m\*A ïLjj,. rnwpn i De Internationale toestand Het Portret De Wereld CÖNSÖ Lmfo ümuela Be. bwakopmun AFRt Uourer^oHsrques 10 Kaapstad Deze week IN DE AFGELOOPEN WEEK De vijandelijkheden tusschen irak en Groot-Brittannië hebben een grooteren omvang aangenomen, volgens de Iraksche communiqué's., Het Iraksche leger moet zich meester hebben gemaakt van alle petroleunxbron- nen en raffinaderijen van Kirkoek, Khani- kin en Geyara, benevens van alle sUitjons en lijnen van de pijpleidingen. Voorts wordt medegedeeld, dat de Irak sche troepen in het Westen de omsingeling van het vliegveld Cineldabane voortzetten. De artillerie heeft Cineldebana beschoten, waarbij in de olietanks brand en in de munitie-opslagplaatsen explosies zijn ont staan. In het Zuidën heerscht artillerie bedrijvigheid van beide kanten. Een poging van gemotoriseerde Britsche afdeelingen den post Roetba en het daar bij behoorende vliegveld het Westelijk ste van Irak, op gelijken afstand van de grenzen van Syrië, Transjordanië en Saoedi-Arabië te bezetten, zou zijn af geslagen. Naar de Iraksche radio nog meldt, zijn verscheidene grensplaatsen door de troepen van Irak bezet. Het Britsche luchtwapen moet bommen hebben geworpen op de Iraksche artillerie stellingen, die op het vliegveld Habbanijah gevuurd hebben. Van betrouwbare Brit sche zijde verluidt vei'der, dat men ver nomen heeft dat de vijandelijkheden tus schen de Britsche en Iraksche troepen Vrij dag zijn uitgebroken. Iraksche troepen hadden het vliegveld van Habbanijah onder vuur genomen. Een Iraksche afdeeling heeft het Britsche troepenkamp omsingeld en zich in een hooger gelegen gebied ver schanst. Het Britsche kamp werd zwaar beschoten, waarop de Engelschen met een luchtaanval op de Iraksche artilleriestel lingen geantwoord hebben en verscheidene stukken geschut tot zwijgen hebben ge bracht eD gevechten duren voort. Te Bagdad zijn talrijke stamhoofden uit alle Iraksche provincies aangekomen; die de strijdbare mannen van hun stam ter be schikking hebben gesteld van de regeering voor den strijd tegen Engeland Te Bagdad is verduistering bevolen en de luchtbescherming versterkt. Het ministerie van Defensie te Bagdad heeft bepaald, dat de medici van dienst plichtigen leeftijd zich terstond bij hun troepenonderdeelen moeten melden. De leiders van de sport- en nationale jeugd bonden hebben bevel gekregen zich met de leden en bloc ter beschikking van de militaire autoriteiten te stellen. In de Britsche hoofdstad wijst men op de beteekenis van Irak voor de Engelsche vloot en voor het luchtwapen. Deze be teekenis kan bijna niet overschat worden. Derhalve moeten de Engelschen duidelijk voor oogen houden, zoo verklaart men te Londen, dat van de zijde der Britsche autoriteiten alles moet worden gedaan om de volledige beheersching van de olievoor ziening uit Iran en Irak te verzekeren, als Engeland ten minste nog in staat wil zijn den oorlog in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee voort te zetten. De openbare meening en de pers in de Vereenigde Staten toonen groote belang stelling voor de gebeurtenissen in Irak. De „New York Herald Tribune" schrijft in een hoofdartikel Er ligt voor Engeland een groot gevaar in de uitbreiding van het Arabische natio nalisme en in de mogelijkheid van Moham- medaansche opstanden in andere deelen van den Levant en in Britsch-Indië. De Britsche positie kan door onlusten in deze belangrijke productie-centra aanzienlijk bemoeilijkt worden De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken, Saradzjogloe, heeft de gezan ten der met Turkije verbonden mogend heden van het z.g Saadabad-pact, t.w. Irak, Iran en Afghanistan, bij zich ont vangen. (De z.g. afspraken van Saadabad zijn tot stand gekomen in 1937. De vier landen van het nabije Oosten, n.1. Turkije, Irak, Iran en Afghanistan, sloten zich hierbij na regeling van hun grenskwesties tot „goede buren" aaneen). Alle niet-Mohammedaansche Turksche burgers in den ouderom van 25 tot 45 jaar zijn, naar officieel bekend is gemaakt, on der de wapenen geroepen. Er wordt hierbij geen onderscheid gemaakt tusschen dienst plichtigen, die gediend en die, welke niet gediend hebben. De verordening slaat voornamelijk op Grieken, Armeniërs en Joden. De opgeroe- penen zullen zich verzamelen op 7, 10 en 13 Mei a.s. De oproeping van deze niet- Mohammedaansche deelen der bevolking zal zich op economisch gebied sterk doen gevoelen, daar hierdoor vele handwerkers, intellectueelen en andei'e arbeidskrachten aan het bedrijfsleven worden onttrokken. Het heet dat aan de Zuidelijke grens van Transjordanië aanzienlijke concentraties van Saoedisch-Arabische troepen waarge- zijn waargenomen. Uit Amman wordt gemeld, dat in Trans jordanië een nieuw leger wordt gevormd. Opperbevelhebber is emir Abdoellah van Transjordanië, chef van den generalen staf is de uit Irak gevluchte regent emir Ab doellah; zijn plaatsvervanger is Noeri Said Pasja, de gewezen premier van Irak. De gedelegeerde van den Engelschen hoogen commissaris in Palestina heeft aanzienlijke geldmiddelen beschikbaar gesteld voor de opleiding en uitrusting van dit leger. De Transjordaansche versterkingen aan de grens van Irak zijn onder leiding van En gelsche officieren uitgebreid. Uit Syrië en Libanon worden te Istanboel berichten ontvangen, dat de laatste dagen in verscheiden steden, o.a. te Aleppo, Da- mascus en Hamma botsingen tusschen de bevolking en de politie zijn voorgekomen, waarbij aan beide zijden dooden en gewon den te betreuren zijn. Te Aleppo werden zeven personen gedood en twintig gewond, te Hamma resp. zeven en veertig De activiteit van de Engelschen in het gebied der Droezen is de laatste maanden toegenomen. De inwoners van een Droe- zendorp hebben op 21 April een auto met een hooggeplaatsten Franschen ambtenaar en een majoor van de veld wacht be schoten. Deze botsingen worden in Arabische kringen in Syrië en Libanon met toene mende bezorgdheid gadegeslagen. Men vreest, dat Engeland daarin aanleiding zal vinden om deze gebieden te bezetten. De woordvoerder van het Ned.-Indische Gouvernement, de heer Ritman, heeft tegenover de pers de berichten uit het buitenland ontkend, dat ereen zes-mo- gendhedenverdrag gesloten zou zijn tus schen Nederland, Groot-Brittannië, de Ver eenigde Staten, Nieuw-Zeeland, Australië, de Philippijnen. PASMUNT-HAMSTERAARS. Het schijnt dat het publiek weder aan het „hamsteren" is geslagen. Ditmaal niet van diè voedingsmiddelen, welke wij tot de noodzakelijkste levensbehoeften rekenen (hetgeen dan ook door de distributie vrij wel onmogelijk is geworden), maar van pasmuntcenten, 2',^ centstukken, stui vers, dubbeltjes en kwartjes. Dit duux-t reeds enkele maanden; doch thans beginnen de gevolgen voelbaar te worden. Men begint last te krijgen, wan neer er van een gulden of van een rijks daalder moet worden teruggegeven. De oorzaak van dit verschijnsel is niet te zoe ken bij de Rijksmunt, want men brengt nog geregeld aanzienlijke hoeveelheden pasmunt in omloop. Het is het publiek, dat de schuldige is. Het onttrekt de pasmunt aan de cmculatie, in zoodanige mate, dat daai'door stagnatie in het geldverkeer ont staat. Waax-om geschiedt dit Is men bevreesd, dat er een tekort aan pasmunt zal ont staan Weineen wij zeiden het reeds hierboven zij wordt op groote schaal en op onverantwooi'delijke wijze gehamsterd. Men geeft aan dit hamsteren dikwijls den beter klinkenden naam van „sparen". Deze spaarzin echter uit zich op verkeei'de wijze. Voor dat doel is de spaarbank het aange wezen lichaam. Die betaalt rente en waar borgt onder alle omstandigheden de terug betaling. Degene, die pasmunt hamstert, benadeelt dus niet alleen de gemeenschap, doch ook zichzelf, want het geld, dat hij in de „oude kous" stopt, brengt geen x-ente op Dat is dus de indii'ecte schade voor den eigenaar; maar de dii'ecte schade is nog veel grooter Onderstel, dat hij zijn bezit aan pasmunt eens naar de metaalwaarde zou willen inwisselen dan zou hij met recht „van een koude kermis thuiskomen", zooals de populaire zegswijze dat uitdrukt. Wat toch is het geval Het is volslagen onzin, pasmunt te sparen, daar een kwartje ten slotte niet meer dan zes of zeven cent aan zilver bevat en een dubbeltje bijgevolg nog geen drie cent. De waarde aan koper in eexx cent is vrijwel nihil Het hamsteren van pasmunt is dus niet alleen zeer onvoor- deelig voor den bezitter, maar vormt tevens in het algemeen een gevaar voor den goeden gang van zaken. De Rijksmunt is wel is waar tegen dit gevaar opgewassen, want er kunnen zonder bijzondei"e kosten millioenen kleine munten geslagen worden, doch het is lastig voor het publiek zelf, af gezien natuurlijk van het a-sociale van zijn handelwijze. Er zijn nog andere factoren, die bijdra gen tot de schaarschte aan pasmunt, b.v. de vermeerdering van de bevolking, welke zich in ons land heeft voorgedaan ten ge volge van de bezetting en voorts in mindere mate het uitzagen van-munt stukken. Doch de vooxTxaamste factor blijft: de „oude kous". Nu rijst de vraag, of men niet zal moe ten overgaan tot het invoeren van nood geld, als het zoo doorgaat. Doch zoo ver is het voorloopig nog niet. In dit verband mer ken wij bovendien op, dat wij op het oogenblik niet in het bezit zijn van een metaalsoort, die voor dit noodgeld zou kun-' nen dienen. Doch de hoofdzaak is, dat men moet vertrouwen op den nuchterheidszin van den Nederlander en mag hopen, dat het ham steren zal ophouden en de verdwenen pas- VAN DE WEEK (Foto Ass. Press, Zander) CORDELL HULL. Cordell Huil, de Amerikaansche staatssecretaris van Buitenlandsehe Zaken, zal zich in de laatste dagen van den „roemrijken Britschen te rugtocht" wel eens afgevraagd Jxeb- ben, hoe hij bij het Amerikaansche volk nu nog geestdrift voor den oor log zou kunnen wekken. De taak van den man, die in de schaduw van President Roosevelt het geheele onmetelijke gebied der eco nomische verbindingen der Ver eenigde Staten en de daaruit voort spruitende politieke consequenties bewerkt, is dan ook in dezen tijd wel bijzonder moeilijk en verantwoorde lijk geworden. In Amerika pleegt men te zeggen, dat op het oogenblik aan het hoofd van de Vereenigde Staten drie mannen staan: Roosevelt, die het volk, Morgenthau, die het geld en Huil, die de buitenlandsehe politiek in handen houdt. Eén ding is zeker, dat Cordell Huil op het Witte Huis de ziel van Amerika's buiten landsehe politiek is. Als jongeman maakte Cordell Huil aan het hoofd van een afdeeling vrij willigers den Spaansch-Amerikaan- schen oorlog mee Daarna studee'-de hij ï-echten en op zijn 24ste jaar was hij indertijd de jongste rechter van de Vereenigde Staten. Ondanks zijn jeugd maakte hij snel carrière en op dertigjarigen leeftijd werd hij tot lid van het congres gekozen Te Wash ington wijdde hij zich voornamelijk aan fiscale vraagstukken en hij is ook de schepper van de belastingwet van 1913 en de groote belastingher vorming van 1916 In later jaren be woog hij zich meer op het terrein der internationale politiek en economie en werd hii een der naaste medewer kers van den President munt weder in omloop zal worden ge bracht, als het den bezitter duidelijk wordt, dat zijn hamsterwoede geen zin heeft wordt er nog een afzonderlijke actie ge- vperd, om kinderen in den landbouw in Duitschland te laten werken. Dit zijn zui ver de kinderen, die voor den landbouw worden opgeleid. Zij blijven dan ook een vol jaar in Duitschland werkzaam. Voelen zij er voor, ook daarna er te blijven wer ken, dan kan dit; blijken zij ongeschikt voor het werk op het land, dan wordt zoo veel mogelijk geprobeerd hen aan een and«ten werkkring te helpen. DRUKTE IN TRIPOLIS. Tripolis is een oude Arabische stad met een zeer bewogen verleden. De veel ge smade Vandalen, die hier nog altijd in een slechten reuk staan, hebben den grondslag gelegd voor deze plaats. Achter het hooge kasteel, welks dikke muren boven de haven uitsteken, begint het gewoel van de oude stad, met haar moskeeën, soixks en bazax-s, waarvan het Arabische >kwartier wemelt. In alle straten en steegjes vindt men de winkels, waax-in van alles te koop is, van den goedkoopsten rommel tot zware zilve ren armbanden en kostbax-e, gebox-duurde boernoes. De oude stad werkt als een mag neet. Hier kan de soldaat voor een paar lire een of andere gedachtenis koopen, een ring, eexx armband of een andere kleinig heid. In de woestijn kan hij met zijn geld toch niets doen. DE TURKSCH-DUITSCHE HANDEL. De eenigen tijd geleden tusschen Turkije en Duitschland getroffen economische overeerxkomst dient xxitsluitend ter aanvul ling van het verdrag van Juli 1940, doch vormt volstrekt geen nieuw economisch verdrag. De nieuwe regeling betreft in hoofdzaak zekere groepen van goederen, welke in het vrij sterk begrensde verdrag van den vorigen zocer niet met name wer den genoemd. Turkije zal aan Duitschland vrij gx-oote hoeveelheden tabak en land- zouwproducten, zooals veevoeder, techni sche oliën, huiden en vellen levei-en, waartegenover Duitschland voornamelijk chemische producten en kleumiiddelen naar Turkije zal uitvoeren. Voorts enkele industrieproducten, vooral papierwai'en. GIBRALTAR, BOLWERK VAN IJZER EN STAAL. In de laatste maanden is Gibraltar nog aanmerkelijk versterkt. Do bedoeling is blijkbaar, het eenigszins geschokte ver trouwen xn deze vesting te herstellen. Het kanaal, waax-door Gibraltar op een eilandje is komen te liggen, is ook gereed gekomen. Het is gegraven in de 1200 meter lange landtong, die de vesting aan Spanje ver bindt. Het is vier en een halven meter diep en drie en een halven meter breed. Het is voornamelijk bedoeld als afweenniddel tegen pantserauto's. In de stad zelf zijn door Canadeesche mijnwerkers, die speciaal voor dit doel zijn aangekomexx, tunnels geboord. Er is onder den grond een speciaal stx-atennet aange legd, waarin enkele winkels, twee lazax-et- ten, verschillende kantines, ontspannings lokalen, verblijven voor de militaire auto riteiten, enz. zullen woi-den ondergebracht. Verder zijn er diepe onderaardsche voor- raadkelders aangelegd, voor het opslaan van levensmiddelen en water. Tal van ge bouwen, die do artillerie in den weg ston den, heeft men opgeblazen en van den rots- wand werden groote stukken verwijderd door middel van dynamiet, ten einde be- IN KAART IS ZUID - AFRIKA ENGELSCH Het gx'ootsche plan van Cecil Rhodes, om de jonge Zuid-Afrikaansche bezittingen Engelsche bezittingen, steeds meer scheu ren begint te vertoonen De moeilijkheden, waarmede Engeland in Zuid-Afrika te kampen heeft, mogen geenszins onderschat worden. Reeds een vluchtige beschouwing van de kaart kan ons dit duidelijk maken. Verreweg het grootste deel van de Unie immers wordt niet door Engelschen, doch door Boeren bewoond. Alleen in Natal en in Basuto- Uideritiboi van het Britsche Imperium door een binxg van landen met den Soedan te verbinden, was met de inlijving van Duitsch Oost- Afnka werkelijkheid geworden. Rust dit geweldige koloniale bezit echter wel op een solide basis Maakt het niet veeleer den indruk van een kolos op leemen voeten, nu de Zuid-Afi-ikaansche Unie, die het eigenlijke fundament is van deze reeks van STEUNPUNTEN VANDEAUH NOMISTENBEWl6.iNZU!0 AFRI ENMISCH KOttMAlêElIl! FRANSCH j P0RTU6EESCH I BELGISCH n e SPOORWEGEN V'krp] land is het Engelsche element in de meèr- derheid Overal elders is Afrikaansch de landstaal. Het Afrikaansche element in Zuid-Afrika heeft Engeland tot dusverre belet, deze dominion evenals Canada ol Australië in den Europeeschen oorlog te betrekken Ongetwijfeld zal het Engelsche échec or> den Balkan dit streven nog versterken stijging van de rots onmogelijk te maken. Ook is overal luchtafweergeschut aange bracht. WAAROM LIGT ATHENE NIET AAN ZEE? Velen zullen zich er over verbazen, dat Athene volle 8 kilometer van zee ligt. In de oüdheid, toen de stad ontstond, stelde men geen prijs op ligging aan zee. Aan zee stond men voortdurend bloot aan de aan vallen van zeeroovers. De stichters van Athene gaven er de voorkeur a-n. een weinig meer het land in te trekken en zet ten zich neder aan den voet van den lateren Akropolis. Deze weid later verheven tot tempelheuvel. Het moderne Athene heeft zijn weder geboorte te danken aan den eersten mo dernen koning van Griekenland, Otto (van Beieren). In 1832 was het een nest met 1800 inwoners. Koning Otto wist de keuze van Athene als hoofdstad trots allen tegen stand door te zetten; hij wilde welbewust het nieuwe Athene aan het oude Athéne knoopen. Hiller tijdens zijn bezoek aan Marourg in het Zuiden van Stiermarken. (Hoffmann, Zander) Koffiesurrogaat of thee. Verder is thans de nieuwe regeling voor de koffie- en theedistributie ingegaan. De met 30 genummei-de bon van de „bonkaart algemeen" geeft recht op het koopen van 40 gr. thee of 250 gr. koffiesurrogaat, offi- cieele samenstelling. De verbruiksperiode van den bon loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. reeds geldig op den Zaterdag vóór den aan vang van een nieuwe distributieperiode. Zooals men weet, is de nieuwe bon thans Uitvoering Kinderbijslagwet. Dengenen, die meenen krachtens de Kin derbijslagwet aanspraak te kunnen maken op kinderbijslag of op een hoogei'e uitkee- ring dan hun is toegekend, wordt er op ge wezen, dat zij ter zake inlichtingen kunnen inwinnen bij de instelling, waai'bij hun werkgever zijn personeel heeft verzekerd ingevolge de Ziektewet, dus bij den Raad van Arbeid of bij een bedrijfsvereeniging. Mochten zij, ook nadat hun de gevraagde inlichtingen zijn verstrekt, meenen verdere aanspraken op uitkeerxng door een be drijfsvereeniging te kunnen maken, dan kunnen zij zich met een klacht wenden tot het college van toezicht, Raamweg 90, Den Haag. De dislocatie van voorraden. In verband met de dislocatie van voor raden, zijn de rijstpellerijen tot rayonnee- ring overgegaan. De Zuidelijke rijstpellerijen zullen het gedeelte van ons land bedienen, gelegen ten Zuiden van de Nieuwe Maas, den Nieu wen Waterweg, de Noord, de Beneden Mer- wede en de Waal, benevens de plaatsen Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam. Het overige ge deelte van het land zal uitsluitend door de Zaansche rijstpellerijen worden bediend. Engelsche luchtaanvallen. De laatste dagen der week Zijn boven Nederlandsch gebied weer vei'schillende Engelsche vliegtuigen verschenen, die brand- en bi'isantbommen hebben gewor pen. De meeste vielen zonder schade te veroorzaken in het vrije veld of in het water. Door enkele bommen echter werden verwoestingen en beschadigingen aange richt. Zoo werden zes woonhuizen ver woest en verscheidene andex-e beschadigd. Tal van huizen kregen glasschade, tex-wijl ook schuren en boerenhoeven getroffen zijn. In het geheel vallen er weer vijf doo den te betreuren. Twee personen werden zwaar en tien cht gewond. Ook eenig vee is omgekomen. De jeugd weer het land op. Op het Departement van Sociale Zaken is de afdeeling Arbeidsbemiddeling op het oogenblik druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor de uitzending van een groot aantal jongens en meisjes naar de landbouwbedrijven Zooals men zich zal herinneren, heeft het vorige jaar ook een dergelijke uitzending plaas gehad, doch op betx-ekkelijk kleine schaal, daar men te laat met de voorbereidende werkzaamheden was begonnen. Dit jaar zal dat anders zijn. Men heeft volop de gelegenheid gehad de zaak voor te bereiden en men verwacht dan ook, dat dit seizoen duizenden kinderen uit de stad naar het land zullen trekken, om daar in hun vacantie nuttigen arbeid te verrichten. Naast de actie om kinderen in den land bouw hier te lande genlaatst te» krijgen, IN NEDERLAND Een half pond rijst extra. De distributiegoden hebben ons deze Week een veirassing bereid. Voor het tijdvak van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 5 Mei a.s. stellen zij op bon 21 van de boter- en vetkaart, een extra rantsoen rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijst- gries of gruttenmeel (gemengd meel) van 250 gram beschibaar. Voor zoover dit extra rantsoen wordt betrokken tegen inlevering van bonnen van de vetkaart zullen de winkeliers aan het publiek een reductie van 0.03 per 250 gram op den normalen prijs verleenen. De winkeliers ontvangen het bedrag, waarover zij reductie hebben verleend door bemid deling van de plaatselijke distributiedien- sten terug van de middenstandsbanken. Nader zal worden bekend gemaakt op welke wijze de detaillisten de bonnen „21" van de boter- en vetkaart behooren in te leveren. De Japansche kroonprins Akihito Tsugn aan boord van het slagschip „Mikasa'". Ten einde de bij het Centraal Distributie kantoor ingeschreven detaillisten in de ge legenheid te stellen aan de vergroote vraag naar rijst te voldoen, worden zij in de ge legenheid gesteld van Maandag 5 Mei af tot en met Vrijdag 9 Mei a.s. tusschentijds de met „23" genummerde bonnen van de „bonkaart algemeen", welke thans recht geven op 250 gram rijst, voor toewijzingen in te wisselen. De vaste inleveringsdagen komen daax-bij te vervallen, zoodat de be langhebbenden onafhankelijk van hun codenummer de bonnen kunnen inleveren. De inlevering der bonnen dient te ge schieden in veelvouden van tien stuks, zoo dat het gebruikelijke minimum van 40 bonnen hierbij niet behoeft te worden ge handhaafd. De grossiers zullen tijdig door de Nederlandsche Meelcentrale van voor raden worden voorzien.

Soester Courant | 1941 | | pagina 4