De Omzetbelasting eenigszins verlaagd. Kleinkunst in de Openlucht, KANSSPEL Bekendmakingen. Plaatselijk Nieuws. UitgaveJ DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566, Postgiro 126156. ^DVERi ENTIEPRIJS; van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 ct. Bij contract koriing. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. FILMPJES tof 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 cf. Advertentie's worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 60 ct., per maand 20 ct. Per post 65 ct per kwartaal In dit blad zijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soester Week blad, De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes ter Advertentieblad en Soester Advertentienieuws. 20e JAARGANG No. 28 Hoofdredacteur G. J. SMIT, Soestdijk. VRIJDAG 11 JULI 1941 Wijzigingen, die 1 Julij.1. zijn ingetreden. Belangrijke dingen plegen meestal on- yerwacnts te komen. z.00 ook met de Omzetbe.a.Ttng. Nog maar nauwelijks wa- waren we goed ingewerkt in de nieuwe ingrijpende wijzigingen van de Omzet belasting 1940, zooats die per 1 Januari van kracht werd, of ze was al in wer king getreden. Het gevolg daarvan was, dat enkele onderdeelen van deze Omzet- be.aTing, aduans enkele wijzigingen, pas op een lateren datum in werking tra den. Zoo bijvoorbeeld ging het plakken van Omzetzegels nog eén maand door: iüf kon de leverancier-fabrikant recht streeks aan zijn klant tot 1 Februari j.1. de Omzetbelasting nog apart bereke nen op de factuur met de mededeeling „Aan de bepalingen Omzetbelastingwet wordt voldaan!". Inmiddels zijn de wijzigingen zes maan den van kracht geweest of opnieuw wordt de Omzetbelasting, blijkens een Veror dening in het Verordeningenblad van den laatsten Vrijdag in Juni, gewijzigd, en wel in dier voege, dat ze voor menigeen vereenvoudigd en verlaagd wordt. Zoo wordt om te beginnen het percen tage van de heffingen, die tot nu toe in vele gevallen 2i/2 pet. bedroegen, ver laagd tot 2 pet. Dit geldt voor alle leve ringen van den fabrikant aan den grossier en tusschenhandelaar (winkelier) en vooris voor het verrichten van diensten. Ook het percentage van 5 pet., dat goldt voor leveringen van den fabrikant recht streeks aan verbruiker of consument, bij voorbeeld drukwerken van den druk ker aan den zakenman, is thans verlaagd en wel met 1 pet.; vanaf 1 Juli rekent iederen fabrikant, die rechtstreeks aan den consument levert, dus 4 pet. Om zetbelasting, doorberekend in den prijs Want het voorschrift, dat de Omzetbelas ting in den prijs moet worden verwerkt en niet afzonderlijk op de factuur mag worden vermeld, is ongewijzigd geble ven. Vanzelfsprekend zullen deze beide ver lagingen voor velen zeer welkom zijn. Vooral in groote bedragen zal zulks merkbaar zijn. Ongetwijfeld blijft het percentage van de Omzetbelasting, dat de groothande laar, de grossier dus, berekent, namelijk een i/2 pet. Toen in het begin van dit jaar de wij zigingen van de Omzetbelasting in wer king waren getreden en wij hierover het een en ander schreven, merkten wij nog pp, dat het begrip Groothandelaar iet- Wat vaag was. Ook hierover is thans eenige duidelijkheid gegeven, want de term „groothandelaar" is wat meer nauw keuriger omschreven. Zoo wordt thans ook als groothandelaar (grossier dus) be schouwd, hij, die goederen onbewerkt doorlevert aan hen, die de goederen ten behoeve van hun onderneming betrekken. Wanneer dus een kantoorboekhandel een schrijfmachine levert aan een zakenman 'die deze uitsluitend voor zijn zaak noodig heeft, is de leverancier groot handelaar. Van de levering dezer schrijf machine moet hij (de leverancier) dus voortaan niet meer 2i/2 pet., maar 1/2 pet. Omzetbe'arting beta'en (en doorbe rekenen in den prijs), want voor deze en dergelrke leveranties is hij niet meer klein-, maar groothandelaar. Datzelfde geldt voorts voor alle leveringen aan het Rrk, de Gemeente, de Provincie, de Wa ters-happen, kortom alle leveringen aan pubMekrecht^rliike lichamen (met uitzon den "g van goederen, bestemd voor den b-uw, verbetering of herstelling va onroerende goe leren). Wanneer dus een timmerman hout levert voor de bersteTing van een gedeelte van hef ge meentehuis, is die timmerman géén 'grrofhande'aar. Levert e2n meubelmaker een nieuwe tafel, bestemd voor het meubilair van het gemeentehuis, dan is 'die meubelmaker weer wel groothande- laar. De timmerman berekent dus 2 pet. 'de meubelmaker slechts een V2 pet. Om- zetbc'asting. Niet alle fabrikanten, die rechtstreeks •au den verbruiker leveren, ziin 4 pet. Omzetbelasting verschuldigd. Ook hier in is een wijziging gekomen. Zoo behoe ven slechts 2 pet. te betalen en te be rekenen de volgende categorieën, die als fabrikaat werden beschouwd: apothekers, bakkers (en tankef bakker), ccnsumptie- ijsbereiders, exploitanten van inrichtin gen, waarin aan derden spijzen en of dranken werden geleverd, fabrikanten va/i maatkleeding, fotografen, poeliers, slagers, tandartsen (en tandheelkundi gen), vischbakkers en fabrikanten, die visch bereiden. Voor enkele dezer ondernemingen is bovendien een bizondere regeling getrof fen. want apothekers, exploitanten van restaurants en pensions, slagers en tand artsen zullen over hun geheele beroeps inkomsten voortaan 2 pet. Omzetbelas ting betalen. Niet voor alle leveringen is echter 2 of 4 pet. Omzetbelasting verschuldigd. Er zijn nog enkele artikelen, waarvoor een lager percentage geldt, namelijk 1 pet. voor alle granen, meel en bloem, terwijl de producten van bosch-, land en tuinbouwers, alsmede van veehouders en visschers met 1, resp. 3 pet. (al naar gelang men klein- of groothandelaar is) worden belast, mits genoemde categorie zelfs levert. Zoodra natuurlijk een der de producten van een landbouwer levert, geldt het gewone percentage. Dc uitzon deringen gelden alleen voor leveringen van de betrokken menschen zelf. Voorts zijn nog enkele leveringen door gr othandelaren vrijgesteld, o.a. wanneer zij aardappelen, granen, meel en bloem van granen, melk, alle soorten brandstof fen en turf leveren. Ook meststoffen zijn vrij van omzet belasting, indien de groothandelaar ze le vert. In groote trekken hebben wij hiermede de voornaamste jongste wijzigingen van de Omzetbelasting weergegeven. Wel zijn er nog enkele andere wijzigingen, welke wij nog niet meldden, doch deze hebben meer betrekking op den fabri kant. Zoo is bijvoorbeeld de vrijstelling van belasting voor de benoodigde grond stoffen van de fabrikanten thans geheel vervallen. Hiervoor zal de fabrikant in vrijwel de meeste gevallen 2 pet. omzet belasting moeten betalen. Vrijgesteld is ook bijvoorbeeld de visch, die de visscher zelf gevangen heeft en hij van zijn vangst voor eigen gebruik bestemd. Wanneer de visscher op de vischafslag van de door hem zelf gevangen visch koopt, met de bedoeling die zelf te eten, behoeft hij hiervoor geen Omzetbelasting te betalen. Tenslot te zijn een aantal goederen vrijgesteld van belasting, die ingevoerd worden in een zeehaven en door den groothandel laar vervoerd worden naar het binnen land. Doch het voornaamste is wel, dat de percentages van 2i/2' en 5 pet. terugge bracht zijn op 2 en 4 pet., hetgeen alweer een welkome verlichting beteekent van van de bedrijfslasten, die tenslotte uit eindelijk op de schouders van den con sument en verbruiker kwamen. Te Gorredijk heeft men dezer dagen een grasverkooping gehouden door middel van een spel kaarten. Grasverpachting, grasverkooping in dit tweede oorlogsjaar met behulp van een spel kaarten; ja, dat klinkt wel ietwat raar» Kaarten zijn er om te spelen: bridgen, whisten of pandoer zwikken, jassen, hartenjagen, maar nu ook voor 't beestenvoerï Daar in Gorredijk, daar heeft men (is hef goed of is het slecht?) voor de grasverkooping netjes heel gewoon de kaart gelegd. De notaris nam de kaarten, schudde ze eerst door elkaar, legde ze ondersteboven één voor éen op tafel klaar. En de aspirant-graskoopers trokken allemaal een kaart, want het ging om dierenvoedsel en dat was toch wel wat waard! d' Azen haddden d' eerste keuze en vervolgens weer de heer, vrouw, boer, tien, negen, achf, zeven, daarna was er heel niets meer. Opbieden was hier verboden, wanf er was een vaste prijs; iedereen gelijke kansen was in Gorredijk de eisch. 't Is wel leuk, zoo'n grasverkooping, al is 't ook een nieuw geluid; niemand kon hier speculeeren, want de kaarten wezen 't uit. Ieder mocht een gokje wagen, 't is de geest van dezen tijd, want wie op hef juiste paard wedt, wint uiteindelijk het pleit. Is heel 't leven thans geen kansspel, waarin ieder frekf een kaarf? Alleen kan nog niemand zeggens Hoeveel straks een Aas is waard? (Overname verboden). S. (Officieel) Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de Se cretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken bij beschik king van 26 Juni 1941, no. 7625 Afdeeling" Volkshuisvesting, voor deze gemeente ontheffing heeft verleend als bedoeld in artikel 4 van het besluit van 'genoemden Secretaris-Generaal van 29/30 Januari 1941, B.Z. No. IV, betreffende de bestrij ding van wandgedierte. Soesf, 2 Juli 1941. j Burgem. en Weth'. voornoemd. De Burgem. A'. L. DES TOMBE. De Secretaris J. BATENBURG. De Burgemeester van Soest maakt be kend, dat de te Soest wonende particulie re telers van aardappelen (zijnde alle niet-beroeps-telers), die hetzij in de bij hun huis behoorende tuine/t, hetzij in de zoogenaamde volkstuintjes, hetzij op spe ciaal hiertoe gehuurde of in bewerking gegeven stukken land aardappelen ver bouwen, vóór 13 Juli a.s. aan het Distri- butiekantoor te Soest, of aan het hulp distributiekantoor te Soesterberg een vragenlijst moeten afhalen. Deze vragenlijsten moeten in duplo worden ingevuld en onderteekend en in de week van 1419 Juli a.s. aan een dei- genoemde kantoren worden ingeleverd. Deze afhaling behoeft alleen te ge schieden door bovenbedoelde personen voor zoover zij twee aren of meer dan twee aren met aardappelen verbouwen. Bij de inlevering zal voor iedere ge heele are boven één are een strook van 13 bonnen gemerkt „reserve" van de bonkaart „Diversen" worden ingehouden. De bonkaart „Diversen" van het ge heele gezin alsmede van het inwonend personeel dienen daartoe te worden over gelegd. Beroepstelers krijgen 'n afzonderlijke schriftelijke oproeping. De telers, die weigeren of verzuimen een opgave in te dienen, stellen zich aan strafmaatregelen bloot. Soest, 8 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd, A. L. DES TOMBE. DAMCLUB O.D.G. Dinsdagavond werd in Hotel „De Gou den Ploeg" de vierde ronde gespeeld om het persoonlijk kampioenschap van den U.P.D.B. De belangstelling ging vooral uit naar de partij Waal-Collet, de twee sterke O.D.G. spelers, welke elkaar in deze ronde moesten bekampen. Na de Hol- landsche opening, waarbij spoedig de z.g. hekstelling werd bereikt en beide spelers trachtten een posifie-voordeel te beha len, voerde Waal in het middenspel een groote afruil-combinatie uit. Deze afruil kwam hem op een schijf achterstand te staan, maar één zijner schijven stond iq zoo'n prachtige poei- Eea geslaagd experiment. Hoewel het weer zich Vrijdagmorgen niet te mooi liet aanzien, als gevolg waar van men ons verzocht te willen melden, dat de uitvoering in het Openluchttheater tot Maandagavond was uitgesteld, be sloot men in den loop van den dag toch de opvoering te doen doorgaan. Het is met de kleinkunstavonden in Soest als met ieder ander kostbaar goed; zij zijn schaarsch. Daarom konden wij ons slechts ver heugen, toen de heer G. P. Nanninga, im presario, ons Vrijdag een programma aandiende, waarvan de uitvoering ver zorgd werd door artisten met namen als Koos Koen, Carlo Reni, Nina Dolee, Cilly Wang, Freddy Salten en Fred Fa- gel. Zoowel voor den ïmpressario en zijn cabaretensemble, als voor het bestuur der Sdchtïng Openluchttheater moet het ongetwijfeld een genoegdoening zijn geweest, dat na zooveel moeite hunner zijds, zulks een grcot aantal belangstel lenden, o.w. den heer Burgemeester, Mr. A. L. des Tombe en zeer vele plaatse lijke autoriteiten, den weg hadden we ten te vinden naar ons Openluchttheater. De intieme sfeer, die goede cabaretpro- gramma's eigen is, ontbrak in de open- om de mogelijkheden te onderzoeken lucht weliswaar, doch het experiment, van kleinkunst in de openlucht, kan desondanks zeer geslaagd genoemd wor den. De spon'ane reacties van het publiek waren hiervan wel het beste bewijs. Fred F egel debuf- r'e in dit uitgelezen gezelschap en het dient er direct aan toegevoegd: met succes! Zijn eenigszins bescheiden optreden kenmerkte zich niet z:o zeer door de gevatheid de wezenlijk fijne humor met oorspronkelijke vondst en het vlotte par lando van een Herbert Perquin, doch het was even beschaafd en de door hem zelf gemaakte liedjes gaven ons een uitste kenden indruk van zijn jonge en veel belovende talenten. Cilly Wang's dansparodiën oogstten veel bijval en terecht! De bijzondere wij ze waarop Cilly Wang het komische ele ment naar veren brengt, stempelde haar tct een artiste van werkelijk groot for maat in haar genre. In de hooggespannen verwachtingen van het optreden van Koos Koen werd het publiek wederom niet teleurgesteld. De caricaturen van de verscni.lende menschen-types waren raak en gaven ve le malen aanleiding tot „daverende" lachsalvo's. De tragische figuur vaq Bobby Ohnebrein daarentegen was diep* menschelïjk en werkte zeer op hei voel. Slechts een voiKonicn toi ontwi.i e- ling gebrachte gave, als die van Koos Koen kan zóó humor en tragedie com- bineeren. Carlo Reni bracht de aanwezigen in extase door eenige van zijn door de ra dio alom bekende imitatie's o.a. vaq Erna Sac, Lucienne Boy er en Tmo Ros- si. In het kwartet uit Verdi's „Rigeletto" en na de pauze als tenor, gaf hij eerst blijk van de bijzondere capaciteiten, waarover hij beschikt en kreeg men een klein idee van de moeilijke stemtechniek, welke hij beheerscht en van zijn wonder* lijke stemmiddelen, die in een zaal wel licht nog meer tot hun recht zouden ge komen zijn. De violiste, Nina Dolce, speelde met zuiver gevoel en zeer veel gloed eenige popu.aire melodiën, o.a. de Czardas van Monti en Poëm van Fibich. Ondanks een enkel mipder ge j moment viel het ons niet moeihj.. i haar de geroutineerde kracht te ont^e-»- ken, die op de juiste wijze haar vee.zij- digheiJ en begaafdheid in een voorareïfe- lijke „bloemlezing" uit haar rijke reper toire tot uitdrukking wist te brengon. Inderdaad bleek de begeleiding bij[ Freddy Salten in goede handen te zijn* Hij gaf met flair eenige voortreffelijke composities ten beste, die onmiskenbaar zijn destijds roemrijke dagen verrieden* Radio- ,,^>ound" uit Biitnoveu zorgdq voor de geluidsversterking, die hoe hard en zuiver deze ook was echter door de plaatselijke technische moeilijk* heden helaas niet geheel aan de verwach tingen beantwoordde. De heer A. Fortuijn Harreman vertolk te aan het slot van dezen in alle opzich ten zeer geslaagden avond de gevoelens van de talrijke aanwezigen, toen hij de artisten hulde bracht voor de aantrekke lijke wijze, waarop zij zich van hun taak' hadden gekweten. Spreker maakte van de gelegenheid dankbaar gebruik, mededeeling te doeq van de plannen, welke de Stichting Open luchttheater in samenwerking met V.V.V« „Soest-Vooruit" dezen zomer voorne mens is uit te voeren. tie, dat Collet zijn uiterste best moest doen, deze voor hem gevaarlijke schijf van de damlijn af te houden. In het eindspel kwam Waal nog iets beter te staan, maar zijn tegenspeler wist steeds de juiste oplossing te vinden en remise was het slot van deze spannende partij, waarmee beide spelers tevreden mogen zijn. In groep II wist E. Veerman in de opening tegen den A.D.V.-speler Louis een slagzet uit te voeren, welke hem twee schijven voordeel bracht. Deze par tij werd dan ook na eenige zetten door den Amersfoorter opgegeven. De wedstrijd Tap—Soede ging den ge- heelen tijd gelijk op, totdat Soede in het eindspel een schijf winst wist te boe ken. Dit kleine overwicht bleek van zulk een greoten invloed te zijn, dat hij Tap tot capitulatie wist te dwingen. Een mooi resultaat van den Soester speler. Van Eek heeft zijn eersten nederlaag moeten incasseeren tegen den sterken A.D.V.-er Stappershoef. Na een verkeerden afruil in het mid denspel, wat hem een schijf achterstand bezorgde, ging hij een zeer moeilijk eind spel in. Dit eindspel werd correct behan deld door de tegenpartij en zooals reeds vermeld, moest van Eek het onderspit delven. A. den Baas won op regelmatige wijze van zijn clubgenoot Van Huuksloot en wist Dielissen zijn partij van Hamming te winnen. In de 2e klarse s.eride C. v. Es re mise en Poot verloor van den sterken Van de Ham. A. s. M?andag worden deze wedstrij den in A .lerofcort voortgezet. De vol gende partijen zullen gespeeld worden: G. Collet-A. den Eaas. C r. D.elissenD. Waal. R. Damen—R. Hamming F. Louis—J. C. Tap. G. M. v. Eek—E. Veerman- F. Kramer—G. S appershcef. In de onderlinge competitie boekte Reeringh een overwinning op Grasmaljer. De volgende weak zal de voorjaarsver gadering van O.D.G. worden gehouden. Aller opkomst is gewensclit, daar er en kele belangrijke punten aan de orde zullen komen. ZOMER-CONCERT. De Soester Harmonie „Patiëntia Vin- cit Omnia',, Dir. H. B. J. de Vries, zal op Donderdag 17 Juli, des avonds 8 uur, een concert geven in het rosarium tegen over het gemeentehuis. Het navolgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Schouder aan Schouder, marsch- 2. Ouverture Joyeuse. 3. La Housarde, Valse Militaire. 4. Le Fretnersberg, le deel. 3. Poutpourri nach Motieven dec Operette der Vogelhanler* Pauze. 6. Fête au Trianon. 7. Dans Le Sud, Esqulsse Americaine» 8. Fantasie sur 1'opera Guillaume Teil 9. Valse Interrompue, Legende. 10. Dilbeek-Marsch. TENTOONSTELLING VAN DER HUCHTSCHOOL. Zaterdag 12 Juli houdt bovengenoemd# school een tentoonstelling van werkstuk* ken van haar leerlingeu. Belangstellenden zijn hier welkom va# 35 uur *3 middags en van 79.30 uu^ 's avondf

Soester Courant | 1941 | | pagina 1