Gemeenteraden en Provinciale Staten uitgeschakeld. Luisteraar, Luister! Bekendmakingen. Plaatselijk Nieuws. WANNEER VERDUISTEREN? Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedeatraat 35, Telefoon 2566, Postgiro 126156. Romantische Liefde. DE 5CE5TEK CEIIGAMT IlD V ERTENTIEPUiJ byan 1—5 regels £0.75, elke regel meet 15 ct. Bil contract korting. Advertentic's tusschen de tekst dubbel tarief, FILMPJES tot 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 ct. Advertenties worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. ABONNE^UiKISPUIJS; per ft maanden 6Q ct., pee maand 2(1 ct* Per post 65 et, per kwartaal. In dtt blad zijn opgenoment Soester Nieuwsblad, Soester W eek* blad. De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes ter Advertentieblad en Soester Advertentienieuws. 20e JAARGANG - No. 34 Hoofdredacteur G. J. SMIT, Soestdljk. Y&IJDAG 22 AUGUSTUS 1941 De Burgemeesters en provinciale commissarissen krijgen autonome bevoegdheden. In de achter ons liggende week is een yër-strekkende maatregel getroffen door jflen Rijkscommissaris, een maatregel, die blle tot nu toe nog bestaande publiek rechtelijke lichamen opheft en tegelijker tijd het autonome bestuur instelt. Deze maatregel vindt men in zijn ge heel vervat in de verordening no. 152. Hierin worden de bestaande gemeente raden en provinciale staten opgeheven, terwijl ook de colleges van B. en W., fclsmede de Gedeputeerde Staten en de gemeentelijke en provinciale adviescom missies uitgeschakeld zijn. Daarvoor in Öe plaats komen bestuursraden voor de provincies, alsmede raadslieden voor de provincies en de gemeenten. De bevoegd heden vèn de burgemeesters en de com missarissen der provincie's worden zoo doende aanzienlijk uitgebreid, terwijl Ltevens hun verantwoording grooter !wordt. Op verdere bijzonderheden be treffende deze maatregelen, welke men1 pnverkort in bovenvermelde verordening Jcan lezen, zullen wij niet dieper ingaan. Enkel zullen wij in dit kort bestek even ,'de consequenties, die hieruit voortvloei en, nader belichten. i Sinds vele tientallen jaren heeft ons land de parlementaire bestuursvorm ge iend, een bestuursvorm, waaraan wel licht ook verschillende haken en oogen featen. Deze parlementaire bestuursvorm jjvas in hooge mate democratisch; d.w.z.: het volk, de massa, kon daarop zijn in- ijvloed uitoefenen. Immers, de zittende le- Jjöen van de provinciale staten en ge meenteraden wij laten in dït artikel pe Staten-Generaal buiten beschouwing - [yverden door het volk in zijn geheel ge- frozen. Bij den wil van "den kiezer was lpen bepaald persoons dus lïd van de 'Provinciale Staten of van een Gemeente- »raad. Bij den wil van dien kiezer werd hij, na afloop van zijn zittingstermijn, al Jbf niet herkozen. Intusschen zijn de oude politieke par tijen ontbonden en. thans zijn ook de be stuursvormen, overblijfselen van een de- ttnacratisch regiem, uitgeschakeld. Niet de massa, het volk, zal thans meer zijn voor mannen kiezen, doch de leiders van het yolk zelve. Met de uitschakeling van de gemeenteraden en de provinciale staten £ijn ook de kiezers, de individueelen, geheel uitgeschakeld. Zij kunnen geen in- yloed meer uitoefenen op de keuze van hun regeerders, noch in het regeeringsbe- leid, noch in het provinciale bestuur, poch in het gemeentebestuur. Al worden de provinciale staten en ge meenteraden geliquideerd, toch komt 'daarvoor" iets anders in de plaats. In een gemeente, die bijvoorbeeld tot nu toe 15 raadsleden had, komen in de toe komst zes raadslieden te zitten. Deze raadslieden worden door den burgemees ter uit geheele gemeentelijke bevolking gekozen. De commissaris der provincie sanctionneert af of niet deze keuze. Voorts benoemd de burgemeester twee tot zes wethouders. De burgemeester is dus in de toekomst het autonome ge meentehoofd. Tot nu toe kon hij prac- tisch weinig uitrichten zonder toestem ming van zijn gemeenteraad; thans krijgt hij de macht om alle beslissingen al leen te nemen, weliswaar met kennisge ving aan de raadsleden, doch zij zullen hem hoogstens in een of ander belang rijk besluit kunnen adviseeren. Verder gaat hun invloed niet. Zij zijn, wat hun naam reeds zegt: raadslieden, anders niet. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat bij de meerdere bevoegdheden, die de burgemeester krijgt, ook zijn verant woording in niet onaanzienlijke mate stijgt. De taak van burgemeester qener gemeente zal in de toekomst dus geen gemakkelijke zijn. Hij zal in den wer- kelijken zin van het woord de leider van 'de inwoners zijner gemeente zijn en te zorgen hebben voor het welzijn van al zijn gemeentenaren, geen enkele uitge zonderd. Dat la lil de toekomst zijn al lereerste plicht. Een gelijke taak krijgt in hef groot de commissaris der provincie. Ook bii watdt ïsn autonoom bestuurder enl zijn raadslieden zullen ook hem slechts van advies kunnen dienen. Verder gaat ook hun bevoegdheid niet. Tezamen met de bestuursraden zooals de burge meester met zijn wethouders zal hij het welzijn van de bevolking in zijn pro vincie moeten dienen. Geheel onbekend is een dergelijke be- stursvorm voor Nederland niet; reeds vele jaren is 'n vrijwel gelijke bestuurs vorm aanwezig in onze koloniën; de taak van den civiel-gezaghebber in Ned. Oost-Indië komt vrijwel overeen met de taak van den burgemeester na 1 Septem ber 1941. Ook daar is de civiel-gezag hebber autonoom bestuurshoofd en ontvangt hij slechts aviezen van zijn medewerkers en raadslieden. Na 1 September a.s. is de parlementai re bestuursvorm verdwenen. Wij weten, dat vele Nederlanders het met deze wij zigingen niet voor lOOpCt. eens zijn. 't In de a'ou.'e Nederlandsche aard, dat men 't oude niet eerder prijs geeft, voor men van 't betere, dat 't nieuwe zal moetén brengen, overtuigd is. Ook wij zullen de laatste zijn om te beweren, dat de democratische bestuurs vorm ook niet veel goeds tot stand .ge bracht heeft. Dat is een feit, waaraan niet te tornen valt. Doch zich daarop blind staren zou ge lijk staan met den „kop" in 't zand te steken. Met nifeer of minder vertrouwen in de toekomst zullen wij den autono men bestursvorm hebben te aanvaarden. Voor velen ziet de toekomst er nog uit als een onbekend verschiet, dat nog zoo vele gevaren met zich mee kan brengen. Doch de verstandigen zullen deze wijzi ging aanvaarden, ook al zijn zij het er niet mee eens; wetende, dat met den tijd ook het leven voortschrijdt. Men kan nu eenmaal niet blijven stilstaan, ook al is de gekozen weg niet naar on zen zin. De verantwoording voor de keuze van dezen weg ligt niet op onze schouders. Daarom: met vertrouwen, ook' nu, de toekomst tegemoet. Het nageslacht eerst zal kunnen beoordeelen, of deze nieuwe stap een juiste is geweest. Naar gemeld wordt, Is de controle op de naleving der radio verordening begon nen; vele overtredingen werden reeds ge constateerd. (Officieel) UITREIKING PERSOONSBEWIJZEN. Vermindering of ontheffing van de betaling van leges. Op 1 Januari a.s. moet iedere inwoner der gemeente, die op dien datum den leeftijd van 15 jaar heeft bereikt, in het bezit zijn van een Persoonsbewijs. In het aan dezen datum voorafgaande tijdperk zullen al deze inwoners gelei-u delijk worden opgeroepen om een per soonsbewijs in ontvangst te nemen» Voor elk Persoonsbewijs is een be drag van fl.aan leges verschuldigd, dat bij de uitreiking contant moet wor den betaald. Voor minvermogenden kan het verschuldigde legesbedrag tot f0.50 worden verminderd, terwijl onvermogen- den gratis in het bezit van een Persoons bewijs kunnen worden gesteld. Zij, die voor vermindering of gehee le ontheffing in aanmerking wenschen te komen, moeten een daartoe strekkend aanvraagformulier invullen. Deze aanvraagformulieren worden ver krijgbaar gesteld bij de Afd. Sociale Za ken, Steenhoffstraat No. 5. Zij, die een aanvraagformulier invul len, gullen een schriftelijke beslissing op hun verzoek ontvangen. Deze beslissing moet, indien zij strekt tot vermindering of ontheffing van het verschuldigde le gesbedrag, bij de inontvangstneming van t Persoonsbewijs worden medegebracht. Met nadruk wordt er op gewezen, dat allen, die niet in het bezit zijn van een dergelijke door of namens mij afgege ven beslissing, de leges tot het volle bedrag van f 1.zullen moeten betalen. Soest, 16 Augustus 1941, 't Is de radioverordening, die weer eens Uw aandacht vraagt; 't geldt de radio, waarvoor elk maandelijks z'n steen bijdraagt. Negen guldentjes belasting kost het luisterrecht, nietwaar; voor zoo'n luisterrijk bedrag bent U een heel jaar luisteraar. Ieder, die z'n luisterplicht doet, is er dan ook gansch van af; voor hem dreigen geen gevaren van beslag, boete of straf. Maar er zijn ook luisteraars, die denken: uit mijn zak geen cent; en al weet ik wel, dat U geen clandestiene luisteraar bent, toch zijn er nog van die menschen, waarmee 't treurig is gesteld, die al luist'rend niet luist'ren; zij betalen heel geen geld voor den Nederlandschen Omroep; zeggen, denken: ga maar door; want zij gaven aan den oproep van den Omroep geen gehoor. Zij bezitten geen diploma, aetherdiefstal noemt men dat, maar nu zijn de ambtenaren op het radio-oorlogspad. En zij controleeren daag'lijks of voor d'Omroep wordt betaald; doet men 't niet, dan wordt gewoonweg 't radiotoestel weggehaald. Bovendien krijgt men een boete, dus dat kost dan toch nog geld, want op clandestiene luist'raars is de radio niet gesteld! Heeft men soms nog geen diploma, vraag er dan terstond één aan, vóór dat straks de ambtenaren bij Uw radiotoestel staan! Als U luisteraar bent, luistert dan ook naar deez* goeden raad: als geen mensch hiervoor betaalde, zat de Omroep op zwart zaad! En dat zou U toch niet willen, evenmin als ik', nietwaar; iedereen betaalt, doet gij ook dus Uw plicht als luisteraar! (Overname verboden). S. Zondagmiddag heeft in het Open luchttheater de tweede opvoering plaats gehad van de reeks, welke het bestuur der stichting in dit seizoen in het Open luchttheater geeft. Niettegenstaande het weer te voren zoodanig was, dat er kans bestond, dat de opvoering van „Romantische Liefde" voor de tweede m aal zou moeten worden uitgesteld, hield het weer zich Zondag middag goed. Zelfs kwam zoo nu en dan een stekend zonnetje door de dennen gluren. Velen waren ook ditmaal opgekomen om te genieten van het geheel berijmde werk van Edmond Rostand, hetwelk, zoo als bekend, vertolkt werd door de Ver- eenigde Haagsche spelers, onder regie van Jan van der Linde. „Romantische Liefde" speelt in het be gin van de 18e eeuw en heeft de buiten gewone bekoring van de costuums en pruiken uit dien tijd, maar dit was niet het doel waarmee Rostand dit stuk schreef. Ook nog in den tijd waarin Rostand leefde (18681918), dweepte de jeugd met de romantische liefde. Niet zoo'n doodgewone burgerinans verliefdheid, waarbij alledaagsche zaken, als het vra gen van de hand der geliefde aan de ouders, die als bewakers de wacht hiel den over hun kinderen, te pas kwamen. Neen, het was de taak van den jonge man het meisje te bevrijden uit de ge varen, waarin het was gekomen. Vooral de meisjes, niet bekend met de 'gevaren welke het leven kon brengen, dweepten met schakingen en vreemde avonturen. De beide naast elkaar wonende papa's van de lieftallige SJlvetfe en den knap pen jonkman Percinet, welke jengelieden binnenkort de kostschool zullen .verla ten en naar huis zullen terugkeeren, heb ben dit maar al te goed begrepen en toch... Silvette en Percinet vormen naar hun oordeel een aardig paar. De beide oudjes begrijpen echter, dat het niet op hun weg ligt daarin een beslissing te nemen. Liefde laat zich niet leiden, zoekt haar eigen weg en daarbij de tijd is immers vol romantiek. Dat de romantiek hl hun plannen dan ook een rol moet spelen, daarvan zijn ze beiden overtuigd, maar ook zij voe len, dat niet zij dit in de hand hebben. Toch zullen zij samenspannen. Van beide kanten zal aan de jongelui een verbod worden opgelegd zich met elkander bezig te houden; het verbo- dene immers trekt de jeugd het meest. Dit verbod van de ouderwetsche papa's zal worden genegeerd en dan is het tijd om verder te gaan. Dan zullen zij een schaking arrangeeren en, daarvan zijn ze overtuigd, Straforel, de man, die uit al les munt weet te slaan, zal hen daarbij zeker helpen. Alles verloopt uitnemend. Straorel en zijn mannen zijn geboren „booswichten". Silvette beleefd de emotie's van 'n scha king en Percinet wordt de held. Hij weet Straforel met zijn degen te treffen. Een maand lang zijn de jongelui ge lukkig, tot Straforel, die nog steeds geen betaling van zijn diensten kan verkrij gen, mede aanleiding wordt, dat de in scene gezette schaking aan de jongelui bekend wordt. De romantiek maakt dan plaats voor tweestrijd en verflauwde liefde en Perci net zoekt zijn weg ver van Silvette. Straforel begrijpt, dat hij op zijn beurt thans voor romantiek heeft te zor gen, om nog betaling van zijn diensten te verkrijgen. Als ridder, doch tevens als bruut heer schap, tracht hij Silvette het hof te ma ken, doch de sensatie's, welke zij daarin doormaakt zijn zoo schokkend, dat zij niet naar verdere romantiek verlangt en als Percinet daarna uitgeput, schamel gekleed en zonder middelen het ouder lijk huis weer opzoekt, beleeft Silvette de zuiverste romantiek en ziet zij Per cinet als haar held, die eigen geluk gaf voor het hare. Op voortreffelijke wijze had de ver tolking plaats van dit niet-alledaagsche gegeven en de dank voor het gebodene lag besloten in een na elk bedrijf oplaai end hartelijk en langdurig applaus. SOESTER SCHAAKCLUB. Dinsdagavond had te Soest de 3e ronde plaats van den Zomerwedstrijd. Veel Baarnsche leden waren present. De vol gende uitslagen kunen vermeld worden: A. Tammens BdfhrnJ. Gorter, .Soest 1-0 L. Hartog, BaarnJ. Beij, Soest V2-1/2 Th. de Ruig, BaarnE. v. d- Flier, Soest 1—0 A. v. Breda, SoestA. v Dijk, Soest 0-1 A. v. G-. d- Oosterlingh, SoestJ* v- Daal, Baarn, i/2—1/2 M. Boode, SoestM. Escher, Baarn 0-1 De partij uit de le ronde tusschen Gorter en Frederiks is door Frederiks gewonnen, zoodat hiermede alle partijen uit de le en 2e ronde zijn uitgespeeld. De heeren Tammens en Frederiks heb ben met 2 uit 2 de leiding. Verder volgen Schreuder en Veenedaal beiden met 1 uit 2, terwijl Gorter en Van Doesburg onderaan komen met 0 uit 2. In de 2e groep is door niet opkomen de heer Timmer uitgevallen en de heer Goedhardt in z'n plaats gekomen, waar door 'n achterstand is ontstaan. Ook in de 3e groep geldt dit voor den heer A. W. de Ruig, die vervangen is door den heer J. J. W. Blom- De 4e groep heeft gebrek aan belang stelling; hier moeten de heeren Jac. de Bruin, Beij en Hartog aangespoord wor den trouwer op te komen. De 5e groep is op een partij na van de heeren Breda en Van Goor, geheel bij. Daarin heeft de heer Van Dijk met TÏ/i uit 3 de leiding. Alleen v. Goor kan hem nog inhalen, als hij de partij van Breda wint. Verder volgen De Ruig met 2 uit 3 en v. d. Flier en v. Daal met 1 uit 3- In de 6e groep maakt de heer Escher, als nieuw lid 'n goed entrëe door zijn twee gespeelde wedstrijden te winnen. Hierdoor heeft hij met 2 uit 2 de leiding, gevolgd door Me.j Coops met li/g uit 2. De volgende ronde heeft plaats op Vrijdag 5 September ia Baars» Zaterdag 23 Augustus zon op 6.35, onder 20.49. Zondag 24 Augustus zon op 6.37, onder 20.47, Maandag 25 Augustus zon op 6.38, onder 20.45, Dinsdag 26 Augustus zon op 6.40, onder 20.43» Woensdag 27 Augustus zon op 6.41, onder 20.41» Donderdag 28 Augustus zon op 6.43, onder 20.39. Vrijdag 29 Augustus zon op 6.45, onder 20.36. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moeten de woningen e.d. verduisterd zijn. De lampen van rij- en voertuigen moeten een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang even eens verduisterd zijn. DAMCLUB O.D.G. Er bleek deze week weinig animo voor het damspel te zijn; hieraan zal echter de vacantiemaand niet vreemd zijn. Er werden slechts twee wedstrijden voor de bekerronde gespeeld. Rams wist zijn laatste partij tegen Poot niet tot een overwinning te brengen. In het middenspel voerde Poot een slag- zet uit, welke hem direct winst oplever de. Venema wist tegen Soede lang stand te houden, maar in het eindspel moest hij vooi de meer geroutineerd" Soede het onderspit delven. Van Eek, die eenige wedstrijden thuis gespeeld heeft, om zijn achterstand In het aantal te spelen partijen waf in te loopen, wist in de partijen tegen Soede en Damen remise te behalen. In zijn partij tegen Soede heeft het maar weinig gescheeld, of Van Eek had met een nul genoegen moeten nemen. Soede kwam met een combinatie twee stukken voor te staan, ondanks dit groo- te overwicht wist Van Eek toch nog re mise uit het vuur te slepen. Damen en Van Eek speelden een rus tige partij, waarin veel werd afgeruild. Een puntenverdeeling was dan ook he/ resultaat van deze kalmen wedstrijd. Van Eek moet nu nog uitkomen te gen Reeringh, Niemanfsverdriet, Veer man en Collet. Weet hij van zijn eerste drie tegenstanders te winnen dan komt hij met 'n gelijk aantal punten aan als Collet en zal de laatste partij tusschen deze twee de e'ndbeslissing moeten bren- brengen. We zien met scanning deze wedstrijden tegemoet, want Van Eek zal al hef mo gelijke in het werk stellen, om als n fil mer één aan te komen. Voor volgende week zijn de volgende wedstrijden vastgesteld. D. Waal—D. Grasmaijer. R. DamenW. J. Soede E. VeermanP. Reeringh W. Veerman—A. Vetiema Van EekT. NierrantsveHri't Donderdag 28 Augustus zal de So ster Damvereeniging tegen de Hilversum^c' e Christelijke Damvereniging een vriend schappelijke wedstrijd spelen te Hilver sum. Vertrek per rijwiel om zeven uur vanaf Nieuwerhoek. Op aller medewer king wordt gerekend. We wenschen O.D.G. veel succes toe- WINTERHULP NEDERLAND. Zaterdagmiddag jd. zijn de 115 Vacan- tiekinderen naar Den Haag teruggekeerd. Met blozende wangen en geheel vol daan namen ze afscheid op de drie per rons van hun pleegouders. De reis had plaats onder toezicht van den PI. Leider der W.H.N- J- A- Waster- val, terwijl Mevr. v. d. Kop en de leden der Commissie in den trein toezicht hiel den op de jeugdige bende. In Utrecht nam het Comité „Den Haag'* de kinderen over van den Di recteur W.H.N., de Burgemeester van Soest, Mr. A. L. des Tombe- Als voorbeeld ter navolging moge nog gemeld worden, dat de eigenaar van d# Auto-skooter, de heer A Benner, ten bate van de W.H.N. een bedrag ad flOfl (hondqrd gulden) -geschonken heeft.

Soester Courant | 1941 | | pagina 1