li j Rob, de moedige Oost-Indiër GRABBELTON WANNEER VERDUISTEREN? *rwiKtmnr^rfmÊnrmÊ^iKmmmÊiti Voor kleine Tuinen. VVV Tmrnfamttfc* m m UIT DE LlTTEiÏAïftE Soeil MIJNHEER ZWARTKIJK, Dat kost geen punten, De speciaalzaak: tW Kleding voor Heren en Jongens. Herenmodes - Hoeden - Petten Werkkleding - Ondergoederen D. F. VOIGT VAN ANTI-KAPITAL1SME EN BONTMANTELS Onze tijd is hevig antikapita listisch. In de nieuwe maat schappij zal aan den arbeid ten volle zijn toeko mende waarde worden toege kend, maar het kapitalisme, de macht uit een ou de vermolmde maatschappij, zal worden uitge roeid. Een zekere politieke bewe ging ten onzent heeft beloofd deze vij and des volks te zullen vervolgen tot in alle hoeken eri gaten, tot zelfs, naar dat heef, de portalen der kerken toe. Maar we schijnen eerst nog een over gangstijd te zullen krijgen. Dat conclu deerde ik tenminste uit het feit, dat er nog bontmantels te koop worden aange boden tegen den prijs van drie duizend gulden ongeveer. Deze soort mantels zullen wel niet voor de vrouwen van arbeiders zijn be stemd. Om een bontmantel van drie dui zend gulden te kunnen dragen, moet men eenig kapitaal, al of niet vermolmd, ach ter zich hebben. De bediening van het kapitalisme is pog vrij vlot, want terwijl de arbeider nog geen regenjas kan koopen of het kost hem behalve zijn geld een halve textiel- kaart, kunnen dames, die over voldoende middelen beschikken, zich een bontjas aanschaffen, zonder dat het haar kostelij ke textielpunten kost. Slechts één man is het kapitalisme tot heden te glad af geweest, n.1. degene, die Zich kort geleden in Amsterdam voor Zijn vrouw waarschijnlijk een bontjas verschafte van 2903 gld., zonder punten en zonder geld. Maar deze man schijnt toch in de nieuwe orde al 'evenmin te passen als in de oude, want de politie zoekt hem nog steeds. De ondeugd van stelen past natuurlijk fn geen enkel stelsel, maar afgezien daar van, ben ik er toch niet rouwig om, dat een bontmantel van bijna 3000 gld., d.1. 1de waarde van een huis, of, zoo men wil, Jiet complete bestaan van één, ja twee groote gezinnen gedurende een jaar, ik Zeg, dat een mantel van zulke.waarde verdween uit de etalage in een groote stad, waar door tienduizenden honger of gebrek wordt geleden en het in tallooze gezinnen aan de noodigste kleeding en 'dekking mankeert. Armoe mag niet op dusdanige wijze Worden getart. ALLEMAAL OP DE FIETS? Aeh, die goede oude tijdl Zóó mogen /we tegenwoordig eigenlijk niet meer spre ken, maarwe mogen het nog wel verzuchten. Gij, lezer, die vóór of kort na mij in deze „vredige" wereld voor het eerst een kijkje kwam nemen, herinnert li zich pog, hoe we in onze jeugd zongen van „allemaal, allemaal, op de fiets"? Een rijtuig konden we niet houden, maar wel een fiets, dat was toch iets enz. We wilden daarmee zeggen, dat zoo'n karretje binnen ieders bereik was ge komen en dpt we er den dokter in zijn koetsje, het bruidspaar in de equipage en de freule in de vigilante dik de baas mee waren geworden. J Daar moet je nu, een veertig jaar la ter om komenl Elke boer passeert je nu holderdebolder over de keien lees Uw costuum laten keren. „Het Handelshuis" SOESTERBERGSCHESTRAAT SI - TELEFOON 2400 voor heden: asphalt- en betonwegen met zijn kar, waarvoor een brave hit draaft. En we lóópen weer, als onze voorva deren en vegen ons het zweet van het aangezicht. Want we wonen niet minstens 5 kilometer van ons werk of van den trein, tram of bus, waarmee we ons werk in tweede instantie kunnen bereiken. En daarom krijgen we geen banden meer op de fiets, zelfs niet, al zijn die zóó ver sleten, dat ze het rijksdaaldersche plaat jesjaar niet meer kunnen uitdienen. Het is uit met de pret. De oorlog ver hinderde reeds elke buitenlandsche reis, nu ook ons fietstochtje en ons vischdag- je, Maar we mopperen niet; ik althans niet. Loopen Is gezond. En 't zou bovendien ook nog een aan gename bezigheid zijn, als we, eindelijk eens, gebruik konden maken van de wan delpaden langs den rijksweg. Op dit ter rein is van de nieuwe orde nog niet veel te bespeuren. 9 DE LEERLINGENSCHAAL. Eindelijk is er dan een begin gemaakt met de oplossing van een nijpend onder wijsvraagstuk, waarmee ook de .materi- eele belangen zijn gemoeid van eenige duizenden jongemenschen met acte, die tot heden geen gelegenheid bekwamen om hun kennis productief te maken. Door een verlaging van de leerlingen- schaal zullen binnenkort ongeveer 2030 nieuwe onderwijskrachten kunnen worden aangesteld en bestaat het vooruitzicht, dat er binnen afzienbaren tijd nog plaats zal komen voor ongeveer 650 anderen. Jammer is het slechts, dat deze belang rijke verbetering bekostigd moet worden door een deel der onderwijskrachten, die tot heden tegen volwaardige belooning werkzaam waren. Besloten is immers, om de salarissen van die onderwijzers en onderwijzeressen, die in geestelijke or den leven, met 40 pCt. te korten. Men kan natuurlijk over de kwestie „kloosterlingen, werkzaam bij het onder wijs" verschillend oordeelen. Ook in R.K. kringen zijn de meeningen daaromtrent nooit eenstemmig geweest. Speciaal de R.K. leeken-onderwijzers hebben in hun vergaderingen en in hun vakblad nogal eens bezorgdheid geuit over hun eigen bestaans- en promotiekan sen. Dat neemt niet weg, dat de overheid thans een gevaarlijk terrein is gaan betre den, nu ze de bevolen korting motiveert met de bestemming, welke iemand aan zijn salaris geeft. Zoo iets kan tot allerlei consequenties leiden. Er blijkt echter méér achter deze aan gelegenheid te zitten. De N. R. Crt schrijft het ronduit, dat de vorenbedoelde korting moet worden bezien als een „maatregel, die kennelijk genomen wordt als antwoord op het optreden der R.K. kerk", daarbij doelende op het bisschop pelijk verbod van het lidmaatschap der N.S.B. En nadat de Deutsche Zeitung ge schreven had, dat het bovendien noodlg was om de overwegende positie van de katholieke geestelijkheid op het onder wijsgebied te beperken, zoolang de ka tholieke geestelijken zich aan de verkla ring der bisschoppen tegen het natio naal socialisme gebonden voelen, volg de ook inderdaad het besluit, dat geeste lijken en kloosterlingen geen schoolhoofd meer zouden mogen zijn. In een radio-rede heeft de nieuwe secr.-generaal van het departement van onderwijs enz. vorengenoemde maatrege len en andere, welke op het gebied van het onderwijs zullen worden genomen, toegelicht. Inzake de korting op de salarissen der geestelijke onderwijskrachten alsme de de beperking van toelating van Jo den tot de hoogescholen, wees Prof. Van Dam cr nadrukkelijk op, dat deze maat regelen hem waren gelast door den Rijks commissaris. Maar Prof. Van Dam zal dat maar zoo terloops hebben gezegd en natuurlijk niet om de verantwoording er voor van zich af te schuiven, want hij Is niet als een in functie zijnde ambtenaar voor den plicht tot uitvoering van besluiten der bezettingsautoriteiten komen te staan, maar hij heeft na de bezetting vrijwillig het ambt van secr.-generaal aanvaard. 'S' Hoofdpijn on Kiespijn. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd „MIJNHARDTJES" Doos 10 en 50 cent. HEI TELEN VAN AARDAPPELEN. Vroege aardapelen worden in de tweede helft van Maart uitgepoot. Hiervoor worden steeds poters genomen, die ai zijn begonnen te „werken". Kwee kers, die grootere opervlakten bebouwen, passen dan ook de methode van voorkie- men toe. Met dit voorkiemen wordt soms al be gin Februari begonnen door de poters in platte kistjes in halt-donkere, matig ver warmde ruimten te plaatsen. Het voorkiemen kan ook nu nog ge beuren: het materiaal wordt dan één of twee weken later uitgepoot, doch de oogst komt dan toch vroeger, dan wan neer we in'het geheel niet zouden voor kiemen. Wie niet op een paar meter grond behoeft te kijken, doet verstandig door ruim te poten en afstanden te nemen Zaterdag 15 Maart zon op, 7.52; onder 19.46, Zondag 16 Maart zon op 7.50, onder 19.47^ Maandag 17 Maart zon op 7.47, onder 19.49« Dinsdag 18 Maart. zon op 7.45, onder 19.51, Woensdag 19 Maart zon op 7.43, onder 19.52, Donderdag 20 Maart' zon op, 7.40, onder 19.54* Vrijdag 21 Maart zon op 7.38, onder 19.56* lusschen zonsondergang en zonsop gang moeten de woningen e.d. verduis terd zijn. De lampen van rij- en voer tuigen moeten een halt uur na zonson dergang tot een halt uur voor zonsop gang eveneens verduisterd zijn. Kou - Griep- Pijn Helpen veilig en vlug. Doos 10en 50ct. van 40 tof 50 centimeter. Afstanden van 30 tot 40 centimeter zijn meor ge bruikelijk, maar het gewas mag nooit te dicht op elkaar staan. Het uitpoten doen we liever niet met een z.g. poothoufc veel beter is het, om de poters uit te zetten met behulp var de spade. Hierbij wordt de spade lood recht in den grond gestoken en daarna naar voren geduwd, zoo dat een gat vrij komt om er de poter in te leggen. Naturlijk poten we uit langs de poot- lijn en drukken de gaten pas dicht, zoo dra we een volgende rij hebben gelegd. Let er vooral op, dat de poters zoo veel mogelijk met de oogen naar bo- van komen te liggen. Voor beginners is het dikwijls de vraag, hoeveel po* ters er ncodig zijn. Bij normale grootte worden. c.a. 20 liters poters gebruikt op ongeveer 100 vierkante meter (d.i. 7 roe den) hetgeen een oogst op kan leveren van gemiddeld 3 mud aardappelen. Voor zoover nog voorradig kope men gekeurde poters. Deze zijn wel wat duurder, maar in dë oogst zit straks ook veel minder „kwaad". Bij het bestellen van poters is hef versfiandig, om tevens de grondsoort op te geven. De ervaren "handelaar kan dan voor beginners poters leveren, dit voor dien grond het meest geschikt zijn. De late aardappelen worden niet voorgekiemd, maar worden toch eind Maart, begin April uitgepoot; vooral op lichtere gronden moet niet later wor den uitgepoot; alleen op de vette klei kan hef wat later nog gebeuren. Thans nemen we de bedekking van de rozen weg en na half Maart kunnen we snoeien. Van onze kamerplanten ïs de Clivia in bloei gekomen, ot zij zal spoedig bloeien. Er wordt dus geleide lijk meer water gegeven, terwijl ook weer kamerplantenmest mag worden toege diend. Komt er geen bloem, dan geveu we pas 2 tot 3 weken later waf meer water. (Nadruk verboden.); Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 2363 Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken vaq Uw BRIL, ook volgens recept van H.H. Oogartsen een vertrouwd adres. SpM %Hïï?'V 97. ,JDat was net op het kantje", hijg de Rob. „Maar nu het water weer met voile kracht stroomt, zullen de inlanders niet dadelijk over den steen kunnen ko men. We hebben dus in ieder geval een voordrong." Ieder oogenbHH tfSiracit komen, scheepten ze zich zoo gauw mogelijk in en pagaai den zeewaarts,. i -| 99. Zelfs al zou liet watervliegtuig het eiland verlaten hebben, maken we nog een mooie kans om te ontvluchten", riem këns om. „We hebben een flinke voor* sprong op de inlanders." zei Rob, „ik ge* loof niet, dat ze ons zullen inhalen. Maae waar is het watervliegtuig van zoo-even? Als de piloot ons maar in de gaten kreeg waren we gered. Ademloos liepen ze door den tunnel tot ze de-grot op de kust bereikten, 98. Ze klauterden langs dë rotswand naar beneden en Rob uitt8 een kreet van blijdschap, toen hij een cano in het war ter zag liggen. Wetende, dat de inlanders Rob onder het rdeien uft. ,/hU de zee maar kalm blijft? kunnen wö best onze woonplaats bereiken." En vol hoop pa gaaiden ze vdort, zoo hard ze konden. 100. Rob en Daan pagaaiden wat zc konden, maar keken onderwijl tqch tel-

Soester Courant | 1941 | | pagina 3