De Internationale toestand Deze week De Wereld Het Portret vJ Made/ra a S.Vincent Siom's m anstH'Gvnw IN DE AFGELOOPEN WEEK Met een aanzienlijke meerderheid (60 cegen 31 stemmen) heeft de Senaat der Vereenigde Staten de wet tot hulpverlee ning aan Engeland aangenomen. De fractieleider der democraten in den Senaat, Barkley, heeft aan het slot der de batten gezegd, dat de wet zoo spoedig mogelijk aan de Senaatscommissie en Roosevelt zal worden voorgelegd. Aan journalisten vei klaarde hij, dat ook de tegenstanders medewerkten om de eind stemming niet verder te vertragen. De wet komt in korte woorden hier op neer, dat de regeering in eigen of particu liere bedrijven oorlogsmateriaal kan laten vervaardigen, om het dan bij wijze van lee ning aan die landen af te staan, waarvan de verdediging den president „belangrijk voor de eigen verdediging der Vereenigdé Stelen voorkomt". Van het beschikbare maeriaal mag de president tot een waarde van 3 milliard dollar onmiddellijk aan andei»; mogendheden afstaan. Eveneens is hij gemachtigd, in de havens en in de fa brieken der Vereenigde Staten oorlogssche pen, vliegtuigen of ander oorlogsmateriaal van oorlogvoerende landen te laten repa- reeren. De president mag voorts inlichtin gen over de bewapening aan andere mo gendheden doorgeven. De geldigheidsduur van de wet loopt tot 1 Juli 1943, tenzij de meerderheid van het 'Congres haar op een vroeger tijdstip bui ten werking stelt. IN NEDERLAND Pas 's Maandags nieuwe bonnen. Een nieuwigheid, die menige met bon- aennood worstelende huismoeder eenige 'ast zal hebben bezorgd, werd deze week ingevoerd. Voortaan worden namelijk de nummers van de nieuwe distributiebons oiet meer in de avondbladen van Vrijdag, iloch in die van Zaterdag gepubliceerd. Deze maatregel was noodzakelijk, omdat een groot deel van het publiek reeds op Zaterdag den winkeliers trachtte te be- .vegen artikelen te leveren op bonnen, die pas de volgende week geldig zouden zijn. Je nadeelen, welke uit de thans getroffen egeling voortvloeien voor personen, die p plaatselijke bladen zijn aangewezen, zegen niet op tegen de voordeelen welke 3 medebrengt. De plaatselijke distributie- iensten zullen evenwel in het algemeen ijdig kennis kunnen nemen van de onder leiden bonnummers, zoodat de gegevens ooi; de bedoelde categorie van personen Idaar te verkrijgen zijn. ok visch in de prijsregeling opgenomen Naar het dagblad „Vooruit" meent te /eten, zullen eerlang maximumprijzen /oor visch worden vastgesteld Reeds ge- ruimen tijd moet dit denkbeeld in over weging zijn en verwacht wordt, dat binnen afzienbaren tijd een regeling zal worden afgekondigd, die de pz'ijsvorming in de hand houdt. Het spreekt vanzelf, aldus genoemd blad, dat in verband met het prijsbeheerschingsbesluit, de prijzen voor visch zich eveneens dienen te bewegen op het niveau van 9 Mei 1940. Daarbij komt dan de verhooging van de productiekosten, transport enz., welke factoren een belang rijk element vormen in de berekening van de nieuwe prijzen, welke straks zullen worden voorgeschreven. Dit wil niet zeg gen, dat de veiling geheel zal worden uit geschakeld. De bedoeling is, dat de visch- Een telefoonpost op de brug over den Donau, die de Duitsche pioniers voor den intocht in Bulgarije over de rivier hebben geslagen, (ScherD Qeen der bepalingen van de wet kan volgens een amendement, dat werd aange nomen, zóó worden uitgelegd, dat de pre sident over de bevoegdheid beschikt om de verscheping van oorlogsmaterieel naar andere mogendheden door de vloot te laten convooieeren. De Senaat heeft echter ver schillende voorstellen verworpen, welke beoogden het convooistelsel principieel te vertreden. Eveneens zijn tal van pogingen der oppositie mislukt om het optreden van de strijdkrachten der Vereenigde Staten tot het Westelijk halfrond te beperken. De aanvaarding van deze wet, die een onbeperkte materieele hulpver-leenrng van Amerika aan Engeland beteekent, heeft te Berlijn niemand ven-ast. Men heeft reeds lang met deze Amerikaansche houding rekening gehouden. Hoogstens heeft men zieti verbaasd over het snelle tempo van deze ontwikkeling. Niemand maakte zich nog illusies over de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten en in het bijzonder over de toekomstige positie van Washing ton ten opzichte van den Europeeschen oorlog. De verscherping in de verhouding tus- schen de Vereenigde Staten en de spil- mogendheden zal naar alle waarschijnlijk heid twee gevolgen hebben. In de eerste plaats een strategisch-militaire. Hitier heeft aangekondigd, dat de duikbootoorlog tegen Engeland een intensiever karakter zal aan nemen en dat in deze beslissende faze van den strijd „alles wat voor de torpedolan- afslagen blijven werken. Vaste prijzen zul-, len er niet zijn, doch wel zullen de par tijen visch, welke boven de maximumprij zen worden gemijnd, op basis van de maxi mumprijzen worden toegewezen aan den handel. Omtrent de invoering van het systeem is evenwel nog geen beslissing ge nomen. Roode Kruis onder Sociale Zaken. Krachtens een nieuwe verordening zijn de zorgen voor de aangelegenheden be treffende het Nederlandsche Roode Kruis, die tot dusverre onder het departement van Defensie ressorteerden, overgegaan aan het ministerie van Sociale Zaken. Bepaald werd: 1. dat Sociale Zaken belast wordt met de zorg voor aangelegenheden betref fende vrijwillige hulpverleening aan zieken en gewonden, behoorende tot het leger, de vloot of de luchtmacht van oorlogvoerende staten en de verdere werkzaamheden van het Roode Kruis; 2. dat de tot nog toe in dit verband aan den minister van Defensie toekomende bevoegdheden overgaan op den secretaris-generaal van Sociale Zaken. Het verrichten van sleepdiensten. Het verrichten van sleepdiensten binnen Nederlandsche grenzen was tot nu toe zonder eenige beperking aan de betrokken ondernemers overgelaten. Hierin is door een nieuwe verordening verandering ge komen. Door den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat is een be sluit uitgevaardigd, op grond waarvan het verrichten van sleepdiensten van eiken aard voortaan aan een vergunning is ge bonden. De nieuwe regeling is in handen gesteld van een commissie voor de sleep- vaart, welke uit vertegenwoordigers van de sleepersorganisaties en een door het de partement van Waterstaat aangewezen dëskundige bestaat. In de in aanmerking komende plaatsen zullen sleepvaartcom- missariaten en sleepvaartagenturen worden ingesteld, welke de sleepbooten verdeelen en de sleepvoorwaarden beoordeelen. Het K.B. exit De secretaris-generaal van het departe ment van Justitie is met ingang van 6 Maart op grond van een verordening van den Rijkscommissaris gemachtigd binnen de grenzen van zijn bevoegdheid beschik kingen te geven, welke volgens het vroe gere Nederlandsche recht in den vorm van een Koninklijk besluit moesten worden ge geven. Tevens kan genoemde secretaris generaal bepalen, dat en tot welk tijdstip zulk een beslissing terugwerkende kracht heeft, wanneer dit, gezien de omstandig heden van elk geval afzonderlijk noodig of redelijk is; terugwerkende kracht kan echter niet worden verleend tot vóór 25 Mei 1940. De Rijkscommissaris -behoudt zich het recht voor om in een bepaald ge val de in de artikelen 1 en 2 bedoelde be voegdheden zelf uit te oefenen. Strenge vonnissen tegen saboteurs. Voor den Hoogen Raad te Den Haag heeft een proces «plaats gehad tegen lei dende functionarissen van en medewerkers aan een geheime organisatie, welke ten doel had sabotage en terreurdaden tegen leden van de Duitsche weermacht en daar toe behoorende inrichtingen te begaan en ook om inlichtingen aan Engeland te ver strekken met het oog op luchtaanvallen- Het aantal verdachten bedroeg 43, die wer den verdedigd door f advocaten. De hoofd- eeerbuizen der Duitsche duikbooten komt, onvoorwaardelijk tot zinken zai worden gebracht, zonder onderscheid van nationa liteit der op of voor Engeland varende schepen." Hiermede is dus ongetwijfeld bedoeld dat ook de Amerikaansche sche pen, die zich in de wateren rondom Enge land wagen, zullen worden getorpedeerd. Het tweede gevolg is van politieken aard. De versterking van de banden tusschen Amerika en Engeland zullen de spilmo- gendheden zonder twijfel beantwoorden met een versterking en uitbreiding van het driemogendhedenpact. In dit verband valt te wijzen op twee symptomatische ver schijnselen: allereerst op de reis van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, naar Duitschland en vervolgens op de aankondiging van de toe treding van nog meer landen tot het pact Berlijn-Rome-Tokio. Begrijpelijkerwijze heeft de aanneming van de wet ook in Japan tal van pennen in beweging gebracht. In de pers wijst men op de groote beteekenis, welke Japan als zeemogendheid heeft en op den invloed, welken Japan als zoodanig eventueel zou kunnen uitoefenen op toekomstige Ameri kaansche besluiten. Reeds herhaaldelijk heeft men zich in dit verband bezig gehou den met de gevaren, die een twee-fronten oorlog in dit geval .een oorlog op twee oceanen voor de Vereenigde Staten zou opleveren In hoeverre Japan verplicht is, of zich zou willen verplichten, om een verdere verscherping in de vijandelijke houding van Amerika tegenover de spil- mogendheden te beantwoorden met maat regelen, die gelijk zouden staan met waar schuwingen aan het adres van Washington, is uit den aard der zaak niet bekend. Even min is het zeker, of Amerika zich zelfs door Japansche dreigementen van verdere plannen zou laten afbrengen. De Brinon heeft aan Amerikaansche journalisten verklaard dat, indien de En- gelsche aanvallen op Fransche koopvaar dijschepen aanhouden, de Fransche vloot de gewapende bescherming op zich zal nemen. De algemeen gevolmachtigde der Fran sche regeering in het bezette gebied wees er voorts op, dat admiraal Darlan in dezen geest inlichtingen heeft verstrekt aan den Amerikaansehen ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy. Admiraal Darlan is vast besloten, tot bescherming der Fransche koopvaardijschepen over te gaan, zelfs wanneer daarbij botsingen met de En- gelschen zouden ontstaan. Volgens een communiqué van de pers- afdeeling van het Japansche expeditie- leger in Zuid-China, hebben de Japansche strijdkrachten de kust van de provincie Kwantoeng van Macao tot Pakhoi, die zij bijna een week bezet hebben gehouden en waar zij een rijken buit veroverd en de steunpunten van Tsjoengking verwoest hebben, ontruimd. Het wegtrekken ge schiedde ongehinderd. De Japansche strijd krachten hebben zich teruggetrokken op een niet genoemde basis, van waaruit, naar de persafdeeling meldt, de operaties her haald zullen worden, zoodra Tsjoengking via de Zuidchineesche kust weder toevoer zou krijgen. verdachte werd driemaal ter dood veroor deeld en bovendien tot 15 jaar tuchthuis straf. Een andere verdachte werd wegens vier feiten voor ieder feit afzonderlijk ter dood veroordeeld en wegens een vijfde feit tot 10 jaar tuchthuisstraf. Verder werden nog 16 verdachten ter dood veroordeeld met tuchthuisstraffen van twee tot tien jaar. Ook hooge boeten werden opgelegd, n.1. resp. 500.000 en 100.000. VERBOUW VAN VEZELGEWASSEN IN ROEMENIË. In het economische verdrag tusschen Duitschland en Roemenië, gesloten in Maart 1939 en in December 1940 belang rijk uitgebreid, terwijl het tijdelijk werd verlengd, is thans de bepaling opgenomen, dat de Roemeensche agrarisohe productie in andere banen zal worden geleid. De pro ductie van broodgraan zal worden inge krompen en op het aldus vrij komende land zullen oliehoudende en vezelplanten worden verbouwd. Over het algemeen voert het vasteland van Europa veel vezel stoffen in, met uitzondering van vlas. Bij zonder groot is de behoefte aan katoen. Slechts weinig gebieden van Zuid- en Zuid-Oost-Europa zijn geschikt voor den katoenbouw. Hiertoe behooren enkele dee- len van Zuid-Roemenië. Voor andere vezel stoffen zijn de voorwaarden gunstiger. De Roemeensche minister van Landbouw heeft in dit verband een oproep gericht tot de boeren, waarin hij aandringt op het ver bouwen van vezelplanten. Voor de katoen is een vaste prijs bepaald, die een vol doende winstmarge overlaat; ook voor hennep en vlas wordt een vaste prijs be taald. Natuurlijk kan men van dezen maat regel in afzienbaren tijd nog geen resultaat verwachten, doch langzamerhand zal de invloed van dezen maatregel zich doen gel den pp de verbeterde dekking van de be hoefte in het binnenland. SICILIË IN CIJFERS. Ofschoon Sicilië, het grootste eiland in de Middellandsche Zee, door de slechts drie kilometer breede Straat van Messina ge scheiden is van het Apennijnsche schier eiland, blijkt toch reeds uit zijn oppervlak, dat de gebergten in het Noorden van Sici lië een voortzetting vormen van de Apen nijnen. De voornaamste havens Paler- mo, Messina, Catania en Syracuse lig gen aan de Noord- en Oostzijde van het meer dan 25.000 vierkante kilometer groote eiland. De 320 kilometer lange Noordkust en het Oostelijkste deel van de kust, dat een lengte heeft van 215 kilometer, is zeer bergachtig en de Etna bereikt een hoogte van 3284 meter; de 285 kilometer lange Zuidkust is echter over het algemeen vlak en biedt weinig afwisseling. Van het Ita- liaansche vasteland uit gezien vormt Sici lië de natuurlijke brug naar Afrika. Aan de Straat van Sicilië zijn de uitloopers van Europa en die van Afrika slechts 350 kilo meter van elkaar verwijderd. Reeds daar uit valt voor een goed deel het strategische gewicht te verklaren, dat Sicilië in dezen oorlog heeft. NIEUW IRRIGATIE-SYSTEEM IN ITALIË. Nu de drooglegging van de Pontijnsche moerassen practisch gesproken een feit is geworden heeft de Duce opdracht r rever DL VLIEGENDE HOLLANDER. De mythe van den Vliegenden Hollander is over de geheele wereld bekend, maar in ons land kennen niet velen het verhaal, dat daaraan ten grondslag ligt Men hoort wei iets sympathieks, iets van het zeemans leven, dat den Nederlander altijd na aan het hart heeft gelegen, in de heide woorden, maar wat ze eigenlijk inhouden, is voor velen onbekend terrein. Hier is het verhaal, zooals wij het von den Meer dan zes honderd jaar geleden stond in Limburg het kasteel Falkenburg, dat nu geheel vervallen is, nog in volle glorie overeind. Daar woonden de twee broers Waleram en Reginaid van Falkenburg, die beiden op een ongelukzaligen dag verliefd werden op eenzelfde schoone jonkvrouw, Alix, de dochter van den Graaf van Kleef. Walerams .liefde werd beantwoord en Regi- nalds hart werd verscheurd door droefheid en wrok. De teleurgestelde minnaar besloot zich te wreken. In den eersten bruidsnacht drong hij door in het vertrek van de jonggehuwden en doorstak beiden met zijn dolk. Hij sneed een lok van het haar der jonge vrouw af, en ging dan op de vlucht. Door die vlucht onttrok hij zich aan de straf, die hij anders stellig niet zou zijn ontgaan. Al spoedig wordt Reginaid verteerd door berouw en gewetenswroeging. Hij begeeft zich tot een kluizenaar, wiens hut hij op zijn weg vindt en vertelt hem openhartig de misdaad, die hij heeft bedreven. „Trek als een pelgrim steeds in noorde lijke richting, zegt de kluizenaar /tot Regi naid, tot ge geen aarde meer onder uw voeten hebt en dan zal God u door een teeken duidelijk maken, wat ge verder hebt te doen Reginaid gaat op weg en hij wordt ver gezeld door een witte gestalte aan zijn linkerzijde en een zwarte gestalte aan zijn rechterhand. De zwarte geest tracht hem steeds te verleiden tot slechte daden, de lichte gestalte maant hem steeds weer aan tot boete en berouw. Wanneer Reginaid zoo geruimen tijd is voortgetrokken, bereikt hij de kust en daar nadert op hetzelfde moment een bootje, waaruit hem een stem tegenklinkt„Wij wachten op u Hij stapt in en het scheepje brengt hem naar een grooter schip. De beide gestalten volgen hem in het ruim en daar zetten zich de drie gezellen dan neer. De beide geesten, de goede en de slechte, gaan dobbelen op de ziel van Reginaid. Nog altijd spelen de beiden volgens het verhaal voort. En nog altijd zeilt het schip over de oceanen in volle vaart. En wee den zeeman, die het op zijn tocht tegenkomt. Hem wachten rampen en onheil. Het verhaal van den Vliegenden Hollan der heeft Cooper geïnspireerd tot een roman, Wagner heeft er het gegeven voor een van zijn opera's aan ontleend en in de schilderkunst was het verhaal meermalen onderwerp voor mooie doeken. De moraal van dit eeuwenoude verhaal? Dat geen kwaad op aarde ongestraft be dreven wordt. Wij vinden er troost in voor onrecht, dat jegens ons wordt bedreven. Het levensschip van dengeen, die onrecht begaat aan een ander, is gelijk aan den Vliegenden Hollanderrust vindt hij niet. IN KAART BEGEERDE EILANDEN. Hoe intensiever de zee-oorlog in den Atlantischen Oceaan wordt gevoerd, des te méér richten zich de blikken op de eilandengroepen tusschen Europa en Ame rika, die als steunpunten voor de vloten der oorlogvoerende mogendheden of voor de wederzijdsche blokkade in aanmerking komen. De Vereenigde Staten hebben, zooals men weet, in mi) voor een serie torpedojagers een aantal eilanden in den Westelijken At lantischen Oceaan van Engeland overge nomen. Engeland van zijn kant heeft door de bezetting van IJsland en de Faroër gepoogd, het Oostelijk deei van den Noordelijken Atlantischen Oceaan af te sluiten, tot het uitvoeren van een grootscheepsch irrigatieplan in de vlakte van Emilia-Ro- magna, in het Noord-Oosten van Italië. Hierbij zal gebruik gemaakt worden van de nieuwste ervaringen op dit gebied. Het punt van uitgang wordt gevormd door twee kanalen ter breedte van 25 nieter. Het langste van de twee (184 km) zal de vlakte d' if Zuiden var de VAN DE WEEK ISMET INÖNÜ. De president van de Turksche re publiek, Mustapha Ismet Pasja,, die door den Duitschen gezant Von Papen een speciale boodschap van den Führer ontving, is in 1884 te Smyrna geboren. Hij voelde zich sterk tot het leger aangetrokken en was reeds op twee'-en-twintigjarigen leeftijd kapitein bij den generalen staf. Gedurende den Dardanellen- veldtocht was hij afdeelingschef in het hoofdkwartier van het Turksche leger en in 1915 werd hij benoemd tot chef van den generalen staf in den Kaukasus. Na den oorlog was Ismet Pasja een van de vooraan staande leiders der nationalistische beweging. Op bevel van Kemal Ata- turk reorganiseerde hij het leger en eenige jaren later werd hij geroepen om zijn land als minister van Buiten landsche Zaken te dienen. Na in 1929 te Lausanne zeer gunstige vredes voorwaarden voor zijn land van Griekenland bedongen te hebben, werd hij tot minister-president ge kozen. In 1924 trad hij af. doch reeds een jaar later na het échec van het kabinet Fethi Bei, vormde Ismet Pasja een nieuwe regeering In December 1934 kreeg hij, ter ge legenheid van de invoering van familienamen en als herinnering aan zijn overwinning bij Inönü, den ge- lijkluidenden achternaam. Na den dood van Kemal Ata turk werden Ismet Inönü's geweldige verdiensten voor het moderne Tur kije beloond met het presidentschap. in het UostehjU deel van den Zuidelijken Atlantisch et Oceaan bewees Engeland door zijn aanval op Dakar, welk een waarde he' hechtte aan de beveiliging van de verbin dingen om de Kaap en naar Zuid-Amerika Wanneer het vasten voet kon krijgen op d< Spaansche of de Portugeesche eilanden groepen in dit zeegebied, de Azoren. Ma- deira, de Canarische en de Kaapverdischi eilanden, zou dit Engelands maritieme taah aanmerkelijk verlichten. Doch ook Wash ington werpt begeerige blikken op deze eilanden, die volgens de Amerikaansche imperialisten in geval van oorlog een e- langrijke Amerikaansche voorpost tegen Zuid-Europa en een dam tusschen Europa en Zuid-Amerika zouden kunnen vormen. Volkenrechtelijk evenwel behooren deze eilanden niet aan de oorlogvoerenden, doch aan twee neutrale mogendheden; nen ligt. Ten einde ook de hooger gelegen streken van water te kunnen voorzien, zal hoogerop nog een tweede kanaal worden gegraven, dat 141 km lang zal worden. Hei bovenste kanaal zal door het onderste van water worden voorzien, door middel van een 17 km lang tusschenkanaal. Langs me- chanischen weg zal het water omhoog wor- r \'Off Tijdens het debat in den Amerikaansehen Senaat over de wet tot hulpverleening aan Engeland riep de voorzitter van het Amerik. Jeugdcongres, Jack McMichael, van de tribune de zaal in „Amerika's jeugd heeft mij hierheen gezonden Mc Michael werd «ogenblikkelijk uit de zaal verwijderd, ten einde te voorkomen, dat hij een protest tegen de wet zou voorlezen. (Ass. Press, Zander) Ï.S o' Stfarté ?86 eufó l poft) ff^fienne V/0ESTI3N t r <6 S I I 'JÉCHE 1 V" Bathurst FRflMCH ÊST-AFRJKR FreetoW. f?- vP RF.ST AnDEN MIJLEN

Soester Courant | 1941 | | pagina 8