Luchtverkeer in de toekomst. T.B.C.-BESTRIJDING. Plaatselijk Nieuws. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 2566, Postgiro 126156. Electriciteitsrao tsoeneering Groote Benzine-diefstal. DE 2DE5IER CDURAMT ADVfc.il tiNTJüRUIJS: van 15 tegels f0.75, elk. regel meer 15 ct. Bij contract korting. Advertentie'! tusschen de tekst dubbel tarief» FILMPJES tot 2Q woorden 50 cent, elk woord meer 2 ct. Advertcutie's worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. ABUNNEMENTSPUIJ bper i maanden 60 cfn per maand 30 A Pet pott 65 et, pet kwartaal. In dit blad zijn opgenomen! Soester Nieuwsblad, Souster Week. blad, De Nieuwe Soester, De boester Post, Huls aan Huls, Soes. ter Advertentieblad en boester Advertentlenleuws, 20e JAARGANG - No. 35 Hoofdredacteur Ge J. SMIT, Soestdijk. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941 Uw eerste reactie zal zeker zijn: „hoe |jkan men nu over luchtverkeer spreken h een oorlogstijd, waar het luchtruim :och bijna uitsluitend gebruikt wordt }'oor het verder voeren van dezen oor- og"? Maar na dezen tijd komt een an- Jdere en daarin zal het burgerluchtvaart- Verkeer zulk een geweldige plaats inne men, dat een enkele voorbeschouwing peer zeker op haar plaats is. De laatste weken is de naam van het eiland Kreta op veler lippen geweest en Èok in dit verband is het wel eens inte- essant U er aan te herinneren, dat het- elfde eiland Kreta van het allergrootste •elang was voor de ontwikkeling van pet luchtverkeer, daar ons de allereerste poging om te vliegen terugbrengt naar ]de bekende oude Grieksche fabel van tien dichter Ovidius, die ons verhaalde poe Icarus uit zijn gevangenis op Kreta Itrachtte te ontvluchten door aan zijn li- fchaam vleugels van veeren en was te be vestigen. Nadat hij opgestegen was smolt' )de zon zijn vleugels los en stortte hij in feee en verdronk. Welk een geweldige ontwikkeling j>racht ons nog maar twee jaren gele tien, de tijd, dat op de luchthaven van ^msterdam, Schiphol, zilveren Douglas- pogels klaar stonden voor vluchten naar JParijs, Zürlch, Rome, Berlijn, Londen, Dslo etc. etc. Fransche, Tsjechische, Duitsche, Italiaansche» Zwitsersche, En- pclsche en ^og vele andere vliegtuigen brachten regelmatig bezoeken aan Ne- perland. Nu zijn de Nederlandsche vliegvelden Ingeschakeld in het Duitsche oorlogsplan jpn onze K.L.M., waar geheel Nederland jtrotsch op was en ook' kon zijn, blijft on- pe driekleur in W.- en O.-Indië, gezamen lijk met de K.N.I.L-M-, hoog houden- Hier in Nederland zijn onze piloten, fechnici, marconisten en honderden an deren tijdelijk werkloos; maar Nederland tal weer een beroep op hen en duizenden andere mannen en vrouwen doen als de burgerluchtvaart weer beslag zal leggen Op het luchtruim. 3 Technische vindingen, die nu op oor logsvliegtuigen zijn aangebracht en ge- jperfectionneerd, zullen overgenomen gorden door hen, die dan de heerschap pij zul!en opeischen van het wereld-lucht ruim. Wat zal het ons brengen? Het gebruik van stratosfeervliegtuigen naar Indië en Amerika? Zal schiphol dan nog meetel len of liggen wij dan juist gunstig als tusschenhaven voor de één of andere lan ge afstandsvlucht? Zullen wij op het Leidschepleln te Am- éterdam bilejtten koopen voor Durban, Hongkong, Boston en Buenos Ayres? Nie mand weet het, maar één ding is zeker, bet luchtverkeer zal met de allergrootste fcpoed weer in bedrijf moeten komen, 'daar de vraag het aanbod verre zal over treffen. Want geen vliegveld, hoe grootsch van aanleg en outillage nu als porlogs-Iuehthaven, kan zoo djpect wor den ingeschakeld. En als één der eerste vereischten komt wel de vraag naar ma chines en piloten. Oorlogsvliegtuigen zullen wellicht, zoo- els ook na den vorlgen wereldoorlog, ge bruikt worden als vracht- en postvlieg tuigen, maar passagiers moeten oude za kenrelaties weer gaan aanknoopen. Tien- Zenden vluchtelingen willen terug naar hun vaderland. Nieuwe markten zullen worden geopend 1 Het luchtverkeer moet en zal dan een gewichtige rol spelen bij den wederopbouw van de geheele we reld l Op het oogenblik1 vliegen nog honder den verkeersvliegtuigen in N.- en Z. Amerika, over de oceanen, in Indië en Australië en wij vliegende Hollanders zullen zorgen, dat wij weer „aanslui ting" zullen geven op al die wereldver bindingen. Smirnoff, Van Veenondaal, Parmentier, Viruly, Hondong, Tepas en tientallen an deren zullen jongeren opwekken om zich' voor te bereiden en niet stil te zitten, Zoodat als men een beroep op hen zal doen, zjj klaar zijn en niet behoeven té zeggen, dat aij dien oorlogstijd thuis za len. Laten wij nooit vergeten* dat stil stand onherroepelijk1 achteruitgang betee- kentl In 1903 maakte Wrlght de eerste wer kelijke vlucht. De afstand was toen. 260 meter, waarvoor hij 59 sec. noodig heeft gehad. In 1939 vloog de K.L.M- binnen 2 uur naar Londen en in een paar dagen naar Batavia. Zal 1943 ons verbindingen geven in één dag naar Da kar, Reykjavik en Ankara als gewone dagdiensten en twee wekelijksche vluch ten, zonder tusschenlandingen, naar alle andere werelddeelen? Wij hopen het en verwachten het. Eén ding is zeker, dat die regels van Clinge Doorenbos in de K.L.M.-post van Juni 19J8 waarheid zul len blijven: Slechts wie heeft gevlogen krijgt van -v onze aard 't Ontroerende beeld, dat zijn hart stééds bewaart. Slechts wie heeft gevlogen begrijpt er pas goed Het prachtige werk, dat het lucht verkeer doet; Slechts wie heeft gevlogen, hoe kort het ook duurt, Waardeert den piloot, die dat won- der bestuurt; Slechts wie heeft gevlogen begrijpt er de zucht Van 'f hart van de Hollandsche jon gens: de lucht 1 N. G. V. In het geheele land wordt op 29 en 30 Augustus a.s. een collecte voor de t.b e- bestrijding gehouden. In het vorige van officieele zijde ver- verstrekte artikel werd de rantsoeneering van particulieren besproken; in dit ar tikel wordt de rantsoeneering van het bedrijfsleven in het kort besproken. Het electriciteitsbedrijf heeft voor al le industrieele afnemers het normale (of het normaal te achten) verbruik vast gesteld volgens de in het eerste artikel genoemde richtlijnen, welke voor parti culieren gelden. Ook zij zijn dus in het bezit van het in ons eerste artikel ge noemde verbruiksstaatje, waarop dit nor male verbruik voor iedere maand van het jaar is vermeld. Algemeen geldt nu, dat de industrie net zoo goed als particulieren, niet meer dan drie vierde deel van dit verbruik mag afnemen. Er zijn enkele uitzonderingen gemaakt voor bedrijven, die een zeer belangrijke taak voor de gemeenschap hebben te vervullen, terwijl ook een hooger rant- roen dan 75 pCt. kan worden toegewe- zeh aan ziekenhuizen, dokters, tandart sen en apothekers, wanneer deze hierom verzoeken en kunnen aantoonen, dat een hooger verbruik dan 73 pCt. ten behoeve van hun bedrijf, resp. practijk onvermy- delijk is. STRAFMAATREGELEN. Nadat de algemeene grondslagen en regels v/an de rantsoeneering zijn behan deld, volgen thans de strafmaatregelen, die het electriciteitsbedrijf verplicht 1» toe te passen. Overschrijding van het vastgestelde rantsoen, een méérdere afname dus dan 75 pCt van het normale verbruik be houdens in de eerder genoemde uitzon deringsgevallen, waarin een hooger rant- roen dan 75 pCt« wordt toegestaan is niet toegestaan. De electriciteitsmaatschappijen zullen daarom niet alleen èen nauwkeurige con trole op alle afnemers uitoefenen, doch zjj zullen bovendien niet aarzelen ge bruik te maken van de strafbevoegdhe- den, die haar van hoogerhand zijn ver leend. Bij overschrijding van het rantsoen zal een boete worden opgelegd van 30 tot 300 pCt* van het bedrag, dat volgens ta rief in rekening* Is gebracht voor het meer-verbrulk boven het rantsoen. De grootte van de boete is natuurlijk? afhankelijk van den ernst der overschrij ding, en van het feit of het meer-ver- bruik al dan niet een herhaling is. Wanneer een afnemer bepaaldelijk on wil tot medewerking toont en geregeld Nederlanders, aller standen, rijk of arm, dat hindert niet; 'k vraag hier maar een paar minuten aller aandacht voor dit lied. 't Geldt de t.b.c.-bestrijding, dus een zaak van groot gewicht, hieraan ook Uw steun te geven, dat is zeker ieder's plicht. 't Gaat hier om de volksgezondheid, dat 's een nationaal belang; als U ook niet mee helpt zorgen, komt deez' zaak in het gedrang. Nog zijn er zeer vele menschen lijdende aan t.b.c.; zij behoeven veel verzorging; zorgt ook U voor hen steeds mee? Steunt U ook deez* mooien arbeid?; vroeger, ja, toen deed II 't wel, maar als li niet blijvend helpt, dan komt die arbeid in de knel. Daarom zal 't li ook verblijven, dat men dit werk niet vergeet; heden gaat men collecteeren, in heel 't land, zooals U weet. Weet ge wel, wat het beteekent, immer, steeds gezond te zijn; dat ge altijd kunt genieten van des levens zonneschijn? Dat ge nooit of haast nooit ziek zijt; lezer, zeg, waardeert ge dat?; Ja, gezondheid is in 't leven wel de allergrootste schat. Weest voor dit geluk steeds dankbaar, maar toon ook Uw dankbaarheid; daarvoor is het weldra weer eens voor elkeen de beste fijd. Voor de t.b.c.-bestrijding gaan ook morgen bussen rond; als men ook bij U dus aanbelt, geeft Uw gave dan terstond. Voor de tb.c.-strïjding klopt men straks ook bij U aan; laat hem, die Uw gift komt halen, met een dankbaar offer gaanl (Overname verboden). S. door een te groote afname te veel van de voor de gemeenschap beschikbare electrlciteit gebruikt, dan zal de electrlcl- teitstoevoer gedurende korten of langen tjjd al naar den ernst der Overtreding worden afgesneden. Natuurlijk zal een electriclteitsmaat- schappij deze strafmaatregelen niet dan zeer ongaarne toepassen; zij zal zich ech ter wel gedwongen zien hiertoe over te gaan. CONTROLE. Niet alleen is men gehouden om ge durende een rantsoeneeringsperlode van 2 maanden niet méér te verbruiken dan waarop men recht heeft, ook mag men In het algemeen in een onderdeel van deze periode b.v. van een week niet méér gebruiken van het evenredige deel van de toewijzing. Om te controlee ren, of hieraan de. hand wordt gehouden, zullen op ongeregelde tijden extra-meter aflezingen worden verricht. Dit zal zoo wel geschieden bij particulieren als bij het bedrijfsleven. Men controleere dus zelf regelmatig het verbruik, door lederen dag den meter af te le^en; heeft men op zekeren dag wat te veel gebruikt, dan moet dit den volgenden dag of op de beide volgende dagen weer worden Ingehaald. Alleen door aldus te werk te gaan vrijwaart men zich tegen hoogst onaangename verras singen! y DRIDGE-DRIVB. De Ned. Vrouwen EHctricitelts Vereen, gaf Dinsdag 26 Augustus een bridge drive voor haar leden. De Voorzitster, Mevr. Schreuder, open den den middag, heette allen hartelijk welkom en zeide dat 't bestuur zloh dit maal, door het slechte weer genoodzaakt zag, eens iets geheel anders, als eene excursie of iets dergelijks, aan hare le den voor te dragen en besloot daarom tot een bridge-drive. Veder bracht spr. dank aan Mevr. Kolle'nhove, die zoo vrien delijk was geweest, de leiding hiervan op zich te nemen. Hierna wenschte zij allen een prettigen middag en werd de wedstrijd geopend. Door 28 leden werd hieraan deelgeno men. De stemming was zeer geannlmeer'd, zóó zelfs, dat velen verzochten, zoo mo gelijk, gedurende den winter maandelijks een middag er voor te willen reservee ren, hetgeen door het bestuur gaarne In overweging zal worden genomen. Na afloop werd door de presidente de uitslag bekend gemaakt en werden de volgende prijzen toegekend: le pr.: Mevr. Jans en Mevr. Gezel 2e pr.: Mevr.' Hoorn en Mevr. Moens- 3e pr.: Mevr. Ran en Mevr. De Graaf- De middag werd besloten met een har telijk dank aan Meyr. Kollenhove, voor haar prettige leiding, waarvoor haar een doos bonbons werd aangeboden. RIJ NIET ZONDER LICHTI De tijd is weer gekomen, dat men aan zijn rijwiel verlichting moet denken, als men avonds nog met Blja rijwiel op straat Is. Om de gemeentenaren van de ernst te overtuigen, werd Zondagavond een be gin gemaakt met het verbaliseeren van hen, die meenden, dat verlichting nog niet noodig was* Da slachtoffers waren H. F. te Amsterdam; J« G. v- K- te Amers foort en A. E.* H. G J; en ft. S. te Soest RIJWIELDIEFSTALLEN De rijwieldiefstallen houden nog steeds aan. Een rijwiel, dat door F. B. aan de Stationsrijwielstalling te Baarn was ge huurd, werd hem in onze gemeente af handig gemaakt. Ook J. B. M., die zijn rijwiel even on beheerd voor een café had geplaatst, kwam na zijn verblijf aldaar, tot de ont dekking, dat een ander zich over zijn eigendom had ontfermd. AANGEHOUDEN. Dinsdagmorgen werd door de politie aangehouden K. van S. alhier, die ver dacht wordt van diverse diefstallen, als matten, timmergereedschap, een nest konijnen en" nog meer. Het ingestelde onderzoek duurt nog voort. WAARSCHUWING. De directeur van den Keuringsdienst van w aren te Utrecht verzoekt ons plaat sing van het volgende: Hiermede vestig ik nogmaals de aan dacht van de melkverkoopers op de verplichting, dat de bussen, waarin tap temelk aanwezig Is, onder de hals van de bus moeten voorzien zijn van een 20 c.M. breede blauwe band. Op 't schuine gedeelte van 't blauwe vlak moeten de woorden zijn aange bracht: taptemelk, magere melk of on- dermelk, in witte letters van tenminste 3 c.M. hoogte bij een lijndikte van ten minste 6 m.M. Mocht bij controle blijken, dat de voorgeschreven aanduidingen niet In or de zijn, dan zal proces-verbaal worden opgemaakt. 1600 L. IN BESLAG GENOMEN. COLLECTE VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING De nood Is hoog gestegen en daarom verdient de op 29 en 30 Augustus te hou den landelijke collecte ten behoeve van de tubercu'osebe^trijding de volle belang stelling van het geheele Nederlandsche volk. De deelnemende organisaties hebben zich achter de Nederlandsche Centrale Vereenlging tot bestrijding der tubercu lose geschaard, welker Voorzitter, de heer Dr. L. C. Kersbergen, teven» Voor zitter van den Gezondheidsraad steedi op de bres heeft gestaan en nog staat op de bres heeft gestaan en nog staat voor een goed georganiseerde tubercu losebestrijding. Nimmer werd In Neder land tevergeefs een beroep gedaan op de vrijgevigheid, wanneer het de tubercu losebestrijding gold. In dezen tijd, waarin reeds een toena me van het aantal tuberculosepatiënten valt waar te nemen, zal dit met nog meer klem dienen te 'geschieden* Weest daarom mild In Uw gave en toont, dat gij een warm Kart Hebt voor Uw lijden den medemensch. Groot Is de verwach ting, toont, dat gij de roepstem hebt verstaan* Onze politie had er lucht van gekre gen, dat er in de laatste weken belang rijke hoeveelheden van een zekere stot vermoedelijk benzine, werd gebracht en opgeslagen bij zekere B. in onze gemeen ten Zeer begrijpelijk werd onmiddellijk 'q onderzoek ingesteld en de politie bleek een goede neus te hebben gehad. Regelmatig bleek benzine aangevoerd te zijn, waardoor bij B. niet minder dan 1200 Liter aanwezig was. Uit het onderzoek kwam tevens vast te staan, dat de benzine afkomstig waa van de Duitsche Weermacht en dat d<j gezamenlijke hoeveelheid van verschillen de diefstallen afkomstig was. Ook bleek, dat de benzine regelmatig naar B. was vervoerd door zekere W. uit Soest mei een auto van Van B. uit Amersfoort. Zeer begrijpelijk werden ook deze bel- de heeren aan den tand gevoeld, als volg waarvan bij B. nog twee vaten van 200 Liter elk werden aangetroffen. Niet minder dan acht vaten werden in beslag genomen. Terwijl tegen de ge noemde personen procesverbaal werd opgemaakt. De politie is er echter van overtuigd* dat meerdere personen bij deze belang rijke diefstallen zijn betrokken, waarom het 'onderzoek nog wordt voort gezet* PROCESVERBAAL. Wegens het wegnemen van een dop vaq een benzinetank van een auto werd pro* cesverbaal opgemaakt tegen twee jon gens, W. en v. 't K. NIET OP DEN RIJWEG. Het doet wel vreemd adn, dat, nu et in dezen t jd op de Soesterbergschestraaf zeer weinig vervoer is met wagens, auto'q enz., de rijweg van deze straat niet open is voor wielr.jders. Toch is dit heel een voudig. Lang voor den oorlog immer» werd dit verbod reeds ingesteld* Of dit verbod dan niet zoolang zou kunnen vervallen, vraagt U? 't Lijkt ons zeer wel mogelijk, maar stel eens, dat de oorlog met eenige dagen afgeloopen is, dan zou het verbod weer moeten gel den en alle moeite verloren zijn geweest Och, laten we het nog maar een paar dagen nemen, ook D. v. B. uit Amersfoort en J. V., J. K- en J- P- uit Soest, die door dit vooroorlogsche verbod dezer dagen een procesverbaal opliepen. EEN KOE GEVONDEN. Een koe, toebehoorende aan den land bouwer K. alhier, aan welk dier een welde aan de Birktstraat was toegewezen, zag kans te ontvluchten en een wande ling door de Soester dreven te maken. Dat de bosschen ook op deze dieren een zekere aantrekkingskracht uitoefenen wisten wij tot nu toe echter niet De voedselvoorziening b.v. lijkt ons voor deze dieren in de bosschen nu niet bepaald gunstig, ook niet in de bosschen van de Paltz, waar het wandelende koe beest werd teruggevonden. FRUITDIEVEN. Regelmatig komen klachten bij de po litie binnen over het stelen van fruit uit particuliere tuinen, waarbij, door het werpen met steenen en stokken, boven dien zeer vaak groote schade aan de vruchtboome» wordt toegebracht. Reeds meerdere jongens konden voor dergel" ke handelingen worden gegrepen* Men moet er rekening mee houden dat de politie een extra oogje in het zei! houdt. SLECHTE VERDUISTERING. Van politiezijde wijst men ons er of\ dat, niettegenstaande de in de laatste weken gegeven adviezen, om de verduis teringsmiddelen weer in orde te maken en een goede verduistering toe te pas sen, hieraan door vele Inwoners nog nlef of slecht is en wordt voldaan. Waar de gegeven adviezen meer dan voldoende moeten worden geacht, heeft de politie het standpunt ingenomen, d3t hiertegen zoo streng mogelijk moet wor den Ingegaan, al» gevolg waarvan In de laatste dagen weinig waarschuwingen werden gegeven, maar veel processen- verbaal werden opgemaakt.

Soester Courant | 1941 | | pagina 1