Plaatselijk nieuws DE KIEUWSBODE TWEEDE BLAD DE DOM 1 Het Modebuis DE NIEUWSBODE Woningbureau P, MAN „DE SOESTER VIJZEL" HEERENKLEED ING DAMESKLEEDING MOLESTVERZEKERING J, LENSSEN - Makelaar E.S.M.I, Halve liter dikke versche Gortepap op bon 191, J. A. v. d. Breemer Wenscht U iets moois? Is Uw Waschtafel, Bad- geijstr, Closet enz. niet in orde? F, van Munster VRIJDAG 2 JANUARI 1942 Radio-weekbladen worden opgeheven. Er komt één nieuw programmablad Zaterdag j.1. heeft de Persdienst van den Ned. Omroep gemeld, dat de secr.-generaal van Volksvoor lichting en Kunsten in verband met de papierschaarschte besloten heeft de verschillende omroepbladen tot één programmablad samen te voe gen en den omvang en oplaag daar van te beperken. De Ned. Omroep zal de uitgave zelf ter hand nemen. Tot hoofdredacteur van het nieuwe blad is benoemd de heer Dr. J. Smit. Naar aanleiding hiervan meldde onze Haagsche medewerker: De schaarschte aan krantenpapier is oorzaak geweest, dat alle pro grammabladen worden samenge voegd tot één blad. Allicht zegt men nu: dat zal weinig papier be zuinigen, want geen enkele luiste raar las meer dan één radioweek blad. Maar toch-zal er door de sa menvoeging aanmerkelijk papier gespaard worden, want niet alleen zal de omvang van het nieuwe blad aanmerkelijk beperkt worden, ook de oplaag zal aan zekere normen gebonden worden en daaruit vloeit voort, dat waarschijnlijk niet iedere luisteraar abonné zal kunnen wor den op het nieuwe blad. Voorkeur hebben de abonné's van de opge heven bladen. Niet-abonné's van die bladen kunnen zich als abonné opgeven. Het bedrag voor het abon nement bedraagt twee gulden per half jaar of tien cent per week. De administratie van het blad is: Kei zersgracht 107, Amsterdam. Het giro-nummer van den Ned. Omroep 400.000. Voorts meldt onze Haagsche cor respondent, dat in de komende maanden vooral de plaatselijke en streekbladen zullen worden inge schakeld in de berichtgeving over de programma's. Zij zullen dan een korte samenvatting mogen publi- ceeren van de voornaamste uitzen dingen. Sneeuwruimen mag in werkverschaffing ge schieden. De secr.-generaal van Soc. Zaken heeft in een rondschrijven aan de burgemeesters medegedeeld, dat, indien het sneeuwruimen in hun gemeente op financieele moeilijk heden stuit, er geen bezwaar tegen is, dat deze werkzaamheden, onder voorwaarden, neergelegd jnhet be sluit loonbepaling werkverruiming, in werkverruiming worden verricht tegen een uurloon van 30 ct., even tueel verhoogd met de voor de be trokken gemeente vastgestelde woonplaatstoelage. In het algemeen dient de Ned. Heide Maatschappij met de controle belast te worden. De werkloozenkassen en het N.V.V. Aangezien het in het voornemen ligt, dat van 1 Jan. 1942 af geen subsidie meer zal worden verleend aan vereenigingen met werkloozen- kas, die niet zijn aangesloten bij het N.V.V.heeft de secr.-generaal van Soc. Zaken een wijziging aan gebracht in het Werkloozenbesluit 1917, waarbij bepaald wordt, dat .voortaan het recht op subsidie kan Worden ingetrokken, wanneer de belanghebbende vereeniging niet is aangesloten bij een door den secr.- generaal erkende vakcentrale (N. V.V.). Het innen van kleine vorderingen. De Kamer van Koophandel voor Amsterdam heeft besloten een schrijven te richten aan den secr.- generaal van Justitie, inzake de in ning van kleine vorderingen. De bezwaren en kosten aldus dit Schrijven verbonden aan de in vordering van kleine bedragen van opzettelijke wanbetalers, hebben reeds tal van jaren, in het bijzon der in de kringen van den midden stand, het verlangen doen ontstaan haar een eenvoudige procedure om de schuldenaren tot voldoening van hun verplichting te bewegen. Het schrijven brengt in herinnering het in 1935 ingediende wetsontwerp, houdende maatregelen tot verge makkelijking van inning van onbe twiste geldvorderingen en vervolgt dan: m het sindsdien verstreken tijdvak heeft de wensch naar een aanmerkelijke vereenvoudiging van de procedure voor de inning van kleine vorderingen niets aan kracht ingeboet. De Kamer beveelt mitsdien het on derhavige onderwerp andermaal in bijzondere aandacht aan en wijst daar bij er op, dat het aangehaalde wetsontwerp in zooverre méér gaf dan waarop door het bedrijfsleven was aangedrongen, dat het zich niet bepaalde tot kleine vorderin gen, maar tot alle onbetwiste geld vorderingen, ongeacht derzelver bedrag. Waaneer echter vorderin gen tot een bedrag van 200 een sterk vereenvoudigde en weinig kosten meebrengende procedure 2ou worden Ingevoerd, zou reeds een belangrijke verbetering worden verkregen. De verzekering tegen OORLOGS-MOLEST dekt U o.sl. tegen schade veroorzaakt door: Vliegtuigbommen Neerstorten van vliegtuigen Projectielen van afweergeschut Krijgsverrichtingen Binnenlandsche onlusten Inlichtingen bij Elfenaar Ir. J. G. F. Gtyxen c.1. STEENHOFFSTRAAT 9 t/o Raadhuis Soestdijk - TELEFOON 2300 lOtmH "iü'imi.C'C.i»US«iinWÜL'IMul FOTOHANDEL i, »J ft f« 1 DROGISTERIJ OPTIEK wenscht zijn klanten, vrienden en kennissen een gelukkig en voorspoe. dig Nieuwjaar R. G. VAN ESSEN OPTICIEN APOTH. ASS. SOEST SOESTERBERGSCHESTRAAT No. 1 SOEST r mutwiW Marioplaats - UTRECHT Lei CLMujeweum blad vaoc- Uw adue£teMLe6eM.fam-ilLe&edcUm. Sluit nu een bij een der grootste Nederlandsehe Maatschappijen. v. Weedestraat 36a - Soestdijk - Tel, 2169 Opcenten op eenige belastingen. In de Staatscrt. van 24 Dec. is op genomen een besluit van den secr.- generaal van Financiën, betreffen de de heffing van opcenten op eeni ge belastingen. Daarin wordt de heffing voor successie en zegel recht opnieuw met drie jaar ver lengd en het aantal opcenten op de rechten van registratie van 20 ge bracht op 100. De heffing van 10 opcenten op de suikeraccijns is eveneens verlengd. Deze besluiten z\jn reeds van kracht geworden. Platina moet ingeleverd worden. De Nederlandsche Bank heeft me degedeeld, dat zij het platina, dat ingevolge art. 9 van de Deviezen- verordening 1940 en art. 44 van 't Deviezenbesluit 1941 aan haar is of moest worden aangeboden, thans wenscht aan te koopen. Met het oog hierop worden ingezetenen, voor zoover zij platina of platina- metalen (onbewerkt of halffabri kaat) in eigendom hebben of daar op eenig recht kunnen doen gelden of daarover eenige macht uitoefe nen, opgeroepen dit platina vóór 15 Januari 1942 aan de Nederlandsche Bank te verkoopen en over te dra gen. De borrels stijgen met 5 cent per glas. In verband met de onlangs plaats gehad hebbende accijnsverhooging en andere tarief- en prijswijzigin gen t.a.v. gedistilleerd zal in zaken, in welke voor 10 Mei 1940 voor jonge jenever en jenever met elixer per glas van 40 gram minder dan 20 cent werd berekend, de prijs voor dezelfde producten in bedrij ven, die 20 cent en meer berekende, de prijs met maximaal 5 cent ver hoogd mag worden. In een bedrijf mag voor oude jene ver, brandewijn, fladderak, citroen jenever, bessenjenever, oranjebit ter, schilletje, voorburg en tip voor een glas van 40 gram een prijs worden berekend, welke ten hoog ste 5 cent hooger is dan voor een glas jonge jenever nu in dat be drijf wordt gevraagd. Voor glazen met mindere inhoud dan 40 gram zijn de te berekenen maximumprijzen 2 cent minder per elke 5 gram of gedeelte daarvan, dat het glas minder dan 40 gram bevat. Berichten in een notedop Vorige week Dinsdag heeft de Rijkscommissaris op het Rijkscom missariaat, de bemanning van de reddingsboot „Dorus Rijkers" ont vangen in verband met de redding van 48 mannen van een Durtsch schip, dat op 5 Dec. bij Den Helder is gestrand. De redders ontvingen uit handen van den Rijkscommissa ris wegens bijzondere verdiensten horloges ten geschenke. Het Dep. van Opv., enz. deelt mede, dat het schriftelijk gedeelte van het staatsexamen, bedoeld in art. 12 der Hooger-Onderwijswet (toelating tot Universiteiten en Hoogescholen) gelijktijdig zal wor den gehouden met het schriftelijk gedeelte van het staatsexamen H.B.S. a en b. gelijktijdig met de eindexamens der H.B.S. op 7 April en volgende dagen. Het mondeling gedeelte van de staatsexamens zal als gewoonlijk in de zomervacantie worden afgenomen. De Duitsche autoriteiten hebben medegedeeld, dat alle na 20 Dec. 1941 binnengekomen verzoeken be treffende vergunning tot aanhou den van arisch huispersoneel in joodsche gezinnen niet meer in be handeling kunnen worden genomen Dienovereenkomstig moeten alle werknemers, die tot 31 Dec. 1941 geen andersluidend bericht hebben ontvangen, hun betrekking op voornoemden datum verlaten. SOEST Gevestigd: E. v. Klingeren, inw., van Baarn naar Molenstr. 4J. P. v. Leeuwen- stein, inw., van Utrecht naar Mid- dèlwijkstr. 42; C. Pel, inw., van Hilversum naar Soesterengweg 50 W. Floor, inw., van Baarn naar Ju- lianalaan 60; J. Meendering, inw., van Vleuten naar Dorresteinweg 1 W. A. Huurdeman, inw., van Haar lem naar Schoutenk.weg 2; C. J. v.d. Drift, inw., van 's-Gravenhage naar Amersf. str. 77bP. Nimberg, inw., van Havelte naar Kerkstr. 12 G. R. Schumann, inw., van Amster dam naar Soesterb.str. 125; J. C. Schipper, inw., van Kapelle naar Soesterb.str. 125; S. E. v. Merke- steijn, inw., van Düsseldorf (Dld), naar Rembr.laan 6; J. v. Marle, van Amersfoort naar Rademaker- str. 15; S. Greeven, van Amers foort naar Amersf. str. "83a. Vertrokken: J. H. Reiling, m.vr., van Torenstr. 18 naar A'dam, A. Cuypstr. 145 I; P. de Wijze, van Kerkstr. 15 naar Middelburg, Breeweg D 174D. W. Maat, m.g., van Verl. Postweg 72 naar den Haag, v. Goghstr. 87; F. Schmidt, van v. Lenneplaan 76 naar R'dam, C. de Vrieselaan 60; M. Schmidt, van v. Lenneplaan 76 naar R'dam, C. de Vrieselaan 60; H. O. Dekker, van Soesterb.str. 125 naar Beesd (Gld) R 33; E. v. Ojik- v. Leeuw, van Soesterb.str. 125 naar Veenendaal, Keucheniusstr. 13; B. Durkstra, van Klaarw.weg 91 naar Utrecht, Heerenstr. 25M. Henne, van Amersf. str. 18 naar Tegel en, Stijl Kloosterstr. 19; M. M**osek, van Amersf.str. 18 naar Tegelen, Stijl Kloosterstr. 19; B. Kouwenhoven m.g., van Nieuweweg 31b na*r Ferwerderadeel, Marru- merweg; J. B. C. Huigens, van W. Pyrmontln. 43 naar Zeist, O. Arnh. weg 279; R. J. Floor, van Becke- ringhstr. 30 naar A'dam, 3e Oos- terparkstr. 206a I; M. M. E. Schmitz, van Birkstr. 1 naar Wie- ringerwerfR.K. PastorieH. Mijn- tefy van Hartweg 25 naar Barne- veld, Molenweg 1; D. de Boer, van Soesterb.str. 125 naar Ameland, Costerlaan 220; A. A. M. Bartels, v. Sophialaan 29 naar Oss, Arends vlucht 36M. Manik, van Hartman laan 5 naar Oegstgeest, Rhijngees- terstraatweg 153. Verhuisd H. Zoetelief, van v. Weedestr. 16 naar Middelwykstr. 48; T. v.d. Wijngaart-v. Tol, van Klaarw.weg 42 naar Stadhouderslaan 21; J. v. d. Wyngaart, van Kerkpad N.Z. 34 naar Stadhouderslaan 21; J. Ph. Scheurwater, van Veldweg 2a naar Veldweg VERBODEN VERVOER Proces-verbaal werd opgemaakt te gen een voerman, die gezeten op een rijwiel, een paard meevoerde. VERNIELING Door de baldadige jeugd werd ern stige vernieling aangericht in een kweekeqj van J. K. alhier. De po litie stelt een onderzoek in. BOOMEN ONTVREEMD Ten nadeele van A. v. 't S. alhier, werden uit 2tfn tuin een berk en een dennenboom cuatvreemd. MELK- EN BONNENVERLIES Nadat de melkhandelaar A.W.K. alhier een hoeveelheid melk had geladen aan de Zuivelfabriek aan den Hartweg en hij nog even in de ze inrichting verbleef, sloeg zijn bakfiets, waarop enkele melkbus sen waren geladen, om. Hierdoor ging ruim 40 L. melk verloren. Waar dit gebeuren niet van het rijwiel zelf kan zijn uitgegaan, stelt de politie een onderzoek in. TUSSCHEN 12 EN 4 Wegens het zich in het hiervoor verboden tijdvak van 12 tot 4 uur ophouden in de openlucht, werd te Soesterberg proces-verbaal opge maakt tégen 'n drietal ingezetenen. ZELF BAKKEN EN ZELF SLACHTEN Het hoofd van den distributiedienst te Soest maakt bekend: Personen, die brood van graan uit eigen oogst en/of vleesch uit huis slachting betrekken (zelf verzor gers) en die grond van hun arbeid voor toeslagkaarten Voor brood en vleesch in aanmerking zouden ko men, kunnen deze toeslagkaarten verkrijgen, doch worden dan met betrekking tot de normale rantsoe neering niet als zelfverzorgers aan gemerkt. Wel blijft dan de gelegenheid be staan om voor de overige gezins leden de regeling inzake de zelf- verzorging te handhaven. Personen, die voor de toeslagkaar ten als voorbedoeld, in aanmerking zouden komen, doch er de voorkeur aan geven om onder de regeling voor zelfverzorgers te big ven ge rangschikt, verkrijgen die toeslag kaarten niet; ook niet, indien de zelf verzorging slechts één der ar tikelen, brood of vleesch, betreft. RIJWIELEN GESTOLEN De rijwieldiefstallen houden nog steeds aan. J. v. d. G. alhier miste zijn karretje, dat hij had geplaatst bij de R.K. kerk aan de Steenhoff- straat. Later verdwenen nog twee exemplaren, n.1. één van mej, J. E., dat geplaatst was bij het distribu tiekantoor en een ander, dat tijde lijk was gedeponeerd voor het post kantoor. Ook te Soesterberg werden bij een tweetal café's een drietal rijwielen ontvreemd. Een exemplaar bleek slechts geleend en werd den vol genden dag gevonden op de plaats vanwaar het was weggenomen. ONGEWENSCHT BEZOEK Mevr. S. aan de Stadhouderslaan kreeg dezer dagen in den tuin ach ter haar woning bezoek van een 20-tal vaarzen, die gewoon waren zich in een aangrenzend weiland op te houden. Toen de dieren-groep was verjaagd, bleek er nog al eeni ge schade aangericht aan den tuin en het hekwerk. TEGEN DE AF3LUITBOOMEN In den vroegen morgen en tijdens de duisternis is een luxe auto, be stuurd door A. v. d. B. tegen een der afsluithoornen van den spoor overweg, nabij station Soestdijk ge reden, Bedoelde afsluitboom werd hierdoor ontzet, terwijl de auto een flinke beschadiging aan de voor zijde opliep. De schade wordt door de verzekering gedekt VANDALISME Dezer dagen moest de politie con- stateeren, dat van het theehuis op het Natuurbad, dat des winters ge sloten is, een groot aantal ruiten waren ingeworpen. Uit het ingestelde onderzoek bleek tevens, dat de terreinen en gebou wen aldaar veelvuldig door jonge lui als speelplaats worden gebezigd. We zullen niet behoeven te zeggen, dat de politie thans een extra oogje open houdt HET LICHT NIET IN ORDE Wegens het berijden van een rijwiel zonder voor- en achterlicht werd te Soesterberg tegen een wielryd- ster proces-verbaal opgemaakt Een wielrijder, die zijn licht niet had afgeschermd ging eveneens op de bon. KONIJNENBOUT NA KERSTMIS Dat konijnenbout na de kerstdagen niet minder gewild is dan tijdens deze dagen, mag zeker worden af geleid uit het feit, dat in den nacht niet minder dan 7 vette konijnen werden ontvreemd. Dit zevental, dat gehuisvest was in een afgeslo ten schuur achter een der woningen aan den Klein Engendaalweg, was het eigendom van A. de B. Ook mevr. B. v. B. aan de Schriks- laan had het verlies van een vier voeter te betreuren. Hier waren de dieven niet zoo veeleischend. Van de twee exemplaren, die zich in het hok bevonden, lieten zij één beestje voor mevr. vr B. achter. HAAR LAATSTE BEZIT De laatste kip, die mej. H., wonen de aan de Beckeringstraat, van haar veestapel nog had overgehou den, werd dezer dagen door een hond doodgebeten. De politie houdt zich met de zaak bezig. JAARFEEST R.K. MIDDENSTAND Zondag vierde de R.K. Midden- stands-vereeniging „St. Petrus en Paulus" haar jaarfeest. Nadat des morgens een H. Mis tot intensie der leden was opgedragen in de kerk aan de Steenhoffstraat, werd des avonds in het jeugdge- bouw een feest- en cultureele avond gegeven voor de leden en genoodig- den. De voorzitter, de heer J. C. Koe link, opende den avond, waarbij hij wees op het vertrek van den wel- eerw. heer kapelaan Te Riele, die zich o.m. steeds met de Kath. Jon ge Middenstandsvereen. had bezig gehouden en zooveel goede begrip pen in de jonge middenstanders had gelegd. De ZeerEerw. heer pastoor Voss, geestelijk adviseur, verheugde zich over de groote opkomst der leden, maar betreurde het tevens, dat de vergaderingen niet steeds op de zelfde wijze werden bezocht. Voor de vele aanwezigen werd door de K.J.M.V. daarna opgevoerd het tooneelspel in 3 bedrijven: „Stroo- pers in den Kerstnacht". Dit zware tooneelwerk werd op uit muntende wijze vertolkt en het na elk bedrijf oplaaiende applaus was meer dan verdiend. De op de middenstandsavonden steeds zoo gewilde loterij, werd ook nu niet vergeten. Een zestal taar ten en rollades van vooroorlogsche kwaliteit, waarvoor de bonnen door welwillende leden waren bijeenge bracht, zochten hun weg onder de leden en hun dames, waardoor het genot van den avond bij de prijs winnaars niet weinig werd ver groot. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de navolgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te be komen bij de politie: rozenkrans, sjaaltje, paar kinder wantjes, 3 eierkisten, grijze pols mof, ceintuur, sjaal, nikkelen hor loge, paar kinderwantjes, kinder handschoen, jongensrijwiel, kinder wantjes, wantjes, puntkapje van regencape, blauwe want, heerenportemonnaie met geld, bril, een speelgoedpop. Komen aanloopen een witte gans en drie honden, waarvan een krul- harige en een herdershond. PERSOONSBEWIJZEN Vele inwoners blijken weinig zorg te hebben voor hun persoonsbewijs. Vooral in de laatste dagen kwamen verschillende aangiften van het verliezen van deze waardevolle be wijzen bij de politie in. TUTTI-FRUTTI Zaterdag- en Zondagavond werd in de zaai van „Eemland" een caba ret-avond gegeven onder het motto „Tutti-Frutti"., waaraan een 25- tal personen medewerkten, waar- onder een 12-tat jonge Soesters, de amateurband „de Cupido's", onder leiding van Hans Kraal, de imita tor Henk van Wijk, Willy Verra, Tonny Beumer en anderen. De al- geheele leiding was in handen van Piet Ekel. Dit eerste optreden van deze ama- teursgroep is een groote openba ring geworden en geen der vele aanwezigen de zaal was beide avonden meer dan vol heeft te voren kunnen vermoeden, dat de kleinkunst in onze gemeente *oo- veel goede, jonge beoefenaars vond. Het programma was bijzonder goed gekozen, de toongelen waren su bliem en de vertolking prima, «op dat de clementie, welke voor dit eerste optreden aa* het begin van den avond werd Ingeroepen, niet behoefde te worden verleend. Na een woord van dank aan allen, die aan de totstandkoming van deze avonden hadden medegewerkt, werd de avond ingezet door da Cu- verdam na afi cb een pido's, een groepje jongeluiwaaris het jonge leven opbruischt en een uitweg zoekt. Zy voelen niet alleen de muziek, maar de muziek sk: ook in hun hoofd, hun beenen, hun g«K heele persoon. Rythme, deining^ enz., het was alles net echtj Op zeer vlotte wijze werd va een groot en bont programma i gewerkt, waarbij Piet Ekel zicb uitnemend conferencier toonde. Bijzonder goed waren de imitaties» de declamatie „De Dyk", de schets met de „Onvriendelijke Ober", ds declamatie „Moeder" en niet te ver geten de saxofoon-soli door Willy Verra met begeleiding op de piano door Hans Kraal. Zeer origineel waren de uitingen en toepassingen, waardoor de lach niet van de lucht was. De jongelui hebben meer gegeven dan van hun verwacht werd, het geen voor de volgende avonden veel belooft. Zulke avonden smaken naar meer. Nader vernemen wy nog, dat nog een derde avond zai worden gege ven voor de velen, aan wie in do twee hierboven bedoelde avonden geen plaats kon worden gegeven. KERKELIJKE BENOEMING De Weleerw. heer kapelaan To Rielle van de R.K. kerk aan do Steenhofstraat is door den Aarts bisschop benoemd tot kapelaan to Utrecht, terwijl in zyn plaats werd benoemd de Weleerw. heer P. Tem pel, kapelaan te Ootmarsum, dio voor zijn benoeming aldaar eenigo jaren werkzaam was in de R.K. pa rochie te Montfoort. Zondagmiddag heeft kapelaan To Rielle in het jeugdgebouw aan do Steenhofstraat afscheid genoemen van zijn parochianen. BENOEMD Tot onderwijzeres aan de Openbaro U.L.O. schooi alhier is met ingang van 1 Januari benoemd de heer J. H. van Neerbosch te Nijmegen. EEN SCHADEPOST Twee schapen van den landbouwer K„ die in een weide liepen aan den Eemweg, zijn vermoedelijk door een hond doodgebeten. K. kreeg hierdoor een schade van pl.m. 170.—. SPECIAAL MELKINRICHTING KORTE MELMWEG IJ TELEFOON 2502, SOES TDIJK Ga dan naar Bloemenmagazijn „OPHELIA"' Burgemeester Grothestraat No. 4 Telefoon 2632 Giro 177297 Wij leveren alle soorten Bloemwerk en voor elke gelegenheid. Beleefd aanbevelend, J, Geijtenbeek Probeer het dan eens bij om en gij zult tevreden zijn. Stationsweg 4, Soest. Telefoon 2053 VAN VADERS OUDE BORSTROK) EÈNjNIEUWE VOOR uw zoon( Gooi Üw hall verlieten ondëro^ed/hiet'weg, ^wl) maken vah^de groote nuk* ken'öraóhtlg"nieuw klndejS aa*iro& Ook kuhtfeii yire van twen hallyérsjeteh borstrokken, cUffiffiirTól éamUole», één Steenhoffstraat 15 Soe*

Soester Courant | 1942 | | pagina 5