Tweede Blad DISTRIB E-NIEUWS. Kosten Persoonsbewijzen. havermout enz. Zal „De Roode Haan" voor taan minder Victorie kraaien? Die Schöptung. Ingezonden stukken. Zondagsdienst rtpumencii. van „DE SOESTER COURANT" van VRIJDAG 18 APRIL 1941 No. 16. Vermindering of kwijtschelding voor min- en onvermogenden. Zooals reeds wwd bekend gemaakt, kost het op elk Persoonsbewijs te plak ken zegel f 1.welk bedrag bij de uit reiking contant moet worden betaald. Minvermogenden kunnen «en zegel be komen van f0.50 terwijl voor onvermo genden een gratis zegel wordt beschik baar gesteld. Ook voor het laten maken van de fo to's is een regeling getroffen. De min- en onvermogenden kunnen een bon aan vragen, waarop zij bij de plaatselijke fo tografen 2 foto's tegen verminderd ta rief (f0.25), dan wel geheel gratis kun nen laten maken. Door de Gemeente heeft daarna verrekening met de foto grafen plaats. Zij, die op grond hunner financiëele omstandigheden tneenen, voor verminde ring of algeheel© ontheffing in aanmer king te komen, behooren zich nu reeds ie wenden tot de Afdeeling Sociale Za ken, Steenhoffstraat 5, waar hun een for- Jnulier ter invulling wordt verstrekt (in pijzondere gevallen kan men zich ook bij llen Burgemeester of Gemeentesecreta ris vervoegen). De burgemeester neemt hierop een be- jlissing, waarvan den belanghebbenden jchriftelijk mededeeling wordt gedaan. Bij inwilliging van het verzoek om ver hindering c.q. kwijtschelding der kos- jen, wordt gelijktijdig de toto-bon toe gezonden. Het verdient aanbeveling, dan ll direct de foto's te laten maken. Vervolgens wacht men de schriftelijke oproeping om het Persoonsbewijs in ont vangst te komen nemen, af. Daarop Is yermeld, wanneer men moet verschijnen £de uitreiking heeft plaats Steenhoff- 0ROOD EN GEBAK. Per bon 1 ons brood of 1 rantsoen gebak. Bon 11 geldig tot en met 20 April. Bon 12 geldig tot en met 27 April. Bon 13 geldig tot en met 4 M i. MELK. Per bon 13/4 Liter Melk. Bon 13 geldig tot en met 27 April. Bonnen 11 en 12 van de Melkkaart zullen niet worden aangewezen en kunnen derhalve vernietigd worden. KOFFIE EN THEfi. Bon 18 voor 30 gram thee of 125 gram koffie of 25.0 gram koffleaurro- gaat. Bon geldig tot en met 27 April. JWIIKER. Per bon 1 K.G. Suiker. Bon 21 geldig tot en met 11 Mei. KAAS. Per bon 1 ons kaas. Bonnen 62 en 72 geldig tot en met 20 April. Bonnen 63 en 73 geldig tot en met 4 Mei. Bonnen 64 en 74 geldig tot en met 18 Mei. MEEL, bloem, gebak en brood. Bon 7 van de bloemkaart voor 35 gram meel ot 50 gram brood ot een \/2 rantsoen gebak. Bon geldig tot en met 18 Mei. RIJST ENZ. Per bon 21/.J ons rijst of rijste- meel ot rijstbloem ot rijsfgries ot gruttemecl. Bon 19 geldig tot en met 20 April. Bon 23 geldig tot en met 18 Mei- Per bon 2i/2 ons havermout ot ha vervlokken of haverbloem of aard appelmeel of gort of gortmout of grutten. Bon 7 geldig tot en met 20 April. Bon 24 geldig tot en met 15 Juni. GORT EN GRUTTEN. Per bon 1/2 Pond éort ^orf" mout ot grutten. Bon 08 geldig tot en met 20 April. Bon 25 geldig tot en met 15 Juni. MAÏZENA enz. Per bon 1 ons maizena of gries- meel ot sago ot aardappelmeel ot puddingpoeder of puddingsauspoe- der. Bon 10 geldig tot en met 20 April. Bon 27 geldig tot en met 15 Juni. VLE^Gii EN VLEESCHWAREN. Per vleeschbon 1 ons vleesch ot 1 rantsoen vleeschwaren. Bon 11 geldig tot en met 23 April. Bon 13 geldig tot en met 4 Mei- Per worst- en vieeschwarenbon 1 rantsoen worst of vleeschwaren. Bon 11 geldig tot en met 23 April. Bon 13 geldijj tot en met 4 Met straat 5, dit is schuin tegenover het Raadhuis). A Op vertoon der schriftelijke mededee ling van den Burgemeester plakt de amb tenaar dat zegel op het Persoonsbewijs (hetzij een zegel van f 0.50, hetzij een gratis zegel), wat op die mededeeling staat aangegeven. Met nadruk zij er op gewezen, dat allen, die een dergelijke me dedeeling niet kunnen toonen, het volle bedrag van f 1.— verschuldigd zijn. De brandweer-organisatie'» worden gecentraliseerd. Door de reorganisatie van het brand weerwezen in haar geheel, in ons land, zal er een einde komen aan toestanden op dit gebied, die op sommige plaatsen niet voor den tijd zijn. Want immers we lezen nog maar al te vaak in de krant, dat deze of gene brandweer ergens in ons land, niet bij machte was den brand meester te wor den. 't Moet direct gezegd, dat vele brand weercorpsen hierop een gunstige uitzon dering maken, maar over het algemeen is er nog veel te verbeteren. Alhoewel vele plaatsen de laatste jaren in 't bezit zijn van goed materiaal, zooals motor- en stoomspuiten, toch is het een niet te loochenen feit, dat men met be diening e.d. niet overal even goed op de hoogte is. Eveneens is het in vele gevallen, voor al bij groote branden op het platteland een handicap, dat het materiaal, al was dat op zichzelf prima in orde, niet alles volgens eenzelfde maat is. Want als de plaatselijke brandweer, den toestand niet meester kan worden en men roept dan de hulp van een na burige gemeente in, dan komt het vaak voor, dat de maten van slangen, koppe lingen enz. niet overeen komen, zoodat er veel kostbare tijd verloren gaat aleer VERMICELLI ENZ. Per bon 1 ons vermicelli of ma caroni ot spaghetti. Bon 09 geldig tot en met 20 April. Bon 26 geldig tot en met 15 Juni. EIEREN. Per bon 1 ei. Bon 22 geldig tot en met 19 April. Bon 93 geldig tot en met 20 April. Bon 84 geldig tot en met 27 April. Bon 94 geldig tot en met 4 Mei- BOTER EN VET. Per bon van de boterkaart J/a pond boter. Bon 11 geldig tot en met 20 April. Bon 12 geldig tot en met 27 April. Bonnen 13 en 14 geldig tot en met 10 Mei. Per bon van de vetkaart }/s pond boter of i/2 pond margarine ot 2 ons vet. Bon 11 geldig tot en met 20 April. Bon 13 geldig tot en met 10 Mei- Per bon van de Vetkaart J/s pond boter of i/2 pond margarine. Bon 12 geldig tot en met 27 April. Bon 14 geldig tot en met IQ Mei- HON^fcNtiROOD. Bon 8 van de voederkaart voor hon den voor aankoop van 10 K.G. groep 1 ot 10 K.G. groep 2 ot 8 K.G. groep 3 of 5 K.G. groep 4 ot 4 K.G. groep 5 of 3 K.G. groep 6. Bon geldig tot en met 30 April. KATTENBROOD. Bon 8 van de voederkaart voor kat ten voor aankoop van l1/» K.G. kat tenbrood. Bon geldig tot en met 30 April. ZEEP. Bon 20 voor 150 gram toiletzeep oi 120 gram huishoudzeep ot 150200 gr. zachte zeep of 300. gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder. Bon geldig tot en met 27 April. SCHEERZEEP. Bon 117 voor aankoop van 50 gram scheerzeep, een tube scheercreme ot een pot scheercreme. Bon geldig tot en met 30 April. PETROLEUM. Zegel periode 10 voor 2 Liter petro leum. Zegel geldig tot en met 15 Juni. BRANDSTOFFEN. Voor haarden en kachels: per bon en per extra kaart één eenheid vaste brandstof. Bonnen 15, 16 en 17 geldig tot en en met 30 April. Voor centrale verwarming: per boa 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 35 tot en met 41 geldig tot en met 30 April. Bonnen „generator-turf derde perï- periode" geldig tot en met 30 April, voor 1 H.L. anthracietnootjes V. Bjr.nen „generator-anthraciet 3e peri- oue' geldig tot en met 30 April voor 50 stuks baggerlurt. men den brand kan bedwingen Zoo ook is «en gemeentegrens vaqk oorzaak, dat hulp langer uitblijft dan noodig was. Als er b.v. een boerderij in brand staat in de buurt van een plaats met een be hoorlijk brandweercorps met goed mate riaal, maar genoemde boerderij ligt niet in deze gemeente, dan moet de brand weer van de plaats waar de boerderij gemeentelijk reeorteert eerst gewaar schuwd worden, ook al ie de afstand beduidend grooter. Kan dan deze brandweer het niet af dan mag de naburige te hulp komen. Doch ook hieraan komt nu een einde, evenals het niet passen van slangen en hulpstukken, want normalisatie, standa- rlseering van maten en districtsgewyze deeling staan op het programma van de cei^radsatie van het brandwezen. De brandweer in de groote bevolkings centra zal eveneens een groote wijziging ondergaan. In plaatsen met 100.000 en meer inwoners komt een beroepsbrand weer. Dit zal de veiligheid zeker ten goede komen, want al hebben de vrijwillige corpsen goed werk verricht, een feit is het toch, dat een goed geschoolde be roepsbrandweer in zulke groote plaatsen meer kans heeft in den strijd tegen „de roode haan", dan de vrijwillige corpsen, waarvan de leden ook andere bezighe den hebben. Behalve de grootere kans op het be dwingen van brand, heeft voor groote plaatsen de reorganisatie op dit gebied nog een mooie kant. Velen zullen nu, naar wij veronder stellen, een behoorlijk gesalariseerde be trekking kunnen bemachtigen. Uit sociaal oogpunt bezien is de nieu we regeling op het gebied van het brand- weerwezèn dan ook alleszins toe te jui chen. Na hun succesrijke uitvoering van „Die Jahreszeiten" in het vorige jaar hebben directeur en leden der Soester Koorver- eeniging „Excelsior" zich met toewijding aan een nieuwe taak gezet. Het resultaat van maandenlange nauwgezette studie hebben wij Tweeoen Paaschdag kunnen bewonderen, toen „Excelsior", ,.De Stichtsche Musici" en eenige solisten ons deden genieten van een prachtige vertol king van Jozeph Haydn's Oratorium „Die Schüpfung". De Oude Ned. Herv. Kerk te Soest was vrijwel geheel gevuld, toen de Voorzitter, de heer J. H. Littooy, in een kort ope ningswoord den aanwezigen een welkom toeriep en een wijziging in het program ma aankondigde. De bas-partij was bij ontsteltenis van den Heer Colijn, die door een keelaandoening verhinderd was, aan den heer Robbers uit Laren toever trouwd. Men had geen gelukkiger keuze kunnen doenl In 14 dagen tijd de partij van Raffaël instudeeren is geen kleinig heid! De algemeene leiding berustte bij den bekenden dirigent, Jan Bartelsman, die zich voortreffelijk van zijn moeilijke taak kweet, de partituur goed beheerschte en koor en orkest volkomen in zijn macht had. Als solisten traden op Annie Geest, Sopraan, uit Hilversum, Jan van Mant- gem, tenor, uit Den Haag en Bas Rob bers, bas, uit Laren. Annie Geest, in de rol van Gabriël, zong uitstekend; de wijze waarop zij haar vaak technisch-moeilijke partij vertolk te, verdient alle lot. Jan van Mantgem, als tinei, beschikt over een fraai stemgeluid. Hij zingt ge makkelijk en toch met volle overgave. Bij het zingen gaat er rust van hem uit; de partij bood hem schijnbaar geen en kele moeilijkheid. Bas Robbers heeft ons in zijn rol van Raffaël bewezen, een veelzijdig artist te zijn. Ida Jongsma had aan den vleugel geen gemakkelijke taak te vervullen; deze was bij haar echter in goede handen! Dirigent, koor en orkest musiceerden hier weer, zooals men dat van hen ge wend Is. Nu eens vol gloed en bewogen heid, dan weer sonoor en plechtig, al naar de muziek geschreven was. De zang van koor en solisten in het tweede deel klonk machtig. Het geheel klonk beschaafd, dank zij de uitstekende leiding en de volkomen harmonie, waarin koor, orkest en solisten samenwerkten. De geschooldheid van de leden van „Excelsior" waarborgde suc ces. „Excelsior" kan met voldoening terug zien op deze In alle opzichten zeer ge slaagde uitvoering. Zij doet haar naam eer aan. DIEFSTAL DOOR HUISGENOOT. Vrijdag werd door J. F. v. L., bakker, bij de politie aangifte gedaan, dat de bij hem Inwonende 15-jarige bakkers-leer ling F. M. P., bestedeling van een ver- eenlging te Amsterdam, een bedrag van pl.m. f 16.had ontvreemd. Toen de politie hem arresteerde, had hij nog een oedrag van f 10.— In *jjn be zit. Nadat procesverbaal tegen hem was opgemaakt, is hty weder op vrj)e voeten gesteld. SPORTNIU w o BE QUICK Be Quick I-NA.S. I 8—L BE QUICK KAMPIOEN, Door een 81 overwinning op het Zeis ter N.A.S. heeft Be Quick Zondag J.J. beslag gelegd op 't kampioenschap. Onder groote belangstelling liet de Scheidsrechter om 2 uur beginnen. Be Quick zette direct het offensief In en na nauwelijks 5 minuten spelen verdween de eerste bal in het doel van N.A.S.. Eenige tegenaanvallen brachten niets op en tot aan de rust werden nog 2 doelpunten gescoord, zoodat de stand toen 30 voor Be Quick was. Na de rust was het overwicht van Be Quick nog veel grooter en de stand werd daardoor opgevoerd tot 8—1, doordat N.A.S., dat zeer sportief speelde, door een mooi schot de eer wist te redden. Na afloop van den wedstrijd werd het elftal door den aanvoeder van N.A.S. gelukgewenscht met het behaalde kam pioenschap, vergezeld gaande van een mooie bloemenmand. De voorzitter van Be Quick, de heer Hom bood zijn elftal een bloemstuk aan, waarbij hij het elftal op toepasselijke wijze toesprak. Namens de V. V. S.E.C. sprak de heer Van Wijngaarden zeer sportieve woorden, die bij de spelers en bestuur een zeer prettigen indruk maakten. De heer Bakker, Secretaris van de R.K.V.V. ,,Dios" sprak ook zeer waar- deerende woorden en wenschte Be Quick in haar nieuive omgeving veel succes. Namens het Bondsbestuur van den U.P.V.B. bcod een afgevaardigde zijn ge- lukwenschen aan. Het bestuur heeft besloten het Kam- pioenschapsfeest samen te doen vallen met het 15-jarig bestaan van Be Quick in de eerste helft van Mei. Wij komen daar t.z.t. wel op terug. WINTERHULP NEDERLAND Winterhulp Neder'and vraagt medewer king van eenige c'ames, welke Donder dagsmiddags tusschen 2 en 5 uur ten Gemeentehuize behulpzaa m willen z jn bij het verstellen en vermaken van de bin nengekomen klcedingsfukcn. Donderdagmiddag 24 April te 2 uur kan men zich melden aan het bureau W.H.N. ten Gemeentehuize. DIVERSE OVERTREDINGEN Wegens het met een rijwiel rijden op den rijweg van de Soesterbergschestraat hetgeen, zooals wel algemeen bekend, verboden is, werd procesverbaal opge maakt tegen W. F. T. en zijn echtgenoote, alhier woonachtig. De gezusters M. en T. S. kregen een procesverbaal wegens 'n andere overtre ding van het motor- en rijwielreglement. Ook A. D. zag zich een bonnetje uit gereikt wegens het laten besturen van een driewielig transportrijwiel door een te jeugdig persoon. S.E.C.-NIEUWS. Uitslagen gespeelde wedstrijden. St. Boys II-S.E.C. II 3—5. S.E.C. ill—F.A.K. II 7-5- Quick IV—S.E.C. IV 3-7. A.P.W.C. III—S.E.C- V 12-2- Vcor a.s. Zondag slechts een klein programma dat er als volgt uit ziet: 2 uur: S.E,C. IV-N.A.S. II te Soest- 2 uur: QUICK IV-S.E.C. V te A'foorf. Buiten verantwoording der Re 'actie. Soest, 9 April 1941. Geachte Redactie. In No. 14 van Uw blad komt een arti kel voor: „De Nederlandsche taal op sch o Naar aa dei ing hieraan verzoek ik U 't volge.ice te mogen opmerken. U is k aarblykeiijk niet best te spre ken over de resultaten van het lager taalonderwijs. Als bewijs baalt U eenige voorbeelden aai van volgens U geconsta teerde tekortkom^ gen. Waar U inmid dels aangeeft, wat volgens U de kinderen niet kunnen en niet weten, daar vraag ik U heel ia 't kort te mogen publiceeren, wat de gemiddelde leeriing, die op 12 13 jarige leeftijd „afzwaait", wèl aan tc.al- kennis meekrijgt. Vanzelfsprekend ls dit allereerst het werktuiglijk en verstandig lezen der moedertaal. U vindt het zeker met mij over onig de groote waarde hiervan toe te lichten. Daarbij moet, vooral in den beginne, iets worden bestreden, n.1. de overheersing van het dialect, dat, hoe interessant op zich zelf ook, de vorde ringen lelijk bemoeilijkt. Het is een lan ge, zware strijd, vóór een dreumes zijn taal ten slotte kan spreken, (maar ook dat leert hij). Intusschen begint het schrijven van de taal. Ik bepaal mij tot de mededeeling, der algemeene ervaring, dat het door snee-kind nimmer de absolute foutloos heid bereikt. Wie durft er zich op beroe men, tot deze hoogte wèl te zijn opge klommen? Toch benaderen velen het Ideaal dichter, dan men maar al te vaak meent. De bergen volgeschreven cahier» tonen verbluffende effecten en glansproe- ven van accuratesse. Evenwel betreft dit slechts de spel ling, het uiterlijk der faal. Interessanter zijn de reulstaten der volgende stap: het stellen. Met vallen en opstaan bren gen die drommelse woelwaters het .tot, ZONDAG 20 APRIL 1941. DIENSTs APO 1 HEEK „SOESïDIJiC Van Weedestraat 46, Telefoon 2487. het maken van juweeltjes van opstellen en 't schrijven van leuke briefjes, bij de lezing waarvan het volle kinderleven voor U opengaat, met nu een lach, cn dan een traan. Ach, er zijn er ook, die het nim mer leren. Zij leveren ledige briefjes in, want zij missen de onmisbare fantasie» die hun gedachten vorm zou moeten ge ven. Zij zullen als ze op eigen benen moeten staan, onze troost zeer missen. Hen dan echter nog in de krant aan de publieke schandpaal te nagelen, komt mij geenszins paedagogïsch voor. Geachte redactie; als zo ieder zijn taal heeft leren spreken, lezen, verstaan, schrijven en bijna allen daarenboven nog in staat zijn, hun eigen gedachten ge stalte te geven, en ons te vertellen van eigen ervaring e"h zelf-doorleefd gebeu ren, ook over hun zomerreisje, hun „stu die", hun radio, hun film en over duizend andere dingen, die Prof. Van der Leeuw niet noemt, over hun pijn en hun lust, hun spel en hun verveling, hun kleine verdrietelijkheden en hun vreugden, hun hcop e:i hun herinnering, misschien zelfs over hun liefde en hun haat, is dat alles te zamen dan niets? Dan zou het levenslot van allen, die voor de klas staan, al zeer beklagenswaardig zijn. Ge lukkig ligt de zaak voor hen juist anders. Zij vinden het zeer veel, en als zij dan daarbij nog denken aan hun overvolle klassen, de opeenhoping van vakken, schoolverzuim, ziekte, enzdan zijn ze zelf verwonderd over hun ongedacht succes. En de ve'e fouten, waarmee men zich o.a. op 't advertentiebureau geen raad weet? Dat gezamelijk óp voor de ver- eenv.udigde spelling! De eenvoudigste vorm is het duurzaamst bezit. Ja, zegt U, maar dan de grammatica, de sollicitatie-brief, het adres aan de Raad? Ik a t.voord U: Is het eigenlijk wel re delijk, dit ouwe paard nog weer eens ®p te tuigen? Wie zulke fraaiigheid op sch ol wil oiderwijzen, treedt bui en de kindersfeer en komt bedrogen uit. Neemt men de practijk der volwassenen als maatstaf, dan moge men bedenken, dat dan van alles en nog wat aan de orde kan komen. Dan zou b.v. ook een schrif telijk huwelijks-aanzoek best aan de leerst.f kunnen worden toegevo:gd. En zoo zou men van de ene dwaasheid in de andere vervallen, als men de gul den regel vergat, het kind te geven wat des Kinds is. Met het bovenstaande hoop ik te heb ben verduidelijkt, dat de ouders gerust kunnen zijn over het taalonderwijs op de onderscheidene scholen. De uiterlij ke omstandigheden geven, vooral thans, goede hoop. De jeugd wil graag vooruit. Goede methodes staan ter beschikking. Vcor het taalonderwijs zullen meer uren worden uitgetrokken. En wat het voor naamste is: het onderwijzend personeel wil zorg dragen voor perfecte uitvoe ring van zijn taak. Met vr e n de ijk dank voor de opname» Hoogachtend, K. TROOST, Oud-Hoofd o.l.scb. Naschrift van de redactie. Hoewel het g~en gewoonte is, dat ii}« gezonden stukken worden opgenomen te gen artike.en, welke in ons blad zijn ge plaatst en schrijver bovendien zeer uit voerig is, hebben wij inzender niet wil len teleurstellen: Het onderwijs is een zoo belangrijke aangelegenheid, dat belichting van meer- derq kanten aueen goeds kan afwerpen. Wij wezen er in ons artikel op, dat haar onze meening, het program der la gere school in het algemeen te overla den is en dat er hierdoor tijd te kort schiet, om de taal beter dan tot nu toe te onderwijzen. Inzender heeft ons door zijn artikel nog niet van inzicht doen veranderen, hoewel wij het tenvolle beamen, dat er heel wat noodig is, om den leerlingen het noodige op dit gebied bij te brengen. Integendeel, het feit, dat de rappoitcu der kinderen juist voor het vak taal in het algemeen lage cijfers vertoonen, mag o.i. gelden als een onderstreping onzer gedachte. Ook voerden wij in ons artikel aan, dat vereenvoudiging der taal minder noo dig zou zijn geweest, dan vereenvoudiging van het onderwijs in bet algemeen, doch dit wil niet zeggen, dat wij geen voor stander zijn van algeheele doorvoering der vereenvoudigde spelling. Juist het feit, dat aan de kinderen deze spelling wordt onderwezen en zij zich na hun schooltijd moeten begeven in een samenleving, die deze spelling nog afwijst, lijkt ons een belangrijke ver nietiging van datgene, waarvoor zij jaren hebben moeten ijveren. Dat inzender verder beaamt, dat lu ons artikel een grond van waarheid lag en daarin een algemeene klacht tot uiting kwam, mogen wij zeker afleiden uit zijn mededeeling, dat voor het taalonderwijs in de toekomst meer uren zullen worden uitgetrokken, waarmede hij blijhaar wil zeggen, dat alles dan wel in orde zal komen. Ook wg hopen dit

Soester Courant | 1941 | | pagina 5