'AHE5 RUBRIEK V raü <We daden met oude houten Kouten en Hun (ieAandeêing, KNIP-PATRON^w V'Wl ft Men draagt.... dat is een tooverwoord, dat vele gemoederen in beweging brengt, leder seizoen opnieuw, doch in het voor- Jaar en 's zomers wel in het bijzonder, kost het de volgelingen der Mode heel wat over leg om aan haar eischen tegemoet te ko men. Vooral de jongere generatie stelt veel belang in wat komen zal, want ieder nieuw •eizoen beteekent voor haar weer het be gin van een ander leven! Ondanks den oorlogstijd hebben de mode-ontwerpers zich bij voortduring onledig gehouden met het uitdenken van nieuwe modellen en nieuwe weefsels, waarvan de verscheiden heid ongetwijfeld zeer groot is. Ruiten strepen leenen zich evenals de fleurige katoentjes meer voor 's morgens, terwijl later op den dag bontbedrukte zijd- Jes het zomersche effect meer luister bij zetten. Voor de iets oudere dames kómen de minder opvallende kleuren en dessins in aanmerking, terwijl het afkleedende prinsesse-model nog heel veel navolging vindt, meestal met bescheiden V-vormige halsafwerking. Garneering vragen impri- mé's in den regel niet, een enkele maal zal men een klein vestje, kraagje of revers van valengienne-kant of een fijn garnituur van georgette toepassen. Soms ziet men smal lint of biesjes in de hoofdkleur aan gebracht, doch deze moeten hierop volko men afgestemd zijn, want een verkeerd ge kozen nuance kan het geheel volkomen doen bederven. Voor slanke figuren leent zich het eenigszins overblousende bovendeel, het geen evenwel een strak om de heupen sluitenden rok vereischt. Onze schets geeft een roodwit bedrukt crêpe en witte knoop jes. Korte mouwen met bovenruimte en klokkenden rok met apart tusschenbaan- tje, dat naar de taille toe in een punt Ein digt. Naden worden geaccentueerd door smal bandfluweel, dat ook als garneering op de zakjes is aangebracht. Op effen, donkere zijden weefsels werkt men meermalen grootbloemige applicaties, waardoor een te stemmig effect voorkomen wordt. Voorts treft men onder dè impri- mé's bijzonder $eel groote bloem- en blad motieven aan, daarnaast vragen evenwel ook kleine bloemen de aandacht, al dan niet gestyleerd of in de natuurlijke vormen en kleuren weergegeven. Bloemen, die naast en over en door elkander oplichten of op donkeren ondergrond gedrukt zijn, menigmaal in bonten chaos. Ook fantasie figuren zijn vertegenwoordigd, terwijl ook het dierenrijk er het zijne toe heeft bijge dragen om de fantasie van den ontwerper ruimschoots van materiaal te voorzien. Een feit is, dat voor iederen leeftijd en voor ieder figuur wel iets te vindén is on der de enorme verscheidenheid van impri- mé's, dat aan bepaalde eischen tegemoet komt, mits men met eenigen smaak en niet overijld te werk gaat! G. C. M.—S. Ruim gebruik van groenten bevordert een goede gezondheid Groenten zijn de rijke gave der natuur, 4ie de bron zijn voor een goede gezond heid. Zij voeden niet slechts, doch leveren ons de aanvullende stoffen, die noodig zijn om in de behoeften van ons organisme te voor dien. Als aanvulling van de gekookte groente aan den middagdisch zullen wij dagelijks een portie rauwe groenten dienen 1e nuttigen. Geschaafde of zeer dun verdeelde kohl- rabi - is zeer gezond evenals rauwe uien, knoflook en tuinkruiden. Spinazie bevat kalk, natrium en ijzer, terwijl bloemkool eveneens rijk aan natrium is. Een ruim gebruik van gestoofde uien bevordert de afvoer van urinezuur en deze wijze van bereiding bekomt menigeen beter dan ge bakken uien. Kropsla en andijviesla zijn aan te beve len, omdat zij rijk zijn aan organisch ka lium, cacium en ijzer, terwij] knoflook in rauwen toestand het grootst nuttig effect biedt en als toevoeging aan slaatjes aange wend kan worden. Wanneer een huis pas ingericht is en alle groote stukken op hun plaats staan, dan voelt men, dat de gezellige sfeer nog ont breekt. Deze kan men evenwel aanbrengen door het plaatsen van allerlei aardige kleine meubeltjes, door enkele goede wandver sieringen, bowls en schemerlampjes. Een paar gemakkelijke stoeten,, een ta feltje, een laag boekenkastje, een stan daard voor tijdschriften zullen niet mogen ontbreken. Bonte kussen zullen leven bren gen in den donkeren hoek, waar de divan mogelijk geplaatst is. Meermalen is het mo gelijk om oude meubelstukken, die aan de vergetelheid zijn prijsgegeven en op zolder bewaard worden, te laten moderniseeren. V^n triplex kan men aardige meubeltjes laten maken, die zich uitstekend leenen om aanvullend te werken o.a. in den vorm van hoekkastjes voor boeken (zie bovenaan). Ook kleine tafeltjes voor planten zijn onmisbaar, terwijl een hoekje als onderaan is aangegeven het ideaal van menig school meisje zal zijn, dat op zeer eenvoudige wij ze in vervulling gebracht kan worden. Wortelen zijn vooral rauw geraspt zeer pan te bevelen, reinigen maag en darmen. Aan kinderen geve men dagelijks eenige fauwe wortelen om op te knabbelen. In verbinding met anijs en kummel zijn ge raspte wortelen een afneemmiddel tegen darmparasieten. Selderij knol en ook het groen werken uitstekend op de nieren in en zuiveren het bloed, terwijl ook radijs veel meer gegeten dienst te worden, aangezien de knolletjes er toe bijdragen om de afvalproducten, die zich in het lichaam vormen te verwijderen. Niet genoeg te waardeeren zijn tomaten en komkommers. De sap van deze laatsten doodt de bacteriën, die zich in maag, lever, nieren en darmen bevinden. Hoevelen zijn er, die in onwetendheid juist die beste be- standdeelen weggooien! In den tijd, dat de komkommers goedkoop zijn is het aan te bevelen om deze vruchten te raspen en in een zeef te doen, waarna het sap even tueel vermengd met een weinig citroen, gedronken wordt. Oude kleedingstukken, die evenwel nog goede deelen^te zien geven, zullen thans nog voor veHchillende doeleinden benut worden. Kinderkleeding b.v. vereischt slechts wei nig materiaal en zelfs een blouse kan nog uitstekend benut worden, zooals men op nevengaande afbeelding zien kan. Rechts een manteltje en mutsje, gemaakt van een effen blouse. Als garneering wordt den kerder tres aangewend. Links een hanger tje waarvan het bovendeel gesmockt is, dat met een effen battisten of organdie blouse gedragen kan worden. Onderaan een speelkleed, dat van een ouden moltodjfen deken gemaakt is en waarop met s^ral band in lengte en breedte gekleurd band is gestikt. Allerlei aardige motieven- van kleurig effen materiaal wor den uitgeknipt en met kleine feston-steek jes op het molton bevestigd. Wanneer de lange einden van zijden kou sen geladderd en hopeloos vele steken blik semsnel - naar omlaag zijn gevlogen, dan kunnen wij ze nog aanwenden om ze in spiraalvormige reepen te knippen en aller lei practische voorwerpen van te maken. We zullen eventueel een inzameling van kouseneinden houden bij onze kennissen en als we een flinke hoeveelheid hebben dan kan deze zelfs als materiaal voor bed- .dekleedjes dienst doen, die in eenvoudige toeren vasten gehaakt en tegengevoerd worden met stevig linnen. Onze schets geeft een aardig taschje te zien eveneens van zijden tricot gemaakt van verschillende tinten bruin en beige. Men begint een stevig karton voor den bo dem te knippen van 16 c.M. doorsneden en aan de hand van dezen cirkel begint men in spiraalvormige toeren te haken met een zeer grove naald. De breedte der spiraal vormige reepen is pl.m. 1 c.M., terwijl de aldus verkregen lengte opgekluwd wordt. Is de bodem gehaakt, dan bevestigt men deze op het karton en vervolgt met het haken van vasten totdat men een hoogte van 22 c.M. heeft, terwijl men regelmatig meerdert, totdat de bovenrand pl.m. 35 c.M. wijd is. Draagbanden van 21/2 c.M, breed en worden eveneens van vasten gehaakt. Wanneer men de tasch gereed heeft, wordt hij gevoerd met stevig linnen of met zeil doek. Kousen zijn thans evenzeer _als alle an dere textielaren een kostbaar bezit, waar mede wij zoo zuinig mogelijk om dienen te gaan. Nieuwe kousen dienen steeds in lauw water met azijn gewasschen te wor den, daarna naspoelen en in de schaduw drogen. Het weefsel wordt door deze be handeling soepeler, rekt dus meer mee. Voorts is h-et herhaaldelijk wisselen van kousen gewenscht, terwijl het aantrekken met dè noodige zorg moet geschieden. Als men kousen op de juiste manier be handelt kan men met drie paar gedurende den zomer volstaan. Na het uittrekken legt men de kousen 's avonds in koud water, slaat ze eenige malen door en laat ze in schoon water liggen tot den volgenden morgen, waarna ze uitgedrukt, en eventueel in een badhandoek opgerold, daarna opge hangen worden. Wanneer men z'n kousen iecleren dag op deze wijze behandeld en iedere kleine reparatie dadelijk uitvoert, kan men twee paar wekenlang tegen elkan der dragen. Zeep zal men slechts een hoogst enkele maal behoeven te gebruiken n.1. wanneer de kousen vlekken te zien geven. DE KLOOF TUSSCHEN OUDERS EN KINDEREN De eeuwen welke achter ons liggen ver schillen allen onderling van elkander; en zelfs «geen enkele dag gelijkt op den an dere. Er zijn van die dagen, welke ons ein deloos lang voorkomen, die wij als in een schemering doorbrengen; doch er zijn ook dagen, die wij nimmer vergeten, omdat ze ons herinneren aan bijzondere gebeurte nissen, aan ontmoetingen van aangenamen aard en om verschillende andere redenen-. Zoo gaat het ook met de achter ons lig-, gen de eeuwen! Er zijn eeuwen geweest, waarin de mensch als het ware half sla pende leefde, althans over een groot deel van de wereld. Thans beleven we tijden, die iedereen op onzachte wijze hebben wakker geschud, .voorzoover nog van een droomtoestand sprake kon zijn. Razend snel bewegen zich de raderen van den tijd en de levensstroom vliedt steeds sneller, terwijl de golven met donderend geweld voortrollen. De beelden wisselen zóó snel, dat wij nauwelijks vermogen ze in ons op te nemen en ons aan te passen aan de tijdsomstandig heden. Een groote nervositeit en prikkel baarheid is het gevolg van de onophoude lijk wisselende gebeurtenissen, die hooge eischen stellen aan het uithoudingsvermo gen. Een groote tegenstelling tusschen de naast elkander levende generaties is hiervan het gevolg. Zelden hebben ouders en kinderen elkander zoo weinig begrepen als in deze tijden. Dit is een algemeen verschijnsel hetgeen in alle cultuurlanden der aarde zelfs in de literatuur tot uitdrukking komt, onverschil lig in welke taal men boeken leest. „Men heeft niets meer aan de kinderen", klagen de ouders. „Vader en moeder begrijpen ons niet, zij zijn ouderwetsch'', zoo luidt het oordeel van de dochters en de zoons; en het gevolg hiervan is, dat in menig gezin herhaaldelijk wrijvingen tusschen ouders en kinderen Ontstaan. Met de jaren komt het verstand! Wanneer de jeugd opgroeit tot volwassen mannen en vrouwen, wijzigt zich hun hou ding tegenover de ouders, omdat het leven hun geen teleurstellingen onthoudt, doch zich in zijn harde werkelijkheid aan hen vertoont. Eerst dan komt men langzamerhand tot de ervaring, hoe verstandig die ouders toch waren en men ziet het verkeerde van zijn houding in. Men herinnert zich op ouderen leeftijd maar al te gaarne de wijze lessen van va der en de zorgende leefde van moeder en begrijpt tevens den omvang der offers, die zij zich hebben moeten getroosten. Wanneer de-moeder oud geworden is ei\ haar kinderen als zelfstandig geworden menschen haar zorgen niet meer behoeven, herinnert men zich de groote wijsheid ha- rèr woorden, voortspruitend uit groote er varing, die door haar niet geleerd is ui1 boeken, doch door harde levenslessen. Niet alleen de zoons, doch ook de doch ters vinden moeder zoo menigmaal wan hopig ouderwetsch; en de laatsten zullen zich er wél van onthouden om raad te vra gen, wanneer het hartsaangelegenheden be treft, want dan wordt veeleer advies inge wonnen bij vriendinnen van eigen leeftijd. Juist hier kan de moeder veelal zoo'm veilige gids zijn en zal haar raad zoo be langeloos en alleen in het belang-van haar kind gegeven worden. Is het niet wonderlijk, dat eerst vele ja ren later volwassen mannen of vrouwen hun hart uitstorten voor moeder, evenals zij dit ook als kleine kinderen deden, toen zij kleine zorgjes hadden? Ih de jeugdjaren beteekent een moeder zoo oneindig veel voor de kinderen; maar daarna volgt meestal een tijd, dat het veu len zich wereldwijs waant.' Het meent, dat zijn weten verre boven dat van zijn moeder uitgaat en dartelt zor geloos door het leven. Later, eerst veel la ter, wanneer de harde werkelijkheid zich heeft doen voelen en de kinderen volwas sen zijn en zelf een gezin gevormd hebben, wordt geput uit de rijke bron der levens ervaring en levenswijsheid der ouderen en bekijkt men de vroegere verhoudingen ge heel anders. De mensch verandert niet. Het zonderlinge is, dat de tijden wisselen, gewoonten en opvattingen zich wijzigen, het vernuft de meest gecompliceerde t^:h- nische hulpmiddelen uitvindt, doch dat de menschelijke deugden §n ondeugden, zijn wenschén en verlangens, steeds dezelfde zijn gebleven door de eeuwen heen. Geen enkele uitvinding heeft hierin tot'op he< den verandering gebracht, omdat het pro blemen betreft, die diep, zeer diep in de menschelijke natuur geworteld zijn. Indien men de geschiedenis der mensch- heid leest zal men steeds weer hetzelfde vinden, dat vroolijk en gelukkig of treurig en terneergedrukt maakt. De menschen blijven dezelfden; alleen de levensomstandigheden wijzigen zich en de wijsheid der ouderen bestaat hierin, dat het leven hen door vaak harde lessen rijper maakte en wellicht ook louterde. Gqgthe heeft gezegd: „Jeder will ein Narr auf seine eigene Hand sein". Met andere woorden: „Ieder wil zijn domheden zelf be gaan en niet leeren uit die, waardoor d" ouderen wijs worden". De wijsheid der ouders doet vele kinde ren minder prettig aah^en het duurt vaak - zoo lang voor en aleer zij verstandig zi""i' menigmaal te lang. De levensweg is dikwijls lang en moeilijk begaanbaar en de oneffenheden doen den mensch struikelen en zich weer opheffen, doch verreweg het moeilijkst is het_d?it weg tot het eigen ik te vinden. KLEEREN, DIE WEINIG STOF VRAGEN Succespatroon A 735. Prijs 40 cent. Eenvoudige, sportieve mo dellen, die slechts bescheiden eischen stellen aan het stof- verbruik zullen thans het eerst in aanmerking komen, zoowel voor huis- als wer kende vrouwen. Indien men zeer zuinig te werk wil gaan, dan zal de beschikbare stof eventueel aangevuld worden met een punten vrij cou ponnetje. Sommige weefsels leenen zich om gecombi neerd te worden met entre- deux of met kantstof, die beiden eveneens puntenvrij zijn. De japon, waarvan pa tronen onder bovenvermeld nummer besteld kunnen worden, kan in haar geheel van hetzelfde materiaal of met behulp van fantasiestof gemaakt worden. Het is een vlot model met aangeknipte mouwen en hoogsluitend kraagje. Tweebaans rok en smalle ceintuur, die aan d^ puntig geknipte uit eindeïi met nesselgaatjes is afge werkt, waardoor lint of koord wordt gehaald.. Patronen in de maten 4244- Succespatroon A 736. Prijs 40 cent. Japon van effen stof gemaakt, waarvoor zich b.v. ook linnen of kunstlinnen zeer goed leent. Bovendeel met rechten pas en revers- kraag. ingehaalde ruimte aan voorpanden, die boven de taille over een'inknip vanaf de zijnaad ingehaald wordt, zoodat een gladde taillel\jn verkregen wordt. Opge stikte zakken. Patronen in de maten 4446 en 48. Succespatroon A 737. Prijs 40 cent. Zeer eenvoudige japon, die van alle mo gelijke imnrimé's gemaakt kan worden. A W 46. doch vooral ook van strepen of bloemen- motieven, welke strepen vormen, een aaiv dig effect zal bieden. Pas met dwars ver werkt dessin en aansluitend kraagje. Korte gladde mouwen; tweebaans rok. Ceintuur van bandfluweel of donkerder stof. Slui ting over de geheele lengte. Patronen in de maten 404244. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaar bij het practisch modeblad, postbus 36 De* Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel fn postzegels, mits deze een waarde heb ban van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent.

Soester Courant | 1941 | | pagina 6