Tweede Blad Rob, de moedige Oost-Indiër. PU ROL WANNEER VERDUISTEREN? Voor kleine Tuinen. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. D. F. VOIGT HEERENKLEEDING DE DOM DAMESKLEEDING VOOR ALDERS' BOEKHANDEL SEPTEMBERA.S. AANVANG DER nieuwe Cursussen in Boekhouden, Handelsrekenen enz. EEN DAK DAT LEKT? komen ot/nect Wen maken 't perfect! van „DE SOESTER COURANT" van VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1941, No. 3E Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 2363 Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H. Oogartsen een vertrouwd adres. HET ROOIEN VAN AARDAPPELEN. Met het rooien van vroege aardappe len wordt door beginners wel eens wat lang gewacht, vooral als zij uit hun ei gen oogst pootgoed voor het volgend jaar willen betrekken, hetgeen trouwens, on der de huidige omstandigheden, zeer ver standig is. Zouden we met rooien ech ter gaan wachten totdat het loof ver dort, dan kon de oogst hier en daar iwel eens samenvallen met die van de late soorten! Zijn de vroege aardappelen evenwel op tijd gepoot (eind Maart, half lApril) en heeft het gewas zich normaal bunnen ontwikkelen, dan kan, althans na W f Juli gerooid worden. Na het rooien laten we de aard- jappels in de openlucht drogen, doch zouden we ze lang in het volle zon licht laten liggen, dan worden ze blauw pf groen. Bovendien zal 't uit 'n oogpunt ivan veiligheid, ook wel niet geraden zijn Om pas gerooide aardappelen geruimen Ifijd op het veld te laten liggen... Voor poters komen alleen die aard appels in aanmerking, die van gezonde planten kwamen en een middellijn heb- jben van c.a. 5 c.m. Voorloopig bewaren iwe het pootmateriaal op 'n koele plaats. Onze sjalotten kunnen nu eveneens Iworden geoogst, het loof wijst daar trou- jwens wel op. We trekken ze uit den rond en laten de bolletjes een dag of at in de zon drogen en narijpen. j Nu kunnen we weer spinazie zaaien fvoor herfstgebruik. Hiervoor gebruiken jwe rond zaad. Onlangs wezen we nog jop de Vlaamsche cultuur van spinazie 'frul. door te zaaien op rijen met afstan- jen van c.a. 12 c.m. In de rij worden de iplantjes weer uitgedund, óók' op afstan- :den van 12 c.m., zoodat de spinazie zich jflink kan ontwikkelen. We snijden deze spinazie niet af, maar blijven hiervan .Isteeds de grootste bladeren plukken, tot •iin het voorjaar toe. De cultuur van pluk- spinazie verdient o.i. ook voor beginners liverre de voorkeur. Een belangrijke groente voor den [herfst zijn ook de jonge wortels: deze Jkunnen we tot begin Augustus, nog zaai- )en. We nemen hiervoor gewreven zaad jen laten dit in huis (b.v. in de warme Serre) in een kistje met vochtig wit zand [kiemen. We bedekken het kistje met 'n stuk glas om uitdrogen van het zaaisel ïegen te gaan. Als het zaad gekiemd lis, zaaien we dadelijk uit. Wanneer we fcaaien moeten op onkruidvollen grond 'dan zaaien we bij voorkeur op rijen en mengen door het wortelzaad wat zaad (van raapstelen: deze komen vlugger op dan de worteltjes en wijzen ons dus den rweg: we kunnen dan gemakkelijk tus- Schen de rijen wieden! Bloemkool kan alleen nog worden ge plant, als het een speciale late soort is, b.v. de „Alpha". Ook andijvie planten iwe nu uit. Hebben we zelf gezaaid, dan gieten we het bed, waarop de jonge an- 'dijvieplantjes staan, daags voor het uit- planten goed nat, zoodat de plantjes een flinke kluit houden: ze slaan dan ge makkelijk aan. Ook spruitkool kan nog uitgeplant worden, maar hiermede moe ten we haast maken! Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwaohtlghsid, gebruike men de Zenuwstillende Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 76 oent. GEBOREN: Beatrix Hendrika Maria, d. v. H. van Harten en M. H. B. v. Ingen, Vrede hofstraat 2. Wilhelmina Juliana, d. v. A. A'. v- d- Zouwen en H. de Ruiter, L. Brinkw. 41. Dorothé Hendrika Bertha Geertruida, d. v. G. W. Boekei en H. M- Ruijer, Braamweg 50. Sonja, d. v. C. v. Wilgenburg en J v- Schoonhorst, Kerkpad N.Z. 17a. Johanna Maria, d. v C. M. Visser en M. Hilhorst. Steenhoffstraat 20. Gerardus Nicolaas Antonius, z. v. W. P. Schimmel en E. Majoor, Noorder- weg 85. Heintje Geertruida Elisabetfh, d. v. A. v. Asch en H. van Soeren, L .Brink- weg 53d. Sonja, d. v. J. de Rooij en G. Kuijper, KI. Engendaalweg 15. Jacob, z. v. A. P. Maaskant en M- Jan sen, Braamweg 71. muneim w. Maria plaats - UTRECHT ONDERTROUWD: J. j. v. Brakel, 22 jr., metselaar Baarn en A. Grift, 23 jr., Hartweg 14. D. Hageman, 21 jr., slager Nieuweweg 58 en D. Huisman, 22 jr., Eigendom weg 110. H. de Ruiter, 37 jr., Hartweg 31 en M. P. v. d. Nat, 28 jr., Hartweg 6b- G. H. v. d. Broek, 33 jr-, electriciën, Kerkpad N.Z. 10 en G. N. Prins, 30 jr., Eikenlaan 3. GEHUWD: F. A. M. H. Chappin, 32 jr-, leeraar en E. H. Portheine, 23 jr., Maastricht, W, Pyrmontstraat 39. C. v. d. Veer, 26 jr., bakker en A- J- Tolboom, 25 jr., Bussum, Gr. Wich- manlaan 35. OVERLEDEN Peter Heinrich Peters, 72 jr., geh'. m. J. Kloos, Kolonieweg 7. Leendert Dirk Rüger, 40 jr., ongehuwd Soesterbergschestraat 125. SCHOOL. EN STUDIEBOEKEN Steenhoffstr. 1 (naast Postkantooi) Tel. 2476 GEVESTIGD: F. L. v. Hall, Vosseveldl. 21a, v- den C. Broeshart inw., Heidew. 16, v. A'dam- A. H. v. d. Ham, Barfolottil- 2, v- A'foorb J, C. Duchateau inw., Van Lijndenlaan 7, van Hillegersberg. L. de Vries m. k en L'. Walma inw., A. Hahnweg 17, van Haskerland. Chr. v. Dam-v. d. Weerd, Sinnemapl- 9, van Zeist. F. Verbeeck inw.* Heideweg 14, van Utrecht. P. J. v. d. Breemer inw-, P- v- d. Bree- merweg 3, van Apeldoorn. A'. v« Altena inw., Kostverlorenweg 3c, van Amersfoort, j. v. Dijk m. vr., Dijkhuisstr- 11, van Zeist. KOORVEREENIGING „EXCELSIOR" - Dir, Jan Bartclsman In studie WEIHNACHTSORATORIUM van Joh. Seb, Baoh Re titie's eiken Woensdagavond van 810 uur in „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Aanmelding voor lidmaatschap aan het repetitielokaal en bij het Ster. t Netty van Zocst, Sparrenlaan 4. B. Karsemeijer m. vr., Helljngweg 2, van Amsterdam. H. de Graaf-Bonestroo, Amersfoortsche- straat 116, van Nijkerk. E. Hop, Amersfoortschestraat 75a, van Ermelo. M. A. J. Merfs-Merkenhof inw., Post weg .46, van Zeist. A. H. v. Nieuwkerk m. g, Birkfsfraat 51, van Amersfoort. M. H. J. Vroom inw., Amersfoortsche straat 100, van Amersfoort. G. W. v. Surksum inw., Amersfoortsche straat 100, van Amersfoort. VERTROKKEN: H. Verboom m. vr., van Plasweg 52 naar Den Haag. J. v. Stolberglaan 85. H. L Witmer, van Hartmanlaan 62 naar Ned. Indië. A. v. Alphen, van O. Tempellaan 2 naar Heerwaarden, Veluwe 56. J. C. v. Maanen, van O. Tempellaan 2 naar Heerwaarden, Voorne 70. S. N. Koerse, van Soesterbergschestraat 125 naar Ede, Berkenlaan 11. J. W. de Goede, van Bosstraat 90 naar Amersfoort, Achter de Kamp 30. A. H. Singelenberg m. g., van Van Wee- destraat 37 naar Zeist, Prof. Lorentz- laan 30. G. Slootweg-v. Vliet, van Rademakerstr. 27 naar Ln. v. Meerdervoort 555. j. C. Gerfh m. g., Heuvel weg 25b naar Baarn, Eemnesserweg 83a. C. j. Loef, van Wilhelminalaan 10 naar Utrecht, Harpstraat 22. Sj. Joustra, van Stadhouderslaan 39 n. Den Haag, v. Kijfhoeklaan 29. A. Sluijs, van Wilhelminalaan 6 naar Willige Langerak B 24. E. Vingerhoets, van O. Utrechtscheweg 48 naar Eindhoven, Tramstraat 28. H. v. d. Hoorn m. vr^ van VerI- Postweg 4 naar Zeist, Rozenstraat 4. J. Riezebos, van Nieuweweg 99 naar Avereest, Rijksasyl voor psychopaten. j. Michels, v. Luchtvaartafd. n. C B V' E. Mattaré, v. Schriksl. 9 n. C B V- E. A. Bossom m. vr., van Klaarwaterweg 40 naar Barneveld, Rijksweg 58. H. Verhoeven, van L. Brinkweg 53b naar Den Haag, Pr. Mauritslaan 10. A. B. Lucassen, van Spoorstraat 9 naar Stoutenburg, Bamev.weg 7. A. J. Timmerman m. g., van VerI- Post weg 38 naar A'dam, J. Franklinstr. 38. (ftyjy tegen schrijnenstukgaan en verbrande huid. Verzacht,geneest. Doos 30-60, TubekScL VERHUISD: W. Hendriksen, van Soesterbergschestr. 125 naar Hartmanlaan 82. A. C. Keus m. g., van Heuvelweg 4 naar le Heeserlaantje 24. C, G. H. Reuling, van Kerkstraat 57 naar Wilhelminalaan 6. E. W. Hellendoorn, van Soesterbergsche straat 158 naar Van Lijndenlaan 9. G. H. Brink m. g., van Sinnemaplein 12 naar Andriessestraat 23. W. N. M. Brinkman m. vr-, van Kampweg 70 naar Kampweg 72. Chr. Bijleveld m. g., van Kampweg 62a, naar Kampweg 62.; S. F. de Graaf m. k., van Stationsweg 1 naar Kerkpad Z.Z. 53. H. j. Schrijvers van idem naar idem. A. M. H. Lommen, M. C Hilhorst en G* A. v. Klooster, van Heideweg 82 naar De Genestetlaan 3. BOSSCHEN EN MIEREN. Het boschbezit van onze gemeente is zeer uitgestrekt. Verheugend is het, dat de laatste jaren veel aandacht is be steed aan de onderplanting van onze dennebosschen, een en ander op advies van de Ned. Heide Mij. Dat deze onderplanting niet alleen ten goede komt aan de vruchtbaarheid van den bodem en de schoonheid van de bosschen, maar ook grooten invloed uitoefent op het mierenvolk is velen wellicht niet bekend. De nauwkeurige opmerker zal consta- teeren, dat in zuivere grove dennebos schen vrijwel géén mieren voorkomen, evenmin in beukenbosschen. De bosschen daarentegen, die bestaan uit inlandsche eik en berk, zooals hier veel voorkomt, zijn uiterst rijk aan deze insecten, zoo zelfs, dat het geen zeldzaamheid is, dat op elke 10 M2. vier en meer nesten worden gevonden. Wanneer men nu weet dat de mie ren tot de belangrijkste verdelgers van onze schadelijke bosinsecten behooren, dan is 't belang van onderzaaien zeer duidelijk. Door het onderzaaien van een dennebosch met bepaalde loofhoutsoor ten, kan men dus het aantal mierennes ten sterk vergrooten en daardoor de kans, dat insectenplagen optreden, ver kleinen. Daar onze bosschen enkele jaren ge leden veel van dergelijke plagen hebben te lijden gehad, is het ook daarom reeds van groot belang, dat ons gemeentebe stuur met onderplanting steeds doorgaat. A Hoofdpijn en Kiespl|n. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachcts, genaamd „MIJNH ARDTJES" Doos 10 en 50 cent DAMCLUB O.D.G. Damen kampioen van zijn af deeling. ln Amersfoort werd Maandagavond ge laatste ronde gespeeld om het persoon lijk Kampioenschap van den U.P.D.B. In deze ronde moest Damen den strijd aanbinden tegen den sterken A.D.V.-er Den Baas. Indien laatstgenoemde er in zou sla gen, den O.D.G.-cr te kloppen, en Waal en Dielissen zouden kans zien van hun tegenstanders te winnen zouden er vier spelers met een gelijk aantal punten ein digen. Zoover is het echter niet gekomen. In een prachtige partij, waarin Den Baas het nadeel had, dat hij op winst Opleiding voor de practijkexamens, staatspractijk-diploma en M.O. Privaat- en clublessen. J. O. DOGGER, Aooountant Kerkpad Z.Z. 102. Zaterdag 2 Augustus zon op 6.00 onder 21.31* Zondag Augustus zon op 6.02, onder 21.2% Maandag 4 Augustus zon op 6.03, onder 21.28e Dinsdag 5 Augustus zon op 6.05, onder 21.26 Woensdag 6 Augustus zon op 6.07, onder 21.24» Donderdag 7 Augustus zon op 6.09, onder 21.22. Vrijdag 8 Augustus zon op 6.10, onder 21.20. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moeten de woningen e.d. verduisterd zijn. De lampen van rij- en voertuigen moeten een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang even eens verduisterd zijn. W. N. N I EU W EN HUIS Van Weedestr. 23 Telefoon 2577 LOODGIETER ELECTRICIEN moest spelen om gelijk aan te komen, is 't Damen mogen gelukken remise te forceeren. In het eindspel werd een schitterende lokzet in de partij gelegd, maar de Soester was op zijn hoede en ging op dit verleidelijke aanbod niet in* Zooals hierboven reeds gemeld, ein digde deze op hoog peil staande wed strijd in een punten verdeeling, waar mede Damen het Kampioenschap van Af- deeling 1 behaalde. De partij HammingWaal vond geen doorgang, daar Hamming dezen avond verhinderd was. De Amersfoorters Dielissen en Van Huuksloot, die elkaar in deze ronde moesten bekampen, speelden een gelijk- opgaande partij, welke waarschijnlijk wel in remise zal eindigen. In afdeeling II is het Stappershoef mogen gelukken den titel te veroveren ln het middenspel wist hij een combina tie uit te voeren, welke hem een schijf winst bezorgde. Ofschoon Veerman zijn uiterste best deed, dezen achterstand in te loopen, mocht hij hierin niet slagen. Het werd een welverdiende overwinning voor den Amersfoorter. De partij Soede-Louis, welke nu van geen belang meer was, werd zonder ver der spelen remise gegeven. ln een snelle partij deelden Kramer en Tap de punten broederlijk. Wij wenschen de kampioenen veel succes toe in hun verdere wedstrijden om den hoogsten titel van de provincie Utrecht GESLAAGD Onze plaatsgenoot Diny Groeneweg slaagde deze week te Amsterdam voor het getuigschrift Kerkelijk Orgelspel der K.O.V. Zij is opgeleid door Mej. Ida Jongs- ma, muziekleerares alhier. Gaarne vermelden wij hierbij, dat de 6 candidaten, die tot heden werden op- ge'.eid door Ida Jongsma, allen slaagden* OCDOO 25. Maanden had de tocht door het (joerwoud geduurd. De onherbergzaamste 'oorden waren zij door getrokken en jpindelijk waren ze in hun stalen woon lagen weer aangekomen ln het gebied Jriabij de berggordel, waarachter zich fliet geheimzinnige land moest bevinden. 26. Toen was de benzine-tank lek' ge worden en zonder dat de reizigers er op verdacht waren, zaten ze zonder brandstof, eenzaam, in de uitgestrekte wilclernis. Lang bleven ze niet een zaam. Want de bewoners uit deze streek wenden aan het monster, dat maar dagen lang onbeweeglijk1 bleef staan, en kwamen een kijkje nemen. 27. Er waren vreemde wezens onder die bezoekers, die soms een onverwach te aanval deden op hun schuilplaats en met geweervuur op een afstand moesten worden gehouden. Wild was er ia over vloed maar het was levensgevaarlijk' zich' ver van dc tank te verwijderen. Zoo had den de drie reizigers weken doorgebracht steeds maar weder hopend, dat hun sei nen zouden worden opgevangen. 28. Groot was de vreugde geweest toen eindelijk het vliegtuig was komen opdagen. Nadat de 3 geredden heerli waren verfrisebt en wat op hun verha gekomen waren, werd besloten gemee schappelijk te beraadslagen wat ou g daan moest worden*

Soester Courant | 1941 | | pagina 5