofden loopen, half peesachtige spie ren, half vleeschachtige en groote b-spier. Bij deze beweging blijft het borstge deelte gestrekt, dus blijft de borstkas beschikbaar voor de ademhaling. Bij de romp diep voorover neigen wordt aanvankelijk de romp geneigd als bij b. Daarna wordt de voorover buigen de beweging voortgezet in het lendenge deelte, dat nu dus aan de bovenzijde bol wordt. Het borstgedeelte van de wer- velkolom blijft gestrekt. De lendenspie ren worden dus zoo lang mogelijk ge maakt. Dit laatste vermindert de bewe ging in het lendengedeelte. De rugspieren-ontwikkeling, verkregen tengevolge van het onder a genoemde, is dus ondoelmatig, die tengevolge van het genoemde onder b zeer doelmatig voor wat het borstgedeelte betreft en die van onder o zeer doelmatig voor wat betreft het borst- en lendengedeelfe. A- H, Wordt vervolgd.

Soester Courant | 1941 | | pagina 1