Bazar de Luxe Spaart Uw punten! Leesbibliotheek ADRIAANSEN Hoe te sparen in oor logstijd? Bekendmakingen, Moed en vertrouwen. Uitgave! DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Teleioon 2566, Postgiro 126156. Persoonsbewijs wilt hebben, Fotograaf DROST Bruine Inmaakpotten E.S.M.I. SPcC,AAL Nutricia Depot HOEDEN J. HOPPEN3ROUWERS Soest SMITS VIER-TALEN LEESBIBLIOTHEEK Levensverzekeringen en Lijfrenten. Woningbur. P. MAN HEIRENK LEEDING -v (DE DOM DAMESKLEEpING INKOOP oud Goud, Zilver en Diamant tegen hoogste waarde. J. Th. Voskuilen TE KOOP J. LENSSEN O O 6 'TtUfiificvzdlf^i ADVERTENTIEPRIJS): van 1—5 regels £0.75, elke regel meer 15 ct By contract korting. Advertentle's tusschen de tekst dubbel tarief. FILMPJES tot 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 ct. Advertentie» worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden ÖQ ct., per maand 20 ct Per post 63 ct per kwartaal. In dit blad zijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soester Week blad, De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes ter Advertentieblad en Soester Advertentienieuws. 20e JAARGANG VRIJDAG 11 APRIL 1941. Wanneer U fliCt gedurende 5 {aren een leelijk portret op Uw la^t dan de foto maken bij Steenhoffstraat 56 Tel. 2-186 In een kranfenartikeltje werd laatst geconstateerd, dat vele beziters de vei ligstelling van hun vermogen zochten in den aankoop van vaste goederen, welker waarden in guldens uitgedrukt daar door snel stijgen. Men weet op heden niet, wat men na den oorlog met een gul den zal kunnen doen en waarschijnlijk niet ten onrechte vreezen velen, dat zulks bitter weinig zal zijn. Vandaar de vlucht Jn het vaste goed. 'n Lezer inzender maakte bezwaar, dat Zulke dingen in de krant werden gepubli ceerd. Hij erkende de feiten, maar Zoo zei hij zulke publicaties veront rusten de kleine spaarders slechts, die aan den gang van zaken toch niets kun nen veranderen en niet in staat zijn om Zich met hun kleine bezit huizen en (of) gronden te verschaffen. Wij ontvingen 15 Liter inhoud t 1,80 30 f 3,- ons betaalmiddel op een kwaden dag ineens tot nietswaardigheid zou kunnen vervallen. Echter, het tot den laatsten cent toe sparen in den engen zin des woords, d.1. dubbeltje naast dubbeltje oppotten, komt ons in dezen tijd niet het sum mum van wijsheid voor. Verstandiger Is het ongetwijfeld om een deel van het bezit uit te geven op een wijze, dat men langen tijd profijten trekt. Voor zakenmenschen beteekent dat b.v. een betere outillage, grooter voorraden idïen te bekomen), perfectioneering van de inrichting, aanschaffing van machines, welke meer winstmogelijkheden schep pen, als eenmaal de nieiuwe tijd met zijn nieuwe mogelijkheden is aangebroken. De „particulier" kan wenschelijkheden in vervulling brengen, die vroeger ge doemd waren om „vroom" te blijven, toen het streven naar meer spaargeld eer ste vereischte was en bleef. Een ouderwetsch ameublement zou eens vernieuwd kunnen worden; een naaimachine zal voor alle verdere jaren groot gemak en voordeel kunnen ver schaffen. Men kan geld spendeeren aan J een school- of vakopleiding der kinde- ren, we'ke men voorheen niet durfde be kostigen. Op tal van wijzen kan men een ge deelte van het bezit aan geld omzetten in bezit aan andere waarden, die voorloopig wellicht renteloos zijn, maar daarnaast minder vergankelijk. Ik hoorde laatst van een verloofd paar tje, dat nu allang getrouwd zou zijn ge weest, als de oorlog geen roet In het MELKINRICHTING. Babyvoeding ook in blik. Nutricia producten voor lijder# aan suikerziekte J. A, VAN D£(4 BREEMËR Korte Melmweg 15 Telefoon 2502 huwelijksmaal hadde geworpen. De jon gelui hebben zïch „bezonnen"; zi zeggen er op het oogenblïk zoo onzeker van te zijn, wat de toekomst brengen zal en vonden het daarom verstandiger om voor loopig maar door te blijven sparen, tot de nieuwe tijd zich duidelijker zal heb ben afgeteekend. Zoo iets nu lijkt me een volkomen verkeerd beleid. Een jong paartje, dat nu het geld bij elkaar heeft om een ei gen huishoudentje op te zetten, kan dat kleine bezit niet zekerder stellen dan door den aankoop van al die spullen, welke in een eigen huishoudinkje noodig zijn. Men spreke mij niet voor de schade aan, als zoo'n huwelijksuitzet den een of anderen keer door een bom wordt ver nield. Tenslotte is ailcs wat we ten aan zien van de toekomst doen: speculatie. Maar we dienen onze kansen althans zoo goed mogelijk te berekenen en dat doende, zullen de meeste menschen het er over eens zijn, dat de nieuwe na-oor- logsche tijd genoeg gelegenheid tot ar beid zal brengen maar dat het dan voor loopig heel duur of onmogelijk zal zijn om zich in z'n spullen te zetten. 30 -10 f4,50 f6.- Van Weedestr. 31 - Soestdijk - Tel. 2239 Laat Uw goederen vernieuwen door ze te laten STOOMEN of VERVEN GROOTE SORTEKRING MODERNE MODELLEN van f3.95 tot f14.5o VAN WEEDESTRAAT 44 SOESTDI|K (Officieel) Belt even op 1 elefoon 2 9 2 8. KALDEWAY REMBRAND TLAAN 12 - SOEST Is dat nu werkelijk zoo? Ik bedoel: kunnen de kleine spaarders niets doen om den inflatie-dans te ontspringen? Hen bedreigd een ernstig gevaar. Toen na den vorigen oorlog het Duit- sche betaalmiddel tot een waarde van nihil ineenzakte, is het inderdaad het heirleger van kleine spaarders geweest, dat ten volle het gelag (en het gelach der speculanten) kreeg te betalen; de groot- bezitters hadden zich geheel of ten deele veilig gesteld door den tijdigen aankoop van vaste goederen of van producten met een internationale marktwaarde. Niets of weinig bezittende speculanten kochten Eich rijk aan huizen, waarop ze groote hypotheken vestigden, die later met waar delooze marken werden afgelost. Der gelijke handelwijzen gaven het aanschijn aan de vermogens van de Barmats en zoovele andere parasieten. Om uitwasschen als deze, die we noem den te vorkomen, was het noodig om den handel in vast goed en de opname van hypotheken op afdoende wijze te re glementeeren. Maar wat kan er voor den kleinen spaarder worden gedaan? Deze zal zich voornamelijk door eigen voorzichtig be" *d zoo goed mogelijk vei lig moeten stellen. Het spaarvraagstuk is heel moeilijk In 'dezen tijd, het beteekent op heden ze ker iets anders dan „potten" en het ver zekeren van een zoo hoog mogelijke ren te. Ook de kleine spaarder mag nu niet alles op één kaart zetten. Het zou dwaas heid zijn om het tegoed op de spaa'rbank «it vrees voor de toekomst van den gul den, tot den laatsten cent te gaan opne men, teneinde met het geld dingen te gaan ondernemen, waarvan men geen verstand heeft. Niemand kan met zekerheid voorspel len, wat er den gulden te wachten staat. Het is een zaak van goed beleid, dat men steeds en voor alle gevallen een gel delijke reserve achter de hand heeft. Bedenken we ook, dat het al zeer on waarschijnlijk moet worden geheeten, dat De Burgemeester van Soest brengt ten verzoeke van den Secretaris Generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken ter openbare kennis, dat, behalve het eigendunkelijk wegnemen of verkoopen door particulieren van vroegere Neder- landsche versterkingswerken, ook het wegruimen van versterkingswerken en hindernissen, zonder toestemming van de Duitsche bezettingsautorltelfen, strafbaar Is. Eventueele aanvragen tot opruiming kunnen bij het Hoofd van het Afwikke lingsbureau van het Departement van De fensie te 's-Gravenhage worden inge diend. Soest, 7 April 1941. De Burgemeester van Soest, Hoofd van Politie in den zin der Vuurwapen wet 1919; gelet op artikel 9 van genoemde wet; BEVEELT dat alle sinds zeven en twintig Juni 1940 teruggegeven of uitge reikte jachtgeweren op nieuw In bewaring worden gegeven aan den Inspecteur van Potitie te Soest voor 10 April 1941. Hiervan zijn uitgezonderd: 1. Jachtopzieners en Boschwachters, tevens Onbezoldlgd-Rijks- of Gemeente-' veldwachters, voor zoover deze perso nen in het bezit zijn van een geldige jachtakte, een vergunning ex artikel 60 of een opdracht, als bedoeld in artikel 61 der Jachtwet. 2. Personen, die de jacht als Hoofd beroep uitoefenen (z.g. broodjagers), die In het bezit zijn van een geldige jacht akte. Het bovenvermelde bevel tot in be- waringgeving geldt niet ten aanzien van de aan de algemeene machfiginghouders wapenhandelaren), teruggegeven jachtge weren* Soest, 4 April 1941, De Burgemeester voornoemd, A, L. DES TOMBE, Moeilijk is dikwijls het leven, zwaar voor menigeen de last en hoe vaak houden de zorgen en 't verdriet ons even vast. Dan schreeuwt hef geprangde harte en breekt los het naam'loos leed, want hoe dikwijls is het leven voor ons onbarmhartig wreed. Onbekend zijn steeds de wegen waar langs onze voet moet gaan; vaak ook blinkt met grimmige kaken plotseling de dood ons aan. Wank'lend zijn dan onze schreden, ons vertrouwen meestal zoek en het harde zware leven smijt ons, mensch, dan in een hoek, Voor veel menschen rolt het leven, als een roes, genoeg'lijk voort; zelden wordt het door het noodlot, zorg of narigheid gestoord. Velen leven steeds gelukkig in volmaakte vrede en rust en van 't noodlot, dat dan nadert z0n ze meestal onbewust, totdat plotseling het leven hen in al zijn felheid tart; menigeen gaat dan ten onder door die ongekende smart. Want niet ieder is bij machte 's levens hardheid te doorstaan: menig mensch is in de maalstroom van deez' tijd geheel vergaan, want de sterkere naturen slechts, doorstaan het zwaarste leed; moedig tracht je 't te bestrijden, maar je zwicht reeds voor je 't weet. Maar en dat is het voornaamste wie het aandurft 's levens strijd, met zijn moeite, last en zorgen, wint tenslotte toch het pielt. Moed! Dat hebben w' allen noodigl en wie durft, zoo iemand slaagt! wat het leven ook moog' baren, wét de toekomst In zich draagt! Daarom menschen, durf te leven, neem desnoods wat risico, want achter de zwaarste wolken schijnt toch steeds de zon! O zool Heb vertrouwen in de toekomst, al is zwart thans nog 't verschiet; 's levensstroom kan ons doen bulgen» maar ons breken kan het nietl S- (Overname verboden.) VROUWEN ELECTR. VER. Vcor de Vrouwen Electr. Vereenlging afdeeling Soest-Baarn, sprak Dinsdagmid dag ia „Religie en Kunst", Mevr. Raadsen te Arnhem over „Een heldere huiswasch in tijden van Zeepdistributie". Na een korte inleiding door Mevr. Schreuder-Malta, ontpopte Mevr. Raad sen zïch direct als een gezellige, onder houdende spreekster, waarnaar door de aanwezige dames met volle aandacht werd geluisterd. Spreekster wijst er allereerst op, dat nu de zeep slechts op bon verkrijgbaar is, men moet trachten de beste produc ten te verkrijgen, om deze daarna zoo oordeelkundig mogelijk aan te wenden. Zeep wordt in normalen tyd gebruikt voor ons toilet, voor afwasschen van vaatwerk en vele andere artikelen en voor de gezinswasch. Voor 't eerste kunnen wij de zeep niet missen, voor het tweede wel en voor het derde gedeeltelijk. Waar de toegemeten hoeveelheid zeep echter niet voldoende is, moet, aldus spr., direct het oog worden geworpen op de thans veelvuldig in den handel ko mende vervangingsmiddelen welke zijn te scheiden in z.g. reinigingsmiddelen en waschmiddelen. De reinigingsmiddelen, welke in hoofd zaak uit soda of nog scherpere artikelen zijn samengesteld, zijn ook zonder ver der georuik van zeep afdoende voor het wasschen van vaatwerk enz. Aan te ra den is het echter, om de hierbij gebruik te doeken na gebruik steeds goed te spoelen, daar deze reinigingsmiddelen de doeken niet weinig aantasten. De z.g. wa-.:.imidde.en bevatten o.m. synthetische zeep en zijn daarom zeer goed te gebruiken voor de gezinswasch. Men moet deze middelen echter niet zoeken onder de goedkoope pakjes, die onder verschillende benamingen in den handel worden gebracht. Voor groote stukken van de wasch zou het daarom voordeliger kunnen uitkomen, om deze op de wasscherij te laten reinigen. Mevr. Raadsen bespreekt hierna zeer uitvoerig de behandeling van de verschil lende stoffen met diverse middelen, waar bij 'ook de te gebruiken hoeveelheden nauwkeurig worden aangegeven. is de uitgebreidste in deze gemeente. Steeds de nieuwste werken voor Oud en Jong. Vraagt onze uitgebreide catalogus! STEENHOFFSTR. 15a, TELEFOON 2761. t.o. het Gemeentehuis. Inlichtingen bij Eigenaar Ir. G. F. GIJZEN c.i. Agent van prima Maatschappijen. Opgericht 1919 STEENHOFFSTR. 9 t.o. Raadhui# Telefoon 2330 - Soestdijk "X I .'V.Vf* ■iMariaplaats •- UTRECHT Van Wcede#traat ft - Tal, 2458 - Soestdyk No. 15 moderne halve villa, vooizien van alle gemakken 15700,— Gedlpl. Beëedlgd Makelaar. Van Weedestreac 36A T* leloon 2169 Bürg. Grothestraat 32 Telefoon 2525 Nieuwste boeken voor jong en oud. Hieruit blij dat Bleeksoda uitslui tend te gebruiken is, wanneer het water Ijzerhoudend is en Waterglas slechts moet worden gebruikt bij gebrek aan a le andere producten als organische midd_- len, kristalsoda, bleeksoda, borax enz. Het zoo in gebruik zijnde biceken be veelt spr. alleen aan voor goederen, wac.r- in zich vlekken bevinden. Van veel belang waren al deze gege vens, omdat zij steunden op genomen proeven en onderzoek van de produc en. Zeer be1: igrijk waren ook de door spreekster genomen proeven, om de ver schillende stoffen, als wol, zijde, kunst zijde enz. te onderkennen, hetgeen vooral van be'ang is bij de nieuwe soorten, wel ke thans aan de markt komen. Verschillende door de dames gestelde vragen werden door spreekster naar ge noegen beantwoord en ook hierbij ble^u, dat Mevr. Raadsen de door haar behan delde stof ten volle teheerschte. Het was voor de dames een aangename en leerzame middag en het dankwoord door de presidente aan het einde van de lezing gebracht, was dan ook een dank woord van alle dames. Hoofdpijn - Migraine helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct HEIDEBRAND. Maandagavond te ongeveer half 7 werd een heidebrandje gemeld langs de spoor lijn nabij station Soest duinen. Toen de brandweer arriveerde, was het reeds door werklieden gebluscht Een oppervlakte van pl.m. 50 M2 hel de brandde af. KIPPEN GESTOLEN In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn wederom 9 kippen gestolen, nu ten nadeele van den landbouwer R. alhier. MISHANDELING De 24-jarige T. O. alhier deed bij de politie aangifte, dat hij bij hotel „Eem- land" was mishandeld door v. d. B. even eens alhier. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan de genoemde adressen. Portemonnaie met geld en eenige bon nen, politiebureau; zilverbon en bood- schappenbr.efje, O.L. school Middelwijk- straat; handschoen met bont, Schrikslaan 27; portefeuille met geld, Nieuw Baarn- straat 23, Baarn; bos sleutels, Klaarwa- terweg 55; flesch puddingsaus, P. Bern- hardlaan 28; wollen handschoen, Birkt- straat 26c; Lips-sleutels aan ring, Schou tenkampweg 59; ceintuur, Kerkstraat 39A; zwarte poes, Heideweg 16; tuoche, Julia- nalaan 26; lederen riem, Gorter, Da Cos- talaan; heeren handchoen, Olijkeweg 7; zwarte jongensjas, Plasweg 40; dames portemonnaie, Borceostraai 3; wollen handschoen, Koninglnnelaan 100; Stier kalf, Wiekslcfcrweg W.Z. 19; alplnomut», Van Weedestraat 24; Vulpen, Laan straat 7< AANRIJDING. Dinsdag had op den Spooroverweg bfl station Soestdijk een aanrijding plaats tusschen den wielrijder K. A. E. alhier en een auto. De bestuurder van de auto en de wiel rijder wilden beiden de Spoorstraat in rijden, waarbij laatstgenoemde de linker bocht nam. Hij werd aan belde beenen gewond, terwijl het rijwiel licht bescha digd werd.

Soester Courant | 1941 | | pagina 1