'AME5 RUBRIEK VI m OM, lucht m water l f U 1 n/i DE KOOKKIST' SPAART GAS I W-aaAam. cuig.it iwoi. oudeA iv-oJidm? KNIP-PATRONEN Ondanks de volkomen veranderde tijds- pmstancLigheden zullen talloos velen in de komende maanden zich aan de genoegens van het strandleven overgeven. Zo:.f lucht *n water geven nieuwe levenskracht en zorgen tevens voor een reserve voor don kere winterdagen. De genoegens van het strandleven doen ons tevens voor eer. wij le alle droeve wereldgebeuren vergeten! Zon-, lucht- en zeebaden sterken lichaam en geest, mits de gulden middenweg be handeld wordt. Noodig is evenwel, dat een geschikte strandkleeding gedragen wordt, die aan bepaalde eischen tegemoet komt, doch in de eerste plaats kleurig en fleu rig moet zijn. We zien alleraardigste sportieve japon nen, die vlot en jeugdig Icleeden, gemaakt van effen linnen, shantung, toile de soïe alsmede van bont bedrukt cretonne en zelis van doodgewoon katoen. Als voor waarde geldt evenwel dat de materialen kleurecht zijn, hetgeen tegenwoordig met de meeste waschstoffen het geval is. We zien ruiten, strepen en moesjes doch voor .voor bloemendessins wordt een groote voorkeur aan den dag gelegd, hoe bonter, hoe liever! Ensembles, bestaande uit een rok, blou se en bolero zijn modern, doch ook bij de lange strandbroeken worden deze laatste gedragen. Nieuw zijn wit of donkerblauwe pantalons, die door smalle banen of pinces een aansluitende heuplijn geven en gecom pleteerd worden door geruite katoenen shirts met dito ceintuur, die midden voor gestrikt wordt (zie schets). Gelakte ritssluitingen vervangen de knoopen en doen tevens als garneering dienst. Strand japonnen van cretonne, liefst met groote, kleurige bloemen be drukt, worden gedragen met aansluitende mantels van hetzelfde materiaal. Breed gerande hoeden van soepel streo beletten, dat de zon al te krachtig op het gelaat in werkt, terwijl aan de turban een groote plaats wordt ingeruimd. Kleurige hoofd doekjes weten eveneens te voorkomen, dat de wind op al te dartele wijze de sier lijke krullenkapsels ontredderen zal! Zelfs al zullen we niet op uitbundige wijze verrast worden door een menigte strandnouveauté's, toch is er nog genoeg te vinden, dat de aandacht vraagt. Groote tasschen, strandhoed-en, sandalen, para sols en allerlei andere accessoires zorgen er voor, dat de fantasie niet geheel verlo ren gaat Twee eenvoudige strandcostu- mes worden op nevensgaande afbeelding aangegeven, beide met een aparten rok, die aan de voorzijde dichtgeknoopt wordt, Het linker modal heeft een rechte pas aan voor- en rugzijde, terwijl rechts als hals- afwerking een omliggende kraag is geko zen. Aan beide bovendeelen zijn geplooide rokjes gestikt. Op velerlei verzoek laten wij hier de beschrijving van een kookkist volgen. Noo- flig is een stevig kistje van 40 x 60 c.M., toet deksel, die goed met scharnieren sjnit, terwijl aan de voorzijde een- stevigen haak zorg moet dragen, dat geen warmte verloren gaat. Voor het opvullen wordt hooi, houtwol of zaagsel gébruikt, even tueel propjes courantenpapier, terwijl ook flanel of stevig katoen aanwezig moet zijn. De bodem van de kist wordt belegd met een laag houtwol of couranten, hooi of zaagsel ter dikte van 8 c.M. Nu wordt de pan, die een goed sluitenden deksel moet hebben, op dit vulsel precies in het mid den geplaatst en het omringende ge deelte aangevuld tot plm. 2 c.M. onder der. rand vult men de rest op, zóó, dat de pan goed ingesloten is. Vervolgens neemt men dezen er uit, knipt een stuk stof, dat zoo groot is als de bodem van de kist plm. naden en knipt in het midden de grootte van den bodem van den pan uit. In deze ronding wordt een rechte reep stof ge stikt ter hoogte van den pan plm. naden, terwijl aan den onderkant een rond stuk wordt gestikt, waarop de pan komt te staan. De opening wordt door gevuld door de waschbare stof, terwijl de lap, die het eerst geknipt is met kleine spijkertjes (over den bovenkant) tegen de zijkanten wordt bevestigd. Eventueel plakt of spij-i kert men er ten overvloede nog band over-' heen (zie afbeeldiDg). Men kan den dék- •el op dezelfde wijze opvullen en over trekken of een apart kussentje, od den pan leggen. De gerechten worden 4- 15 min.'vooTge"- kookt en daarna in de kookkist geplaatst, die zorg draagt, dat de inhoud van den pan in 3 4 uur gaar is. De duur van het voor koken hangt af van den kooktijd, die de verschillende gerechten vragen. P.i.ist zal hoogstens 7 min. voorgekookt worden, ter wijl erwtsr en boonon een langeren tijd viagen. VERSTELLEN VAN HANDGEBREIDE KLEEDING We zullen in de naaste toekomst meer zorg aan onze garderobe dienen te beste den dan tot dusverre het geval was. Kleine reparaties worden onverwijld uitgevoerd, omdat zij meer in het oog val len, wanneer de versleten d-eolen zich over een grooter oppervlak gaan uitstrekken. Hebben we ons eenmaal aangewend om onze kleeren nauwkeurig na te zien, dan wordt het een tweede gewoonte. Ook bor stelen, luchten en af en toe oppersen doet alles er veel verzorgder uitzien. Een ge kreukeld kleedingstuk, dat met eenigs- zins vochtig weer op een overdekt balcon wordt opgehangen ziet er weer volkomen anders uit. Wanneer we tot onzen schrik bemerken, dat er gaatjes in een handgebreid klee dingstuk zitten, dan zetten we ons aan stonds aan het mazen, bootsen den brei- steek getrouw na, hetgeen misschien in het begin even onwennig is, doch dat al doe- de te leer en is. Op onze schets ziet men twee gaatjes aangegeven, waarvan het linker in rechte (1) en het rechter (2) in averechte steken gemaasd moet worden. Een. restantje wol, waarmede het -kleedingstuk gebreid is wordt gebruikt om het onzichtbaar te ver stellen. Men begint de om het gaatje lig gende steken los te maken, zoodat dit vier- kant geworden is; terwijl aan den zijkanten begonnen wordt met de spanning.. Aan te bevelen is om het werk eerst op een lapje zeildoek te rijgen, waarna men een span ning maakt zooals afb. 1 de2e te zien geeft. Loodrecht worden de draden van steek tot steek ^spannen, waarna men deze met de wol omwerkt, daarbij twee halve steken opnemende. Voor het stoppen van averechte steken wordt eveneens om de spandraden gewerkt, doch de naald, die in het midden van een steek uitkomt vormt een dwars luste en wordt v.eer in het mid den van de volgende steek ingestoken. Aan het einde der toer steekt men een steek hooger in. keert het werk om en werkt den teruggaande toer, daarbij steeds oplettende. ö?t maat en breisteken gelijk ïn grootte zun. Het nuttige „klein vee" heeft de belang stelling van moeder en zoon. Wanneer vrouwen de eerste grijze haren zien, krijgen zij meestal op zijn zachtst uitgedrukt, een zeer onbehaaglijk gevoel. Het duurt dan gewoonlijk niet zoo héél lang meer, of zij ontdekken op zekeren dag kleine rimpeltjes onder de oog en en kraaienpootjes. Dat stemt tot nadenken en met een zwaar hart denken - len: „Dat beteekent ouder worden. Het gaat nu berg afwaarts!" De leeftijd, waarop deze „zware" zorgen zich doen gevoelen, varieert van omstTeeks dertig tot vijf en dertig jaar, doch dat neemt niet weg; de schrik blijft steeds even groot. De jaren, die daarop volgen, zijn beslis send voor het feit of een vrouw snel zal verouderen en min of meer verbitterd wordt, dan wel of zij zich ervan bewust is, dat de toekomst toch nog veel moois* in zich verborgen kan houden. Levensvreug de is niet afhankelijk van het voortsnellen der jaren, noch van grijze haren en kleine rimpeltjes, en de mogelijkheid bestaat zelfs dat een veel rijker leven ons wacht, dan de jeugdjaren gegeven hebben. Wij moeten ons weten te realiseeren, dat die eerste verschijnselen, welke erop wij zen, dat de ~erste jeugd voorbij is, van ons een innerlijke aanpassing vragen. Wij moe ten ons helder en klaar voor oogen hou den, dat jeugd en schoonheid niet eeuwig duren, -doch dat de diepere zin van het le ven niet gebaseerd is op uiterlijken schijn. Heel begrijpelijk is het nochtans, dat wij de onverbiddelijke natuur gaarne een wei nig tegemoetkomen en wel door middel van de moderne gelaatsverzorging, die het proces van het ouder worden een weinig tegen kan houden. Inderdaad, zij kan be werken, dat dit iets minder snel gaat, doch geen onzer ontkomt in den loop der jaren aan het onverbiddelijke proces, dat zich voltrekt. Inderdaad zijn er vrouwen, die zich met deze gedachte niet vertrouwd weten te maken, en die in haav rusteloozen strijd tegen de natuur innerlijk te gronde gaan. Zij bekijken dagelijks haar gelaat in den spiegel om na te gaan of deze niet meer de rimpeltjes te zien geeft en of de haren niet nóg g.ijzer worden! Deze innerlijke strijd ontneemt aan der gelijke vrouwen de ware levensvreugde en dit komt op het gelaat tot uitdrukking. .Verbittering, jaloezie, moedeloosheid kan men er op lezen, waardoor het niet aan trekkelijker wordt, doch integendael af stoot. De weg, dien wij in dezen te volgen heb ben, is echter een geheel andere en het is aan ons, te beslissen of wij bij de pakken neer wenschen te zitten, dan wel met op geheven hoofd en open oog de dingen aan vaarden, zooals zij komen. Waarom zouden wij het als een bron van ellende moeten beschouwen, oen ouder te worden? Waar om zullen wij mismoedig zijn, indien wij het leven weer van een geheel andere zijde zullen leeren zien, wanneer wij de tweede étappe aanvangen? Vlekken, ontstaan door transpiratie, ver dwijnen uit gekleurde weefsels, indien men ze afwrijft met ammoniak of azijn. Brillenglazen slaan niet aan, indien men 'de glazen inwrijft met een weinig^ glyce rine of zachte zeep en daarna afwrijft met een zeemleeren lapje. Brood blijft lang versch, wanneer men een appel in den trommel legt Runderlever moet zacht gebraden en eerii.se uren in melk gelegd worden. Koolgerechten winnen aan smaak, wan neer men de buitenste bladeren eenigen tijd vooraf kookt en later het grof gesneden hart bijvoegt, daarna hakken en op de ge bruikelijke wijze afmaken. Roereieren kan men op zuinige wijze be reiden, indien men er eenige lepels paneer meel bij voegt en wat geraspte kaas. Het gerecht maakt dan veel meer uit, is sma kelijker en voedzamer. Aangesneden uien kan men meerdere dagen bewaren, indien het snijvlak met boter wordt bestreken. Saucijsjes en versche worst gaan niet stuk door het braden, indien men ze voor af even in het water legt. Groente verliest de groene kleur niet, indien men een snufje borax aan het kook water toevoegt. SLAAT UW KINDEREN IN HUN OMGANG MET ANDEREN GADE! Indien moeders hun kinderen niet buiten het enge kringetje van het gezin om, gade slaan, zullen zij hen slechts weinig ken nen. Immers, kinderen zijn geheel anders wanneer zij onder elkander zijn. Alle dwang valt dan van hen weg, zij geven zich zooals zij zijn, en zocvals de stemming van het oogenMik hun ingeeft. Het zal daarom gewenséht zijn hen on gemerkt gade te slaan, wanneer zij zich vrij wanen, zonder het waakzame oog van volwassenen. S-lechts dan zal men een Mik in hun zieleleven kunnen doen en tevens kleine karakterfouten ontdekken, die zich in tegenwoordigheid der ouders niet open baren. Het grillige wispelturige meisje, kan, indien zij bij moeder thuis is. lief en aardig zijn, omdat alles goedgepraat en verzacht wordt, wat een „kopje" zou kun nen veroorzaken. Is zoo'n Mnd temidden van haar speelgenootjes, dan twist zij steeds op onverkwikkelijke wijze, wil haar zinnetje doordrijven, huilt, dwingt en uit zich op allebéhalve beminnelijke wijze en wordt dooT haar vriendinnetjes gemeden. Is de moeder in staat zulke tafereeltjes niet alleen bij te wonen, doch ook onpar tijdig en in de juiste proporties te zien, dan zal zij tevens begrijpen, waarom haar kh-d zoo eenzaam wordt Op verstandige wijze zal zij haar houding weten te bepa len en het daarbij zeker niet goed trach- te pTaten, wanneer het kind thuis een hu- meortje toont. Het heerschzuchtige, bedillerige kind is evenmin bij vriendjes of vriendinnetjes gezien als de jongen of het meisje, dat gauw op de teentjes getrapt is, als zijn haar zin niet doorgedreven kan wor den. Wij zouden nog zoovele andere ge vallen kunnen noemen van kinderen, die zich niet weten aan te passen aan speel- of klassegenootjes. hetgeen in de meeste gevallen aan Moeder's al te beschermende liefde is te wijten. Wij bewijzen onze kin deren geen dienst door alles te vergoelij ken en den weg steeds maar weer te -ef fenen, want hierdoor worden het zwak kelingen, die niet tegen het leven opkun nen. Menigmaal üjn we ontsteld ow de ru we en onhebbelijke wijze waarop jongens zich op straat gedragen, we hooren hen woorden bezigen waartoe hun moeder hen niet in staat zou hébben geacht, omdat zij zich thuis weten te matigen. Niet door groote zachtheid, maar door rechtvaardige strengheid en -open oog vocrr minder goede karaktereigenschappen kan het verkeerde in goede banen worden ge leid. Moeders, slaat uw kinderen ook buitens huis gade, indien zij met hun makken, spe len. Houdt het niet voor uzelf indien ge en of ander ontdekt, dat niet door den beugel kan, doch bespreekt het met uw kinderen en houdt hen het verkeerde van hun handelwijze voor. Slechts als eer. moe der de zwakheden van haar kinderen wil zien, kan zij deze in goede banen leiden. HUIS- EN VACANTIEKLEEDING. S accespatroon. Prijs 40 cesït, A 719. Zoowel aan huis als aan vacantiekleeding dienen practische eischen gesteld te wor den. Waschbare weefsels zijn wel het A 71D meest doelmatig in bet dragen, terwijl te vens de eiscli gesteld dient te worden, dat zjj kleurecht zijn. De japon in den vorm van een over- gooier, waarbij blouses gedragen kunnen worden kan zonder déze laaé&'è gedragen worden bij het zomerweer. Het model is eenvoudig en gemakkelijk te znaken. Aan bovendeel en rok is de K ruimte ingehaald; beide deelen worden door een aansluitend middenstuk verbon den. Korte blouse met revers-kraag en blousemouwen. Patronen in de maten 404244. OVERGOOIER MET BLOUSE. Succespatroon Prijs eert. A 720. Aardig kleedt deze over gooier, indien hij van gestreept katoen gemaakt wordt, ook effen linnen in eenigszins sprekende kleur e gedragen met een witte blouse vorm* een geslaagd geheel. Het bovendeel reikt tot halverwege de heupen en wordt op een klokkend, vier baans rokje gestikt. Viei kante halslijn. Blouse in overhemd model ©iet gladde mouwen. Patronen in de maten 4244 en 46. A 720 KNTPF ATKONEN VAN DEZE M0DET JXN zijn tegen a*ngegevc« prijs verKnjgtMUW bij het practiseh aaodehlad, postbus 36 Dop Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel of m postzegels, mits deze een waartio heb ben van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent.

Soester Courant | 1941 | | pagina 6