ALBANIË. Rob, de moedige Oost-Indiër WANNEER VERDUISTEREN? c. G. TIMMERMANS Gymnastiek en Sport Voor kleine Tuinen. Burgelijke Stand. a 9 Eta veel omstreden gebied. Haarden en Kechels schoon maken en rapareeran. HEERENKLEEDING DE DOM DAMESKLEEDING m m f Albanië, in welk land de oorlogsfakkel reeds herhaalde malen Is ontvlamd, ge- jüet thans wel bijzondere belangstelling, v/aarom we van zijn historie thans wel Jets meer willen zeggen. Het Albaneesche volk bewoont een groot deel van het Westen van het Bal- kangebied. Men vindt ze natuurlijk in Al banië, maar ook in Joegoslavië, in Grie kenland en in bepaalde streken van Ita lië, ook op Corsica. Ze hebben eigenlijk nooit een staatkundige eenheid gevormd. Ze zijn afstammelingen van de oude Dor- riërs en bezitten weinig cultuur. Zelfs op heden ontbreekt nog een algemeen aanvaarde eigen schrijftaal. In 1879 schiep de Albaneesche dichter Frasheri voor het eerst een Albaneesch alphabet, gedeeltelijk uit Grieksche, gedeeltelijk uit Latijnsche letterteekens bestaande, pas in 1908 is dat alphabet vervangen door een van enkel Latijnsche letterteekens. De Albaneezen, die het Noorden van 'Albanië bewonen, hebben zich in den loop der eeuwen vermengd met Serviërs (Kroaten); deze bevo.king is daardoor in hoofdzaak R.K. In midden-Albanië is de tc Ik g meerendeels Mohammedaansch als gevolg van langdurige Turksche over- heerschL.g; in Zuïd-Albanië is de meer derheid Grieksch-orthodox als gevolg van de vermenging met Grieken. Het langdu rigst zijn de Albaneezen overheerscht door de Turken, maar onder elk vreemd gezag behielden de Albaneezen een ze kere mate van zelfstandigheid, welke zij dankten aan de ontoegankelijkheid van hun berggebied. In feite was iedere stam een afzonderlijke gemeenschap, waarbin nen men een eigen recht liet gelden. De bloedwraak heeft het Albaneesche volk altijd zwaar geteisterd. Bloedwraak was .tot voor kort in 25 gevallen, in sommige streken in 5075 gevallen op elke A00 oorzaak van den dood. Omdat het Albaneesche bevolkingsge- j»ebied staatkundig altijd verdeeld was, waren ook de nationalistische stevin- 'gen verdeeld. Zocht een bepaalde be volkingsgroep de nationale idealen te '(verwezenlijken met behulp van Serviërs, anderen zochten daarvoor steun bij de Turken, de Italianen of de Grieken. In Noord-Griekenland, woont inderdaad een, zij het meerendeels vermengde, Al baneesche bevolking. Onder deze zijn er velen, die zich met plezier bij de Itali anen zullen aansluiten; van den anderen kant zijn er weer anderen, die zich lie ver bij de Grieken aansluiten. Het huidige Albanië is 1 1/3 maal zoo [root als Nederland en heeft een bevol king van 900 000 zielen, waarvan de helft Mohammedaansch, 'n kwart deel ortho- iox en een kwart deel R.K. Het volk kwam in 1911 met de andere Slavische ^olkeren van den Balkan in opstand te* £en de Turksche overheerschïng en ver kreeg daardoor een jaar later eigenlijk .voor het eerst in zijn geschiedenis zelfstandigheid. In 1913 werd Albanië als Bouvereine staat erkend door de gezan- tenconferentie te Londen, doch slechts tnet de helft van het door de Albaneezen geëischte grondgebied. In Maart 1914 werd door de gunst der groote mogend- beden de Duitsche prins Wilhelm von Wied als „Mbret" (koning) op den troon geheschen, beschermd door een nieuw gecreëerde Albaneesche gendarmerie, die Zou worden afgericht door eenige Ne- derandchse en andere' vreemde offi cieren, o.w. kolonel De Veer en majoor Thomson. Reeds in Juni van hetzelfde Jaar sneuvelde majoor Thomsom bij de verdediging van den koning tegen de op standige bevolking. De koning had zich lntusschen gehaast om per schip het land weer uit te trekken, waarheen hij nooit Is teruggekeerd. In de wereldoorlog werd Albanië weer door vreemde machten bezet; de Grieken drongen het land In het Zuiden binnen, de Italianen het midden-kustgebied, de Serviërs drongen in het Noorden op en de Franschen nestelden zich In het Oos ten. In 1918 herkreeg het land zijn eigen bestuur, tot Italië bezit nam van het land, om het tegen de Grieken t« be schermen. SMEDERIJ BAKKERSWBG 3 TELEFOON 3368 Bij het analyseeren van verschillende Gymnastische bewegingen blijkt steeds weer, dat in het algemeen localisatie der bewegingen de beste invloed waarborgt. Onder localisatie verstaan wij het in een gewricht, of wel in een gedeelte van den wervelkolom, tot stand komen van de beweging. Localisatie van b ewegingen brengt niet mede localisatie van spïerwerkzaamheid en dus ook niet localisatie van den in vloed van die bewegingen. In tegendeel, localisatie kan alleen tot stand komen dcor zeer sterke werkzaamheid van spier groepen, die anders niet of slechts zeer weinig zouden werken. De voordeden van een gelocaliseerde beweging zijn, ten eerste een meer vol ledige samentrekking van de spieren, die de eigenlijke beweging tot stand brengen; ten tweede statische contractie (vast zet ten) van de overige spieren. Tot het vastzetten van Iichaamsdeelen, die anders ook aan de bewegingen van het lichaam zouden deelnemen, wordt bovendien de statische cantractie van de spieren ncodig. b.v. om de beweging van de schouderbladen, bij het armen zij waarts heffen, te beletten, is noodig sta- tischen of wel exentrische contractie van de breede rugspier, onderste bundels van de Monnikskapspier, groote borstspier en ruitvormige spier. Bij het romp achterwaarts buigen is statische contractie noodig om het ach terwaarts buigen in het lendengedeelte te beletten, de rechte buikspier. Soms wordt hierdoor ook tevens ver oorzaakt, dat spieren tegen elkaar inwer ken, waardoor meerdere werkzaamheden worden gevraagd van de groote borst spier en de breede rugspier tegen de del- taspier. Ten derde, de bewegelijkheid in de ge wrichten wordt meer volledig gebruikt en dus onderhouden. A. H. Wordt vervolgd. AARDBEIEN. We nemen nu de aardbeien van den kouden grond onderbanden. Eerst wordt alle onkruid uitgetrokken. Ruige varkens- mest, die als winterbedekking diende, wordt tusschen de planten ondergeplagd- Dit moet voorzichtig gebeuren, omdat aardbeiplanten meer vlak dan diep wor telen. Daarna nemen we de doode bla deren weg, terwijl de jonge planten, wel ke eventueel nog bij de moederplanten staan, ook afgenomen worden. Van de flinkste jonge planten kan desnoods een nieuw bed worden aangelegd; de grond moet dan vooraf goed met oude, ver teerde koemest doorwerkt zijn. Trouwens het mesten met verteerde koemest ïs altijd noodzakelijk wanneer we aardbei en planten, j Wie zijn aardbeiplanten niet met var- kënsmest heeft kunnen dekken, moet toch in ieder geval voor een andere be mesting zorgen. Tusschen de planten kan b.v. een ondiepe geul worden gemaakt, waarin verdunde koemest wordt ge goten; daarna worden de geultjes weer dichtgemaakt. In plaats van Tc'oemest kunnen ook' S. F.-fcorrels tusschen de planten worden gestrooid met uitstekende resultaten. Is er voldoende grond voor ter be schikking, dan kunnen omstreeks begin April, liefst bij regenachtig weer, de eer ste zomerbïeten (kroten) worden gezaaid, de z.g. „Egyptische platronde". Op nor maal bemesten grond geeft een extra kalibemesting doorgaans een prachtig ge was: een handvol op. 2 3 vlerkante me ter is wel voldoende. Vóór het uitzaaien moet deze kunstmest diep worden onder- geharkt of licht ingespit worden. Winter- bieten zaaien we niet vóór Mei in het land is: met het uitzaaien hiervan moe ten we dus nog even wachten. Uien voor wintergebruik worden in den regel einde Maart gezaaid op zwaren, althans voedzamen grond. Tot nog toe was het weer nat of guur, dus is het zaaisel nog weinig ontwikkeld. Zij, die dan ook nu nog winteruien willen zaaien, kunnen het dit seizoen dezer da gen nog doen zonder veel achteraan te komen. Het zaaien op rijen verdient de voorkeur; zijn de uienplantjes boven den grond, dan kan immers gemakkelijk wor den uitgedund op afj.a.iden van 12 tot 15 c.M. Voor winterprovisie worden, zoo als al eerder werd opgemerkt, alleen soorten zooals „Hollandsche stroogele", „Zeeuwsche bruine" of „bloedroode" ge zaaid. Zomerspinazie zaaien we dezer dagen; we zaaien nu liever rond zaad dan scherp zaad. Ten slotte herinneren we er nog even aan, dat Tuinboonen nog kunnen wor den gelegd; om het nog later te doen, doen raden we af, vooral, als het om een behoorlijke opbrengst begonnen is. Het leggen van doperwten loopt deze maand eveneens af. (Nadruk verboden). GEBOREN: Jacobus, z. v. H. v. Herwaarden en Th. H. van Kleef, K. Brinkweg 32. Johanna Maria, d. v. H. v. Herwaarden en Th. H. van Kleef, K. Brinkweg 32, Petronella Cornelia, d. v. G. v. d. Bedum en C. v. Loenen, Kerkpad Z.Z. 20. Beatrix Christina Maria, d. v. C. J. A. M. Tebbens en L. F. M. Rosenburg, Toren straat 21. Gerarda Suzanna, d. v. A. C. C. Vier- veijzer en W. v. Oostenbrugge, Koning- innelaan 80. Nanny Gerda, d. v. J. Endendijk en T. T. Mensinga, Burg. Grothestraat 14. Hendrïka Johanna Maria, d. v. H. C. Jan sen en A. M. J. Koster, Banningstr. 1. Cornelis Anthonius Lambertus, z. v. L. A. Roest en W. Bosboom, Beckeringn- straat 31. Joseph Adrianus Henricus, z. v. A. J. v. Dorresteijn en A. W. M. Horvers, Spoorstraat 5. Leo Wouter Willem, z. v. J. v. d. Hei den en H. J. Kuijer, Molenstraat 77. Margje, d. v. J. van Schie en D. v. Kooten, Utrechtscheweg 10. Laurentïus Giacomo Maria, z. v. H. G. Rupert en W. P. A. M. Neelissen, Burgemeester Grothestraat 49. ONDERTROUWD: C. L. v. d. Veer, 22 jr., timmerman, W. Pyrmontlaan 1 en A. v. d. Meulen, 23 jr., Van Weedeetraat 29, C. Willemse, 31 jr., sleeper, B. Grothestr. 55 en G. J. v« d, Leersum, 24 jr., Kerkstraat 11. J. H.cM. van Buuren, 27 jr., expediteur Baarnet* J. ij. Wanzing, 21 Jr., Vondel- J. R. SmW 23 jr,, vertegenwoordiger, KerkpaxI Z.Z. 88 en J. Th. Huurdeman, 24 jr.,"^Eikenlaan 1. C. HoogedoQrn, £3 jr., handelsreiziger, Baarn eiOcV Fü Capltein, 27 jr., Kerk pad Z.Z, *3 J. E. v. Esveldj 27/~jr., landbouwer Sto'u- tenburg en CJ /A'. Kortekaas, 27 jr., Birktstraat 42j W. L. de Beer, 2ó~Tr.Tschilder Smïtsweg 32 en W. M. Pi Sloothaak, 22 jr., L. Brinkweg 62.. GEHUWD: P. N. v. d. Deijssef, 27 "jf^ 'chauffeur en M. M. J. R Sloothaak 19 jr., Soest. A. F. Th. Kloppenburg, 33 jr.; onderwij zer en W. H. Twisk, 23 jr., Nassaul. 4. A. F. V. Koevoets, 27 jr., garagehouder en B. J. M. van Hengstum, «32 jr., Kerkpad Z.Z. 22b. F. v. Tricht, 25 jr., mach houfbewren ,W. J. de Rooij, 24 jr., Plasweg 39., OVERLEDEN: Anna Alida Louise Broekman, 82 jr., Wed. v. J. G. Hijstek, Soesterbergschestr. 53. Jense Bonne, 77 jr., geh. m. A. C. Sterel, Rembrandtlaan 1. Maria Johanna Petronella v. Pienbroek, 76 jr., ongeh. B. Grothestraat 3537. Cornelis Jacobus van Oosten, 70 jr., geh. m. M. A. Limburg, K. Bergstraat 2. Mathijs Alberfus Abraham v. d. Poel, 68 jr., geh. m. A. S. Houpt, Oranjelaan 21. GEVESTIGD: J. v. Wets m. g., L. Bergstraat 12, vap Amsterdam. N. Heida, K. Brinkweg 15, v. Baarn. G. Keppel m. vr., Hartmanlaan 22, van Rotterdam. H. Janssen inw., Wllhelminalaan 32, van Den Haag. M. Sijruit inw., Soesterbergschestraat 125 van Kapeïle (Z) A. G. Boon inw., Soesterbergschestraat 125, van Nijmegen. N. Baat m. g., Hartmanlaan 60, van Rotterdam. G. de Wilde, Den Blieklaan 76, v. Baarn. A. Houtkoop m. vr., Schoolstraat 50, van Uitgeest. E. M. W. v. d. Eerden-Cornellssen m. kr-« Utrechtscheweg 6a, van Rotterdam. S. Waardenburg inw., KI. Engendaalweg 7 van Steenwijk. H. Sikkens, L. Bergstraat 20, van Den Haag. J. Jouvenaar Inw., Soesterbergschestraat 125, van Hilversum. M. Schrïer inw., Soesterbergschestraat 125 van Dordrecht. C. J. Vervat inw., Koninginneïaan 37, v. Bussum. D. Wieringa inw., Soesterbergschestraat 107, van Assen. H. J. Veldhuizen m. g., Stadhouderslaan 144 van Naarden. J. v. d. Belt, Verl. Schoolweg 28 v. Zeist. C. v. d. Broek inw., Schoolstraat 38 van Baarn. G. Dekker m. g., Utrechtscheweg 26, van Kampen. C. Paul inw., Heuvelweg 17, van P otter dam. V ER 1 ROKKEN: B. M. Rademaker, van Steenhoffstraat 55 naar Hoorn, Kruisstraat 22R. D. de Kolf, van Klaarwaterweg 11 naar Hilversum, Hoog Laarderweg 18. K. Karssen, van Groote Melm naar Hil versum, Driebergerstraat 33a. H. Hoekstra, van Andriessestraat 16 naar Naaldwijk, KI. Woertlaan 45. M. W. Koenot, van Kerkpad N. Z. 39b naar Utrecht, Stads- en Acad. Ziekenh. K. v. Almelo, van Lt. Koppenlaan 1 naar Heerlen. Hertogstraat 9. C. Bos, van Vredehofstraat 9 naar Abc. Baambrugge, Dorpstraat C 6. E. Zwaan, van Vredehofstraat 7 naar Zaterdag 19 April zon op 6.33, onder 20.45. Zondag 20 April zon op 6,30, onder 20.48. Maandag 21 April zon op 6.28, onder 20.50. Dinsdag 22 April zon op 6.26, onder 2031 Woensdag 23 April. zon op 6.25, onder 20.53i Donderdag 24 April zon op 6.23, onder 20.54» Vrijdag 25 April zon op 6.21, onder 20.56 Tusschen zonsondergang en zonsop gang moeten dc woningen e.d. verduis terd zijn. De lampen van rij- en voer* tuigen moeten een halt uur na zonson dergang tot een halt uur voor zonsop gang eveneens verduisterd zijn. durrwx'i'Ti Mariaplaats UTRECHT Spenge, Duischïand. R. Harskamp, van Utrechtscheweg 4 naar Baarn, Lindelaan 26. H. L. Beyer m. g., van Vredehofstraat 25 naar Leerdam, Vlietskant 42. H. A. Bluekens, van BanningsÉraat 62 naar C.B.R. J. N. M. Wanders, van Van Maarenstraaf 12 naar C.B.R. J. Zegers, van Amersfoortschesfraat 109. naar C.B.R. A. Pothoven, van Kerkdwarssfraat 12 n. C. B. R. G. v. d. Wolf, van Amersfoortschesfraat 25 naar C.B.R. J. W. v. d. Linden, van Amersfoortsche sfraat 30 naar C.B.R;.. VERHUISD: M. Wijmenga, van Rembrandtlaan 4 naar Van Weedesfraat Pd. D. Dokter m. g., van Smifsweg 25 naai Lindenlaan 4a. P. Bladergroen m. vr., van Lindenlaan 4a naar Buntweg 16. B. de Bes m. g., van Nïeuweweg 62 naar Akkerweg 4. F. v. d. Meulen m. g., van Wilhelmina- laan >24 naar W. Pyrmontlaan 63. J. Kortland, van Hildebrandtlaan 15 naar Gallenkamp Pelsveg 23. C. van Barneveld, van Verl. Koloni;weg 5 naar Soesterbergschestraat 107. E. Hofstee, van Vredehofstraat 37 naar Emmalaan 9. M. Couterier m. g., van Batenburglaan 15 naar Verl Postweg 100. J. Willemse, va Veenpa J 4 naar Koning inneïaan 10J. G. W. Reijerse, van K. Hartweg 16 naar F. C. Kuijperstraat 11. C. H. Reijerse-v. Buuren, v. Beckeringh- straat 13d naar F. C. Kuijperstraat 11. J. Pul m. g., van Postweg 47 naar Post weg 56. P. J. Cromjongh m. vr., van Mendels sohnlaan 15 naar Mendelssohnlaan 2a, G. Lukkes, van Mendelssohnlaan 15 naar Mendelssohnlaan 2a. F. Baier m. g., van Kolonieweg 7 naar Gallenkamp Pelsweg 11. F. C. A. Lambeck m. vr., van Egen- domweg 14 naar Braamweg 80 boven. J. den Broeder m. g., van Julianalaan lb naar Heuvelweg 48. """""imi 117. Het werd avond en nacht, en terwijl de machine zich in den donkeren avond verder spoedde» gingen Lorma en Kapitein Smit aan boord van den schoe ner onaangename oogenblikken tegemoet. De inboorlingen van 't eiland hadden de yervolging niet opgegeven. Ze wjirep wog- dend, 'dat de blanken ontsnapt waren en wilden hun hoofdman niet onder de oogen komen. 118. Met hun scherpe oogen hadden ze de vliegmachine gevolgd, vanuit hun bootjes en ze hadden gezien, dat zij, als een stip aan de horizon gedaald was. En toen het nffcht werd, waren zij de schoener genaderd. Inmiddels haddon Rob en ouwe Daan de woonplaats van hun kleine bescherme linge gevonden. 119. Spoedig daalden ze neer aan het strand en Rob rende naar de bungalow, waar hij vlug zijn verhaal dedd laan 'den verbaasden en verheugden vader van Ma- ry, die reedt zeer ongerust was over hef wegblijven van zijn dochter. 120. Daar het al bijna nacht geworden was, kon er eerst den volgenden dag aan gedacht worden de achtergeblevenen op te halen. AI vroeg waren Rob en Daan bij de hand om ook Lorma en kapitein Smith op veiliger terrein te brengen, toen twee Inlanders, die sporen droegen van een vermoeiden nachtelijken tocht, de aviateurs teekens gaven, dat zij moes* ten wachten.

Soester Courant | 1941 | | pagina 3