De Internationale toestand Het Portret Deze week Kroatifth A ulqfcka leqion De Wereld DOVBQ IN DE AFGELOOPEN WEEK De Japansche minister van Bultenland- sche Zaken, Matsoeolca, heeft op zijn terug reis naar Tokio bij zijn aankomst te Mandsjoelie verklaard, dat de totstand koming van het Japansch-Russische neu- traliteitspact zijn hoogste verwachtingen had overtroffen. De onderhandelingen, zoo zeide Matsoeoka, werden in een kleine kamer gehouden, waarfoij alle formaliteiten waren gebannen. Binnen tien minuten was er volledige overeenstemming bereikt. De gelegenheid tot onderhandelingen over het verdrag kwam „euverwacht", zeide de minister, toen hij fltalin en Molotof op de terugreis dankte voor „de onverwachte warme ontvangst" op de heenreis naar Berlijn en Rome. Matsoeoka noemde de buitenlandsche commentaren, als zouden de Sovjets de eenigen zijn, die voordeel van het nieuwe verdrag zouden hebben, „kinderlijk". Deze argumenten zijn zoo doorzichtig, aldus de minister, dat zij niet weerlegd behoeven te worden. 4 Het is duidelijk, dat een internationaal verdrag, dat zoo belangrijk is als het Ja pansch-Russische, niet tot stand kan komen, wanneer niet beide partijen er voordeel van hebben. Rusland heeft ongetwijfeld voor deel van het verdrag, maar dat geldt ook voor Japan en Mandsjoekwo. „Ik zou geen verdrag hebben gesloten, dat ons land of Mandsjoekwo zou schaden. Internationale betrekkingen moeten gebaseerd zijn op het vertrouwen, dat zij wederzij dsch voordeel brengen," aldus Matsoeoka. Sprekende over de ontvangst in Italië en Duitschland, zeide hij, dat één blik veel meer waard is dan honderdmaal luisteren. Zijn gesprekken van man tot man met de leiders van Duitschland en Italië hebben zijn reis naar Europa meer dan vergoed. „Mijn reis heeft „het driemogendhedenpact nieuw leven ingeblazen" en was een „vol ledig succes I", zoo besloot de Japansche minister. De leider van de Duitsche volksgroep in Kroatië, Altgayer, is, te zamen met den kringleider en den studentenleider, door president dr. Pawelitsj ontvangen. Het was het eerste officieele bezoek, dat vertegen woordigers van de in Kroatië wonende Duitschers aan het hoofd van den nieuwen staat brachten. Altgayer sprak bij deze ge legenheid de hoop uit, dat de Duitschers in het nieuwe Kroatië in staat zullen zijn, hun „volksche, cultureele en economische bezigheden" verder vrij en ongehinderd te verrichten, opdat zij hun groote taak, een brug van volk tot volk te zijn, kunnen ver vullen. In zijn antwoord legde dr. Pawelitsj den nadruk op de nauwe geschiedkundige ver bondenheid tusschen Duitschland en Kroa tië. De Kroaten zijn, zoo verklaarde hij, althans in de leidende lagen der bevolking, van Gothische afstamming en daardoor ook naar ras met het Duitsche verwant. Onmid dellijk na de instelling van de diplomatieke vertegenwoordigingen zal het vraagstuk der volksgroepen in Kroatië voorbeeldig ge regeld moeten worden. Het voornemen be staat, bij de invoering van bestuursdistric- ten waar de Duitschers de meerderheid vormen, de bestuursfuncties door Duit schers te doen vervullen. Radio Athene heeft de samenstelling van het nieuwe Grieksche kabinet bekend ge maakt. Het voorzitterschap heeft koning George persoonlijk op zich genomen. Vice-admiraal Sakellariü, de chef van den marinestaf, is benoemd tot plaatsver vangend premier en minister van Marine. Onder de overige leden van het kabinet bevinden zich de volgende persoonlijk heden Oorlog: generaal Panagakos; Lucht vaart: generaal Nicolaides; Verkeer en Spoorwegen: generaal Kurzas; Buitenland sche Zaken, Financiën en Economische Zaken: Zuderos; Binnenlandsche Zaken en Openbare Veiligheid: Mamadakes; Open bare Welvaart en Pers: Nikoludas. De nieuwe regeering heeft reeds den eed afgelegd en terstond daarop haar eerste vergadering gehouden. De voorbereidende werkzaamheden voor de vrijwillige evacuatie van Istanboel en van steden in Turksch Thracië zijn vol tooid. Iedereen, die voor evacuatie in aan merking wenscht te komen, is geregistreerd en heeft een volgnummer gekregen. Zoodra er plaats is op een van transporttreinen worden de houders van de nummers,' die aan de beurt zijn, gewaarschuwd en krij gen zij een gratis kaartje. Wie zijn beurt voorbij laat gaan, kan geen aanspraak meer maken op een reis naar het evacuatiege- bied. Sterke strijdkrachten van het Britsche Empire zijn in Basra aangekomen „ten einde de- verbindingswegen door Irak open te houden." Van de zijde van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken werd verklaard, dat de Vereenigde Staten den in Washington geaccrediteerden gezant van Joegoslavië zullen blijven erkennen, on danks het feit, dat Duitschland Joegoslavië bezet heeft. De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, Cordell Huil, heeft offi cieel bekend gemaakt, dat te Singapore een conferentie wordt gehouden tusschen Amerikaansche, Engelsche, Nederlandsche en Australische officieren van land- en zeemacht. Huil voegde hieraan toe, dat hem geen nadere bijzonderheden over deze con- ferentie bekend waren. Roosevelt heeft den Canadeeschen pre mier, Mackenzie King, voor een onderhoud ontvangen In dit onderhoud zou het ver drag tusschen de V.S. en Canada ter sprake gebracht zijn betreffende een gemeenschap pelijke verdediging van het Noord-Ameri kaansche continent. Ook zouden de plannen voor de verbinding der groote meren met de St. Laurensrivier een onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt. Uit welingelichte kringen te Washington verluidt echter, dat het voornaamste onder werp wel de levering van oorlogsmaterieel aan Canada in het kader van de Leen- en Pachtwet zal zijn geweest, daar de Cana- deesche dollarreserves steeds meer slinken. In Amerikaansche financieele kringen heerscht, volgens bedoelde kringen, de op vatting, dat Canada dientengevolge vroeg of laat om financieele hulp zal moeten vragen. Canada zou de voorkeur geven aan een leening, doch de V.S. zouden Canada evenals dit met Engeland het geval is ge weest verzocht hebben althans een deel van zijn beleggingen ten bedrage van circa een milliard dollar in de V.S. te liquidee ren. Hiermede zou Washington willen be reiken, dat Canada het oorlogsmaterieel zoolang mogelijk betaalt. Ook de Ameri kaansche minister van Buitenlandsche Za ken, Huil, heeft een onderhoud gehad met den Canadeeschen minister-president. Later deelde Huil op de persconferentie mede, dat slechts algemeene inlichtingen waren uitgewisseld. Een overeenkomst was niet besproken. ONZE TUINBOUW OP DEN GOEDEN WEG. Een VTaag, welke op dit oogenblik zeer zeker van het grootste belang kan worden geacht, is wel dezehoe staat het met onzen tuinbouw En dan kunnen wij, op gezag van een der eerste deskundigen op dat gebied, antwoorden Goed zeer goed zelfs. Maar hoe staat het met de prijzen Ljgt het prijspeil van de nieuwe groenten bin nen ieders bereik In algemeenen zin kan deze vraag vrijwel bevestigend worden be antwoord eveneens volgens bovenge- noemden specialist. Wanneer de huisvrouwen in de slechte jaren voor den tuinbouw het aanmerke lijke verschil zagen tusschen de prijzen, welke de groenten op de veiling opbrachten en de prijzen in den kleinhandel, die altijd véél hooger waren, klaagden zij steen en been. Zoo iets moest niet mogen, het was een schande, dat men zooveel voor de groenten moest betalen, enzoovoorts, enzoo- voorts. Zij vergaten daarbij echter één ding, dat van zeer groot belang was: de geweldige service, dien het publiek van den kleinhan delaar genietIn den regel worden de groenten tot voor de huisdeur gebracht en de huisvrouw heeft ze slechts voor het uit zoeken Tot dusver echter hebben alle pogingen om het verschil tusschen de vei ling- en de kleinhandelprijzen te overbrug gen door beperking van den service schip breuk geleden. Het publiek is* nu eenmaal zeer verwend op dat gebied en moet daar voor betalen. De logica hiervan schijnt echter den meesten te ontgaan. Men verlieze echter niet uit het oog, dat juist de producten van den „groenteboer" sterk aan bederf onderhevig zijn; en dit drukt natuurlijk ook op den prijs. Het is bijvoorbeeld opvallend dat tuinbouwpro ducten, die vrij geruimen tijd goed blijven, zooals druiven, een veel geringere winst marge opleveren dan aardbeien, die in een oogwenk bederven. Ook wat den uitvoer betreft vertoont de tuinbouw een gunstig beeld. Ons klimaat is goed, de bodem is gunstig en onze tuin ders verstaan hun vak. Dit zijn drie fac toren, die voor den tuinbouw pleiten. Men heeft zich wel eens bezorgd gemaakt over het feit, dat bijvoorbeeld in Bulgarije, waar men zich ook sterk toelegt op den tuin bouw, de loonen lager zijn. Men vergete evenwel niet, dat de tuinbouw z.g. verede lingsproducten voortbrengt; en de ervaring leert, dat veredelingsproducten ook in lan den met een lagen levensstandaard hooge loonen vragen, dikwijls zelfs nog hoogere loonen dan in de landen, waar deze reeds op een hooger peil staan. Nederland zal dus ongetwijfeld tot con currentie in staat zijn, mits de bedrijven technisch en economisch goed beheerd wor den. En het spreekt wel vanzelf, dat de geheele tuinbouw moet worden geleid in overeenstemming met de afzetmogelijk heden. Binnen het bedrijf zelf echter moet de noodige bedrijfsvrijheid blijven bestaan, ten einde te voorkomen, dat er „verstar ring" ontstaat. In ieder geval echter is er een einde ge komen aan den schandelijken toestand, dat tuinbouwproducten op de mesthoop te recht kwamen. Onze tuinders worden voor hun arbeid thans redelijk beloond. VAN DE WEEK (Seherl) BIJ ADOLF UITLEK S 52STEN VERJAARDAG. De liefde en bewondering, welke Adolf Hitier door de millioenen Duitschers binnen het Groot-Duit- sche Rijk en door de klassieke Latijnsche volkeren der Italianen en Spanjaarden, ja zelfs door de mil lioenen van het Japansche Rijk, worden toegewijd, waren wel nim mer geëvenaard in de geschiedenis De wijze waarop de 52ste verjaar dag van den Führer Zondag j.1. is gevierd, heeft dat eens te meer be wezen. Overal waar Germanen leven, werken en strijden, dus in het hooge Noorden van Noorwegen. zoo wel als in het Zuiden van den Bal kan. of onder de gloeiende Afrikaan- sche zon. hebben al dan niet ge- uniformde nationaal-socialisten stram in de houding gestaan en met hun gedachten verwijld bij den grooten Leider, die eens als eenvoudig front soldaat uit het verslagen monarchale leger, opstond om zijn volk den weg te wijzen uit de dieDste ellende naar sociale rechtvaardigheid en een lich tende toekomst. Adolf Hitier heeft aan hun leven inhoud gegeven en in hun harten idealisme gezaaid Wie dit niet verstaat of wil verstaan zal spoedig ervaren, dat hij zichzoll buiten de nieuwe wereld heeft ee- plaatst Want. om Adolf Ritler hecfi zich niet een van wapensucces brood dronken soldateska verzameld doch het grootste volk der aarde naar zijn militaire en economische macht en naar zijn cultureele beteekenis ee- meten. Het is zeker, dat tot in de verre toekomst de twintigste April zaJ worden gevierd als een nieuwe Ruropeesche algemeene feestdag J Servische krijgsgevangenen in een verzamelkamp. (Wachtert, Hoffmann, Zander) IN NEDERLAND Melkdistributie en minder vet. Ingaande 21 April zijn twee ingrijpende wijzigingen in de voedselvoorziening van ons volk in werking getreden, welke een nieuwe versobering beteekenen. De melk, volksvoedsel bij uitnemendheid, is thans ook op de bon gegaan en het toegemeten rantsoen is helaas niet overgroot: Vi liter per dag. Gelukkig zijn taptemelk, karne melk en melkproducten uit magere melk, zooals kwark en yoghurt, buiten de distri butie gebleven, zoodat daarmede het tekort kan worden aangevuld. Voor kinderen, wordende en zoogende moeders zijn af wijkende rantsoenen vastgesteld, die aan merkelijk hooger zijn, terwijl voor zieken, zooals ook bij de andere distributies gebrui kelijk, een speciale regeling is getroffen. Waarom juist nu tot melkdistributie moest worden overgegaan? De verklaring is de volgende: door het tekort aan vee voeder is de melkproductie teruggeloopen en nu tal van andere artikelen reeds onder de distributie waren gebracht, bestond er een algemeen streven om voor de voedsel voorziening te vluchten in de artikelen welke nog vrij waren. Daartoe behoorde ook melk, zoodat het gevaar groot was, dat de consumptie van melk aanzienlijk zou stijgen. In verband met de vetproduc- tie kan een dergelijke verhooging der con sumptie niet worden toegestaan, want dan zou er op een andere wijze weer een tekort dreigen. Om deze reden moest tevens tot verlaging van het vetrantsoen worden besloten. Zooals onze grondstoffenvoorzie- ning er thans voorstaat, had het vetrant soen wel een paar maanden op het oude peil gehandhaafd kunnen worden, maar niet een heel jaar en daarom oordeelde Voor het aanmeklingshureau van de Kroa tische legatie te Weenen stroomen onafge broken de te Weenen gevestigde Kroaten en de Kroatische vluchtelingen samen, om zich te laten registreeren. (Atlantic, Zander) men het verstandiger reeds thans tot ver laging met een half ons per week over te gaan, dan te wachten tot de nood nog nij pender zal zijn geworden. Bovendien moet de veestapel zooveel mogelijk worden gespaard, om ook later nog vee ter beschikking te hebben. Er zal daarom minder vee worden afgeslacht en als gevolg daarvan moest ook het vleesch- rantsoen worden ingekrompen, hetgeen bereikt werd door den geldigheidsduur der vleeschbons tot 16 dagen te verlengen. Inlevering van spijsvetten. Krachtens een bepaling van den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij moet ieder, die een hoeveelheid spijsvetten, spijsolie of vet zuren voorhanden of in voorraad heeft, deze, indien de Ned. Zuivel Centrale zulks verlangt, inleveren op een door de Centrale nader te bepalen tijdstip en wijze. Ook tot inlevering van een deel der hoeveelheid is men verplicht. Voor het ingeleverde wordt een vergoeding toegekend, welke zal worden vastgesteld door den directeur- generaal der voedselvoorziening. Weer Engelsche luchtaanvallen. Opnieuw hebben deze week de Engel- schen ons land op luchtaanvallen onthaald. Vrijdagnacht vooral waren de aanvallen krachtiger dan de dagen tevoren. Eenige woonhuizen werden beschadigd en enkele huizen vernield. De meeste bommen kwa men zooals gewoonlijk op het vrije veld terecht. Overigens werden een lijkenhuisje en een R.K. ziekenhuis door brandbommen getroffen. Op verschillende plaatsen ont stonden boschbranden, die snel konden worden gebluscht. Bij deze verschillende aanvallen werd een persoon gedood, drie zwaar en twee licht gewond. Weer boonen en capucijners. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. geeft de met 28 genummerde bon van de „bon kaart algmeen", recht op het koopen van een pond peulvruchten. Volgens de nieuwe regeling mag thans op zulk een nieuw aangewezen bon reeds den Zaterdag, voor dat de nieuwe periode ingaat, worden ge kocht. De Nederl. Inkoopcentrale voor Ak kerbouwproducten zal uitsluitend bruine boonen en capucijners ter beschikking van de winkeliers stellen, derhalve geen groene erwten. De consumenten kunnen evenwel de nog bij de winkeliers aanwezige voor raden groene erwten tegen afgifte van bon 28 koopen. Gediplomeerde rijwielherstellers. Rijwielherstellers, die zich thans willen vestigen, moeten o.m. in het bezit zijn van een diploma, dat verkregen wordt na het met gunstig resultaat afleggen van een examen, uitgaande van de Rijwiel- en Motorrijwielherstellersexamen Corporatie. Bij wijze van overgang kan aan thans ge vestigde rijwielherstellers, die aan de hier onder te noemen voorwaarden voldoen, op hun verzoek een departementale verklaring worden verstrekt, die dezelfde bevoegd heden geeft als het diploma. Vier categorieën van personen, die allen vóór 1 Juli 1907 moeten zijn geboren en op 1 Januari 1939 gedurende de laatste tien jaren ten minste 7 jaar in volledigen werkkring, respectievelijk volledige be trekking in het bedrijf werkzaam zijn ge weest, kunnen zulk een verklaring aan vragen. Deze vier groepen zijn a. Personen, die op 1 Januari 1939 geves tigd waren als zelfstandig ondernemer; b. Zoons of dochters van een gevestigden ondernemer ten aanzien van de onmid- lijke opvolging van ,den vader of de moeder; c. Personen, die op 1 Januari 1937 optra den als vennooten onder een firma in een gevestigde onderneming; cL Beheerders(sters) (filiaalchefs e.d.), die op 1 Januari 1939 als zoodanig op traden. VERKEERSPROBLEMEN OP DEN BALKAN. Oorlog is nooit gemakkelijk maar zeer zeker niet in Servië, dat uitgestrekt en zeer geaccidenteerd. En men vergete vooral niet, dat de Balkan het land van de groote verkeersproblemen is. De wegen de goede wegen spelen er bijna geen rol, omdat zij er eenvoudig niet zijn; de spoorwegen kunnen wij beter geheel bui ten het geding laten. Na den wereldoorlog heeft men het spoorwegnet van Joegoslavië zooveel mogelijk verbeterd; doch deze ver betering was lang niet voldoende, gemeten naar den maatstaf van het andere Europee- sche verkeer. Het land heeft een opper vlakte van 248.000 vierkante kilometer; het spoorwegnet daarentegen heeft slechts een lengte van 10.600 kilometer. Ter verge lijking diene, dat in Duitschland per 1000 vierkante kilometer 124.1 kilometer spoorlijn "komen, in Joegoslavië slechts 43.3 kilometer. Daarenboven loopen de Joegoslavische treinen voor een derde over smalspoor. In het geheel hebben de Joegoslavische spoorwegen te zorgen voor het onderhoud van bijna 7000 bruggen en ongeveer 500 tunnels. Dikwijls heeft men er de voorkeur aan gegeven, een berg te beklimmen, in plaats van er een tunnel onderdoor te graven; doch dan kost het uren tijd, om slechts enkele kilometers af te leggen TRIPOLIS. Tripolis schijnt uitsluitend te bestaan uit smalle steegjes en straatjes met bazars, waarin zich het leven der bewoners gewoon op straat afspeelt, wat ook niet te verwon deren is bij die verschrikkelijke hitte. Slanke minarets rijzen ten hemel, die zoo blauw is, dat hij zelfs in Sicilië onbekend is. Kameelen, die door Arabieren aan een kunstig bewerkten halster worden voortge trokken, wringen zich met bewonderens waardige behendigheid door de menschen- menigte. Gesluierde vrouwen trippelen voorbij en verbergen angstig het gezicht, als zij zien, dat men een camera op haar richt. Dan bevindt men zich plotseling op een breeden, geasfalteerden straatweg, waarop elegante auto's voorbij suizen. Dit is de Corso Emanuele III. Slaat men links af, dan komt men aan de haven, die om zoomd wordt door de Lungamaro, de be kende havenstraat van Tripolis. Een stad van wonderlijke tegenstellingen AMERIKAANSCHE JOURNALISTEN STAAN OP HUN ACHTERSTE BEENEN. Er is in Amerika nogal wat over te doen geweest, dat er vingerafdrukken werden genomen van de vertegenwordigers van Amerikaansche bladen, die geaccrediteerd zijn bij het Amerikaansche ministerie van Marine en dat van Oorlog. Ongeveer 1-00 journalisten zijn door dezen maatregel ge- IN KAART DOVER IN DE VUURLINIE. In de laatste dagen zijn de Duitsche luchtaanvallen op Engeland weer met ver nieuwde hevigheid toegenomen. Talrijke 3 (D •TJ H ra n plaatsen werden weer uit <3ê lucht met bommen bestookt, waardoor zware branden in militair belangrijke doelen ontstonden. Doch niet alleen uit de lucht wordt het grootste eiland van Europa bedreigd; zijn Zuidkust is zelfs niet veilig voor het Duit sche verdragende geschut, dat aan de overzijde van het Kanaal bij Calais staat opgesteld en dat juist in de afgeloopen troffen. Dit schijnt slechts het begin te zijn van een geheele serie voorzorgsmaatrege len, die tegen journalisten en radio-omroe pers in de maak is. Men verwijt den bladen en de radio over het algemeen, dat zij te loslippig zijn en dat zij dingen, welke hun uit hoofde van hun ambt bekend zijn, te vlug aan de groote klok hangen, zonder dat dit bepaald noodig is. Vaak zelfs komt het voor, dat de landsbelangen er door worden geschaad. BEVOLKINGSWAS IN DUITSCHLAND. In Duitschland is gedurende den oorlog een biologische herleving geconstateerd. Er wordt op gewezen, dat geen enkel ander volk na den wereldoorlog een zoodanigen achteruitgang van het aantal geboorten te aanschouwer, beeft gegeven, als het Duit sche. In het begin van deze eeuw werden week de haven van Dover krachtdadig onder vuur heeft genomen. Van Engelsche zijde wordt wel is waar beweerd, dat deze beschietingen over zoo grooten afstand in het geheel geen effect hebben, doch de enorme branden, waarvan men den vuur gloed ver in den omtrek kan waarnemen, zijn daar om het tegendeel te bewijzen. Dover ligt slechts 30 km van de Fransrhe kust bij Calais en het moderne, verdra gende geschut, daarover de Duitsche artil lerie beschikt, is gemakkelijk in staat, der gelijke afstanden te overbruggen. 30 km zijn in dezen tijd van vergevorderde tech niek geen beletsel meer, om den vijand met succes te bestoken. Sedert de doorbraak van de Maginotlinie door de Duitsche troe pen heeft het woord„Engeland is geen eiland meer", een steeds dreigender betee kenis voor den Engelschman gekregen er in het toenmalige Duitsche Rijk nog meer dan 2 millioen geboorten geregis treerd; in 1933 was dit getal daarentegen gedaald tot 971.000. Sedert 1933 is het aantal geboorten in het (oude) Duitschland gestegen tot 1.407.1)00 per jaar, d.w.z. van 14.7 op elk duizendtal der bevolking in 1933 nam het toe tot 20.J per 1000 in 1940. Om het volk op zijn tegen woordige sterkte in stand te houden, ziin er 1.430.000 geboorten per jaar noodig; dit getal is dus voor het eerste in 12 jaar weder bijna bereikt In het oude Duitschland be draagt de toename van 1933 tot 1939 45 in het voormalige Oostenrijk van 1937 tot 1939 61 in het Sudetenland 41 In de 7 jaren van 1934 tot 1940 zijn alleen in het oude Duitschland ongeveer 2.700.000 méér kinderen geboren, dan te verwachten was op de basis van 1932/33. LONDEN [mwhwws, UU>HCHT~tQt BUITEN HAVBN Walmer> Uminge tymchufcht

Soester Courant | 1941 | | pagina 8