Bazar de Luxe Spaart Uw punten Nog eens de moord in onze gemeente. Bekendmakingen, KOP OP! Mededeeling abonnementsprijs, Dc Soester Courant, 50 ct. per kwartaal. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Teletooo 2566, Postgiro 126156. Fotograaf DROST Arme kleine moordenaar. oor elke gelegenheid een smaakvol geschenk, INKOOP oud Goud, Zilver en Diamant tegen hoogste waarde. J. Th. Voskuilen Nutricia Depot Baby Voeding Soest BOUWTERREINEN. Woningbur. P. MAN Telefoon 2300 - Soestdljk HEERENKLEEDING f DE DOM DAMESKLEEDING TE KOOP J. LENSSEN DE 5DE5IER CDUBANT ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 rogels f 0.75, elke regel meer 13 ct. Bij contraoÉ korting. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief* FILMPJES) tot 20 woorden 30 cent, elk woord meer 2 ct* Advertenties worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur* ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 60 ct., per maand 20 ct. Per post 65 ct» per kwartaah ln dit blad zijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soester Week blad, De Nieuwe boester, De boestor Post, Huis aan Huis, boes ter Advertentieblad en boester Advertentlenieuws. 20e JAARGANG VRIJDAG 28 MAART 1941. No. 13 Wanneer U niét gedurende 5 jaren een leelijk portret op Uw PERSOONSBEWIJS wik heb ben, laat dan de foto maken bij Btsenhoffstraat 36 Tal. 2486 Al zijn we allen ook vervuld van groo te en zware zorgen en al zijn we bijna gewend geraakt aan de groote rampen, «vclke de menschheid op heden van dag jtot dag teisteren, toch zijn we allen fel bewogen geweest bij het vernemen van "de bijzonderheden over den kindermoord ïn onze gemeente. Natuurlijk ging onze deernis in de allereerste plaats uit naar het onschuldige slachtoffertje, vervolgens (baar de zwaar beproefde ouders en ten slotte misschien óók nog een oogenblik paar den jeugdigen.... dader. Maar als het hart was uitgesproken en het verstand te oordeelen kwam, zijn t ci niet velen tot het inzicht geraakt, dat ons medelijden zich eigenlijk in een verkeerde volgorde heeft geopenbaard? Mïï is het althans zoo vergaan. Het arme vermoorde 5-jarïge meisje heeft eigenlijk slechts enkele seconden lAran benauwenis gekend; de diepte van fede ellende, welke zij onderging, heeft ge niet eens ten volle beseft, toen svas alles „over". Ze leed niet meer; mo gelijk hebben de enkele tellen van maar half-bcgrepen geweld haar behoed voor :n lang leven, dat vol kan zijn van druk ellende. Het leven kan soms zwaarder :ijn dan de dood. Van Wecdsstr. 31 - Soestdljk - Tal 2239 Zijn er op heden niet vele menschen, Kie enkele jaren geleden jammerden om IheÉ verlies van dierbaren en die thans Jfleze gestorvenen haast benijden, omdat $e ziijn heengegaan uit het land van vrede en vrijheid"? Niemand blijft voor leed en smart ge spaard, maér het is de d u u r er van, .weike de ellende zoo moeilijk te dragen tnaakt. In dat opzicht is het lot van de ouders ,van het vermoorde meisje zeer droevig. Jjaren achtereen zal de herinnering aan Pfle vreeselijke omstandigheden van het verscheiden van hun kleine lieveling le vendig blijven an nooit zullen ze geheel getroost zijn. Onze deernis hoort in 't bijzonder ech- jechter uit te gaan naar den zeer jeugdigen Jtiader, het kind, dat voor altijd het moor- jdenaarsstempel met zich zal moeten mee- öragen. Het lot van den onschuldige^ moordenaar Is veel harder dan dat van bet eveneens onschuldige slachtoffertje. „Onschuldige" moordenaar? Ja 1 We hebben gehuiverd van de bijzon derheden, welke bekend zijn geworden |n zake het gezin, waaruit de 10-jarige 'dader stamt. Dat gezin huist m een der noodwoningen en leeft aan den Zelfkant der beschaving. De" ouders hadden zich de zorg aange haald over twaalf kinderen en ze waren zoo slecht tot die zorg berekend geble ken, dat hun reeds de uitoeteningj van de macht over zes der kinderen was ont nomen. De zes waren door de „maatschappij" elders ondergebracht, waar men zqu trachten om het goede weer naar boven te brengen, dat in elk ir.ensdienkfnd slui mert, maar hier door verwaarkKKsipg was onderdrukt. De jongen, die nu „moordenaar werd en zijn '9-jarig broertje waren bynu toe laan de grens van het kwade, wélke de 'maatschappij zich voor haar taak vï*n ingrijpen heeft getrokken. Er kwairfmh ln de laatste tijden' bij do politie reeds!>r«r8diiUende klachten over jhet tweetal binnen. Gevallen van dief stal, strooperij, mishandeling, het lastig vallen v§u burgera eua, waren reed* lang bekend. Helaas beslist niet het belang van het belang van het kind over de tusschen- komst der overheid inzake de opvoeding, anders waren die knapen reeds eerder veilig gesteld, maar het belang der bur gerij. Voor deze laatste én voor den betref- fenden knaap deed zich nu helaas het verrassende geval voor, dat de grens te plotseling en in een ongedacht groot en sne? etappe werd overschreden. Arme kleine moordenaar! Met zijn bij voorbaat vernietigd leven. Deze jongen heeft alles tegen zich ge had. Bij zijn geboorte kreeg hij waar schijnlijk reeds een verkeerden aanleg mee. Dat komt méér voor, ook in ge zinnen, welke „keurig" zijn en keurig blijven, omdat de goede sociale omstan digheden een schutse zijn tegen verval. Maar deze knaap miste ook de bedoel de goede sociale omstandigheden. Hij groeide op in verwaarloozing, „voor galg en rad", zooals de volksmond zegt. Het wil ons maar niet uit de gedach ten: twaalf kinderenHet groote ge zin is een zegen. Ook wij gelooven dat. De groote gezinnen zijn niet de minst gelukkige gezinnen. Maar de les, die ons in dit Soester ge val en in deze tijden van oorlog en bruut geweld wordt geleerd, Is wel zeer hard. De zegen van het groote gezin wordt voor de ouders een ramp, wanneer meer dere flinke, gezonde jongens vallen door het moordend lood van den vijand, maar niet minder wordt deze zegen een ramp voor de kinderen, wanneer, zooals in dit geval, de ouders hun opvoedkundige taak niet verstaan. Hierdoor is Gerrit Jonkers een ge- teekende voor heel zijn verder leven en de jongen kan er eigenlijk zelf niets :an doen. Arme kleine mordenaar. Je eene broertje na het andere, je eene zusje na het andere verdween uit je ellendige omgeving en kreeg de kans op het gewone menschengeluk. Met jou waren ze net te laat. Jij gaat naar een tuchtschool, want je hebt heel erg misdaan. Later pas zul je beseffen, dat je leven vernietigd was voor het goed en wel begon. Op jouw onschuldig hoofd worden de zonden van je ouders geboet. Van Weedestraat 8 - Tel, 2458 - Soestdijk (Officieel) KLEEDING, DEKKING EN SCHOEISELINZAMELING. Het Is de bedoeling van de werkge meenschap van de Winterhulp Neder land in dezegemeente een permanente actie te gaan voeren met betrekking tof de inzameling van kleeding, dekking en schoeisel. Uit de ingekomen vragen om hulp- verieenhig blijkt vrijwel steeds, dat aan deze artikelen groote behoefte bestaat. Ook ln gezinnen, waar kostwinners den laatsten tijd wekelijks een normaal loon verdienden, tobt men met de aanschaf fing erf vernieuwing van deze onmisba re levensbehoeften. Het ligt op den weg van Winterhulp Nederland, om onze plaatsgenoofen, die In dit opzicht in moeilijke omstandig heden verkeeren, zooveel mogelijk te hel pen. Uw steun ïs daarbij onontbeerlijk?. Na- fuurlyk vraagt U zich af hoe U deze hulp hef be9Ée kunt verleen en. Wty vragen U daarvoor alleen om alle kleeding, king en schoeisel, waarvan U persoonlijk geen gebruik meer wenscht te maken, EC M I SPfcCIAAL ^»lf MELKINRICHTING Heden verkregen wij het en hebben voorradig alle Nutricia als Eiwit-melk, Gecondenseerde Karnemelk met en zonder suiker. Nutricia Kindermeel. J. A, VAN DEN BREEMER Korte Melmweg 15 Telefoon 2502 Dikwijls hoor je menschen zeggen: ach, waar leven wij toch voor; van het komen tot het gaan is 't niets dan strijden, immer door. 't Is de worsteling der menschheid, door de eeuwen heen gedaan, 't is het werken voor de toekomst, 't is de arbeid om 't bestaan. Troosteloos is meenig leven, altijd donker het verschiet, hooger tracht men steeds te stijgen, maar den top bereikt men niet. Somtijds heeft men voor d' ellende van den naaste heel geen oog, onbewogen klimt men langs den rug van anderen omhoog. Hand uitsteken naar den ander, die vaak hulp'loos staat alleen, die geen kracht heeft om te stijgen, och, dat doet welhaast geen één. Onmeedoog-loos in dan 't leven, koud en hard voor menig mensch; 't egoïsme van den ander is zoo dikwerf zonder grens. Toch beginnen talloos velen maar opnieuw van voren weer, want er zijn nog idealen; wellicht lukt het deze keer..* Zoo is veler menschenleven: altijd maar opnieuw weer strijd, maar wie volhoudt tot het einde wint uiteindelijk het pleit! Wees niet somber, niet neerslachtig, ook al kwam je nooit vooruit; wees een kerel, durf te leven, neem opnieuw weer een besluit. Zet je tanden op elkander, pak weer aan met frisschen moed en houd vol, met taaie wilskracht, want dat doet je altijd goed. Laat je nimmermeer verdringen, ook niet in deez' donk'ren tijd; juist nu heeft een flinke kerel meer dan ooit gelegenheid om Iets beters te bereiken en als je het zoo beziet, och, dan is voor ons het leven werkelijk zoo zwaar nog niet! S (Overname verboden.) ter beschikking te stellen van nze plaats- lijke werkgemeenschap. Een aantal da mes werd bereid gevonden om regelma tig alle ingekomen artikelen te sorteeren en zoo noodig te vermaken. Het behoe- van werkelijk geen nieuwe artikelen te zijn. Alles wat nog eenigszins bruikbaar is wordt door de dames met plezier omgetooverd in keurige jurken, pakjes, manteltjes, jasjes, dekens e.d. terwijl het door U beschikbaar gestelde schoeisel vóór de uitdeeling netjes zal worden ge repareerd. Kijkt U eens na wat U kunt missen en geeft U even een berichtje af aan ons plaatselijk bureau ten gemeentehuize wanneer deze goederen kunnen worden afgeaald. 1 U kunt er van op aan, dat getracht zal worden de artikelen te brengen in die gezinnen, die ze het meest noodig heb ben. De Plaatselijk Directeur, ft'. L. DES TOMBE. f25000.— SCHADEVERGOEDING Vrijdagmiddag is, zooals reeds in ons vorig nummwer gemeld, de raad onzer gemeente in spoedeischende vergadering bijeen geweest. Deze vergadering v.as h ofdzakelijk be legd ter vastste,,J -g van een besluit, waarbij Burgemeester en Wethouders werden gemachtigd in verweer te gaan tegen een belangrijke eisch om schade vergoeding, ingesteld tegen de gemeente Soest. De eisch is ingesteld door Antonia Jo- hanna de Buijzer, weduwe van C. Heger te Zeist, welke persoon op 30 April 1940, rijdende op zijn motorrijwiel, op den hoek van de Batenburglaan en den Post weg te Soesterberg in een gat in het weg dek is geraakt en hierdoor is gevallen, tengevolge waarvan hij is overleden. De weduwe heeft de gemeente voor een en ander aansprakelijk geacht, daar de toestand van het wegdek ter plaatse volgens haar opvatting groot gevaar op leverde voor het verkeer en tevoren reeds oorzaak zou zijn geweest van ver schillende verkeersongelukken. Op grond van genoemde feiten meent betrokkene gerechtigd te zijn van de gemeente een "schadevergoeding te verlangen voor haar zelve en voor haar twee kinderen. In verband met het vorenstaande is de gemeente in rechten gedagvaard tot 't vergoeden van schade uit bovenvermel den hoofde en wel tot betaling aan eischeres van hetzij een bedrag van f1475 per jaar met ingang van 1 Mei 1940, hetzij een bedrag van f25000 in eens en zulks met de renten van dat be drag en kosten volgens de wet. E. en W. hebben hieromtrent advies ingewonnen bij Mr. N. C. van Mastrigt te Rotterdam, welke een andere meening Is toegedaan, waarom zij voorstelden tot bedoeld verkeer over te gaan. Opgave gevraagd van Ie koop zijnde terreinen door het Eigenaar Ir. J. G. F. GIJZEN c.l. Opgericht 1919 STEENHOFFSTR. 9 t.o. Raadhuis Mariaplaats UTRECHT u Rheumatisohe pijnen. Door hun pijn uitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug als geen andei een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardts Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „MIJNHARDTJES" Doos 10 en 50 cent. Burgemeester en Wefouders van Soest; Gelet op artt. 75 en vlg. der Lager Onderwijswet 1920t Brengen ter algemeeiie kennis, dat 'de Raad die gemeente In zijn vergadering van 21 dezer heeft besloten de wettelijk' voorgescreven medewerking te verleenon ten aanzien van het verzoek' van het be stuur der stichting Bngendaalschool tot 't aanschaffen van het noodige materiaal voor het onderwijs Jn de lichamelijke oefening ten behoeve van de Uloschool. Soest, 25 Maart 1941. Laat Uw goederen vernieuwen door ze te laten STOOMEN of VERVEN Belt even op 1 elefoon 2 9 2 8. KALDEWAY REMBRANDTLAAN 12 - SOEST ONDER VRACHTAUTO Donderdagmiddag heeft op den Amers- foortschestraat te Soesterberg een ern stig auto-ongeval plaats gehad. Het 4-jarig dochtertje van garagehou der De R. speelde in den tuin van haar ouders, waarbij haar bal over genoemde straat rolde. Spelenderwijs liep zij haar bal na, terwijl op hetzelfde moment een zware vrachtauto passeerde. Niettegenstaande 't kraohtige remmen door den chauffeur, kon deze niet ver hinderen, dat het kind onder den wageo terecht kwam. Nadat het kind door ómWöüfcnden ln het ouderlijk huis was binnen gebracht, bleek het een zware hersenschudding en •enige kwetsuren aan de beenen to heb" ben opgeloopen. De toestand van de kleine, later ln een ziekenhuis te Zeist opgenomen, s thans bevredigend. helft van dubbel Landhuis met flinken tuin en keurig onderhouden. Koopprijs 1 4500.—. Te bevragen bij Gedipl. Beëedigd Makelaar. Van Weedestreat 36A Telefoon 2169 Aan hen, aan wien wij, bij de opna me van 't SOESTER WEEKBLAD in den overgangsprijs van 40 cent per kwartaal hebben berekend, wordt medegedeeld, dat door de stijgen de prijzen van papier enz. en de fhans ook voor nieuwsbladen gel dende Omzetbelasting, de abonne mentsprijs met ingang van 1 April wordt gesteld op Tevens verzoeken wy onze vele abon- tté's de aboimements-kwïtantie's bij eerste aanbieding te willen voldoen. Het groote aantal hwitantie's, dat steeds moet worden geïnd, laat niet toe, ifat herhaalde aanbieding plaats heeft. DE ADMINISTRATIE. HAVER GESTOLEN In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn door de politie te Baarn een tweetal Soesters in arrest gesteld, die een wagon haver, staande op het Spoorwegemplace ment van het buurtstation aldaar hadden opengebroken. i De mannen stonden gereed om de eer ste balen haver te vervoeren, toen de politie ingreep. Een hunner werd dadelijk gearresteerd terwijl de andere wist te ontkomen in het nabjj gelegen bosch en later kon worden opgespoord. WEINIG SYMPATHIEK Onder dit hoofd schrijft de Amersf* Gourant: I1 Eenige ajren geleden heeft de gemeen* teraad op voorstel van wijlen het A R. raadslid Endendijk met de kleinst moge* lijke meerderheid besloten tot wederin voering van het raadsgebed. Wei loopen de meeningen over de wensehelijkheid van het al of niet uitspreken van een raadsgebed in politieke kringen uiteen. Bij de rechterzijde ziet men hierin een erkenning van Gods souvereiniteit op het terrein van de overheid. Over het voor stel zijn destijds langdurige debatten ge* voerd. Het vond in den toenmaligen buz* gemeester, mr. W« A. J» Visser, een war» men verdediger. Met 8 tegen 7 stemmen (rechts tegeflt links) nam de raad het voorstel aan eig het raadsgebed werd in den Soester raad ingevoerd* Twee raadsleden geven thans in elke vergadering nog blijk, zich hier mede niet te kunnen vereenigen. Tijdens het uitspreken van het gebed vertoeven zij buiten de raadszaal. Heeft de burge meester het gebed eenmaal uitgesproken, dan worden zij door den boeïe gewaar schuwd en "komen zij binnen. Zou het nu niet tijd worden, dat bei de heeren hun houding herzien? Bij de debatten over het voorstel tot Invoering van 't gebed hebbéö immars alle raadsleden volop gelegenheid gehad, hun meening te zeggen. Bij verloren spel zijn zij, die lang namokken steeds onsym pathiek. Het bij elke vergadering op nieuw blijk te geven, dat dat men iloh met het raadsgebed niet kan vereenigen, heeft niet het minste nut en daarom »len wjj hierin niet anders dan namokken van ontevredenen omdat hun zin niet kre gen. Bovendien geeft het blijk van webtii' eerbied voor een anders overtuiging*

Soester Courant | 1941 | | pagina 1