Reclame in oorlogstijd. Bekendmakingen. Blijf Optimist! Centrale Keuken. Plaatselijk Nieuws. Uitgaves DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Teletoon 2566, Postgiro 126156. MENU DE 5GE5TED CCUCAM VU V ER 1 EN ITEPRIJb: van 15 regels f0.75, elke regel meer 15 ct. Bij contract korting. Advertentie's fusschen de tekst dubbel tarief* FILMPJEb tot 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 ct. Advertenties worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. ABONNEMENTSPRIJb: per 5 maanden 60 ct., per maand 20 ct. Per post 65 ct. per kwartaal* in dit blad zijn opgenomen: boester Nieuwsblad, boester Week blad, De Nieuwe boester, De boester Post, Huis aan Huis, boes ter Advertentieblad en boester Advertentienieuws. 20e JAARGANG - No. 31 Hoofdredacteur G. J. SMIT, Soestdijk. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1941 Het nut daarvan wordt telkens weer bewezen Er is een tijd geweest, dat de klant in ieder opzient koning was en een schier onbegrensde heerschappij bezat. Zijn tijk strekte zich uit tot iedere zaak of winkel en naar mate zijn portefeuil le gevulder en zijn gouden horlogeket ting zwaarder was, steeg hij in achting bij den winkelier en zakenman. Gedurende het laatste jaar is er in dit opzicht wel een en ander veranderd. Ko ning Klant is op menig terrein onttroond en zijn rijk begint te tanen. Men kan gerust zeggen, dat zijn heerschappij vrij wel uit is, althans.voorloopig. legenwoordig is in veel gevallen het eerste woord, dat sommige zakenmen- schen laten hooren op de schuchtere be stelling van zijn klant: „Heppubonne"? Kent U dit nieuwe woord nog niet? Officieel komt het in de woordenboeken niet voor. Het is een uitvinding van arg wanende en domme zakenmenschen en, vooral van bedienden in zaken, waar de patroon tegen zijn ondergeschikten sput tert, als ze vergeten de bonnen in ont- angst te nemen. En niet alleen in winkels of bedrijven, ok en vooral in restaurants kan men de- aanwinst van onze Nederlandsche taal ooren, want vrijwel steeds is het eer- e woord van den kelner of ander be- cdienend lid van het personeel, wan eer U een broodje kaas bestelt: „Hep- jbonne", Hoe onlogisch en onwellevend deze ^aag is, beseffen deze menschen waar- chijnlijk niet, want anders zouden ze ze ker wel facfischer optreden. Men vraagt immers ook niet aan den klant: „Heppu- geld-bij-U"? Mij dunkt, dat de klant in zulk een geval verontwaardigd en zonder bestelling de zaak zou uitioopen. Maar op het „Heppubonne" reageert de klant al niet meer, bewust als hij is van zijn ondergeschiktheid aan den zakenman, restaurateur en winkelier. Alles is evenwel betrekkelijk. Er komt zooals gezegd eenmaal weer een tijd, dat de rollen omkeeren en dat de klant het initiatief herneemt. Maar laten we ons eens bepalen bij den huidigen stand van zaken. De win kelier kan zijn waren, voor zoover deze nog niet gedistribueerd zijn, wel kwijt. En de waren, die op de bon zijn, kan hij Wel slijten aan zijn vaste klanten. N;euwe klanten, och, menige zakenman Btelt daar tegenwoordig geen prijs op. En reclame maken? adverteeren? Daarvoor haalt de zakenman, die niet verder kijkt, dan zijn neus lang is, de schouders op. Adverteeren? Hoe komt U er bij? Ik be hoef geen reclame te maken; de men schen komen tegenwoordig vanzelf wel. Gelijk heeft-ie wellicht, maar hij weet zeer goed, dat dit maar tijdelijk is en dat hef steeds dezelfde gezichten zijn, die hij in zijn winkel ziet. Hij staat er niet bij stil, dat er weer tijden komen, dat diezelfde personen hem dan niet aan die inkomsten kunnen helpen, die voor in standhouding van zijn zaak noodig zijn. Maar zooals gezegd, er zijn zakenmen schen, die meenen, dat reclame maken In dezen tijd overbodig is. Gelukkig denkt niet iedereen er zoo over. Er zijn ook verstandige zakenlie den en deze menschen kwamen tot de conclusie, dat het juist in oorlogstijd zeer noodig en nuttig is, om reclame te maken. Wij zullen dit met een paar voor beelden bewijzen. Nog maar he.1 kort geleden begon een biscuit-fabriek met een origineele recla me. Zij plaatste des Maandags een adver tentie, waarop een meisje stond afge beeld, met het onderschrift: „Kent U haar? Morgen vertellen wij, hoe ze heet". Den vo'gcnden dag stond het meis je weer in de krant met als onderschrift: „Hier ben ik; Josefientje is mijn naam, morgen veriel ik U meer". (De naam is fic iet gekozen, omdat het hier niet om de betreffende zaak, maar om den vorm van reclame gaat.) Den volgenden dag werd het raadsel opgelost en bleek „Jo sefientje" de naam te zijn van een bis cuit, waarvoor de aandacht werd ge vraagd. Nog enkele advertenties, steeds met Josefientje er bij, verschenen van deze firma en steeds met nuttige wenken aan het adres van de biscuit-verbruikers. En het nuf van deze reciame? De, firma heeft juist door deze advertenties de aanoacht gevestigd op HAAR biscuit en het publiek, waarop de figuur van Jo sefientje suggestief heeft gewerkt, zegt ongetwijfeld al gauw: Laten we ook eens een half pond Josefientjes koopen, of: Als ze dat niet hebben, neemt dan maar Josefientjes. Het resultaat is, dat de firma haar naam zoo dit al niet het geval was voor nu en later definitief populair heeft gemaakt. Het resultaat van deze cam pagne schrijver dezes weet het was dan ook ver boven de verwachtin gen. En dat zegt in oorlogstijd veel. Een ander feit. Onlangs werd er re clame gemaakt met een bepaalde soort tabak. Laten we 't noemen: Nummer 44 Het gevolg is geweest, dat de betrok ken firma hoofdzakelijk orders kreeg voor Nummer 44-tabak. Het beoogde resultaat was bereikt en de firma heeft hiermede haar cliënten- kring niet weinig uitgebreid. Dit beteekent voor den bona-fide za kenman, onverschillig of hij groot-indus trieel, dan wel een kleine winkelier is, heel veel. Denkt U daarbij eens even terug aan sommige groote firma's die vroeger hee- le pagina's in de bladen adverteerden. Wij noemen geen namen, doch ongetwij feld zult li er zich wel enkele herinne ren. Ziet II wel, dat U z ena nauwelijks één jaar al bijna bent vergeten? Wellicht kent U de namen van de raeesten niet meer.omdat ze geen reclame meer maken. De bona-fide verstandige zakenman blijft daarom reclame maken, blijft ad verteeren. Hij weet, dat hij gestadig, steeds weer de aandacht van het publiek op zijn zaak moet vestigen. En hij weet ook, dat de omstandigheden, waaronder wij thans leven, tenslotte maar tijdelijk zijn; dat er weer eens een tijd komt, dat de klant niet hem, maar hij de klant weer noodig zal hebben. En dan gaat de klant ongetwijfeld ook naar dien winkelier, die hem door zijn adverten tie's aan zijn zaak wist te binden. Evenals in '14'18 zullen ook in de zen oorlogstijd vele zaken verdwijnen, waaronder ook niet weinig groote fir ma's Daarentegen zullen kleine bedrij ven tof belangrijke zaken uitgroeien en zelfs op dit oogenblik zou reeds op ve le gevallen van belangrijke uitbreiding van kleinere zaken kunnen worden ge wezen. Het zijn die zaken, waarvan de eige naren steeds weer het oog gericht hou den op de toekomst, zij, die in dezen tijd een zoo grcot mogelijk aantal cliën ten aan hun zaak weten te binden en we ten, dat thans het belangrijkste is, dat zij niet vergeten worden en daarom re clame maken. Staan de zaken met U ook zoo? (Officieel) TERUGGAVE VAN JACHTGE WEREN AAN JACHTACTE- HOUDERS De Burgemeester van S^est maakt be kend, dat de 'Hoogere SS- en Politie leider bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft be paald, dat vanaf 1 Augustus 1941 per persoon één jachtgeweer en bijbehooren- de munitie worden tegeruggegeven aan personen, die: a. in het bezit zijn van een geldige groote jachtacte, als bedoeld in artikel 15, onder a en b, der Jachtwet 1923; B. met een schriftelijk bewijs kunnen aantoonen, dat zij lid zijn van de Al- gemcene Nederlandsche Jagersvereeni- ging, en C. reeds in het bezit zijn geweest van een z.g. „voorlooplge verklaring", welke voor „gezien" moet zijn gefeekend door het hoofd van het betrekkelijk Einsatz- kommando der Sicherheitspolizel und des S.D. Zij, die hiervoor !n aanmerking wen- schen te komen, moeten hun voorloo- pige verklaring op Zaterdag 26 Juli 1941 inleveren op hef Bureau van Politie. Als hef leven vol comfort is en het rolt genoeg'lijk voort, als je van geen rantsoeneering en geen oonog hebt gehoord, och, daa is het niet zoo moeilijk om je er doorheen te slaan. maar in deze omstandigheden kom j' er anders voor te staan 1 Als je je niet aan kunt passen in deez' dagen vol van strijd, als je altijd moppert over distributie-narigheid, dan vergal je j' eigen leven en 't van anderen bovendien, omdat je in deze dagen niet de zonzijde wilt zien! 't Is een feit: 't is niet plezierig met die bonnen, telkens weer, maar een echt verstandig mensch legt zich berustend hierbij neer, want hij weet, dat chicaneeren, dat gemopper in deez' tijd op die distributie dingen, toch bewijst kortzichtigheid. Een verstandig mensch zegt: Mopp'ren? Zeuren? Doe ik niet, O nee! Als je ondanks optimist blijft, och, dan valt het nog wel mee. Als men maar de zonzij zien wil, die er nog aan 't leven is, dan valt werkelijk het leven, trots al', nog wel mee. Gewis! Moeilijkheden zijn er zeker. in dit leven voor elkeen, maar die kan men overwinnen, daarin staat men niet alleen, want die hebben wij toch allen en als je 't steeds zoo beziet, dan is 't voor een flinken man en flinke vrouw zoo erg nog niet! Tracht er 't beste van te maken want dan komt men er beslist; sla je door de moeiilijkheden en blijf immer optimist! Slappelingen gaan ten onder, als het leven moeilijk wordt, want zij komen veel te spoedig dan van alles toch te kort. Zoek daarom altijd den zonkant, heusch, dan kom je er wel door en geeft aan dat zeuren, mopp'rei van die and'ren geen gehoor. Lach om al die moeilijkheden, tracht je er doorheen te slaan, dan ervaar je 't woord der vaderen: ,,'t Sal waerachtig wel weer gaen!" (Overname verboden.) S. VERSTREKKING VAN EXTRA ZEEP. Aa t i et Distributiekantoor, Steenhoff- straat 12a te Soest en aan het hulp-dis tributiekantoor te Soesterberg, kunnen, tijens de gewone kantooruren t.m. 8 Augustus 1941 formulieren worden af gehaald ter bekoming van extra zeep voor: A. Arbeiders, die, tengevolge van hun werkzaamheden, aan sterke vervuiling van lichaam of kleeding zijn blootgesteld. B. Gediplomeerde kraamverzorgsters. C. Melkers. De formulieren kunnen slechts wor den afgehaald door bedrijfshoofden of bedrijfsleiders van ondernemingen. Aan individueele arbeiders zullen geen aanvraagformulieren worden uitgereikt. Na invulling en onderteekening die nen de formulieren aan het distributie kantoor te worden ingeleverd uiterlijk tot en met 9 Augustus 1941. Ier voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat aanvragen alleen ge richt mogen worden aan den Distributie- dienst, waaronder de vestigingsplaats v.n het desbetreffende bedrijf resorfeerf. Practiseerende artsen, tandartsen en veeartsen kunnen zich vóór 15 Augustus 1941 tot den Distributiedienst wenden onder overlegging van hun stamkaart. Soest, 31 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd, A. L. DES TOMBE. fieme sfeer, die in een zaal zoo genoeg lijk aandoet en vaak tot een zoo groote spontaniteit kan uitzwellen, gaat immers in de openlucht zooveel verloren. loch blijkt, dat ook in dit opzicht nog iets te leeren valt en zeker was dit Zaterdagavond het geval, toen het Vijf Stuivers Cabaret van Benny Vreden een avond gaf in ons Openluchttheater. De opkomst van het publiek was on- verwaent groot. Naar schatting hebben pl.m. 70) personen genoten van het goe de spel en de eveneens uitmuntende zang. Het was Benny Vreden, die het eerst de aandacht vroeg en in een gezellige conference berekende hoeveel stuivers elk der spelenden aan het einde van den avond rijker zou zijn. Iedere bezoeker immers bracht voor elk der medewer kende personen een stuiver in het denk beeldige laa.je. Met de liedjes, welke hij hieraan ver bond, wist hij de stemming direct hoog op te voeren en ook het optreden der vier andere dames en heeren werkte er toe mede, dat deze stemming er tot het einde in bleef. Rob van der Bas deed zich reeds in zijn eerste optreden kennen als een uit nemend zanger. Zijn prachtig vol geluid en zijn onge dwongen voordracht, hetwelk hij in zoo veel verschillende uitingen weet te geven, stempelen hem tot een artist van de bes te soort. HQ leeft in de zang, maar ook de zang die in hem leeft weet hij vol tin- teling en bruisend te geven. Ook de voor Soest niet onbekende Harmony Sisters hebben ons vergast op een reeks liedjes uit hun onmetelijk re- pertoïr, waarvan enkele in het Duitsch en Fransch. Hoe verfijnd is steeds weer hun optre den, hoe zuiver hun zang, hoe aanvul lend hun stemmen, hoe brutaal het werk op de piano. Reeds verschillende malen hebben wij de gezusters beluisterd, maar steeds weer moet men getuigen, dat zij nieuw blijven, nieuw in hun repertoir, nieuw in hun charme, nieuw in hun geheele op treden. B,j afwisseling hebben Benny Vreden, Roo van der Bas en de Harmony Sisters ons eenige uren bezig gehouden en dat hun optreden voer honderd procent vol deed, bewees wel het steeds weer uit de vele aanwezigen opstijgend applaus, waaraan soms geen einde scheen te ko men. In dit succes deelde ook de pianist Peter Kellenbach, die voor zijn taak goed berekend was en op zijn terrein een even groot artist bleek als de andere mede werkenden. Als laatste nummer ging de vestzak opera „Ridder Haaldewijn en het fami- liespook". Vanzelfsprekend werd hierin de ope ra tot een bespotting gemaakt. Rob van der Bas als Ridder Haalde wijn en Benny Vreden als de schildknaap Raket brachten in dit nummer een goed stuk zang ten gehoore, terwijl het spel eveneens uitmuntend voldeed. De Harmony Sisters, die hier in dit gebeuren het koor van schuldeischers vormden, eischten in hun uitnemende zang voldoening van hun vorderingen op den meer dan gesjochten Ridder Haal dewijn. Deze vestzak-opera vormde een waar dig slot van het zeer goed gekozen en niet minder goed uitgevoerde program ma. Benny Vreden heeft met dezen avond zeer veel succes geoogst en het zou ons niet verwonderen als men zou beslui ten tot het geven van een tweede uitvoe- ring. „De Vijf Stuivers" zijn, zoowel wat ensemble als toegangsprijs betreft, met één slag populair. voor de week van 4 t.m. 9 Aug. 1941. Maandag 4 Augustus Roodekcol (purree en groenten apart). Dinsdag 5 Augustus. Wortelen (purree en groen*~ apart). Woensdag 6 Augustus Tomatensoep. Donderdag 7 Augustus Haché (purree apart). Vrijdag 8 Augustus Bloemkoolstamppot. Zaterdag 9 Augustus Peulvruchtensoep m. worst (erwten). PALING ONDER DE MAAT. Te Soesterberg schijnt men erg ver zot op z.g. ondermaatsche paling. Reeds meerdere malen werden daar personen bekeurd, welke paling onder de maat ts koop aanboden. Ook dezer dagen was dit het gevai. ïwee Bunschoner vïschventers werden bekeurd en pl.m. 17 pond paling viel in honden van de politie. BEKEURD. Door de Soesterbergsche politie werd procesverbaal opgemaakt tegen een wielrijder, die op den rijksweg reed en zich door een auto liet voorttrekken; te- gen een wielrijdster uit Den Dolder, din op den avond een onverlicht rijwiel be reed, alsmede tegen een Soesterberg- sche dame, die zich na twaalf uur op straat ophield. VIJF STUIVERS CABARE1 IN HET OPENLUCHTTEAtER. Wij zijn nimmer voorstanders geweest van cabaret in de openlucht. Van de in- rijwielen gestolen. Langs den berm van de Banningstraat te Soesterberg werd dezer dagen een rijwiel gevonden, dat erg beschadigd was. Het rijwiel, dat het merk „Ideaal" draagt is vermoedelijk van diefstal af komstig. Een tweede exemplaar werd achter gelaten bij een bewoner aldaar. Daar de eigenaar niet kwam opdagen, werd ook dit exemplaar bij de politie gedeponeerd. Beide karretjes kunnen door de eige naren bij de politie in ontvangst wor den genomen. „ROMANTISCHE LIEFDE" Zondagmiddag a.s. 3 Augustus zal iq ons Openluchttheater aan de Soester berg schestraat door de „Vereenigde Haagsche Spelers" onder leiding van Pierre Balledux wederom een voorstel ling worden gegeven. Het op te voeren stuk „Romantische Liefde" van den bekenden Franscheq auteur Eumond Rostand verplaatst ons in het begin van de 18e eeuw met haar romantiek, en de buitengewone bekoring van de costumes uit dien tijd, toen de jeugd nog dweepte met de romantische liefde. Deze tijd wordt ons door Rostand vol charmante Fransche spotternij teq tooneele gevoerd. U zult zich, als het ge heel als levende schilderijen aan Uw oog voorbij trekt, uitstekend vermaken, het zal U een onbezorgden vroolijken mid dag bezorgen, die U toch innerlijk rijker maakt, U wat schoonheid brengt en tot slot.neen, dat mogen wij niet ver klappen. Omtrent de uitvoering zelf vernameq wij, dat in totaal 16 personen medespe len, waaronder Anneke Pauwels, Pierre Balledux, Nico de Jong, Jan van der Linden, Wim Vesseur, Gerard Meusseq e.a. Als bijzondere, attractie zal het ge heel worden opgeluisterd door een strijk orkest. Het tooneel wordt in een tuiq herschapen, terwijl de decors, welke voor de opvoeringen in den Haag gebruikt worden, ook in Soest dienst zullen doen. De „Vereenigde Haagsche Spelers" hebben dit charmante blijspel met groot succes in Den Haag ten tooneele ge bracht. Het Dagblad „De Telegraaf" schreel hierover: „Zij hebben het met succes gespeeld. Nico de Jong en Jan van der Linden wa ren de diplomatieke vaders van hef ro mantische paartje en de rollen waren in goede handen, Pierre Balledux was Straforel met fantasie en vol verve. De minnaar, Wim Vesseur, had veel schik in de fraaie rhetoriek en 't meisje, Anne ke Pauwels, was het best in de vinnig heid van haar desillusie." Houdt dus a.s. Zondagmiddag vrij en komt met Uw vrienden, kennissen of gasten naar het Openluchttheater. U zult cr geen spijt van hebben, integendeel, daar zijn wij van overtuigd. In afwijking van het oorspronkelijk ge melde, zullen de voorstellingen te 2 uur in plaats van half 2 aanvangen, hetgcea door velen met instemming zal wordcq begroet. In verband met het feit, dat het gezelschap weer tijdig naar Den Haag moet vertrekken, ten einde des avond» weer een voorstelling te geven, zal ech ter stipt 2 uur aangevangen moeten wor den, daarop rekene men wel.

Soester Courant | 1941 | | pagina 1